Borneo onder de Jappen. BLOEMBOLLEN Nieuws uit Indië. Ook hier zware vervolging. Maar tevens fanatiek verzet. HOLLANDS TROTS. Een jaar geleden nog voedsel. Nu weer luxe artikel. Is dat billijk? Onze berooide financiën. OPEN BRIEF aan den Ministerraad. De brieven van zendelingen, die na hun bevrijding weer naar hun oude werk-centra terugkeerden, gewagen alle van den grooten nood, waarin dit volk verkeert. Hard is ook hier de behandeling der Jappen geweest. Hun kleeding was volkomen afgedragen en ve len waren genoodzaakt, weer klee- ren van boomschors en bladeren te dragen. Bijna alle rijst was op- geëischt, zoodat de menschen er hongerig en ellendig uit zagen. Ieder gezin moest een man af staan om te werken op de vlieg velden. De oogst kon daardoor practisch niet worden binnenge haald:. Alle mannen moesten dwangarbeid verrichten, maar dit werd kort en goed geweigerd en de Dajakkers trokken het oer woud in. Maar het gevolg daar van was, dat de dorpen spoedig verwaarloosden. Toen men dan ook terugkwam, was de drainage totaal vernield, de bruggen ver broken en de wegen niet meer te vinden. Maar temidden van dien materiëelen nood vonden d'e zen delingen een kerk, die getrouw was gebleven. Ondanks alle beproevingen had den de christenen-niet gewankeld. Hun eigen voorgangers hadden zoo goed ze dat konden, den dienst waargenomen en velen van hen hadden de goederen van de zendelingen en van de kerk gered met gevaar voor eigèn leven. En thousiast werden de zendelingen weer verwelkomd bij hun terug keer. In een dorp b.v. liepen de men schen den terugkeerenden zende ling 15 km. tegemoet. Zijn huis Was gevuld met dankbare men- sohen en 300 vierden dien dag het H. Avondmaal. De dag eindigde met het spelen deor een inheemsch orkest. In een ander dorp beslotefl de Jappen op zekeren dag de kerk en de pastorie met den grond gelijk te maken. Zij waren al bezig met de slaapkamer van den zendeling en trokken den muur reeds om- Ver. Toen ze echter aan de kerk wilden beginnen, kwam onder aanvoering van Si Magaat een groote volksmenigte zoo luid pro testeeren, dat de Jappen niet ver tier durfden gaan. Avondmaal kon niet op de gewone wijze worden gevierd. Daarom besloot Si Ma- gaat gepofte rijst te nemen in plaats van Avondmaalsbrood. De Wijn, dié men nog over had werd niet gedronken, maar op Room- sche wijze alleen getoond. Ook hier eischten de Jappen Ito inlevering, van allé radio-toe- Stellen. Toen ze er een vonden bij Si Magaat, gaf hij ten ant woord, dit wet te weten, doch het Siet te hebben afgegeven, daar het er eed van den zendeling was. Hij en een catechisant werden toen tg Se gevangenis opgesloten, In- tusschen waren bijna alle goede ren van den missionaris in veilig heid gebracht. Een schrijfmachine b.v. werd onder den vloer van de pastorie weggehaald en in een mand verstoken, waarop rijst werd geworpen. De Jiappen merk ten niets. Op zekeren dag bevalen de Jap pen, dat alle onderwijzers naar een ander dorp moesten verhuizen om daar gedurende twee maanden een cursus te volgen in het Ja- paneesch. Daarna mochten ze te- rugkeeren op voorwaarde, de kin deren die taal te onderwijzen. Eén onderwijzer leerde hun in het Japaneesch de Bijbel en de belijdenis te lezen. Maar dit vonden de meeste ouders nog te veel. Langzamerhand verminder de het aantal kinderen en de rap porten, die moesten worden inge diend, waren negatief: aanwezig 0; nieuwe leerlingen: 0, enz. En dan te denken, dat deze menschen, die in alle opzichten trouw waren aan Christus en Zijn