èmtede&m», Godsdienstonderwijs op de Openbare school. Om UoHtyus-MMML U i/McUton&n. Vermenging van meei met andere producten. Een anti-verspillingsactie. Verwarring en Zekerheid. Nationale Herdenkingsavond. Laatste berichten. KRUIMELTJES Het Indische vraagstuk. De te houden besprekingen. Hoe deze indiscretie te verklaren? De verkiezingen en de Grondwetswijziging. Provincienieuws DE BILT ZEGTt Weinig verandering. Westenwind, in liet Noor den tijdelijk krachtig, in het Zuiden matig. Vooral in het N. van het land zwaar be wolkt. Overwegend droog. Wei nig verandering in temperatuur Ds F. Don te Ooetlmpelle schrijft ons: De Heiland zeide eenmaal tot zéér eenvoudige mannen „Ziet, Ik zend U als schapen temidden van de wolven". De schrijver van het stukje „Zuur- deesem" (nr. van 2 April; zegt „Groot is de verantwoordelijk heid van de leiders in Frot. Christelijke kringen, die hun volgelingen, vaan eenvoudige menschen, aan dit besmettings gevaar (n.l. toetreden tot de Farty van den Arbeid) bloot stellen". ik zou het hierbij kunnen la ten, want het is immers niet de vraag, wat die z.g. „leiders" in Frot. Chr. kringen met hun volgenngen al 01 niet willen doen en riskeeren. Het gaat erom, wat Christus zelf met Z-ijn voigelmgeii riskeert. h.n dan ook: of gij Zijn volgeling zij t. De wereld heelt geen be hoefte aan christelijke vereeni- gingen, maar aan discipelen van Jezus Christus. Het wonder lijke is, dat het door U geci teerde „onafhankelijk" socialis tische weekblad „De Baanbre ker" een groot gevaar ziet schuilen in het feit, dat de „evangelische" menschen een strijd begonnen zijn om de ziel van de socialisten. Wat klopt het prachtig, nietwaar? Na tuurlijk, zelfs een „baanbreker" is doodsbang voor het zuur- deesem, dat nog altijd de on weerstaanbare eigenschap heeft, zich niet te kunnen isoleeren, en steeds maar op expansie uit te zijn. God make U en mij op elk terrein des levens tot zuike onverschrokken getuigen van Christus, dat wij in Zijn kracht de kloekste daden doen. Zóó alleen wordt ervaren- „als ik zwak ben, dan tftn ik machtig'. Laten wij Christenen in deze tijden van apocalyptischij ernst toch eindelijk inzien, dat wij tot nu toe precies als die bange „Baanbreker" onze kracht en ons behoud gezocht hebben, waar ze niet in te vinden zijn voor den Christen, n.l. in machts- en groepsvormig, l.l isolement en afzondering. „Met onze macht is 't niets [gedaan, wij zijn alras verloren, maar d' eenige die ons bij kan [staan: God heeft Hem ons verkoren. Vraagt gij Zijn naam, zooweel, dat Hij de Christus heet. Der legerscharen Heer is onze tegenweer; Hem blijft in 't eind de zege." (Verbeterde vertaling; zie nieuwe bundel Gezang 97.) Wat Ds Don hier opmerkt kunnen wij bijna in zijn geheel onderschrijven. De wereld heeft behoefte aan getuigen van Christus. Wij hebben hier te doen met een Goddelijke opdracht. Nu is het maar de vraag op welke wijze wij aan die op- ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 310 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Maandag 8 April 1946 Abonn.prijs ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel, 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg en Terneuzen. Advertentieprijs 12% cent per m.m. dracht het best kunnen vol doen. En dan is er voor ons maar één antwoord: niet door ons aan te sluiten bij een or ganisatie waar Christendom en humanisme op één lijn worden geplaatst, maar bij een partij of organisatie die zich gebon den weet aan Gods Woord, en die bij het licht van dat Woord, de politieke en maatschappe lijke vragen wil bezien. Dat is geen kwestie van af zondering. Integendeel, onze politieke en maatschappelijke organisaties zijn van groote be- teekenis geweest niet alleen voor hun leden, die daar prin cipieel werden gesterkt, maar voor oils geheele volksleven. Het gaat er om, zegt Ds Don, wat Christus zelf met zijn vol