Indië in nood. De> JfowÜH&cUe' dcMdyuuut-c&tofet&ftiie. Internationale samenwerking. Hulde aan Nederland. KRUIMELTJES Ruhrgebied en Rijnland. UuUiMcitoty aan de Spoorwegstaking. Uit de Provincie Vlammend protest van Vlissingen. Laatste berichten. i»K Bli,T £g$Tt Kouder, ■Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Mati ge vooral langs de Waddenzee tijdelijk krachtige N.-W. wind. Kouder dan gisteren. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 311 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 9 April 1946 Abonn.prijs ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg en Terneuzen. Advertentieprijs 12% cent per m.m. van 'Op- en wde.'jjarig Zon en Maan. Woensdag: Zon op 5.58 u., on der 19.26 u. Maan op 12.27 u., onder 4.08 u. V.M. 16 April. Hoog water te Vlissingen Woensdag 10 April: 9.01 u. 1.42 m, 21.48 u. 1.19 m. Indië is in nood. Missohicn meer dan soit te voren. De extremistische benden gaan nog altijd voort de bevol king Europeanen en inlan der» waarbij inzonderheid de inlandiche Christenen het moe ten ontgelden, op een ver schrikkelijke wijze te terrori- seeren. Niemand weet precies wat zich in de niet bezette gedeel ten van ons Indië afspeelt, maar terzake kundigen vreezen, dat de toestand waarin tien duizenden weerlooze slachtof fers zich bevinden, buitenge woon ernstig is en de z.g. de- publikeinsche regeering doet niets om hieraan een einde te maken. Maar zoo mogelijk nog erger is, dat de Nederlandsche regoe- ring met de leiders van de op standelingen, die geen enkel mandaat hebben en. die niet het minste recht hebben om als vertegenwoordigers van de meer dan 50 Indische vol ken op te treden, op voet van gelijkheid onderhandelt. En dat in pertinente tegen spraak met meermalen afgeleg. de verklaringen. Toen in November van het vorige jaar werd meegedeeld, dat Dr van Mook, ondanks be sliste toezeggingen van minis ter Logeman toch met Soekar- ao had onderhandeld werd of ficieel namens de Nederland sche regeering verklaard, dat dit in uitdrukkelij- ken strijd was met de hem verstrekte opdracht, dat be spreking met Soe- karno onmogelijk en onjuist' was en dat de Regeering dien- overeenkomstig zou handelen. Maatregelen werden echter niet genomen. Integendeel. Er is voortdurend met Soekar- no onderhandeld en thans wordt een officieele deputatie van dezen Jappen-knecht, die in dank voor de aan de Japan- sche indringers bewezen dien sten een liooge onderscheiding ontving, officieel door de Re geering ontvangen om met haar de toekomst van Indië te bespreken. Wat er achter de schermen gebeurt i» niet bekend. Maar wel werd gepubliceerd, dat de voorbereidende bespre kingen, ondanks de scherpe re solutie van Sjahrir, in den meest vriendschappelijken geest zijn gevoerd. Zóó wordt inplaats van het gezag hoog te houden en rust en orde te. handhaven, Indië al pratende verspeeld. Indië het is de hoogste tijd dat dit doordringt tot ons volk is in nood I REPATRIËERENDEN „TABINTA", Het nn.s. „Tabinta" zal vermoedelijk op 12 April piet 858 repatriëerenden uit Indië aan boord te Amsterdam aankomen. De betreffende lijst ligt op onze kantoren te Goes, Middelburg, Vlissingen, Zierikzee, Tholeir en Ter- neuzen ter inzage. PERSONEN OP JAVA. Ook liggen op ons bureau te Goes lijsten van het Ned. Roode Kruis ter in zage met de namen van personen, die zich buiten de geallieerde gebieden op Java bevinden. RUSLAND EN TURKIJE. De „Washington Post" schrijft, dat de Sowjet-Unie langs diplomatieken weg den Turken heeft doen weten, dat zij de grensgebieden Artvin. Kars en Ardahan in N.O. Tur kije