Stichting voor den Landbouw Beperking van de Duitsche industrie Alleen voor vreedzame doeleinden. Geen zeeschepen en vliegtuigen. en Overeenstemming die van de Duitsche aggressie te verklaring van Potsdam. De m- Rusland en Perzië lUvz&s, af fyalihh. Uit de Provincie De Suikerproductie op Java. De Westgrenzen van Duitschland. De Hongaarsche Olievelden DE BÏLT ZgSTt Kouder. Aan de kust tijdelijk krach tige, in het binnenland matige wind tusschen N.W. en N.O, Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen; een enkele regen bui. Lagere temperatuur. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 309 f^ROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Zaterdag 6 April 1946 Abonn.prij8 ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg en Terneuzen. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Op, en ondergang van Zon en Maan. Zondag. Zon op 6.05 u., onder 19.21 u. Maan op 9.15 u., on der 1.21 u. E.K. op 8 April. Hoog water te Vlissingen Zondag 7 April: 5.27 u. 2.19 m., 17.50 u. 2.00 m. Hei kruis van Christus1 Heer der heerlijkheid Die geen zonde gekend of gedaan en ons politieke leven, lit H»t kruis van Christus zegt ons nog iets voor ons politieke leven. Het is ook de ern stigste vermaning tot eenheid van alle christenen. Als de Heere Jezus zóóveel moest lijden, om den H, Geest te verwerven voor de Zijnen, hoe moesten Zijn volgelingen zich dan niet inspannen, om dien H. Geest te laten heer- schen in hun leven 1 En hoe zou, hoe meer die Geest Zijn heerschappij zou vestigen, de eenheid der Christenen naar buiten blijken 1 En verder. Als Gods Zoon zóó moest lijden om de menschheid van de zonde te verlossen, om haar uit de macht van Satan vrij te maken, welk een groote kracht blijken dan zonde en Satan te heb ben! Hoe zal tegen dien vijand een eendrachtig optreden noo- dig zijn! En nu zien w? juist in on zen tijd christenen samen gaan met hen, die het ge zag van Christus in het poli tieke leven niet erkennen. Vooraanstaande christenen L ln een tijd, waarin de Satan wel schijnt ontbonden te worden uit zijn duizendjarige macbts- beperking, voor den laatsten strijdt Dat is, het zal later blijken, vergrooting van de macht, die zich tegen God stelt. Het is onbegrijpelijk I Als het kruis ons, christe nen, niet tot elkaar drijft, ook in het politieke strijdperk, wat zal het dan wèl kunnen? Laten we allen onze groote verantwoordelij kheid gevoelen. Er gaat nog een derde sprake van het kruis. Voor ons persoonlijk en voor ons groepsleven, zooals het in onze politieke activiteit werkt. In de groote politiek, ik be doel de internationale, speelt de zelfzucht een belangrijke rol. Zou zij in de kleinere poli tiek, die van de plaatselijke en ruimere organisaties, ook die :n raden en staten, uitgeschakeld zijn? Wie, die zijn eigen hart kent, durft dit zeggen? De politiek brengt ons in een machtssfeer. En in die sfeer worden we licht besmet met de bacil der verkeerde machts begeerte, dus met zelfzucht. Zij komt niet altijd aan den dag. Maar sommige symptomep doen vermoeden, dat zij meer werkt, dan men oppervlakkig( gezien, zou denken. En nu komt het kruis van Christus als het scherpste pro test ook tegen die zeltzucht, en de daarmee gepaard gaande ja loezie. heeft. Hij hangt aan spijkers en steunt op doornagelde voe ten. Hij lijdt het lijden der hel, is immers van God verla ten. Hij bidt voor Zijn pijni- gers. Hij spreekt den moor denaar zalig. Hij hangt daar voor U en voor mij. Wilt ge scherper protest te gen onze verschrikkelijke, zoo in-goddelooze, zoo dóór-en- dóór onchristelijke zelfzucht en jaloezie? We zijn allicht niet tevreden met alle schikkingen en rege lingen, die in dezen tijd van nieuwe organisatie van het- partijleven en van verkiezin gen, worden gemaakt..