Duitsche bezittingen in Zwitserland. DE BILT ZEGTi Vrij zacht. Kracht in isolement. Geschil met de Geallieerden. Klein maar dapper. Japansche oorlogsmisdaden Textiel voor Textielarbeiders. Uit de Provincie Dr. J. A. H. J. S. BRUINS-SLOT spreekt voor de A. R. PARTIJ Onze lederindustrie. Zorgen voor de Voedselvoorziening, Voorschotten Laatste berichten. In den ochtend hier en daar tijdelijk eenige mist of nevel, die later optrekt. Wind aan vankelijk nog zwak en veran derlijk, later tot matig toene mend uit Z.O. richting. Verschillende partijen of ge deelten daarvan hebben zich onder leiding van de vroegere S.D.A.P, in één partij vereenigd. De Partij van den Arbeid werd gesticht. Maar nauwelijks zijn de fan fares over de „doorbraak van de antithese" en de bereikte eenheid verklonken of er be gint alweer eenige bezinning te komen. Over en weer gaat men be seffen, dat de eenheid toch niet zóó groot is als het aan vankelijk wel scheen. Een gedeelte der vroegere S.D.A.P. heeft thans een eigen werkgemeenschap gesticht. Men juicht het toe, dat ver schillende Herv. predikanten de zijde van de S.D.A.P. hebben gekozen en dat ze weer over gegaan zijn in het nieuwe par tijverband, wat uit propagan distisch oogpunt niet verwer pelijk is, maar men besteedt zijn Zondag toch maar liever ter bestudeering van de eigen beginselen. En zoo is op Zondag 17 Maart een werkgemeenschap gesticht om zich op de speciaal socialistische beginselen te be zinnen en met name den eisch van socialisatie der productie middelen kracht bij te zetten. Misschien als reactie daarop wordt nu ook, op initiatief van Mr van Walsum een Prot. Chr. Werkverband gesticht. Dit Werkverband beoogt hen, die willen leven uit de beginse- ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 316 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Maandag 15 April 1946 Abonn.prijs 3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg en Temeuzen. Advertentieprijs 12% cent per m.m. len der reformatie, de gelegen heid te geven zich binnen het kade* van de Partij van den Arbeid te bezinnen op de be- teekenis van het geloof voor het staatkundige en maatschap pelijke leven. Dat is uit den aard der zaak in de vergaderingen van de Partij van den Arbeid niet mo gelijk. En toch is bezinning noodza kelijk. En men wil dit niet overla ten aan de enkelingen, maar men zoekt daartoe kracht in isolement, zij het dan isolement binnen het nieuwe partijver band. AUTO'S VOOR ARTSEN. Op vragen van Mevr. de Vries- Bruins betreffende de toewijzing van door een Amerik. instantie in Engeland aangekochte en ter beschikking van artsen in geteis terde gebieden beschikbaar ge stelde auto's, heeft de ministèr van Verkeer geantwoord, dat de Amerikaajische Labor Unions een 25-tal personen-auto's in Enge land hebben aangekocht ten be hoeve van de gedupeerde artsen in Nederland. Deze auto's zjjn, in overleg met den directeur-generaal van de volksgezondheid, ter beschikking gesteld van het medisch contact, de organisatie der artsen. Van de 25 in Engeland bestelde auto's zijn er thans 12 ontvan gen en aan de artsen ter beschik king gesteld. De minister voegt hieraan toe, dat alles in het werk wordt ge steld om aan de behoefte aan auto's van doctoren te voldoen. Zwitserland heeft een ge schil met de Geallieerden over de Duitsche bezittingen in dat land, welke laatst genoemden opeischen voor de herstelbetalingen. Zij beroe pen zich daarbij op de „wet" van 30 October 1945, uit gevaardigd door den militai ren controleraad in Duitsch- land. Zwitserland ontkent echter de aeldigheid van deze wet voor zijn gebied. Groote financieele belangen zijn bij dit juridische vraagstuk betrokken. Volgens de bereke ningen van het Zwitsersche clearinginstituut hebben de Duitsche bezittingen in Zwit serland een gezamenlijke waar de van ongeveer