De ramp in Indië. De Itfeedd'VwkdMMd. GrootscheManifestatietothehoudderMarineteVlissingen „Er wordt daarginds iets groots kapot geslagen.11 Het Land van beloften. Engeland wenscht ingrijpende maatregelen. Eerste adviesbureau te Goes geopend. 0e Partij van den Arbeid en het Franco-regime. Geestdriftige vergadering Een petitionnement werd door de vele honderden geteekend en verzonden aan den Ministerraad. 3E BIST SBS?» Iets zachter. Meest zwaar bewolkt met plaat selijk nog lichten regen, in het bijzonder in het N. des lands. Iets zachter dan gisteren. In het N. en aan de kust tijde lijk nog krachtige W. wind. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 314 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 12 April 1946 Abonn.prijs ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg en Terneuzen. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Uit wat tot nu toe omtrent de onderhandelingen betreffen de Indië werd meegedeeld, krijgt men den indruk, dat Soc- karno tevreden kan zijn. De berichten worden nog wat vaag gehouden, maar Dr van Mook heeft er naar het schijnt in toegestemd, dat Java en Su matra een loort vrijstaat zul len vormen, die nog slechts in naam aan Nederland verbonden blijft. Daar de regeering van de re- zelfs groepen van ons volk de ondergang van een groot deel van de Indische bevolking toe juichen is weerzinwekkend. Deze z.g. edelmoedigheid te genover de nationalisten is edelmoedigheid ten kosto van derden. In de thans ontstane situatie ligt de leiding in handen van Engeland en we maken ons geen illusies. Dit deed de regeering, die besliste bij ons, over ons. publick echter niet het minste zonder ons. Haar beleid was gezag heeft en zij naar eigen i een wanbeeld, een demon verklaring niet in staat is aan stratie" van onkunde en het rooven en moorden van de1 anarchie, extremistische benden een einde te maken, zullen misschien Ne derlandsche troepen mogen hel pen om de orde te herstellen en voor Soekarno en zijn vrien den de kussens te schudden. Geen wonder, dat Dr J. W. Meyer Ranneft, oud-president van den Raad van Indië, in een Universitaire lezing sprak van de ramp in Indië. Er wordt daarginds, zoo zei- de hij, iets groots kapot gesla gen, de vrijheid, die er was, is er niet meer; de vooruitgang is in achteruitgang verkeerd. De ontzaglijke fout van de Nederl. Regeering was, dat zij TJarda van Starkenborgh liet gaan voor Van Mook, op het moment, dat heel de Indische millioenenmassa wachtte op de berechting van de misdadigers. Voor den opbouw van de Staat riep zij de hulp in van den s 1 o o p e r en dat er DE VIERING VAN DEN BEVRIJDINGSDAG. Den Minister van Binnenl. Zaken is gebleken, dat in som mige gemeenten plannen wor den beraamd voor een twee- of drie-daagsche feestviering ter gelegenheid van den be vrijdingsdag. De Minister verzoekt den burgemeesters het vormen van dergelijke plannen tegen te gaan, resp. de uitvoering er van te voorkomen, opdat de feestviering tot den nam. van Zaterdag 4 Mei worde be perkt. DE SPECIALE TEXTIELPUNTEN. De speciale textielpunten, welke per 1 Mei zouden ver vallen, zullen voorloopig gel dig blijven. DE BEZETTING VAN DUITSCHLAND, Koeten voor Engeland 80 millioen pond. Het blad van de Labour-Partij, de Daily Herald, geeft een ant woord op de tegenwerpingen van den Britschen belastingbetaler, die 80 millioen pd. Sterling per jaar moet betalen aan bczettingskosten voor de Britsche zóne in Duitich- iand, Het antwoord luidt: „Indien wij het bedrag niet betalen rest ons slecht» den geallieerden be stuursraad op te doeken, de troe pen terug te trekken en het risico te loopen, dat de Dultsche mili taire macht zioh binnen 20 jaar weer ontplooit", VOEDSEL VOOR DUITSCHLAND, De