Kerk, trouw aan ons volk, van ons zullen worden losgemaakt door het optreden van een kleine illoyale minderheid. M. A, H. O. De evacuatie van Japanneezen uit Jndië. Volgens een bericht, te Ma kassar ontvangen uit het hoofd- kwarier van generaal Mac Ar thur, zijn 16 Libertyschepen uit Japan naar Nederlandsch-Indië vertrokken om gebruikt te worden bij de evacuatie van de Japanneezen. Het kamp Pare-Pare aan de westkust van Zuid-Celebës wordt in orde gebracht voor het afwerken van 5000 Japan neezen per dag. De soldaten afkomstig van Korea en Formosa zullen van de overigen worden afgeschei denen als burgers naar Japan worden gezonden. 100 Menado- neesche vrouwen hebben toe stemming gevraagd om hun Ja- pansche echtgenooten te mo gen vergezellen, welk verzoek zonder uitstel werd ingewilligd. Ook de evacuatie van Ja panneezen uit het binnenland van Java is begonnen. In den nacht marcheeren Japansche colonnes naar Tegal en Probo- linggo, vanwaar Zij per schip naar Galang zullen Worden ver voerd. Geen enkel schip met Japanneezen Leeft deze havens echter nog verlaten. Er bestaan aanwijzingen, dat, hoewei te Batavia op 25 April een trein met een relatief klein getal ge ïnterneerden van West-Java verwacht Wordt, de evacuatie per schip Waarschijnlijk nog eenige dagen zal worden pjtge.- 'steld. Dezer dagen heeft een com missie van de „Royai Horticul tural Society" te Londen een bezoek gebracht aan de Alg. Vereeniging voor Bloembollen cultuur te Haarlem om bespre kingen te voeren over de nar cissen-classificatie. Deze be sprekingen hebben tot volledige overeenstemming geleid en de commissie is weer naar Londen vertrokken. De narcissen ken nen ongeveer 7800 soorten, dus j een classificatie is geen sine- cure. De bloemenliefhebber, die I de bloembollenvelden zal bezoe ken, zal het waarschijnlijk aani de narcissen niet kunnen zien, dat zij in zoovele variëteiten worden gekweekt. De hyacin then, die thans ook in bloei staan en tot in verren omtrek hun heerlijken geur versprei den, kennen minder afwisse ling, de tulpen daarentegen des te meer. Doch alleen de vroege tulpen hebben zich gekleurd, de eigenlijke tulpenbloei valt nog 1 i 2 weken later. Des niettemin is er voor den bezoe ker heel wat te bewonderen. Vooral westelijk Nederland heeft aan die bollen nog altijd een bijsmaakje, het is nog pas een jaar geleden, dat de bollen als voedsel voor de menschen dienden. Er is toen naar schat ting vier millioen kg. bollen (dat zijn 140.000.000 bollen) ge consumeerd, het grootste deel van hetgeen toen eigenlijk voor export bestemd was, maar we gens vervoersmoeilijkheden niet kon worden weggevoerd. Thans behoeft men de bollen alleen maar te zien en te rui ken de 'bloemen wel te ver staan en dat moet men per trein, tram of fiets doen. Er komen vele Amerikaan- sche particuliere gezelschappen, die als resultaat van de be zichtiging orders afsluiten en daar moet het bloembollenbe- drijf het toch maar van heb ben: van den export, die voor den oorlog voor de helft naar Engeland ging, maar thans naar Amerika en Canada moet wor den overgebracht. Wie door de duinen langs de bollenvelden rijdt, zal de merk waardige tegenstelling zien tus- schen de door de Duitschers aangelegde verdedigingswer ken, een echt oorlogswerk, en de prachtige veelkleurige bloe- mentapijten, een werk des vre- des. De meeste Nederlanders, die tijdens den oorlog in Duitsch- land hebben gewerkt, hebben, toen zij repatrieerden, aan de grens hun verdiende geld inge leverd. Velen van hen hadden