mi VERh'ACJir IN APRIL: De geestelijke nood in Duitschland» Wat gebeurt er met Indië? Prof. Gerbrandy Voordrachten van Ds Niemöller Sn Zwitserland, Wederopbouw publiek rechtelijke lichamen. KRUIMELTJES Een historische Aprilmop. Monetair accoord met Frankrijk. Moet het nationaal belang worden opgeofferd aan hst partijbelang? Ean Fransch-Britsche alliantie? Russische terugtocht uit Perzfë waarschijnlijk. over de Indische Politiek. Een vaste, staalharde politiek noodzakelijk. 0, waf zijn we nationaal. Na aflcjj) van de oecumenische conferentie in Gcnève heeft Ds NiemöUer in vcr«Ja!Ier.ile plaat- SCn in ifwitserleiid voordrachten gehouden over „Net und Anfgabe der fOrchc in DeuUchland". Van de nood in Duitschland kan men zich geen voorstelling maken. De ruinen, temidden waarvan zij, die na acht jaar in geyangenschap te hebben doorgebracht, leven, de nood en de honger zijn slechts symbolen, het eigenlijke is de geestelijke nood, die in de ziel ingebrand is. Moedeloosheid, ver twijfeling en radeloosheid 1 Behalve de materiëele verliezen, heeft Duitschland ook zijn idealen, de cultuurgoederen verloren. Vooral in het door de Russen bezette gebied heertcht een ware zelfmoord-epidemie, die door de Westelijke zones dreigt overge nomen te worden. De grootste nood van de Kerk bestaat hierin, dat, ondanks eerlijke pogingen om hulp te vezleenen en het Evan gelie te verkondigen, het Woord leeg terugkeert. Als de schuld van de Duitsche Kerk noemde spreker het, dat zij in den tijd van de 'overheersching van het nationaal-socialisme in de vervolgde communisten en Joden geen lijdende broeders heeft ge zien en hen niet als broeders bij gestaan heeft Daarom treft ons, zoo zei Ds Niemöller, nog meer schuld dan Hitier en de zijnen, want wij hebben Jezus en Zijn Woord gekend, In den diepsten nood zijn zonde en schuldbelijdenis ons een reali- teit geworden. Maar ook genade en verlossing werden werktlijk- jlreid! Wij hebben vergeving, rechtvaardiging verkregen door het geloof en hebben nu vrede met God. En nu ziet de Kerk ook haar taak: de liefde, die zij van God heeft ontvangen, moet zij döör- l geven aan de broeders. In de gemeente van Niemöller, die vroeger één van de rijkste was, nu tot dé armste behoort, legt ieder van het schamele rant soen, dat eigenlijk tot verhongeren veroordeelt, wat apart voor de vluchtelingen. Materieel be schouwd is dat niet veel, maar bet is de grootste liefdedaad en deze neemt van vele lijdenden niet den honger weg, maar wel de twijfel aan de menschen en aan God, wat de ergste zielenood is. Zoo moet de Kerk in Duitschland, doordat zij vrede heeft met God, de blijde boodschap verkondigen. En zoo zal zij ook de rest van de wereld, die naar vrede verlangt, dienen. Zij zal een beeld zijn van de vrede.en de liefde en daardoor den weg openen voor den vrede onder de volkeren, zooals bij de' Kerstfeestviering in Dachau de zeven Protestantsche „Sonder- haftlinge" van verschillende nati onaliteit het Avondmaal wensch- ten te ontvangen uit zijn hand, de hand van den Duitschcr. Daarom willen wij bidden, dat de blijde boodschap verder moge gaan in de wereld en vrucht af- 1 werpen. VERLIES NEDERLANDERSCHAP. Do minister van Binnenl. Za ken heeft, in verband met de samenstelling van do kiezers lijst, aan de burgemeesters me degedeeld, dat geacht kunnen worden hun Nederlanderschap te hebben verloren, degenen, die vrijwillig in dienst zijn ge treden van het Duitsche leger, de Waffen SS, het legioen Ne derland, do landwacht (land storm) Nederland, opgericht bij verordening, van 11 Maart 1943, no. 24, de Kxiegsmarine, het N.S.K.K., de organisation Todt, den Wacht- und Schutz- dienst en den Deutschen reichs- arbeitsdienst en voorts dege nen, die zich in Duitschen ci- vielen staatsdienst, de Ordnungs- polizei, de Sicherheitspolizei, den Sicherheitsdienst en de bureaux van den rijkscommissaris daar onder begrepen, hebben bege ven. VATEN IN PLAATS VAN HEKKEN. Van den Rijkswaterstaats dienst in N.