Minister Ringers Verkiezings propaganda. Onze soldaten van de Meidagen 1940. Huurstijging wordt tegengegaan. Verstrek king van hypoteken. Herbouw van kerken. Hoe de Wieringermeer geteisterd werd. Geld bij het brood. Het recht van de kleine staten. WAT Nationale radio-omroep. KRUIMELTJES OP DEN BON? Laatste berichten. Vertrek der Marine uit Vlissingen niet definitief, maar... DE BILT ZEGTt Eenige regen. Aanvankelijk zwaar bewolkt of geheel bedekt, met plaat selijk eenige regen, in den na middag opklarend, iets kouder dan gisteren, meest matige wind tu8schen Z.W. en N.W. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 319 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Donderdag 18 April 1946 Abonn.prjjs 3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg en Terneuzen. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Op. en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 5.30 u., onder 19.43 u. Maan op 23.09 u., onder 7.00 vu UK. 24 April. Hoog water te Vlissingen Vrijdag 19 April: 3.30 u. 1.99 m., 10.00 u. 1.94 m. Prof, Huizinga velt in zijn „Geschonden wereld" een hard vonnis over propaganda in het al gemeen. Propaganda, zegt hij, is de kunst om anderen te doen geloo- ven, wat ge zelf niet gelooft. Het is niet overtuigen, niet overreden, maar iemand iets aanpraten of althans een poging daartoe doen, want meestal gelukt het niet, aan gezien iedereen weet, wat hij aan propaganda heeft. Hier volgt een curieus voor beeld hoe ver het woord, ook in officieel gebruik, het gebracht heeft. Een Nederlandsche dame bespreekt in Den Haag een zaak met een „geschikten" Duitscher, ambtenaar van hoogen rang. In den loop van het gesprek zegt de ambtenaar al te naief„Aber Fraulein, was ich Ihnen jetzt er- ziihle, das 1st keine Propaganda, das ist Wahrhelt". Oorspronkelijk, zoo gaat hij yerder, had het woord, afkomstig uit de kerkelijke sfeer, een goeden klank, maar eenmaal bulten die sfeer krijgt het al spoedig een bijsmaak van het niet-oprechte, het afkeurenswaardige. De mo derne middelen van geestelijk verkeer hebben politieke propa ganda tot een van de gevaarlijkste en toch ook een van de onnoozel- ste practijken tot volksmisleiding en publiek bederf gemaakt, en daarmee tot een der ergste vijan den van de cultuur. Dit oordeel is niet geheel on verdiend. Er is vaak een tegen stelling tusschen propaganda en waarheid. Wij herinneren ons nog de propaganda uit de oorlogs jaren, die met de waarheid vaak op gespannen voet verkeerde. Ook bij de verkiezingspropagan da ziet men meermalen hetzelfde verschijnsel. Propagandisten trekken dan als moderne sinterklazen het land door, en vergasten het publiek op de meest fantastische beloften, waarvan men weet, dat ze niet vervuld zullen worden. Er is echter ook een propa ganda, die tenvolle verantwoord is en waarop het oordeel van Prof. Huizinga zeker niet van toepas sing is. De propaganda die gevoerd wordt, moet waar zijn en -vaar dig. Maar met deze restrictie kun nen wij dan ook allen die prijs stellen op het behoud en de ver sterking van de Christelijke grondslagen van ons volksleven en die het in waarheid te doen is om de behartiging van de belan gen van land en volk, in overeen stemming met de eischen van het Woord Gods, opwekken om in de komende weken in de verkiezings propaganda een krachtig aandeel te wezen. Wij weten niet hoe de uitslag van den thans begonnen stembus strijd zal zijn. Van de zijde van de Partij van den Arbeid iaat men niet na te profiteeren, dat er van de Chris telijke partijen zoo goed als niets zal overblijven. I Wij hechten aan deze soort pro paganda, die bedoelt de kiezers te intimideeren, niet al te groote