Verklaringen van Dr van Mook. De begrooting 1946 Tekort van f 2226 millioen. Het peil van de pachtprijzen. De economische opbouw In België. tdai y&faud u vnet DuUsMattd Van veel belang voor Belgie en Nederland. De besprekingen te Londen. Uit de Provincie De Duitsche steenkool. Groote glfhandel-affaire ontdekt. é.o.i.w. DE BILT ZEGT» Vrij warm. Verwacht wordt zonnig voorjaarsweer met zeer mati gen wind uit Oostelijke rich ting. In den ochtend eenige nevel, die later optrekt. Goede vooruitzichten. Evacuatie van de Ja- panneezen. Op een te Londen gehouden persconferentie heeft Dr Van Mook verklaard, dat er ton aanzien van oou ovoreonkomst tusschen do lu- donoBiërs on do Nedorlandsche rogooring goodo vooruitzichten be staan, doch dat het nog oonigon tjjd zal duron vooraloor oon ovor- eonlcumst is boroikt on do harts tochten bekoeld zjjn. Hij bovostigdo hot bericht, dat men mot de Britsche regeering tot een overeenkomst was gokomon inzake de evacuatie van de Ja- panneezen (in totaal 325000) en het terugtrekken van de Britsche troepen uit Noderlandsch-Indiö. Dr Van Mook legde er weder om den nadruk op, dat alle be trokken partijen het er over eens zyn, dat hot zeer wenschelijk is hot conflict in Indië zoo spoedig mogelijk tot oplossing te brengen en hij voegdo er aan toe: „het is hoog tyd, dat er verbetering komt in don oconomischen too- stand on dat mot don wodorop- bouw een begin wordt gemaakt". Bohalvo voedsel is op het oogen- blik in Nodorl.-Indlö hot ^meoste behoefte aan kleoding, daar dui zenden monschon in lompon of zakken loopon. In sommlgo goblo- den van den archipel is or zeker een voedsoisurplus, b.v. ryst op Colebes, doch do eigenaars van deze voorraden stemmen er alleen in toe om deze te exporteeren in ruil voor textielgoederen. Ten aanzien van de oliepositie zeide hij. dat, naar men verwacht- ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 317 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 16 April 1946 Abonn.prijs ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te VTissingen, Middelburg en Terneuzen. Advertentieprijs 12% cent per m.m. te, de productie op Borneo zes maanden nadat de Nederlanders volledigen toegang hobben gekre gen tot de bronnen zou beginnen. Op de obcvelden wordt reeds ge werkt, doch dit zijn slechtB voor bereidende werkzaamheden. Naar Dr Van Mook verder ver- klaardo is by de besprokingen in Batavia do oonheid van Indië voorop gestold. Do handhaving van doze oenhoid is uitorst nood zakelijk voor hot economisch her- slol. Do vulgondo stap zal z|jn do voorberoldlug van oen conforontio, welke in Nederland of in Indië zal worden gohouden. Hj) dood nogmaals uitkomen, dat hot do bodooling van do too- komBtigo regeling is, dat Neder land en Indonesië gelyko partners zijn voor een bepaalde periode en dat Indonesië daarna de vuile I vryheid zal hebbon om te beslis- I Ben of hot dozo positie wil hand- lrnven of niet. BESPREKINGEN OP DE HOOGE VELUWE. De Regeeringsvoorlichtings- dienst meldt: De besprekingen op de Hooge Veluwe zullen voor eenige dagen worden onder broken, teneinde aan de deel nemers gelegenheid te geven tot onderling beraad. Dr Van Mook vertrekt voor een korte vaoantie naar Engeland. -« Verdacht van bedrijfscolla- boratic tijdens de bezettingsja ren zijn door den politiekeu op sporingsdienst gearresteerd de gewezen