terugwenscht. DE PERZISCHE KWESTIE. Gromyko heeft, zoo deelt de Sowjet-omroep mee, een brief aan den Veiligheidsraad ge richt, waarin hij verzoekt de Perzische kwestie definitief van de agenda te schrappen. HONGERSNOOD IN CHINA Uit te Washington ontvan gen officieele rapporten en persberichten blijkt steeds dui delijker, aldus de Times-cor respondent, dat China voor den hevigsten hongersnood staat, die het land deze eeuw geteis terd heeft. Ongeveer 15 mil- lioen inwoners zijn den hon gerdood nabij. Vele factoren hebben tot deze ramp bijgedra gen: de oorlog met Japan, de burgeroorlog en natuurrampen als droogte, overttroomingen en sprinkhanen. De Unrra doet wat zij kan, maar desondanks zullen velen van honger omko men voordat de oogst van 1946 binnen is. DE INDISCHE SPAARBANKBOEKJES. Overschrijving of terug betaling is niet mogelijk. Eenigen tijd geleden verscheen in de Indische pers het officieele bericht, dat zij, die voornemens waren naar Nederland te repatri eerden, en die in het bezit waren van een (Indisch) spaarbank boekje, hiervan opgave dienden te doen bij den directeur van de Postspaarbank te Batavia. Voor overschrijving naar Nederland zou gezorgd worden, zoodat de be trokkenen bij aankomst in Neder land onmiddellijk in de gelegen heid konden worden gesteld een gedeelte van hun gelden (die ge stort moesten zijn vóór de Ja- pansche bezetting) op te nemen. De N. Leidsche Crt. weet ech ter te melden, dat van een derge lijke regeling geen sprak» is. Overschrijving van of terugbeta ling op Indische boekjes is niet mogelijk, aangozien aldus de directeur van de Rijkspostspaar bank de overeenkomst met de Postspaarbank in Nederlandsch- Indië door den oorlog opgeschort en tengevolge van da abnormale verhoudingen daar te lande nog niet in werking is getreden. Intusschen is overleg met de Nederlandsch-Indische regeering terzake gaande. De te Londen gehouden brood graan-conferentie heeft haar besprekingen geëindigd. Aangedrongen werd o.a. op prioriteit van de productie vau landbouwwerktuigen in de be zette vijandelijke gebieden. Re kening zal voorts worden ge houden met de waarschijnlijk heid, dat de voedselcrisis nog wel in 1947 zal voortduren, zulks met het oog op den ver bouw van wintergraan en de voorraden zaaikoren. Minister Mansholt drong met succes aan op internationale distributie van voergranen. Doordat dit niet eerder gebeurd is zijn de prijzen enorm geste gen. De conferentie heeft o.a. zijn hoop op Argentinië gesteld en in den vorm van een motie een beroep op dat land gedaan zoo veel mogelijk graan uit te voe ren. Noorwegen, Zweden, Dene marken en Portugal hebben Europa hun overschot aan visch aangeboden, hetgeen als een belangrijke en verwachte bijdrage voor de voedselvoor ziening werd beschouwd. In een slotrede zeide de voor zitter, minister Noel Baker, o.a. Wat Nederland na de be vrijding heeft gepresteerd grenst aan het ongelooflijke. Ue ondergeloopen gebieden zijn droog gemaakt en ver wachten een oogst en al is deze wellicht schraal, het is toch in elk geval iets. Hij noemde deze reconstructie een wonder. Voor Nederland vloeien uit de conferentie geen bepaalde maaregelen voort. Uit eigen beweging heeft de regeering het broodrantsoen reeds ver laagd. Zij zal alles doen om een zoo groot mogelijk gedeelte van den oogst van 1946 in han den te krijgen en zooveel mo gelijk te importeeren. Er zal een krachtige actie te- uniformen kan met ingang van 15 April in Duitschland met den dood worden gestraft. De luchtlijn Amsterdam Knokke zal voorloopig nog niet in bedrijf worden gesteld. gen