De vestigingseischen voor den Middenstand. DE BILT ZEGT» De toestand in Nederlandsch-Indië, Wordt Java een Republiek? Overleg met het Engelsche Kabinet. KRUIMELTJES Jeugdmeeting A.R.-partij. Luchtbanden voor Landbouwwagens. Provincienieuws Jongeren kloppen aan de deur. Sterke handen willen de deur dicht houden. Laatste berichten. Nog zacht voorjaarsweer. Na plaatselijke, mistige och tendnevel, zacht, zonnig voor jaarsweer. Later in het wes ten eenige lichte bewolking, meest zwakke wind tnsschen Oost en Zuid. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 307 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Donderdag 4 April 1946 Abonn.prijs 3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, TeL 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg en Terneuzen. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Het i» uiterst moeilijk eenig inzicht te krijgen th de vraag wat er nu eigenlijk met Indie gebeurt. Officieel is meegedeeld, dat de onderhandelingen een vlot verloop hadden en dat er alle kans is op een spoedige rege ling. Daarnaast is de geruchtma kende brief van Sjahrir, waar in een uiterst felle aanval wordt gedaan op Nederland en het Nederlandsche gezag. In een interview voor de plaatse lijke bladen sprak hij in meer gematigden toon, maar ook daarbij werd toch weer de eisch herhaald van erkenning van de „republiek' Als 't dus waar is, dat in groote lijnen overeenstemming is bereikt, dan moet dit wel beteekenen, dat aan de voor naamste eischen van Soekarno is voldaan en dat Dr v. Mook gezwicht is voor het revolution- nair geweld. In dit verband verdient de aandacht wat de Londensche correspondent van de „N. R. Crt." meldt: Inmiddels versterkt zich de indruk, dat de principieele overeenstemming, welke in Ba tavia tusschen dr van Mook en Sjahrir is bereikt, alleen mo gelijk is geworden doordat beide part ij en zich bereid hebben getoond zekere concessies te doen. Zooab bekend, hebben de In donesiërs zich van het begin af aan op het standpunt gesteld, dat geen accoord mogelijk was zonder de erkenning van de In donesische republiek, waarbij zij oorspronkelijk niet alleen den geheelen archipel. Het Nederlandsche standpunt, uiteengezet in de voorstellen van 10 Februari scheen daar entegen eiken vorm van een In donesische republiek buiten te sluiten. Er was daarin slechts sprake van een Indonesisch ge- meenebest, dat een deel van het Koninkrijk zou worden. Dit ge- meenebest zou echter moeten bestaan uit „landen met uiteen- loopende graden van zelfregee- ring". Het lUkt zeer waarsohljn- lljk, dat deze clausule Dr v. Mook en Sjahrir op den weg naar een aocoord heeft ge voerd. Waarom niet aan den Indonesischen aandrang op een republiek tegemoet ko men door Java ais een van de landen van het gemeene- best een overeenkomstigen graad van zeifregeering toe te kennen? Weliswaar moest er natuurlijk rekening mee worden gehou den, dat alles wat op rekening van een Indonesische repubiiett zou lijken in sommige kringen in Nederland op grooten te genstand zou stuiten, maar als daartegenover zou komen te staan, dat Sjahrir afzag van zijn oorspronkelijke aanspraak op een republiek, die den ge heelen archipel omvat en zich tevreden zou stellen met erkenning van de republiek in cat deel van den archipel, waar zij zich momenteel de facto doet gelden, d.w.z. Java, dan zou een zoodanige concessie van Indonesische zijde wellicht geëvenaard kunnen worden door een bereidheid aan Neder landsche zijde om de republiek te slikken." Dat komt dus practisch hier op neer, dat principieel aan de eischen van Soeikamo en zijn revolutionnaire aanhangers wordt voldaan. Intusschen, wij weten nog niets. Wij moeten leven van geruchten. Het nieuwste bericht is, dat de ministers Schermer- horn en Van Royen spoedig na aankomst van Dr v« Mook