waarde. Maar ook al zou dit anders zijn, dan mag dat voor hen, die j het pleit voeren voor de toepas sing en de doorwerking van de Christelijke beginselen toch geen aanleiding zijn om te verslappen. Misschien behalen de partijen die thans eensgezind optrekken achter de roode vaan van het so cialisme een volledige overwin ning. Maar laat het dan niet zijn een gevolg van onze slapheid en na latigheid. HET WERKEN OP GOEDEN VRIJDAG. Ten einde ieder misverstand te voorkomen, deelt de regee- ringsvoorlichtingsdienst mede: De door de regeering aan gekondigde beslissing, dat op Goeden Vrijdag door over heidspersoneel zal worden doorgewerkt, is niet genomen dan na ingewonnen advies van den gedeputeerde bij de over heid van de in Interkerkelijk Overleg samenwerkende Prote- stantsche kerken. Bovendien heeft de Minister Van Binnenlandsche Zaken een circulaire doen uitgaan aan alle Ministers en alle rijksdien sten, waarin er op wordt aan gedrongen om iederen ambte naar, die dit wenscht, in de gelegenheid te stellen, aan zijn kerkelijke verplichtingen te voldoen. „CeMuhutd e*t danUbaacUtid." en wij achten het onzen plicht, dezen taak te ver vullen, zoolang de staat dat niet doet. TRAAN UIT NOORWEGEN De Noorsche walvischvangst- maatschappijen hebben, naar uit Sandfjord wordt gemeld, ver koopovereenkomsten gesloten met Engeland, Nederland en Canada voor de levering van respectieve lijk 17400, 4000 en 2000 ton wal- vischtraan. De prijs is vastge steld op 67J4 per ton afgeleverd in een Britsche haven,- met bijslag voor levering in Nederland en Canada. „Van het pensioen, dat de staat aan de nabestaanden van de tijdens de Meidagen van 1940 gevallen Neder landsche militairen, alsmede aan de gewonden en invali den uitkeert, kunnen deze menschen op geen stukken na rond komen." Aldus de voorzitter van het hoofdbestuur van het comité „Eereschuld en Dankbaarheid", Dr W. G. Harrestein, in een te imsterdam gehouden persconfe rentie. Hij staafde dit met enkele cij fers: een weduwe van een in deze oorlogsdagen gevallen sol daat ontvangt f 500 per jaar, met een toeslag van f 100 per kind tot maximaal f 300. f 800 is dus het maximum voor een gezin, al telt het meer dan drie kinderen. „Eereschuld en Dankbaarheid" is opgericht Kerstmis 1940 op instigatie van Ds Ringnalda te Amsterdam, die zich vervolgens in verbinding stelde met Dr Har- renstein, eertijds leger- en vloot- predikant in algemeenen dienst. Met Ds T. Bootsma, legerpredi- kant in vasten dienst, vormt hij de kern van het hoofdbestuur, dat acht leden telt. In samenwer king met den geneeskundigen dienst en vertrouwensmannen der regeering heeft het comité in de afgeloopen jaren die gezinnen verzorgd, aan wie volgens de wet telijke bepalingen geen hulp kon worden geboden. Dé gelden werden door collectes bijeengebracht, de kerken werken daaraan vooral mede, maar talloos zijn voorts de vrijwillige bijdra gen, die het comité per giro ont vangt. Toch kan de nood nog maar gedeeltelijk gelenigd wor den. Er zijn thans twee duizend gevallen, die de regelmatige ver zorging van bet comité behoeven, waarvoor per jaar drie vierhon derdduizend gulden noodig is. Dr Harrenstein laakte de ge heel onvoldoende maatregelen, diè de Nederlandsche staat in dezen getroffen heeft. Invaliden en nagelaten betrekkingen van de gevallenen hebben het recht, zoo zeide hij, op hetzelfde levenspeil te blijven staan, waarop ze ston den bij het uitbreken van den oor log' in Mei 1940. De staat heeft hier een roeping, een ernstigen plicht te vervullen, waarin hij schromelijk tekort schiet. De eereschuld, die het ge- heele Nederlandsche volk tegenover deze menschen heeft, moet betaald worden1 Slootdörp