directeuren van het „Rotfterdamsch Nieuwsblad" de heeren Kars en. Evers. Bij de Tweede Kamer is thans ingediend de begrooting voor het dienstjaar 1946. De begrooting wijst een tekort aan van f 2226 millioen, terwijl het tekort over 1945 werd geraamd op f3500 millioen. Buitenlandsche leeningen en buitenlandsche activa kunnen 1.8 milliard opbrengen. De resterende 1.2 miliard zullen moeten worden verkregen uit be sparingen, daar anders een infla- tionistische geldcreatie niet te vermijden zal zijn. Regeering en volk, aldus de minister in zijn toelich ting moeten samen streven naar het bereiken van het doel: veel sparen en zuinig i even. Hiermede kan worden bereikt, dat Nederland uit de zware be- zettingèlasten naar nieuwe wel vaart wordt gebracht. komen hierop nader terug. Wijziging noodzakelijk. Regeeringscommissie geïnstalleerd. Ten einde na i?e gaan in hoeverre een wijziging van het peil der pachtprijzen op Korten termijn toelaatbaar is, heeft de Minister van Landbouw een „commissie ter bestudeering van het pachtpeil" ingesteld. t Voorzitter van deze commis sie is dr ir M. J. Boerendonk te 'sGravenhage, hoofd van de af- deeling grond- en pachtzaken van het min. van Landbouw. Bij de installatie heeft de minister het vraagstuk, dat de commissie zal hebben te bezien, aldus geformuleerd„Moeten d_e pachtprijzen thans een wij ziging ondergaan en zoo ja, in welken vorm en in welke mate Met alle waardeering, al dus de Minister, voor de ge slaagde prijsbeheersching op het gebied der pachtprijzen, is toch de vraag gerecht vaardigd, of men kan voort gaan met de handhaving van een prijsniveau, dat na genoeg gelijk is aan dat van zeven jaar geleden. Bij haar conclusie zal de com missie de belangen van eige naar en pachter tegen elkaar moeten afwegen en trachten beiden recht te doen. Zij zal tevens het algemeen belang in het oog moeten houden. Bij het zoeken naar een maat staf voor de vaststelling van het pachtpeil, zou men zich evenals voor een afzonderlijken pachtprijs, in beginsel kunnen baseeren op het bepaalde in art. 41 van het Pachtbesluit, n.l., dat het pachtpeil zoodanig moet zijn,, dat het den pachter een redelijke winst waarborgt, al is de moeilijkheid hiermede niet opgelost, doch eerder ver schoven naar de vraag: hoe groot moet het inkomen van den pachter in een bepaalden bedrijfstak zijn? Van een algeraeene verhoo ging of verlaging der pachtprij- zrtt met een bepaald percen tage, hetzij landelijk, hetzij re gionaal, zal, aldus de minister, geen sprake kunnen zijn. Geval voor geval zal door de grond kamer moeten worden getoetst. DE PARLEMENTAIRE COMMISSIE. De parlementaire commissie zal 16 April naar Nederland te- rugkeeren, uitgezonderd dr Welter, die eerst den 20sten uit Batavia denkt te vertrek ken. DE GROENTE-UITVOER NAAR DUITSCHLAND. De heer Ruys de Beerën- brouck Vroeg den minister van Landbouw en Handel maatre gelen te nemen om den 'groente-export naar Duitschland te organiseeren en voor Neder land veilig te stellen, opdat geen voedsel verloren ga, waar elders honger dreigt. MEMORANDUM- GERBANDY. Naar wij vernemen, is de oud minister-president, prof. mr P. S. Gerbrandy, gereedgekomen met de samenstelling van zijn memorandum over het beleid der Nederlandsche regeering tijdens haar verblijf te Londen Publicatie van het memoran dum kan binnenkort tegemoet worden