naar Londen zullen gaan, teneinde overleg te plegen met vertegenwoordigers van het Engelsche kabinet, in verband met de militaire vragen en het herstel van orde en rust in Indië. DE VERKIEZINGEN IN GRIEKENLAND. De uitslag van de Zondag in Griekenland gehouden verkiezin gen is nog steeds niet gepubli ceerd. Volgens de eerste berichten hadden de populisten (royalisten) een flinke voorsprong, maar het eindresultaat is nog niet bekend. Vermoed wordt, dat dit verband houdt met het feit, dat o.a. de kieslijsten het totaaal der kiezers zoo hebben overdreven, dat de autoriteiten deze moesten herzien alvorens de eindresultaten bekend te kunnen maken. In een stembureau op het eiland Leukas bleken 607 van de 707 ingeschreven personen te zijn ge storven, terwijl te Kalavryta, een stadje in de Peloponnesus, waar de geheele mannelijke bevolking werd vermoord, alle inwoners op op de kiezerslijst voorkwamen. Het getal der onthoudingen waartoe de socialisten geadviseerd hadden scheen hierdoor on waarschijnlijk groot. DE BELGISCHE BEZET TINGSZONE VAN DUITSCHLAND. De overeenkomst Bevin- Spaak, betreffende, het bezetten door de Belgische troepen van een sector in de Britsche zone in Duitschland, is op 1 April of- l.cieel van kracht geworden. Sinds verscheidene maanden hebben de Belgische strijd krachten reeds geleidelijk sec toren overgenomen, welke vroeger door de Britsche troe pen waren bezet in de streken van Aken, Keulen, Godesberg •n Ëonn. DE VOEDSELNOOD IN EUROPA. Hoover heeft met Zweedsche autoriteiten besprekingen over voedselkwesties gevoerd. De Zweden begrijpen de wereld- noodtn zeer wel en hebben reeds maatregelen getroffen voor een vermindering van de rantsoenen. Zij hebben tevens besloten gedurende 4 maanden geen levensmiddelen van over zee te gebruiken en uitsluitend op de bestaande voorraden te leven. Hoover werd door den Zweed- schen Koning voor het noen maal uitgenoodigd. VLOEDGOLF TEISTERT WESTKUST VAN AMERIKA. 300 dooden. Een vloedgolf, veroorzaakt door een zeebeving in het Noordelijk deel van den Stillen Oceaan, heeft de kusten van Alaska, Californië en de Ha- waï-eilanden geteisterd. Een ■vuurtoren in Alaska werd weg geslagen, waarbij 5 menschen gedood werden. Op de Hawaï- eilanden zouden 300 menschen om het leven gekomen zijn. Duizenden zijn dakloos gewor den. De bemanningen van op zeo varende schepen seinden, dat men een ongeveer 30 Meter hooge vloedgolf had waarge nomen. Op de kusten werd voor millioenen dollars schade aangericht. DE DU1TSCHE HANDEL IN HET BUITENLAND. Een te Dusseldorf gevonden geheim Duitsch document ont hult, dat de Duitschers reeds in 1939 maatregelen genomen hebben om hun buitenland- schen handel te beveiligen voor het geval zij den oorlog moch ten verliezen. Het document toont aan, dat 9 dagen na het uitbreken van den oorlog het Duitsche ministerie van Handel instructies uitvaardigde voor alle deviezeninstanties, waarbij dezen werd opgedragen, dat de Duitsche maatschappijen in het buitenland gecamoufleerd moes ten worden als onafhankelijke buitenlandsche ondernemingen. DE LIBERALE STAATS PARTIJ. Stelt geen eigen candidaten. De algemeene vergadering van de Liberale Staatspartij heeft op voorstel van het hoofdbestuur met slechts één stem tegen (afdeeling Breda) besloten om bij de aanstaande verkiezingen voor de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en Gemeenteraden geen candi daten te stellen, maar samen te werken met de Partij van de Vrijheid en de candidaten van deze partij te steunen. PAKKETTEN NAAR JAVA De delegatie van het inter nationale comité van het Roode Kruis van Genève maakt be kend, dat pakketten met le vensmiddelen, kleeren, genees middelen, tabak en familiefoto's mits niet zwaarder dan 1 kg. nu kunnen worden ge zonden naar de geïnterneerden irt het niet onder geallieerde