Herstel van Abessynië. Rede van den heer TiSanus De Keizer vraagt geestelijke en materieele hulp. Wat op de Vredesconfe rentie ter sprake komt. Droomen, die In rook opgaari. De Voedselpositie in Nederl. Indië. Lied' van de Partij van den Arbeid. Het beginsel voorop. Onderwijzers-salarissen. Ambtenaren en iVSiddenstand. Inkoopvereeniging van ambtenaren. Vragen aan den Minister van Handël. Sinds den oorlpg met Italië heerscht er i» Abessynië een sterk wantrouwen jegens sen delingen uit den vreemde; een gevolg van het feit, dat men er de Koomschc missionarissen van verdacht, dat zij voor Italië spionnage-diensten verrichten. Merkwaardigerwijze echter bestaat er een groot vertrou wen in de Zweedsche zendelin gen. In het Zweedsche kerkblad „Var Kyrka" komt een artikel voor over „De Kerk in Abes synië", waaraan het volgende is ontleend; Al sinds de 4e eeuw heeft er in Abessynië een- Christelijke kerk bestaan. Dat was een 1 e - v e n d e en op haar beurt zending bedrijvende kerk, doch vandaag de dag is zij dat niet meer. De kerk beschikt over heel een uiterlijk apparaatbis schoppen, priesters, monniken, kerken, bijbel en liturgie, maar het leven ontbreekt. De keizer heeft zich thans tot Zweden gewend met de dringende bede om hulp. Hij heen geconstateerd, dat het volk na de Italiaansche over val, zooals hij zelf zegtop drift is geraakt. Hij heeft het gevoel, uat het volk zich tevre den stelt met een uiterlijk ver nisje van beschaving. De bezetting heeft zoowel in moreel als in godsdienstig op zicht verval met zich meege. bracht. De eigen Abessynsche kerk, die trots alles vroeger stevig vat had op het volk, heeft nu de greep op dat volk verloren. De godsdienstoefeningen, die vroeger door 12 4 15.000 men- schen werden bezocht, trekken thans slechts 5 a 600 menschen. De keizer is beducht, dat atheïs me en materialisme zich van zijn volk zullen gaan meester maken. Men kan zeggen, dat dit voor Abessynië een beslissend punt is in zijn geschiedenis. Meer dan ooit is alles gelegen aan de activiteit van de zending. Daar om heeft de keizer de Zweed-, sche zendingsgenootschappen verzocht, zooveel mogelijk zen delingen naar Abessynië te zenden. Alle twaalf provincies staan voor het Zweedsche zen dingswerk open. De keizer wenschit vóór alles, dat het volk zal zien, wat een werkelijk Christelijk tehuis be- teekent en daarom zou hij wil len, dat het huis van de zende lingen een centrum is waaruit een rijk geestelijk leven uit stroomt. Overigens betaalt de keizer den bouw van de zendingspos- ten en ziekenhuizen, zoodat de zendingsgenootschappen alleen de reiskosten en tractementen der sendehngeu behoeven te betalen. Doch dit is niet allesde kei zer heeft zich ook tot Zweüen gericht met het verzoek om materieele hulp bij het groote werk van den wederopbouw. Op alle gebieden vraagt hij de hulp der Zweden. En met zonder ge volg. Sinds de vorige hertst heelt Zweden arbeiders op al lerlei terrein naar Abessynië gezonden. Officieren, juristen, doktoren, verpleegsters, onder wijzers, politie-ambtenaren, in genieurs en mijnwerkers. Daar komen ut ook een groot aantal zendelingen bij. De arbeidsmarkt is er groot Abessynie is ongeveer twee maal zoo groot als Zweden en heett ongeveer 1U milhoen in woners en de taak die hier ligt is niet gering, maar het ziet er naar uit, dat de Zweden hun verantwoordelijkheid ge voelen en dat zij zullen doen wat zij kunnenopdat de bede van den keizer om hulp, niet te vergeefs geklonken zal