gelingen riskeert. Inderdaad. Het kan zijn, dat God ons leidt op gevaarlijke plaatsen. En dan komt het er op aan of wij ook daar getrouw zijn. Maar wij zoeken niet het gevaar. De Christenen hebben een zuurdeesem te zijn. Maar dat is heel iets anders, dan door hun lidmaatschap een organisa tie te steunen die het Koning schap van Christus niet erkent, en die haar leden laat zingen „Maak tot waarheid d' oude wenschOp deez' aarde de eerste waarde, zij het. welzijn van-denl m e n s c h". ten vervoegen op het Arbeidsbu reau maar op het van het Ned. Vakverbond uitgaande regionaal bureau, dat te zijnen huize zitting houdt. De heer Stapelkamp heeft hier omtrent aan den minister van So ciale Zaken vragen gesteld. DRANKBESTRIJDING, j De heer Weitkamp heeft aanI den minister van Sociale Zaken gevraagd of het hem bekend, is, dat het subsidie voor drankbe- strijding voor -het jaar 1945 nog niet aan de daarvoor in aanmer- I king komende vereenigingen is uitgekeerd, waardoor deze in fi- j nancieele moeilijkheden komen en haar arbeid ernstig wordt belem merd en of de minister bereid is te bevorderen, dat de subsidie spoedig wordt uitgekeerd. Van de zijde van het ministerie van Onderwijs, wordt ons het vol gende meegedeeld: In de rede, welke minister van der Leeuw op 8 Maart jL heeft gehouden op het onderwijs- congres te Groningen, heeft hij gesproken over de noodzakelijk heid van het geven van een nadere plaats aan dit onderricht en mel ding gemaakt van een wetsont werp tot nadere regeling van deze aangelegenheid, dat in voorbe reiding is. De inhoud van deze rede is in de pers verkeerd weergegeven. Met name de gedachte aan een soort „neutraal" godsdienstonder wijs ligt hem verre en de critiek, welke zich terecht tegen dit denk beeld richt, raakt niet hem maar dengene, aan wiens brein de idee van een „godsbegrip, zooals dat gekend wordt door de Boeddhis ten, Brahmanen, de Christenen, enz." is ontsproten. Met genoegen maken wij hier van melding. Politieke delinquenten. Het is den Min. v. Binnenl. Zaken gebleken, dat het meer malen voorkomt, dat gemeen telijke instanties aan in vrij heid gestelde politieke delin quenten moeilijkheden in den weg leggen, welke beschouwd moeten worden als een uit vloeisel van een bepaalde ge zindheid ten aanzien van deze categorie van personen. In verband hiermede heeft de Min. de gemeentebesturen er op gewezen, dat een zoo danige houding ten aanzien van personen, die door de ter zake bevoegde instanties in de maatschappij worden terug gebracht, onjuist is en te meer afkeuring verdient, indien z(j door overheidsinstanties wordt ingenomen, en voorts heeft de min. verzocht, er op te wil len toezien, dat de daarvoor in aanmerking komende orga nen en ambtenaren zich van een dergelijk optreden ont houden. AFLEVERING GROENTEN IN BLIK. Het bedrijfschap voor groenten en fruit deelt mede, dat restanten blikgroenten, behalve appelmoes, in blik en glas zonder inlevering van distributiebescheiden kunnen werden afgeleverd. De blikken mogen ten hoogste tegen de maxi. mumprijzen worden verkocht. Het betreft hier blikgroenten, die, na de distributie en nadat idle bon nen zijn gehonoreerd, zijn overge houden. DE PACHTPRIJZEN. Het Kamerlid Mr Mes heeft aan de ministers van Landbouw en Justitie vragen gesteld betref fende de pachtprijzen. Hij infor meert daarbij of de ministers be reid zijn te overwegen of een re- geiing, zooals door de Grond kamer voor Zeeland, in overwe ging wordt gegeven, waarbij n.l. de pachtprijs van geïnundeerde en geïnundeerd geweest zijnde gronden telkenjare na afloop van den oogst door de Grondkamer zal worden vastgesteld, kan wor den voorgeschreven voor nog loo- pende pachtcontracten, daar de moeiijkheden van dien aard zijn, dat niet kan worden gewacht op de totstandkoming van een nieuwe pachtwet. POST VOOR REPATRIËERENDEN. De gerepatrieerden aan boord van het s.s. „Nieuw