De Rijksbegrooting voor 1946 Een tekort van ruim 2.2. milliard. Salarisverbetering bij het onderwijs. Belastingen ruim 27 pCt van het Nationale Inkomen. HU Uy&c m de> Zh#zUche> &Me>. Verklaring van Minister Meynen. De Fransche goudvoorraad. Mr de Wilde te Góes Amersfoortsche beul in Kloetinge gearresteerd. Spanningen in den Veiligheidsraad. Nog altijd de Perzische kwestie. Gromyko ontstemd „Perzlë Is geen pion". DE BILT ZEGT? Minder zonnig. Toenemende bewolking met matige wind tusschen West en Zuid. Iets lagere temperatuur dan gisteren. Kans op een en kele regenbui. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 318 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Woensdag 17 April 1946 Abonn.prijs 3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg en Terneuzen. .Advertentieprijs 12% cent per m.m. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 6.38 u., on der 19.41 u. Maan op 22.01 u., onder 6.40 u. L.K. 24 April, Hoog water te Vlissingen Donderdag 18 April: 8.08 u. 2.01 m., 15.26 u. 2.03 m. D« Minister van Financiën heeft bij de Tweede Kamer de millloenennota, behoorendo bij de R(jk*begrootina over 1946 ingediend. Op den gewonen dienst wordt, zooals wij reeds mee deelden, voor 1946 een batig saldo van f 163.047.648 ge raamd, dat bestemd is tot bijdrage aan den buitengewonen dienst Deze sluit uiteindelijk met een nadeelig saldo van f 2.226.134.267. Het monetaire evenwicht, al dus de minister, zal alleen ge handhaafd kunnen blijven door een combinatie van zes midde len, a.l. 1. opvoering van de arbeids productiviteit 2. handhaving van de con sumptie op het bestaande ni veau, met een minimaal nood zakelijke aanvulling van de voorraden duurzame consump tiegoederen 3. zoo groot mogelijke bespa ring als uitvloeisel van beide voorgaande middelen; 4. concentratie van den in voer op die goederen, welke de arbeidsproductiviteit kunnen verhoogen 5. verhooging van den uitvoer van goederen en diensten met opoffering van een verhooging van de binnenlandsche con sumptie, om een zoo groot mo gelijk deel van den invoer te kunnen betalen; 6. intering van vermogen in het buitenland om het tekort op de betalingsbalans aan te vullen, dat niet door buiten- landsche leeningen kan worden gedekt. In het ontwerp-begrooting van 1946 is voor de middelen en uitgaven van den gewonen dienst een vergelijking gemaakt met de verdubbelde cijfers van de begrooting over het tweede halfjaar 1945. De geraamde uit gaven yertoonen het volgende beeld Uitgaven gewone dienst, (in mülioenen guldens) Hoofdstuk der 2e half- begrooting 1946 jaar '45 ver- d'.ibb. 1. Huis der Koningin 1,6 1.6 2. Hooge coll. v. staat en kab. d. Koningin 2.8 2.5 2a. Alg. oorlogvoeritig van het Koninkrijk 2.5 1.6 3. Buitenl. zaken 25.8 22.5 4. Justitie 75.0 112.8 5. Binnenl. zaken 234,8 147.1 6. Onderw., K. en W. 235.1 190.8 7a. Nat. schuld 716.9 656.4 7b. Financiën 112.5 98.1 8a. Oorlog 193.3 421.7 8b. Marine 248.8 181.4 9a. Openb. werken en wederopbouw 123.3 149.8 9b. Verkeer en energie 59.9 55.5 10. Handel en nijverh. 28.0 24.5 10a. Scheepvaart 6.6 7.9 11. Landb., visscherij en voedselvoorz61.4 55.8 12. Sociale zaken 107.4 130.9 13. Overz. gebiedsdeel. 5.3 5.8 14. Onvoorziene uitg. Bijdrage aan den buitengewonen dienst (7b) 163.0 - safie van de registratie is uit breiding van den belastingdienst nood zakelijk geworden. Op de begrooting van open bare werken en wederopbouw zijn aanzienlijke bedragen aan gevraagd ten behoeve van werkzaamheden aan rivieren en zeeweringen, alsmede voor on derhoud «n verbetering van wegen. De Instelling van het di rectoraat-generaal van het verkeer, welke wordt verde digd op grond van de Inten- siveerinq van het vervoer langs den weg en over het water, heeft tot een sterke stllnlnq van de