-Hoe zou dat kunnen, waar er zooveel verwarring i* en ook zooveel haast vaak vereischt is. Maar alle zelfzucht en jaloezie be hoort door ons in eigen over leggingen in Gods kracht uitge bannen te worden. In de Middeleeuwen waren velen in hun geest vervuld met het kruis van Christus. Een prediker begon met minuten lang in Kruishouding voor zijn gehoor te staan en het zag ontroerend zwijgend toe. Een non draagt'brandhout naar de keuken; zij verbeeldt zich een kruis te dragen. Zoo iets was onnatuurlijk en ongeestelijk. Maar laat het kruis van Christus, dat is de gekruisigde Christus ons niet te veel on geroerd? Zeker, 'Hij is ons geen erger nis en geen dwaasheid; maar is Hij ons wel de kracht Gods en de wijsheid Gods? In beginsel: ja, als wij Hem liefhebben. Maar ook in toenemende mate? Dat het blijke, ook in de ko mende dagen, in onzen strijd te gen het humanisme, tegen onze verdeeldheid, tegen onze zelf zucht en jalouzie. Alles in de kracht Gods en met de wijsheid Gods, alles in Christus. I Dan zullep we van geen moe heid en inzinking weten en niet rusten voor het eind van den strijd. I Houdt het kruis voor oogen I H,l Een afd. Zeeland opgerioht. Op 26 Maart j.l. werd de acte gepasseerd van de Stichting voor den Landbouw in Zeeland, geves tigd te Goes. Voor de eerste maal ln de ge schiedenis van den landbouw in Zeeland zijn alle landbouw- en alle landarbeidersorganisaties in één verband tot samenwerking ge bracht. Orichters van de Stichting zijn de Chr. Boeren- en Tuipdersbond afd. Zeeland, de N.-Brabantsche Chr. Boerenbond en de R.K.- Diocezane Land- en Tuinbouw- bond, de Z.L.M., de Chr. Land- arbeidersbond,de R.K.Landarbei- dersbond „St. Deus Dedit" en de Ned. Landarbeidersbond. Het Bestuur der Stichting be staat uit 12 personen, waarvan er 9 zijn aangewezen door den Lanbouw- en 3 door landarbei dersorganisaties. Tot voorzitter voor het jaar 1946 *werd benoemd dhr G. v. Waes te Westdorpe en tot secretaris Ir. J. D. Dorst te Goes. Voor verschillende önderdeelen van het landbouwbedrijf werden commissies ingesteld n.l. voor akkerbouw, veehouderij, tuin bouw en landbouwwerktuigen. Voor behandeling van sociale vraagstukken werd een sociale sectie van de Stichting voor den Landbouw in Zeeland ingesteld, waarin werkgevers en werkne mers parithetisch vertegenwoor digd zijn. Voor den verderen uitbouw van de Stichting in de provincie zijn 8 kringen gevormd, terwijl naar behoefte plaatselijke commissies zullen worden gevormd, die na mens de Stichting in de dorpen werkzaam kunnen zijn. Zoowel in de kringen als in de plaatselijke commissies zullen ver tegenwoordigers van de organi saties van werkgevers en van werknemers zitting hebben. Als gevolg van een tusschen de dagbladen getroffen regeling, tor verzekering van een billfike papicrverdeellng, verschijnt ons blad, uit hoofde van zijn formaat, vandaag in een omvang van 4 pagina's. Het plan tot gedeeltelijke af braak van de Duitsche industrie is thans bekend. In het algemeen moet men rekenen met een ver laging van het niveau van de Duitsche industrie in haar geheel, tot ongeveer 50 of 55 procent van het peil in 1938. Met uitzondering van de bouwnijverheid en de in dustrie voor