en 'Midde'nmeer De minister van openbare werken en wederopbouw, Dr Ir J. A. Ringers heeft Dins dag in een radio-praatje het een en ander gezegd over de wijze, waarop zijn ministerie de opdracht opvat, die in het kort inhoudt, dat de getrof fenen verder geholpen moe ten worden om den herbouw van het beschadigde of ver loren gegane onroerende goed uit te voeren. Spr. stelde voorop, dat voor den bouw van een woning normaal de huur zoodanig moet zijn, dat deze de bouwkosten rendabel kan maken. Wanneer nu deze bouw kosten stijgen, zouden ook de hu ren voor nieuwbouw hooger wor den, waardoor de huur der -be staande gebouwen omhoog zouden worden getrokken. Dat is echter tot dusverre bij de kosten van het levensonderhoud ondanks de ge stegen loonen voor vele huishou dens nog niet te dragen. De regeering verhindert daarom de huurstijging. Waar de bouwkosten boven het niveau van Mei 1940 gestegen zijn, is er een deel van deze kos ten niet rendabel. En een huis eigenaar noch een woningbouw- vereeniging kan daarmede zonder hulp gaan bouwen. Men zou dus zeggen: als gij, regeering, het noodig oordeelt dat er huizen gebouwd worden, schenk ons, den bouwers dan het verschil tusschen de op de huur ge baseerde waarde en de bouw kosten. Dat mag de regeering, die onder ons gezegd ook niet tot de rijksten der aarde behoort, niet doen als zij eraan wil medewerken, dat de tijd eens aanbreekt, dat huren en bouwkostenweer in evenwicht zijn. Immers als dit door huur stijging geschiedt, zou de bouwer deze bijdrage als geschenk in den schoot zijn geworpen. Het gaat er nu om, om ter be paling van de voorwaarden, ver bonden aan de overbruggingscre- dieten, de exploitatierekening als uitgangspunt te nemen. Indien de woning geheel is ver nield, zal voor de financiering van den herbouw boven de rijksbij drage op basis van de waarde op 9 Mei 1940 een hypothécair cre- diet (opbouwhypotheek) worden verstrekt. Op weg naar herstel. Gisteren een jaar geleden, op 17 April 1945, begon voor de Wieringermeer de groote lij densweg. Op ongeveer 13 K.M. van Me- demblik werden twee gaten in den dijk geslagen en het Zui derzeewater golfde den zoo vruchtbaren poldef binnen. Waren de bressen aanvankelijk van weinig beteekenis, met het uur breidden, zij zich uit en twee dagen later was de bloeiende Wieringermeer her schapen in een eindelooze wa tervlakte, waarboven zich triest de daken van schuren, boerde rijen, huizen en kerken naast het jonge geboomte verhieven. De voorjaarsstormen gingen over deze watervlakte en zij lieten niet na, nog grootere schade aan te richten. Toen kwam de bevrijding en direct werden voorbereidende maatregelen getroffen, om den polder binnen zoo kort moge lijken termijn droog te leggen. Op 5 Aug., precies drie maan den na de bevrijding, werden de gaten gesloten en vier da gen later kon met het Icegma- len een aanvang worden ge maakt. Op 11 Dec. was de gi gantische arbeid volbracht en lag de Wieringermeer weer droog. Hoe anders was echter de aanblik, in vergelijking met en kele maanden daarvoor. Van de 165 panden in Wieringerwerf waren er 150 volledig vernield, terwijl voor In de eerste plaat? zal moeten worden bekeken op welk bedrag de huur moet worden vastgesteld. In de tweede plaats moet wor den nagegaan welke lasten en tot welk bedrag van de huurop brengst mogen worden afgetrok ken. Het is uitera,ar l niet moge lijk voor elk jaar de werkelijke lasten voor ieder geval afzonder lijk te berekenen en te contro leeren. Er zullen normen voor moeten worden gesteld, welke o.a. betrek king hebben op de kosten voor on derhoud, huurincasso, administra tie, beheer, leegstaand, enz. Voor de belastingen en de