geallieerde controlecommis sie in Duitschland heeft meege deeld, dat van de 1 millioen ton voedsel, dat in de Britsche bezet tingszone van Duitschland is in gevoerd om de Duitsche bevol king te voeden Engeland zijn aan deel leverde in broodgranen, aard appels en groenten. Geen enkel product, dat in Engeland is ge rantsoeneerd, is voor de Duit- schers ingevoerd. Noorwegen heeft visch gele verd, Denemarken en Nederland groenten, de V. S. en Canada eveneens broodgraan. Marktkooplieden in staking. Woensdag beleefden de bezoek- kers van de weekmarkt te Hilver sum een sensatie: de marktkoop lieden gingen staken. De staking vond haar oorzaak in het optreden van ambtenaren van de prijzencontróle, die vele processen-verbaal opmaakten voor dat de goederen nog behoorlijk waren uitgepakt en ook wegens te hooge prijzen voor artikelen, Minister Vos kan het niet la ten. Uit de gulheid zijns har ten heeft hij ons nu weer fiets banden beloofd. Na al de schoe nen, textielgoederen, klompen, kolen, serviesgoederen en het krantenpapier dat wij althans op krantenpapier 1 gehad hebben, nu ook nog rijwielban den. Het is haast te veel, schrijft ,,Op Wacht". Misschien is er een enkeling, die mompelt, dat hij met zijn op 1 Mei ongeldig wordende textielpunten een week verlof moet vragen, wil hij tijd vin den om in alle queues te gaan staan. Hij moge bedenken, dat het toch ook wat waard is, te mogen leven in ons vrije land van beloften. Hij make er zich niet druk over of dit nu regeeringsbelof- ten zijn dan wel verkiezingsbe loften. Hij doe niet als die on dankbare Zuidhollander, die vo rige week op een propaganda- vergaderng van de Partij van den Arbeid aan minister Mans- holt vroeg of de regeering mis schien niet wat minder kon be loven maar wat meer geven. Want het is zoet te leven in de verwachting, dat het mor gen beter zal gaan...... DE HERBOUW VAN ROTTERDAM. In de toekomst metro pool in den besten zin des woord. De toren van de Groote Kerk kan beschouwd worden als het centrale punt van Rotterdam. Die toren wordt tot eiken prijs be houden. Daar omheen komt een nieuwe, moderne stadskern, met drie groote wegen van West naar Oost en twee van Noord naar Zuid. De Maasbruggen worden verlegd van Westelijk naar Oostelijk van de spoorbrug en voeren in een breeden weg linea recta naar het Beursplein. Er is een prachtige Maasboule vard geprojecteerd. De spoorwe gen hebben grootsche plannen voor een geheel nieuw centraal station, en een vernieuwd en ver breed viaduct, geschikt voor snel verkeer. Pleinen en singels en parkaanleg, vermaakcentra, enz. zullen de city aantrekkelijker ma ken. Rotterdam wordt metropool in den besten zin. Ziedaar in korte trekken de plannen voor den her bouw van de stadskern, die thans openbaar zijn gemaakt. Gerekend naar vooroorlogschen grondslag kan het volgens wet houder Ir. Kraayvanger in IS jaar gereed zijn. HET RUHR- EN RIJN- GEBIED. Frankrijk heeft uitdrukking ge geven aan den wensch, dat de vraagstukken van het Ruhr- en Rijnland, en andere Duitsche aangelegenheden waar het is ge ïnteresseerd, ter sprake zullen worden gebracht tijdens de confe rentie van ministers van Buiten- landsche Zaken, die op 25 April te Parijs gehouden zal worden. Na een speciale Kabinetszit ting heeft Engeland aangebo den over te gaan, tot het rant soeneeren van brood, wanneer de Vereen. Staten dit eveneens zulten doen. De Britsche regeering is te vens bereid op dit gebied an dere maatregelen te nemen, diie ook de Vereen. Staten willen aanvaarden, teneinde het hoofd te bieden aan de voedselcrisis, die de heer Attlee beschreef als een der grootste der ge- schiedens. Deze dramatische stappen zijn gedaan, nadat de regeering had kennis genomen van spe ciale rapporten