niet gedacht, er nog ooit een cent van terug te zien. Doch onze regeering heeft voor deze men schen goed gezorgd: de uitbeta ling in Hollandsche guldens is prompt gevolgd. Het is een on verwacht buitenkansje, nu zij dezer dagen met in vele geval len enkele honderden guldens in hun zak, naar huis konden gaan. En inderdaad, deze men schen hebben er recht op. Het is tenslotte geld, met eigen han den verdiend. Maar er is ook een groote groep, die weigerde in de Duit- sche oorlogsindustrie te gaan werken. Deze mannen en jon gens kozen liever een leven vol gevaren en moeilijkheden dan zich voor werk in het vijande lijke land beschikbaar te stel len. Velen van hen vonden: hier een taak in de verzetsbeweging en hielpen daardoor aan het binnenlandsche front dezen oorlog te winnen. Anderen, die hiertoe niet in de gelegenheid waren moesten gedwongen werkloos blijven. Weer ande ren werden gegrepen en opge sloten in concentratiekampen met alle verschrikkingen daar van. Nu werd reeds in 1943 door onze Regeering in Londen via Radio Oranje in vele uitzendin gen opgeroepen, geen gevolg te geven aan het Duitsche bevel en door onder te duiken liever de vrijheid te riskeeren. Aan dezen oproep van onze wettige «geering gaven velen gehoor. Na de bevrijding waren deze menschen, en zeer terecht, van meening, dat ook aan ben op eenigerlei wijze schadeloosstel ling zou worden verleend. Tot op heden is daarvan, on danks herhaalde toezegging van regeeringswege, nog niet veel terecht gekomen. Aan de amb tenaren is beloofd, dat zij 70 van hun salaris over de periode, dat zij waren ondergedoken, zullen ontvangen. Nu, een jaar na de bevrijding van ons land, heeft een groot gedeelte van In het Bandoengsche heeft een patrouille Patiala's twee bruggen in gedeeltelijk vernielden toestand aangetroffen. Indonesiërs, die in de nabijheid aan het graven wa ren, werden door Mahratta's met mortieren beschoten, In alle sec toren was een levendige patrouille activiteit. Vanuit een stelling, waarvan men de plaats nog niet heeft kun- nen vaststellen, zijn nog meer deze ambtenaren nog geen cent I mortierprojectielen op de wesie- daarvan gezien. Wij zullen J hjke wijken van Semarang afge- thans niet ingaan op het onbil-j lijke, dat niet een volledige p J1 April is men be- schadeloosstelling wordt gege- Sonnen het laatste deel van de ven eerste batterij Nederlandsche ar- Wij constateeren slechts, dat tilHrie aan land te brengen er een groote groep onderdui- I *n Batayia hebben Nederland kers overblijft, die niet in de fhe troepen nog derhen verdach- gelukkige omstandigheid ver- 460 gearresteerd in de omgeving keert, ambtenaar te zijn. Ook Tanah Tinggi, ten Oosten van - Batavia. Te Medan hebben Indonesische troepen een inval gedaan in het gebouw van een golfclub, waar hun ontvangsten hebben in vele gevallen enkele jaren stil gestaan en ook zij moeten op nieuw beginnen met hun stu die, het aanvullen van hun kleeren enz. Wat wordt voor deze men- lichte wapenen werden aangetrof fen. Er werden vier gevangenen gemaakt. Te Tjimindi hebben Chineesche kooplieden de hulp van de Ne- derlandsdhe soldaten tegen plun deraars ingeroepen. Op een pa- trouilletocht is een Nederlandsch soldaat gedood. Twee Japanneezen zijn gearresteerd. Op Bali zijn vier terroristen ge dood en dertien gevangen geno men. Een Nederlandsche patrouille is op weg naar Lemasie, bij Palopo op Midden-Celebes, waar volgens ontvangen inlichtingen zich 200 terroristen en een Japansche waarnemer bevinden. Op Zuid-Oost Celebes, te