Nadere toelichting. Communistisch. gezind® Jeugd. KRUIMELTJES Honderden reserve-officieren en onderofficieren niet op het appèl Krachtig optreden in uitzicht gesteld. Onderduikerij op groote schaal. Atodeten, niet 2icUael$. „DOLLE DINSDAG" op het hoofdkwartier van da N.S.B. Nederland rechtsstaat Duitsche fabrieken in Spanje. Laatste berichten. Het bestaansrecht van den kleinen Midden stander. DE BILT ZEGT! Weinig verandering. Overwegend matige wind uit Westelijke richting, gedeelte lijk bewolkte lucht. In het Noorden plaatselijk kans op eenige lichte neerslag, overi gens droog weer. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 315 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Zaterdag 13 April 1946 Abonn.prijs ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg en Terneuzen. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 5.47 u,, onder 19.34 u. Maan op 17.23 u., onder 5.38 u. V.M. 16 April. Hoog water te Vlissingen Zondag 14 April: 0.58 u. 1.62 m., 13.30 u. 1.83 m. Naar aanleiding van vorige artikelen, waarin wij er op we zen, dat het er bij onze actie op staatkundig gebied niet in de eerste plaats om gaat eenige verbetering te brengen in den bovenbouw, maar dat het in de eerste plaats gaat om de grondslagen van ons volksleven, werd de vraag gedaan, of in wat daarbij werd opgemerkt niet iets onbillijk» schuilt ten opzichte van tal van vrijzinnigen. Daaronder zijn er toch velen, die als steunpilaren van het ge zag kunnen worden aangemerkt en die in hun huwelijks- en ge zinsleven aan velen ten voor beeld kunnen worden gesteld. Zij mogen dan niet belijden, dat alle gezag van God afdaalt, toch geven zij blijk het gezag van de Overheid hoog te vóllen houden. Er zijn onder hen voortreffe lijke magistraten, die ook door hun wijze van optreden bij an deren gezag weten af te dwin gen. Zij zien het huwelijk niet als een goddelijke instelling, maar toch beschouwen zij het als een hoog te waardeeren goed waaraan ze niet getornd willen zien. En hoewel zij niet op het standpunt staan, dat de Kerk door God op aarde is ge steld hebben ze toch hooge. eer bied voor de Kerk wier vrijheid zij eerbiedigen, zooals zij ook het recht en de vrijheid van het Christeljjk onderwijs willen erkennen. Welnu, zoo werd gevraagd, is het dan wel juist om te zeggen, dat het door heel het leven niet in de eerste plaats gaat om den bovenbouw, maar om het fundament, om de beginselen? Wij willen in verband hier mede nog gaarne een enkele opmerking maken. En dan stellen we op den voorgrond, dat wij niet hebben betoogd, dat wat wij dan noe men den bovenbouw, een on verschillige zaak zou zijn. Maar wel dit, dat het in de eerste plaats gaat om de be ginselen waaruit geleefd wordt, en dat wie niet staat op het vaste fundament van Gods Woord, als het er op aankomt, geen houvast heeft en gevaar loopt meegesleurd 4e woïdu- door de revolutionnaire stroo mingen van dezen tijd. Er zijn ongetwijfeld' onder hen, die den mensch als een autonoom wezen beschouwen, edele figuren, tegenstanders van elke revolutionnaire bewe ging. Maar dat is het toch niet waar het hier om gaatl Het beginsel beslist. Hoe zal iemand, die zelf het gezag van God miskent, van anderen eischen, dat zij het ge- zag zullen eerbiedigen? Wan neer b.v. een burgemeester niet erkent het gezag van hen aan wie hij zijn gezag als burge meester ontleent, hoe kan hij dan verwachten en eischen, dat anderen zijn gezag zullen eer biedigen? Wie de souvereiniteit Gods verwerpt, mag dan uit nuttig heidsoverwegingen allerlei gron den ter handhaving van het ge zag aanvoeren, een krachtig wapen in den strijd der geesten heeft hij toch niet. En het zelfde geldt ook voor velerlei ander gebied. Als iemand zoo vrij-zinnig is, dat hij voor zich het recht op- eischt om zelf uit te maken wat goed is en kwaad, recht en onrecht, dan moet hij ook aan anderen die vrijheid gun nen. Hij mag het