De Hon. Heded. jo geopend. PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Woensdag 3 April 1946 Minister Mansholt naar Londen vertrokken. Prof. Schrleke ter dood veroordeeld' H. M. de Koningin en Prinses Juliana zijn aanwezig. De deelname overtreft de verwachtingen. Een uiterst felle open brief van Sjahrir. Weinig kans op vruchtdragende onderhandelingen. DE BILT ZEGT* Zacht. Aanvankelijk zwakke en veranderlijke wind, met vrij wel onbewolkt weer. Later wind tusschen Weet en Zuid met eenige toeneming van be wolking. Droog weer. Hei kruis van Christus en ons politieke leven. 11. Het humanisme heeft toch veel goede aan de menschheid gege ven? Het goede in het breede menechelijke leven ia toch niet al leen van het Chrietendom afkom stig? Laten we hier goed onder scheiden. God hoeft in don aanvang van de geschiedenis, de menschheid een cultuuropdracht gegeven (Gen, l 2628). Die moest vervuld worden, ook na den val (Gen. 3). Gods eer tegenover den Satan was daarmee gemoeid. De Heere bond de doorwerking van den zondeval daarom in; Hij remde het bederf, door die val in den menschenwereld gebracht. Zoo kon er nog een dóór-arbeiden aan de cultuuropdracht plaats heb- hen. Door Gods genade, dus o n- d a n k s het Humanisme, dat in wezen een breken met God en dus onbekwaamheid tot alle goed be- teekent. Tegen zijn wil stond het humanisme ia de dienst van God. Zóó kon ook het humanisme (naast het christendom) belangrijk werk doen op allerlei levensterrein: wetenschap, touwt, bedrijfsleven, politiek, Haar telkens liet de Heere zien, dat het humanisme in zijn vrije consekwentie, het kwade werkt. De beschaving van do oude we reld. samengevat in het Helle nisme, één brok humanisme, heeft gewerkt aan de vervulling van de scheppingsopdracht. 'Zij heeft de beschaving (wetenschap, kunst, politiek) verder gebracht. Maar in haar consekwentie heeft ze de menschheid niet gelukkig gemaakt. Haar wijsheid (philosophic) moest de menschelijke ziel hongerig la ten, omdat het enkel verstands werk was; haar religieuze wijs begeerte, die toen opkwam, maak te den mensch religieus óf slaaf van de natuur, van de materie, óf van zijn denken wat ook aj- weer niet kon bevredigen. Zoo werd de onrustige ziel de prooi van allerlei occultisme (droomen, astrologie, e.d.). Het humanisme van het eind der Middeleeuwen en het begin ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 306 Abonn.prfj» ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg en Temeuzen. Advertentieprijs 12% cent per m.m. der Nieuwe geschiedenis met zijn verheerlijking van het individu (zijn kerngedachte) heeft ook meegewerkt aan de volbrenging va» de cultuurroeping van Gene sis Izelfs, door zijn talenstudie, aan het beter verstaan van den Bijbel. Doch in zijn consekwentie komt 't o.m, tot Macchiavelli, den schrijver van het invloedrijke werk „De Vorst", een beschrijving „van do Kunst, om een geweld- heerschappij met alle, maar dan ook met alle middelen te vestigen en to handhaven", het boek dat de grooto vervolgers van het Protes tantisme als Karei V en Lode wijk XIV, en ook andere absolute vor sten aandreef tot hun goddelooxe staatkunde. Het neo-hum&nisme van de 18e en de 19e eeuw, met zijn verheer lijking van verstand gevoel en wil, het verhief zich tegen het vorstenabsolutisme, tegen de stan- denbevoorrechting, tegen de sla vernij en tegen meer misstanden. Maar in zijn consekwentie bracht het de sociale gruwelijkheden van het liberalisme (vrouwen- en kin derarbeid); bracht het de materi