Kola- ka, hebben terroristen met succes een Nederlandsch politie-detache- ment aangevallen. De verliezen der Nederlanders bedroegen vijf dooden, een gewonde en acht ver misten. cratie wordt versmeten, niet verdere uitbreiding worden afgezien. beter zijn bestemming vinden schen gedaan? Het gaat zeker in de opheffing van deze ge niet aan, deze lasten in vollen rechtvaardigde grief? T. omvang te leggen op de bedrij ven, waarin zij werkzaam wa- Nazi-dokters en verpleegsters ren op het oogenblik, dat zij 1 ter verantwoording, moesten onderduiken. Boven-1 Qp a Apri, 2al te Brunswijk moeten dien zijn velen van hen niet :n hun oude betrekking terugge keerd. Nu echter de z.g. „grensgel- den" aan de gerepatrieerden zijn uitbetaald, is het o.i. niet meer dan een kwestie van recht, dat ook zij, die aan den oproep van de regeering gevolg hebben gegeven, worden scha deloos gesteld. Het is niet waar, dat zij zijn ondergedo ken uit luiheid of met de ge», dachte er beter van te worden, al zijn er in dit opzicht zeker uitzonderingen. Maar nu Zij, die- in Duitschland hebben gewerkt, hun verdiend loon uitbetaald kregen, mogen ook zij in eeni gerlei vorm vergoeding eischen. Als basis kan in de meeste gevallen op eenvoudige wijze het personeel van twee klinieken terecht staan, waarin de zuigelin gen, die daar gedwongen werden opgenomen te worden, door hon ger en verwaarloozing zijn omge komen. 450 pasgeboren kinderen van Russische en Poolsche ar beiders hadden de Duitschers aan hun moeders ontrukt en in deze twee klinieken nabij Brunswijk ondergebracht. Nederlanders maken zich niet bemind in Londen. De Nederlanders die Londen bezoeken begimien zich lang zamerhand impopulair te maken door het voortdurend koopeu van rijwielen, waardoor de Londenaars zelf tekort schie ten. Het zijn niet alleen com plete rijwielen, die door de Ne derlandsche bezoekers worden weggekocht, maar ook allerlei onderdeelen als bellen, pompen en wat niet al en dan nog in zoo groot mogelijke hoeveel heden. Het lijkt, of het koo- pen van een rijwiel de voor naamste reden is waarom een Nederlander naai; Engeland komt. Voor deze aanschaffing zijn Engelsche ponden noodig en het komt meermalen voor, dat deze op linksche wijze wor den binnengesmokkeld of ver kregen. Nu weer heeft zich het geval voorgedaan, dat drie Ne- I hierbij tot de conclusie, dat het de buitenlandsche concessies op Java evenzoo zal vergaan als de buiten- landscbe ondernemingen in Rus land. „Voor communisten als Sjahrir, die vastbesloten precies weten wat zij willen, is het betrekkelijk een voudig om de macht in handen te krijgen en om evenals in Rus land, ondanks allen schijn van democratie een dictatuuur over het proletariaat uit te oefenen". Dan is het uit met de geestelijke en economische vrijheid van Indië, aldus Dr Knibbe. Dr Knibbe wijs voorts op het gevaar, dat Indonesië een voor uitgeschoven post van Sovjet- Rusland wordt met alle gevolgen van dien. „Zou de thans overwo gen overeenkomst inhouden, dat wij de macht zouden overgeven aan Sjahrir en de zijnen, dan zou dit een misdaad zijn aan de di verse bevolkingsgroepen, die Ne derlandsch Indië bevolken, voor welker welzijn Nederland nog steeds verantwoordelijk is". Dr Knibbe besluit met een be roep te doen op den raad om in geen geval toe te laten „dat Ne derlandsch-Indië op deze wijze aan het communistisch experiment wordt uitgeleverd". Sanatorium „De Klokkenberg",, Wij verwijzen «Sze lezers naar de in dit blad voorkomen de advertentie, blijkens welke geblokkeerde gelden voortaan kunnen worden gestort op re kening van „De Klokkenberg". at Dit sanatorium is gelegen aan derlandsche vakbondvertegen. genomen worden het loon of den rijksweg TilburgBreda, woordigers in het onwettig be- salaris, dat verdiend werd op Honderden T.B.C.