Amsterdam", dat in den loop van de volgende week te Rotterdam verwacht wordt, zullen gedurende de peri ode van debarkeering, door tus- schenkomst van den repatri- eeringsdienst telegrammen en post kunnen ontvangen. DE NIEUWE ORDE. De directeur van het Arbeids bureau te Urk heeft aan alle ar beiders meegedeeld, dat zij zich voor loongaranties, verzekerings- en belastingzaken niet meer moe- Op de bijeenkomst van de graanconferentie te Londen, waar Hoover het woord heeft gevoerd, hebben de afgevaardigden een re solutie aangenomen van den vol genden inhoud: 1. Aan alle ter conferentie ver tegenwoordigde landen wordt voorgesteld, 't percentage tarwe en rogge, dat bij uitmaling over blijft minstens op resp. 85 tot 90 te brengen. 2. De mogelijkheid moet worden overwogen dit percentage voor tarwe tot 90 te verhoogen. 3. Alle daarvoor in aanmerking komende landen moeten de ver menging vanmeel met ongeveer 5 procent andere granen dan rog ge in overweging nemen. 4. Het gebruik van alle soor ten graan, vooral gerst, en ook van aardappels, voor andere Han voedingsdoeleinden moet tot een minimum worden gereduceerd. 5. Alle landen worden opgewekt onmiddellijk sociale acties op touw te zetten en voedselverspil- ling op boerderijen, bij de verdee ling, bij de verwerking op fabrie ken en in de huizen, benevens voedselverlies door ouderwetsche kookmethoden, zooals het schillen van aardappels en het te lang la ten koken van groente, tegen te gaan. De conferentie stelde voor, dat ook alle niet ter conferentie aan wezige landen soortgelijke anti- verspillingsacties zouden onder nemen. Oud-Minister Van Boeyen te Wissenkerke. Voor een stamvolle zaal hield oud-Minister H van Boeyen op uitnoodiging der plaatselijke C.H, Kiesvereeniging een rede over „Verwarring en Zeker heid", Na door den voorzitter, dhr De Nie, te zijn ingeleid, schet ste spr. de verwarring, die zoo wel op nationaal als internatio naal terrein heerscht. Hoe dooi en door de wereld en ook ons land verarmd is en men ver wachten zou, dat de regeering een voorbeeld van zuinigheid zou geven. Tijdens het verblijf van de regeering 'te Londen was cre- diet op crediet te verkrijgen, wat op dit oogenblik slechts na veel tobben gelukt. Een bewijs, dat in het buitenland het geloof aan het Nederlandsche volk aan het 'tanen is. Ook op staatkundig gebied heerscht verwarring, gezien de verkiezingen in het buitenland, die óf naar links óf, gezien Oostenrijk en Noorwegen, waar men het langst van de „zegeningen" van nationaal-so- cialisme en soc. geprofiteerd heeft, in religieuzen zin ver schuift; Economisch deelt Nederland het lot der volkeren. Politiek wil de Partij van den Arbeid de zaak aan elkaar lap pen en een tusschenvorm scheppen. De C.H. Unie kan en wil hieraan niet meedoen. Ons grootste goed, de vrij heid, is nog zoek. Het beeld van het financieele beleid, de begrooting, wordt den kiezers onthouden. De radio, het zakenleven enz. werden onder de loupe geno men. Alles is gebonden en op socialisatie van alle productie middelen wordt aangestuurd. De C.H. Unie strijdt voor vrij heid, geen bandeloosheid, doch gezag en vrijheid onder reken schap van God. Gaat deze socialisatie door, dan wacht ons niet alleen eco nomisch een bitter lot, doch wordt ons ook tegen het goed recht van de vrijheid in, opge drongen wat ingaat tegen het Calvinistisch beginsel. Het Ne derlandsche volk zal, als het de oogen open heeft, zeggen: „Dat nooit". De financieele politiek schetst1 spr. als door en door ongezond, j Slechts 20 25 pet. der uitga ven kunnen gedekt zijn en in het geheele regeeringsapparaat is er niet één, die er een eind aan wil maken. Spr. erkent de groote fout en dus ook de groote schuld, ook van de C.H. Unie, die in het verleden gemaakt is op het ter rein der sociale gerechtigheid. Zoowel werkgever als werkne mer hebben in dezen de eisch van het Evangelie te