gezien. DE GOEDE VRIJDAG. De Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Leiden heeft een telegram gezonden, waarin be vreemding en teleurstelling wordt uitgesproken over de houding der regeering ten opzichte van de vie ring van den Goeden Vxydag, die voor de N. H. Kerk een dag van verootmoediging is, waarop het H.A. gevierd wordt en de be vestiging van nieuwe lidmaten plaats vindt. RIJVERGUNNINGEN OP GOEDEN VRIJDAG. In antwoord op een vraag met betrekking tot het geldig zijn der rijvergunningen op den Goeden Vrijdag, ontving de K.NAC. bericht, dat deze dag als werkdag zal worden be schouwd. BUITENLANDSCHE ARBEIDERS. Het gerucht gaat, dat in Noord-Holland Belgische, Pool- sche en Tsjechische landarbei ders te werk gesteld zullen worden. Het bestuur van de Stichting voor den Landbouw heeft deze zaak reeds met den Minister van Landbouw besproken. De Minister zegde een nader on derzoek toe. EEN MONUMENT TE BELSEN. Op de plek van het beruchte kamp Belsen is een gedenktee- ken onthuld ter gelegenheid van den eersten verjaardag van de bevrijding van dit kamp. De inscriptie van het gcdenkteelfen luidt„Israël en de wereld zul len zich de 30.000 Joden, die in het kamp te Belsen onder de handen van de nazi-moorde naars vernietigd werden, herin neren. Verberg het bloed, dat over u kwam, niet". WEER TWEE NIEUWE LUCHTLIJNEN. Het net van luchtlijnen, dat de K.L.M. over Europa aan het spannen is, is weer met twee nieuwe lijnen uitgebreid: één van Schiphol naar Genève en één naar Stockholm. De dienst naar Genève zal viermaal per week gevlogen worden; die naar Stockholm driemaal per weck. PAKJES VAN MILITAIREN UIT INDIË. De aandacht wordt cr op ge vestigd, dat vrijdom van port alleen geldt voor briefkaarten en brieven tot 20 gr. Zoowel burgers als militairen betalen voor pakjes met den luchtdienst AmsterdamBata via f 5 t.m. 500 gram en f 10 t.m. 1 kg. De frankeerkosten worden van de geadresseerden geheven, daar ze in Ned.-Indië voorloopig nog niet kunnen worden gefrankeerd. Christelijke vakorganisatie. De Chr. Landarbeider, het or gaan van den N.C.L.B. maakt melding van de oprichting van 17 nieuwe afdcelingen. Do Regeering moet krachtig optreden. JDe Belgische rogeoriiig hooft een zeer verstrekkend programa voot "don economischen weder opbouw van België bekend ge maakt. De voornaamste punten zijn: Alle pryzen worden ge blokkeerd. 2. Ben drastische po-, litiek tot prijsverlaging zal met alle vereischte middelen worden gevoerd. 3. De bedrijven, die de prijspolitiek niet naleven, die ham steren of zich aan l'rauduleuzen uitvoer schuldig maken, zullen on- middelhjjk onder beheer worden gesteldhun voorraden zullen ter stond worden verbeurd verklaard. 4. De looneu en Balarissen zyn gestabiliseerd. Bedrijven, die, in welken vorm dan ook, de loonen verhoogen, worden onder beheer gesteld. De „Times" schrijft, dat de besprekingen der Nederland sche en Britsche ministers over Weat-Duitschland vager en speculatiever moesten zijn dan die over Indië. Terwijl do beide partijen doel treffende beslissingen konden nemen ten aanzien van het zui veren van Indië van 325.000 Ja- paneezeu en tot overeenstem ming konden kotnen over het geleidelijk terugtrekken der Britsche troepen, naarmate de Nederlandsche troepen zullen aankomen, konden zij weinig meer doen dan van gedachten wisselen over wat zij in