-Brabant ontving de K.N.A.G bericht, dat het met het oog op de materiaal- schaarste niet mogelijk is de bij gevaarlijke punten geplaat ste vexkcersbekken langs de rijkswegen, welko herhaalde lijk worden aangereden en ver nield en zelfs ook worden ge stolen, steeds weer door nieuwe te vervangen. Bij wijze van proef zijn de hekken door wit- geverfde met zand gevulde va ten vervangen. AAN ONZE CORRESPONDENTEN. Wij verzoeken onzen cor respondenten ons zoo spoe dig mogelijk nun kwar- laainota's óver Jan., Febr. en Maart te zenden. WIJ kunnen echter alleen die nota's in behandeling ne men, aio de geplaatste en niet die de ingezonden be richten bevatten. Voorts gelieve men te vermelden den datum of het nummer van het blad, waarin een bericht vermeld staat, een korte omschrijving en het aantal regels druk. Men geve ook zijn volledig adres op. Wij verzoeken degenen, die met deze dingen nog geen rekening gehouden hebben, dit in het nieuwe kwartaal wel te doen, daar dit ons veel administra tie-werk bespaart. Specifi- catiestaten zijn bij ons ten allen tijde verkrijgbaar. Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp „regeling van de bijdragen wederopoouw publiekrechtelijke lichamen 19+6". Aan het onderhavige ontwerp ligt de gedachte ten grondslag, dat bij een regeling van de schade, die door publiekrechtelijke licha men is geleden, andere beginse len dienen te gelden, dan die wel ke ta.v. de particuliere oorlogs schade zijn aanvaard. De ontworpen voorzieningen gaan uit van de gedachte, dat de functie van de genoemde lichamen in ons staatsbestel meebrengt, dat niet in de eerste plaats in de ge leden vermogensschade moet worden tegemoet gekomen, maar dat de voortzetting en het herstel van hun taak moeten wor den gewaarborgd. Daarom worden geen bijdragen gegeven in verloren gegane ver- mogensbestanddeelen, maar wel in uitgaven voor wederopbouw en herstel. In vele gevallen kan een buiten gewone bijdrage worden verleend. Het ligt in het voornemen de financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten aan een nieuw diepgaand onderzoek te on derwerpen en het z°u niet juist zijn, indien op het stuk der oor logsschade thans zonder meer een afzonderlijke definitieve regeling werd getroffen van een zoo ver gaande strekking als die der bui tengewone bijdrage is. Het lijkt beter de commissie, die deze ver houding In studie heeft, in dit op zicht niet te binden. Intussclien wordt gemeend, dat de bereidheid tot bijzondere finan cieele hulp moet worden uitge sproken, ten einde vast te leggen, dat niet behoeft te worden ge vreesd, dat de uitgavan voor den wederopbouw een permanente noodlijdendheid ten gevolge zullen hebben, Officieele Amerikaanschc re- geeringsikringen deelen mede, dat de V. S. besloten rijn zich tegen ieder uitstel van de Vre desconferentie te verzetten. Volgens de Avanti zou Ko ning Victor F.manuël binnen, kort aftreden. Op de vraag van het insti tuut Gallup: „Doet de Labour- regeering het beter of slechter dan u bij de verkiezingen ver wachtte?" heeft 18 pet. geant woord met beter, 46 pet. met zooals verwacht, 29 pet. met slechter, terwijl 7 pet. geen meening had. De Orient-Express is Maan dagavond uit Parijs naar Praag vertrokken. Dit is de eerste reis sedert 1939. De staking der 400.000 Ame- rikaansche mijnwerkers zal een einde maken aan do versche pingen van steenkool hetzij voor den verkoop, hetzij voor hulp zoodra het laden van de huidige voorraden voor den export zal zijn beëindigd. De Canadeesche premier, Mackenzie King, heeft mede gedeeld, dat het bevel, waarbij personen werden vastgehouden ca ondervraagd in verband met de atoomspionnage, wordt in getrokken. •m Do