N. S. B.-ers DB B2ST gaat open. 7\ j der Indische Ue> jtdftCL onderhandeli ngen Indië nog niet rijp voor zelfstandigheid. Een vrijstaat Java en Sumatra.? Brandgevaar in Perzië. De handhaving van het Gezag. Wat er aan de verkiezingen vastzit. Monetaire overeenkomst met Frankrijk. KRUIMELTJES Java door een vreeselijke golf van bloed en roof geteisterd. Wanneer zullen orde en rust worden hersteld? Handelsverdrag met Frankrijk. naar Nieuw-Guinea. Vrij koud. Plaatselijk nachtvorst in het O. en Z. des lands. Overdag meest zwaar bewolkt met later kans op regen of motregen. Aanvankelijk aan de l&st nog vrij krachtig, later afn. wind. De> sUm&us D« stembusstrijd is nu officieel begonnen. Dinsdag zijn door heel het land de candidaten gesteld voor de ver kiezing: die op Vrijdag 17 Mei, dus over vijf weken zal plaats hebben. Het is negen jaar geleden, dat verkiezirigen voor de Tweede Ka mer konden worden gehouden en dat ons volk gelegenheid had zich over het te voeren regeeringsbe- leid uit te spreken. Gedurende vijf jaren was ons volk van allen invloed beroofd. De kiezers kregen geen gelegen heid zich uit te spreken en de Volksvertegenwoordiging was niet in staat haar taak te vervul len en de belangen van het volk te behartigen. Recht en wet waren terzijde gesteld. Machteloos en rechteloos waren wij aan de Duitsche dictatuur overgeleverd. Maar God zij geloofd: De Heer was ons tot hulp op ons ge bed; de strik brak los en wij zijn vrijgemaakt. Het Kabinet dat na de bevrij ding optrad heeft lang geaarzeld eer het kon besluiten nieuwe ver kiezingen uit te schrijven. Het wenschte de stembus zoo lang mogelijk gesloten te houden, maar tenslotte is het toch ge zwicht voor den sterken aandrang tot terugkeer naar den democra- tischen regeeringsvorm. Ons volk wordt nu weer in de ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 313 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Donderdag 11 April 1946 Abonn.prija ƒ3.30 p, kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg en Temeuzen. Advertentieprijs 12% cent per m.m. gelegenheid gesteld in vrijheid zijn vertegenwoordigers te kiezen. Dat is een zaak van groots be- teekenls. Wij mogen kiezen. En wij mogen het doen in onder scheiding van tal van andere lan den in v r ij h e i d. Het is een voorrecht, waarvoor wij God mogen danken. De groote vraag is nu, hoe wij van het ons geschonken recht gebruik maken, Want dit moet wel worden ver staan, dat een g a v e Gods altijd een opgaaf, een opdracht be- teekent. En in dit geval een hoogst be langrijke opdracht. Immers, de koers van het straks te volgen regeerinsbeleid wordt in hoofdzaak bepaald door den uit slag van de op 17 Mei te houden verkiezing. Make Gods ons getrouw om daarin zijn wil te betrachten en zoo te dienen de belangen van ons volk. EERE-DOCTORAAT VOOR PRINS BERNHARD. De Senaat der Rijksuniver siteit te Utrecht heeft beslo ten aan Z. K. H. Prins Bem- hard het doctoraat honoris eausa in de rechtsgeleerdheid toe te kennen, op grond van het feit, dat h(j door zfln hou nding het symbool is geweest van hst verzet in Nederland. Omtrent den stand der on derhandelingen die in Indië zijn begonnen en op de „Hooge Veluwe" zullen worden voort gezet, weet een correspondent van „De Stem" te Batavia het volgende mee te deelen: De Indonesiërs hebben er kend, dat zij niet of nog niet in staat zijn, in een zelfstandige republiek aan het wereldver keer deel te nemen. Zij behoe ven de hulp van Nederland niet alleen met het oog op de bui- tenlandsche betrekkingen, lee ningen, kapitaalsinvestatie, goe- derenafzet, enz. enz. doch ook voor het bestuur van het land zelf. Ook hebben zij te veel oog voor de realiteit om niet te er kennen dat de „republiek" niet alleen geen gezag heeft in de meeste der buiten gewesten, maar dat in