Duitschland willen zien gebeu ren, „wetende, dat de meeste beslissingen tot stand komen door besprekingen der vier groote mogendheden". Vele van de kleinere Euro- peesChe landen deelen het Ne derlandsche verlangen zoo spoe- ldig mogelijk iets definitiefs te weten te komen over de toe komst van Duitschland. ZIJ hebben de leiding van de vier groote mogendheden als iets onvermijdelilks aan vaard, maar hebben met ont steltenis gezien, hoe lang zaam deze werken en hoe groot de tegenstellingen zijn, waardoor zll worden verdeeld, bijvoorbeeld ten aanzien van het Ruhrgebied. Begrijpelijkerwijs verlangen zij met ongeduld hun- eigen meeningen naar voren te bren gen, wanneer hun belangen tij dens de onderhandelingen der groote mogendheden ot in de geallieerde bestuursmachinerie worden geraakt. Bovendien kunnen Nederland en België geen vast economisch plan opstellen, voordat zij we ten welke ex. en import door de groote havens Rotterdam, Amsterdam en Antwerpen zul len passcercn en welke voor deden zij van de Duitsche pro ducten zullen genieten. Er is tusschen Engeland en Frankrijk verschil van mee ning over de Duitsche steen kool. De Franschen eisdien, dat per maand 4 millioen ton besohïk- baar moet zijn voor export naar de bevrijde gebieden. Zij meenen, dat een veel te groot percentage voor de Duitsche spoorwegen en bedrijven ge bruikt wordt. Van Britsche zijde wordt er op gewezen, dat het hier in hoofdzaak een voedselkwestie betreft. Als de mijnwerkers de productie op peil zullen hou- i den dan moeten ze behoorlijk gevoed worden en dat is alleen mogelijk als voldoende kunst mest en landbouwgereedschap pen worden geproduceerd, waarvoor meer kolen noodig zijn. Men zal nu gezamenlijk trach ten tot een oplossing te ikomen. STAATSGREEP VOOR DE VERKIEZINGEN. Onthullingen van „De Waarheid". „De Waarheid" publiceerde een artikel onder den alarmeerendenj titel: Geheime organisaties bedrei gen onze democratie! De onder kop luidde: Staatsgreep vóór de verkiezingen beraamd? In het relaas wordt gezegd, dat een aantal landgenooten bezig is een illegaal apparaat („De lands knechten"), speciaal in Rotter dam, samen te stellen, dat van wapenen voorziene „wandelgroe pen" heeft gevormd en door een staatsgreep nog vóór de verkie zingen het Nederlandsche politie ke leven een beslissende wending wil geven. - Als leider noemt het blad den Rotterdamschen overste Coppert. Naar aanleiding hiervan heeft de „N. R. Ort." een onderhoud gehad met overste Coppert en eenige andere van de in bedoeld bericht genoemde heoren. Deze verklaarde, dat een aantal voor aanstaande menschen in Neder land, wier trouw aan de Kroon en liet wettig gezag boven allen twijfel verheven is zooals uit de verzetsbeweging bewezen kan worden een organisatie had voorbereid om te komen tot steun aan de Kroon, het wettig gezag en het éón en ondeelbaar Konink rijk. Het grondbeginsel verschilt niet in het minst van wat wy heb ben gekend in burgerwacht en bij zonderen vrij willigen landstorm. Argentinië zal broodrantsoe- neening 'toepassen. Het lande lijk verbruik wordt van 2.50O.G00 ton tot 1.500.000 ton terugge bracht, waardoor een millioen ton voor export naar de hon gerende lanlden vrijkomt. VUSSINGEN, De econ. recherche heeft een uitgebreiden gifhandel ontdekt, die zijn oorsprong in Vlissingen schijnt te hebben. Een grondig ondorzook, dat door den econ. dienst van de gemeente-politie al hier, aanvankelijk in samenwerking mot die van Botterdam, werd in gesteld, bracht aan 't licht, dat een zekere L., alhier, voor hon derden kilo's suikerbonnen had weten te bemachtigen, die hij via de tusschonhandelaren H. en B. op de zwarte markt bracht. Deze werden hier zoowel als in Botter dam verkocht of verruild tegen spek, gedistilleerd, textiel, vieesch, sigaretten, etc. Tegen een 15-tal Vlissingers is proc.