eventueele kosten voor watergebruik zullen de werkelijke bedragen worden genomen. Ten aanzien van de op bouwhypotheek wees spr. er op, dat het geld pas.in de laatste plaats van rijkswege wordt verstrekt. Zoo veel mogelijk moet worden ge tracht het geld bij particu lieren of andere geldgevers te vinden. Indien dit ge schiedt, zal het rijk de rente over het deel, dat renteloos zou zijn verstrekt, vergoeden. Aan den wetgever zal moeten worden overgelaten de algemeene beginselen van de financiering na der vast te stellen. Aan den omvang van den finan- cieelen steun zijn de volgende grenzen gesteld: 1. Het gedeelte van de opbouw hypotheek dat zonder rente en af lossing wordt verstrekt, zal voor- loopig niet grooter zijn dan 60 pet. van de bouwkosten. 2. De totale hypothecaire belasting van een jiand zal niet meer mogen zijn dan 90 pet. van de som van de bouw kosten en de waarde van den grond. Voorts zal voor woningen bo ven de 500 kubieke meter naar gelang van de grootje der wonin gen de financiering ongunstiger uitkomen. Het is duidelijk, dat de ge schetste wijze van financiering, n.l. het bepalen van de voor waarden aan den exploita'tie-op- zet te ontleenen, slechts kan wor den toegepast op gebouwen, welke in den regel plegen te worden verhuurd. Anders is dit bijv. bij een fa brieksgebouw: een huur is hier niet vast te stellen: omdat het gebouw doorgaans alleen voor het speciale bedrijf geschikt is. Voor de financiering van den herbouw van zoodanige gebouwen is der halve een bedrijfseconomisch on derzoek van het geheele bedrijf noodzakelijk, en de voorwaarden waartegen de credieten ter over brugging van het verschil tus schen de booge bouwkosten en de bijdrage op basis van 9 Mei 1940 kunnen worden verstrekt, zullen voor ieder bedrijf weer anders zijn. Daarna vertelde de minister over de financiering van hef her stel van de beschadigde en dus niet geheel verwoeste woningen. Uit practische overwegingen hebben wij een grenslijn getrok ken bij f 3000 herstelkosten; alles wat daar beneden ligt, beschouwen wij als de liohte herstelgevallen. Van deze soort zijn er ruw geschat 300.000 on daarvoor is in overleg met den minis ter van Financiën bepaald, dat deze herstelkosten vol ledig door het rijk zullen worden betaald voor die- tenen, die onvermogend zijn. ij, die in de vermogensbelas ting zijn aangeslagen of ten minste f300 inkomstenbelas ting verschuldigd zijn, krij- §en deze herstelkosten voor 4 vergoed en moeten dus zelf y2 betalen. Bedragen de herstelkosten meer dan f 3000.dan noemen wij deze de zware herstelgeval len. Daarvan zijn er globaal 40.000. Herbouw van kerken. Dan zou ik iets willen zeggen over den herbouw van geheel ver nietigde kerken. Reeds tijdens de bezetting was een regeling getrof fen ten aanzien van de financie ring daarvoor, welke bijzonder gunstig was. Deze gunstige rege ling is bestendigd. Zij houdt in, dat ongeveer 80 pet., soms wat meer en soms wat minder van de bouwkosten voor rekening van de overheid worden genomen. Dit percentage wordt bepaald na een onderzoek van de draag kracht van de kerkelijke gemeente. SIGAREN VOOR AMERIKA Een tjkje te zwaar. Naar in tabakskringen ver klaard wordt zijn de berichten omtrent een belangrijke versche ping van Nederlandsche sigaren naar de V. S. voorbarig. De Nederlandsche kamer van koophandel te New York heeft medegedeeld, dat de Amerikaan- sche detaillisten, die monsters der sigaren ontvingen, van meening zijn, dat de sigaren een weinig te zwaar zijn naar Amcrikaansche smaak. De Nederlandsche fabri kanten zullen naar aanleiding daarvan mogelijk trachten de sa menstelling te wijzigen, hoewel dit een langdurig proces zal zijn. Niet