alistische geest onder het volk, waarin het Marxisme, met zijn maatschappij-ontwrichtende acti viteit welig tierde. Ook het nieuwste socialisme, het personalistische, is een spruit 'van dit humanisme; een conse kwentie, die zijn verkeerdheid doet uitkomen. Het ziet de groote te genstelling onder de menschen als die van individu en gemsenschap; het wil beide verzoenen in zijn personalisme. Maar het ziet ver keerd. Want de groote tegenstel ling la die van .individu en indi vidu, ml. die val christen en niet- christen. Het nieuwe socialisme graaft niet diep genoeg. Het komt niet verder dan het individu, de persoon. Maar juist i n de per soonlijkheid ligt de tegenstelling; het hart is de wortel van het men- schelijk leven, uit het hart zijn de uitgangen des levens. Ep dat hart kan óf aan God gegeven zijn, óf zich van God afkeeren. Het personalistisch socialisme heeft een scheur in zijn funda ment; het bouwt zijn huis op rotsgrond èn op zand. Dat huis zal straks verzakken en overhel lennaar het andere bouwwerk op zandgrond, het communisme. H, Gistermorgen is minister S. L. Mansholt met het eerste lijn- vliegtuig van Schiphol naar Lon den vertrokken ter bijwoning van de voedselconferentie, die daar van 3 tot 10 April gehouden wordt. Het BIJz. Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen Prof. Mr Jj J. Schrle ke, in bezettingstijd secreta- ria-qeneraal van het Depar tement van Justitie. Op grond van hulpverleening aan den vlja.nd, werd hij conform den eisch ter dood veroordeeld. Het Hof achtte bijna alle ten laste gelegde feiten bewezen en verwierp het door den verdediger aangevoerde, dat Prof. Schrieke een ondergeschikte positie be kleedde en geen hoofd van het departement was. In feite wa« hij wel hoofd van het departement, aangezien hij bekleed was- met zuivere regse- ringsbevoegdheden. Het Hof wijst in zijn sententie voorts op de toespraken, welke Prof. Schrieke tot Duitsche autoriteiten, o.a. Himmler hield, op den brief, wel ken hij aan Rauter schreef na den op Rauter gepleegden aanslag, voorts het brengen van den Duit- schen groet met „heil Hitier". Kenschetsend voor zijn beleid is ook de waardeering, van Duit sche zijde voor zijn persoon uit gesproken, terwijl hij uitnoqdigin- gen ontving, in Duitschland le zingen te komen houden. Toege geven wordt, dat zijn nationaal- socialistisch en Duitschgezind be stuur soms overeenkwam met het welzijn van het Nederlandsche volk, doch dit ging ten koste van hoogere belangen. Naar gemeld wordt, heeft Prof. Schrieke tegen deze sententie cassatie aangevraagd. Roofoverval te Etten-Leur. Vrijdagavond stopte een auto voor de woning van den boer van Eekelen te Etten-Leur. De inzit tenden klopten aan en verzochten de vrouw des huizes binnengelaten te worden. Omdat de oude vrouw geheel alleen thuis was, weigerde ze de deur open te maken. De mannen buiten repliceerden daar op, dat zij het slot uit de deur zouden schieten indien er niet on middellijk werd open gemaakt. De oude vrouw durfde niet lan ger tegenstand te bieden en open de de deur. Vijf mannen drongen binnen, zetten haar het pistool op de borst en dwongen haar al haar geld, waardepapieren en sieraden af te geven. Met dezen vrij om vangrijken buit sprongen de roo- vers in hun wagen en waren in een ommezion verdwenen. Interkerkelijk Proteetantech Ziekenhulebureau. Door de in het I.K.O. samen werkende Prot. kerken, de Prot. ziekenhuisverpleging en de lande lijke stichting voor Prot. Zieken huisverpleging is een Zieken huisbureau