uitgaven ge leld. Middelen. De middelen van den gewo nen dienst bedragen in totaal 2.394.024.742 gulden, waarvan 2.206.300.000 gulden aan belas tingen. De geraamde opbrengst is als volgt verdeeld: (in millioenea guldens) Omschrijving 1946 inkomstenbelasting 890.0 loonbelasting 250.0 dividendbelasting 8.0 voorheffing v. i. h. buitenl. geac. inkomsten 55.0 vermogensbelasting natuurlijke personen 100.0 vermogensbelasting y. lichamen 33.0 vennootschapsbelasting 115.0 commissarissenbelasting 1.0 vereveningsheffing 110.0 motorrijtuigbelasting 15.0 invoerrechten 25.0 statistielfrecht 1.3 accijns op zout 6.5 accijns op wijn 0.6 bijzond. wijnbelasting 0.3 accijns op gedist. 22.0 accijns op bier 25.0 accijns op suiker a 50.0 accijns op tabak 120.0 belasting op gouden en .zil veren werken 0.6 omzetbelasting 300.0 I rechten van zegel 8.0 rechten van registratie 10.0 rgchtea van successie 60.0 Totaal2394.0 2269.7 Voorts zijn hoogere bedra gen geraamd voor de sala risverbeteringen bij het on derwijs, voor sociale Jeugd zorg en voor de bemoeiing van het rijk op het gebied van muziek, tooneel en let teren. Naast steun aan Jeugd-organisatie8 zal ten behoeve van de niet-georga- niseerde Jeugd een rijksbij drage worden verleend in de kosten van een centraal ap paraat, dat de zedelijke ver heffing van de Jeugd beoogt. In verband met de uitvoering van de nieuwe fiscale en finan- cieele maatregelen en reorgani- 2206.3 Buitengewone dienst. Evenals in het ontwerpbegroo- ting voor het tweede halfjaar 194S zijn ten laste van den bui tengewonen dienst gebracht: a. de uitgaven, welke vroeger ten laste van den kapitaaldienst werden gebracht; b. de uitgaven van afloopend karakter voortvloeiend uit de bijzondere omstandigheden. Wat den steun bij den her bouw van onroerende goederen en schepen betreft, verwacht het ministerie van openbare werken en wederopbouw, dat in 1946 ruim 435 millioen zal worden verwerkt. Als rijksbijdrage hierin zal naar raming een totaal van 223 millioen uit hoofde van het „be sluit materieele oorlogsschade 1945" opeischbaar worden. Ten behoeve van de om politieke redenen gedetineer den zal in 1946 in totaal een bedrag van 175 millioen noo- dig zijn, aangezien naast de uitgaven voor bijzondere rechtspleging ad f93.582.310 en bijzondere jeugdzorg ad f 15.230.000, o.a. nog onge veer f 50.000.000 is geraamd voor de kosten der bewa king. Deze aangelegenheid heeft de bijzondere aandacht der regee ring, te meer omdat als gevolg van de detentie ongeveer 100.009 personen aan den arbeid zijn onttrokken en het hierdoor gederfde volksinkomen op rond 130.000.000 gulden per jaar kan worden geschat. Het nationale inkomen. In het kader van het nationale budget worden achtereenvol gens de geraamde ontvangsten en uitgaven van de gezinshuis houdingen, de bedrijfshuishou- dingen, de overheidshuishou- ding en het buitenland behan deld. Het hieruit te berekenen nationale inkomen bedraagt 8.4 milliard gulden. De totale belastingdruk op inkomen en winsten blijkt 2.3 milliard gulden 'te be dragen. Dit beteekent ruim 27 pot, van het nationale in komen, hetwelk zonder de betaling van achterstallige belasting uit het nationale inkomen van 1946 ongeveer 25 pet zou bedragen. Intusschen leveren de belas tingen voldoende op om den ge wonen dienst met een over schot te doen sluiten. Gezien de omstandigheden lijkt het verantwoord, een aan merkelijk deel van de buitenge wone uitgaven niet met gewone middelen te dekken, omdat die uitgaven o.a. ten doel hebben, het economische leven in Ne derland weer op gang te bren gen, waardoor de arbeidspro ductiviteit zal stijgen en daar door ook het nationale inko men. De stijging zal blijken uit de belastingopbrengst, die bij een dalend uitgaaftotaal van den buitengewonen