dan betreuren, dat b.v. de communisten en hun schijnbare tegenvoeters, de nationaal-socialisten, hun verderfelijke theoriën tot toe passing trachten te brengen, hij mag zich desnoods tot het bit tere einde verzetten, een deug delijk wapen om dergelijke dwaalgeesten 4e weerstaan heeft hij niet. Ook bij de beoordeeling van de velerlei propaganda staat alleen sterk, wie let op de die pere beginselen. Wie dat niet doet komt altijd falikant uit, Hij zal moeten toestemmen, dat er onder de aanhanger» van de revolution naire bewegingen toch wel De goederen, welke België bin nen het raam van dit crediet zal leveren, (o.a. glas, textiel, dekens en schoenen) vallen buiten de contingenten, voorzien in het Bel- gisch-Nederlandsche handelsver drag. „Door dit gebaar" schrijft de Nieuwe Standaard, „bewijst Brussel dat het zijn roeping als prinsenstad vpn de Nederlanden nog niet is vergeten". Zl EKEN RON D8RAAD, Binnenkort kan een wetsont- h^aando"minlchen riin"n tot Instelling van een «leken- ZETm?..TC,to"Juttd worden tegemoetgezien. dat de maatregelen die zij voor. staan volstrekt niet altijd ver werpelijk zijn. Daarom is het en dat geldt vooral in dagen van verkiezin gen noodzakelijk aandacht te schenken aan de beginselen waaruit de verschillende stroo mingen voortkomen en waar door zij worden voortgestuwd. Te onderzoeken de Schriften of de dingen die gepropageerd worden in overeenstemming zijn met de ordinantiën Gods. En dan ook, op grond van dat pnderzoek, beslist partij te kiezen en zich te stellen tegen alles wat niet is naar den eisch van Gods Woord. BELGISCH CREDIET VOOR ARNHEM. Een groep van Brusselsche banken heeft een crediet van f 500.000 tegen zeer lage rente ter beschikking gesteld van het geteisterde Arnhem. In afwachting van de totstandko ming dezer wet zal een commissie van advies worden ingesteld, wel ke tot taak heeft, de coördinatie van alle aangelegenheden betref fende het ziekenfondswezen tc bevorderen. CANADEESCHE CREDIETEN. De Canadeesche minister van Financiën, heeft verslag uitge bracht aan het Canadeesche La gerhuis over exportcredieten, waarin hij zeide, dat Nederland tot 31 Maart 25.18 millioen dollar van zijn crediet van 125 millioen dollar had verbruikt. Nederlandsoh Indië had 1.8 mil lioen van zijn crediet van 15 mil lioen verbruikt. De minister kon digde een suplementair crediet van 15 millioen dollar voor Indië aan, rentende 2% percent rente en te rug te betalen gedurende 1950 tot 1954. Scholen op 30 April vrij. Blijkens mededeeling van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen zullen de scholen op den verjaardag van Prinses Juilana, 30 April, vrij hebben. Het bezoek van het Prinselijk Paar aan Kopenhagen. H. K. H. Prinses Juliana en Prinses Ingrid brachten een bezoek aan een kindertehuis. In Praag is een wereldcongres van studenten gehouden. Een deelnemer geeft daarover be schouwingen In „Nieuw Neder land" en schrijft o.m. De groote bezwaren, die wij als Nederlandsche studenten ge voelden tegen dit Congres waren de volgende: Allereerst werd alles direct ver politiekt Hierbij kwam nog een tweede bezwaar, dat de Nederlandsche delegatie koesterde tegen het con gres en dat was het feit, dat de overweldigende meerderheid van het congres positief pro-commu- nistisoh was. Reeds tc Londen, op het jeugdcongrcs was dit ge bleken. Steeds stemde daar eerst Rusland, en daarna stomden Fin land, Polen, Estland, Litauen, Tsjecho-Slowakije, Oostenrijk cn de Balkanstaten precies zoo. En wat de methodes betreft: Polen doet bijvoorbeeld een voorstel, Tsjecho-Slowakije stelt een kleine wijziging voor en Griekenland verdedigt het geheel, maar al met als is het één stem die spreekt, ook al zit de Russ. delegatie zwijg zaam op de afge- vaardigdenbanken. Men ziet hier op ander dan op zuiver politiek terrein de blokvorming van Rusland met zijn „bondgenooten" waarvoor minister Bevin zoo zeer vreesde. Is het wonder dat universiteiten als die van Oxford en Cam bridge, die begrepen uit welke linksche hoek de congreswind te Londen zou waaien, weigerden mee te werken aan het jeugdcongres? Zelfs werd me als juist verteld dat Churchill als minis ter-president aan de destijds Nederland sche regeering zou hebben ontraden de deelname aan het Londensche jeugd congres, vanwege den communistischen geest, maar dat dit advies door zijn op volger Attlee zou zijn ingetrokken! HET PRINSELIJK PAAR NAAR OSLO. Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn gisterochtend uit Stockholm vertrokken om een bezoek aan ObIo te brengen. De parlementaire commissie vóór Paschen terug. Het lid van de parlementaire commissie Drs H. A. Korthals is reeds Zondag j.l. per Skymaster uit Batavia vertrokken en Woens dagmiddag op Schiphol aange komen. Vermoedelijk zullen de overige leden, die een bezoek aan de groote Oost brengen, reeds voor Paschen in ons land terüg zijn. Zooals men weet ligt het in de bedoeling, dat de commissie over •haar bevindingen een rapport bij het parlement zal indienen. Onderwijzers krijgen politie- bevoegdheid. Ter afdoende bestrijding van de baldadigheid onder de jeugd, wel ke ook in Hilversum gevaarlijke vormen heeft aangenomen, heeft de burgemeester, Mr J. A. G. M. van Hellenberg-Hubar, thans als een novum in den lande een groot aantal leerkrachten bij het lager, middelbaar- en nijverheidsonder- I wijs, beëedigd als onbezoldigd rijksveldwachter, zoodat zij daad- werkelijk tegen kwaadwilligen i kunnen optreden. i- Uit Batavia wordt bericht, dat een Nederlandsch Cata- 1 lina-watervliegtuig wordt vermist. Hét zou-T9 K.M. ten Oosten van Soerabaja op zee zijn neergekomen. Oud-illegalen hebben in Am sterdam op scherpe wijze gepro testeerd tegen het, weder in func tie treden van politieambenaren die lid zijn geweest van het rechtsfront of zelfs in dienst van den S. D. hebben gewerkt. 1100 Joden, aan boord van een te Spezia liggend schip, hebben gedreigd zelfmoord te zullen ple gen, indien ze geen vergunning zouden krijgen om naar Palestina te gaan. In België is men een organi satie op het spoor gekomen, die door middel van valsche passen enz. verraders en collaborateurs naar Spanje hielp uitwijken. De Argentijnsche regeering heeft de eerste raming van oog sten bekend gemaakt. De mais- oogst voor 19451946 wordt op 3.800.00 ton geschat. De Britsche minister van Ar beid heeft iu het Lagerhuis mede gedeeld, dat de Britsche regeering, vrouwen uit Europeesche landen, behalve Duitschland, zal aanwer ven. Zij zullen in Britsche zieken huizen, keukens en huisgezinnen werk krijgen. Waarschijnlijk zul len de meeste vrouwen uit Frank rijk, Nederland, Noorwegen, Oos tenrijk, Zweden en Zwitserland komen. Naar „Op Wacht" ver neemt, zijn er van de rond duizend reserve-officieren, die in de afgeloopen weken zijn opgeroepen ter encadree- ring van de Tweede Divisie, rond 250 onvindbaar geble ken. Of zij hebben aan den oproep geen gehoor gegeven, óf zij hebben zich niet laten registreeren, öf zij blijken bij de registratie al dan niet opzettelijk een onjuist adres te hebben opgegeven. Bij de onderofficieren zijn de resul taten navenant. Het waren de laatste beschik bare reserve-officieren Ruim 4400 zijn er thans ingedeeld en op het oogenblik worden ze, zooals wij het op het ministerie van Oorlog hoorden uitdruk ken, met een haarspeld tus- schen de reten van den vloer vandaan gepeuterd. Vrijstellin gen worden slechts in dringen de gevallen verleend. Thans hebben dan honderden officie ren en onderofficieren zichzelf maar vast vrijstelling gegeven, met het gevolg, dat de enca- dreering van de Tweede Divisie in gevaar komt." De betrokkenen worden nu nog eenmaal opgeroepen, maar dan is het ambtelijk geduld ook uitgeput. Ongeacht de krijgstuchtelijke consequenties en de schande, die het in dienst komen met behulp van den sterken