bouwmaterialen. millioen ton met inbegrip van 45 millioen ton voor export. Wat den export en import aan gaat is de contröle-raad overeen gekomen, dat de waarde van den export uit Duitschland voor '49 zal gesteld worden op 3 milliard R.M. (waarde 1936) en„ dat er een voldoende industrieefe capa citeit gehandhaafd zal worden om De beginselen van het plan zijn: goederen tot dit bedrag te produ- Daar hangt Gods Zoon de uitschakel;ng van het Duitsche ceeren en de binnenlandsche be- oorlogspotentieelbetaling van j hoeften van Duitschland te dek- r,schadeloosstelling aan de landen, j ken in overeenstemming met de lijden hebben gehad; ontwikkeljng j voer mag den uitvoer niet over- van den landbouw en van indu- strieën voor vreedzame doeleinden. Geen krijgstuig mag meer ver vaardigd worden ook geen vliegtuigen en zeeschepen. Geen fabricatie van synthetische ben zine en olie, geen oorlogschemi- ealiën enz. De capaciteit voor staalproduc- tusschen Het accoord geteekend. Gisterochtend is tusschen den Perzischen minister-pre sident en den Sowjet-Russi- schen ambassadeur een ac coord geteekend. dat de be kroning is van de besprekin gen, die te Moskou begon nen en te Teheran geëindigd zijn. Het accoord behelst de volgende essentieele punten: 1. de Sovjet-troepen in Perzië, die op 24 Maart met de ontrui ming zijn begonnen, zullen het Perzisch grondgebied binnen 45 dagen na dien datum volledig ver laten hebben. 2. omtrent de petroleum werd beslist, dat binnen zeven maanden na dezen datum de clausules voor een overeenkomst betreffende de oprichting van een gemengde Perzisch-Russische Mij. voor de exploitatie van de petroleumbron- nen in het Noorden van Perzië door het parlement zullen moeten zijn goedgekeurd. 3. het „probleem Azerbeidsjan wordt als zuiver binnenlandsche aangelegenheid erkend en het zal de taak van de Perzische regee ring zijn om het lot van deze provincie overeenkomstig de Grondwet te regelen. treffen, vergeleken met den in voer van R.M. 4.200.000.000 in 1936. DE GR1EKSCHE REGENT AFGETREDEN. De royalisten, die bij de jongste verkiezingen in Griekenland de meerderheid hebben behaald, zijn tie is vastgesteld op 7.S00.Ö00 ton met de centrum-leiders Venizelos staven met een toegestane staal- en Kanellopoelos tot overeenstem productie van niet meer dan ming gekomen over het vormen 5.800.000 ton staven in eenig toe- van een coalitie-regeering en over komstig jaar zonder de speciale de kwestie van een plebisciet over goedkeuring van den geallieerden de monarchie, contróle-raad. I De regent, aartsbisschop Da- De steenkoolproductie zal zoo maskinos, heeft aan den Koning, hoog mogelijk zijnminimum 155 ontslag verzocht. te beschikken, die hij zonder mu ziek speelde. Hij heeft zich nu gegeven voor 't werk van den wederopbouw in Vlissingen, terwijl hij in de groo te centra wellicht een gevierd musicus zou kunnen zijn. Hij is met de andere arbeiders ondergebracht in de school aan de Bonedijkestraat. Opgevoerd werd verder de co- medie „De verjongde Professor" in 3 bedrijven. De voorz. bedankte de mede werkenden, die zich geheel' be langeloos beschikbaar stelden, 'n Dankbaar applaus bewees, dat de avond in den smaak was ge vallen. MIDDELBURG. Ook hier vond de vertooning plaats van de film „S.O.S. voor het dier I" Mr J. Moolenburgh sprak een openingswoord, 'waarna dhr G. Nieuwenhuijsen, lid van het hoofdbestuur van de Ned. Ver, tot Bescherming van Dieren, een gloedvolle toespraak hield. Daarna werden enkele