controle staande deel van Java. Het Indonesische Roode Kruis zal zorgdragen voor het ver voer en de distributie der pak ketten. HET ZOEKRAKEN VAN POSTPAKKETTEN. Door den heer Wendelaar zijn aan den minister van Binnenl. Zaken de volgende vragen ge steld Is het den minister bekend, dat in den laatsten tijd weer in sterke mate toenemen de klachten over het hier te lende verloren gaan van postpakket ten uit het buitenland? Is de minister overtuigd, dat de naar aanleiding van deze klachten ingevoerde controle maatregelen afdoende zijn en een herhaling uitsluiten van het zoekraken van postpaket- ten als in het laatste oorlogs jaar het geval was en waardoor de reputatie van de P.T.T. in ernstige mate was aangetast? Is de minister voorts niet van meening, dat een op groote schaal zoekraken van postpak ketten een terugslag moet heb ben in het buitenland, zich uitende in een sterke vermin dering van de animo om post pakketten naar Nederland te verzenden? ONRECHTMATIGE PAPIERTOEWIJZINGEN. De heer Van der Goes van Naters heeft aan den minister van. Onderwijs de volgende vragen gesteld 1. Is het waar, dat een aan tal dagbladen ingevolge on juiste opgaven aanmerkelijk grootere papiertoe wij zingen ontvangen hebben dan waarop zij volgens hun oplagen recht hadden? 2. Zoo ja, is de minister be reid, mede te deelen, welke persorganen zich aldus hebben bevoordeeld? 3. Welke maatregelen heeft de minister genomen of zal de minister nemen om deze on rechtmatige bevoordeeling on gedaan te maken? DE GEVAREN OP DEN WEG. Volgens de verkeersongeval lenstatistiek vielen tengevolge van verkeersongevallen in de maand Februari 1946 in ons land 57 dooden te betreuren, terwijl 365 personen ernstig ge wond werden. Het totaal aan tal ernstige verkeersongevallen bedroeg in die maand 361. In de maanden Januari en Februari 1946 hadden in totaal 757 ernstige verkeersongevallen plaats, met 133 dooden en 765 ernstig gewonden. Ter vergelij king diene, dat in de overeen komstige periode van 1938 het aantal ernstige verkeersonge vallen 656 bedroeg met 91 doo den en 593 ernstig gewonden. MET PASCHEN VOOR ALLEN EEN El. De Nederlandsche pluimvee stapel, die nog slechts een kleinen omvang heeft volgens de De cembertelling ruim 3 millioen hoenders, tegen 30 millioen in 1938 geeft dan ook een geringe productie van eieren. De voor ziening van zieken en ziekenhuizen vraagt momenteel circa een mil lioen eieren per week, terwijl het de bedoeling is in de naaste toe komst dit aantal nog op te voe ren. Voor een regelmatige, alge meene distributie zijn groote hoe veelheden eieren noodig, waar over ons land niet de beschikking heeft. Wel zal van 8 April a.s. af voor Paschen een bon voor één ei (alle leeftijdsgroepen) aange wezen worden, welke bon drie weken geldig zal blijven. De kaarsen zijn vrij. Kaarsen zullen voortaan weder zonder bon in den detailhandel verkrijgbaar zijn, zij het nog niet in onbeperkte hoeveelheden. Socialisten en Communisten in Duitschland. Het centrale comité van de Duitsche socialistische partij, dat in de Russische zóne gevestigd is, heeft besloten, dat de functiona rissen, die zich blijven verzetten tegen een fusie met de commu nisten van hun posten ontheven zullen worden. DE UNILEVER. Prof. Kaag Regeerings- vertegenwoordiger. Vooruitloopende op de maatregelen die de regeering beoogt te nemen om een direct toezicht te kunnen uitoefenen op bedrijven, die voor de voedselvoorziening van ons land van vitaal belang zijn, heeft zij thans benoemd tot regeerings- vertegenwoordiger bij de Nederl. bedrijven van Lever Brothers and Unilever, Prof. H. A Kaag te Tilburg. Luitenant-generaal Mesa- haru Homma, eertijds Japan- sche commandant op de Philip- pijnen, is op 2 Apri als oor logsmisdadiger opgehangen. Twee belangrijke spoorbrug gen in de lijnen van Haifa naar