een milliard Zwitsersche frankenvolgens sommige Amerikaansche schat tingen hebben zij een nog veel grootere waarde. De Zwitsersche regeering heeft van den aanvang af het standpunt ingenomen, dat alle Duitsche bezittingen, die in be zette gebieden gestolen zijn (goudstukken, waardepapieren, kunstvoorwerpen, industrieele voorwerpen, enz.) zonder voor behoud den oorspronkelijken eigenaars zullen moeten wor den teruggegeven. Zij weigert echter de niet-gestolen Duit sche bezittingen aan de geal lieerde volkerengemeenschap ten behoeve der reparatiebeta- lingen af te staan. Zij wil de Zwitsersche rechtsvorderingen op Duitschland, die een nog veel grootere gezamenlijke waarde hebben, daardoor al thans ten deele bevredigen. Na langdurige onderhande lingen hebben Amerika, Enge land en Frankrijk een aanbod aan Zwitserland gedaan, dat eenigszins aan de Zwitsersche wenschen tegemoet kwam: in dien de Zwitsers in beginsel be reid zouden zijn de Duitsche tegoeden voor herstelbetalin gen te laten dienen, dan zouden de Geallieerden goedvinden, dat de Zwitsers althans een ge deelte der Duitsche bezit tingen voor zich zelf behielden. De Zwitsersche regeering schijnt echter geenszins bereid te zijn haar rechtsstandpunt prijs te geven. Men blijft te Bern hardnekkig ontkennen, dat de Geallieerden op grond van de „wet" van 30 October 1945 eenig recht op de Duitsche tegoeden in Zwitserland zou den hebben. Het geallieerde aanbod, om aan de Zwitsers iets te, geven uit een bedrag, waarop de Geallieerden naar Zwitsersche opvatting niet het minste recht hebben, vindt men te Bern dan ook meer „verba zingwekkend" dan „grootmoe dig". Men vergeet in Zwitserland natuurlijk niet, dat de Geal lieerden desgewenscht tal van sancties, vooral van economi- schen aard, tegen Zwitserland zouden kunnen aanwenden bij een mislukking der besprekin gen, maar de Zwitsers hebben harde hoofden, waar het de verdediging van hun rechten betreft. Op snel buigen voor de overmacht is dus bezwaarlijk te rekenen. Nieuwe Duitsche onder- grondsche beweging ont dekt. Volgens berichten uit Baden- Baden is in de Fransche bezet tingszone een nieuwe Duitsche ondergrondsche beweging ont dekt; 350 leden jongelui tus- schen 15 en 20 jaar zijn ge arresteerd. De doelstellingen van de beweging schijnen drieledig te zijn: Ten eerste het uitkiezen van de moedigste leden van de voorma lige Hitlerjeugd, deze te hergroe- peeren en te oefenen. Ten tweede het hinderen van de bezettings troepen door sabotage en indien noodzakelijk door aanvallen op afzonderlijke soldaten. Ten derde het uitbuiten van ieder misver stand tusschen de geallieerden. Naar het schijnt had men het eerste punt van het programma uitgevoerd toen de arrestaties ver richt werden; de leden droegen een speld met groenen knop als insigne op de jas. Petroleumprijs verlaagd. Met ingang van heden is de pe troleumprijs teruggebracht van 18 op 12 cent per liter. Het radiozegel. De minister van Binnenl. Zaken heeft bepaald, dat de houder van een ontvangtoestel aan de ver plichting tot het betalen van de luisterbijdrage moet voldoen door voor den 15den van elke maand een onbeschadigd en ongebruikt radiozegel te plakken in het daar toe bestemde vakje der luister- vergunning. Zieke krijgsgevangenen in mijnschachten geworpen. Volgens mededeelingen van een Britschen legerwaarnemer zijn in de kolenruimen van het Nederlandsche vrachtschip „Ge neraal Michales", dat onlangs te Makassar in het dok heelt gelegen, beenderen van meer dan 100 krijgsgevangenen en burgers gevonden. Een Koreaansche arts stelde de militaire autoriteiten op Borneo er van op de hoogte, dat voor de Japansche capitula tie meer dan 400 zieke krijgs gevangenen en Indonesische burgers, onder wie vele vrou wen, in een kolenmijn te Lex Loa Koeloe, op een afstand van ongeveer 20 km. van