films ge draaid, aan 't eind was er een collecte voor een op te richten asyl. Woensdagavond gaf de Chr. Zangver. „Soli Deo Gloria" haar eerste uitvoering na de bevrijding in de Noorderkerk. Dr A. H. Oussorcn sprak een kort openingswoord. Voor de pauze werden elf num mers ten gehoore gebracht, waar in veel goeds te beluisteren viel. De sopraansolo „De Heilige Stad" kon met wat meer vuur zijn voorgedragen. De bariton-solo van dhr J. Kabboord en het duet van de da mes J. en S. Verhage waren zeer geslaagd. Het koor bereikte het hoogtepunt' in Psalm 122 van Sweelinck. Het slot bevredigde echter niet geheel. Het programma na de pauze was, doordat het solo-werk slecht tot zijn recht kwam, veel minder geslaagd. Mej. Hesselink bleek een 'kun dige pianiste. De dir., dhr J. 5>uurmond, werd tenslotte nog door den voorz. toegesproken. GOES. „Octavo". Naar wij vernemen is het Goessche Dubbelmannenkwar- tet „Octavo", o.l.v. dhr Jan Kousemaker, uitgenoodigd door de Centr. Comm. Cultur. en Geestel. verzorging voor de werklieden in den wederop bouw in Zeeland tot het geven van 7 concérten, resp. op 4, 11, 18 en 24 April, 2, '9 en 16 Mei a.s., in de cantines Vlissingen, Domburg, Westkapelle, Mid delburg, Souburg en Zoutelan- de. Verder vernemen wij, dat „Octavo" heeft ingeschreven voor het Groot Nat. Zangcon cours te Doetinchem, dat ge houden zal worden op 10 en 11 Aug. VOOR DEN ZONDAG. De Overpriesters antwoordden: Wij hebben geen koning dan dm Keizer. Joh. 19 16b. Waarom vallen alle men- schcn rondom den lijdenden Heiland zoo diept Ze zijn gevallen door hun uitersten wil tot eelfhandha ving. Jeeus heeft gewaarschuwd: Die eijn leven eal willen be houden, eal het verliezen. In het schaakspel der zelf handhaving, is, geen remise mogelijk. Het eindigt met volstrekte nederlaag. We zien het aan Pilatus en de Joden. Pilatus begon met een po ging om.Jezus te bevrijden, hij eindigde met Hem onder sarcasme over te geven aan den kruisdood. En de Jodent Zij begonnen met bezorgdheid over tempel en heilige stad: De Romeinen zullen komen en wegnemen, belde onze plaats en volk (Joh. 11 48), Het eindet De belijdenis: geen andere koning dan den keizerI Zij begonnen met zorg over de muren van Sion, ze eindig den met een knieval voor den keizer. Zij begonnen bijden tempel, ze eindigden bij den Caesar. Jezus neemt het masker van valsche religie af. Wij worden ook hier ge waarschuwd voor ons persoon lijk. levep, voor ons gezin, ons huwelijk, ons kerkelijk leven, ons staatkundig leven. De wet is onverbiddelijk: wie zijn leven zal willen be houden, zal het verliezen. Wij kunnen niets behouden in den weg van zelfhandhaving. Als in de kerk en in kerkelijke discussies zelfhandhaving het motief is, dan is het einde ook hier: geen andere koning dan den keizer. Ware tempelzorg, tempel bewaking en tempeldienst in Kerk en Staat is niet mogelijk door een partij van den arbeid" of een „partij van de vrijheid". Dit kan alleen door een „partij van zondaren", die hun knieën buigen voor Jezus, den Koning. Waar Jezus als Koning wordt verworpen, daar komen zondaars aan het bewind en nemdn weg „plaats en volk". Daarom is er alleen redding in de belijdems: Geen andere .koning dan Jezus Christus en Dien ge kruisigd. Alleen op Gogoltha zijn „plaats en volk", Kerk en staat veilig. M. N. J. H. den Alg. Landbouwcursus ge houden. Nadat door dhr J. W. Kirpestein den leerlingen ver schillende vragen gesteld wa ren, werden door Ir De Groet diploma's uitgereikt aan: J. Sinke C. Blok, Mar. de Bat, M. Verschuure J. Goud, H. v. 1 waarden, B. Kriekaard, J. Sin ke, J. de Bat, J. Nieuwenhuijse en M. v, Burg. WEMELDINGE. Maandagavond had alhier een vergadering plaats van de Oranjevereen., onder voorz.