Beiroet en van Lydda naar Kantara aan het Suezkanaal zijn in den nacht van 1 op 2 April opgeblazen door onbeken de lieden. De pl.v. procureur van het Bijzonder Gerechtshof te Kra- kau is in zijn woning vermoord, aldus meldt radio Warschau. Spelende kinderen vonden in het dorp Aalburg een granaat met welk projectiel rij hun spel voortzetten. Hierdoor kwam dit tot ontploffing met het tragisch gevolg, dat een kind gadeod werd. Op het vliegveld te Gilze-Rijen is het lijk ontdekt van den onge veer een maand geleden spoorloos verdwenen 64-jarigen Oosterbaan, in leven assistent-veearts te Til burg, In de bosschen van de Lage Vuursche is het als repatriëerings- oord ingerichte landhuis „Prins Hendrikoord", dat 50 oud-Indische gasten kan herbergen, op plechtige wijze geopend. De Dinsdag te Utrecht gehou den jeugdmeeting van de A.R.- partij was zeer druk bezocht. Duizenden jongeren waren uit alle oorden van het land bijeen gekomen. Er heerschte een geest driftige stemming. Door den heer J. Schouten werd gesproken over gezagshand- havingdoor A, Stapelkamp over Sociale rechtvaardigheid; Ds J. Fokkema over Geestelijke vrij heid en Ad. Kuiper over Zede lijke Volkskracht, Er zijn deviezen, er zijn banden, maar.,., het Rijks bureau voor Rubber weigert medewerking. Er bestaat groote behoefte aan luchtbanden voor land bouwwagens. Dit geldt niet al leen voor in gebruik zijnde luchtbandenwagens, maar ook voor 10.000 landbouwwagens, die gebouwd worden ter com pensatie van door de oorlogs omstandigheden geleden verlie zen. De totale directe behoefte wordt geschat op pl.m. 100.000 banden. De landbouwwagens, die thans worden geproduceerd, worden voorloopig uitgerust met hou ten klossen en ijzeren wielban den. Bij een bespreking door ver tegenwoordigers van de Stich ting van den Landbouw met het Rijksbureau voer rubber is ge bleken, dat er wel deviezen be schikbaar zijn voor den import van de noodige banden, maar dat vertegenwoordigers van het Rijksbureau voo- rubber er niet in geslaagd zijn transacties af te sluiten met. dn geallieerde !e- gerautoriteiten. Het was n.l. de bedoeling om tweedehandsch banden van legerauto's uit dumps in België en Frankrijk aan te koopen. In verband hiermede werden verschillende aanbiedingen voor levering van tweedehandsch banden aan het Rijksbureau doorgezonden. Het betreft o.a. aanbiedingen van gerepareerde rubberbuitenbanden met 65 pet. tot 90 pet. origineel loopvlak le verbaar in 1000 stuks per week en nieuwe binnenbanden. Het Rijksbureau wenscht op dergelijke aanbiedingen niet in te gaan daar men nog steeds hoopt op invoer van banden uit België of Frankrijk. Het resultaat Is echter, dat momenteel geen banden beschikbaar zijn. De Stichting voor den Land bouw betreurt bovenomschre ven gang van zaken ten zeerste en heeft thans een request ge richt aan den minister van Handel met het verzoek in te grijpen en de boeren in staat te stellen straks den oogst bin nen te halen. JAARBEURS TE UTRECHT Reeds op den openingsdag was het bezoek ongekend groot, maar Dinsdagmorgen heeft dit een zoo danige afmeting aangenomen, dat het soms vrijwel onmogelijk was. de toegangen te bereiken. Voetje voor voetje schuifelde het publiek over de terreinen en door de gebouwen. AMERIKAANSCHE AMBASSADEUR BEZOEKT JAARBEURS. De Amerikaan9chc ambassadeur Dr Stanley K. Hornbeck, heeft Dinsdag na de plechtige opening in den Stadsschouwburg te heb ben bijgewoond,een bezoek aan de jaarbeurs gebracht, waar hij met groote belangstelling verschillen de exposities bezichtigde. Verkiezing Prov. Staten. De candidatenlijst van de Partij van de Vrijheid in den kieskring Goes is als volgt sa mengesteld: 1. D. W. Linden- bergh, 's H. Arendskerke; 2. ir M. J. Stoel Feuerstein, Goes; 3. J. I. van Ballegoijen de Jong, Goes; 4. mevr. C. C .van Dyke geb. Krijger, Nisse; 5. A. D. Constandsv, Goes6. C. A. Blok Hz., Kapelle; 7. A. Koert, Wolphaartsdij k8. W. C. van der Werff, Rilland-Bath. De mijnontploffing bij Nieuwland. In aansluiting op ons bericht van gisteren omtrent het ontplof fingsongeluk bij 't mijnen ruimen in de omgeving van Nieuwland, vernemen wij nader, dat de slachtoffers J. de K. te B. op Zoom en D. v. O. zwaar gewond werden, terwijl L. V., eveneens uit B. op Zoom, een ernstige been wonde opliep. De serg.