Sama- rinda, gegooid zijn. Andere krijgsgevangenen werden toen gedwongen de mijnschacht af te sluiten. Toen men onlangs deze mijn weer opende, heeft men met groote zorg de stoffelijke res ten verzameld om die te begra ven, doch vele beenderen be vonden zich in de steenkool, die in het vrachtschip geladen was, daar de lijken in verre- gaanden staat van ontbinding verkeerden. Meer dan 120 Ja pansche militairen, die voor deze slachting verantwoordelijk zijn, heeft de Koreaansche arts als zoodanig aangewezen en zij wachten hun vonnis af in het kamp Loa Boeah. Van deze oorlogsmisdadi gers was Soekarno een der trouwe medewerkers. Zijn diensten werden door de Jappen met een hooge onderscheiding beloond. En met dezen collaborateur wordt nu door de Nederland sche regeering officiëel on derhandeld. Straks weer overvloed van groenten. Dalende prijzen. De export nog niet ge heel in orde. Het congres van de Tuinbouw veilingen in Nederland, dat Dins dag plaats vond, heeft zich in verband met de sterke prijsdaling van de groenten tot den minister gewend en- gewezen op de prijzen die binnen enkele weken zullen gelden. Wanneer één week warm weer aanbreekt zal de jonge groenten plotseling in over stelpende hoeveelheid onze veilingen overstroomen. De export is nog niet heelemaal op de been. De Duitsche markt is nog steeds muur vast gesloten (men wil wel, maar kan het niet betalen). Verschillende groenten als b.v. spinazie wordt nog in het geheel niet geëxporteerd. Sla daarentegen wordt reeds in belangrijke hoeveelheid naar het buitenland vervoerd. Volgens de cijfers van Donderdag j.l. worden reeds 8 k 10.000 kratten per dag voor export afgeleverd (één kist bevat 30 kroppen). Landen die thans sla van ons land invoeren zijn Engeland, België en Zweden. Op de vraag wat er gebeurt als Nederland al zijn groenten niet zelf kan opeten luidde het ant woord: „De Nederlandsche regeering zal nauwlettend toezien dat niets wordt „doorgemalen". Wanneer de conservenfabrieken zelve niet genegen of bij machte zijn het restant in te maken, zal de re geering daartoe een gedeelte van het risico overnemen of andere maatregelen nemen om onze kost bare groenten te conserveeren. Naar aanleiding van de door den heer Zwijnenberg gestelde vragen heeft de minister van Handel meegedeeld, dat hij heeft besloten de bestaande regeling, waarbij aan de arbeiders in de textielindustrie en in de confec- tie-industrie door de werkgevers een bepaalde hoeveelheid textiel- goederen buiten de distributie om kan worden verstrekt, op een na der te bepalen tijdstip te beëin digen. Van dien datum af zal de tex- tielvoorziening van genoemde ar beiders derhalve geschieden bin nen het kader van de algemeene distributieregeling voor de be volking, via de normale handels kanalen. Betere kwaliteit katoen. Binnenkort zal in Nederland bij het fabriceeren van katoenen stoffen een systeem worden toe gepast, dat reeds enkele jaren in Amerika bekend is en dat de kwaliteit van de stof verbetert. De stof wordt nu, voordat zjj de fabriek verlaat, door een bepaalde ■bewerking „geappreteerd" en het gevolg is, dat zij er dan prachtig glanzend uit komt te zien. Vaak is echter na éénmaal wasschen de „pap" er al uit zoodat de glans verdwenen is. In Amerika heeft men thans een nieuw bewerkingsmiddel gevon den, waardoor niet alleen het uiterlijk van de stof veel langer mooi blijft, maar waardoor ook de slijtweerstand 60 procent min der wordt. Het valt toe te juichen dat de kwaliteit verbeterd. Maar de kwantiteit is momen teel toch van meer belang. gereed te zijn, waarna ter stond een aanvang gemaakt zal worden met de bereke ning van de definitieve bij drage. Tegen den aanvankelijken op zet om maximaal f 10.000 it*- vrij geld uit te keeren en hierop het reeds ter zake gedeblokkeerde be drag in mindering te brengen tot een