over de ernstige voedselsituatie, waarmede tal van landen te kampen hebben. Dit optreden der Regeerng wordt door de Engelsche bla den met instemming begroet. De „Daily Telegraph" dringt aan op de uiterste krachtsin spanning om meer voedsel te produceeren. Zelfs de zoo drin gend noodige huizenbouw moet achtergesteld worden bij de voedselproductie. De Amerikaansche minister van Landbouw heeft medege deeld, dat het rantsoeneeren van brood in Amerika niet mo gelijk is. Wel werd krachtige medewerking toegezegd om den voedingstoestand in de be dreigde landen te verbeteren. die in de winkels nog aanmerke lijk duurder zijn. Er volgden besprekingen welke er tenslotte toe leidden, dat de markt omstreeks 11 uur weer Her opend werd. DE E.V.C. PROCLAMEERT ZEELIEDENSTAKING. De E.V.C, afd. transport heeft do staking geproclameerd van allo bij haar aangesloten zeelleden, die zouden moeten monsteren tegen de nieuwe loon. en arbeidsvoorwaarden, welke door de erkende organi saties werden aanvaard, Op 20 schepen in de hoofd stad is de staking een feit ge worden, Ook in de Rotterdam- sche haven vertraagt deze zee liedenstaking het uitvaren van een aantal booten. NEDERLANDERS ANNU- LEEREN BESTELLINGEN IN AUSTRALIË. lied. t/(rtlcshecM in Zeeland. Zooals gisteren reeds In 't kort is gemeld, had Woens dagmiddag in een pand aan de Wijngaardstraat te Goes de opening plaats van het eerste adviesbureau van Ned, Volks herstel fn Zeeland. Dokter G. Sissingh uit Vlissingen zette in een inLeidend woord uiteen, hoe Volksherstel is ontstaan en ge groeid en hoe het komt. dat ln Zeeland de zaak eigenlijk eerst nu in vollen omvang wordt aangepakt, al is er reeds veel vqerk verzet, In onze provincie was het in de eerste plaats de materieels nood, die de volle aandacht vroeg. De H.A.R.K., opgericht in Jan. 1945, trachtte deze te lenigen waar dit maar mogelijk was. Langzamerhand achtte men echter ook den tijd rijp om den strijd aan te bin- n- xt-j i j den tegen de sociale en moreele De Nederlanders hebben deze verwording. Zoo kreeg ook in week orders voor Australische i--j goederen voor een waarde van meer dan 16.000.000 geannu leerd, omdat het vasthouden van de Nederlandsche schepen in de Australische havens ver hindert, dat deze goederen worden vervoerd. Het taxibedrijf te Amsterdam Maandag a.s. zullen Je Am sterdam 50 blokband taxi's weer in dienst worden gesteld. Al is Zeeland dit werk zijn belicha ming^ in yolksherstel, waar dhr J. S. Visscher uit Goes en mevr. Vlaming uit Yerseke de ziel van vormden. Men heeft in onze provincie zooveel mogelijk getracht het werk van de H.A.R.K. en N.V.H. te combi neeren. Er is dan ook één Prov. bestuur tot stand gekomen en er wordt met allerlei organisa ties en acties contact gehouden om zooveel mogelijk het werk <jjt in verhouding met voor den op dit terrein te coördineeren. oorlog, toen 331 blokbandjes Spr. wees daarna op de cultu- door de hoofdstad snorden, een reele en sociale nood, die ook klein aantal, het is een verheu gend verschijnsel, dat zeer zeker door het publiek dankbaar ge accepteerd zal worden. Bezetting van deel van West-Duitschland door Nederland. De correspondent van de „N. R. Ct." te Parijs meldt: In „Le Monde" van Woens dag komt het volgende bericht voor: „Uit gezaghebbende bron wordt vernomen, dat Nederland spoedig het verzoek zal doen om het deel van West-Duitsch- la-nd te bezetten, begrepen tus- schen Aken, Neuss en Emme rik. Dit verzoek zal worden ge daan door Nederlandsche ver- tegenwoordigers tijdens de a.s. besprekingen te Londen." ■i De communisten hebben te Amsterdam hun verkiezings- actie ingezet met een vergade ring die door 2500 personen bezocht was. in ons gewest bestaat na de oorlogsjaren. Hij noemde