hebben. Het is mogelijk, zoo verklaar de men in' New fork, dat de Vredes-conterentie, die aanvan kelijk 1 Mei zou aanvangen, wordt uitgesteld. De problemen, waarover de groote mogendheden het eerst eens willen zijn, omvatten: De Italiaansche koloniën, die Ame rika door de Ver. Naties wil doen beheeren, de Dodecanesos, die de Ver. Staten, in tegen stelling tot de Russen willen demilitariseeren, Triest, de han delsbetrekkingen met den Bal kan en de Russische eisch Ita lië 750 millioen pond sterling schadevergoeding te doen beta len, wat Engeland en de V.S. te veel vinden. DE REPATRIËERING UIT 1NDIË. Het bericht, dat de repatrieering uit Indië op 15 dezer zou worden stopgezet, moet, naar nader blijkt, zoo worden opgevat, dat zij, die in vrijheid verkeeren, gelegenheid hebben zich vóór 15 dezer voor repatrieering op te geven; men heeft deze grens gesteld om een overzicht van het aantal liefheb bers te krijgen. Voor menschen, die nog in kampen verblijf hou den, geldt deze regeling niet. De bedoeling schijnt te zijn, dat er een einde komt aan repatriee ring van regeeringswegemet in gang van 1 Juli zullen de scheep vaartmaatschappijen zelf weer aan bod komen. wezen op vloei van Neder- land.sch fabrikaat. Ook voor de pijprookers heb ben wij een goed bericht. Het is nu vrijwel zeker, dat er bin nenkort een beperkte hoeveel heid pijpen van bruikbare kwa liteit in den handel zullen komen. Kunnen wij evenwel beschik ken over voldoende tabak var. goede kwaliteit, dan zal de Ne- derlandsche industrie stellig met succes kunnpn concurree- ren tegen de buitenlandsche fa brikanten. Opmerkelijk is b.v., dat in Engeland, het land van de mix ture, soms bij voorkeur Neder- landsche mixtures werden ge vraagd. Ook in de vrijhavens, waar dus geen protectie heerscht door accijnzen e.d., was de Nederlandsche tabak bijna altijd favoriet. DE FOKKERFABRIEKEN NAAR ROTTERDAM7 De heer J. S. van Tijen, direc teur van de N.V. Ned. Vliegtui- genfabriek Fokker, heeft in een te Amsterdam gehouden lezing o.a. gezegd, nadat hij er op had gewezen, dat het Amsterdamsche gemeentebestuur bezwaren heeft tegen de combinatie Schiphol- Fokkerfabrieken: „Van de in Nederland aanwe zige '27 vliegvelden is alleen dat bij Den Helder ideaal, maar men woont niet-graag in Den Helder. Rotterdam is van plan een eigen vliegveld aan te leggen en daarom wordt op het oogenblik de moge lijkheid overwogen om de Fok kerfabrieken naar Rotterdam te doen verhuizen, omdat het nieuwe vliegveld dan meteen voor de nieuwe fabriek 'gebruikt kan worden. Dat vliegveld zal natuurlijk lang niet zoo belangrijk als Schiphol worden en dus kunnen de bezwaren, die voor het ge bruik van Schiphol gelden, daar niet zoo groot zijn." slechts beperkte scheepsruim- te beschikbaar, het prauwen tonnage is van 600.000 ton tot op een derde terug- geloopen. Bovendien zijn er reeds 15.000 ton koffie naar Europa ver scheept Voor andere producten Is de balans somber. Met name du suikerproductie, die voor DE ZENDING IN CHINA. Pessimistische en opti mistische klanken. Op 15 Maart kwamen er te Malmö in Zweden na een moei lijke reis van twee maanden eenige zendelingen uit China terug: tiem volwassenen en vijf kinderen. Zij verklaarden, dat het, practisch gezien, uit is met de Christelijke zending in China. Alle Chrstelijke zendelingen, die nog in het land zijn, willen naar huis en er zullen er wel weiuig zijn, die er heen willen terug keeren. Dit bericht heeft sterk de aandacht getrokken. Het