Duitsche steenkoolpro ductie in de Britsche zone heeft in de laatste week een drastische vermindering van 150.000 ton ondervonden, verge leken met do week, voordat de rantsoenen op 4 Maart werden verminderd. In politieke kringen in Egypte hecrscht ontevreden heid over het voortdurende stilzwijgen del Britsche regce- ring ten aanzien "Van de sa menstelling van een commissie voor onderhandeling met Egyp te over de herziening van het verdrag tusschen beide landen. Het passagiersvliegtuig van Liverpool naar Belfast is bij Belfast omlaag gestort. De pi loot, de navigator en drie pas sagiers werden gedood. Naar de „Prawda" meldt zal de productie van paanproduc ten der Sowjet-Unie tegen 1950 tot 127 milÊoen ton gestegen zijn. Paul Baudouin, de Fransche minister van BuitenL Zaken in het kabinet van Laval in 1940 is gearresteerd aan de Spaansch-Fransche grens bij een poging deze grens over te steken. Op den eersten April zijn oudergewoonte de meest dwaze gevallen geoorloofd en dit ge bruik grijpt terug tot diep in de voorbije eeuwen. De Aprilmoppen werden niet alleen getapt bij de groep der „kleine luyden", doch ook in de weelderige zalen van de grooten der aarde. Zoo hebben de geschied schrijvers een Aprilgrap opgc- teekend van den machtigen Bourgondischen hertog, Philips den Goeden, uit het jaar 1566. Deze droeg op 31 Maart van genoemd jaar zijn hofnar op, een origineele Aprilgrap uit te denken, die, wanneer ze suc ces zou hebben, beloond zou I worden met een muts vol goud stukken. Wanneer de hofnar daartoe echter niet in staat was, zou hij worden onthoofd. Man kan zich voorstellen, dat de aar zich niet in de prettigste Stemming bevond, ook niet, omdat hij wel wist, dat de vor sten nvt niet zoo heel zuinig omspfosgea met e?a men- uchsnjïvcn De hovelingen, misschien wel begaan met het lot van den ar. men Kolling, zoo heette de nar, vulden diens beker rijkelijk, met het gevolg, dat de nar wel dra volmaakt dronken in slaap zonk. Hoe ontsteld was hij echter, toen hij eerst den volgenden dag, dus 1 April, door een bode van den vorst werd gewekt en deze hem er op wees, da: hij de „inslaande" Aprilmop blijk baar vergeten was. Het vonnis moest nu dadelijk worden uitgevoerd. De beul wachtte.... Bevend over al zijn leden knielde de arme Kolling neer en legde het ge blinddoekte hoofd op het blok. Toen volgde de genadeslag, doch meteen worst, i.p.v. met een bijl Toch was de ontsteltenis, die deze handeling veroorzaakte groot, want de nar rolde voor dood van het schavot. Ook de hertog, die de terecht stelling bijwoonde, wa9 ont daan. Zuchtend en hoofdschud dend, knielde hij neer bij het naar zijn meening, ontzielde lichaam van zijn nar, uitroe pend: „Wel driemaal vulde ik zijn muts met goudstukken, als de nar maar weer in het leven terugkeerde 1" Terstónd sprong de doodge waande zot op, trok zijn muts van het hoofd, hield deze glim lachend zijn vorst voor, zeg gend: „Ik hield me maar dood, 'twas slechts een AprilgrapI' AANVANG BOUWPLAN (948. cSWiëzil BEGIN VAN DE SCHOENEN LOTERY. ENGELSCHE TROEPEN VERLATEN NEDOIND1E CANDIDAAT-INDISCHE AMBTENAREN. Ter kennis van belangheb benden wordt gebracht, dat vermoedelijk ook in 1946 hier te lande een nader te bepalen aantal jonge mannen na een vergelijkend onderzoek kan worden aangewezen als candi- daat-Indisch ambtenaar, met bestemming om, na aan eender Rijksuniversiteiten te Leiden of Utrecht met gunstigen uitslag de Indologische studie te heb ben beëindigd, van regeerings- wege te worden uitgezonden naar Nedcrl.