o.ra. j de algemeene demoralisatie, de achteruitgang van de mentaü-l teit onder onze jeugd, het vaak verwoeste of ontwrichte ge zinsleven, enz. Goes is nu de eerste gemeente, waar een ad viesbureau van Volksherstel wordt geopend om de menschen in alle moeilijkheden te helpen. Dhr J. S. Visscher, voorz. van het dagelijksch bestuur in Zee land, aanvaardde daarna met een kort openingswoord zijn functie als hoofd vn dit bureau. Hij zal worden bijgestaan door mevr. Vlaming als secretaresse en door dhr A. Buijs te Goes als sociaal adviseur en verbin dingsman. Spr. wees op de vele mogelijkheden, maar ook op de vele moeilijkheden, die er in de toekomst zullen zijn. Op aller lei gebied heeft Volksherstel reeds geholpen en geadviseerd. Hij noemde o.m. moeilijkheden met distributiebonnen, de pro blemen van oorlogsslachtoffers, repatrieerenden uit Indië, krijgsgevangenen, die uit Duitschland terugkeeren, enz. Hij sprak tenslotte de hoop uit, dat N.V.H, zal meewerken oin het verderfelijke systeem van het „van 't kastje naar de muur" gestuurd worden, uit te roeien. Hierop sprak burgemeester W. C, ten Kato namen» het Goesche gemeentebestuur. Hij wees er op, dat de gemeente het zeer op prijs stelt, dat Volksherstel in Goes zijn eersto adviesbureau heeft geopend. Tenslotte voerde nog het woord de heer J. Bom namens het landelijk bureau. Deze me moreerde in groote trekken het ontstaan van Volksherstel in 't Wasten van ons land. Reeds vóór de bevrijding werden er plannen gemaakt om dadelijk na het afloopen van den oorlog een groote actie te beginnen. Met de regeering in Engeland werd clandestien contact ge legd. Toen Duitschland capitu leerde werd al spoedig met het werk begonnen, in sommige provincies liep de zaak dade lijk, in andere, zooals Zeeland, heeft het wat langer geduurd, daar de stoffelijke nood hiér allereerst moest gelenigd wor den. Dhr Bom wees er vooris op, dat in Ned. Volksherstel verschillende organisaties sa menwerken zooals o.a. het Roode Kruis, de H.A.R.K., de U.V.V. etc. Hij herinnerde o.m. ook aan de in Februari ge organiseerde gezinsweek. De officeele opening was hier mee ten einde. Dokter Sissingh sloot de bijeenkomst. Provincieriieuws VLISSINGEN. Nader vernemen wij, dat de aankomst van de „Prinses Beatrix" eerst Zaterdag kan worden tegemoet gezien. Om teleurstellingen te voorkomen wordt den ouders der uit Leiden terugkeerende kinderen meegedeeld, dat zij tusschen 2 uur en half 3 op 't Bellamypark ter begroeting aanwezig dienen te zijn, waar de kinderen in autobussen zul len arriveeren. sn ©sieTseag van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 5.50 o., on der 19.33 u. Maan op 10.11 u., onder 5,22 u. V-M. 10 ApriL Hoog water te Viissingen Zaterdag 13 April: 0.16 o. 1.38 m., 12.40 n. 1.09 m. Walcherensche boeren naar Rozenburg. In het kader van den weder opbouw van Walcheren is een vijftal boeren van dit eiland ge plaatst op een bedrijf op het ei land Rozenburg, waar zij, in een nieuw ingedijkten polder, een ge zamenlijke oppervlakte van 225 H.A. toegewezen kregen. Schoolvoetbal. Op 20 April zullen op het van Nispenplcln een tweetal voet balwedstrijden worden gehou den tusschen middelbare school elftallen, De bedoeling van deze wedstrijden ls te komen tot de samenstelling van het schoolelftal, dat mede zal wor den uitgezonden naar Engeland. WEMELDINGE. Maandag hield de C.H, Kies- vereen. een vergadering waarin als spreker optrad Mr Vermaas uit M'burg, die o.a, scherpe cri- tie>k oefende op de onverant woordelijke financicele politiek van het huidige Kabinet en de Chr.