De Rijksfinanciën in de oorlogsjaren. De besprekingen op „De Woeste Hoeve" en de textielhandel Stembus- voorspellingen. In de verkeerde bus. MmsUC lAw „Praten met het Soekarno-Regime even onwaardig als onvruchtbaar*" En nu toch onderhandelingen* „Neen verkoop" een kwestie van niet willen? KRUI ME LTJES Churchill waarschuwde Roosevelt voor Japan. Graan voor Alcohoi. Ernstige waarschuwing. Laatste berichten. Overzicht van de bezettingskosten. DE BÏLT Droog voorjaarsweer. Koude, heldere ochtend, des middags zelfde temperatuur als gisteren met wisselende bewolking. Droog weer. Aan de kust matige, overigens meest zwakke wind. De redactie van „Vrije Stem men', me haar hart verpand heeit aan da fartij van den Ar- be'id, verkeert ia blijde stcae- Ken op verzoek ran „Het Parool" gehouden proefetem- ming heeit uitgewezen, dat de Partjj van den Arbeid een grootQ overwinning te wachten ataat. Met recht kan zij zeg gen; ik kwam, zag en overwon. V olgene deze proeistemming mag zij op niet minder dan 37 pet. van de stemmen reke nen, waarojj dan nog komen a pet. van ae kiezers, die zien zoo bewust toonen van hun taak, tut zij nog op de met meer bestaande b.D.A.P. stem den. Dat maaat in totaal 4a pet. ivog een aieute meevaller en de voisjexte meerderheid j» be» reut t. Maar zij ie dan ook de eenige partij die winst heett te hoeken. De R.K. Volkspartij brengt het niet verder dan 30 pet. De A.R. partij springt terug op niet meer dan 9 pet., de C.H. Unie op 6 pet. en de 1Mb. Staatspartij (Partij v. d. Vrij heid) op 5 pet. Dat komt due in elk geval hier op neer, dat de Partij v. d. Arbeid het zoo ongeveer voer het zeggen heett. De redactie wil aan deze proef- etemntisg niet al te veel waarde toekennen, maar zoo juicht zij bemoedigend voor de twee groote partijen en daarbij is tut den aard der zaak in de eerste plaats aan de grootste partij gedacht zijn deze ge gevens zeker. Wij verstaan dezen jubel. Voor wie hoopt, dat straks in volle vaart in Socialistische richting zal worden gekoerst, dat straks het staatssocialisme, waarvan we nu itelkens een voorproefje krijgen, troef zal zijn, kan het met beter. Wij van onzen kant willen aan deze cijfers evenmin alle beteekenis ontzeggen. Maar wij laten ons toch ook geenszins ontmoedigen door bet vooruitzicht, dat de geza menlijke rechtsche partijen (aangenomen dat de S.G.P. haar 2 zetelt behoudt (het straks niet verder zullen bren gen dan 17 zetels. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 312 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Woenedag 10 April 1946 Abonn.prjjs ƒ3.80 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg en Terneusen. Advertentieprijs 12% cent per m,m. Op' en bnéj-arag van Zon en Maan. Donderdag! Zon op 5.54 n., onder 19.30 u. Maan op 13.42 u., onder 4.89 u. V.M. 18 April Hoog water te Vliaaingen Donderdag 11 April: 10.43 u. 1.39 m., 23.18 u. 1.23 m. Daarvoor hebben wij toch nog teveel vertrouwen in de beginselvastheid van het Neder- landsche velk, van onze man nen, onze vrouwen, onze jonge menschel). De strijd ie volstrekt niet ho peloos. Ale verstaan wordt, dat het In den komenden strijd gaat om de hoogste goederen, dat wij bij de stembus een godde lijke roeping hebben te vervul len ten bate van het welvaren van land en volk, dan behoeven Wij niet te versagen, Staande in eigen kracht zijn We zwak. Maar wanneer we in gehoor zaamheid aan God, met inspan ning van alle