-Indië, ten einde aldaar benoemd te worden tot adspirant-controleur bij het Binnenl. bestuur. Nadrukkelijk wordt er de aandacht op gevestigd, dat de aanwijzing als candidaat-Indisch ambtenaar uitsluitend voor den administratieven dienst' geldt, zoodat de betrokkenen krach tens hun verband alleen voor plaatsing bij dien dienst in aan. merking komen. DOPERWTEN IN BLIK. Let op de kwaliteitsmerken. Het ia gebleken, dat soms de taillisten blikgroenten, speciaal doperwten van mindere kwali teit afleveren tegen den prijs van betere soorten. De consu ment dient zich derhalve te overtuigen, dat hem de ge- wcnsckte kwaliteit wordt ver strekt. Hieronder volgt een opgave van de prijzen van doperwten in blik: extra fijn fl,68 per li ter ca 90 ct. per halve liter; zeer fijn f 1,51 per liter en 81,5 ct, per halvo liter; fijn f 1,34 per liter en 73 ct. per halve li ter; middel fijn f 1,09 per liter en 60 ct. per halve liter; middel één 92 ct. per liter en 52 ct. per halve liter; middel twee 75 ct. per liter en 44 ct per halve liter. DE NEDERL. K. v. K. VOOR DUITSCHLAND. De Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Duitschland werd na een bestaan van 38 jaren in April 1943 door den S.D. opgeheven. Dezer dagen is het vroegere dagelijksche bestuur der Ka mer wederom bijeengeroepen. Op deze bijeenkomst was men het er unaniem over eens, dat het in het belang van het Ne derlandsche bedrijfsleven ge- wenscht is, de Kamer weder om, op te richten en hiervoor rechtsherstel aan te vragen. GEEN PASVISUM MEER VOOR FRANKRIJK. Krachtens een met de Fran sche regeering getroffen over eenkomst, zullen met ingang van 15 April de wederzijdsche onderdanen zijn vrijgesteld van het pasvisum voor toelating in, doorreis door of uitreis uit Ne derland en Frankrijk. Van ge noemden datum af zal alleen het bezit van een geldig pas poort vereischt zijn. Socialisten en Communisten. De eindresultaten van een stemming der Berlijnsche so ciaal-democraten over de fusie met de communistische partij luiden aldus, dat 71,4 pet. van het aantal kiezers aan de stemming deel nam, van wie 82,5 pet. tegen een fusie wa ren. De overgroote meerder heid wenschte echter wel sa menwerking tusschen de beide partijen. Noodconferentie te Londen. Vandaag wordt te Londen de noodconferentie inzake de Euro- peesche graanvoorraden wor den geopend. Hierbij zijn 27 landen uitgenood! gd. Volgens do huidige inlichtingen zullen bijna alle uitgenoodigde landen afgevaardigden sturen, behalve Rusland, de Oekraine en de Russische zone in Duitschland. Het doel van de conferentie is vast te stellen hoe het kri tieke graantekort in Europa kan worden aangevuld en hoe do kloof tusschen de uitput ting der voorraden en de oogsten van dit jaar kan wor den overbrugd. Tusschen Nederland en Frank rijk is een monetair accoord tot „tand gekomen. De voornaamste bepalingen van het accoord zijn: a, beide circulatiebanken kunnen eikaars •fektta vrijelijk koopen tot een verschil vaa 25 miilioen gulden; b. de officieele koers van den franc is vastgesteld op 44.8965 per gulden; c. over en weer krijgen de z.g. deviezen- banken hun saldi vrij. Het accoord zou thans door Den Haag zijn goedgekeurd, zoodat de onderteekening bin nenkort is ie verwachten. Provincienieuws Nederlandsen Jongelings verbond. De Prov. Commissie van het N.J.V. hoopt op 2e Paaschdag haar traditioneele Bondsdag te houden in de St Jacobskerk te Vlissingen. De deelnemers uit alle deelen van de pro vincie zullen door 3 pijpers corpsen naar de plaats van samen komst worden gebracht, waar des morgens een huishoudelijke sa menkomst zal worden gehouden. Na een wandeling met begelei ding van de pijpers naar den Nolledijk; zullen de deelnemers aan een gemeenschappelijke kof fietafel worden vereenigd. Des namiddags wordt in de St Jacobs kerk door de Goessche C.J.M.V. het leekenspel „Overwinnaar" op gevoerd, terwijl een „Instuif- avond" dezen bondsdag zal be sluiten. MIDDELBURG. Voor de tweede maal gaf een groep Gereformeerde jongeren, deze keer in samenwerking met de Zending3CommisEie, Vrijdag avond een opvoering van het religieuze spel „De Vikings". Een strijkje en