meer dan een week crediet. Het Bedrijfschap voor Gra nen, Zaden en Peulvruchten heeft een verordening af gekondigd voor de sanccring der bakkerijbedrijven, welke bepaalt inzake de credietverleening, dat het den bakekrs verboden is ter zake van den verkoop van bak kersartikelen meer dan één week crediet te geven. Ook is het den bakkers verboden brood anders dan tegen betaling in geld te ver- koopen. Over het cadeaustelsel zegt de verordening, dat het verboden is bij den verkoop van bakkersarti kelen eenig voordeel direct of in direct te geven of te beloven. VLOTTERE DISTRIBUTIE VAN RIJWIELBANDEN? In een te Amsterdam gehou den rede heeft minister Vos medegedeeld, dat een vlotter en doelmatiger systeem voor de distributie van fietsbanden, zooals voor schoeisel is inge voerd, wordt gezocht. De minister zeide, dat het momenteel niet meer de can vas, doch het staaldraad is, dat de productie remt. Komt er staaldraad, dan kan een produc tie van 400.000 rijwielbanden per maand worden verwacht. Vertegenwoordigers van de pers werden door de op het Landgoed „D^ Hooge Veluwe" aanwezig zijnde ministers ont vangen. Minister-president Schermerhorn onderhoudt zich op gemoedelijke wijze over het Indonesische vraagstuk. Een pleidooi van Mr van Kleffens. Mr E. N. van Kleffens de Nederlandsche gedelegeerde in den Veiligheidsraad, zeide ten aanzien van den eisch van Gromy- ko„Wie is baas over de agenda van den Raad, de Raad zelve of de landen, die partijen zijn bij een geschil of situatie? Het kan slechts de Raad zijn, die uitmaakt, wat op de agenda komt. Indien de Sovjet inter pretatie aanvaard zou wor den, dan zou de deur wijd opengezet wor den voor misbruik in gevallen tusschen groote en kléine mo gendheden en in het bijzonder zou bij ge vallen, die groote en kleine mogend heden gescheiden houden alle aanlei ding zijn diploma tieke pressie te oefenen, opdat de kwesties van de agenda afgevoerd zouden worden door de partijen, die ver zochten deze op de agenda te plaatsen. Wij wenschen de deur niet open te zien voor meer ongewenscht ge bruik van diplo matieke kracht dan onvermijde lijk is". deze getallen resp. 150 120 en 221 176 waren. Ongeveer 400 van de 512 boerderijen in den Meer wa ren verwoest en de overige zwaar beschadigd; van de schuren stonden nog slechts de kappen in sterk gehaven- den toestand overeind. Sinds de drooglegging is men met energie aan den arbeid ge gaan en de resultaten mogen er zijn. Bij 115 boerderijen zijn noodwoningen gereed of bijna klaar, terwijl 80 boerderijen her steld zijn. Aan 20 andere wordt thans de laatste hand gelegd. Talrijk zijn ook de inmiddels gereed gekomen noodwoningen voor arbeiders eni hun gezinnen, terwijl nog 73 .noodwoningen van Zweedsche herkomst bij de diverse boerderijen zullen wor den geplaatst. Ook op ander gebied is reeds veel tot stand gebracht. Mid- denmeer is weer telefonisch bereikbaar, de waterleiding door den geheelen polder func tioneert weer en in Wieringer werf is een Zwitsersche nood kerk verrezen. Tenslotte kunnen de kinde ren binnenkort weer naar eigen school, waaraan thans in Sloot- dorp de laatste hand wordt ge legd. Nog zitten de bewoners van de Meer zonder electrici- teit, maar voor het binnenha len van den oogst zal de helft van den polder weer op het electrische net aangesloten zijn. Voorts is aandacht geschonken aan den toestand, waarin de wegen verkeerden, en thans is het geheele wegennet in den polder weer berijdbaar, dank zij het herstel van de door gaans vernielde brugopritten. Het „bouwplan 1946" voor ziet voor de Wieringermeer in den bouw van circa 250 defini tieve woningen en vijf scholen. In totaal mag dit jaar eeni be