krachten doen wat onze hand vindt om te doen, dan mogen we met ver trouwen den uitslag Van den •trijd tegemoet zien. Do heer M. C. Verburg, een ingezonden etukken-schrijver in „Vrije Stemmen", kent blijk baar piet het adres van one blad. Vandaar dat hij zijn bezwa ren tegen wat wij schreven over het dictatoriaal en on constitutioneel optreden van Minister Schermerhorn bij dat blad en niet bij ons deponeert. Dat it wel een zeer ongewone manier van handelen. Ondanks het feit, dat zijn schrijven in de verkeerde bus terecht kwam, hebber» wij toch een poging willen doen hem ep den goeden weg te helpen. Zonder succes echter. Blijjcens een tweede schrij ven opnieuw aan het ver keerde adres blijkt hij niet overtuigd, dat Minister Scher merhorn, door nu reeds te dic- teeren, dat er straks geen na- tionaal-Kabinet zal zijn, han delde in strijd met het consti tutioneel bestel. Dit houdt verband met het feit, dat de inzender onze Vorstin ziet als een ornament in plaats van als een constitu- tioneele Vorstin, wier hoogste roem bet is, dat zij' altijd en onder alle omstandigheden de Grondwet heeft geëerbiedigd. En dat zal zij, ondanks het dictaat van Minister Schermer horn, ook in de toekomst doen. voorzien van een vreemde num merplaat, die in België voor toe ristische doeleinden rijden, niet meer in het bezit te zijn van een internationaal rijbewijs. Een douane-document en een nationaal rijbewijs zijn in het ver volg voldoende. De onderhandelingen met een groep Indonesiërs, die echter geen enkel mandaat hebben van de onder Nederlandsch gezag staande Indische gebieden, be ginnen nu in een min of meer officieel «tadium te komen. De vraag mag daarom wel eens gedaan wordenmet wieterieele en numerieke meerder- wordt au eigenlijk onderhan» heid; wat ons het meeste aan. en bij de Phllfppijnen) en in de baai van Leyte. Deze overwinningen luiden de slotoverwinning in". Bij het bericht van de Duit- •che capitulatie ep 14 Mei 1948 verklaarde hijt „Wij brengen een eeresaluut aan het dappere Duitiche Volk, dat gedurende meer dan 5 ja ren, onder leiding van Hitier, heeft standgehouden tegen een vijand, wiens overwinningen slechte het gevolg zijn van ma- deld? En dan moet het antwoord luiden:met afgevaardigden van de leiders der z.g. „Indonesi sche republiek", waarvan Soe karno de „president" en Sjahrir de eerste „minister" ijs. Wie is Soekarno? Laat hij het zelf zeggen. Na den zeeslag bij Leyte «ein de hij aan den Japanschen Biersten Minister Koiso: „Ten behoeve rail de natio nale vrijheid zal het Indonesi- ache Volk op leven en dood strijden tezamen met Dal Nip pon Teikokoe (Japan) teneinde te verbrijzelen, dus te vernieti gen Amerika, Engeland ad Ne derland. Wij wenschen heil en zeggen dank aan Dai Nippon Teikokoe (Japan) in verband met de overwinning ter zee (Taiwan gaat is de duidelijke taak van de volken van Oost-Azië, die tesamen met Japan voor de overwinning en de vrijheid van Indonesië vechten. Wij moeten onze krachtsinspanning verdub- helen en de vrijheid behouden.' Volkomen terecht verklaarde dan ook Minister Logemann op 16 Oct. 1945 in dq Tweede Ka- mtr: „Da Regeering heeft zloh van den aanvang af voor oogan gestold, aat praten met het Soekarno-régime even onwaardig ale on vruchtbaar moest zijn. On waardig, omdat Ir Soekarno zich volledig geïdentificeerd heeft met het Japansche régime en volstrekt vijandig staat tegenover Nederland; onvruchtbaar, omdat