verstaan. Ook de C.H. Unie eischt, dat een 65-jarige niet naar de Dia conie behoeft om aanvulling, doch eerst moet voor gezonde financiën gezorgd worden. Resumeerende constateert HOOGE ONDERSCHEI DING VOOR HET PRINSELIJK PAAR. De Deensohe Koning heeft Prinses Juliana en Prins Bernhard tot „Ridders van den Olifant" benoemd. Óp- eri ondergang var, Zon en Maan, Dinsdag: Zon op 6.01 u., onder 19.24 u. Maan op 11.15 u., on der 3.26 u. V.M. op 16 April. Hoog water te Vlissingen Dinsdag 9 April: 7.28 u. 1.72 m., 20.03 u. 1.41 m. werd hij volontair ter secr. te Puttershoek, later ambt. ter secr. te Spijkenisse en Hekelingen. Aan de voorbereidende maatregelen voor de gemeente-indeeling van de Wieringermeer-polder had hij vervolgeus een werkzaam aandeel, j Toen de Wieringermeer een eigen bestuursvorm kreeg, werd dhr Vogelaar benoemd tot gem. ontv. en commies ter secr., tevens wnd secr. van Wieringermeer. Op 1 Nov. 1938 volgde zijn benoeming lot burgemeester-secretaris van Baarland. De nieuwe burgemeester is Ned. Herv. en behoort politiek tot de C.H.-Unie. VLI8SINGEN. Wie helpt? Ook Vlissingen had in den bezettingstijd zijn ondergrond- Evangelie het staatsbeleid voe ren. Een daverend applaus bewees hoezeer men van de rede geno ten had. Van de gelegenheid tot vra gen stellen werd een druk ge bruik gemaakt, waarbij vooral dit naar voren kwam, dat men thans in ons land naar toestan den heen stuurt, die men. :n En geland al lang beu is en verder i f hoe goed de bedoeling van som- grUg oers Door middel van een spr. onzekerheid op financieel m|ee Herv predikanten ook is. j nuciaei van ccn en nolitiek gebied en vraaut"!!?-,"L; geconfisceerd radio-toestel wer den de berichten en redevoerin gen vanuit Engeland opgevan gen en door mej. A. v. d. Welle op de secretarie vastgelegd. Op 't bureau Alg. Zaken werden de getypte gegevens op de cy clostyle vermenigvuldigd en daarna door Bert Luitwieler, thans res. 2e lt. in Indië, in de diverse brievenbussen gedepo neerd. Jammer genoeg moest altijd ieder spoor van dit werk dadelijk worden uitgewischt, zoodat van deze illegale blaad jes geen enkel ex. bewaard is gebleven. Degenen, die nu nog van deze ondergrondsche bulle tins in hun bezit hebben, wor den vriendelijk verzocht, deze voor het museum te willen af staan en ze te zenden aan dhr I. v. Waarde, chef Alg. Zakea op het gemeentehuis. en politiek gebied en vraagt „Wie moet ik nu straks stem men?" Op dezen weg voortgaan be- teekent een gokpartij. Doch ge lukkig zijn er partijen, die hel eeuwigheidsbeginsel tot funda ment hebben. Ik kies voor mannen of vrou wen, die bij het licht van het hun streven op een fiasco moet uitloopen, daar er voor het Evangelie geen plaat; is in de Partij van den Arbeid. Na het zingen van het Wil helmus werd deze geslaagde bijeenkomst door den voorzit ter gesloten en ging Ds Six- Dijkstra van Kamperland voor in dankgebed. De commissie Nationale herdenking 1940—1945 heeft aan de burgemeesters der gemeenten een schrijven gezonden, waarin richtlijnen zijn gegeven voor de viering van den herdenkings avond vóór den nationalen feestdag, dit jaar dus den avond van den 3en Mei. De Commissie geeft de volgende algemeene punten in overweging: Vanaf 18 uur 's avonds zullen van alle openb. gebouwen en partic. woningen de vlaggen halfstok han gen. Om 19.30 zal een „stillen omgang" gehouden worden zonder eenig vertoon van vaandels, vlaggen e.d. naar een plaats, waar gevallen soldaten of verzetsstrijders begraven liggen. Van 19.45—30 sec. voor 20.00 uur zullen de klokken luiden. Te 20 uur precies zullen 2 min. van volkomen stilte in acht ge nomen worden, gedurende welke iedereen, hetzij in- of buitens huis, staande de dooden herdenkt. Het is de bedoeling, dat vanaf 18 uur geen openb. vermakelijkheden meer zullen plaats hebben. In den Haag zal een plechtigheid plaats hebben, waarbij de deelnemers denzelfden