vele streken de be volking beslist vijandig zou staan tegenover een op Java zetelende repubükeinsche re geering. Daartegenover heeft de Ne- derlandsche delegatie als feit er kend, dat Nederland, zooals de zaken thans liggen, niet zonder grooten strijd zijn gezag op Java en Sumatra zou kunnen herstellen, een strijd die een zoodanige omvang zou kunnen aannemen dat de Nederlanders mogelijk niet in staat zouden zijn, hem binnen bekwamen tijd tot een goed einde te bren gen. Al heeft de republiek lang niet overal op Sumatra gezag, de facto heeft Nederland er thans in het geheel geen gezag. Daaruit vloeit dan voort het denkbeeld van een „Vrij staat Java en Sumatra", blijvend binnen het verband van het Rijk der Nederlan den, niet alleen formeel, maar ook wezenlijk. Hij zal ongetwijfeld in zijn bestuur een republikeinsch karakter dragen. Aan het hoofd ervan zal een president staan, hij zal een eigen regeering en een eigen parlement hebben. Maar een uitgebreide Nederlandsche ap paratuur zal hem terzijde staan. Mogelijk komen, om een voorbeeld te noemen, naast In donesische ministers als hoof den der departementen, Neder landsche directeuren r generaal. Ook in de lagere regionen zul len de Nederlanders niet ge mist kunnen worden. Deze Vrij staat zal opgenomen worden in een administratieve eenheid In donesië. Of men die nu „ge- meenebest" of „federatie' noemt, doet weinig terzake. De overige eilanden van on zen Archipel zullen- in deze fe deratie al naar de mate van hun ontwikkeling en staatkun- dige wenschen een bepaalde plaats innemen. Aansluiting bij den „Vrijstaat" zal waarschijn, lijk tot de mogelijkheden be- hooren. De hoogste vertegenwoordi ger van Nederland in het „ge- meenebest Indonesië" zal waar schijnlijk worden een soort „hooge commissaris". Ook hier komt het niet op den saam, doch op het wezen van de zaak aan. Dit is ongeveer het maximum, waartoe de Nederlandsche ge delegeerden zich tijdens de be sprekingen bereid toonden. Het is mij niet bekend, aldus be sluit onze correspondent te Ba tavia, waar nu eigenlijk pre cies de verschillen liggen tus- schen de wederzij dsche stand punten. De petroleum speelt hier een groote rol. Het Russisch-Perzische geschil is blijkbaar nog niet geheel tot op lossing gekomen. Gisteren kwamen de leden van den Veiligheidsraad in geheime zitting bijeen om den datum te bepalen, waarop het verzoek van Perzië om de kwestie met Rus land op de agenda te brengen, vast te stellen. Vermoedelijk zal de ziting van a.s. Maandag hiervoor worden bestemd. Intusschen hebben de Russen alvast een belangrijk diplomatiek voordeel behaald, door voor 50 jaar beslag te leggen op de Per zische petroleum. Wel moet deze overeenkomst nog door het Per zische parlement worden bekrach tigd, maar de uitslag schijnt niet twijfelachtig. In hoeverre hier van een vrijwillige overeenkomst ge sproken kan worden is niet be kend. Vermoedelijk zal de Rus sische bezetting tijdens de onder handelingen wel niet geheel zon der beteekenis zijn geweest. Perzië is een rijk land. Het is rijk aan petroleum. En dat is al- fijd een gevaarlijk bezit. Want petroleum is brandbaar, in dubbe len zin. Bovendien mag het Midden- Oosten zich in de bijzondere be langstelling van de groote Mo gendheden verheugen, omdat het de verbinding vormt van Europa met Indië en het Verre Oosten. Onlangs heeft president Tru man gezegd, dat het een streek is van groote economische en stra tegische beteekenis en dat de daar gevestigde naties ieder voor zich noch gezamenlijk sterk genoeg zijn om een machtigen aanval te doorstaan. Daaruit vloeit voort, dat het Naburige en Midden Oosten licht de arena zou kunnen worden vah een geweldigen na ijver tusschen vreemde mogend heden, welke onverwachts tot een botsing zou kunnen leiden. Men acht het dan ook