-Hist. beginselen verdedig de. Er werden tal van vragen gesteld, die door den spreker werden beantwoord. De torenklok van het ge meentehuis is teruggekeerd en doet weer dienst. KRUININGEN. Dinsdagmiddag zag de toeval lig voorbij fietsende S. Berre- voets, dat er een kind in de diepe sloot bij de touwslagerij lag. Hij kon het kind, het 3-j. zoontje van J. Blok, op het droge brengen, zoodat dit onge luk met een nat pak en de schrik afliep. IERSEKE. De 1 April 1.1. aangevangen kreeftenvisscherij is nog niet van grooten omvang. De prijs is wel loonend en bedroeg op de laatste veiling f 21.70, de vo rige maal was dit f 28. Met den prijs van 1944 gerekend is dit een groote terugslag, toen werd f 60.80 per kg. gerekend. 'sH. ARENDSKERKE. Dinsdagavond voerde de muz. vereen. „Excelsior" uit Kloetinge hier het tooneelstuk „Inkwartie- rige" op ten bate van de Stich ting 1940'45. De avond werd een groot succes. Laatste berichten. •a Da „Gironale d'Italia", tevo ren het voornaamste avondblad van Bome, is weer verschenen na gedurende ongeveer twee jaar niet te zijn uitgekomen. ■b Het hoofdbestuur van den Bi oscoopbond heeft aan de directies van de bioscopen geadviseerd op den vooravond van den nationalen feestdag, Vrijdagavond 3 Mei a.s., him theaters van 6 uur des namiddags af te sluiten. De leden der Tweede Kamer, behoorende tot de Partij van den Arbeid, hebben meegedeeld, dat zij met verontrusting en verontwaardiging kennis geno men hebben van de tegemoet komende houding, tijdens den oorlog door het Franco-regi me in Spanje aangenomen te genover het fascistische Italië en het na'tionaal-socialistische Duitschland, waarin thans nog wordt volhard door het verlee- nen van asyl aan oorlogsmisda digers. Zij zijn voorts van oordeel, dat ook de recente terechtstel lingen en vervolgingen van per sonen van alle richtingen, die het verbod van vrije meenings- uiting en van vereeniging en vergadering hebben overtreden, toestanden openbaren, die ter wille van de menschelij kheid en de handhaving van vrede en veiligheid niet kunnen worden geduld. Zij spreken de wenschelijk- heid uit, dat de regeering nauw overleg pleegt met de andere Westersche democratieën, om, op grond van haar gezamenlijke verantwoordelijkheid voor West-Europa, te bevorderen, dat het thans in Spanje be staande regime wordt vervan gen door een werkelijk demo cratisch, op vrije meenings- uiting en vrije partijvorming bsruitsnd stelsel. Woensdagavond werd in de Scheldehal te Vlissingen de groote protestvergadering ge houden tegen het regeeringsbe- sluit tot opheffing van het de tachement der Kon. Marine al daar. Vooraf gegaan door de harmonie „Ons Genoegen" be gaf een zeer groote menigte zich vanuit het centrum der stad naar de voor deze massa-1 vergaderingen zoo uitstekend geschikte zaal Toen de voorz.1 van de Stichting „Nieuw Wal cheren", dhr J. L Verhagen, die mede sprak namens de V.V.V. te Middelburg en Vlis singen, de vergadering opende, was de ruimte tot in alle hoe ken gevuld. Spr. wees op de ure van be proeving, die weder over de Scheldestad is gekomen. Hij bracht den Comm. der Konin gin en het gemeentebestuur dank, dat zij geen enkel middel onbeproefd laten om het reeds maanden dreigende gevaar weg Een groot aantal vereenigiu- gen en corporaties hadden ad- haesiebetuigingen gezonden. Voorgelezen werd een door de V.V.V. van den Min. van Ma rine ontvangen telegram, afge zonden op 9 April, luidende a!s volgt: „Op het oogenblik be staat groot tekort aan marine personeel voor bemannen van naar Ned.-Indië uit te zenden schepen en voor het op peil houden van bemanningen van schepen in Ned.