Noor- sche Chr. dagblad „Vart Land" heeft zich tot den algemeenen zendingssecretaris Vaagen ge wend, die zei: „Voordat ik kort geleden uit New York hierheen reisde, heb ik eerst een bezoek gebracht aan den Internationa len Zendingsraad aldaar en om inlichtingen gevraagd omtrent den toestand in China. Nadat men mij een overzicht gegeven had over den toestand in dat land, zei men„China bevindt zich in een bijzondere positie. Alle deuren staan open I" En de ervaringen van de zendelingen zijn daarmee in overeenstem ming. De brieven zijn vol van verblijdende berichten en zij schrijven: „Wij willen en kun nen het land niet verlaten, voordat er anderen komen om ons af te lossen. De mogelijk heden zijn zoovele en de deu ren staan open". „Dat er demonstraties tegen Amerikanen zijn geweest, houd ik voor geheel onwaar schijnlijk, want de Amerikanen zijn geweldig populair. Daaren tegen kan men zich goed voor stellen, dat de Chineezen de- monstreeren tegen de Russen, voor wie ze bang zijn. Het rooverwezen is altijd een plaag geweest in China. Aangezien het bericht (van de Zweedsche zendelingen) Noord-China be treft, is het mogelijk, dat men te doen heeft met locale moei lijkheden". „De predikant-zendeling S. Wislöff Nilssen, die heel kort vóór deze Zweden China ver laten heeft, zegt o.m.„Dat er veel onrust heerscht, is bekend. Maar wij hebben ons verbaasd, dat in groote trekken de Chi neezen zich zoo goed wisten te redden in de moeilijkheden." „Ik heb brieven ontvangen van vele zendelingen, dok uit Noord-China, waaronder van Amerikanen, en allen zien de toekomst hoopvol tegemoet. Er zijn open deuren, open harten, en schitterende gelegenheden." Meer en betere tabak. Het gesprek van de laatste jaren is wei de tabak geweest en sinds korten tijd is het ta bakspraatje wel bijzonder ac tueel geworden nu de distribu tie van dit „edel cruyt" eindelijk van de rijksbureaus verdwenen is en weer beland is bij den fa brikant. Om nu precies te weten waar wij aan toe zijn, hebben wij ons, aldus 'n correspondent van de „N. Pr. Gr. Crt.", in verbin ding gesteld met een der direc teuren van de grootste tabaks fabriek in ons land. (Ja, daar kunnen ze in Holland toch maar niet tegen op, dat wij in Groningen de grootste tabaks fabriek van heel Nederland hebben I) Dank zij de groote welwil lendheid van dezen directeur kunnen wij u nu vertellen, dat heel wat van uw tabaksdroo- men op een gelukkige wijze in rook zullen opgaan. Nog deze maand komen de merkartikelen terug. De eerste soort shag zal in kwaliteit dan heel dicht komen bij de vroe gere zoo geliefde Gold Star. Mixture en baai-tabak zal slechts in kleine hoeveelheden kunnen worden aangemaakt. Hiervoor is n.l. Java-tab'ak noo- dig, en die zal voorloopig wel niet komen. De pakjes, die straks in den handel komen, zullen 50 gram tabak bevatten, dat is dus een rantsoenverhooging van 25 pet. De prijzen zullen voorloopig wel hoog blijven. De accijnzen zijn enorm gestegen, terwijl ook de inkoopsprijs van de ruwe tabak vaak verdriedub beld is, in Amerika zelfs meer. Vloei zal in de nabije toe komst ook ruimer beschikbaar zijn. 25 millioen boekjes Ame- rikaansche sigarettenvloei zijn onderweg. Toch blijven we voorloopig in hoofdzaak aange- Volgens de Merdeka heeft Sjahrir namens de „Indonesi sche republiek" 500.000 ton rijst aan Britsch-Indië toegezegd. Dr B. Honig, pl.vervangend dir. van het Ned.