arm meebrengt, staat den onderdui kers nog een onaangename ver rassing te wachten. De moge lijkheid is namelijk zeer groot, dat zij worden gedirigeerd od een der depots in Indië, het geen beteekent, dat hun ver blijf in de tropen langer zal duren dan van een hunner col lega's, die op normale wijze on der de wapenen zijn gekomen. Ook bij de zuivering zijn, naar het schijnt, allerlei kunst grepen gebruikt om er tusschen uit te komen. Men liet dan doorschemeren, dat men toch wel het een en ander op zijn kerfstok had, dat men in elk geval wel erg „slap" was ge weest, met het gevolg, dat de betrokkenen als „ongeschikt" werden voorgedragen. „Zijn wij goed ingelicht dan ligt het in de bedoeling, al deze gevallen aan een her nieuwd en pijnlijk nauwgezet onderzoek te onderwerpen. Is de oommissie in gemoede overtuigd van kwade trouw dan volgt allereerst, evenals trouwens bij de „bona fide onzuiveren", ontslag als re serve-officier. Dan is de betrokkene dus weer gewoon dienstplichtig geworden met het gevolg, dat hij den dag volgend op zijn ontslag, als gemeen sol daat onder de wapenen ge roepen kan worden. AUTO'S VOOR DE ARTSEN. De Zuidelijke provincies gaan voor. Binnenkort worden in Ne derland 600 nieuwe personen auto's verwacht. Deze zijn uitsluitend gereserveerd voor de artsen en vee-artsen. Met de verdeeling wordt, ten zeer ste rekening gehouden met de drie Zuidelijke provincies, in het algemeen gesproken de geteisterde gebieden. Van het tot op heden ingevoerde aan tal van 275 nieuwe wagens, werd ruim 45 pet. aan doze gebieden toegewezen. Bewaker per ongeluk neergeschoten. Bij een poging tot ontsnapping van twee politieke delinquenten uit het intemeeringskamp, in de tuchtschool te Nijmegen, werd op de vluehetlingen die in het duister trachten weg te komen door een der schildwachten, die niet wist, dat een van zijn collega's de vluchtenden op de hielen zat, ge- VOOR DEN ZONDAG „Anderen heeft Hij verlost, Zkhstlf kan Hij niet verlossen." Mattheus gf:Jfia. Daar hebben we nu Me, wat Jesus niet kanl Zichielf ver lossen, Zijn macht gebruiken am slchself lijden en dood te besparen, Vreemd, daar isijn uilf menschen nu juist soo knap in: allereerst voor ons- eelf te torgen, onseelf veilig te stellen, Wie is too dwaas om de macht waarover hij be schikt niet eerst te gebruiken ten bate van tichtelff Zie, too dwaas is Jesus nu. Ja, het is waar, wat Zijn vij anden hier uitschreeuwen. „Hij kan tichtelf niet verlos sen". Alleen: tij dvnlcen, dat J ecus' machteloosheid een ge volg is van hun macht, waar mee tij Hem aan het kruis gebracht hebben, Maar als jesus gewild had, dan had Hij Zijn Vader immers hunnen bidden en Hij ton Hem ter stond twaalf legioenen enge len getonden hebben om Hem te verlossen, Maar daar hangt Hij ster vend, aan het kruis, Want dtse weg, de weg van de macht, de Weg waarop Hij tichtelf verlost en anderen prijsgeeft, die wil Jesus niet. Waarom nietf Omdat het Hem te doen is om de anderen, die gevangen tijn in een we reld van tonde,.lijden en dood, de anderen, die Hij door Zijn kruis verlossen wil. Anderen heeft Hij ver lost/" Dot is het wonder van Jesus leven en sterven, Zelfs Zijn vijanden moeten het Hem nageven, „lllj heeft ons ullsn wilgedaaniets anders heeft Jetus niet gedaan", tingl een stralende stem in de Mat theus Passion, Bij het kruis hebben duiten den en duitenden verlossing gevonden. „Anderen heeft hij verlost, Hij kan tichtelf met verlos sen". Oode tij danle: Christus goeft tioh aan het kruis voor heel onte wereld, verloren in schuld. Hem tij de heerlijk heid in alle eeuwigheid VI. M. d. B. schoten. Het ongeluk wilde, dat juist de wachter, de 26-jarige S. A. Arend8, vader van twee jeug dige kinderen, doodelijk werd ge troffen. De man overleed eenige uren na de aanschieting, De twee vluchtelingen werden gepakt. Een rapport van J. Dekker. Het Rijksinstituut voor oorlogs documentatie heeft