-verbaal opge maakt, waarvan er 3 zich nog in voorloopige iieehtenis bevinden. Het onderzoek duurt voort. 56 KINDEREN KEEREN TERUG. Hartelijke ontvangst. Nadat "Woensdag in de Stads- gehoorzaaal een officiëele af- scheidsmiddag had plaats gehad, keerden Zaterdag de 56 Vlissing- sche kinderen uit Leiden terug, 't Is een, hartelijk vaarwel en een feestelijk onthaal geworden. Na een muzikale rondwandeling door de Sleutelstad, vertrokken de kin deren 's morgens in marine-auto- bussen, vergezeld van het muziek corps en enkele autoriteiten, w.o. ook dhr Fieseler, onder-comman dant van de Leidschje brandweer, die zooveel voor de kinderen heeft gedaan. Bond half vier arriveer de men in Vlisingen. Weth. van Popering had de kinderen in Lei den afgehaald, weth. van Oorschot en dhr Th. J. Andriessen waren by de Keersluis ter begroeting aanwezig. In optocht ging het toen naar do stad. De kleurige uniformen der Leidsche muzikan ten gaven mede een vrooiyken aanblik. (Zou het niet mogelijk zijn, „Ons Genoegen" ook eens in een bekooriyk uniform te ste ken!) „Werkmans Wilskracht" gaf daarna een concert op het Bellamypark. Het ruim 80 man sterke corps gaf blijk van groote bekwaamheid. Ook Zaterdagavond mocht W.W. een groote belang stelling genieten, toen 't tesamen met „Ons Genoegen" voor een uit verkochte zaal een uitstekend con cert gaf, o.l.v. van de heeren P. de Kooy en G. Dik. Dhr F. Naerebout huldigde op dezen avond dhrn Prince, Corveiyn, v. Boven en Kranendonk met een médaille voor het 25-j. lidmaatschap van „Ons Genoegen". Hy werd daar na door dhr le Clercq met zijn zilveren jubileum geluk gewenseht en ontving eveneens een médaille. In een hartelyko toespraak bracht burgemeester Kolff tenslotte den dank van Vlissingen aan Leiden over. De „Prinses Beatrix" terug. Zaterdagmiddag precies één uur kwam de „Prinses Beatrix" van de My „Zeeland'tj' na een afwezig heid van by'na 6 jaar, in de ALGEMEENE VOLKSTELLING. Naar het A.N.P. verneemt ligt het in de bedoeling van de regeering te bevor deren, dat per 31 Decem ber van dit Jaar een volks telling zal kunnen worden gehouden. Hieraan zullen dan worden verbonden een beroeps- en een wo ningtelling. VliBsingscho haven aan. Mot oen sleopboot voor en achter word hot schip langs de havenversperring getrokken en kon slechts ternau wernood binnen de sluis komen, daar het water uit het kanaal reeds terug liep en de sluisdeuren daardoor zich zelf sloten. WKorten tyd later meerde het schip aan de kade by de Timmer fabriek aan den Koningsweg. Het Bckip, dat een prachtigen staat van dienst heoft - by de meeste landingen was het in gebruik is door de Engelscbe marine naar Vlissingen gebracht. De „Pr. Beatrix" voerde nog de Engelsche oorlogsvlag aan den achtersteven; van den mast woei de driekleur en de blauwe Maat- schappy-vlag met de kroon. De eenige Nederlander, die alle weder waardigheden