met dezen leider met niets minder tevreden dan vol- atrekte onafhankelijkheid geen gemeentohappelUke ba sis van bsepreklngen te vin den kan zijn." Evea onwaardig ets MTrusht- bear. Dat 1* duidelijke taal. Op 21 December 1945 legde minister Logeman er in de Tweede Kamer den nadruk op: dat bij te voeren bespre kingen behoort te worden uitgegaan van de erkenning van het wettig gezad. Alweer duidelijk. En nu gaan de onderbande* lingen beginnen. Maar, met negeering van vroeger afgelegde verklaringen met afgevaardigden van Soe karno. „Even onwaardig nis onvruchtbaa rl" Met afgevaardigden van Sjahrir, die onlangs, volgens san tot nu toe niet tegengesproken persbericht, verklaarde: „Wij willen den heer van Mook beschouwen en ontvan gen als den Yoornaamsten afge vaardigde van een vreemde, doch wel bekende mogendheid, om, naar wij hopen, op de vriendschappelijkste wijze be sprekingen te voeren over de Nederlandsche belangen en het Nedcrlandsche standpunt." HET PRINSELIJK PAAR ONTVANGT HOOGSTE ZWEEDSCHE ONDER SCHEIDING. Prinses Juliana en Print Bernhard ontvingen de hoogste onderscheiding, die Zweden kent, de orde van de Serafijnen. De heer Bach heeft aan den gemeente of in vitale bedrijven, Minister van Handel en Nijver-1 wijl de Nederlandsche textiel- heid de volgende vragen gesteld: j industrie in verband met de devie- 1. Is het den Minister bekend, zenpositie gedeeltelijk werkt voor dat in een verslag eener rede, ge houden voor een vergadering van een politieke partij, aan hem het volgende in den mond is gelegd: „Als de winkeliers geldige tex tielpunten niet honoreeren, is dat meer een quaestie van niet willen dan van niet kunnen. Geef namen on plaats van „neenverkoopende" winkeliers op aan het departement van Handel en Nijverheid, dan zullen we zien of er niets meer te krijgen is. In uiterste nood zaak zal ik e*n centraal magazijn laten inrichten, waar jonggehuw den alles op hun vergunningen kunnen krijgen"? Kan de Minister de juistheid van dit verslag bevestigen? 2. Is het den Minister be kend, dat dit verslag in de kringen van den textiel-ds- tailhandel opzien en veront waardiging heeft gewekt; omdat er volgens ambtelijke en particuliere vakmenschen veel meer vergunningen en punten in omloop zijn dan er beschikbare voorraad is bij den kleinhandel; en omdat door reeksen van ma- nufacturiers, aangesloten bij de meest voortreffelijke inkooporga nisaties, wordt verklaarde dat zij ondanks alle moeiten, persoonlijk bezoek aan fabrikanten en tallooze correspondenties er niet in slagen iets van beteekenis voor hun klan ten machtig te worden? 3. Is de Minister niet van oordeel, dat de optimistische beschouwingen, welke hij pleegt te houden omtrent productiecijfers op zich zelf geschikt zijn om misverstan den te doen ontstaan om trent de mogelijkheden tot voorziening der bevolking met textiel; wijl vele textielgoederen voor heen voor een groot deel uit het buitenland werden geïmporteerd, wijl groote hoeveelheden textiel bestemd zijn of waren voor de mijnarbeiders, bet leger, zieken en rusthuizen en andere spaciale doeleinden, wijl groote hoeveelheden textiel de winkelier en burgerbevolking voorbij gaan omdat deze recht streeks van de fabriek geleverd worden aan ambtenaren tn arbei ders, wsrkaaasi bij hst rijk, de export? 