in het leven geroepen, dat zich ten doel stelt het op evenwichtige en technisch verant woorde wijze bevorderen van de uitbreiding van het Prot. zieken huiswezen in Nederland. Het bestuur van het bureau is uit vertegenwoordigers van de salnenWerkende kerken en organi saties samengesteld. De leiding berust bij den heer W. J. Hemmes, algemeen secre taris van de Federatie van dia conieën in de Ned. Herv. Kerk, terwijl verscheidene adviseurs be reid zijn het bestuur ter zijde te staan. Vandaag it te Utrecht de Jaar beurs geopend. Aanwezig waren o.a. H. M. do Koningin en Prinses Juliana (Prins Bernhard was door onge steldheid verhinderd), oen vijftal minister», vertegenwoordiger» van geallieerde landen, enz. Koningin en Prinsee werden bij hun aankomst in Utrecht buiten gewoon hartelijk begroet, Een dichte menigte had zich langs den weg opgesteld. Van den domtoren, de Universiteit en tallooze particuliere huizen wap-1 perde de nationale driekleur. Aan den ingang van de stads schouwburg, waar de officieele opening plaat» had. stond een eerewacht van studenten opge steld. Bij het betreden van de zaal door de Vorstelijke personen speelde het Utr. Stedel, Orkest het Wilhelmus. De voorzitter van den Raad van Beheer, de heer Fentener van Vlissingen hield een rede waaraan het volgende is ontleend: De Raad van Beheer van de Kon. Ned. Jaarbeurs stelt het op den hoogstaj prijs, dat Uwe Ma jesteit zich bereid verklaarde, door Hare aanwezigheid aan de plechtige opening van do eerste Jaarbeurs welke na de bevrijding wordt gehouden, ten zeer bijzon der karakter te verléenen. Het ziet in Uwer Majesteits aanwezigheid hier niet alleen het bewijs van do warme belangstel ling, welke onze Koninklijke Be schermvrouwe in ons instituut stelt, maar buitendien de bevesti ging van de juistheid van zijn standpunt, dat het zoo spoedig na de vrijwording van Nederland houden van een Jaarbeurs een be langrijke mijlpaal beteekent op den weg van Nederlands herstel. Het verheugt ons in hooge mate, dat Uwe Majesteit verge zeld ia van H, K, H, Prinses Juliana en ik spreek mijn leed wezen uit, dat Prins Bernhard door ongesteldheid verhinderd is. Prinses Juliana legde als tien jarig meisje op 25 Februari 1920 den eersten steen voor het eerste vaste jaarbeursgebouw en toonde door haar veelvuldige bezoeken aan onze instelling haar waardee ring voor ons streven. Prins Bern hard heeft een werkzaam aandeel genomen in de voorbereidingen van deze beurs en heeft door zijn Een belangrijke mijlpaal op den weg van Neder lands herstel. persoonlijke interventie bij de ge allieerde autoriteiten betreffende de tijdige ontruiming van het jaarbeursgebouw het aanhouden van den vastgeatelden openings datum mogelijk gemaakt. Na een welkomstwoord tot de ministers, vorvolgde spr. Het is ons een behoefte aan de regsering onzen dank uit te spreken voor den krachtigen steun, die wij van haar mochten ondervindt» tan die hst houden van deze jaarbeurs mogelijk heeft gemaakt. Verder werden welkom gshee- ten Prov. an Gem, autoriteiten en de vertegenwoordigers van gealli eerde landep. Wij zijn verheugd over uw aan wezigheid en in het bijzonder over die van de vertegenwoordigers der deelnemers van het georgani seerde bedrijfsleven en van onze zusterinstellingen. Met groote voldoening constateeren wij, dat het bedrijfsleven op een wijze die onze verwachtingen verre heeft overtroffen aan onzen oproep tot deelneming aan deze beurs gevolg heeft gegeven. Majesteit, zoo besloot spr., met ontroering denk