maximum van f 5000 had echter het ministerie van Finan ciën bezwaar. Tham wordt het geheele reeds gedeblokkeerde be drag op de f 10.000 in mindering gebracht, Daarnaast bestaat momenteel een redelijke dcblokkeorings- mogelijkheid, indien dit voor een goede bedrijfsvoering noodzake lijk is. „Indische politiek dubbelzinnig en beginselloos". SJahrir op weg naar het communisme. In de lawine van publicaties over de Indische kwestie is het verkwikkend van een terzake kundig iemand als de hoofdre dacteur van „Trouw" een prin- cipieele en gedegen uiteenzet ting te hooren over deze zaak. Niets minder dan een revolu tie heeft ons gebracht in de huidige crisis, waarin ons Ko- Aanvragen moeten normaal bij n'nkrijk is gestort, aldus deze m„' t de eigeu plaatselijke bank wor- spreker in een vergadering van de ideologieën van Lenin. den ingediend. Hierop moet naast ?e A.R. partij te Middelburg. Wat doet onze regeering nul de gewone gegevens verder wor- Want het gaat hier om Neder- ZiJ slikt dit alles. Officieel er- den opgegeven de bedrijfsgrootte, land zel£> om onze geestelijke ken* Z1J de „republiek' niet, de data, waarop reeds eerder de- goederen, om het wettig gezag doch niettemin onderhandelt zij blokkeeringen plaats hadden, ter- o£ e.en buigen voor de souverei- met hadr' Wij nemen dit. Ka- wijl tevens moet worden ver- hifeit der massa, om het Woord - - - van God of de menschelijke Daarom is deze „republiek" niet maar een incident. Neen, het is de concretiseering van een onwettig beginsel. Deze „republiek" moet scherp wor- den veroordeeld. Niet, omdat ze ons onaangenaam is, maar om dat het gaat tegen de revolu tie. Sjahrir zelf geeft in zijn boekje „Onze Strijd" blijk een revolutionnair te zijn, die leeft mold de roden, waarvoor dit ge schiedde en do grootte van 't vrij gegeven bedrag. In het verstrekte voorschot is o.a. ook begrepen een voorschot op de uiteindelijk toe te kennen pachtvergoeding. De pachters be- hooren dit bedrag aan de ver pachters door te betalen. Contact tusschen Kabinet en Kamer Dictatuur of demooratie? Naar aan de N. R. Crt. ter oore komt, bestaat er groote kans op een binnenkort tusschen het Kabinet en Parlement tot stand te brengen mondeling contact in verband met de Indonesische aangelegenheden. Het schijnt, dat men van de zijde van het Ministerie hiertoe in beginsel bereid is. Mogelijk zal dit contact dan plaats vinden in den vorm van een comité- zulk een overgangstijd treden autonomie. Door het ontbreken van het wettig gezag op Java is na de Japansche capitulatie een gezagsvacuüm ontstaan, dat het ontstaan van de Re publiek „Indonesia", heeft mo gelijk gemaakt. Doch dit was slechts de aanleiding, de oor zaak ligt dieper, n.l. in het nationalisme en het Japansche fascisme. Het eerste was nor maal: naarmate een bevolking zich ontwikkelt, wordt een re geering door buitenlanders, in dit geval door een kleine groep blanken, als iets smadelijks gevoeld. Het nationalisme in Indië concentreert zich op de gedachte het zelf te doen. Dit streven moet door ons volledig worden erkend. Ons gezag moet er op gericht zijn zich overbodig te maken. Sinds 1901 was onze Indische politiek daar op ook ingesteld. Alleen gaat dat alles niet vanzelf en ineens. In generaal. Dat is toch wel een zeer won derlijk bericht. Terwijl bij de te voeren be sprekingen de toekomst van het Koninkrijk op het spel staat, s c h ij n t het Kabinet in b e g i n- s e 1 bereid, hierover contact met het parlement tot stand te bren gen. Maar dan in comité-generaal. Van democratie gccproken 1 De groote handicap voor de lederindustrie is momenteel het gebrek aan scheepsruimte. 