niet toe vallig, dat het lijk van den in Amerika'overledenTurkschen am bassadeur met een groot oorlogs schip naar Turkije werd over gebracht. Uitsluitend een taak van de Overheid. Van officieele zijde wordt me degedeeld: In het Noorden des lands ageeren sedert ecnige maan den Heden, die zich vaak door misbruiken van de goodwill van de verzetsbeweging allerlei be voegdheden aanmatigen, waarover zij niet beschikken. Soms bevinden zij zich onbevoegd in het bezit van wapens en ver schillende gevallen van terreur onder de bevolking zijn voorge komen. De bevoegde polltieorga- nen hebben in den afgeloopen nacht een aantal arrestaties ver richt, ten einde krachtdadig een einde te maken aan deze prac- tijken. De terugkeer van Neder land tot den toestand van rechtsstaat vereischt ook, dat de politioneele taak en de gezagshandhaving uitslui tend worden toevertrouwd aan de daarvoor voor de Overheid ingestelde organen. Elk particulier initiatief op dit terrein schaadt het gezag en zal door de regeering krachtig worden bestreden. ten, aardappelen, zaden van vlas en suikerbieten, fokdieren, versche visch, hennep, industrie producten, benzol en cokes. Aan den anderen kant heeft Frankrijk belangrijke bestel lingen gedaan in Nederland voor het vervaardigen van bagger- materiaal en haven-installaties, aken en zeeschepen, DE BRITSCHE BEGROOTING. Die Engelsche minister van financiën Dalton heeft Dinsdag zijn begrootingsrede gehouden. De minister deelde mede, dat de inkomsten in het afgeloopen begrootingsjaar f3.284 millioen hebben bedragen. Daar de uit gaven i 5.484 millioen beliepen, •is er een tekort van f2.200 mil lioen. De vooruitzichten voor het nieuwe begrootingsjaar achtte minister Dalton minder somber dan sommigen het wilden voor stellen. De uitgaven voor 1946 worden geschat op f3.887 mil lioen. Rekenend op een totaal aan inkomsten van f3.193 mil- iloen, bedraagt het geschatte begrootingstekort voor 't dienst jaar 1946/47 f 694 millioen, een bedrag dat aanzienlijk lager is dan men aanvankelijk had ver wacht. Belgische benzinnebonnen, In het kader van de Belgisch- Luxemburgsch - Nederlandsche samenwerking is een overeen komst tot stand gekomen, waarbij aan Nederlandsche au tomobilisten en motorrijders die België bezoeken, door de Konink. Nederl. Automobiel club en de Konink. Nederl. Toe ristenbond A.N.W.B. een be perkt aantal Belgische benzine bonnen wordt verstrekt. Premie voor vorstschade. Teneinde den tarwe-oogst 1946 zoo hoog mogelijk op te voeren heeft de Fransche mi nister van Landbouw de toe stemming van het parlement verkregen, dat aan de land bouwers een premie van frs. 2.000 per H.A. zomertarwe zal worden uitgekeerd, in geval de winteruitzaai door klimatolo gische oorzaken (vorst enz.) of andere te niet is gegaan. Duitschers in Noorwegen... staken. Duitschers, die in BJergen (Noorwegen) zijn te werk ge steld bij den wederopbouw, zijn dezer dagen in staking gegaan, meldt „Kristeligt Dagblad". Zij meenden recht te hebben op loon voor hun arbeid en hadden reeds meedere malen gedreigd het werk te zullen neerleggen. Binnenkort centraal Duitsch bestuur? Volgens betrouwbare berichten uit Frankfort zou het instellen van een centraal Duitsch bestuur binnen enkele weken zijn beslag krijgen, aldus de „News Chro nicle". De grootste moeilijkheid is tot dusver de tegenstand van de Franschen geweest, doch men verwacht dat de Engelsche, Ame- rikaansche en Russische bezet tingsautoriteiten druk zullen uit oefenen op de Fransche autori teiten. HET KAASRANTSOEN WORDT VERHOOGD. In de tweede helft van April zal voor do leoftydsgroepen boven vier jaar hot kaaarant- soen op 160 gram per 2 weken worden gebracht. Hot ligt in hot voornomen dit rantsoen einde April rjoorloopig tot 200 gram te verhoogen. Voor de leeftijdsgroep van 04 