-Indië, van welke bemanningen een belang rijk gedeelte zoo spoedig mo gelijk moet thuisvaren, aange zien zij reeds zeer lang van hun gezin gescheiden zijn of voor demobilisatie in aanmerking komen. I.v.m, voorgaande is be perking in het gebruik van per soneel der Kon. Marine in Ne derland geboden en kunnen de tachementen als die in Vlissin gen, welke noch voor defensie noch vo.ir instandhouding der vloot noch voor oefeningen v. n personeel ep het oogenb'ik van belang z'jn, niet in stand ge houden w.ircen. Het ligt in de bedoeling minstens één oor logsschip op de Weste.Mcbci le gestationneerd te houden". Op 10 April ontving de Comm. der Koningin eer gelijkluidend te legram waaraan was toege voegd: „Hiermede is geen uit eindelijke toestand geschapen". Dhr Verhagen hoopte, dat men nog op het besluit zal terugkomen.en de Marine in de aloude Oranjeveste zal worden gehandhaafd. Door de Stichting „Nieuw Walcheren" was een petition nement opgesteld, dat na teeke- ning door alle aanwezigen aan den Ministerraad werd gezon den. Mr Kolff aan 't woord. Na het zingen yan het Zeeuw- sche Volkslied verkreeg de bur gemeester, mr B. Kolff, het woord, die gewaagde van den schok, die er door Zeeland ging toen het onheilsbericht bekend werd. Spr. ging daarop na, dat behoudens enkele tusschenpoo- zen van verval der Marine, deze steeds sinds 6 April 1572, toen Vlissingen het Spaansche juk afwierp, aldaar is gevestigd geweest Hij somde de voor deden op, die Vlissingen biedt eni vroeg zich af, hoe het moge lijk is, dat dit besluit werd ge nomen, gezien ook de plannen voor havenuitbreiding. Het zal in de toekomst gaan om hetgeen Vlissin gen heeft aan te bieden, dit hebben wij voor een groot deel in eigen hand, aldus mr Kolff. Mr Mes: Er wordt over ons geregeerd, doch zon der ons. Mr Dr Mes, lid van Ged. Sta ten en de Tweede Kamer, wees erop, dat wij als Zeeuwen veel over onzen kant kunnen laten gaan. Onze aard brengt ons niet gemakkelijk tot massale demonstraties. Wij voelen het echter pijnlijk aan, dat Zeeland en zijn bewoners niet gelijk ge steld worden met het Westen. Er wordt over ons geregeerd, doch zonder ons I (Daverend applaus). Dit is voelbaar in ver schillende maatregelen. Daar om is het goed, dat wij ons hart eens luchten. Het moest niet mogelijk zijn, dat zoo'n in grijpende maatregel als thans wordt genomen, zonder dat eenig overleg plaats heeft ge had. Spr. memoreerde de acti viteit, die er uitgaat voor het herstel van Walcheren. Wij vragen terecht, laat ons behou den wat wij vroeger hadden, dan doen wij de rest. Spr. wees ook op de nog steeds versperde haven en op de gebrekkige bootverbindingen. Ook de Zee land-lijn, een belang voor heel Zeeland, behoort mede in ver band met den export van groente en fruit spoedig hier terug te keeren. Gewezen werd ook op de wenschelijkheid van electrificatie van den spoorweg in dezen uithoek des lands, in vele streken is men ons hier reeds ver voor; in Zeeland rijdt men nog steeds met het sukkel- treintje naar Roosendaal. Groo te hilariteit.) Spr. wekte tenslotte allen op te werken aan den opbouw van Zeeland. Deze actie moet be ginnen onder de leuze „De Ma rine blijft". Na nog gewezen te hebben op den eisch tot recht matige vergoeding der oorlogs schade, eindigde dhr Mes zijn geestdriftig betoog met de reeds gevleugelde woorden: „Wij willen er op, niet er onder". Ook Middelburg leeft mee. Na een korte pauze waarin „Ons Genoegen" een potpourri speelde, deelde weth. Kögeler van M'burg mee, dat wnd. bur gemeester Mr v. d. Weel, door familie-omstanigheden verhin derd was. Spr. wees er vervol gens op, dat er ook in Middel burg een groot gevoel van me deleven is met de geteisterde zustergemeente. Doch het is niet alleen dat. Ook het belang van Middelburg is bij den laat- sten maatregel van de regeering nauw betrokken. De moedige houding der Zeeuwen wordt in binncn- en buitenland grooten lof toe- gezwaaid, dit mag niet blijven bij woorden, doch moet in da den worden omgezet. Het