dienst, dus een toenemende opbrengst zal vertoonen. Financieringsmogelijkheden voor de enorme uitgaven op den gewonen dienst en buiten gewonen dienst moeten worden gezocht in op te nemen leenin gen en in het liquideeren van buitelandsch vermogen. De credietbehoefte van het be drijfsleven en van de overheid zal voorzoover daarin niet :s voorzien door buitenlandsche credieten en mobilisatie van het buitenlandsch vermogen door besparing moeten worden opgebracht. Deze vrijwillige of gedwongen besparing wordt op ongeveer 15 pet. van het natio nale inkomen geraamd. Aangezien in de normale ja ren kon worden gerekend op een vrijwillige besparig van 10 pet. van het nationale inkomen, beteekent dit een hernieuwde en verhoogde spaaractiviteit. De regeering zal van haar kant alle middelen aanwenden om dezen spaarzin te bevorde ren en wel het meest in de eigen staatshuishouding. Hel streven naar efficiency in den staatsdienst is hiervan een' be wijs. Op de vragen van den heer Ruys de Beerenbrouck betreffen de het bezigen van de Engelsche taal in het Nederlandsohe leger heeft de minister van Oorlog het volgende geantwoord Het is onjuist, 'dat ondergetee- kende aan den Engelschen luite nant generaal Martin heeft ver klaard „het Nederlandsche leger zal niet alleen een verkleinde copie zijn van het Engelsche, maar het zal ook de Engelsche taal bezigen". Ondergeteekende is in tegendeel van meening en heeft zulks ook tegenover eerder genoemden opperofficier tot uiting gebracht dat wel is waar voordeel moet worden getrokken van de erva ring, die het Britsche leger in zoo ruime mate heeft opgedaan, doch dat deze ervaring moet worden geënt op hetgeen hier te lande op grond van eigen aard en histo rie is gegroeid. Met betrekking tot het gebruik van de Engelsche taal is ondergeteekende van meening, dat het in Neder- iandsch dienstverkeer on juist is vreemde in dit fl#- val Engelsche, uitdrukkin gen, benamingen en woorden te benutten. Het laatst geschiedde dit mede naar aanleiding van de omstandig heid, dat Engelsche drukwerken overgenomen werden zonder bege leidende Nederlandsche vertaling aan de onderdeelen werden ge zonden. De Fransche minister van Fi nanciën heeft de financieele com missie van de Assemblee ervan in kennis gesteld, dat het noodzake lijk is onmiddellijk 35 milliard fr. te onttrekken aan de goud voorraad van de Banque de France ter betaling van essentieele aankoopen in Amerika. Verantwoordelijke financieele autoriteiten te Parijs zijn van meening, dat tegen het eind van het jaar, Frankrijk geen ons goud meer zal bezitten. Het genoemde bedrag maakt 27 pet. uit van de officieels goudvoorraad. DIENSTPLICHT VOORZIENING. Vrijstelling Broederdienst opgeheven. Een wetsontwerp „dienstplicht voorziening" js bij de Tweede Kamer ingediend. Blijkens de toelichting zal er in de nieuwe regeling geen plaats meer zijn voor vrijstelling wegens broeder- dienst, noch in den naasten tijd wegens kostwinnerschap. Kostwinnersvergoeding zal wor den toegekend aan verwanten van hen, wier hulp voor hun levens onderhoud noodzakelijk is. Vrij stelling voor kostwinerschap we gens persoonlijke onmisbaarheid blijft bestaan. De sterkte der lichtingen is nog niet vastgesteld. Voor de land macht, lichting 1945 rekent de re geering echter 27.500 man noodig te hebben, voor de zeemacht slechts een zeer gering aantal. De oefeningsduur zal voor de landmacht niet belangrijk ver hoogd behoeven te worden. Zoolang de tegenwoordige om standigheden voortduren, zal echter het verblijf in werkelijken dienst niet beperkt kunnen blij ven tot den normalen duur van de eerste oefening, De Zaterdag te Goes gehou den openbare vergadering, waarin Mr J. A, de Wilde als •preker optrad, was zeer druk bezocht. De groote zaal van Krijger was