4. Is de Minister niet van mee ning, dat een dreigement, als vervat in de laatste zinsnede van bovenbedoeld verslag, niet be. hoort tot de prikkels, welke de overgroote bona fide meerderheid van het bedrijfsleven behoeft ter bevordering van zijn maatschap pelijke plichtsvervulling? 5. Is de Minister bereid ook zijnerzijds te bevorderen, dat om trent de factoren, die thans de voorziening der bevolking met textiel beïnvloeden, een meer vol ledige en harmonische openbare voor lichting wordt gegevsn? Een brief van Sjahrir. Naar het A.N.P. uit welinge lichte bron verneemt, is thans ge bleken, dat de kortgeleden in de „Daily Worker" gepubliceerde brief van Sjahrir op het oogen- blik der publicatie drie maanden oud was. Hieruit blijkt dus, dat de brief wel degelijk van Sjahrir afkom stig was en dat hij het ook niet noodig geacht heeft van een an dere zienswijze blijk te geven. Franco heeft verklaard, dat zijn taak in Spanje „aog maar pas begonnen is". Vrijdag landde op Schiphol een 3-tal Junkers J.U. 52, af komstig uit Duitschland. Zij zijn als oorlogsbuit toegewezen aan de rijksluchtvaartschool te Gilze Rijen, om als lesvlieg- tuigen te worden gebruikt. Een wetsontwerp betreffende de zuivering van Ned. ridderorden is bij de Tweede Kamer inga- diend. Uit Washington wordt ga* meld, dat de export van Amerlkaanaohe kolen naar „eenige tientallen behoeftige Europeesohe landen" aart het eind van deze week geheel zal stilstaan, als gevolg van de staking van 400.000 mUn- werkers, dia nu 7 dagen raad» duurt. DE GROOTE DOORBRAAK? Er worden mooie theorieën verkondigd over de „groote doorbraak". Ziehier een stukje practijik. Aan de Universiteit van Am sterdam moet een hoogleeraar in de psychiatrie benoemd wor den. Op de voordracht staan: 1. Prof. dr L. van der Horst, hoogleeraar aan de Vrije Uni versiteit; 2. Dr H. C. van der Waals. Een aantal Amsterdam- sche zenuwartsen hebben een adres aan den Amsterdamscheu Raad gericht om niet prof. Van der Horst, doch dr Van der Waals te benoemen. Volgens „Het Parool" betref fen de bezwaren dezer artsen tegen prof. Van der Horst niet diens „algemeen erkende capaci teiten als geleerde en docent, noch zijn buiten discussie staande verdienste als verzets man (beiden geen lichte zaken voorwaar I), maar uitsluitend het politieke aspect van zijn confessioneele instelling..' Het verband, dat de Amster- damsche zenuwartsen leggen tusschen geloofsovertuiging en politiek lijkt ons, aldus „Vrij Nederland", weinig gelukkig. We dachten, dat we dat sinds „de groote doorbraak" een beetje te boven waren. Het bezwaar is verder vrij ge heimzinnig geformuleerd. Maar men zal het wel zoo moeten duiden, dat men iemand van de religieuze overtuiging van prof. Van der Horst niet lust. Waar mee men terugkeert tot een van de slechtste tradities van het liberalisme hier te lande. Wij hopen, dat do Amster- damsche gemeenteraad beter dan de adresseerende artsen zal toonen te beseffen, dat bij hoogleeraarsbenoemingen aller eerst wetenschappelijke etv al gemeen maatschappelijke over wegingen behooren te gelden. TABAK AL8 VOEDINGS MIDDEL, Minister Noel Baker heeft Smokkelauto reed In een café. Dezer dagen heeft zich te Esschen weer eens een Wild- West tafreeltje voorgedaan tus schen militaire smokkelaars en douaniers. Op dien dag n.l. kwam een Ne derlandsche militaire vrachtwagen uit de richting Nederland gere den. Enkele Belgische douane beambten gaven bevel te stoppen. De chauffeur gaf hieraan echter geen gehoor en poogde door het opvoeren van zijn snelheid te