drag van 13 millioen gulden voor w^ederopbouwdoeleinden gebruikt worden. Volgens dit plan moeten minstens 2500 bouwvakarbeiders in dit gebied te werk worden gesteld, iets waaraan men nu bij lange na nog niet toe is. Inclusief boeren en landarbeiders zijn thans 3000 man in den 'polder aan het werk. v Als men de Wieringermeer gezien heeft in December, toen de polders juist droog was en men ziet hem thans; dan kan men begrijpen, hoe hier ge werkt is. Als ergens het beken de „Nederland zal herrijzen" metterdaad in toepassing wordt gebracht, dan is het in de Wie ringermeer. SINAASAPPELEN EN CITROENEN. Het Centr. Distributiekantoor deelt mede, dat voor kinderen, geb. in 1944 en'later, nogmaals 5000 gr. sinaasappelen be schikbaar worden gestold. Men moet hiertoe bon E 39 der bonkaart K E 604 op 17, 19 of 20 April bp den hande laar inleveren. Voorts wordt voor personen, geb. in een der jaren 1925 t.m. 1943 1% ons citroenen beschikbaar gesteld op bon D 39, O 39 of B 40. Ook deze bonen moeten op 17, 19 of 20 April worden af gegeven. krijgen we deze week Het Comité Nationale Omroep heeft een ontwcrp-regeling inzake het omroepbestel' ontworpen, waaromtrent door Ds B. J. Aris en de voorz. van het comité, Dr C. P. Gunning o.m. het volgende werd meegedeeld: De voorgestelde regeling gaat er van uit, dat een Staasomroep een neutrale- of een eenheids omroep evenals een federatief samengaan van de bestaande om- roepvereenigingen moet worden afgewezen. Er moet komen: „Een Radio-Omroep, die onder wette lijk vastgestelde garanties aan de levende verscheidenheid van ons volk op godsdienstig, maatschap pelijk en cultureel terrein gestalte geeft in een met eerlijke zorg vast gestelde verhouding en samen werking." Voor de verzorging wordt een publiekrechtelijk lichaam met wettelijk vastgesteld statuut in het leven geroepen. Aan het hoofd staat een door den verantwoorde lijken minister op voordracht van den Radio-raad benoemden be stuursraad. Dit lichaam zal een breede ver tegenwoordiging moeten vormen van ons nationale leven in gods dienstig, maatschappelijk, cultureel en regionaal opzicht. Het ziet er op toe, dat op oordeelkundige wij ze in de programma's wordt op genomen alleswat, „gewetensvol gefundeerd is en achtenswaardig wordt voorgedragen." Ten einde dit doel te kunnen bereiken, zal voor ieder onderdeel, respectievelijk groepeering van onderdeelen van de programma- stof door den programmaraad worden aangesteld een program ma-commissie van deskundigen. Deze commissies zullen worden samengesteld in overleg met de daarvoor in aanmerking komende top-organen van het nationale leven. Met nadruk wordt vastgesteld, dat voor elke uitzending van prin cipieel karakter, dus in de eerste plaats voor alle godsdienstige uit zendingen, alleen de direct ver zorgende instantie de verantwoor delijkheid draagt, zoodat in de programma-commissie ten aanzien van deze uitzendingen geen meer derheidsbesluit een minderheid kan dwingen. Contact met de luisteraars is een levensvoorwaarde voor het goed functionneeren van een nati- onalen omroep. In hoeverre daar toe de oprichting van luisteraars- organisaties kan dienen, verdient nadere overweging. In ieder ge val zullen dergelijke organisaties op grond van haar bestaan als zoodanig geen zendtijd kunnen krijgen. De -Engelsche regeering heeft besloten de export van verduur zaamde levensmiddelen, die een belangrijke hoeveelheid ingrediën ten, waaraan in Engeland tekor ten bestaan, bevatten, te verbie den. Het plan bestaat om een directe spoorwegverbinding van Londen naar Cairo te maken met veer diensten over het Kanaal en den Bosporus. Hierbij zal gebruik ge maakt worden van den door Zuid- Afrikaansche aangelegden spoor weg HaifaBeiroetTripoli. Een voorstel tot oprichting van een Amerikaansch vreemdelingen legioen ter sterkte van 500.000 man is bij de Kamer ingediend. Van 14 t.m. 27 April. Bonkaarten KA, KB, KC 604 186 Alg.: 100 gr. cacao. 