van het schip heeft meegemaakt, is een machinist. Des namiddags had de officiëele over name plaats, waarby een der be- dryfsleiders, dhr L. C. H. Kuyek, het woord voerde. Het ombouwen tot mailboot zal by na een jaar- duren. Boomen-actie wordt een succes! Zonder voorafgaande en groot- scheepsche reclame is de Stichting „Nieuw Walcheren" op 1 April j.l. met haar boomenactie be gonnen. Beeds een paar dagen later stroomden de girostrookjes bin nen, dikwyls vergezeld van en thousiaste brieven. En deze stroom wordt nog dagelyks grooter. De eerste duizend boomen is men momenteel reeds ver gepas seerd. Stortingen voor tien boo men tegelyk zyn geen zeldzaam heid; anderen willen boomen plan ten voor alle gezinsleden. Niet al leen particulieren, maar ook vele bedryven helpen mee. De Fa Leeflang en Brouwers te Groenekan schonk 100 boomen; tydens een gala-avond in „Métro- pole" te Den Haag, werden 400 boomen geschonken, terwyl Bie Heimig er 100 voor haar rekening nam. De actie breidt zich steeds verder uit en ook vanuit het Noor den van het land zyn reeds girc- stoitingen ontvangen. Tewaterlating. Zaterdagmiddag werd met goed gevolg op de werf van de Kou» Mij. „De Schelde" te wa ter gelaten het 3000 ton meten de vrachtschip bouwnummer 253. Het schip, waarvan de kiel gelegd werd in opdracht van de Duitschers (die een tweede exemplaar gebruikten als ha venversperring) werd oorspron kelijk als stoomschip bestemd voor de Hansa. Nu het hoogst waarschijnlijk voor de hout vaart zal moeten dienen, zal het worden omgebouwd tot motorschip. De afloop van het schip verliep zeer snel, binnen 5 minuten schoof het reeds in zijn element- Hoewel er geen enkel ceremonieel plaats had, was er toch vrij veel belang stelling, voor die tewaterlating, 'n gebeurtenis, die in geen 4 jaar te Vlissingen meer plaats vond. Tot adj.-commies bij het Registratuur Bureau van het Depart, v. Onderwijs enz. is benoemd dhr A. M. Schout, klerk 2e kl. ter gem.-secretarie alhier. Dhr F. Schets, ambt. ten kantore van den gem.-ontvan- ger, is benoemd tot bezoldigd bestuurder van den R.K. Bond van personeel in Overheids dienst „St. Paulus", met stand plaats Eindhoven. De collecte Hulpactie Scheldemonden heeft te Leiden ruim f22.000 opgebracht. Gelet op de groote bedragen, die Lei- PERSONEN OP JAVA. Van het Roode Kruis ontvingen wij weer lijsten van personen, verblijf hou dende buiten de geallieer de gebieden op Java. Deze liggen op onze kantoren te-Goes, Middelburg, Vlis- gen en Zierikzee ter inzage. „KOTA AGOENG". Óp onze kantoren te Goes, Middelburg, Vlis singen, Terneuzen, Tholen en Zierikzee ligt de passa gierslijst -van de „Kota Agoeng" met 821 repa- trieerenden, die vermoe delijk op 19 April te Am sterdam zullen aankomen, ter inzage. den reeds voor Vlissingen bij een bracht en het vele, dat de Sleutelstad nog voor de door haar geadopteerde gemeente doet, is dit een enorm succes. MIDDELBURG. Op do vergadering van de A.R. partij, waar Dr Bruins Slot zijn rede hield over Indië, sprak ook mr A. B. Roosjen en wel over den verkiezingsstrijd. Hij viel op scherpe wijze het dictatoriale kabinet Schermer- horn-Drees aan. Hij wees op de gevaren van het feit, dat velen Engeland voor de poli tieke grocpecringen in ons land tot voorbeeld nomen en sprak zijn vreugde uit over de toe nadering tusschen C.H. Unie en A.R. partij. Spr. vestigde