ontsnappen. Aan de grens kent men echter deze streken zoo langzamerhand en dus openden de douaniers het vuur op den voortsnellenden wagen. Of het bierdoor kwam is nog niet be kend, maar in ieder geval botste slechts enkele minuten later de auto tegen een café in het grens plaats) e op en reed daar de ge- heele voorgevel in elkaar, zoodat de wagen in de gelagzaal kwam te staan. Gelukkig werd niemand van de aanwezigen gewond. Twee personen die achter is de auto ge zeten waren, bleken gewond te zijn. De chauffeur wist in het donker te ontkomen. Het bleek, dat met de auto drie kalf vaarzen werden vervoerd. Tekort aan onderwijzer*. De minister van Onderwijs heeft in antwoord op vragen van den heer Van Sleen geantwoord, dat hij overweegt, welke maat regelen kunnen worden getroffen om zoo spoedig mogelijk te voor zien in het tekort aan leerkrach ten bij het lager onderwijs. Een oplossing van dit vraagstuk acht de minister niet gemakkelijk. Vreemde auto'a In België. Sedert 1 April behoeven de be stuurden van Taxi Meneer? Men kan thans t« Londen «en luohttaxi huren voor een retourvlucht naar practlsoh alle landen ter wereld. Een reis bureau boekte dezer dagen een familie, die met vacantle haar Nice ging. Ook zakenlieden, die da Jaarbeurs te Bazel jon gen bezoeken, maakten van een luoht-taxi gebruik. Het tarief voor een vijfpersoons toestel bedraagt 1.50 per mijl en voor een drieporsoons toe stel 75 cent. Een retourtje LondenParjj* kost ongeveer 540 gulden en een reis naar Zwitserland 1180 gulden. De aultan van Pontianak In Den Haag. De sultan van Pontianak, die, zooali bekend, op verzoek van Dr van Mook de reis naar Ne derland beeft meegemaakt, heeft Maandag en gisteren een bezoek aan Den Haag gebracht. Da commissi* vaa kat Amsri- keanicha Congres, dat at* onder zoek naar den Japantohoa aanval op Pearl Harbour op 7 Deo. '41 instelt, is een brief yan Churchill aan Roosevelt voorgelegd, waarin de eerste den president tien maan den voor den aanval waarschuwde, dat gezien de heerschende geestes gesteldheid in Japan, dit land niet zou aarzelen den oorlog te beginnen. Churchill voorspelde den Japan schen aanval op Singapore, Ne- derlandsch-Indië, Australië en Nieuw-Zeeland. De commissie werd tevens een document voorgelegd, be vattende telegrammen van het Britsche ministerie van Buitenl. Zaken, waarin wordt voorgesteld een gezamenlijke verklaring te richten tot de Japansche regeerin, dat elke aanval op Nederl.-lndië Japan onmiddellijk in den oorlog zou betrekken. De aankomst van het Prinselijk Paar in Kopenhagen. Na de landing op het vliegveld Kastrup. V.Ln.r.: H. K. H. Prinses Juliana, Z. K. H. Prins Bernhard en Koningin Alexandrina van Denemarken. Anef o/Presser Een adres aan de Regeering. Door de nationale commissie tegen het alcoholisme is een brief gericht aan de Regeering, waarin er op gewezen wordt, dat ondanks het groote voedsel tekort nog steeds belangrijke hoeveelheden uitnemende voe- motorvoertuigen, dingsstoffen tot alcoholhoudende dranken worden verwerkt. Aangedrongen wordt op verlaging van het zeker niet matige rantsoen al cohol, dat straks 60 pet. bedraagt. Het bierverbruik is reeds boven het vooroorlogsche peil gestegen. Verder wordt aangedrongen op verhooging van den in ons land zeer lagen bierac cijns, zoodat bij een belangrijk ver minderd gebruik, de schatkist geen schade behoeft »e lijden. Gevraagd wordt de voedselverspil- ling voor