- schap van dhr P. J. J. Dekker. Deze herdacht in gevoelvolle bewoordingen het overlijden van het bestuurslid D, P. Pie- terse. Vervolgens kwam de feest viering op 4 Mei ter sprake. Daar er nog geen concrete voorstellen konden worden ge daan, werd de vergadering ver daagd tot 16 April. Dinsdagavond keerde dhr P. Sonke, die in dienst van de koopvaardij ruim 6 jaar op alle zeeën heeft gezworven be houden terug. De heele buurt had de vlaggen uitgestoken. Volkstelling op het Westelijk halfrond. Het voornemen bestaat om een gelijktijdige volkstelling te houden in alle naties van het Westelijk halfrond terzelfder tijd, dat Ame rika een algemeene volkstelling houdt in 1950. Dit plan staat onder auspiciën van het Inter-Amerikaansche In stituut voor Statistiek, 'waarvan de leidende figuren op statistiek- gebied van de landen van het wes telijk halfrond deel uitmaken. De heer J. C. Vogelaar, wnd. burgemeester van Hoe- dekenskerke, is tot burge meester dezer gemeente be noemd. Bondsdag Geref. J.V.'s. Op den .tweeden Paaschdag zal te Goes de Prov. Bondsdag van de J.V's op G.G. plaats hebben, 's Morgens worden in hotel „De Korenbeurs" de huis houdelijke zaken behandeld, terwijl in de openbare middag vergadering, die in de Geref. Kerk wordt gehouden, als spre kers optreden ds Couvee uit Hilligersberg met het onder werp „Onze houding nu I" en ds Tiemens van Aardenburg, die een opwekkend woord zal spreken, 's Avonds zal er dan in,-de zaal Krijger een gezel lige bijeenkomst zijn met me dewerking van de ontspan ningscommissies uit Vlissingen, Middelburg en Goes. VLISSINGEN, De sportterreinen. Naar wij vernemen komt op 10 April ook dhr Bremekamp, plv. hpofdconsul van des Apotheken. Van 6 t.m. 12 April zijn voor avond- en nachtrecepten ge opend de volgende apotheken: te Vlissingenfa. v. Ockenburg, St. Jacobstraat; te Middelburg: fa. v. Hummelente Goesde Goessche Apotheek. K.N.V.B. naar Vlissingen om met gemeentebestuur en sport- adviescommissie de kwestie van de sportterreinen te be spreken. Voor de arbeiders in den wederopbouw. Donderdagavond gaf de Inter kerkelijke commissie tot beharti ging van de belangen van dijk werkers en arbeiders in den we deropbouw een ontspannings avond, die geopend werd door den voorz., dhr J. J. Laernoes. Daarna trad voor het aandach tig gehoor op de vioolvirtuoos Max Beranek, Oostenrijker van geboorte, die echter reeds van 1930 af te Rotterdam als bouw kundig teekenaar werkzaam is, Deze kunstenaar bleek over een repertoire van ruim 80 nummer» KRUININGEN. Op 3 April vierde de wed. Reijnhout, alhier, haar 90sten verjaardag in huize „Avond licht". De krasse jubilaresse werd in de. bloemetjes gezet en met veel bezoek vereerd, ter wijl des avonds E. M. M. een muzikale hulde bracht. Dinsdagavond hield de Coöp. Kolenvereen. „Uit Voorzorg" haar jaarvergadering o.l.v. dhr C. Wondergem. Uit het jaar verslag van den secr.-pën- ningm., dhr G. Duindam, bleek, dat wel wat verbetering in de toekomst te verwachten is. Uit de rekening 1945, die werd goedgekeurd, bleek, dat de vereen. 