verspilling vatt Voedsel worden gevoerd. Van hoe groot gewicht dit 13, bleek uit de slotrede van Mi nister Noel Baker, die zeide, dat door verspilling alleen ai 5 tot 7 percent van het brood graan verloren gaat. In een groote stad in Europa be draagt de verspilling aan voed sel een ton per dag. „Onverbiddelijk moet de strijd tegen ratten worden aangebonden, omdat jaarlijks 23 millioen kilogram voedsel door de rattenplaag verloren gaat. Twintig ratten hebben per dag evenveel caloriën als een mensch noodig en ze zorgen wel, dat ze die krijgen." In Nederland is, naar minis ter Mansholt verklaarde, de rattenbestrijding voortreffelijk georganiseerd. overgeleverd worden aan de S. D. Christiansen had 'dan ook aan Keitel gevraagd hoe hij hande len moest, aangezien hij er met de bestaande middelen niet te gen opgewassen was en Keitel had hem geantwoord, dat, wan neer overhandiging vain stakers aan den S.D, niet mogelijk was, door Christiansen meedoogen- loos andere maatregelen getrof fen moesten worden en dat er „natuurlijk" onder de gegeven omstandigheden geen bezwaar bestond tegen doodvonnissen door de standgerechten. Niette min verklaarde Keitel, dat hij niet bedoeld had een aanmoedi ging te geven de menschen maar neer te schieten en ove rigens zou het bevel van Hitier afkomstig zijn geweest. Hij had het slechts doorgegeven. De vragen, die de beschuldi gers hem stelden, brachten Keitel in moeilijkheden en maakten zijn antwoord onze ker. WANNEER BEGINT DE VREDESCONFERENTIE? Naar officieel te Londen is meegedeeld, heeft Engeland de uitnoodiging der Amerikaan- sche regeering, om de bijeen komst der Amerikaansche, En- gelsche, Fransche en Russische ministers van Buitenl. Zaken op 25 April te Parijs bij te wo nen, aangenomen. MIN. SCHERMERHORN NAAR LONDEN. De Britsche regeering heeft minister Schermerhorn uitge- noodigd naar Londen te komen voor een gedachtenwisseling over de Nederlandsch-Indische kwestie. (Een interne Neder landsche zaak 1) De minister heeft deze uitnoodiging aan vaard en zal op 12 April door den Britschen eersten minister ontvangen worden. Koningin Alexandrina en kroonprins Frederik van Dene marken waren ter begroeting van het Prinselijk Paar op het vliegveld Kastrup aanwezig. Anefo/Presser P. Men verwacht, dat de Bra- ziliaansche koffieoogst de grootste zal zijn sinds 15 jaar. Het dragen van militaire SCHERMUTSELING OP SCHIPHOL! Voor de aankomst van het vlieg tuig van Dr van Mook op Schiphol deden zich moeilijkhe den voor tusschen een aantal wachtende journalisten en ver tegenwoordigers van Indonesische groepen «enerzijds en de mare chaussee anderzijds. Ondanks be middelingspogingen van een hoog ambtenaar konden verschillende journalisten en ook genoemde ver tegenwoordigers geen toegang tot het vliegtuig krijgen. Mevr. Sjahrir kreeg een weigerend ant woord, toen zij zich met een ver zoek om toelating tot de mare chaussee wendde. Zij liet het hierbij niet en wist ten slotte een autoriteit voor zich te winnen, die haar met een klein gezelschap van partijgenooten naar het vlieg veld bracht. Daarop verzocht ook de heer Palar, Indonesiër en lid van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal, nogmaals te worden toegelaten. Dit gaf aanleiding tot een in cident. Twee leden van de mare chaussee pakten den heer Palar ia zfjn kraag en niet rachthandig duwden zij hem naar de wachten de menigte terug. Er ontstond tumnlt: de Indonesiër» nitten kre ten al» „democratie", „wij leven in een democratisch land", maar de heer Palar bracht met een handgebaar de gemoederen tot kalmte. Vervolgen» keerde