-wacht- meester W. kreeg slechts enkele vleeschwonden. Dhr de Kok is intusschen in 't Middelburgsche Ziekenhuis overleden. Stichting Actie Schelde- monden. Door het comité tot inzame ling van gelden voor de Schel- demonden is in Den Haag, Lei- OP GOEDEN VRIJDAG WORDT DOORGEWERKT. De minister-president heeft besloten, dat op Goeden Vrij dag a.s. op alle departemen ten van Algemeen Bestuur als op een gewonen werkdag zal worden gewerkt. Aan een radiorede van dr W. L. Groeneveld Meyer over het onderwerp: „Overheid en Mid denstand" is het volgende ont leend Wellicht is er na de toewij zing en de distributie der goe deren geen vraagstuk, dat zoo de belangstelling van de mid denstanders heeft als de rege ling van de vestiging van nieuwe bedrijven. Dit is al zoo sinds de tot standkoming van de Vesti gingswet Kleinbedrijf in 1937, die veel, wat onbekwaam en schadelijk was, heeft doen ver dwijnen. Het is waarschijnlijk alge meen bekend, dat sinds 2 Dec. 1941 voor alle nieuwe onder nemingen van detailhandel, am bacht, ikleine nijverheid en bo vendien voor de Horecabedrij ven, ongeacht of de Vestigings wet al of niet op de branche van toepassing is, een vergun ning noodig is krachtens het besluit algemeen vestigingsver bod kleinbedrijven. Dit besluit gaat uit van de gedachte, dat het bij de groote goederenschaarsche onge- wenscht is nieuwe bedrijven toe te laten. Daar er nog steeds een groot tekort aan goederen bestaat en de bedrijven nog lang niet hun oude zakenvo- lume hebben herwonnen, is het begrijpelijk, dat de Rijksbu- reaux en de Vakgroepen, wier advies terzake altijd gevraagd wordt en die rekening houden met de belangen van de be staande bedrijven, er niet ge makkelijk toe overgaan gunstig 'te adviseeren bij nieuwe vesti- gingsverzoeken, zoodat inder daad op heol veel gevraagde ver gunningen afwerend wordt geadviseerd. Deze politiek heeft, hoe be grijpelijk zij ook is, groote be zwaren. Wanneer men toch geen ver gunning voor een nieuw be drijf kan krijgen tracht men een oude zaak en speciaal de daaraan verbonden vergunnin gen en toewijzingen over te ne men. Hierdoor is een buiten gewone opdrijving van over namesommen ontstaan en daar deze bedragen zoo vlug moge lijk moeten worden afgeschre ven en zoo mogelijk op den consument afgewenteld, hebben zij de neiging het leven onnoo- dig duur te maken en te hou den. Hoe minder vergunningen gegeven worden, hoe hooger de overnamesommen zullen zijn. Daarom ligt de remedie tegen deze kwaal voor de hand, na melijk het losser vieren van de teugels bij het verleenen van nieuwe vergunningen. Er is trouwens nog een an dere reden om wat liberaler te zijn bij de vergunningenpoli- tiek. Herhaaldelijk melden zich jonge menschen, die zich gron dig voor hun taak hebben voorbereid en dan tot hun te leurstelling moeten hooren, dat er voor hen nog geen plaats is. De jongeren kloppen aan de deur. Er zijn sterke handen, die de deur dicht willen, houden, maar wij zullen haar moeten openen en wel zoo vlug en, zoo ver, als de totale omzetten het maar eenigszins verantwoord doen zijn. Er moet frisch bloed komen en de jeugd moet de kans krijgen haar leven op te bouwen. Aan de bekwame jongeren zal de mogelijkheid gegeven moeten worden zich te vestigen, over al waar de goederenpoiitie dat «tl v»ro#rlov«i. den en, het Westland een groote hulpactie op