187 Alg.250 gr. jam, stroop enz. 188 Alg.: 3 doosjes lucifers. 189 Alg.plm. 250 gr. zachte zeep. Bonkaarten LA, LB, LC 604 A 26 Melk: 2 liter melk. B 26, C 26 Melk: 3% 1. melk. 104 Aardappelen: 2 kg aardapp. Bonkaarten KD, KE 604 682 Alg.100 gr. cacao. 683 Alg.: 250 gr. jam, stroop enz. 684 Alg.: 3 doosjes lucifers. 685 Alg.: plm. 250 gr. zachte zeep. Bonkaarten LD, LE 604 D 26, E 26 Melk: 6 liter melk 604 Aardappelen: 1 kg aardapp. Tabakskaarten eni. T 24: 2 rantsoenen tabaks artikelen (geen import ciga- retten). V 24: 100 gr. chocolade of sui kerwerken. X 24: 100 gr, chocolade of sui kerwerken. Bovengenoemde bonnen kunnen reedB heden woilflen gebruikt met uitzondering van de bonnen voor melk en aardappelen» waarop eerst met ingang yan Maandag 22 April mag wc/rden afgelcvprd. Daar op den Goeden Vrijdag geen kranten verschijnen, hebben wU van de betreffende autoriteiten toestemming vandaag met 4 pag. uit te komen. Gisteren is een persconferentie gehouden met het hoofd van den Marine Voorlichtingsdienst, waar bij; ook vertegenwoordigd waren de V.V.V. en de Stichting „Nieuw ■Walcheren". In deze conferentie bestond ruimschoots gelegenheid om de bezwaren en grieven tegen de opheffing van het Marine- detachement te Vlissingen naar voren te brengen. De Minister van Marine was er zich van bewust, dat door het nemen van dit besluit in Zeeland verontwaardiging zou rijzen en hij heeft alle Zeeuwsche belangen nauwkeurig overwogen. Doch in de eerste plaats is handhaving der Marine in Vlissingen economisch niet verantwoord en in de tweede plaats ia er een zeer groot gebrek aan geschoold personeel. De op leiding geschiedt thans in Enge land en Schotland, doch dat kost heel veel deviezen. Thans vindt een groot gedeelte der opleiding plaats in de omgeving van Loos- drecht, waar de Duitschers een voor dit doel zeer geschikt stee- nen barakkenkamp hadden ge bouwd. De motieven, die den minister tot dit besluit hebben geleid, kun nen moeilijk door een leek worden 'beoordeeld. Doch Vlissingen is momenteel de Marine kwijt met alle gevolgen daarvan. Het zal voor Zeeland een taai gevecht worden. Allereerst dient te wor den aangedrongen op prioriteit bij den' bouw van de Marine eta blissementen. Want al schijnt Vlissingen strategisch niet van overwegend belang te zijn, als opleidingsplaats ligt het' aan de Schelde ideaal. Aan het slot dezer conferentie werd toegezegd, dat de gefundeerde verlangens der Zeeuwen bij den minister terdege naar voren zullen gebracht wor den. Dat wij spoedig resultaten mogen zien. Maakt Spanje atoom bommen? Volgens radio Moskou heeft een vooraanstaand Fransche per soonlijkheid, wiens naam niet wordt onthuld, verklaard, dat de Spaansche atpombomfabriek zich bevindt in de streek van Portu- galette, niet ver van Bilbao. De fabriek zou gelegen zijn op een plateau, aan het gezicht geheel door de rotsen onttrokken, in een volkomen verlaten gebied, dat door de politie van Franco, waar onder vele Duitsche nazi's streng zou worden bewaakt. Hulp uit Zwitserland. Om het voedseltekort van an dere landen te helpen verlichten, is de Zwitsersche regeering voor nemens het broodrantsoen met in gang van 1 Juni met 25 gram per dag te verminderen en te brengen van 250 op 225 gr. Bo vendien zullen in de zomermaan den de toewjjizingen voor grut terswaren, zuivel en jam verlaagd werden.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1