hjj zich tot de heide leden der marechaus see en zeide: „hier zult ge meer van hooien". OUD-PRESIDENT HOOVER IN NEDERLAND. Oud-president Hoover wordt vandaag uit Brussel op Schip hol verwacht. Duitschers vragen: geen afscheiding. Alle Duitsche anti-Fascisti sche partijen hebben eeni op roep tot de geallieerde bezet tende mogendheden gericht, waarin zij vragen het vraag stuk van het Ruhr-gebied en het Rijnland onmiddellijk te re gelen ten gunste van Duitsch land. Zij vragen een regeling vol gens de richtlijnen van de ver klaring van Potsdam, waarbij werd bepaald, dat Duitschland behandeld moest worden als een economische eenheid. De vredo van Europa, zoo zeggen zij, kan niet verzekerd worden als de Ruhr niet een integraal deel van Duitschland blijft. Bij het kruisverhoor van gene raal Keitel te Neurenberg, kwam ook de spoorwegstaking in ons land ter sprake. Daaruit bleek, dat de Duitschers het le ger wel konden laten optreden tegen actieve saboteurs, maar niet tegen passieve. In die ge vallen moesten de saboteurs TRUBINAAL TE MIDDELBURG. Zitting van Vrijdag. Joh. v. B e 1 z e n, net- tenbreier te Arnemuiden, was in den zomer van 1940 lid der N.S.B. geworden. Hij had ver gaderingen bezocht en omgang met N.S.B.ers gehad Besch., wiens beenen reeds vanaf zijn jeugd zijn verlamd, erkende al het ten laste gelegde. Hij was lid geworden, wijl hij dacht, dat het voor hem als handar beider beter zou zijn. Mej. Mr Anne Bolle achtte zijn lidmaatschap zeer ver klaarbaar, daar hij in zeer be hoeftige omstandigheden ver keerde. i Joh. Corn. Hendrik.' s e, bakker te Middelburg, was in Dec. 1940 Hd der N.S.B. ge worden en was ook lid van N.V.D. en N.A.F. Voorts was hij wachtsman bij den anti- sabolagedienst en werkzaam in de Duitsche militaire bak kerijen te Goes en Middelburg. Doordat zijn zoon bij de Kriegsmarine was, had hij ex tra bonnen en levensmiddelen ontvangen. Ook deze man was lid ge worden, omdat hij lang werke loos was geweest. Dat zijn zoon naar de Kriegsmarine ging, kon hij niet helpen, daar de jongen in Duitschland werk te. Met de extra-bonnen heeft hij bovendien vele menschen geholpen. Huiselijke omstan digheden waren oorzaak van zijn dienstname bij den anti- sabotagedienst. Hij had nu veel spijt van zijn onnadenkend heid. Mr F. W. Adriaanse wees erop, dat deze persoon een zwak karakter heeft. A b r. M ujl d e r, transport arbeider te Arnemuiden, was in Sept. 1943 symp. lid geworden en was als groepsleider werk zaam geweest, had veel omgang met den N.S.B. burgemeester v. Sprundel gehad, was wachts man bij den anti-sabotage- dienst en in Febr. 1944 lid van den N.V.D. geworden. Deze man verklaarde, niet te kunnen lezen en schrijven. Toen hem een door hemzelf geschreven briefje getoond werd, beweerde hij, dat hij van een concept briefje de letters had overge- teekendl Bij den burgemeester kwam hij alleen ,om een ver gunning voor den Sloedam te halen, wanneer hij zijn zuster in Vrederust wilde bezoeken. Toen hij op den Kleverskerlc- schen weg moest patrouillee ren, had hij een stokje bij zich. „Dirigeerstok?" vroeg de voorz. „Ja, mijnheer." „Of een knup pel", vroeg dhr Meliefste. „Dat kan ook best", antwoordde besch. Volgens mr Kuipers was M. door zijn beperkte verstande lijke vermogens een gemakke lijke prooi geworden. Hij heeft vele O.T.