-patiënten zit van biljetten van vijf en van het moment van onderduiken, i wachten op opname. Wegens één pond zijn bevonden. Vol- Zou een gedeelte van het geldgebrek zou, indien niet gens de Evening Standard zijn geld, dat thans aan de bureau- spoedig geholpen wordt, van Jacob Roelofs (64 jaar), Hendrik Korte (47) en Al- bert Neuhui9 (36) in genoemd ver band voor den rechter te Clerken» well gedaagd we gens het onwettig in bezit hebben van 1-7 vijfpond biljetten en 9 pond biljetten, Dit feit werd geconstateerd toen het 3-tal een rijwiel trachtte te fcoopen. Zij werden gearresteerd maar tegen borgstelling op vrije' voeten gesteld. De zaak komt nu 85 dezer voor, zoodat het 3-tal, dat gisteren naar Nederland De Belgisdie ministers, die in ons land zijn aangekomen, hadden Woensdag- wenschte terug te avond een bijeenkomst met hun Nederlandsdie collega's. Rechts minister-president keeren nog eenige Schermerhorn in gesprek met minister Bech, op den achtergrond minister Spaak dagen in Londen in gesprek met minister van Royen. zal moeten blijven. De „N. Pr. Gr. Crt." vestigt de aandacht op een merkwaar dige uitspraak van minister Schermerhorn. Volgens het „Parool" heeft hij over onze berooide finan ciën het volgende gezegd: „Over het financiëele in zicht van de Partij van den Arbeid worden nog al eens vreemde dingen gezegd. Wij geven geen kwartje uit, aldus spreker, als we het met een dubbeltje af kunnen. De be grooting vertoont een tekort. Dat kan niet zoo blijven, maar of daarover nu zoo'n oorverdovend lawaai moet worden gemaakt, daar twij felt spreker aan. In de ko mende jaren willen wij de staatsschuld doen dalen." In de komende jaren.... Dus voorloopig nog niet? Is het niet zoo erg gesteld met onze financiën? Geeft dit socialisti sche kabinet inderdaad geen kwartje uit, als het met een dubbeltje volstaan kan? Een gulden dan misschien? Minister Schermerhorn heeft enkele maanden geleden voor de radio steen en been ge klaagd over de geldsmijterij bij de overheidsdiensten. Nu de verkiezingen in 't zicht komen, wil hij ons plotseling doen ge- looven, dat er geen cent on nut wordt uitgegeven. Maar in „Je Maintiendrai", het weekblad van de N.V.B., schrijft een geestverwant van minister Schermerhorn het vol gende „Wij zijn arm geworden, wij weten zelf nog niet, hoe arm. Dit is een woord, dat men thans soms in ons land hoort klinken. Het is een waar woord, het wordt alleen -nog niet voldoende beseft. Het wordt niet beseft door de overheid. Het regeeringsappa- raat groeit en groeit. Uit het particuliere bedrijf worden de lagere beambten weggezogen. Typistes zijn niet weer te krijgen, zij werden door het M.G. op dubbele salarissen aangenomen, de burgerlijke overheid zet dit voort. Jonge menschen, zonder eenige erva ring, krijgen staatsbetrekkin gen aangeboden tegen beloo ningen, die den particulieren ondernemer een bittere glim lach ontlokken. Het regeerings- apparaat functionneeit op goud- injecties. Astronomische cijfers worden genoemd voor de kos ten van tijdelijke apparaten, zooals het M.G., Commissariaat Noodvoorziening, N.V.H., de berechting en verzorging van politieke delinquenten. Zoo kan men' dqorgaan. „Er wordt met geld gesmeten", zeggen wij te gen elkaar. Hoe