weg zullen loopen als' de eerste „18 dooden". Zij vertrekken om 19.15 uur van het Oranje-hotel naar de duinen bij Waalsdorp. Deze gebeurtenis wondt per radio uitgezonden. Bij nadere beslissing van de regeering is, zooals reeds gemeld •het moment van stilte verplaatst naar den Zaterdagmorgen om 11 uur. Het programma voor den Vrijdagavond blijft overigens geheel van kracht. De plechtige herdenking in de kerken vindt op Zondag morgen plaats. Korpa politietroepan opgeheven. Naar het A.N.P. verneemt, is in verband met de reorgani satie van de taak van het wa pen der Kon. Marechaussee het korps Politietroepen daarin opgenomen en dus als eigen korps opgeheven. Omrent de bestemming van het tot dit korps behoorende personeel zal in ieder gevsd af zonderlijk worden beslist. MINISTER VOS OVER DE PLANPOLITIEK. Minister Vos hield Vrijdag een radiorede over het natio nale welvaartsplan. De minister betoogde, dat niet alleen voor de eerste jaren een nationaal plan het eenig mogelijke zal zijn, maar dat het ook voor de latere jaren een groote wenschelijkheid is, dat tegenover de groote belan gen, die op het spel staan, de kleinere belangen zullen moe ten wijken. „Het ii ons oordeel, dat, zooals sommige menschen zich thans er over verwonderen, dat men de gedachte kan heb ben om een algemeen plan op te stellen, het voor ons nage slacht veel meer tot verwonde ring aanleiding zal geven, dat men eenmaal meende het zon der planpolitiek te kunnen doen. De wetenschappelijke be wustwording, het moderne den ken, dringt ook door in de eco nomische sfeer en bij deze we tenschappelijke bewustwording zijn doelstelling en plan be langrijke, ja onmisbare elemen ten." PROTEST-SA M EN KO MST OPHEFFING MARINE VLISSINGEN. In verband met de voor genomen opheffing van de Marine te Vlissingen op 1 Mei a.s., wordt er in de Schelde-hal te Vlissingen op Woensdag 10 April a.s., een massale bijeenkomst gehou den, waar verschillende Zeeuwsche sprekers het woord zullen voeren. leder, die in deze aan gelegenheid belang stelt, wordt verzocht deze samen komst bij te wonen. Zie voor nadere bizonderheden de be richtgeving en advertentie in ons nummer van morgen. Inblikken van visscherijproducten. Gezien de uitermate precaire blikpositie is thans ook verbod tot vervaardiging van vischcon- serven in blik ingesteld. De desbe treffende verordening is afgekon digd in het Voedselvoorzienings blad No. 24 van 6 April 1946. Het bedrijfschap voor visscherij producten kan krachtens deze „verordening verbod inblikken van visscherijproducten 1946""onthef- penkampen voor wapendragers afleggen, dat hij zijn functie on partijdig en naar eer en geweten zal vervullen. Er zijn nog bijna 80.000 personen geïnterneerd, verdeeld over 102 kampen. Van de zijde van het directo raat-generaal voor Bijz. Rechts pleging werd medegedeeld, dat momenteel in 102 kampen 61.600 mannen en 16.800 vrouwen zijn gedetineerd. De opzet iseen volledige split sing in mannen- en vrouwenkam- dam niet rendeerend, zou zijn, bleek uit 6e cijfers van de maand Maart 1946, dat deze luchtver- binding een van de intensiefste is geworden. Sinds de eerste vlucht op 3 Maart 1946 werden tusschen Amsterdam en Brussel 1251 personen vervoerd. Omge keerd landden 1079 personen, die uit Brussel vertrokken waren, op Schiphol." GOES. De droogmaking van Waloheren. Vrijdagavond hield dhr A. den Doolaard ook hier voor de Z.V.U. een lezing over de wor steling om en de droogmaking van Walcheien. Op de hem eigen boeiende wijze deed hij zijn toehoorders meeleven met de ingenieurs, waarvan hoofd-ir. Jansen zeker vermeld moet worden, de aannemers en de dijkwerkers en andere arbei ders in hun vaak hopeloos schijnenden strijd om Walche ren weer aan den zeewolf te ontrukken. De duidelijke opna men, door den spr. vaak met zonder gevaar genomen, illus treerden op uitstekende wijze zijn woorden op 't witte doek. Daar