ik terug aan de woorden, waarmede Uwe Majes teit do tweede Nederlandsche jaar beurs op Maandag 25 Februari 1918, heeft gsoptnd, luidende: „Ik besluit met in woorden te brengen een gedachte, die mij nimmer verlaat: het is die onuit roeibare blijmoedigheid en hoop, omdat ik, naast God, een onbe grensd vertrouwen bezit in het willen en kunnen van mijn volk". Moge hef Uwe -Majesteit ge geven zijn te -beleven, dat in de komende jaren die zoo vol moei lijkheden voor ons zullen zijn, het Nederlandsche volk door een dracht en inspanning aller krach ten weet te bewijzen, dat het 't in hen gesteld Koninklijke vertrou wen waardig is. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door de minister» Scher- merhorn en Vos. Met het spelen van „Wilt heden nu treden" werd de openings plechtigheid besloten. Nd de plechtigheid in de Stads schouwburg vertrokken de Ko ningin en de Prinses naar de Jaar beurs, van welke gelegenheid ge bruik word gemaakt om bij het eerste bezoek vaa de Koningin na de bevrijding aan de stad Utrecht een korte rondrit te maken. Op dezen eersten ochtend van do Jaarbeurs hoerschte or in de stad, medo ten gevolge van het bezoek van de Koningin en de Prinses, oen intense drukte. Met een spontane hartelijkheid -heeft de Utrechtscho bevolking de Vorstin een hulde gebracht, die geheel in overeenstemming was met de feestelijkheid van dezen voor Utrecht zoo belang rijks openingsdag der Jaarbeurs. <&^<a^<B^<^<a^ê><to^<a^<as^<ss^4-<2s^xas*&<asss><^<a^<ass&<a^<&s»><as«6><a£®> In tegenwoordigheid van H. M. de Koningin werden Zaterdag de rechter- en v linkervleugel van het paleis Het Loo, die door de Vorstin beschikbaar werden gesteld voor resp. uit de Duitsche concentratiekampen teruggekeerde oud-illegalen g) en gerepatrieerden uit Indië, officieel in gebruik genomen. Tijdens de openings- plechtigheid. Naast H. M. de Koningin Haar commissaris in Gelderland, jhr. S Quarles van Ufford en de minister van Binnenlandsche Zaken, dr Beel. Parljnohe Effectenbeur» staakt noteeringen van j dat zij geheel gerepareerd zal Nederl. aandeelen. J moeten worden. De bestuurder Alle Nederlandsche fondsen ria do diesel-electrjsche trein, die voorzijde zoo ernstig beschadigd, minderdan 6 muziekkorpsen, w.o. het Haagsche Politie Muz.-eorp» en drie geluidswa- VcLtosttifk Daac naac de*MnacUto%. Het Deensche blad „Social- Demokraten" schrijft„De ont. moeting tusschen het Deensche en Nederlandsche Koninklijke Huis is een historische gebeur tenis. De twee oudste Euro- peesche dynastieën ontmoeten elkaar. Prinses Juliana verte genwoordigt ia haar Huis de oudste ondergrondsche bewe ging in Europa en te Kopen hagen zal de erfgename van den Nederlandschen troon de vertegenwoordigers van de oudste legitime dynastie in Europa ontmoeten. Het is bijna symbolisch, dat zoowel gasten als gastheer» de vertogaaweerdiaers zijn van den nationale» geest van kleine, maar ten aanzien van de cul tuur zeer groote landen, die beiden grenzen aan een groot land, dat steeds op verovering uit is geweest. Kleine landen, die hardnekkig hun eigen ka rakter hebben bewaard. Het Nederlandsche Prinse lijke paar zal niet slechts wel kom worden geheeten door een oud Koninklijk Huis, dat rijk is aan tradities, maar door een geheel volk, dat de warmste gevoelens koestert jegens het Nederlandsche. Gevoelens, die in de bittere jaren van den oorlog «iet verminderd zijn." bleven Maandag op de Parijsche effectenbeurs ongenoteerd in ver band met de mededeeling der Ne derlandsche regeering van