124 leden telt; de re kening sloot met een totaal van f 4960,81. Het aftr. bestuurslid dhr J. Blok Wz., en dhr J. C. Hamelink als lid van de comm. v. toezicht werden herkozen. Dinsdagavond vergaderde de buurtver. „Bouwplan" onder voorz.schap van dhr J. Sinke. De rekening van den pen- ningm., dhr J. Schrier, sloot met een batig saldo van f 105. Daar dhr Schrier vertrekt, werd in zijn plaats gekozen dhr E. Suij. Vervolgens kwam de feestviering op 4 Mei ter sprake. Overwogen worden een stille rondgang met bloe menhulde op 't kerkhof, een gezamenlijke kerkdienst op Vrijdagavond en des Zaterdags muziek en zang, volksspelen, openlichtfilm enz. OOSTDIJK. Donderdagavond werd alhier riet beplant is, maar men de eindles van 't 2e jaar van kan vermoeden, dat dit gebied klein is. Daar er ook slechts een kleine hoeveel heid jonge planten (Bibit) is, is het on waarschijnlijk, dat de productie groot genoeg zal zijn om weer uit te kunnen voeren voor 1949 zelfs indien nieuwe Bibit-velden kunnen worden uitgezet. Verder moet men er rekening mee houden, dat het mee- rendeel van de sui kerfabrieken her steld moet worden, voordat de oogst verwerkt kan wor den, daar ongeveer 50 van deze fabrie ken door de Japan- neezen zijn omge schakeld voor de productie van ce ment, alcohol, ben zol, butanol, papier en smeerolie. De Nederl.-Indische Regeerings- voorlichtingsdienst publiceert de volgende bijzonderheden betref fende de suikersituatie op Java, Weinig is bekend omtrent de uitgestrektheid van het gebied, datf op het oogenblil| met suiker- H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana arriveeren aan het Jaarbeurs gebouw te Utrecht, waar Zij de plechtige opening der eerste Jaarbeurs na den oorlog bijwoonden. SCHEERZEEP. Aan mannelijke personen ge boren in 1928 of vroeger zal een hoeveelheid van 50 gram scheer zeep of 100 gram scheercrême of 400 gram snelscheercrème worden verstrekt. Zij moeten hiertoe in de week van 7 t.m. 13 April a.s. bon T 36 der Tabakskaart inleve ren bij een detaillist, die gewoon is scheerzeep te verkoopen. Afscheiding van Rijn land en Eemsbekken? Het Ned. Comité voor gebieds uitbreiding en het Belgisch Rijn comité hebben gezamenlijk de re geeringen van Nederland en Bel gië verzocht, mede te werken om zoo spoedig mogelijk de West grenzen van Duitschland vast te stellen. De Russen en Polen zijn erin geslaagd, nog voordat eenig vre desverdrag gesloten is, gebieden ten Oosten van de Oder en Neisse af te scheiden van Duitschland en de comité'» meenen daarom, mede in verband met het stand punt van Frankrijk, dat deze kwestie spoedig geregeld kan worden. Daarbij gaan zij ervan uit, dat het Rijnland en het ge- heele Eemsbekken definitief van het Duitsche rijk af moe ten, hoe ook de toekomstige status van 't overige Duitsch land zal worden. De toestand van Rijks financiën. De minister van Financiën heeft aan den voorzitter der Tweede Kamer doen toekomen een wit boek inzake de rijksfinanciën ge durende de oorlogsjaren 1940— 1944 in vergelijking met den toe stand dier financiën in vorige jaren, VREDESCONFEREI^E UITGESTELD?W Naar te Parijs verluidt be staat de mogelijkheid, dat de Vredesconferentie, die op 1 Mei geopend zou worden, wegens de bezwaren der Sowjet-Ünie zal worden uitgesteld. Ongewenschte Russische belangstelling. De Amerikaansche vertegen woordiger bij den geallieerden be stuursraad voor Hongarije heeft een protest gezonden naar maar schalk Worosjiiof den Russischen opperbevelhebber in Hongarije, met het verzoek alle Sovjet-perso neel terug te trekken uit de Hon- gaarsch-Amerikaansche olievelden in Z.W.