geheel bezet. Zelfs moest een itweede zaal in gebruik worden genomen. De heer de Wilde, die met een warm applaus werd be groet, wees allereerst op het groote belang van den verkie zingsstrijd die we thans tege moet gaan. De A.R. partij is onder haar nieuwen leider, den heer Schouten, weer geheel ge organiseerd en voor de Deputa- tenvergaderingen en die van het Centraleu Convent bestond groote belangstelling. Niet min der groot was de belangstelling voor do op 2 April gehouden jeugdmeeting, waar 3500 jonge ren van hun belangstelling voor de A.R, politiek blijk gaven. Spr. behandelde vervolgens enkele hoofdpunten van het program van actie, waarbij in het bijzonder werd stilgestaan bij een viertal punten: gezags- handhaving, geestelijke vrij heid, zedelijke volkskracht en sociale rechtvaardigheid. Op den voorgrond werd daar bij gesteld, dat de A.R. partij geen kringetjes-politiek wil voeren. Immersde A.R. partij aldus het program roept het gansche Nederlandsche volk op tot gehoorzaamheid aan Gods geboden. Zij ziet in den terugkeer tot die gehoorzaam heid de eenige mogelijkheid tot redding uit den nood, waarin ons volk verkeert. Verschillende programpunten werden daarna nader behan deld, waarbij het standpunt der A.R. partij t.o.v, diverse vraag stukken in het licht werd ge- seid en meermalen scherpe cri- tiek werd uitgeoefend op het Kabinet, dat inplaajts van een nationale politiek te voe ren in socialistische richting stuurt. Met instemming van de ver gadering hekelde Spr. het be leid ten opzichte van Indië. Met een man als Soekarno wordit onderhandeld, maar de Staten-Generaal weten van niets. Het staatssocialisme zooals dit door het huidige Kabinet wordt gepropageeru en in het Plan de Vos tot uitdrukking komt, werd met de meeste be slistheid afgewezen. In den breede werd ook stil gestaan bij de financieele poli tiek, waarbij Spr. toonde een open oog te hebben voor de groote moeilijkheden die hier te overwinnen zijn, wat niet wegneemt, dat de Regeering in ernstige mate tekort schiet, omdat geen krachtige maatre gelen worden genomen om de ontstellende tekorten te ver minderen. Spr. eindigde met een ernstige waarschuwing tot een ieder om zijn roeping met bet oog op de komende verkie zingen ite verstaan, Groote moeilijkheden staan ons nog te wachten. Het zal straks noodig zijn, dat alle weidenkenden de handen ineenslaan, Minister Schermerhorn heeft wel gedic teerd, dat er straks geen natio. naai Kabinet zal optreden maar een socialistisch Kabinet, maar, aldus Spr., de R.K. Volkspartij is er ook nog en de kiezers zijn er ook nog en H.M. de Ko- ningin is er óók nog. Met groote belangstelling werd naar den Spr., die meer malen door applaus werd on derbroken, geluisterd. VOOR NOVEMBER 6 MUD KOLEN. Omstreeks half Mei zullen twee kolenbonnen, elk voor drie eenheden vaste brand stoffen, worden aangewezen. Het is de bedoeling, dat de handelaars deze zes eenhe den voor 1 Novembeir a,s. zullen afleveren. Op deze bonnen zal men in ieder ge val voor 25 pet, anthraciet kunnen betrekken. ARNOLD MEIJER WEER GE-INTERNEERD. Is zloh vrijwillig komen melden. Arnold Meyer, de vroegere leider van Zwart Front werd na de bevrijding gevangen genomen en te Vught geïnterneerd. Toen hij daar eenigen tijd ge weest was, deelde hij officieel aan de autoriteiten en aan de pers mede, dat hij besloten had het kamp te verlaten, wat ook prompt gebeurde. Vanaf dat oogenblik was Ar nold Meyer zoek, hoewel zijn post hem geregeld werd nagezonden en er meerderen waren die met zijn verblijfplaats bekend schenen te zijn. Er is hierover den laatsten tijd nogal wat stof opgewaaid. En nu komt plotseling de mededeeling dat hij zich Maandagavond bij den procureur-fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof te Den