Dr van Mook met Sjahrir naar Nederland. Nieuwe gevaren dreigen Het nieuwe Belgische Kabinet. Koopert op afbetaling. Provincienieuws Geen bijzonderheden omtrent bereikte resultaten. Oe Utrechtsche Jaarbeurs. KRUIMELTJEsJ Laatste berichten. DE BIET EE<3T« Iets kouder. Aanvankelijk kier en daar nevel of mist, later van de Noordzee of het Ueselmeer landinwaarts drijvende wol kenvelden. Droog weer. Ieta lagere temperatuur dan gister. 2uucde&$em. Toetreding van orthodoxe protestanten tot de Partij van den Arbeid is vooral verdedigd met het argument, dat men op die wijze meer en beter zou kunnen arbeiden voor de door werking van de Christelijke be ginselen. Men zou zóó doende beter zijn Apostolische taak tot ver breiding van de Evangeische beginselen kunnen vervullen. Principieele scholing is daar niet mogelijk, maar men zal daar toch als een zuurdeesem werkzaam kunnen zijn. Er zijn echter ook andere groepen, die eveneens als een zuurdeesem trachten te werken. Daarvan spreekt het „onaf hankelijk" socialistisch week. blad de „Baanbreker": „De „evangelische" socialisten zijn een strijd begonnen om de ziet van de socialisten. En hier in schuilt een groot gevaar. Want het Evangelie houdt het oog gericht op het „hemel- sche", en het „aardsche", dat wil voor ons zeggen: het socia lisme, komt daardoor onher roepelijk in de knel. De basisverbreeding van het socialisme is een zaak, welke niet genoeg valt toe te juichten. Zij. wordt echter een gevaar, wanneer die basisverbreeding ten gevolge heeft, dat de cul tuurgerichtheid van het socia lisme een „hemeLche" gericht heid wordt, want elk streven naar den „hemel" is een af stand doen van de „aarde" en bijgevolg een verzwakking van den strijd voor een zoo zuiver „aardsche" aangelegenheid als het socialisme. Hetgeen de socialist onder „hemelsch" verstaat, vindt hij alleen op aarde. Iets anders dan dit leven en deze aarde aanvaardt hij niet. Wil men naast dit socialisme het Evangelie belijden, dan is dit ieders goede recht. Maar de verbinding van het socialisme met het Evangelie ia een stap terug inpiaats van een stap vooruit De socialisten, die deze opvat tingen huldigen, zullen uit den aard der zaak hun best doen om hun „partijgenooten", die den Christus der Schriften be lijden, te overtuigen dat zij op den verkeerden weg zijn. Groot is dan ook de verant- woordelijkheid van de leiders in Prot Chr. kringen, die htm volgelingen, vaak eenvoudige menschen, aan dit besmettings gevaar blootstellen. ZEEUWSCH DAGBLAD 2® JAARGANG No. 305 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 2 April 1946 Abonn.prijs ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, TeL 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg en Terneuzen. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Op. van Op wacht aan WalcheMHs Uusttn. Nu de dijken van Walcheren thans door den Polder onder Na lang tobben is van Acker er in geslaagd een kabinet te formeeren. In het Kabinet hebben zitting 7 socialisten, 6 liberalen, 3 com- munisten en 3 extra-parlemen tairen. Wat het meest de aandacht trekt, is de sterke positie van de liberalen in dit Kabinet. Op 17 afgevaardigden in de -Kamer hebben zij 6 ministers, waarbij dan nog komt, dat een van de vakministers ook tot de libera len wordt gerekend. Het Kabinet zal, naar ver klaard werd, geen partijpolitiek voeren. Krakende wagens kunnen soms lang meerijden, maar al les wijst er toch op, dat dit Kabinet geen lang leven zal zijn beschoren. Het steunt toch op een uiterst kleine meerder heid, die innerlijk niet weinig verdeeld is. gedicht zijn, zijn er wellicht, die meenen, dat degenen, die om Walchereni behoud gestre den hebben, nu op hun lauwe ren kunnen gaan rusten. Niets is minder waar. De Zeeuwen hebben den strijd tegen hun erfvijand de zee nog met alle macht voort te zetten. De aanvallen op den ouden dijk te Westikapelle waren in dezen een ernstige waarschuwing. Oeververdiepingen bij „De Schoone Waardin". Door peilingen, die op de Schelde gedaan zijn, is komen vast te staan, dat de zandplaat, die zich uitstrekt voor de Zuid kust van Walcheren, dus tus- schen de haven van Vlissingen en het Sloe, zich naar den wal verplaatst. Dit heeft tengevolge, dat de stroom steeds dichter onder de kust komt te loopen. Daar door zijn zeer gevaarlijke oeververdiepingen ontstaan, kort onder den dijk. Dit is een proces, dat reeds jaren aan den gang is, doch nu in een stadium