enkele weken geleden, dat alle Neder landsche effecten, welke op 31 Maart niet bij de banken ter verificatie zouden zijn aange boden, als vijandelijk bezit be schouwd zullen worden. Contróle op Bouwkasaen: Naar het A.N.P. verneemt is bij de desbetreffende departemen ten in vergevorderden staat van voorbereiding een wetsontwerp, houdende voorloopige voorzienin gen met betrekking tot de Bouw- kassen. De bedoeling is, dat voor het sluiten van Bouwkasovereenkom- sten en het verhoogen van het bouwkapitaal van reeds gesloten bouwkas overeenkomsten aan be paalde voorwaarden moet worden voldaan. Als toezichthoudend orgaan is gedacht da Verzekeringsraad. Treinbotsing nabij het Cen traal Station tè Amsterdam. Gisteravond omstreeks half ze ven heeft zich nabij het Centraal station te Amserdam een trein botsing voorgedaan, die gelukkig goeden afloop heeft gehad er waren geen persoonlijke ongeluk ken al heeft het ongeluk een tamelijk belangrijke materieele schade tot gevolg gehad. De trein voor Rotterdam, is even buiten het perron in botsing gekomen met een goederentrein uit do rich ting Halfweg, welke door een on veilig signaal was gereden. De tleetrisch* trein werd aan de }iet ongeluk zag aankomen, wist zich tijdig in veiligheid te bren gen, zoodat hij ondanks de schade, die aan zijn cabine werd aange richt, niet gewond werd. Provincienieuws „Actie Scheldemonden" een succes. Ia het kader van de „Hulp actie Scheldemonden" zijn 450 Zeeuwen van Donderdag tot Maandag de gast geweest van de gemeente Den Haag, waar zij bij particulieren" zijn onder gebracht. Donderdagavond was er in „Métropole" een gala-feest avond, georganiseerd door de Zeeuwsche vereen. „Zeelandia", waar o.m. het woord werd ge voerd door Jhr mr A. F. C. de Casombroot, burgemeester van Westkapele. Den volgenden dag werd be steed aan het bezichtigen van Den Haag, waaraan ongeveer 240 personen konden deelne- Ambtsjubileum Commissaris der Koningin. Op I Mei a.s. is het 25 jaar geleden, dat jhr mr Quarles van Ufford werd benoemd tot Commissaris der Koningin in Zeeland. Zoo zich licht laat beden ken, aldus „De Stem", zal dit jubilé niet onopgemerkt voorbij gaan. Ged. Staten van Zeeland heb ben zich onlangs tot den Com missaris gewend in deze aan gelegenheid en na openlegging van hun plannen van hem ver nomen, dat hij in kan stem men met een feestelijke her denking, mits die van beschei den omvang is. Het collego van G. S. vormde zich daarop tot oen comité en verzekerde zich de medewer king van den chef der 2e afd. ter Griffie Mr J. M. Pilaar, die als secretaris zal optreden. Bereids werden een dertig tot veertig instellingen, licha men en organisaties in onze provincie aangeschreven om aan de huldiging deel te nemen. gens. Studenten, politiemanneni en vele anderen waren even-vandaag het plaatskaarten- en eens van de partij. Reeds om 12 uur waren millioen speld jes aan do collectanten uitge deeld. Momenteel zijn de juiste ge tallen van de opbrengst der col lecten nog niet bekend. Vast staat echter, dat de actie een succes is geworden en de ge stelde verwachtingen heeft overtroffen. MIDDELBURG. Ten bate van de actie voor „Nieuw Walcheren" heeft het Middelburgsche muziek corps te Leiden oen concert gegeven. VLISSINGEN. Naar wij vernemen is het slachtoffer van het verstik- ikiagsgeval, waarvan wij in ons blad van gisteren melding maakten, Zondag aam de ge volgen overleden. Verplaatsing stations- bureaux. Het door den oorlog zwaar beschadigde stationsgebouw heeft eenige noodherstellingen