Bosch heeft gemeld. Deze heeft hem ter begunsti ging van het onderzoek in het in- terneeringskamp te Tilburg in be waring doen stellen en hem, han gende het onderzoek, dit kamp tot verblijfplaats aangewezen. Merkwaardigerwijze wordt aan deze pf ficieele mededeeling toege voegd: Arnold Meyer heeft zich aan deze maatregelen onderwor pen. Huiselijker kan het al niet. Maandag hééft de Goessche P.O.D. den 28-Jarigen J. deJ. te Kloetinge gearresteerd, die ervan verdacht wordt zloh in het strafkamp te Amersfoort aan mishandeling van zijn medegevangenen te hebben aohuldig gemaakt. De J., die op het kantoor van heen In dienst bij den Prov, den Prov, Voedselcommissaris te Goes werkzaam was, moest in 1943 In Duitschland gaan werken, HIJ had het daar na tuurlijk weinig naar zijn zin en toen hij met verlof thuis was, vervalschte hij zijn verlofpas om nog een weekje langer te kunnen blijven. Dit werd ech ter op de een of andere wijze aangebracht en de J. werd op-| gepikt en naar Amersfoort ge- j transporteerd. Hij won hier echter na eenigen tijd het ver trouwen der Duitschera en ge noot met enkele anderen aller lei voorrechten in ruil voor diensten, die deze z.g. „promi nenten" voor de Duitschers moesten doen, De meeaten van hen konden de verleidingen van hun positie niet weerstaan en maakten op vaak schandelijke wijze misbruik van hun macht. Zoo kwam ook „Joop van de Geldverwaltung", zooals de J. bekend stond, tot excessen. Er worden afschuwelijke dingen van hem verteld. Hij was in 't kamp speciaal belast met het uitplunderen van de nieuw-aan- gekomenen. Vermoedde hij, dat deze geld achterhielden, dan wist hij hen dit door folterin gen 'en kastijdingen af te per sen. Ook bij andere overtredin gen begon hij zonder eenige in structie van zijn Duitsche last gevers de gevangenen te mis handelen. Zoo liet hij vaak zijn mede-lotgenooten de voetzooien ranselen als volgens zijn mee ning hun voeten niet zindelijk genoeg waren. Na de capitulatie keerde ook de J. naar huis terug. In Kloe tinge wist niemand van de rol, die hij in Amersfoort gespeeld had en hij kwam weer als voor- Voedielcommissavls. Kort gele den werd hij echter door één der vroegere gevangenen her kend, waarop een aanklacht en onderzoek volgden. Dit leidde Maandag tot zijn arrestatie. STAKING ARBEIDERS WEDEROPBOUW. Een 60-tal arbeiders uit Bot terdam en Den Haag, werk zaam In don wedoropbouw te Middelburg en moorondeols ondorgebracht in „Kin der- zorg", z\jn giBtoren in stuiting gegaan. Zü zijn ontovredon ovor do verlofregeling. Tus- schon do aannemors en do vak bondon bestaat n.l. oen door do Eijksbemiddolaars goed gekeurde overeenkomst, dat de nrboidors oons por week mot verlof mogen. De oono week vertrokken zfl dan 's Zater dagsmorgen», do andere week eerst 's middags. Met dit laat ste gaan zo nu echter niet langer aceoord. Ze willen met doorbetaling van loon iedere week 's Zaterdagsmorgens ver trekken. Vorige Zaterdag zfjn ze dan ook 's morgens niet op 'twerk verschenen, wat inhou ding van het loon over dien kalven dag tengevolge had. Ze zijn nu in wilde staking ge gaan en verzamelden zich gis teren op de markt voor het bureau van den Wedoropbouw. Een deputatie bracht de eischen der stakers over. Hier op kon echter niet worden in gegaan, daar do bestaande regeling is gesloten tusschon hun eigen vakbonden en do werkgevers. Onmiddellijk na de opening van de openbare vergadering van den Veiligheidsraad deelde de voorzitter mede, dat de Perzische regeering besloten had haar klacht bij den Raad tegen Rusland in te trekken. De Russische vertegenwoordi ger zeide, dat naar zijn meening de Perzische kwestie derhalve van de agenda afgevoerd behoor de te worden. De toestand in Per- zië levert geen gevaar op voor den internationalen vrede