ge meentebestuur van Middelburg heeft ook reeds een telegram aan den minister verzodden. Wat Weth. Van Oorschot zei. Als laatste spreker voerde weth. van Oorschot het woord. Hij wees er op, dat de Marine niet zonder meer aan Vlissin gen ontnomen kan worden. De vijand wist de vesting Vlissin gen op dé juiste waarde te schatten. Dat is in den oorlog gebleken. Vóór 1940 was er voorspoed en werd er gewerkt aan de toekomstplannen. Na den 5-jarigen strijd zijn we veel kwijt geraakt. We hebben echter recht op herstel van het geen geleden heeft. Dhr Verhage bedankte daar na alle sprekers voor hun geestdriftig betoog. Hij deelde mee, dat er juist een Raad van Bijstand voor de Stichting Herstel Zeeland is opgericht i.v.m. het marine-vraagstuk. Er werden aan den ministerraad en de Tweede Kamer telegram men verzonden. De tekst luidt aldus „Bevolking van Vlissingen, in grooten getale bijeen in de Scheldehal, gesteund door ad- haesiebetuigingen uit de ge- heele provincie Z.eeland, kennis genomen hebbende van besluit de Marine met 1 Mei uit Vlis singen terug te trekken, ge hoord hebbende mededeeling van den Minister van Marine, dat hiermede geen uiteindelijke toestand is geschapen, spreekt haar groote verontrusting uit over deze beslissing, welke ten gevolge heeft, dat het reeds zwaar getroffen Vlissingen en Walcheren en verder de ge- heele provincie Zeeland een nieuwen slag wordt toege bracht." Aan het telegram aan den ministerraad werd toegevoegd „Verzoekt den Ministerraad indien dit besluit niet meer kan worden ingetrokken te bevor deren, dat de Marine, zoodra dit mogelijk is, hier weer blij vend gevestigd wordt." Dhr Verhage sloot daarna deze grootsche demonstratie, die een getuigenis was van de wilskracht van Vlissingen» be volking. NEDERLANDSCHE MINIS TERS EN Dr VAN MOOK VANDAAG NAAR LONDEN De Minister-president, Prof. Ir W. Schermerhorn, de Mi nister van Buitenlandsche Zaken, Dr J. H. van Royen, de Minister van Overzegsche gebiedsdeelen, Prof. Dr J. H. A. Logemann en de Luite nant Gouverneur-Generaal van Nederl.-lndië, Dr H. J. van Mook, zullen hedenmor gen om 10 uur per vliegtuig naar Londen vertrekken. Za terdag laat in den middag zullen zij terugkeeren. HET LIJDEN VAN GE-INTERNEERDEN IN INDIË. Oud-Minister Weiter, loco voorzitter van „Nederland helpt Indië", bezocht de kam pen Tjideng, Adek en 10e bataljon, waarin duizenden vrouwen en kinderen van Amboneezen, Menadoneezen; Timoreezen zijn geïnterneerd. Naar aanleiding van den el- lendigen toestand waarin deze menschen werden aan getroffen, heeft „N.H.I." te legrafisch 100.000 verzon den om de allernoodzakelijk ste voorzieningen te laten treffen. Begrafenis Prof. Dr J. Oranje. Onder groote belangstelling is gisteren het stoffelijk overschot van Prof. Oranje, hoogleeraar aan de V.U. ter aarde besteld. Het woord werd gevoerd door Min. Schermerhorn namens de Regeering, Prof. Gerbrandy, Prof. Chops, namens de V.U., Prof. Okma namens de Jur. fa culteit, de heer Schaafsma namens de studenten, Prof. F. D. Gros heide namens het Nederl. Bijbel genootschap, Prof. Borst namens het Professorenverzet, Prof. van Cleveringa namens het college van Vertrouwensmannen der Re geering en de heer Scheepstra namens de L. K. P. Na het zingen van Ps. 43 3 en 4 werd het lijk door studenten naar de groeve gedragen, waar Dr B. A. Knoppers met het uit spreken van de Geloofsbelijdenis en het Onze, Vader eindigde. Nederlander in Frankrijk terechtgesteld. De Nederlandsche onderdaan G. van Houten, die te Neuilly agent van de Gestapo is geweest en 75 millioen Fr. heeft verdiend met den handel in Joodsche goe deren is gisteren in het fort van Chatillon gefusilleerd.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1