260.000 huiden liggen aan den anderen kant van den Oceaan op transport naar Nederland te wachten. De looierijen werken op een capaciteit van 35 pet. voor bovenleer en 55 pet. voor zooileder. Doordat thans een groot percentage kalveren wordt geslacht zal de capaciteit kunnen worden opgevoerd, wat echter nog verbeterd zou kun nen worden, wanneer het mo gelijk was de overzeesche hui den te verschepen. De toe komst voor de lederindustrie kan echter zeker met eenig op timisme worden ingezien. steeds groote spanningen op. De bevolking wordt critischer en zal meer aandacht schenken aan wat verkeerd is bij de regeerders. Volmondig moet worden toegegeven, dat onze Indische geschiedenis niet die van engelen is, maar dik wijls van geldwolven. Maar dit nationalisme is nu vermengd geworden met aller lei fascistische elementen, die uit de Japansche bezetting zijn overgebleven. Het heeft het ge zagsvacuüm aangegrepen ter ontketening der revolutie. De jeugd is door de Japanners systematisch gemaakt tot een wilde, extremistische roovers- bende. Tegenover dat extremis me staan wij geheel anders dan tegenover het nationalisme. Dat eerste moet worden uitge roeid, het tweede draagt de bouwstoffen aan voor nieuwe verhoudingen. De Republiek „Indonesia" is een revolution- naire daad van het extremisme. Dat dit alles echter zoo ver kon komen, is de schuld van Nederland. Wij brachten meer de resultaten, de leuzen en be grippen van onze Westersche cultuur dan de geest onzer Christelijke beschaving. binet niet kwalijk, dat zij ons Koninkrijk niet onbeschadigd door den strijd heenvoert, maar wel, dat zij zich stelt op het standpunt der revolutie. Indië heeft slechts toekomst als een door wederzijdsche cultuurver- menging verkregen geheel. Wat de regeering thans doet is niets minder dan het leggen van dynamiet onder de struc tuur van ons Koninkrijk. Dit is een onvergeeflijke fout, waardoor zij de spoedige ont wikkeling tot zelfstandigheid afsnijdt. Zelfverloochening is voor een Christen de hoogste placht, zelfwegcjjfering is voor een regeering gelijk aan land verraad. Wat thans met Indië geschiedt, is een ramp voor rijk en volk. (Morgen vervolg.) Verplichte inlevering van Granen. ContrSle-maatregelen noodzakelijk. aan gedupeerden in den Landbouw. Sedert begin Februari ver strekt de Rijksdienst voor Landbouwherstel aan gedu peerden in den landbouw voorschotten op nader vast te stellen rijksbijdragen. Op 1 April was ongeveer f 22 y2 millioen uitgekeerd. Men hoopt over drie maan den met de uitbetalingen In een Vrijdag gehouden pers conferentie heeft de minister van Landbouw mededeelingen gedaan omtrent de te Londen gehouden voedselconferentie, waaraan door 18 landen werd deelgenomen. Met nadruk wees de minister er op, dat men zich in Nederland over de komende broodvoorzie ning niet ongerust behoeft te ma ken, ondanks het feit, dat geen absolute zekerheid kan worden ge geven, dat wij een hoeveelheid uit den nieuwen Amerikaanschen oogst zullen krijgen. Uitvoerig stond de minister stil bij de maatregelen, die in ons eigen land genomen dienen te worden. Van belang is het, dat Nederlandsche oogst, die nog bij de boeren aanwezig is, zoo goed mogelijk wordt af geleverd. Het zal noodzake lijk zijn op dit gebied weder om controlemaatregelen te nemen, die ook ten aanzien van den nieuwen oogst zullen moeten gelden. De verplich te inlevering van granen zal weer noodzakelijk zijn. Verlaging van het vetrant- s o e n zal niet plaats hebben. Onze vetpositie is onzeker. De totale vetbehoefte van ons land bedraagt 210.000 ton. Wij kunnen op een boterproductie van 50.000 ton rekenen, overeenkomende met 40.000 ton vet. Het restant moet uit het buitenland worden inge voerd. Overwogen wordt, alle uit voer van boter stop te zet ten en de boter uitsluitend voor binnenlandsch gebruik te reserveeren. In Indië zijn flinke hoeveel heden copra aangetroffen. De ver scheping naar ons land is reeds ter hand genomen. De pluimveestapel zal beperkt moeten worden. Het lag in de bedoeling