-Ind. dep. van econ. zaken beweert echter, dat dit aanbod menschelljkerwijze onmogelijk verwezenlijkt kan worden. Het gemeenschappelijk voedselbureau heeft al sinds vele maanden 10.000 ton rijst naar Java gestuurd om het van den hongersnood te redden. Voor den oorlog kon Java maar net in zijn eigen behoefte voor zien. Wel wordt dit jaar een goede rijstoogst op Java ver wacht maar de distributie zal moeilijk zijn bij gebrek aan transportmiddelen. Hoe valt het aanbod van Sjahrir nu bovendien te rijmen met deze feiten, waar de repu blikeinen zelf hebben verklaard, dat zij van hun eigen rijstvoor- raden zelfs niet voor de groote steden op Java af konden staan? Ook politieke partijen hebben soms behoefte om aan hun die pere gevoelens uiting te geven in hun lied. Socialisten en Communisten zingen in oogenblikken van hoog spanning hun Internationale. En partijen die wenschen te leven bij Gods Woord geven uiting aan wat er leeft in hun hart, door psalmgezang dat kan bezielen en vertroosten tevens. Het behoeft dan ook niet te verwonderen, dat de nieuwe Partij van den Arbeid, naast de Inter- tionale, ook behoefte heeft ge voeld aan een nieuw lied dat uiting geeft aan haar diepste verlangens en hoogste verwach tingen. In deze behoefte is voorzien door Dr G. Stuiveling, die het volgende lied vervaardigde, dat door de partij als symbool van hoop en kracht werd aanvaard. Hier is het: Werkers van hoofd en hand, Werkers van Nederland, Sluit U tesaam en weest [eensgezind, Bouwt aan een nieuwe tijd, Rijk aan gerechtigheid, Rijk aan geluk voor Uw kind. Refrein: Democraten, socialisten, Maak tot waarheid d'oude wens: Op deez' aarde, de eerste waarde Zij het welzijn van den mens. Ziet wat Uw voorgeslacht Strijdend aan groots volbracht, Nu vraagt hun offer van ons de [daad, Maakt nieuw de maatschappij, Nieuw en van vreezen vrij, Nieuw zonder hebzuoht en haat. Refrein Democraten, socialisten, Stroomt bijeen van alle kant, Vol vertrouwen, gaan wij bouwen Aan de toekomst van ons land. Verheffend is dit lied niet. 1. Wat wil de C.H. Unie nu? Vooral de jongeren moeten we ten wat zij aan ons hebben, wij moeten niet komen met aller lei punten van een urgentiepro gram. Wij stellen bij de ver kiezingen het beginsel voorop. 2. De sociale verhoudingen. Wij wenschen een vooruitstre vende sociale politiek, maar wijzen een socialisatie van fa brieken, enz. af. 3. Het financieel beleid. Er is geen volk in Europa zoo zwaar gehavend als het onze. Voor 10 milliard is er vernield en weggesleept. Het schadever goedingsprobleem is buitenge woon moeilijk. De vergoeding moet niet op basis van 194U worden vastgesteld, maar naar de verhouding, waarin wij als volk zijn verarmd. Wij eischen dat de regeering de geldsmij terij stopzet. 4. De economische politiek. Er is leiding van de overheid noodig met betrekking tot het economisch leven. De artikelen uit het buitenauld moeten wor den betaald met deviezen. Wij houden daar niet van, maar moeten dit voorloopig aanvaar den. Een zeker soort geleide economie kunnen wij niet ont gaan. De politieke verhoudingen. Tenslotte bezag dhr T. nog de politieke verhoudingen ,n ons volksleven. Terug na 4 jaar gevangenschap heeft hij eerst niets anders gedaan dan luiste ren. Hij constateerde in ons volk een gistingsproces. Men wilde niet -terug naar 194U, maar wist ook geen concreet antwoord, hoe 't dan wel moest. Toch moeten wij reke nen met het verleden, waaraan ons leven me: diepe wortels vastzit. Vorige week zijn de candida- tenlijsten voor de Kamerver kiezing ingediend. Wij moeten nu tot