ondergaan. Kort na den oorlog was het een van, de weinige hier overgebleven goederenwa gens, die dienst deed als plaats kaartenbureau. Al spoedig trad er verbetering in en werd een kleine woning nabij het station als zoodanig ingericht. Thans kan weer, zij het met beperkte middelen, van een gedeelte van het stationsgebouw gebruik worden gemaakt. De voorma lige Ie klasse-wachtkamer is nu als wachtkamer eq restaura tie ingericht, terwijl ook m.i.v. Op» en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 0.10 u., on der 19.17 u. Maan op 7.34 u., onder 22.33 n. E.K. 8 April. Hoog water te Vlissingen Donderdag 4 April: 3.12 u. 2.31 m., 15.35 n. 2.39 m. goederenbureau weer naar de oude loketten in de groote hal worden overgebracht. GOES. O.K.K. 40 Jaar, Op 31 Maart 3906 werd de Chr.. gymnastiekvercen. O.K.K, opgericht. Dat was dus. Zondag 40 jaar geleden. I.v.m. dit jubi leum werd Zaterdag een marsch door de stad gemaakt met medewerking van de „pij pers", terwijl er 's avonds een gezellige bijeenkomst voor de leden was. Maandag werd er een uitvoering voor donateurs en leden van den Herv. Jeugd raad gegeven, terwijl het pu bliek gisteren en vanavond van de prestaties der gymnasten kan genieten. Dhr C. bimonse opende Maan dag den avond en wees er o.m. op, dat dit weer een eerste op treden was na meerdoro jaren en dat men dus eenige clemen tie zou moeten gebruiken. In derdaad was er nog wel wat to verbeteren hier en daar, maar 't viel toch veel mee. De „vrije oefeningen 190Ü" van de man nen met knevels veroorzaakten al dadelijk groote hilariteit in de zaal. Daarna werd in vlot tempo een uitgebreid program ma ten beste gegeven. Mej. de Kramer en dhr JSimonse kon digden1 in dichtvorm ieder nieuw nummer voor de micro foon aan. Opvallend is bij gym- nastiekuitvoeringen steeds weer, dat de meisjes veel meer gevoel voor maat en rythme blijken te bezitten dan de jongens. Al laten de heeren weer goede prestaties zien als het op kracht en lenigheid aankomt. We denken b.v. aan de brug- oefeningen. De „gymnastiek- perikelen" waren aardig even als de boerendans en „Hannes loopt op klompen". De zing oefening van de heeren njet de daaropvolgende stand waren heel goed, evenals de knots- oejening en de rhythmischo oefeningen der dames. In de pauze speelden „De Fliereflui ters", de band van het pijpers* corps, enkele aardige melo dieën. Dhr C. v. d. Peijl, wnd. voorz. van den Herv. Jeugd raad, sloot den geslaagden avond. Dinsdagavond Is het meisje Z. in de Agnesgang door zeke ren M. mishandeld. De politie stelt een onderzoek in. Laatste berichten. De laatste berichten nit Indië in verband met de komst van Dr van Mook naar Nederland wek ten de verwachting, dat bij de gevoerde besprekingen belangrijke 'resultaten waren bereikt. Een „Open brief" van Sjahrir, gericht tot het Britsche volk, wijst echter in andere richting. Deze brief laat aan duidelijk heid niets te wenschen over. Hij zegt daarin o.m.; Gedurende tientallen jaren had den wij tegen de Nederlandsche imperialisten gestreden. Het Ne derlandsche gezag werd door de Japanneezen vernietigd. Wij waren op ons zelf aange wezen om aan de Japansche be zetting het hoofd te bieden. Toen men, daar de 1 anderen in het wij eindelijk de kans kregen om Westland aan een grootscheep-1 'met dit imperialisme af te roke- sche collecte meewerkten. Door nen, hebben wij dat gedaan. het Haagsche gemeentebestuur werd een lunch aangeboden in het theehuis van het zwembad in het Zuiderpark. Hier voerde de