jaar blijft het rantsoen vooralsnog gehandhaafd op 100 gram per veertien dagen. Minister Mansholt had reeds eenige maanden geleden in de vergadering van de Tweede Kamer medegedeeld, dat er naar gestreefd zou worden het kaasrantsoen zoo spoedig mogelijk op 100 gram per per soon per week te brengen. Als tegenwicht tegen het iets verlaagde peil der rant soeneering ten gevolge van de vermindering van het brood rantsoen, is de verhooging van het kaasrantaoen van betee kenis. Het N.A.F. heeft een tekort van 7 millioen. Het Nederlandsche Arbeids front, dat indertijd door Mussert werd gesticht om beter dan de vakorganisaties, die er immers waren terwille van de „bonzen" de belangen van de Nederlandsche arbeiders te dienen en waaraan zooveel „goede Nederlanders" zonder bezwaar meenden te kun nen medewerken, wordt thans ge liquideerd. Daarbij is alvast gebleken, dat het N.A.F. kans heeft gezien een bedrag van ongeveer f 7 millioen zoek te maken. Tegenover een vermogen van ruim f 29 millioen staat een bedrag aan vorderingen van ruim f 36 millioen. Vermoedelijk zal aan de recht hebbenden plm. 70 pet. kunnen worden uitgekeerd. Uit Amsterdam worden enkele gegevens verstrekt waaruit blijkt, dat het nog niet zoo eenvoudig is ditmaal de stem ming te organiseeren. Van de stemhokjes is een groot deel gedurende den han gen winter 1944-45 in de nood- kachels verdwenen. Deze worden nu door kartonnen hokjes ver vangen. Van de honderden Btembussen zijn er in totaal 7 overgebeven,, waarvan slechts één in bruikbaren staat, Men zal het ditmaal moeten doen met blikken bussen zonder de voor geschreven koperen deelen. Verder zullen in Amsterdam o.a. noodig zijn: 1500 pijpen lak, 500 kluwen touw, 1000 kaar sen, 500 kandelaars en 8000 roo- de potlooden. Hieruit blijkt, dat het alles niet zoo eenvou dig is als het wel lijkt en dat ■nog veel arbeid zal moeten worden verzet voor de kiezers aan de stembus kunnen ver schijnen. Het Ministerie van Finan ciën heeft thans uit Parijs bericht ontvangen, dat op 9 April een monetaire overeen komst tusschen Nederland en Frankrijk is geteekend. Deze overeenkomst geldt voor onbepaalden tijd en kan steeds met een termijn van drie maanden worden opgezegd. De koers van de Fransche franc is vastgesteld op f 2.2273 per 100 Fransche fr. Deze koers kan slechts worden gewijzigd na voorafgaand overleg .tus schen beide partijen. De Britsche ambassadeur te Madrid heeft de Spaansche regeering verzocht een onder zoek in te stellen naar het ver- leenen van de Spaansche na tionaliteit aan 274 Duitschers, van wie vele voormalige Gesta- po-agenten. De voormalige commandant van het concentratiekamp voor Joden te Theresienstadt, heeft medegedeeld, dat Frank het be vel gegeven had 3000 Joden te fusilleeren, indien het kamp ontruimd moest worden. m Zondagnacht is te 's-Graven- hage een auto met 4 personen van de Koninginnegracht in het water gereden. Twee der inzittenden zijn verdronken. Amerika is het niet eens met het Poolsche voorstel om de Spaansche kwestie voor den Vei ligheidsraad te behandelen. Naar aanleiding van het be richt, als zou Koning George van Engeland voornemens zijn een bezoek aan Nederland te brengen, meldt het A.N.P., dat dit bericht van allen grond ont bloot is. •m Drie schilderijen van den Spaanschen schilder Goya, ter waarde van 250.000 pesos, zyn te Buenos Aires gestolen. Uit Batavia wordt gemeld, dat een Nederlandsche patrouille daar door Indonesiërs is omsingeld waarbij 1 Nederl. officier werd gedood en 6 soldaten werden ge wond. De Veiligheidsraad bijeen. De veiligheidsraad kwam Dinsdagavond bijeen ter bespre king van procedure-kwesties. Hjj nam twee voorstellen aan: I. de periodieke bijeenkomst van den raad, waarin het Hand vest voorziet, zal twee maal per jaar gehouden worden; 2. het