alcohol ernstig te beper ken. Rubberlaarzen voor den land- en tuinbouw. D« distributie van rubberlaar- zse voor den Land- en Tuinbouw ia in banden gelegd van de Pro vincials af deelingen van deëüsb- ting voor den Landbouw. Brussel eehenkt Arnhem een half mlllloen gulden. De Belgische en LuxembuTgscbe autoriteiten, financiers sn indu- atrlëelen, die op uitnoodlging van de Ned. K. v. K. voor België en Luxemburg een bezoek aan Ne derland brachten, hebben Zater dag het door Brussel geadopteer de Arnhem bezocht. Brussel'* wnd. burgemeester, de heer O. G. Met ser, bood namens bet consortium van Brusselsche banken eon be drag van f 500.000 aan. Wel een prachtige gift van onze Zuiderburen. Door de politie te Vlissingen is aangehouden een 17-jarige jonge man, die Zondagmorgen niet na der te noemen handelingen pleeg de met een door hem medegeiokt 6-jarig meisje, Dit is de tweede maal in een enkele week, dat alhier een zeden misdrijf tegen jonge meisjes werd gepleegd. Zoo iets ergerlijks kwam in Vlissingen nog niet voor. In beide gevallen was dit eea geestelijk minderwaardige waarvan de snelle opsporing slaagde, doordat terstond, zonder een minuut verloren te laten gaan, aangifte bij de politie geschiedde. Hierin ligt een dubbele waar schuwing voor ouders en opvoe ders, n.l. laat het toezicht op Uw kinderen, juist in deze na-oorlogs jaren, scherper zijn dan ooit ert geen moment verslappen en mocht U iets misdadigs vermoeden, ga direct d.w.z. zonder een oogen- blik te wachten, naar de politie. Laat U niet door valschen schroom weerhouden, dergelijke zaken worden op de meest kiesche wijze behandeld. Al» gevolg van een fufcschea de dagbladen getroffen regeling, ter verzekering ven oen billijke papiervcrdeellng, verschijnt on» blad, uit hoofde ven zijn fermeat, vandaag in e*a «twens van 4 pagina's* p. Aan een aan de Tweede Kamer den bezetter rechtstreeks zijn op- overgelegd overzicht betreffende de Rijksfinanciën gedurende de oorlogsjaren 1940—1944 is het volgende ontleend: Over 1940 was he't nadeelig saldo van den begrootingsdienst f 715 millioen; over 1941 f 1938 millioen; over 1942 f 2099 mil lioen. Hierin zijn de door da Neder landsche regeering te Londea go- Londen gehouden internatio nale graanconferentie gesloten. Belangrijk, zoo zeide hij o.m.. is, dat verschillende landen een overschot aan visch hebben aangeboden. Griekenland zal tabak en gedroogd fruit leve ren. Ook tabak ia een voedings middel, want bij de boeren kan je er voedsel voor low krijgen. (Gelach.) Het is in Engeland dus al niet anders dan in ons land. Tabak beteekent: voedings middelen. E« Wel wat aster ééiit Verreweg het grootste deel der tekorten is veroorzaakt door maatregelen, welke een recht- streeksch gevolg zijn van de be zetting. Voor 1940 worden de kosten van deze maatregelen be rekend op f 625 millioen, voor 1941 op f 1786 millioen, voor 1942 op f 1745 millioen, voor 1943 op f 2028 millioen na voor 1944 ep f 2646 millioen. Deze cijfers geven dus san bet tetaal van een aantal ep het bud get gelegde uitgaven, waarvan laas worde* gsasgd, dat rij deer gelegd, of wel, dat zij een recht- streeksch gevolg van het feit der bezetting zijn. In totaal la wegens kredie ten voor de DuitschéQPweer- macht, met Inbegrip van de bijzondere schattingen, welke onder allerlei voorwendsels door den bezetter werden op gelegd, over de Jaren van den oorlog 1940 tot en met 1945 het enorme