velen onzer trachten zelf ook een deel van deze gouden regen, in hun schoot te vangen? Hiertegen komt een reactie, die niet kan uitblijven. Binnen afzienbaren tijd zullen wij al len in eigen leven en zal de Staat in al haar geledingen weten, hoe arm wij zijn. En dat is broodnoodig." Hier wordt feitelijk een ver nietigend oordeel uitgesproken over het financieel beleid van deze regeering, die steunt op de „Partij van den Arbeid". En het is ditmaal geen tegenstan der, die het vonnis velt. Minister Schermerhorn kan het zich voor gezegd houden. Onder voorwensel, dat hij een adres wist, waar kinder- kleeding te koop'was, heeft een verzekeringsagent uit Kerkrade een 34-j. vrouw, moeder van 2 kinderen, buiten de stad gelokt, haar vermoord en zich een be drag van f 50 toegeëigend. De bekende Britsche eco noom Lord Keynes is op 62-j. leeftijd plotseling overleden. De meeste Poolsche solda ten, deel uitmakend van het le gercorps van generaal Anders in Italië, hebben besloten niet naar hun vaderland terug te keeren. Zij zeggen, dat het thans gesovjetiseerde Polen niet meer het land is waarvoor zjj gevochten hebben. Dr P. G. Knibbe te Leiden heeft zich in een open brief d4. 16 April tot den ministerraad ge richt inzake Sjahrir en de ver antwoordelijkheid der Nederlan ders in Indië. De open brief, dien Sjahrir ingezonden heeft aan het Britsche, communistische blad „Daily Wor ker", memoreerend, betoogt Dr Knibbe, dat Sjahrir ook reeds in zijn brochure „Onze Strijd" een zuiver communistisch standpunt inneemt. Dr Knibbe geeft vervolgens een overzicht van hetgeen Sjahrir in zijn bovengenoemde brochure aan gaande de internationale verhou dingen uiteen heeft gezet en uit dit alles maakt hij als gevolgtrek king, dat Sjahrir ,in alles het Sovjet-Russische voorbeeld copi- eert". Over de activiteit van de Pemoeda's, „die den regenten stand op Java uitmoorden", volgt, aldus Dr Knibbe „Sjahrir precies het voorbeeld van Lenin, die on- meedoogend het anarchisme en nihilisme bestreed en het volk op riep tot zelfdicipline in revolutio nairen geest". De Pemoeda's zijn goed genoeg om de revolutie door te voeren, evenals de boeren in de Russische revolutie, die daar den landadel uitmoordden en vele landgoederen verbrandden. De leiding behooren zij echter niet te hebben". Uitgaande van de aanhaling uit Sjahrir's brochure „zoolang wij leven in een kapitalistische we reld, zijn wij gedwongen er voor te waken, dat wij niet in vijand schap met die kapitalistische we reld, geraken", trekt Dr Knibbe een vergelijking tusschen de posi tie van de buitenlandsche onder nemingen tijdens de periode van de N.E.P. (Nieuwe Economische Politiek) in Rusland en de toe komstige positie van hen, die, als buitenlanders, een rol zullen mo gen spelen in den opbouw van de industrie in een eventueele „Re publiek Indonesia". Hij komt DE ZUIVERING IN DE RADIOWERELD. Een door de Regeering be noemde zuiveringsraad maakt momenteel een rapport op om trent de gedragingen van de heeren W. Vogt en P. Speet, resp. directeur van de A.V.R.O. en econ. directeur van de K.R.O. Aanvankelijk was hier toe een commissie-Bijleveld ia 't leven geroepen, doch het re sultaat van hun onderzoek achtte de regeering onvoldoen de. Van de nieuwe zuiverings raad, die reeds meerderszittin gen heeft gehouden, waar niet minder dan 40 getuigen werden gehoord, iï tor Droit, deken der Rotterdamsohe advocaten, voorzitter. Nederlandsche verliezen !n Indië, Naar A.N.P. verneemt, zijn sedert de capitulatie van Ja pan in totaal 120 Ned. soldaten jg Indonesië gedood, van wie er 75 behoorden tot het K. N. I. L. en de overigen tot de Hon. Landmacht. Bestuurshervormingen In de Molukken. Bij decreet van den Lt.