-Hongarije en de leiding van de olievelden terug te geven aan de Amerikaansche eigenaren. Ook de Amerikaansche ambas sade te Moskou heeft over deze aangelegenheid contact opgeno men met het-Russische ministerie van Buitenl. Zaken.. ROEMENIË BREEKT MET FRANCO. Het Roemeensche min. van Buitenl. Zaken heeft een offi cieel communiqué gepubliceerd, waarin wordt medegedeeld, dat de Roemeensche regeering de di plomatieke betrekkingen met de regeering-Franco heeft verbroken. KRABBENDIJKEv De korfbalvereen. V.I.O.S. vergaderde onder voorz.schap van dhr A. H. Mol te Waarde. In zijn openingswoord ging deze uit voerig in op de talrijke moeilijk heden, waarmee men in 't a.s. seizoen te kampen zal hebben. Et zal in combinatie met Waar de gespeeld worden. Tot aanvoer der van het eerste combinatie 12- tal werd gekozen dhr A. H. Mol en voor het 2e 12-tal dhr Jao. Braam te Waarde. HEINKENSZAND. Maandag kwam men hier tot de oprichting van een gyronas- tiekvereen., die den naam „At las" (Aanhoudend Trainen Le nigt Alle Spieren) zal dragen. 60 leden gaven zich op. Het be stuur zal bestaan uit dr P. Sja- verman, voorz.; I. Cappón, Secr,Huissoon, penningm. en N. de Recht, Jac. Nijsse en J. J. de Reiger, leden. Er zal voorloopig des Vrijdags ge oefend Vorder: in 'f gebouw „Maranatha" o.l.v. dhr J. Gelok uit Goes. Laatste berichten. HET PRINSELIJK PAAR VERTROKKEN. Gistermorgen is het Prinselijk Paar van Soesterberg naar Ko penhagen -vertrokken. Daar het vetrek niet van te voren is aangekondigd, bleef de belangstelling tot familieleden en vrienden beperkt. Bestuurder van het vliegtuig is kapitein Sonder- man. Te 10.50 is het Hooge gezel schap op het vliegveld Kostrup te Kopenhage aangekomen. Het Prinselijk paar werd begroet door Koningin Alexandrina, kroon prins Frederik en Kroonprinses Ingrid, waarna zij vertrokken naar het slot Amaliënborg. Om streeks 2 uur ontvingen Prinses Juliana en Prins Bernhard dertig Deensche journalisten. Tijdens de receptie heeft Prins Bernhard namens H. M. de Koningin aan de weduwe van F. Bialiosterke, die in 1945 als illegaal strijder in de gevangenis te Scheveningen is overleden, de posthuum verleende onderscheiden „Militaire Wil lemsorde 4e klasse" uitgereikt. Vredesconferentie op 25 April? De minister van Buitenlandsche Zaken, Byrnes, heeft het voor stel gedaan de bijeenkomst der ministers van buitenlandsche za ken der groote mogendheden 25 April a.s. in Parijs te houden. Vrijwillig dienstplichtigen. Personen, die getjoren zijn in een der jaren 1921, 1922, 1923, 1924, 1926, 1927 en 1928 en er belang in zouden stellen vrijwil lig alle plichten van een dienst plichtige op zich te nemen en met de lichting 1945 in dienst te wor den gesteld, kunnen zich met een daartoe strekkend verzoek tot het Ministerie van Oorlog wenden. Waarom deze bevoor rechting? De Regeering heeft destijds in Zwitserland 1000 luxueuse naai machines gekocht, waarvan de verkoopprijs ongeveer f 370.zal zijn, terwijl er wel meer behoefte bestaat aan goedkoopere soorten, veel beter geschikt voor huishou delijk gebruik. De verkoop is met uitsluiting van de naaimachinehandel opge dragen aan de automobiel-impor teurs Hart Nibbrig en Greeve te 's-Gravenhage, aan wie daar zij niet gerechtigd was naaimachines te verkoopen, voor dit doel een speciale vestigingsvergunning werd verleend. De ondervakgroep detailhandel naaimachines heeft tegen dit op treden, waardoor de betrokken fa. een zoet winstje heeft van f 150.000 ten sterkste geprotes teerd-

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1