de grootte op 10 millioen stuks te brengen tegen 30 millioen voor den oorlog. Eierenexport zal plaats vinden. Het melkrantsoen van 2 liter per week voor volwassenen zal voorloopig niet verhoogd wor den. De subsidiëering van. het levensmiddelenpakket zal dit jaar een bedrag van 450 millioen gul den vergen. TRUBINAAL TE GOES. Inzake wijlen J. H. Krauwel te Goes werd de geheele nalatenseh. m. uitz. v. f 100.000, verb, verkl. J. W. J. Hollander, Wed. J. H. Krauwel te Goes, 3 mnd. int., verb, verkl. van het aandeel van besch. in de Comm. Venn. Hol lander's Manufaeturenhandel en den inboedel van besch. voor zoo ver in bruikleen b(j derden, ontz. rechten. A. Kistemakers, gescheiden echtgen. van J. A. H. Hollander te Goes, 3 mnd. int., verbeurd- verkl. van alle rechten en vorde ringen op C.V. Hollander's Ma nufaeturenhandel ontz. rechten. C. Slager, jachtopz. te Kloetin- ge, 3 mnd. int. en ontz. rechten, W. Smit, drukker te Goes, on- midd. invr(jh.st. en ontz. rechten. Zeeuwsche kinderen uit Denemarken terug. De 148 in Nov. vorig jaar naar Denemarken vertrokken kinderen uit Krabbend(jke, Kloetinge, Goes, Middelburg, Souburg en Vlissin gen, zyn Vrijdag in het vader land teruggekeerd. Zij waren al len in zeer goede conditie. Aan vankelijk was bepaald, dat de trein uit Denemarken te Utrecht zou arriveeren, doch door de over stelpende drukte in de Jaarbeurs- stad, werden ze naar Rotterdam gedirigeerd. De organisatie van het vervoer was perfect. Tot gioot vermaak van de oudera en bekenden spraken de jongsten geen enkel woord Hol- landsch mee... De pleegouders, die reeds zeer aan de kinderen ge hecht waren, zagen ze slechts noode vertrekken. Eén pleegmoe der had zelfs de reis naar Hol land meegemaakt. In Vlissingen waren ter ont vangst Weth. L. P. v. Oorschot en de dir. van soc. zaken, dhr J. Suurmond, aanwezig. Burgemeester van Groede geïnstalleerd. Woensdagmiddag werd te Groede de nieuwe burgemees ter geïnstalleerd. Dhr en mevr. Everaars werden aan den rand der gemeente door een feest comité verwelkomd. Met mu ziekcorps en ruiters trok men toen naar bet gemeentehuis. Na zang der schoolkinderen en een parade van de militairen had in de raadszaal de installa tie plaats. De nieuwê burger vader sprak daarna een rede uit, waarin hij zei, zich bewust te zijn van de zware taak, die Hem in geteisterd W. Z.-Vlaan- deren wacht. Vervolgens voer den o.a. het woord de oud-bur gemeester van Groede en de beide wnd. burgemeesters uit den tijd na de bevrijding, de pastoor, de burgem. van Schoondijke en de wnd. burge meester van Breskens. 's Avonds was er een concert op de markt. Plein en toren waren schitterend geïllumi neerd. Te Nieuwvliet heeft de feestelijke intocht van dhr Eve raars Donderdag plaats gfevon- den. Polderbesturen. Benoemd tot: hoofdingeland van het waterschap Schouwen voor den gebouwden eigendom P. Ver beek te Zierikzee; hoofdingelanden van het waterl schap Schouwen voor den onge- bouwden eigendom H. J. Gast te Brouwershaven, J. Vriesendorp te Renesse, M. Dalebout te Noord- welle, J. Steur te Renesse en C. M. Moolenburgh te Burgh; gezworene van den Nieuwe Annex Stavenisse polder Chr. Luijk Jzn te Stavenisse; lid van het bestuur der water- keering van 't calamiteuze water schap Tienhonderd en Zwarte J. de Bruijne te Cadzamd; gezworene van den Stadspolder J. Kallewaard te Kortgene. Aan Pj I'. Voet te Klooster- zande (Hbntenisse) is op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als djjkgraaf van den Kleine Molen polder. Met ingang van 1 Juli 1946 is aan A. M. Boot te Wolphaarts- djjk op zijn verzoek eervol ont slag verleend als lid van het be stuur der waterkeering van den calamiteuzen Oost-Bevelandpolder. Op* en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: 5.43 u., onder 19.38 u. Maan op 19.42 u., onder 6.08 u. V.M. om 