is op Walcheren inder- Binnenkort is een leger order te verwachten, waarbij alle militair verkeer per auto op den weg verboden wordt des Zaterdags na 2 uur en des Zondags. De postzegelverzameling van wijlen president Roosevelt heeft bijna driemaal zooveel opgebracht als het bedrag, waarop men haar had geschat. In plaats van 80.000 dollar werd de som van 210.875 gebeurd. Hoover heeft op de voedsel- conferentie te Londen voorgesteld aan alle ondervoede en tevens zieke kinderen in Europa, in to taal 20 millioen, een extra maal tijd per dag te verstrekken. Hier toe zou tot den volgenden oogst 5 millioen ton graan en vet moe ten worden ingevoerd. Australië wil immigratie van Nederlanders bevorderen. Vooral ervaren fabrieksarbeiders en land bouwer» zijn welkom. fing van dit verbad verleenen. Van deze bevoegdheid zal echter slechts een spaarzaam gebruik worden gemaakt, en dan nog slechts indien de te vervaardigen blikconserven voldoen aan eischen, welke gesteld worden door een commissie voor het beoordeelen van vischconserven. Openingszitting van het Internationale Gerechtshof. Het internationale Gerechtshof zal een plechtige openingszitting houden op 18 April in de groote rechtszaal van het Vredespaleis te 's-Gravenhage. Deze zitting zal worden ver eerd met de aanwezigheid van H. K. H. Prinses Jpliana en Z. K. H. Prins Bernhard, alsmede door de leden van de Nederlandsche Regeering, de leden van het corps diplomatique in Den Haag, den burgemeester van Den Haag, als ook door vertegenwoordigers van de Vereenigde Naties en van ver scheidene hooge internationale en Nederlandsche autoriteiten. Ieder lid van het hof zal ter zitting een plechtige verklaring en niet-wapendragerskampen voor jeudige personen tot 21 jaar, waarvan er zich thans ongeveer 4000 jongens en 650 meisjes in de kampen bevinden; tenslotte kampen voor speciale gevallen als t.b.c.-patiënten. Bijbels naar Indië. Men zal zich herinneren, dat het Ned. Bijbelgenootschap een paar maanden geleden 'n inzame ling heeft gehouden van gebruikte Bijbels voor Indië. Voorts werden op eigen risico verscheidene dui zenden exemplaren van de laatst verschenen boeken en brochures per K.L.M. naar Batavia verzon den. Deze zending was bestemd voor de arbeiders van Kerk, Zen ding en Chr. School. De kosten waren f 5000. Het waagstuk is ondernomen in 't vaste vertrou wen, dat het met die f 5000 in onde komt. Luchtverkeer BrusselAmsterdam. „De Gazet" schrijft: „Terwijl aanvankelijk gevreesd werd, dat de luchtvaartlijn Brussel-Amster- De Regeerinsvoorlichtingsdienst meldt o.m.: In verband met den stand der besprekingen te Batavia en tot onderzoek van bepaalde gedach ten, die in den loop van deze be sprekingen zijn geformeerd, heeft Dr van Mook, eenigen tijd ge leden den wensch te kennen ge geven met de Nederlandsche re geering overleg te plegen. Dr van Mook, die thans op weg is naar Nederland, doet zich voor dit overleg vergezellen door een aantal van zijn raadgevers, onder wie enkele vooraanstaande Indonesiërs. Bovendien bevinden zich in het gezelschap drie ver tegenwoordigers van de nationa listische beweging op Java, aan gezien men er van die zijde prijs op stelt zijn inzichten zelf aan de Nederlandsche reg«ering uit een te zetten. Gelijk reeds bekend arriveert met hetzelfde vliegtuig als Dr van Mook, Sir Archibald Clark Kerr, Hartelijk verwelkomt de regee ring den diplomaat, die zooveel heeft bijgedragen tot een gunstige ontwikkeling van de besprekingen te Batavia en zij stelt het bijzon der op prijs met Sir Archibald, alvorens deze naar Londen door reist, van gedachten te kunnen wisselen. De besprekingen zullen Dinsdag a.s. een aanvang nemen. Aan deze besprekingen zal worden deelge nomen door Dr van Mook en zijn adviseurs, de Indonesische dele gatie en de ministers Schermer- horn, Logemann, van Royen en Drees. Aan het einde van de komende week zal de