zangkoor uit do Geref. jeugdverenigingen zorgde voor de omlijsting. Dr A. H. Oussoren sprak een openingswoord, terwijl ds C. v. Nes, miss. pred. te Magelang, die kort geleden uit Indië te rugkeerde, dezen geslaagden avond sloot. VLISSINGEN. Vrijdagavond vergaderde de buurtver. Walstraat ter bespre king van do feestelijk!.eden op 4 Mei. Er werd besloten een 'kinderfeest te organiseeren. Dhr C. Plasse trad af als voorz., dhr C. v. d. Maden werd als De Amsterdamsche redactie van „Het Parool", die eerst zoo hoog san den toren blies over wat er ta Batavia gebeurt, zinspeelt thans op een eventueel mislukken der onderhandelingen, De schuld daarvan ligt echter niet bij de „republiek", neen, het gevaar dreigt, dat ambtelijke in stanties te Batavia door tactloos optreden, Nederlanders voor het voldongen feit zouden plaatsen van mislukte onderhandelingen. Het Voorlichtingsbureau van de Stichting Indië in Nood wijst er op, dat dit in tegenspraak is, met wat het Min. van Overz. Ge biedsdeel en meedeelde, n.1. „dat er in het Nederl. kamp een ruime be reidwilligheid is tot samenwer king" en vervolgt dan: De aap komt echter al spoedig uit de mouw. „Pa rool" heeft! namelijk partij gekozen voor de PartU van den Arbeid, die„met zeven ministers het huidige kabinet beheerscht". „Ze is bovendien de komende regee- ringspartij', vervolgt het blad, dat daarop consta teert: „Maar voor Nederland en zeker voor de Partij van den Arbeid zou het misluk ken van de onderhandelingen een geweldige tegenslag zijn. De verkiezingsactie zou er door vertroebeld worden. In de partij zelf zouden onover brugbare tegenstellingen ont staan O zco, «e wetm dus wat ons te wachten staat met Indic. Om der wille van het weizijn ran dz Partij van dcu Arbeid moeten de onderhandelingen coüte que coü'.e siagcn. Desnoods nog maar' een paar concessies er bo venop gelegd. Leven en welzijn van een paar duizend geïnterneer den, van een door de „republiek" geterroriseerd millioenenvolk in Indic, spelen daarbij geen rol. Als de aanhangers van de Partij van den Arbeid bet spelletje maar winnen, want.... dan zijn er in Indië voor hen perspectieven. Het blad besluit zijn artikeltje immers „In afwachting van de verdere ontwikkeling zou het niet kwaad zijn als men het apparaat to Batavia liet bezetten door menschen, die wat meer doordrongen zijn van den geest, waaruit de Partij van den Arbeid Is voortgekomen." j Het Voorlichtingsbureau be sluit: Wij betreden in beschouwingen zeer ongaarne politiek terrein. Het gaat ons hoofdzakelijk om de waarheid met betrekking tot Ine dië, om een juiste weergave van da feiten en omstandigheden. Zel den echter is zoo onomwonden de politieke achtergrond vnn de politiek inzake Indië blootgelegd als thans door „Het Parool". Wat gebeurt er Indië? Moet het nationaal belang worden op geofferd aan het partij-belang? GRIJPSKERKE. Donderdag werd hier een ver gadering gehouden om te ko men tot de oprichting van een afd. van den Ned. Chr. Land- arb. Bond. Door dhr Vingerling werd gewezen .op de roeping van den Chr. arbeider om tot organisatie te komen, terwijl een kort overzicht werd gege ven over het werk in den tijd van de bezettingsjaren verricht. Van de aanwezigen gaven 9 zich als lid op. Als bestuurs leden werden gekozen dhrn A. Frarfcke, J. Kaljouw en J. de Wolf Wz. BORSSELE. Door de Chr. Wijkverpleging BorsseleNieuwdorp zijn m.i.v, 1 April benoemd tot wijkver pleegster-kraamverzorgster te Borssele: Zr v. Tatenhove; te zoodanig gekozen, 'terwijl dhr Nieuwdorp: Zr Otte. Dagelinckx aan het bestuur Zaterdag hield het kinder- werd toegevoegd. De buurtver. P. Kruger- straat e.o. vergaderde Vrijdag eveneens. De straatversiering kpor „De Kleine Lofstem" haar. jaarvergadering. Na opening door dhr J. v. Westen werden eerst eenige huishoudelijke za- zal worden ter hand genomen, ken