touw gezet. De collecte heeft onder meer in Den Haag en de randgemeen ten Voorburg en Rijswijk naar schatting ongeveer f 1UU.UÜU opgebracht. In het Westland was dit f 60.000. Uit Leiden zijn de cijfers nog niet bekend. Te Leiden heeft het Middel- burgsch Muziekcorps gecon certeerd evenals de signaalaf- deeling van „Achillis deze laatste te Naald wijk-Honseler»- dijk des avonds tevoren in de groote veihnghal en op den collectedag. Jtiet Westkappelsch Dames koor zong te Den Haag en Naaldwijk en het Arnemuidsch koor te Leiden. De tooneelclub van de Kweek school te Oostburg voerde eveneens te Den Haag en Naaldwijk een Zeeuwsch- Vlaamsche Boerenbruiloft op. Namens de stichting „Nieuw Walcheren" voerde de voorzit ter, dhr J. L. Verhagen, in Den Haag, een pleidooi voor de her- bebossching van Walcheren, de z.g. „Boomactie". Hij verkocht aan de directie van Metropole- Palace 400 boomen, terwijl de bekende radio-zangeres Rie Heimig er 100 nam, de firma Schoonebeek te Rotterdam be stelde er eveneens 100. Ieder die boomen wil koopen om in Walcheren te planten, kan dit doen voor f 2.50 per stuk. Hij behoeft alleen maar een bedrag alsvoren genoemd of het veed- voud daarvan te storten op de girorekening 371300 van „N. Walcheren" of bij de Incasso- bank te Middelburg, ten name van de Stichting, en hij zal het genoegen hebben, later op een trip door het dan weer bloeiend Walcheren, zijn eigen boom of boomen te passeeren. VLISSINGEN. De Marine gaat Vlissingen verlaten. Niettegenstaande de beweringen in de achter ons liggende oorlogs jaren dat Vlissingen een strate gisch punt was van de eerste rang, geeft thans de regeering de order om het marine-detache ment te Vlissingen op te heffen. Wel zal de onderzeebootjager „Queen Wilhelmina" op de Schel de gestationneerd blijven, waar aan nog een tweede vlooteenheid zal worden toegevoegd. Ook de marine-mijnen en mu nitie-opruimingsdienst zal hier voorloopig nog blijven. De bekende LCT's, de Engel sche landingsvaartuigen, zullen ook voor het grootste deel Vlis singen verlaten, zoodat er weinig van do marine overblijft. Het vertrek, dat verband schijnt te houden met personeels organisatie, is bepaald op 1 Mei a.s. Het personeel zal over ver schillende marine-instellingen wor den verdeeld. Als men nagaat, dat in normale tijden in Vlissingen, Souburg en omgeving ruim 800 gezinnen van marine-menschen woonden, beteekent deze maat regel, indien ze gehandhaafd blijft, voor Walcheren een groot ver lies. Nader vernemen wij nog, dat de burgemeester Mr B. Kolff in Den Haag stappen heeft ge daan, opdat de regeering op dit onheilsbesluit zal terugkomen. Dinsdagavond had hier een filmvertooning plaats, uitgaan de van de Vereen, tot bescher ming van dieren. Als spreker trad hierbij op de heer Nieu- wenhuize uit Den Haag, die zijn blijdschap uitsprak over de groote opkomst en verder han delde over de veel voorkomen de onwaardige behandeling der dieren. Warme hulde bracht Spr. aan den heer Goethart, in specteur 'alhier, die met gevaar van eigen leven in de oorlogs dagen van 1944 op de brug stond voor het dier. Met een hartelijk applaus werd deze uit spraak door het publiek onder streept. Daarna werd een. film vertoond, waarbij men o.m. kon zien hoe het wel moet en hoe het niet mag bij het vervoer van dieren. Het resultaat van dezen avond was, dat 117 nieuwe le den konden worden ingeschre ven. MIDDELBURG. Dinsdagavond kwam de afd. van de Ver. Christelijke Film actie in ledenvergadering bijeen. De voorz., de heer C. de Bruin, gaf een overzicht van de verrichte werkzaamheden. Hij wees op het interkerkelijk karakter der ver- eeniging en hoopte, dat dit ook hier ter plaatse zoo volledig mo gelijk tot uitdrukking zal worden gebracht. Voorts werden de plannen be* Op» en ondergang van Zon en Maan. Visdag: Zon op 6.08 u., on der 19.19 u. Maan op 7.59 u., onder 0.01 u. E-K. op 8 Apri'. Hoog water te Vlissingen Vrijdag 5 April: 3.50 u. 2.36 m., 16.16 u. 2.32 m. WAT KRIJGEN WE OP DEN BON? (31 Maart t.m. 13 April.) Bonkaarten KA, KB, KC 604 172 Alg.: 126 gr. boter. 