-arbeiders over den Sloedam geholpen. A a. Ma. Zoeter, werk ster te Middelburg, had veel- vuldigen omgang met Duitsche militairen, was in een viertal plaatsen voor de D. Wehr- macht werkzaam geweest en MIDDELBURG. Zaterdagmiddag is het Ver keersbureau van de V(V.V. her opend in een noodwinkel aan de Londensche Kaai. Het is eenvoudig en doelmatig inge richt. Het bureau zal nu het pu bliek dezelfde diensten bewij zen, waarvan ook vroeger zulk een dankbaar gebruik werd ge maakt. Alle mogelijke passage- biljetten voor trein, boot en vliegtuig zullen er betrokken kunnen worden. VLISSINGEN. Vrijdagavond was hier door de Partij van den Arbeid een vergadering belegd, waar als spreker optrad dhr C. J. v. Lienden, lid van de Tweede Kemer, uit Eindhoven. Na uit voerig de politieke ontwikkeling sinds de bevrijding te hebben ge memoreerd, concludeerde spr., dat het doel van de P. v. d. A. moet zijn zich in dienst te stellen van de gemeenschap, zonder te zien naar eigen Voordeel, Dringende oproep. Nogmaals wordt op leder een dringend beroep gedaan om zoo mogelijk één der 85 Leidsche mu zikanten voor één nacht te huis vesten, die a.s. Zaterdag de Vlis- singsche kinderen op hun thuis reis vergezellen. Men geve zich vóór Donderdag op de gem-sccr, op, 3e afd., kamer 3a. Teen Uw dankbaarheid. Chr. Bond van Pertonsel In Publieken Dienst. Ter gelegenheid van het 15-j. bestaan van de afd. Vlissingen van den Chr. Bond van Personeel in Publ. Dienst werd Vrijdag in het C.J.M.V.-gebouw een feeste lijke bijeenkomst gehouden. Dhr A. Arendse jubileerde eveneens, daar hij van het begin af voorz. is geweest, In een historisch over zicht zette hij de belevenissen van de afd. uiteen. Door den Chr. Best. Bond en de afd. Middelburg werden bij monde van dhrn Ma rijs en Asscheman felecitaties uitgebracht. De Bondssecr. dhr P. Kapinga uit Rotterdam hield daarna een feestrede. In de verwarring van dezen tijd is het werk der Chr. Vakbeweking zeer belangrijk, ondanks de beweringen van sommige predikanten, die ad- viseeren zich modern te organi- seeren, wijzend op het slechte voorbeeld in Engeland. Spr. ziet voor de Chr. organisaties een I groots taalt. De avond, die werd afgewisseld met grabbelton, zang, muziek en film had verder een gezellig ver loop, Een samenspraak „Ten on- I der, maar toch overwonnen", j toonde de houding van de Chr. arbeiders bij de gelijkschakeling in den bezetingstijd. I Een tableau waarbij vertegen woordigers van alle openbare diensten vertegenwoordigd waren, besloot den ieestavond. Chr. Mandolinevereeniging. Deze gaf voor 't eerst na de bevrijding o.l.v, Mej. M. Kuijpers een uitvoering voor donateurs en genoodigden. Na gebed en een korte in leiding door den voorz., dhr H. H. Sijtsma, werd het concert ge opend met het clublied, Door het orkest werden een 6- tal nummers gebracht, waarvan de Concert-Ouverture No. 12 van Joh. B. Kok en de Mazurka Pic- cola Tita van Carlo Lissoni uit stekend werden vertolkt. Iets nieuws was het optreden van de „Sunny Beams", in Zuidzee- kleeding, met hun vrooüjke lied jes en Hawaian-muziek. Bijzon der goed was ook het kwartet, versterkt met slagwerk en tam boerijn. Tusschen de nummers door zorgde Annie de Smit met com- boy-liedje» op de gietear voor afwisseling. Het was een goede muzikale avond. A.V. „Marathon", De athletiekvor. „Marathon" is voornemens op een door haaf ver kregen sportveld nabij Westduin een eenvoudig clubgebouwtje te plaatsen. Om de noodige contanten hiervoor te verkrijgen organiseer de zij Zaterdag in de Scheldehal een fancy-fair met kinderfeest. Verschillende winkeliers hadden prijzen ter beschikking gesteld. Over gebrek aan belangstelling had men niet te klagen, zoowel 's middags als 's avonds was het er druk. De verschillende attracties hebben er toe bijgedragen het stamkapitaaltje van de vereen, be hoorlijk aan te