afgedaan. Er bleek een ba- Do penningm. gaf een financ. tig saldo van f95,38 in kas te De diplomatieke correspon dent van de „Times" schrijft, dat de rede van den Fransclien regeeringsleider Gouin van j.l. Zaterdag, waarin deze zcide, dat Frankrijk moet streven naar een alliantie met Enge land als aanvulling op zijn al liantie met de Sowjet-Unie, te Londen van bijzonder groot politiek belang wordt geacht. Met liet grootste gezag kan verklaard worden, aldus de cor respondent, dat Gouins voorstel hier wordt toegejuicht en het uitgangspunt moet vormen voor een nieuwe en hechtere poging om de Engelsch-Fran- sche betrekkingen te verster ken. De meerderheid van de bui- tenlandsche waarnemers is het er wel over eens, dat de Russen zich uit Azerbeidzjan terug trekken. Met name te Tebris constateert men voorbereidin gen voor het vertrek. Byrne3 en Cadogan schijnen het eens te zijn over het stand punt, dat zij Woensdag in den veiligheidsraad zullen innemen. Alleen wanneer men volledig bevredigde Perzen zal t ont vangen, wil men de Perzische kwestie van de agenda schrap pen. Internationale Voedsel- conferentie. Naar te Washington officieel wordt medegedeeld, is tegen 20 Mei te Washington een interna tionale conferentie bijeen geroe pen van ministers van voedsel voorziening der Vereenigdfl Na ties. De conferentie zal met den tli- recteur-generaa! van da organi satie voor voedsel en landbouw der Vcreenigde Naties dringende problemen bespreken. overzicht. Besloten werd tot contributieverhooging. In de plaats van dhr B. M. Wijten- burg zal dhr Talmon het voorz- schap op zich nemen. Mevr. Dekker—Sanderso werd als be stuurslid gekozen. GOES. Na afloop der onlangs ge houden bijeenkomst, waarin het vraagstuk van de doodstraf werd besproken, wend eeo inzameling gehouden tot dekking der onkos ten. De opbrengst hiervan bedroeg f 83,50. De onkosten hebben be dragen f 47,99. Resteert f 35,51, welk bedrag, overeenkomstig de gedane toezegging, is overgemaakt aan de stichting 1940—1945, zijn. Daarna werd o.l.v. mej M. v. Westen een gevarieerd programma afgewerkt. Niet minder dan 36 nummers ston den vermeld. Zang en declama tie wisselden elkander af. Er werd goed gezongen. In de pauze werden leden en begun stigers onthaald. Aan het eind van den avond dankte dhr J- Fraanje voor het gebodene. Dhr v. Westen sloot hierop met gebed. THOLEN. Vorige week zijn de Thool- sche botvissehers weer uitge varen. Do vangsten waren niet hoog en de kwaliteit van de bot is niet best. In een to Amsterdam gehou den vergadering van de A.-R. partij heeft Prof. Gerbrandy een rede gehouden, waarin hij o.m. handelde over het pro bleem NederlandNederl. Indië. In scherpe bewoordingen he kelde hij de thans gevolgde politiek, door hem als gesol met onze constitu tie gekenschetst. Na eerst herinnerd te hebben aan de radiorede van H. M. de Koningin van 6 Dec. 1942, ver volgde de heer Gerbrandy: Toen Japan capituleerde, had men den G.-G., Jhr Tjarda van Starkenborgh, die tijdens de bezetting van N.-Indië het lot der door hem geregeerde volken is blijven deelen een standpunt, dat door de regee ring te Londen ten volle is ge waardeerd en als juist is er kend moeten uitnoodigen de taak van G.-G. weer op zich te nemen en men had hem weer boven den Luitn. G.-G., dr v. Mook, moeten stellen, terwijl het te volgen beleid in overleg en overeenstemming met den G.-G. had moeten worden be- politiek ten aanzien van N.