een beslissing komen. Vooral voor de jonge menschen is dit niet gemakkelijk, 7 4 8 nieuwe jaargangen gaan voor het eerst ter stembus, dat is plm. 30 pet. van de kiezers. Ned. Unie en N.V.B. Door den Dui-tschen druk -s een samengaan van velen ont staan. Eerst kwam de Ned. Unie, waarvoor spr. ernstig heeft gewaarschuwd en die niets heeft bereikt. Na de capi tulatie de N.V.B. Velen zijn er toen ingeloopen, zelfs onze Vorstin kwam er van onder den Prinses Juliana naar Hilversum. Vrijdagavond 26 dezer zal te Hilversum een kliniek voor kraamvrouwen worden geopend, welke door de plaatselijke afdee- ling van het Ned. Boode Kruis is ingericht in verband mot het nij pend plaatsgebrek in de zieken huizen. H. K. li. Prinses Juliana heeft toegezegd dien avond dit tehuis officieel te openen. Provin cienieuws MIDDELBURG. Ten bate van onze langenoo- ten- in Indië spreken op 24 de zer in de Gasthuiskerk maj. A. Voogt van het Leger des Heils -/ p'c'aar' OUD-VCSSEMEER. Zaterdagavond sprak ook hier Mr de Wilde. Vcor de inhoud van zijn rede verwijzen wij naar 't uit. voerig verslag van de vergadering te Goes in ons blad van Woens- dag. GEMEENTERADEN. BIGGEKERKE. Maandagmiddag vergaderde de raad onder voorz.sclup van bur- gem. Drogmans. Aan den gem.-secr. worden de werkzaamheden van den ambt. v. d. burg. Stand opgedragen. De kasgeldleening met de ge meente Schagcn ten bedrage van f 10.000 wordt wederom met een jaar verlengd tegen eer rente van uit Bandoeng en prof. G. Wisse. Men zie de advertenties. DOMBURG. De Staatk. Geref. Kiesvereen. heeft voor den .gemeenteraad de volgeuJe candidaten gesteld; P. Wisse Sz„ S. v. d. Meule, J. de Visser Wz, C. Brouwer, A. Verhage Wz. WISSENKERKE.' Begin van brand. Maandag ontstond op de hof stede, bewoond door dhr A. v. d. Maas, in een dicht bij de landbouwschuur staande vlas mij t, brand. De spoedig ter plaatse zijnde brandweer wist het vuur meester te worden, waardoor de schuur werd be houden. De oorzaak van den brand is waarschijnlijk het spelen met lucifers door kinderen. Maandag herdacht het l vrachtauto, samen met de gemeen- echtpaar N. Films, alhier, zijnte Koudekerke. Dr aankoop en Van Ged. Staten is een circu laire met ontwerp verordening ontvangen, om te komen tot een verbod voor betreding van strand en duinen gedurende ae ruiming van explosievcn. Dhr Lampert zou graag een ge deelte van het duingebied en het strand voor het publiek vrijge ven. De Voorz. antwoordt dat dit moeilijk zal gaan. De verordening wordt daarna vastgesteld. De pensioensgrondslag van den secr. wordt bepaald op f 2090. Her voorschot 1946 en de ver goeding 1945 worden voor de bei de scholen vastgesteld op f 11 p. leerling. Het vermenigvuldigingscijfer schoolgeld wordt 2. B. cn V. worden gemachtigd een bijdrage te verleenen in een te houden landbouwkookcursus. Besloten wordt tot aankoop van een uit het water opgehaalde 50-j. huwelijksfeest. Het ont brak dien dag niet aan belang stelling. WAARDE. Donderdagavond hield de Oranjevereen. een vergadering i.v.m. de feestelijkheden op 4 Mei. Het programma luidt^als volgt: 8 u. Klokgelui; 8.30 u. Rondgang schoolkinderen met het muz.gezelschap „Vooruit". Daarna kinderspelen. 