Regeering de gele genheid hebben met de Britsche regeering besprekingen te voeren over de voortzeting en voltooiing van de geallieerde taak in Nederl. Indië, benevens over onderwerpen die betrekking hebben op de positie van Nederland, zooals die is ont staan tengevolge van de bezet' Op 26 Maart werd bij de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp tot herziening van het tijdelijk Persbesluit. Maar drie dagen tevoren werd in „Elsevier's Weekblad" reeds de memorie van toelich ting geciteerd. De heer le Poole heeft aan de betrokken ministers ge vraagd te willen onderzoeken hoe deze indiscretie mogelijk was. Indien het thans ingediende ont- werp-grondwetsherziening vóór de verkiezingen in eerste lezing wordt aangenomen 'hetgeen te verwachten is zouden er, moeilijkheden ontstaan t.a.v. de termijnen van candidaatstellingen voor de a.s. verkiezingen. Dit zouden dan n.l. geen periodieke verkiezingen zijn, maar verkiezin gen ter gelegenheid van grond wetswijziging, waarbij andere ter mijnen gelden. In de wet van 1 Prof. Dr J. Oranje, t In den ouderdom van 47 jaar is overleden Prof. Dr J. Oranje, hoogleeraar in het burgerlijk reeht, handelsrecht en burgerlijk proces recht. Presidium Nederlandsche Bank. Bij K.B. is aan Mr C. J. A. Trip met ingang van 1 Mei a.s. op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als president van de Neder landsche Bank. Als zijn opvolger is benoemd Dr M. W. Holtrop, Directeur van de Kon. Ned. hoogovens en staal fabriek te Umuiden. Bevestiging en intrede. Onder overgroot® belangstel ling deed Zondagavond Ds C. Stam, gekomen van Pernis, zijn intrede bij de Geref. Kerk t« Goes. In den morgendienst was hij bevestigd door zijn ambtgenoot te Pernis Ds E. Verburg, die tot tekst had Joh. 1224. Op zijn verzoek werd Ds Stam toegezon gen Ps 33: 1 Jb. Ds Stam had tot tekst geko zen Pred. 11: 12. In zijn inlei ding werd in gevoelvolle bewoor dingen den arbeid van wijlen Ds i v. d. Vegt herdacht. Na de be- Maart 1946 tot wijziging van de'L' v;Kt s J T Kieswet enz., was daarxU geen 1 d,emng: des Woords w€rden ach" rekening gehouden. Om hierin te voorzien is thans een wetsontwerp ingediend het welk de strekking heeft de des betreffende bepalingen van de wet van 1 Maart 1946 ook van toe passing te doen zijn, als de hui dige Staten-Generaal ter gelegen- heid van een grondwetsherziening 1^^°° ®e!*9 Van gemeen- moeten worden ontbonden. tereenvolgens toegesproken d« bevestiger, de kerkeraad, comm. van Beheer, de verschillende ker kelijke organisaties, de catechi santen, Ds Koning, die geruimen tijd als hulpprediker dienst deed, de afgevaardigden namens de classis en de wethouders als ver- Het wetsontwerp opent ook de mogelijkheid de nieuw gekozen Tweede Kamer terstond in het overleg tusschen regeering en volksvertegenwoordiging te be trekken, dus nog vóór een nieuwe Eerste Kamer gekozen is. De nieuwe burgemeester van Hoedekenskerke. Zooals wij Zaterdag reeds meld den is dhr J. C. Vogelaar burge meerster van Baarland tevens be noemd tot burgemeester van Hoe dekenskerke en Oudelande. De nieuwe burgemeester is 36 jaar oud en te Dinteloord geboren. Na tingimaatregelen in Duitschland, de H. B. S, doorloopen te hebben, tebestuur. Namens Kerkeraad en gemeen te werd Ds Stam toegesproken door Br. v. Donk namens B. en W. door den heer de Roo, na mens de classis door Ds Booij en tenslotte namens de gemeente van Pernis door Ds Verburg. De Spaansche kwestie bij den Veiligheidsraad. De Poolsche regeering heeft haar vertegenwoordigers bij den Veiligheidsraad instructie gege ven da kwestie van de betrek kingen tusschen de Vereenigde Naties en het regiem van Franco op de agenda van den Veilig heidsraad te plaatsen. Tegelijkertijd heeft de Pool sche regeering eenstemmig be sloten de Spaansche republikein- sche regeering te erkennen.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1