11.47 u. Hoog water te Vlissingen Dinsdag 16 April: 2.09 n. 1.86 m., 14.33 u. 1.99 m. Engelsche vlascommissie in ons land. Op het oogenblik brengt een Engelsche commissie van deskun digen op vlasgebied een bezoek aan ons land. De gasten, die zes dagen in ons land vertoeven om op 16 April te vertrekken, zullen o.a. een be zoek brengen aan do vlascontra West-Brabant ou Zoouwsck-Vlaan deren, Brutale smokkelaar*. De laatste weken worden langs de grens heel wat veesmok kelaars gogropen. Zoo worden in de omgoving rond Uzendjjke eenige koeien in beslag genomen, waarbjj do smokkelaars ontkwa men. De koeien werden onderge bracht in een stal, een uur gaans van de grens. De smokkelaars, die dit blijkbaar ter oore was ge komen, kwamen hierop des nachts terug en wisten zich weer in het bezit van het vee te stellen, waar mee ze spoorloos verdwenen. De mogelijkheid, dat ambtenaren hierbjj hun modewerking verleen den, wordt niet onmogeljjk ge acht. THOLEN. Dinsdag a.s. zal hier een groote hijschkraan arriveeren om de vernielde Thoolsche brug te verplaatsen. De beide zijstukken zullen op den wal geplaatst worden, terwijl het middengedeelte, dat al gedeel telijk gedemonteerd is, ge plaatst wordt op een op jukken gebouwde stelling in de Een dracht. Naar wij vernemen zul len de voor- en achterstukken ter plaatse worden hersteld. Het middenstuk wordt geheel gedemonteerd en naar de wer ven van Kloos en Zn. gebracht voor reparatie. De botvangsten waren deze week, vergeleken bij het vorige seizoen, goed te noemen. De aanvoer was ruim 2000 pond. De aanvoer van zalm was matig. De kwaliteit der visch wordt beter. Onze wijkzuster, Zr. Vier7 gever, zal dit jaar met pensioen gaan. Op 16 dezer hoopt de Dir. van het P.T.T.-kantoor alhier, dhr IC J. Brants, zijn 40-j. ambtsjubileum te vieren. Naar wij vernemen zal hier een lucerne- en gras drogerij worden gebouwd met een capaciteit van 500 H.A. p. jaar. De Nederlandsche delegatie uit Londen terug. Zaterdagavond z(jn de minis ters Schermerhom, Van Royen, Logemann en Lioftinck, Dr van Mook op het vliegveld Valken burg bij Den Haag geland. De minister-president zeide niet ontevreden te zjjn over de gevoer de besprekingen. Hij verklaarde nog, dat Dr van Mook naar Ne derland is gekomen, omdat tijdens de besprekingen te Batavia voor stellen ter tafel zyn gekomen, die dicht raken aan hetgeen in de regeeringsverklaring is bekend gemaakt. Het peil der pachtprijzen. Minister Mansholt heeft een commissie geïnstalleerd, die zal hebben na te gaan of het peil der pachtprijzen op korten termijn toelaatbaar is. Zeeland is in deze commissie niet vertegenwoordigd. H. M. de Koningin naar Het Loo. H. M. de Koningin is Zaterdag voor een korte vacantie naar Het Loo vertrokken. Het bezoek van Churchill. Het bezoek van Churchill aan aan Nederland, waarbij de Brit- sche oud-Premier te Leiden het eeredoctoraat der universiteit in ontvangst zal nemen, is bepaald op de dagen 813 Mei. Prinselijk paar terug uit Scandinavië. Zaterdagavond landde op het vliegveld Soesterberg het Dakota- toestel, waarmede Prinses Juliana en Prins Bemhard hun reis naar Scandinavië hadden gemaakt. Prijs van geel mosterdzaad verhoogd. De richtprijs voor geel mos terdzaad voor den oogst 1946 is verhoogd en nader vastge steld op 50.— per 100 kg. Post naar Duitschland. Dezer dagen zullen nadere be palingen over de mogelijkhe den tot verzending van brieven t.m. 20 gram en niet-geillu- streerde briefkaarten naar Duitschland bekend worden ge maakt. In afwachting daarvan wordt aangeraden voorloopig geen brieven en briefkaarten voor Duitschland ter post te bezor gen. Franco noodigt uit. De Amerikaansche radio heeft meegedeeld, dat generaal Franco den Poolsehen generaal Anders heeft uitgenoodigd zich in Spanje te vestigen.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1