-Gouv.- Generaal is het sultanaat Ter- nate (Noordel. Molukken, ten W, van Halmaheira), welk eiland eenigen tijd onmiddellijk onder Ned. bestuur heeft ge staag, hersteld. Da eilanden OW, 'Pekik en Lawia, ten Z. Vag Halmaheira, zijn ingelijfd bij bet sultanaat Batjan (de eilandengroep ten g.W. van Halmaheira), 186.000 voor „Putten'» v Jeugd". De oproep van de* Min.-Pre- sideïït, Prof. Ir W. Schermer horn, die dezer dagen een ra diotoespraak hield tot het Ne derlandsche volk voor de stich ting „Putten's Jeugd", heeft tot resultaat gehad, dat er reeds een bedrag van f 136.000 aan giften bij de stichting is binnen gekomen- Iets van onze oude glorie. Ter gelegenheid van het Paaschfeest zijn in de bloemen winkels van Cairo lelietjes der dalen en tulpen geëtaleerd, die per vliegtuig uit Nederland werden aangevoerd. Daarmede zet Nederland een traditie voort, die het voor den oorlog vestigde. Goede Vrijdag in Jeruzalem. Een ontzaglijke menigte nam op Goeden Vrijdag deel aan de processie, welke van het huis van Pilatus naar den Calvariën- berg gehouden werd. Daar de viering van de Goede Week door de Oostersche en Wester- sche kerken dit jaar te samen viel, kregen de daarmee ver band houdende plechtigheden een bijzondere beteekenis. Jodenverrader gegrepen. Op verzoek van de P.R.A. is in Londen gearresteerd de 28- jarige Hilversummer N., die als onderofficier bij onze expedi- tionnaire macht in Engeland dient. Het is gebleken, dat hij in samenwerking met anderen meegedaan heeft aan het ver raden van Joden. De man is thans opgesloten in het kamp te Naarden. De verkiezingen staan voor de deur. Op de verkiezingsbureaux heerscht groote drukte. Het gereedmaken der stembussen. A.H.F. P. slaagden; Eindexamens. Af3. Rankwerken, zeaiaagB de kee» ree: A. J, J. Blaakman, C. Bcnjer», D. BSltveld, Z. C. le Clercq, L. J. Gelde! (L), J. J. Geluk. A. A. Jaoec, K. F. Menu (L), J. Platreenw (IA, C. J. W. du Pon, b. v. Reeaaa (L), A, A. S. Schinkel, J. 3. r. Snree, W. S»oo (L), G. Verheft, J. Wanjc* en J. Wildeboer (L) aUen re VI ia aingen. Aid. Scheepsbouwer» i G, U. Bnu* cherie, M. Scheffers en P. J. r. Sluya allen te Vlisaingen. Afd. Electrotechniek: B. J. Selgert to O. en W. Souburg. Afd. Timmeren:: P. J. Contant, D. t. Eencnnaam, Grya, J. C. Leu- velink en C. Wagenaar allen te Vlie- singen. A. de Lange te Koudekerke. 1 niet geslaagd. L met lof geslaagd. l Vervolgcursus 1 jaar: Aan de hee ren P, W. Stroo, P. Viaser, J. Hek- I huii, P. van Wijngaarden, J. do j Nooyer en M, Vogel allen te Vlia. eingen, werd een verklaring uitge- I reikt, dat ze dezen eursue met vrucht hebben tioorloopen. f Avondschool voor NOverhaldaondarwtJ» te VUasingen. I Bevorderd van de Ie naar de Ze El.i E. Baaa, J. Hosselaar. G. A, Ge braad, H. Jacobs, J, Jooaie, B. do Kok, J. L. r. d. LinBe, J. Lippen», G. C. Meeuwie, S. Nienwenhuyse, C. Itarij», L F. Reyecse, K. F. Spri F. ■rijs, L F. Keyecse, K. i. Sprong, C. v, Steenhuyaen, C. H, Bylen- «k, J. de Hondt, C. W. r. Loon, broek, M. J. Radio Moskou meldt, dat een aardbeving is waargenomen te Irkoetsk. Provincienieuws VLISSINGEN. Diploma's Avondschool voor Nijverheidsonderwijs. Zaterdagmiddag had in tegen woordigheid van de commissie van toezicht onder voorz.schap van weth. J. Poppe, de uitreiking plaats van de diploma's aan de leerlingen van de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs. Weth. Poppe wees er op, dat er buiten gewoon is gewerkt en dat er een uitstekende theorethisdhe grond slag is gelegd. Hij bracht direc teur en leeraren dank, die de laat ste vijf jaren wel onder zeer moeilijke omstandigheden hebben gewerkt. Hierna reikte de dir., dihr C. Wagevoorde met een kort woord de diploma's uit. Vijf met lof geslaagden ontvingen een waardebon voor een boek.