13.00 u. Rondgang van het fanfarege zelschap met alle vereenigingen. Daarna volksspelen en filmver- toouing. De dag wordt besloten met een concert van „Vooruit" op de kiosk in het park. BORSSELE. Voor het eerst na de oprich- het repareeren zullen naar schat ting f 1500 kosten. Deze wagen zal worden gebruikt voor het op halen van huisvuil, enz. Besloten wordt dit jaar over te gaan tot den bouw van 5 wo ningen met rijksvoorschot. B. ai W. worden gemachtigd grond aan te koopen. Dhr Kodde vraagt of de wonin gen aan den Zandweg komen. De voorz. antwoordt -bevestigend. Besloten wordt over te gaan tot het aanvragen van 2 nood woningen, voor event, terugkee- rende evacué's. GEMEENTERADEN. indruk en wees Schermerhoru 'mg hield de Korfbalvereen. aan als ten der formateurs. Nu een gezelldgen avond voor le- Het werd door de „Nieuwe *s dc N.V.B. de Partij van den en donateurs. Nederlander" die overigens de P. v. d. A. zeer welgezind is, niet ten onrechte vergeleken met een Sinterklaasvers. Uit alles blijkt, dat het niet g e- boren is, maar gemaakt, zooals ook voor bruiloften e.d. vaak schoone verzen worden ge fabriceerd. En toch is het veel-zeggend. Men heeft Psalm 68 10: „Ge loofd zij God met diepst ontzag", en Pa. 89 8: Gij toch, gij zijt de roem, de kracht van hunne kracht" wel de Chr. internationale genoemd, omdat deze verzen Het gemeenschappelijk voed- op alle tijden en plaatsen spreken selbureau zendt maandelijks naar Ned.-Indië: 5000 ton voor de Groote Oost; 2000 ton voor Banka en Biliton; 1000 ton voor de Rapwi op Sumatra en 10.000 ton voor de steden op Java. De oogsten van Z.-Celebes en Lombok zijn voldoende voor de Groote Oost zelf. Naar Ne derland zullen binnenkort 8000 ton copra worden verzonden, den oorlog 1.500.000 ton be liep en nu nihil is. Er is van de hoop en de kracht van wie op God hun vertrouwen stellen. Hier, in dit vers wordt van God niet gesproken. Hier staat de mensch in het middelpunt. „Op deez' aarde, de eerste waarde, Zij het welzijn van den mensch." Van een lied kan hier nauwe lijks worden gesproken. Maar een b e 1 ij d e n i s is het wel. Zooals gisteren reeds gemeld, hield Maandagavond voor de C.H. Unie dhr H. W. Tilanus, lid van de Tweede Kamer, in het Concertgebouw te Vlissin- gen een groote verkiezings rede, waarvoor slechts matige belangstelling bestond. Na het openingswoord vSn den voorz., dhr H. v. Rooijen, sprak dhr Tilanus er zijn blijd schap over uit, dat men weer in vrijheid kan samenkomen. Hij herinnerde ook aan de velen, die nog lijden, met name op Java. Komende tot zijn onderwerp wees spr. er op, dat waar men ook ons volksleven benadert, de moeilijkheden en vragen zich opstapelen. Daar juist het bericht bin nengekomen was, dat mr Ba ron F. W. v. d. Feltz tot lid der Eerste Kamer benoemd was, feliciteerde dhr Tilanus dezen hartelijk. De Vereenigde volken. Zijn rede vervolgende vroeg spr. zich af, hoe het volksleven geleid moet worden. Nederland is éép van 51 leden van de or ganisatie der Vereenigde Na- Indië. Voorts behandelt hij het In dische probleem. Thans wordt hierover „beraadslaagd", want met opstandelingen „onderhan delt" men niet. Het optreden van Engeland was wel zeer on aangenaam, -het werd ook over vallen door de Japansche capi tulatie. Er had moeten worden opgetreden, wij hadden echter geen leger. Doch hier past geen lijdelijk verzet, er zullen divi sies moeten komen voor Indië, gezagstroepen voor ons land cn zoo noodig bezettingstroepen voor Duitschland. Ons land. Verder sprak dhr T. over den tpestand in ons land. Hij' bracht in herinnering de ope ning der Staten-Generaal door H. M. de Koningin op 20 Nov. 1945. Dit was voor hem een ontroerende dag geweest. Eén zin trof hem toen in de rede van H. M. wel bijzonder: „Het is mij een behoefte