171 Alg.: 125 gr. margarine. 170 Alg.: 250 gr. jam, stroop, enz. 169 Alg.: 50 gr. thee. 168 Alg.: 100 gr. koffie. 167 Alg.: 1 ei. 166 Alg.: 225 gr. huish.zeep. Bonkaarten LA, LB, LC 604 A 23 melk: 2 L. melk. B 23, O 23 melk: 3% L. melk. 0 96 aardappelen: 2 kg aard appelen. Bonkaarten KD, KE 604 672 Alg.: 125 gr. boter. 671 Alg.: 1 ei. 670 Alg.: 250 gr. jam, stroop, enz. 669 Alg.: 225 gr. huish.zeep. Bonkaarten LD, LE 604 D 23, E 23 melk; 6 L. melk. 596 aardappelen: 1 k.g. aard appelen. Tabakskaarten, enz. T 22: 2 rants, rook- of shag- tabak (geen sigaretten of si garen) V 22: 100 gr. chocolade of sui kerwerken. X 22: 100 gr. chocolade of sui kerwerken. Bovengenoemds bonnen kunnen reede op 5 April worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eeret m. 1. v. 8 April mag worden afge leverd. Bon 167 en 671 zijn geldig t.m. 27 April a.l. De eieren kunnen betrok ken worden bij een dotaillist, die ge woon ia eieren op rantioenbonnen te verkoopen. sproken om zoo spoedig mogelijk enkele filmvoorstellingen te geven. De Christelijke Besturen Bond te Middelburg hield Dins dagavond zijn jaarvergadering. Na het openingswoord van den voorz., dhr P. Meliefste, gaf de secr., dhr A. Flipse in, zijn jaar verslag een kort overzicht van het werk, dat na de bevrijding door den Bond is verricht en den momenteelen stand van zaken. Hieruit bleek, dat de Bond thans 11 aangesloten afdeelingen telt met op 31 Deo. j.l. 717 leden. Bon voor Zuidvruchten. De aangekondigde bon voor zuidvruchten zal in de bonnen- lijst van 11 April worden bekend gemaakt. De Perzische kwestie voor den Veiligheidsraad. In de gisteren gehouden zitting van den Veiligheidsraad las de voorzitter een brief van Gromyko voor, waarin deze verklaart, dat het probleem van de terugtrekking van de Russische troèpen opge lost is bij een overeenkomst, die op 24 Maart niet Pezzië gesloten is. In een brief voor den Per- zischen ambassadeur wordt ech ter verklaard, dat de onderhande lingen geen concrete resultaten gehad hebben en dat de Russische troepen en autoriteiten voortgaan met inmenging in de binnenland- sche aangelegenheden van Perzië. Emeritaat. Ds A. O. Heij, pred. bij de Q-eref. Kerk te Koudekerke, is voornemens op 1 Juli a.s. met emeritaat te gaan. Ds Heij, die op 27 Mei 40 dienstjaren heeft, diende de kerken te Molenaars graaf, Tienhoven en sinds 1919 Koudekerke. Hjj neemt in deze provincie op kerkelijk gebied een vooraanstaande plaats in. Ds M. Post, pred. bij de Q-eref. Kerk te Bunschoten-Spa kenburg, heeft eervol emeritaat gevraagd. Gen. Synode (art. 31 K.O.). De Generale Synode der Geref. Kerken (art. 31 K.O.) zal 24 April te Groningen bijeenkomen. De bidstond, aan den avond voor af, wordt geleid door ds H. Knoop van Botterdam-Delfsha- ven. De opening zal geschieden door ds D. v. Dijk van Gronin gen. De Protestantsche Unie. Maandag j.l. werd te Amers foort op een drukbezochte verga dering een concentratie van eeni ge politieke groepen en partijen (o.a. de Vrjj Christelijk Histori- schen en de H.G.S.) tot stand gebracht, welke zal optreden on der den naam „De Protestantsche Dhie". Overeenstemming Russisch- Perzische kwestie? Uit gezaghebbende bron werd hedenavond vernomen, dat tijdens de besloten vergadering van de leden van den Veiligheidsraad voorloopige owereenstemming is bereikt om de Sowjetrussische verzekeringen, dat de Sowjettroe- pen op 6 Mei teruggetrokken zul len zijn en da dit terugtrekken niet samenhangt met Sowjet-per- zische onderhandelingen, te aan vaarde».

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1