wnd. burgemeester van Den Haag, ir L. J. M. Fobor, het woord. Zaterdag was het de groote dag, toen de Zeeuwen Den Haag hebben doorkruist met htm collectebus en daarbij ge assisteerd werden doer niet Wij zijn thans baas in ons eigen land. Wij zijn vrij. Wij zullen hervormingen van allerlei aard Invoeren in alle sferen van leven en maatschappij, op politiek, eco nomisch en sociaal gebied, zoodra wij deze langverbeide taak kun nen ter hand nemen. Maar thans kunnen wij dat nog niet, omdat wij al bnzé aandacht moeten wij den aan de Britsche en Neder landsche activiteit in Mts laad. Uw regeering, de Labour- re geering deelt u mede, dat gij mo- reele verplichtingen jegens de Ne derlanders hebt en dat gij de Ne derlandsche 'souvereiniteit over ons land moet eerbiedigen. Be- teekent dit, dat gij verplicht zijt het Nederlandsche imperialisme, het Nederlandsche Fascistisch- Koloniale bewind te herstellen? Ondanks alle doorwrochte en wetenschappelijke argumenten voor Nederlandsch wettig gezag, voor moreele verplichtingen, Ne derlandsche souvereiniteit en inter nationale verhoudingen is de eeni ge reden, waarom Engelsche, Britsch-Indische en Nederland sche soldaten hier zijn. namelijk om ten koste van hun levens de terugkeerende Nederlandsche im perialisten te steunen. Sjahrir doet tenslotte een be roep op het Britsche volk om met hem te strijden tegen het Neder landsche Fascistisch-Koloniale be wind. Een meer felle aanval op Ne derland als hier gedaan wordt is nauwelijks denkbaar. Evenmin als het denkbaar is, dat met iemand die een dergelijke „oproep" de wereld inzendt, vruchtbare onderhandelingen ma- gslijk zijn. EXTRA TREIN UIT ZEE LAND VOOR DE JAARBEURS. Behalve op 5 April zal er ook op 9 April een extra trein voor Jaarbeursbezoe kers uit Zeeland rijden. Deze trein vertrekt om vijf uur uit Vlissingen en is om 10.56 u. in Utrecht. Om 18.30 u. keert de trein naar Vlissingen te rug, waar hij om 00.54 uur aankomt. Speciaal ten be hoeve van Jaarbeursbezoe kers uit Zeeuwsch-Vlaande- ren zal deze trein des mor gens te 6.01 u. en 's nachts te 00.01 u. in Kruipingen Yerseke stoppen. ERNSTIG ONGELUK BIJ MIJNENRUIMEN Bi| het mijnenruimen door de inspectie luchtbescher ming en brandweer is onder Nieuwland door onbekende oorzaak een granaat ont ploft, waarbij twee personen zwaar en éen licht gewond werden. De slachtoffers zijn naar het Gasthuis te Mid delburg overgebracht. Het Koninklijk bezoek aan de Jaarbeurs. Nadat de Koningin, na haar bezoek aan de Jaarbeurs, naar Soestdfjk was teruggekeerd, heeft Prinses Juliana met o.a. de Mi nisters Schermerhorn, Beel en Vos een lunch bijgewoond in het Schouwburg-restaurant, aangebo den door den raad van beheer van de Jaarbeurs, 's Middags heeft de Prinses opnieuw een be zoek aan de Jaarbeurs gebracht, waar zfj zich heeft laten voor lichten door de heeren Fentener van Vlissingen en Milius. Vliegtuigen redden schip breukelingen. 80 man Nederl. stoottroepen heben gisteren in een motorsloep op de rotsen van Brom-Bröm ter hoogte van Muntok op het eiland Bangka schipbreuk geleden. Zij zijn door een Britseh en een Ne derlandsch watervliegtuig gered. Indonesische autoriteiten nemen afscheid van Clark Kerr. Uit zeer betrouwbare bron wordt vernomen, dat de Soesoe- hoenam van Soerakarta aanwezig zal zijn bij het afscheid van Clark Kerr, dat gisterenavond ten huize van Sjahrir heeft plaats gehad. Geref, Kerken Beroepen te Oost- en West Souburg ds J. v. d. Berg te Ter Apd.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1