en de veiligheid, aldus Gromyko. Een beslissing van den Raad om ver der aan deze kwestie aandacht te blijven schenken zou strijdig zijn met den geest en de letter van het handvest der Vereenigde Na ties. De Amerikaansche vertegen woordiger verklaarde daarop, dat de Vereenigde Staten het voor stel om de Perzische kwestie van de agenda te voeren niet steun den. Er bestaan, aldus Stettinius, geen „geldige redenen" om aldus te bandelen. De Britsche gedelegeerde sloot zich hierbij aan. Mr van Kleffens, de Neder landsche afgevaardigde, verdedig de het besluit van den Raad de kwestie op de agenda te houden en zeide: „Wat Perzië ook zegt of doet, de Veiligheidsraad heeft zijn eigen verantwoordelijkheid. Het gaat hier niet om de Veilig heidsraad tegen de Sovjet-Unie, maar om de beginselen van een goede behandeling tegen de begin selen van een niet-zoo-goeda be handeling." Nadat verschillende afgevaar digden het woord hadden gevoerd, die. met uitzondering van Polen het Russische voorstel bestreden, kreeg Gromyko het woord. Hij zeide, dat de discussie zijn twijfel, of de j Engel sche en Amerikaansche ge delegeerden „een echt "en werkelijk verlangen koeste ren om een vredelievende oplossing van het geschil tusschen Rusland en Perzië te zier»", bevestigd had. „Bepaalde vertegenwoordigers hebben er op gestaan een zoo groot mogelijke drukte te maken over de zoogenaamde Perzische kwestie, daarbij denkend dat Perzië een pion is. Maar Per zië is geen pion, het'is een sou- vereine staat". De zitting is daarna verdaagd. Provincie-nieuws Extra trein naar Vlissingen. Voor de Prov. Commissie Zee land van het Ned. Jongelings Verbond zal op 2en Paaschdag een extra trein rijden van Ril- land-Bath naar Vlissingen voor den te houden Bondsdag. Ook particulieren worden in de gele genheid gesteld van dezen trein gebruik te maken. Wij verwij zen naar een advertentie in dit blad, waarin de dienstregeling is opgenomen. Burgemeestersbenoemingen. Bij K. B. is met ingang van 1 Mei 1946 benoemd tot Burge meester der gemeente Hontenisse, de heer C. J. van Hootegem, zulks met gelijktijdig eervol ont slag als Burgemeester der ge meente Westdorpe; met ingang van 1 Mei 1946 tot Burgemeester der gemeente Aar denburg dhr J. M. A. C. van Dongen, titans wnd Burgemeester dier gemeente; met ingang van 1 Mei 1946 tot Burgemeester der gemeente Wis- senkerke de heer J. J. van der Maas, wethouder, dier gemeente. Afscheid Prov. Griffie. 'Wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd nam dhr H. P. Winkster, bode-kamer bewaarder ter Prov. Griffie van Zeeland, Maandag afscheid van het ambtenarencorps. De ambtenaren hadden zich in de 3e afd. verzameld, waar ook dhr Winkster met «chtgenoote en enkele kinderen aanwezig was. De griffier, Dr B. D. H. Teile gen, wees in een pakkende toe spraak op de ijver en plichtsbe trachting, waarmee de scheiden de sedert 15 April 1910 zijn ar beid voor de provincie heeft ver vuld. Namens het personeel ontving dhr Winkster een tweetal bloem stukken, een ets en een boek werk. Hij bedankte met enkele welgekozen woorden. MIDDELBURG. Jeugdverwildering. Bij de politie werd Maandag aangifte gedaan door C. v. S„ grossier in bakkerij-grondstof f en, van diefstal van een hoeveelheid suiker, eipoeder en braadvet uit zijn pakhuis aan de Bellinkstraat. Reeds denzelden dag kon de da der worden geknipt. Het bleek te zijn de 12-jarige G. v. K. tegen wien proc, verb, is opgemaakt. Ergerlijk. In de weinige parkjes, die Mid delburg rijk is en die door de gemeente keurig in orde zijn ge maakt, prijken in dit voorjaar weer tulpen en andere bloemen. Dat dit een verkwikking is voor 't oog in het geschonden stadsbeeld, dringt blijkbaar slecht tot weini gen door. Maandag b.v. werden er 60 tulpen gestolen uit het