-In- dië geschieden moest was het liquideeren van een stukje van den oorlog. Men heeft Jhr Van Starken borgh laten gaan, den man, die beter dan iemand in staat was te peilen de mentaliteit en de rijpheid voor zelfstandigheid der inlandsche bevolking welk peilen niet kon plaats hebben, zoolang er teireur door de inlandsche beweging werd geoefend en men is gaan on derhandelen met de z.g. regee ring van de z.g. republiek In donesië, met Sjahrir, den z.g. vertegenwoordiger van Soe- karao. Bij die onderhandelingen wordt er met onze consti tutie gesold en het prestige van het Ned. gezag is in ernstige mafje geschaad! Deze onderhandelingen moe ten dood loopen. Wie met de revolutie onderhandelt, mist den vasten bodem, waarop alleen de staatkunde kan staan. Ten slotte zeide spr., dat onze KAMPERLAND. Een vereenigingsgebouw. Vrijdagavond kwamen de bestu ren van diverse vereenigingen bij een ter bespreking van de moge lijkheid tot het oprichten van een Vereenigingsgebouw. Dokter D. Metselaar zette do noodzakelijkheid van een derge lijk gebouw uiteen. Ofschoon in het eerstvolgend jaar van bouwen nog wel niets zal komen wegens gebrek aan materiaal, etc., was men toch van meening, dat nu reeds stappen moeten worden on dernomen. Als voorz. van het co mité werd gekozen dokter Metse laar, terwijl daarnaast dhr Lig- hart Schenk en Ds H. Scholing als secr.-penningm. en alg. adj. zullen fungeeren. OUWERKERK. Donderdag vergaderde do Oranjevcreen. „Prinses Bea trix" onder voorz.schap van dhr M. C. Kuijper, Als be stuursleden werden gekozen dhrn M. C. Knijper, voorz.; A. ,,.j J. A. Eolijn, vice-voorz.Joh. de kwestie van de positie vanhet tot zeHstandigr.eid linnen Serswceis, M»? Adr. Hage, paald. Op de hulp der Britsche bond- genooten voor ontwapening der Japanners en herstel van rust dië hierdoor bepaald moet wor den, dat Nederland i.e. het Ned. gezag, vast God geroepen is het waarachtig bzlang der inland' cn orde hadden wij recht, dochsche bevolking tt behartigen en *- 1'!- het tot zelfstandigheid 'r: de Rijkseenheid te leiden. Alleen als men die taak zoo ziet, kan men zich veilig wee ten en in dien weg zal een Als gevolg ven een ttrachon da dagbladen g*tra6an regaling, tw verzekering van sen büÖJk» pnpUrverdesiing, versch^nt ons Mad. oi< hoofde van zQq formaat» van daas non cstvang van 4 pagina'». v Dat we over den gang van zaken t.a.v. de radio allerminst tevreden zijn mogen we als be kend veronderstellen. Er zijn er meer. Het radio-beleid van de re geering gaat zich steeds meer ontwikkelen in de richting van eèn radio-dictatuur, zoo schrijft „Trouw". Tegen het hoorspel „Walche ren herwonnen" werd van or- thodox-protestantsche zijde be zwaar geopperd. Het orgaan van de N.C.R.V. protesteerde er tegen, dat dit als een Stich- tings-uitzending van Radio-Ne derland was aangekondigd en onttrok zich aan elke verant woordelijkheid. Prompt werd vorige week de avondzendtijd van de N.C.R.V. gevorderd om dit jacorspel nog eens te herhalen. De regecring bepaalt wat na tionaal is. Bij het bezoek van het Prin selijk paar aan Scandinavië wilden de omroepvereenigingen eiken avond een in cordiale sa menwerking voorbereid repor tage-programma uitzenden. Het zou over beide zenders ge meenschappelijk den aetlier in worden gezonden. Nationaler kon liet dus al niet. De Regeering heeft het ver boden. De „Stichting" moet deze uit zendingen verzorgen. Dus gaat er nu een repor ter heen, die tijdens de bezet ting naar Salzburg trok om luisteraars in Nederland te vertellen hoe goed Seyss- Inquart wel voor de Neder- iandsche kindertjes zorgde en een technisch leider, die onder den Duitsch-Japan- schen omroep van Hilversum opklom tot .een leidende positie. Wat uit het volk zelf op komt, kan nooit nationaal zijn. De Regeering alleen weet wat Nationaal is. Met een hoofd letter. Ned.-Indië in de Rijkseenheid was or een van het Nederlandsche ge zag. Men heeft niet het standpunt ingenomen, dat hetgeen la In- 2e seer,; S. L. Vijverberg, penricgm,; D, Meerman en J. v. Eoten, leden. Op 4 Mei zal een feest worden georgam- vaste, staalharde politiek noo~ seerd, op 3 Mei zal een her- <jjg denkingr.dienst plaats hebbea.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 2