gisteren het eerste nummer van haar orgaan „Nederland in Oorlogstijd" het licht doen zien. In dit nummer komt een inte ressant artikel voor over „Dolle Dinsdag op het Hoofdkwartier", een geheim rapport over de hou ding van van Geelkerken, Zonder van Kardoes (organisatieleider van de N.S.B.), Mussert's adju- 'dant Kessler en Alblas. Het is een rapport uitgebracht door den gemachtigde voor Zee land, J. Dekker, aan Mussert persoonlijk en nam een belang rijke plaats in de stukken, die Mussert ten' nadeele ven Geel kerken verzamelde, in. Uit den 'tekst ontleenen w(j, dat de in het rapport genoemden op Maandagavond. 4 September in uiterst nerveuze stemming ten huize van Zondervan bijeen kwamen. Men besprak de moge lijkheden tot een direct vertrek en sprak af voorloopig via Wester- bork te gaan. Men zou Dinsdags vertrekken. Over Mussert werden harde noten gekraakt, maar Rauter werd geprezen. „Gelukkig dat we Rauter nog in Nederland hebben, zoolang die er is, dreigt voor ons geen gevaar". In het rapport wordt dan verder gezegd, dat in den loop van Dins dag talrijke kopstukken zich ver zamelden in Apeldoorn, waar speciaal door van Geelkerken en Zondervan alle moeite werd ge daan om geld en levensmiddelen bijeen te garen. Van Geelkerken zou zich, volgens het rapport o.a. hebben uitgelaten in den geest van: „Als ik nog eens terugkom steel ik tienmaal zooveel als ik ooit had". Woendags werd in vijf auto's onder bewaking de tocht naar Westerbork aanvaard. Van uit Amersfoort waren 3(10 zakken turfcokes meegenomen, terwijl Kardoes in het bezit was van tenminste 20 vellen rantsoenbon nen. Natuurlijk was bij de uitrusting ook een mand met flesschen je never. Van de vlucht zelf is, zoo&ls uit het rapport blijkt, niet veel gekomen en tenslotte was het heele gezelschap weer in Utrecht terug, waar een hartig gesprek plaats vond tusschen den rappor teur Dekker en van Geelkerken. Het rapport vertelt dan nog, dat de opper-heerb'anleider Damhof opdracht had gekregen (welke op dracht hij overigens niet heeft uitgevoerd) voor van Geelkerken en zijn gezelschap in Duitschland een landhuis te vorderen. In ons nr. van j.l. Woensdag hebben wij opgenomen een ar tikeltje van den heer V. te Yi waarin deze er op wijst, dat de rechtsstaat in Nederland nog niet hersteld is, wat hieruit blijkt, dat ambtenaren, goede vaderlanders, na 1H jaar ge dwongen rust, zonder eenig vei hoor, ongevraagd eervol ontslag krijgen. Naar aanleiding daarvan schrijft ons de heer H. J. Zuijd- weg, eveneens te Yerseke, o.m. Inderdaad is het rechtsgevoel van velen nog onbevredigd. Ik herinner mij nog zeer goed de woorden van H. M. de Konin gin en van Min, Gcrbrandy: „Voor dezulken is geen plaats meer in bevrijd Nederland". Een derzulken is z.i. V., ge tuige zijn houding als ambte naar bij de voorgenomen weg voering op 26 Oct. '44 van de mannelijke bevolking van Yer seke, toen hij zeer actief in de weer was met het bevolkings register en zijn omgang met de Duitsche officieren. Het rechtsgevoel van velen wordt gekrenkt als zoo iemand bij JH jaar vol salaris nog eer vol ontslag krijgt en bij dat ontslag nog wachtgeld. Bezig met atoom-onderzoek? Het Amerikaansche ministerie van Buitenl. Zaken heeft ver klaard, dat het niet over inlich tingen beschikt, die er op wijzen, dat de fabrieken in Duitsch bezit in Spanje zich bezig houden met atoom-onderzoek, zooals door Polen wordt beweerd bij het voor leggen van zijn klacht tegen het bewind van Franco voor den Veiligheidsraad. „Het ministerie", aldus de ver klaring, „weet van het bestaan van de Duitsche fabrieken in Spanje, en in het bijzonder bij Bilbao, doch het beschikt niet over inlichtingen die er op wijzen, dat deze of andere fabrieken in Span je in verband staan met fabrie ken voor atoom-energie." Het ministerie beschikt wel over inlichtingen, dat er in Spanje 22.000 Duitschers, die als schadelijk geclassifi ceerd