er voorts de aandacht op, dat de methode, die vele predikanten thans volgen door over te gaan naar de Partij van den Arbeid om zoo als „zuurdeesem" te werken, in Scandinavië en Zwitserland juist een groote toename van de onkerkelijk heid tengevolge heeft gehad. De vergadering stond o.l.v. dr' K. Huizinga, die in zijn ope ningswoord meedeelde, dat Ra den Mas Notosoetarso i.v.m. de besprekingen op de „Hooge Veluwe" verhinderd was dezen avond mede op te treden. Op 25 April komt hier de bekende Botterdamsche declama tor F. C. van Dorp, om een voor drachtavond te geven, ter herden king van de bevrijding. Voor na dere bijzonderheden verwyzen wy naar de adv. in ons blad van gisteren. GOES. Statenverkiezingen. In de gisteren gehouden zitting van het hoofdstembureau werden de ingediende lysten goedgekeurd, met uitzondering van die van de B.K. Staatspartij, waarop de naam van M. C. Geerts te Hulst wordt geschrapt, daar de bereidverkla ring ontbrak. Een krasse muzikant. Het is een heele muzikale loop baan, die de byna 78-j. heer F. X. Mannhardt achter den rug 'heeft. Na 58 jaar als lid, later als onderkapelmeester en admini strateur zyn krachten aan 't mu ziekcorps „Euphonia" gegeven te hebben, moest hy nu om gezond heidsredenen bedanken. De ge voelens van waardeering voor het vele, dat dhr M. voor „Euphonia" gedaan heeft, werden Zaterdag middag door een muzikale hulde vertolkt. Hierby werd deze door den voorz., dhr J. M. Bommel van Vloten toegesproken. Het eerelidmaatschap en een oorkonde werden aangeboden. Zaterdagmiddag sprak hier voor de G.O.I.W., afd. Z.-Beveland, Mr M. "Vlaming, over het landelijk werk dezer organisatie, na door den voorz., dhr A. de Roo, te zijn ingeleid. Het was een interessante causerie. Jammer, dat Mr v. d. Peijl, off. fiscaal, die eveneens een lezing zou houden, en wel over 't actueele onderwerp van de vrij lating der politieke gevangenen, verhinderd was. - Uit het pakhuis van de Fa KrienseWessel aan de Ossen- hoofdstraat, is door J. K., alhier, een aantal balen suiker, een hoe veelheid koffie en een doos zeep ontvreemd. ST.-LAURENS. Donderdagavond vergaderde de Oranjevereen. o.l.v. burgem. v. 't Hoff. Deze sprak een kort woord ter nagedachtenis van wijlen het bestuurslid, dhr P. Vader Hz. Het bestuur trad en bloc af. Gekozen werden dhrn A. P. Dingemanse, A. Francke Jz., W. S. Pouwer, J. Riemens, M Vaane, G. F. Weeda en K. Wouterse ZOUTELANDE. De Chr. Gem, Zangver. „Ho sanna" en het kinderkoor „Zanglust" gaven o.l.v. dhr Jac. Hollaers hun eerste uitvoering. Gezien ge korte studietijd gaf „Hosanna" blijk ernstig te hebben gestudeerd. De accou- stiek van de „Noodkerk" werkte niet mee, waardoor de bassen aan klankvolume ernstig tekort Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 5.40 u., on der 19.40 u. Maan op 20.51 u., onder 6.23 u. L.K. 24 April. Hoog water te Vlissingen Woensdag 17 April: 2.39 u. 1.94 m., 15.01 u. 2.03 m. kwamen. Bij de dame. temmen merkten wij er op, die een be lofte inhouden voor de toe komst. Tot de best bevredigende nummers behoorden zeker „Middernacht" door S. Wel- mers en ,,'t Is mij zoo bang", door dhr Meerholz in dubbcl- kwartet verzorgd voorgedra gen. IERSEKE. De oesterverzending in Manrt 1946: Nederland 364.573, België 1.003,760, Engeland 540.000, Duitschland 18.300, andere tan den 116.765. Totaal 2.043.393 stuks. 