^Aan W. Stroo werd een extra prijs uitge reikt omdat hij vijf maal met lof geslaagd was. Namens de leerlin gen sprak P. J. Contant enkele woorden van dank. Ook de deel nemers aan de cursus voor her scholing en omscholing werden door den weth. nog toegesproken. Hier volgen de namen der ge- r, d. Velde, M. J. Dane en S, S. Willemffen allen te Vliwingeü. J» ïfelae tc O, ctt W, Souburg; A» Goedgebure ie Kcftidokcrkej «iet bevorderd. Bevorderd ran de 2e naaf de Se Jtl.j J, j. Aeracna, M. H. Af. Bngélae, A. Houmea, H. J. de Klcxk> J- A. Krooacn, R, J. Kruit, J# J. Meijn- dertu, J. J. Rafelaar, A. J. A. Roi> R. de Bruu'ne, G. L. v. Belzren, Buter, J. J. Bömer, H. ViK W. r. Bk Hoek, M. Koper, P. H. A. Proort, B, y, d. Schaaf, P. W. Vermeulen» A, de Visser, H. Wildeboer, P, A. Keijmel en C. J. de Melj allen te Vlissiügen; J. J, Baaa, J. D. Balieu, L. v. d. Driest en h de Gelder allen te O. en W. Souburjj; S niet bevor derd 2 uitgesteld examen. Bevorderd van de 3e naar de 4e kl.t Jac. r. Dijke, J. v. Dijke, P. Eencnnaam, J» G v. d. Endt, L. Huibregtse, A. J. Kokelaar, H. C. V. Uxem, F. Rijswijk, J. Schreurs, L. Jonckheere, J. de Ridder, J. B. H. de Vries, W. v. d. Welle, P. Bur gers, L. Davidse, D. v. Leuverden, -B. Meerman, J. Castel, L. A. v. Driel, J. Gunter, J. Hekkebus, G Kooger, D. Ltfus, P. L. Stroo, J. G, Versteeg en G Pihl allen te Vlis- singen. 1 niet bevorderd. X uitgesteld examen. Bevorderd van de 4e naar de 5e kl.j Afd. Bankwerkers: W. Deelman, A. J. Francke, J. Francke, J. G. Ma- gielsen, R. A. jQuakelberghe, H. R- Schat, A. Stekener en D. Xvens allen te Vlisstngen. 2 niet bevorderd. Afd. Scheepsbouwers: J. Brunke, J. Dierikx en, J, J. de Groot allen te Vlissingen. Afd. Autotechniek: C. Karelse, G, de Muynck en M. de Muynck te Borssele. Afd. EJfdriciens: J. Blind, G. v. Schelven, H. J. Tax, L. Zwanenbeek, C. Geervhet cn J. Geervliet allen te Vlissinge.i. Afd. Timmeren: J. «Grootjans eri J. Pattenier te Vlissingen; J. de Priester te O. en W. Souburg. 1 niet bevorderd. VEERE. Vrijdagmorgen had hier een aanrijding plaats, die nog vrij goed afliep. De wed. M. wilde bij de Groote Kerk de straat oversteken, juist toen daar een bellenwagen van de N.V. „Stoomtram Walcheren" na derde. De chauffeur remde uit alle macht, doch kon niet ver hinderen, dat het slachtoffer met de bumper in aanraking kwam, zoodat zij over de straat werd geslngerd. Met een lichte hersenschudding, een hoofd wonde en een verwonden arm werd zij naar de woning va» haar zoon overgebracht. KRU1N1NGEN. Donderdagavond vergaderde de C.H. Kiesver. Kruiningen- Hansweert-Schore onder voorz. schap van dhr J. J. Franqoys, Nadat vervlag was uitgebracht van de gecombin. bestuursver gadering der Prot. Chr. Kies- vereenigingen alhiet, werd na eenige bespreking besloten zoo mogelijk samen te werken bij de a.s. gemeenteraadsverkie zing. Als candidaten voor den gemeenteraad werden gekozen: 1. J. J. Franqoys; 2. C. H. Heijboer; 3. Ligthart-Schenk; 4. C. v. Iwaarden; 5. H. Alme» kinder»; 6. C. A. Coritanje.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 2