bloemperkje bij den Midden- standsbank en dienzelfden dag moest weer eens proc. verb, wor den opgemaakt wegens het loopen op de grasperken aan het Molen water. En het is niet alleen de jeugd, die zich hieraan schuldig maakt. Reeds enkele malen is via de pers een beroep gedaan op het publiek, zich van dergelijke bal dadigheden te onthouden. Kort gelec(en richtte de Comm. van Pol, een schrijven aan den Jeugd raad over dit onderwerp. Verbetering is echter niet inge treden. Integendeel. De politie ziet zich daarom genoodzaakt en is ook vast besloten, zonder par don op te treden. Wij doen nogmaals een drin gend beroep op ouders, onderwij zers en leiders van jeugdvereeni- gingen, om de aan hun zorg toe vertrouwde jeugd met klem te wijzen op het onbehoorlijke en onfatsoenlijke van hun daad. GEMEENTERADEN. BAARLAND, Dhr J. C. Vogelaar opende de raadsvergadering met de mede deeling, dat hij tot burgemeester van Baarland, Oudelande en Hoe- dekenskerke benoemd is. Daar door komt de betrekking van gem. secretaris van Baarland vacant. In deze vacature wordt nu be noemd dhr Evertse te Oudelande, die ter zitting beëedigd wordt. Weth. Traas spreekt daarna den scheidenden secretaris toe. De havenwerken zijn aanbe steed voor f 6700 en zullen nu spoedig uitgevoerd worden. De woningbouw ondervindt stagnatie tengevolge van de te hooge prij zen voor bouwgrond. Als gevolg van een tusschen de dagbladen go troffen regeling, ter verzekering van oen billijke ?apierverdeeling, verschijnt ons olad, uit hoofde van zijn formaat, vandaag in een omvang van 4 pagina's. Laatste berichten. Candidaatstelling voor de Provinciale Staten, De volgende 16 partijen en groepen hebben candidaten gesteld voor de verkiezingen van de Pro vinciale Staten der onderscheide ne provinciën, welke verkiezingen op 29 Mei a.s. worden gehouden: Anti-revolutionaire Partij, Partij van den Arbeid, Prot. Unie, Ka tholieke Volkspartij, Staatkundig Gereformeerde Partij, Christe lijke Historische Unie, Communis tische Partij Nederland „De Waarheid", Partij van de Vrij heid, Christelijke Democratische Volkspartij, Actiegroep Katholie ke Jongeren, Bond van werkers in het mijnbedrijf, Nederlandsche Christelijke sociale corporatieve Unie, Partij van algemeen belang, Groep d'Hert, Groep Blimmaert, en Groep Echtermeyer. De registratie van bouw vakarbeiders. Bij de op 15 April j.l. aange vangen registratie van bouwvak arbeiders is gebleken, dat eenig misverstand is gerezen omtrent de doeleinden van deze registratie In verband daarmede wordt er van officieele zijde nog eens na drukkelijk op gewezen, dat de be doelde registratie alleen een doel treffende uitvoering van den we deropbouw in Nederland beoogt, waarvoor een overzicht van be schikbare arbeidskrachten niet ge mist kan worden. Andere overwegingen lig gen aan deze registratie niet ten grondslag. Het welslagen van het wederopbouwplan hangt o.m. van deze regis tratie af. „Kota Agoeng" Donderdag a.s. te IJmuiden. De „Kota Agoeng" wordt Don derdag 18 April a.s. des morgens 6 uur te IJmuiden verwacht. Het ligt in de bedoeling, dat de re- patrieerenden nog denzelfden dag zullen debarkeeren. Illegale actie In Duitschland. In een toespraak tot Ameri kaansche journalisten, heeft Dt Hocgner, ae Beiersche min.-pre- sident, verklaard, dat indien de Amerikaansche troepen zich in de komende zes maanden zouden te rugtrekken, er in Beieren oproe rige bewegingen zouden ontstaan die tot een burgeroorlog zouden kunnen leiden. De troegere nazi's, aldus Hoegner, zullen alles in het werk stollen om den leider van een democratisch bewind op zij te schuiven. Wjj hebben absolute be wijzen in handen van het bestaan van groepen, die naar een om wenteling streven.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1