'sH. ARENDSKERKE. Benoemd tot. adj.-commies ter Prov. Griffie dhr A. Meul- broek, thans ambt. ter secreta rie alhier. ZIERIKZEE. Vrijdagavond vergaderde de A.R. Kiesvereen. tot het vast stellen van de candidatcnlijst voor den Gemeenteraad. De lijst luidt als volgt: 1. A. M. den Boer; 2. M. Goudswaard Sr.; 3. P. Verbeek; 4. S. J. b. d. Vaate; 5. J. J. v. d. Ende; 6. J. C. v. d, Doel; 7, D. Quant; 8. T. W. v. d. Doel; 9. L. v. Sluis10. L. D. PadmoB. ST.-PHILIPSLAND. Op 11 April vond ccn leden vergadering van den Ned. Chr. Landarb, Bond plaats o.l.v. dhr P. Mol. Als spreker trad op dhr Vingerling uit Goes. KLOETINGE. Op 13 April gaven de onder duikers en gerepatrieerden nog maals blijk van hun behouden terugkeer. Dit werd gevierd met het tooneelstuk: „Ben speelt 't klaar". Het werd op vlotte wijze gespeeld. Na de pauze declameerde dhr M. de Jonge„De achttien dooden" van Jan Campert» Laatste berichten. Burgemeester van Kruiningen. Benoemd tot burgemeester van Kruiningen, met ingang van he den 16 April, de heer M. Voge laar, waarn. burgemeester van Wissenkerke en voorbeen secreta ris van 's-H. Arendskerke. De Partij van den Arbeid. Naar het A. N. P. verneemt, hebben een aantal personen, die uit de QH. Unie zijn getreden zich bij de Partij van den Ar beid aangesloten. Tot hen be- hooren mr dr A. A. van Rhijn en mr M. Ch. de Jong, die des tijds het initiatief namen tot het verzet tegen de federatieve samenwerking met de A.R. De Perzische kwestie. Prins Firoez, de woordvoer der van de Perzische regeering, heeft medegedeeld, dat de Per zische ambassadeur te Was hington, opdracht heeft gekre gen de Perzische kwestie on middellijk van de agenda der V. N. te laten afvoeren. Zomertijd in België. Op Zondag 21 April te twee uur (huidige tijdregeling) wor den alle uurwerken een uur vooruitgezet. Nederlanders moeten Australië verlaten. Door de Nederlandsche leger- autoriteiten te Melbourne is den Nederiandschen staatsburgers in Australië per circulaire aange zegd, dat zij spoedig naar Neder land of Nederiandsch Indië moe ten vertrekken, aldus bericht de corespondent te Canberra van de „Sydney Herald". De correspon dent voegt er aan toe, dat de uitkeeringen aan Nederlanders om redenen van financieelen aard worden stopgezet en dat, ofschoon officieel nog geen datum voor de evacuatie der Nederlanders is vastgesteld, de 31ste Mei als uiterste datum wordt genoemd. De Wegenwacht. Het Haagsche publiek heeft gisteren kennis kunnen maken mot de „Wegenwacht" van den A.N.W.B., die bedoelt het verlee- nen van hulp aan allen die langs den grooten weg hulp noodig heb ben. De mannen van de „Wegen wacht" zyn vooTzien van alle denkbare werktuigen en hebben bovendien een volledige E.H.B.O. „aan boord". Voorloopig rijdt de wegen wacht alleen op de groote wegen in het centrum van,het land. Jhr Mr Dr A. W. L. Tjarda v. Starkenborgh Stachouwer gedecoreerd. Zondag j.l. hoeft de Britsche ambassadeur namens Koning George VI aan Jhr Mr Dr A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, don ox-gouverneur- goneraal van Nodorlandsch Oost- Indië, thans Nederiandsch am bassadeur te Parys, het onder- sèheidingsteeken van het „Knight grand cross of the order of the Britisch empire" uitgereikt. De plechtigheid had plaats in de Britsche ambassade.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1