staan, verblijven, en het hoopt op samenwerking van de Spaansche regeering bij het verwijderen van deze lieden. ningin do kapitein ter zoe N. A. Rost van Tonningon, die tegelijker tijd iB benoemd tot ichout-bij- nacht titulair. ProvHirienieuws GOES. G.O.I.W. Donderdagavond hield de kring Goes van de G.O.I.W. een ver gadering, waarin de heer Chr. Louisse, rechercheur van de P.O. D., een interessante causerie hield over het werk en de werkwijze van deze instelling. Met groote belangstelling werd naar de uit eenzetting van den spreker geluis terd. Ook de heer S. Buys was als spreker aangekondigd, maar deze was naar de voorz., do heer de Roo, meedeelde door ongesteld heid verhinderd. Kleinjan gearresteerd. Naar de heer Louisse in de ver gadering van de G.O.I.W. mee deelde, is do veearts Kleinjan, die tijdens de bezetting als wethou der fungeerde en wiens optreden bij velen ergernis wekte, in het buitenland gearresteerd en zal hy naar Goes worden overgebracht. Al. gevolg van een tueechen de dagbladen getroffen regeling, ter rcrzekerltig van een billijke taplerverdecllng, vereebfjnt on» olad, uit hoofde van z(jn formaat, vandaag ln een omvang van 4 pagina's. Een afbeelding van de versierselen van de Orde van den Olifant, welke dezer dagen in Kopenhagen aan H. H. K. K. H. H. Prinses Juliana en Prins Bernhard uitge reikt werd. I Protest tegen Minister Vos. De kring Nijmegen van de vak groep textiel-detaillisten heeft een protest gezonden tot den minister van Haiidel en Nijverheid, Ir. H. Vos, in verband met diens be schuldigingen, dat de winkeliers hun textielvoorraden tegen tex tielpunten niet zouden willen ver- koopen in dien zij goed bevoor raad waren en tegen diens bedrei ging desnoods een centraal maga zijn in te doen richten, waar jong gehuwden alles op vergunning buiten de winkeliers, zouden kun nen inkoopen. Ook protesteerden zij er tegen, dat de minister het 'bestaansrecht van den kleinen zelfstandigen de taillist in twijfel getrokken had. Chef van het militaire huis van H. M. de Koningin. Bjj K.B. is benoemd tot adju dant-generaal en chef van het militaire huis van H. M. de Ko- OPSPOR1NG Dr GOEDEWAAGEN VERZOCHT. Het hoofd van den politieken recherchedienst te 's Graven- hage verzoekt opsporing, aan houding en voorgeleiding van T. Goedewaagen, tijdens de be zetting secretaris-generaal van het departement van Volks voorlichting. EUROPEANEN UIT BAN DOENG IN GIJZELING. Terwijl hier te lande met de afgevaardigden van Soe- karno onderhandeld wordt, hebben zijn volgelingen eeni ge tientallen Europeanen uit Bandoeng als gijzelaars weg gevoerd. Buitenlandsche visch- conserven. Een dezer dagen zal een groote partij buitenlandsche vischconser- ven, welke indertijd door de Re geering is aangekocht, in den handel worden gebracht. Deze partij bestaat uit 5 millioen blik ken sardines in olie of tomaten saus, 5 millioen blikken pilchards, makreel en haring. Men zal deze conserven vrij in den handel kun nen koopen. De Sultan van Pontionak. De sultan Sharif Hamid II van Pontianak, Luitenant-Kolonel van het Kon. Nederl. Indische leger is bij K.B. benoemd tot adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin. De sultan ver toeft op het oogenblik als advi seur van Dr van Mook in ons land. August Borms gefusileerd. De bekende Vlamingant en colla borateur uit twee oorlogen, Dr August Borms, werd gistermor gen te Brussel gefusilleerd. Geen extra versnaperingen. In verband met de huidige po sitie van onze voedselvoorraad is het niet mogelijk voor nationale feestdagen, zooals de herdenkings- en bevrijdingsfeesten op 4 Mei, extra toewijzingen voor levens middelen of versnaperingen te verstrekken. De besprekingen te Londen. Het eerste gedeelte van de be sprekingen tusschen de Neder landsche en Britsche ministers is gistermiddag geëindigd. Zij zul len vandaag worden voortgezet.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1