dikken. Over het resultaat mag men met ontevre den zijn. TERNEUZEN. Gisteren vond hier de offi cieele opening van het badhuis plaats. Vanda.ag wordt het in gebruik genomen. Voor de uren van openstelling, de tarieven, enz. leze men de publ. in dit nummer. In aansluiting op ons berioht van gisteren omtrent de protest-actie inzake het verdwijnen van de marine uit Vlissingen, kan nog worden meegedeeld, dat be halve door de Stichting „Nieuw Walcheren" en de .V.V.V. Middelburg ook door de V.V.V. Vlissingen telegrammen zijn gezonden aan de Koningin, den Min^president en den Min./V. Marine. Over de organisatie van de groote protestmeeting in de Scheldestad nog het volgende: Van de muziektent op 't Bellamypark zal een mas sale optocht naar de Scheldehal afmarcheeren onder aanvoering van „Ons Genoegen" en wel langs de route: Nieuwendijk, Walstraat, Badhuisstraat, Glacis- straat, Scheldestraat, P, Krugerstraat, Singel, Ver- sluijsstraat, v. d. Spieghelstraat, v. Nispenplein; v. Dishoeckstraat. Het ligt in de bedoeling in de daarop volgende vergadering mede tot uitdrukking te bren gen het verlangen naar een epoedigen terugkeer van de Mij. „Zeeland", de opname van onze provincie in de iuehtverbindingen en in 't urgentieprogram der Ned. Spoorwegen met betrekking tot de electrificatie van de epoorverbindingertj Dat iedereen mee op- trekke! Het gaat om Vlissingen en Zeelands toekomst. Besturen van vereenigingen kunnen zich schriftelijk melden voor deelname bij dhr C. A. Bikker, Badhuis straat 15, onder opgaaf van het aantal voor bestuurs leden te reserveeren plaatsen. een der N.S.B.ers, een voorma lig politic-agent uit Amster dam, toch zijn gang en diende den bewaker bovendien van re pliek. Deze schoot daarop en trof den man in zijn zij. Hij moe9t later naar het ziekenhuis worden overgebracht, waar hij Zondagmiddag aan de gevolgen is overleden. KLOETINGE. Een zoontje van de familie v. d. W. viel Zondag bij 't spe len van het viaduct en moest met een hersenschudding en een schouderfractuur in 't bie- kenhuis worden opgenomen, Zaterdagavond gaf de too. neelclub „Actief" haar eerste uitvoering. Gespeeld werd het stuk „Het Gouden Kalf". De avond is goed geslaagd, lEF^SEKE. Opgepast. Zondagmorgen werd bij het de- monteeren van oude munitie de 17-j. R. dusdanig aan het hoofd gewond, dat hij onmiddellijk in een ziekenhuis te Goes mpest wor den opgenomen. ST. LAURENS. Chr. Sohoolvereeniging. Vrijdagavond vergaderde de Chr. Sclioolrerceniging o.l.v. ds A. Koning. Uit de verslagen van den secr., dhr D. Willemse, en het H.d.S., dhr G. F. Wee- da, bleek, dat door bezetting en inundatie van. Aug. 19441 Jan. 1946 de school gesloten moest worden. Op 8 Jan. j.l. kon weer met 36 leerlingen in 2 lokalen worden begonnen. Thans be draagt het aantal 49. De school gebouwen en de onderwijzers woning zijn erg beschadigd en nog zeer onvoldoende hersteld. Veel leermiddelen gingen ver loren. Met dankbaarheid werd gewaagd van de hulp door an dere scholen. Zelfs het zwaar getroffen Putten zond boeken. Dhr Simonse bracht 't financ. verslag uit, dat niet ongunstig was. Wegens drukke werk zaamheden stelde dhr S. zich niet meer herkiesbaar. Hem werd dank gebracht voor zijn trouwen, accuraten. arbeid. Eveneens werd dankbaar ge memoreerd de 17-j. arbeid van den onderwijzer H. v. "Lange- velde, die nu benoemd is te Middelburg. Als bestuurslid werd herko zen dhr G. Vreeke en gekozen dhr J. v. d. Bosse. Ds Simoons eindigde met dankgebed. had aan een Duitsche politie-in- stantie te Zierikzee haar buur vrouw A. Balv. d. Bijl aange bracht, daar deze „rot-mof" had gezegd. Dit laatste ontkende zij. Zij was verplicht bij de Wehrmacht te gaan werken, daar zij veel schulden moest betalen, gemaakt tijdens ziekte en overlijden van haar vader. Nu had zij veel spijt va* haar daden. C. P. S n ij d o r s, foto graaf te Middelburg, had voor W.H.N. gecollecteerd, veel met den N.S.B.er Reijnierse omge gaan, een zekeren Wondergem, die zijn vrouw (een fel N.S.B.