uiting te geven aan het ernstig streven Mijner regeering, Nederland te doen herleven als een rechts staat". Als er één ding is waar wij naar terug moeten, dan is dit tot het recht, dat thans struikelt op de straten. De wet ties, daar wordt dus over onze en je grondwet nijn de funda- den Arbeid ontstaan. Dit alles heeft verwarrend gewerkt. Wij weten, dat de anti-these er is in het persoonlijk, maatschap pelijk en staatkundig leven. Spr. gaat dan de samenstelling van de Partij v. d. Arbeid na, waarvan men zegt, dat ze eigen lijk is de partij van „Vroom en „Drees"-man. Spr. wijst dan de houding der Chr. Vakbeweging. De Chr. Landarbeidersbond is b.v. ster ker dan voor 1940. De R.K, Vakbeweging kwam ook met kracht naar voren. Bij het N.V.V. en de E.V.C. zijn span ningen. Vervolgens ging spr. de verschillende politieke partijen na. De Partij van de Vrijheid ontstond als reactie, een ge deelte der Vrijz.-Dem. vindt er een onderkomen. De R.K Volkspartij bestrijkt 30 pet, van ons volk. Tusschen de A.R. en C.H. is een vorm van federatieve sa menwerking gekomen. Wij le ven samen op den bodem van de H. Schrift. Het zou wel eens kunnen zijn, dat wij, ge zien de staatk. verhoudingen, elkaar straks heel hard noodig zullen hebben. Spr. hoopt, dat wij na de verkiezingen zullen komen tot vorming van een na tionaal kabinet. Dhr T. eindigde zijn rede met er op te wijzen, dat wij ons moeten laten leiden door het beginsel, ook in het staatkundig leven. Dat God regeert moet erkend worden in heel het leven. GOEDEN VRIJDAG GESLOTEN. Op Goeden Vrijdag zijn de bureaux van onze cou rant GESLOTEN, met uit zondering van de redactie belangen geoordeeld. Op de a.sT vredesconferentie zullen annexa tie en schadevergoeding ter sprake komen. Tegen behoor lijke grenscorrectie op basis van 1648, zonder Duitschers, heeft spr. geen bezwaar. menten van ons volksleven. De groote vragen. In een 4-tal punten belichtte spr. verder de groote vragen, die ons hebben te leiden als wij straks ter stembus gaan. Nog geen nieuwe regeling. Dezer dagen is meegedeeld, dat in de ontwerp rijksbegrooting voor 1946 gelden zijn uitgetrok ken voor verbetering van de sala rissen van onderwijzers. Ten ein de misverstand te voorkomen, wordt er van bevoegde zijde de aandacht op gevestigd, dat hier niet sprake is van een geheel nieuwe regeling ter verbetering van de aigemeene salarispositie van de onderwijzers. Deze kan eerst na afloop van het thans -be ginnende georganiseerd overleg worden voorbereid. De in de be- grootingsvoorstellen voor 1946 verwerkte maatregel 'beoogt al leen de voor de rijksambtenaren sinds de bevrijding tot stand ge komen verhoogingen, ook voor de onderwijzerssalarissen mogelijk te maken. Benoemd tot bode van de afd. Tholen van het Groene Kruis dhr K. Kurvink, alhier. RILLAND-BATH. Ontvangst van den nieuwen burgemeester. Dinsdag werd hier de nieuwe burgemeester ge/nstalleerd. Een feestcommissie en herauten gin gen hem tegemoet. In een kort woord heete de voorz. der Oranje- vereen., dhr Boot, den nieuwen burgervader welkom. De burge meester dankte hierna voor de hartelijke ontvangst en zei zich bewust te zijn van de zware taak, die hem in geteisterd Rilland wacht. In den loop van den mid dag maakte hij een rijtoer door Bath en de Bathpolders, terwijl op het voetbalterrein volksspelen werden gehouden, 's Avonds hiel den alle vereenigingen een défilé. Met een muzikale rondgang door het dorp werden de feestelijkhe den