bedrag van 8449 millioen aan de Ne derlandsche schatkist ont trokken, Dit bedrag moet dan nog wor den verhoogd wegens alferlei uit gaven, welke het gevolg zijn van de Duitsche bezetting zooals cre- dieten voor het Duitsche civiele bestuur, verdedigingswerken van dat bestuur en andere uitgaven, welke niet rechtstreeks aan des bezetter werden gedaan, doch ep dieaa instignatie en waarmede «as* Nederlasdsoh belang, desk wel Duitsche belangen werden gediend met f 959 millioen voor de jaren 1940 tot en met 1944. Worden hier dan nog bij geteld de bijzondere credieten e.d., welke van Nederland zijn gevergd en welke in het witboek afzonderlijk worden genoemd, dan wordt het to taalcijfer van de Duitsche bezettingskosten over de Jaren 19401944, met inbe grip van de Duitsche weer machtsuitgaven, aan Neder land opgelegd over 1945, ƒ9573 millioen. Bij de beoordeeling out et bovendien nog rekening wor den gehouden met de vorde ring van de Nederlandsche Bank op de Duitsche Rijksbank van rond f 4500 millioen. De opbrengst der Rijksbe lastingen waarvan het ge middelde over de jaren 1935/1939 f 566 millioen bedroeg, ii over 1940—1944 door invloed van den bezetter bijna verdubbeld, (f 1123 millioen). De gevestigde en vlettende Schuld tezamen is gestegen van f 4058 millioen ep 1 Jan. 1931 tet f 12619 millioen sp 1 Jan. 1945. CANDIDAATSTELLING TWEEDE KAMER. Elf partijen nemsn deel. De verkiezingsdienst van hst A.N.P, deelt mede: De Oandidaatstelling voor d« verkiezing van Leden der Twee de Kamer vond Dinsdag 9 April in de achttien kieskringen plaats. De volgende partijen zullen aan d« verkiezingen deelnemen: Anti-Revolutionaire Partij, Par tij van den Arbeid, Protestant- sehe Unie, Katholieke Volkspartij, Staatkundig Gereformeerde Par tij, Christelijk Historische Unie, Communistische Partij Nederland (De Waarheid), Partij van do Vrijheid, Nederlandsche Bellamy Partjj, Onafhankelijke Partij (groep Lopez) en de Christelijk Democratische Volkspartij. In totaal nemen dus elf par tijen aan de Tweede Kamerverkie zingen deel. Ter vergelijking die ns, dat bij de laatst gehouden Kamrverkiezingen (1937) twintig staatkundige partijen c.q. groepen candidatenljjstea hadden inge diend. De toestand In Indië. Het officieele Britsche commu niqué deelt o.m. bet volgende mede: Alle wijken van Noord-Ban- doeng zijn rustig. Een spoorbrug is door Indonesiërs verwoest, doch patrouilles hebben bemerkt, dat de bewoners minder bevreesd zij* voor geallieerde soldaten. In Lembang en ten Oosten van Bandoeng zijn nog meer brandon uitgebroken. De Indonesiërs hebben gealli eerde stellingen te Semarang met mortiervuur en granaten bestookt Het vuur is met artillerie geschut beantwoord. Van Bali wordt gemeld, dat er zich ten Noorden van Tabanan een gevecht met terroristen heeft voorgedaan. Nederlandsche troepen zijn zon der incideotea te Loetji op Borneo geland. De besprekingen op de Hooge Veluwe. Officieel wordt medegedeeld: De besprekingen tusschen de Nederlandsche regeering en den luitenant-gouverneur-generaal zul. len in de komende dagen worden voortgezet. Intusschen had heden op St. Hubertus een bijeenkomst plaats van sociaal karakter tus schen leden van de Nederlandsche regeering, den luitenant-gouver neur-generaal en de uit Indiê overgekomen Indonesiërs. Op deze bijeenkomst werd een werkpro gramma voor de komende dage* opgesteld.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1