voorzitterschap zal bekleed worden door ieder der leden voor een maand op Engelsche alfabetische volgorde. Gr'omyko was ter zitting aanwezig. Provincienieuws Nederlandsche troepen te Bandoeng. Officieel wordt medegedeeld, dat in de laatste drie dagen 2500 man van de 5de Nederlandsche 1 legergroep met hun uitrusting per vliegtuig van Batavia naar Ban doeng zijn overgebracht. Bestuur vissoherljen. Bij K.B. zijn benoemd tot lid van het bestuur der vissche- rijen op de Zeeuwsche stroo men: voor 't district Schouwen en Duiveland W. van den Berg Dzn., burgemeester van Brui- nisse, voor het district Zeeland bezuiden de Westerschelde Ph, M. Wijne, mosselkweeker te Philippine. Polderbesturen. Tot gezworene van den Ca- lamiteuzen Moggershilpolder is benoemd de heer J. van Putte te St. Annaland. MIDDELBURG. De afd. van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Trans portarbeiders vierde Dinsdag avond haar 20-jarig bestaan. Na het openingswoord van den voorz., den heer W. Wille- boordse, gaf de secr., de heer B Roest, een overzicht van wat in deze jaren is bereikt. De afd. telt thans weer meer le den dan voor den oorlog, n.l. 90. Namens het bondsbestuur was aanwezig de heer Bras penning, die een korte feestrede hield. De avond werd verder gevuld met declamatie, samen spraak en zang, VLISSINGEN. „Nieuw Walcheren". Dinsdagavond organiseerde de stichting tot bevordering van Walcherens welvaart „Nieuw Walcheren1" een tweede Show avond, waarvoor zeer groote belangstelling bestond. Het ra dio-orkest „The Travellers", dat ten bate van de Hulpactie voor de Scheldemonden optrad heeft de aanwezigen vergast op een avond van goede amusements muziek, die voor deze omge ving zeldzaam is.. Het orkest telt bekwame krachten, waar van wij noemen de zangeres Annie Nievelt, de uitstekende tenor Peter Metal en de sylo- fonist-humorist G. de Vries. De heer G. J. Heimig, de ar rangeur van deze avonden en de heer C. Adriaanse, oud- Zeeuw, lid van het uitvoerend Comité Hulpactie Scheldemon den uit Den Haag, deelden ons nog verschillende bijzonderhe den over de actie mede. De to tale opbrengst van Den Haag overtreft de stoutste verwach tingen, f 166.500.van Rot terdam komt f 65.000.In to taal is er nu reeds plm. f250 ®R van Zon en Maan, Vrjjdag; Zon op 5.52 u, onder 19.31 u. Maan op 14.58 u., on der 5.03 n. VAL op 16 ApriL Hoog water te Vlissingen Vrijdag 12 April: 11.55 u. 1.48 m. NA..P. WAT KRIJGEN WE OP DEN BON? (14 t.m. 27 April) Bonkaarten KA, KB, KC 604 173 t.m. 178 Alg.800 gr. brood. 179 Alg.: 200 gr. bloem. 180 Alg.100 gr. gedr. zuidvr. 181 Alg. i 400 gr, suiker, 182 Alg.250 gr. margarine. 183 Alg.125 gr. margarine, 184 Alg. i 100 gr. vet. 185 Alg.150 gr. kaas. B38 Res.1600 gr. brood. C38 Res.800 gr. brood. B39 Rcs.2 kg. aardappelen. Bonkaarten LA, LB, LC 604 107, 108, 109 vleesch: 100 gr. vleesch. 110 vleesch: 200 gr. vleesch, 103 aardapp.2 kg. aardapp. A25 melk: 2 liter melk. B25, C25 melk: M 1, melk. Bonkaarten KD, KE 604 679, 680 Alg.800 gr. brood. 678 Alg.200 gr. bloem. 677 Alg.: 500 gr. suiker. 676 Alg.: 100 gr. gedr. zuidvr, 675 Alg.; 250 gr. boter. 674 Alg.125 gr. margarine. 673 Alg.100 gr. kaas. D37, D38 Res.400 gr. brood. E37 Res.: 500 gr. rijst of kin dermeel. Bonkaarten LD, LE 604. 607, 608, 609 vleesch: 100 gr. vleesch. 603 aardapp.: 1 kg. aardapp. D25 ,E25 melk: 6 1. melk. Tabakskaarten enz. T23: 2 rants, tabaksartikelen (g«n importsigaretten). V23: 100 gr. chocolade of sui kerwerken. X232 rantsoenen tabaksarti- kelen (geen importsigaret ten). De bonnen voor melk en aard appelen zjjn geldig t.m. 20 April. Van 21 t.m. 27 April zullen nog bonnen worden aangewezen voor melk, aardappelen, jam, cacao, tabak, versnaperingen, lu cifers en zachte zeep. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op 12 April worden ge bruikt, met uitz. van de bonnen voor vleesch, melk en aardappe len, waarop eerst m.i.v. 15 April mag worden afgeleverd. Het Jaarbeurebezoek. Maandag zijn ruim 20.000 en Dinsdag plm. 17.000 personen door de Spoorwegen naar Utrecht vervoerd. De vorige week beklommen bijna 5000 jaarbeursbezoekers met een re corddag van ruim 1100 den Damtaren. De sedert 27 Maart tusschen een Fransche en een Neder landsche delegatie gevoerde on derhandelingen, om te komen tot een handelsverdrag tusschen beide landen, zijn thans tot een einde gekomen. Het verdrag is 9 April onder, teekend. Tezelfdertijd is te Pa rijs een betalingsverdrag on derteekend. Het handelsverdrag voorziet in den uitvoer uit Frankrijk van phosphaten, chemische pro. ducten, potasch, metaalwaren, inlandsche en tropische hout soorten, cacao, wijnen en li keuren enz. evenals verschil lende voortbrengselen van de Fransche kunstnijverheid. Nederland zal naar Frankrijk exportteren: landbouwproduc ten moet het met eigen oogen hebben gezien, aldus schrijft een vrijwilliger aan „Trouw" om zich een denkbeeld te kunnen vormen, met welk een duivelsche slimheid de Japansche bezetters te werk zijn gegaan om in Ne- derlandsch-Indië een chaos te scheppen, hoe zij met Duitsche methoden en Duitsche grondig heid, gesaust met Oostersche wreedheid en met gebruikmaking van latent aanwezige anti-Wes- tersche en anti-Christelijke ge voelens de jeugd hebben opge zweept Ge vindt het hier allemaal te rug, de Duitsche oorlogszuchtige en bedrieglijk mooie tijdschriften het voor de jeugd verblindende gescherm met geweren, exerci tie, flinkdoenerij, rassenhaat en meerderwaardigheidstheorieën. Hoe slim was het, om, toen alles verloren was, overal rond te bazuinen: „Wij gaan nu weg, gij zijt een vrij volk en de door ons getrainde jeugd zal thans uw land tegen iederen indringer ver dedigen." De Japanners hebben kans gezien in vier Jaar tijds met niets ontziende middelen dit volk terug te brengen tot Oostersch fanatisme, teugel loosheid en wreedheid. Een vreeselijke golf van bloed en roof teistert thans Java. Ne derlandsche en Indo-Europeesche, Amboneesche en Menadoneesche vrouwen worden misbruikt, ver nederd, doodgemarteld en dood gebrand. Haar kleine kinderen worden wreed vermoord op mest- hoopen en in rivieren teruggevon. den. Het volk van Java, dat aan honger en ellende is prijsgege ven, wil voor het grootste deel niets liever dan den terugkeer van orde en rust, als het moet zelfs onder Ide voor-oorlogscbe condities. Maar het stel jeugdige misda digers bedreigt de inlanders met dezelfde verschrikkingen en zij durven hun mond niet roeren. Zij weten wel, dat de hongerdood dreigt, dat 'hun voedsel gedeelte lijk en al hun andere levensbe hoeften geheel van buiten ge-im- porteerd moeten worden, dat de „Vrijheid" schreeuwende Pemoe- da's, Pelopors en hoe zij zich mogen noemen, hun nimmer eeni ge veiligheid en welvaart, laat staan het rustige en gelukkige Java van vóór den oorlog terug kunnen geven. Maar indien zij hierover niet zwijgen, worden zij weggevoerd, en hoort hun familie niets meer van hen dan wellicht de gruwzame details over hun dood, die als afschrikwekkend voorbeeld .bekend worden ge maakt, of toevallfg door oogge tuigen worden verhaald. Wat er dan met deze menschen, en met onze vrouwen en kinde ren gebeurt? Ik weet het wel, helaas, uit rapporten, verhalen en bekentenissen van inlanders. De lezer zou mij echter van een zie kelijke neiging naar sadisme be schuldigen, indien ik in details trad, en er zijn kinderen, vrou wen en meisjes onder den lezers kring, die men dergelijke din gen niet kan vertellen. Trouwens, de wereld wil deze verhalen niet hooren en niet ge- looven. Voor de wereldopinie is dit imperialistische propaganda tegen een arm, verdrukt, voor de vrijheid