beëindigd. HE1NKENSZAND. Zaterdag hield de Oranjever. een vergadering o.l.v. den voorz., Mr Dr Mes. Tot bestuurtlid werd gekozen (vac. Boonman) dhr J. Boudeling. Besloten werd den 4en Mei feestelijk te herdenken. Een programma voor dien dag werd j meisje, dat met het projectiel samengesteld. speelde gedood. VROUWEPOLDER. In de gehouden Raadsverga dering deelde de voorz. mede, dat door den Comm. der Ko ningin werd bericht, dat i.v.m. de precaire materiaalpositie voorloopig nog geen busdienst op Vrouwepolaer geopend kan worden. Voorts, dat nog dit jaar 2 de finitieve woningen in Gapinge zullen moeten worden gebouwd, i.v.m. de aawezigheid van ex- piosicven in het duin- en strandgebied werd een strafver ordening vastgesteld, waarbij bet betreden van dit gebied, met uitzondering van een lclein gedeelte strand, is verboden. Tevens werd een verordening op de heffing van reinigings rechten vastgesteld nu door de gemeente een ophaaldienst voor vuilnis in 't leven zal worden geroepen. Adhaesie werd be tuigd aar. een rekest van Aine- rongen, inzake het verplaatsen van de sport van den Zondag naar den Zaterdag, in dier voege, dat de sportbeoefening beperkt blijft tot den Zaterdag middag. De rransche nationale consti- tueereude vergadering heeft een wei aangenomen, die den staat machtigt, de eigendomen van alle van collaboratie verdachte couran- tenbtdrijvea en drukkerijen te confisceeren. Bij de ontploffing van een hand granaat te Hengelo is een 9-jarig Het lid van de Tweede Kamer, de heer Nederhorst, stelde aan den minister van Handel en Nij verheid de volgende vragen: 1. Heeft de minister kennis ge nomen ,van de stichting van een inkoopvereeniging voor ambte naren, E.N.C.I.V.A. genaamd? 2. Is den minister de circulaire ning, dat de oprichting van in koopvereenigingen door ambtena ren in dezen tijd van goederen- schaarschte naar buiten gemakke lijk den indruk zou kunnen vesti gen, dat er on ongeoorloofde wijze gebruikt gemaakt zou kun nen worden van de positie welke de ambtenaar bekleedt, vooral bekend, waarin de oprichting van wanneer deze inkoopvereenigingen deze inkoopvereeniging werd aan- aangekondigd worden_ op een kondigd en waarin meegedeeld wordt, dat de inkoopcombinaties er tijdens den oorlog in slaagden groote quantiteiten levensmiddelen en goederen uit handen der Duit schers te houden en ter beschik-' king harer leden te stellen. Dat dan de circulaire als volgt verder gaaf: ..Door lid te worden van onze inkoopvereeniging kunt u bereiken, dat de middelen, welke u in het verleden ge noot, u ook in de toekomst in nog grootere mate zullen toevloeien, dat de artikelen, welke thans nog moeilijk verkrijgbaar zijn in den nor malen handel, toch binnen uw bereik zullen worden ge bracht"? 3. Is de minister niet van mee- wijze, als bij de „E.N.C.I.V.A." geschiedt, waarvan wij in de op richtingscirculaire bovendien nog lezen „Het bestuur is vrijwel overal en op elk gebied in gevoerd. Haar leden hebben hun sporen onder de meest moeilijke omstandigheden verdiend. Zij zullen tot een resultaat komen, dat geen concern u bieden kan." Verder vraagt hij nog, of de mnister niet van oordeel is, dat In een rijd als deze het uiterste gedaan moet worden om de positie van den ambtenaar naar binnen en buiten zuiver te houden en of hij bereid is, voorloopig het oprichten van inkoopvereenigingen voor ambtenaren tegen te gaan, ten einde ook maar den Bobijn van misbruik te vermijde».

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 2