- ster) steeds sarde, bij de Duit sche politie aangebracht en veel foto's voor N.S.B.ers en Duit schers gemaakt. Dat hij nat.- soc. voelde, was niet waar, want de N.S.B. ging in „tegen zijn princiep". Reijnierse kwam wel bij hem aan huis, maar al- leem om te dammen. Hij had later geweigerd, dezen in zijn huis te ontvangen en hem zelfs gedreigd, de ladder weg te trekken, wanneer hij plakkaten aan zijn gevel zou willen be vestigen. Het aanbrengen van Wondergem was «en fout ge weest, zei besah. Uitspraak i* alle zake* op 15 April GOES. Burgemeester W. C. ten Kate In de gisteren gehouden raadsvergadering deelde de waarn. burgemeester, de heer Jhr Mr W. C. Sandberg tot Es- senburg, mede, dat met ingang van heden het ziekteverlof van den burgemeester, den heer Mr W. C. ten Kate is geëindigd. De heer ten Kate is vandaag Weer in functie getreden. Tot hoofd der openb. la gere school B is benoemd de heer H. v. d. Veen, thans waarn. hoofd. N.S.B.-er neergeschoten. In den Heernisseweg leggen momenteel politieke gevange nen nieuwe gasbuizen aan. Za terdagmorgen wilden deze N.S.B.ers, zooals zij gewoon schenen te zijn, koffie van. een der buurtbewoonsters in ont vangst nemen. Zij hadden echter een nieuwen bewaker, die 't hiermee niet «ens Was. Na herhaalde waarschuwingen, dat zij met de burgers geen «ontliet taeohten hebben, ging OPROEP VLISSINGSCHE JEUGDORGANISATIES. I.v.m. den korten termijn van voorbereiding roept het bestuur der Vlissingsche Jeugdorganisaties alle leden der vereenigingen op Woens dagavond om 7 uur bij eigen club- of vereen.gebouw aan te treden, om daarna in groepsverband aan te sluiten bij den stoet, die om 7.30 uur van de Scheldehal vertrekt. WEER TABAKSBON NAAR KEUZE. Op de 11 April aan te wij zen tabaksbonnen zullen wederom tabaksartikelen naar keuze kunnen worden gekocht. AANKOMST Dr VAN MOOK EN OE INDISCHE DELEGATIE. Gistermiddag om 3 uur, precies op tijd, is het toestel van Dr van Mook, waarin zich eveneens Sir Clark Kerr en de leden van de Indone sische delegatie bevonden, op Schiphol geland. Op en voor het vliegveld had den zich vele belangstellenden verzameld. Onder degenen die ter begroe ting aanwezig waren werden o.a. opgemerkt de Britsche gezant te Den Haag, afgevaardigden van de ministers van Oorlog, Buitenl. Zaken en Overzeesche gebieds- deelen, afgevaardigden van Indo nesische organisaties en Mevr. Sjahrir, die een persoonlijke boodschap van haar echtgenoot kreeg. De delegatie is samengesteld uit een drietal leden van het Indone sische „Kabinet"Soewandi, Soedarson en Pringodigdo. Soewandi zeide, dat de onder handelingen op „De Hooge Veluwe" ongeveer een week zul len duren en dat zijn verwachtin gen hoog gespannen zijn. Vol machten' heeft de delegatie niet. Men was in Indonesië zeer ge troffen toen men vernam dat hier demonstraties waren gehouden, waaruit de sympathieke gevoelens voor het Indonesische volk zoo zeer bleken. Om 4 uur vertrokken de auto's die Dr van Mook, Lord Inver- chapel en Sir Neville Bland naar Den Haag brachten. De Indone sische delegatie ging dadelijk, met de overige afgevaardigden door naar „D« Hoogt Veluwe".

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1