strijdend volk. De wereld wil, dat een klein dapper volk, uitgemergeld en machteloos door trouwen strijd aan geallieerde zijde, al dit leed en al deze schande alleen draagt, omdat zulks beter in haar opinie te pas komt. Ik weet niet welk duister poli tiek spel er wordt gespeeld, en ik weet niet waarom in deze nieuwe wereld van vrije mee- ningsuiting, dat spel het daglicht niet mag zien. Ik begrijp niet waarom, terwijl millioenen solda ten worden gedemobiliseerd, Ne derland zooveel tijd en moeite noodig heeft om voldoende wa penen voor Indië te krijgen." Weer een Vierdaagsche! Met de bevrijding van ons land zijn ook verschillende tra dities weer in eere hersteld. En zoo zal dan ook dit jaar op 23, 24, 25 en 26 Juli te Nij megen de vierdaagsche voor het eerst sinds 6 jaar weer ge houden worden. Het terugbrengen der tiendui zenden politieke delinquenten in de Nederlandsche samenleving acht d? regeering, volgens het „Handelsblad", zóó moeilijk, dat aan het plan tot het vestigen van een kolonie van deze lieden met hun gezinnen op Nieuw-Guinea nieuw leven zou zijn ingeblazen. Ook een plan tot verbanning van een beperkt aantal gedetineer den naar Abessinië, dat om blanke immigranten heeft gevraagd, zou worden overwogen. De missiona rissen en zendelingen aldaar zou den dan, indien zij daarin toestem men, met de reclasseering van en het toezicht op de delinquenten worden belast. Uitvoering van dit „plan" lijkt ons vrij onwaarschijnlijk. Al zou het waarschijnlijk strooken met de wenschen van Mussert, die er in dertijd de Regeering een verwijt van maakte, dat zij kolonisatie naar Nieuw-Guinea niet bevor derde. duizend bijeen. Er wordt een groot tournee door Zeeland gemaakt, dat 23 April aanvangt en 16 dagen zal duren. Het Comité, dat volgens den heer Adriaanse meedeelde, eerst met dé handen in het haar zat, en niet wist waar te beginnen, is nu, aangemoedigd door het enorm succes, tot groote dingen in staat. Bovendien wordt er door het comité een actie op touw gezet tot inzameling van boeken. Plannen zijn in voorbereiding om speciale eendaagsche uit stapjes naar Walcheren te or ganiseeren met speciale treinen. Met 1 Juni wordt met een tournee door Noord-Holland aangevangen, men begint te Amsterdam, waarbij eveneens de z.g. „Boomactie" zal worden gepropageerd. Dinsdag 16 April wordt de groote dank van Zeeland in Den Haag gebracht door een uit voering van het Domburgsch Zangkoor onder leiding van den heer A. Bosdijk. In de Wil lemskerk wordt alsdan uitge voerd de Cantate „Brand over Zeeland". Laatste berichten. Corruptie bij de Indonesiërs. Het republikeinsehe blad „Ten tara" (Leger) geeft te kennen, dat er vele gevallen van corrup tie voorkomen en dat er een groot aantal personen zijn, die hun eigen belangen boven die van hun land stellen. „Revolutie is geen verontschuldiging voor corruptie". Baron van Voorst tot Voorst gaat heen. Aan Mr A. E. Baron van Voorts tot Voorst sinds 1925 com missaris der Koningin in de pro vincie Overijssel is met ingang van 6 Mei a.s. eervol ontslag ver leend. Minister Spaak naar Nederland. De heer Spaak, de Belgische minister van Buitenlandsche Za ken, zal de volgende week naar Den Haag komen. Op 18 April zal hij een toespraak houden voor het Internationaal Gerechtshof ter gelegenheid van de plechtige openingszitting van dit Hof. Verkiezingen in Japan. In Japan zijn algemeene verkie zingen gehouden. Naar raming heeft 65 procent van het kiezers corps zijn stem uitgebracht. De stemming had plaats onder toezicht van geallieerde bezet tingstroepen. De einduitslag zal vermoedelijk pas over eenige dagen bekend zijn. Het aantal stemgerechtigde kie zers bedroeg 36 millioen, die de 466 leden van den nieuwen Japan- schen rijksdag motsten kiezen.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1