is gekomen, dat krachtdadig in grijpen dringend noodig is. De vaargeul ter plaatse wordt steeds nauwer en oeverafschui- vingen zullen in de toekomst dan ook niet denkbeeldig zijn. Door den Polder Walcheren is nu een plan uitgewerkt tot het aanbrengen van niet minder dan 24 zinkstukken, die een ge zamenlijke oppervlakte zullen hebben van 35800 M2. Op en naast deze zinkstukken zullen de volgende respectabele aantal tonnen steen gedepo neerd worden 10740 ton basalt blokken, die een gewicht heb ben van 25 tot 80 K.G., 44580 ton van 80 tot 200 K.G. en 44580 ton van 200 tot 500 K.G. In totaal dus bijna 100.000 ton, zij zullen gezonken worden tus- schen de dijkpalen 16 tot 30 over een afstand van 1400 M., ter plaatse van het begin van den nieuwen dijk bij Ramme- kens tot aan de Zuidwatering. Het werk aanbesteed. De Polder Walcheren heeft na een langdurige voorberei ding Donderdag een aanbeste ding gehouden, waarvoor een viertal aannemers van water bouwkundige werken hebben ingeschreven. leiding van Ir A. G. Wiersma werd gehouden, is in geen jaren voorgekomen. De volgende in schrijvingsbiljetten kwamen binnen Gebr. v. Oord, Werkendam, i 1.797.000. L. Roskam, Sliedrecht, f 1.994.000. J. A. v. Se venster, Dordrecht, 1 1.989.000. Mij. Uitv. Zuiderzeewerken (M.U.Z.), Den Haag, f2.485.000. Het werk is gegund aan de fa. Gebr. v. Oord, die bij de dicht making van de Walchersche dijken een belangrijke rol heeft gespeeld en ook vroeger reeds verschillende zinkwerken in Zeeland heeft uitgevoerd. De firma beschikt over een langja rige ervaring, zelfs in het bui tenland, op het gebied van zinkstukken. Zij beschikt voorts over een groot vast per soneel, dat in dit werk is ge traind en heeft in den Bies- bosch eigen rij shout-cultures, waar deze arbeiders in den win tertijd volop werk kunnen vin den. Op 8 April begint het werk. Volgende week komen de Werkendammers weer terug naar Walcheren, terwijl op 8 April met het werk begonnen zal worden. Voor dit buitenge woon groote werk zal men van de werkhavea, die zich te Rammekens bevindt, gebruik maken. Het varend materiaal, zooals zolderschuiten, sleepbooten en ankeraken zullen daar worden gestationneerd. De rijswerken zelf worden weer gemaakt na bij fort Rammekens in het Sloe. Voor het doen zinken van deze stukken is groote be kwaamheid vereischt, ze moe ten zinken op plaatsen, waar altijd een sterken stroom staat en waar het water een diepte van 40 d 50 M. heeft. De grootste nauweurigheid en voorzichtigheid is hier gebo- den. Van het juiste moment tusschen eb en vloed moet dan gebruik worden gemaakt om de zwaar beladen gevaarten, die een oppervlak van 1600 M2. hebben, te doen zinken. Waarlijk, er is nog veel en groot werk te doen. Wij blijven op wacht aan SCHADEVERGOEDING VAN JAPAN? Uit betrouwbare bron wordt t« Batavia vernomen, dat op verzoek van de Ver. Staten de Nederl,-Indische regecring een eiach tot schadevergoeding op Japan heeft ingediend. Aangezien Nederl.-Indiï een van de grootste door Japan be zette gebieden is geweest, ver baast het niet, dat de vorde ring een bedrag van enkele milllarden Nederlandsche gul dens beloopt. Voorts wordt vernomen, dat Nederl.-Indië vertegenwoordigd zal zijn in de geallieerde com missie voor herstel in het Verre Oosten. Een aanbesteding, zooals deze Walcherens kusten 1 De ongeveer 500 Zeeuwsche medewerkenden aan de groote collecte in Den Haag ten bate der bewoners van de getroffen Zeeuwsche gebieden werden door het gemeentebestuur ontvangen. Wetsontwerp consumentencrediet. Ingediend is thans het aan gekondigde wetsontwerp be treffende het consumentencre diet. Blijkens de toelichting beoogt het ontwerp door de verleening van voorschotten het aankoo- pen van onontbeerlijke duur zame gebruiksgoederen, nu deze ruimer beschikbaar ko men, voor degenen, die deze aanschaffingen niet uit hun loopende inkomens kunnen be kostigen, te vergemakkelijken. De bedragen, die zullen wor den verstrekt, zijn ten hoogste f 100 per persoon. Een gezin kan i 100 extra krijgen. De voorschotten zullen alleen wor den verstrekt in zooverre daar aan geacht mag worden be hoefte te bestaan. De credieten zullen moeten worden terugbetaald op basis van f I per week voor iedere f 100, die men gekregen heeft. In gevallen, waarin daartoe aanleiding bestaat, kan echter verlaging van de afbetalingsbe dragen worden toegestaan. Bij werknemers zal de afbetaling geschieden in den vorm van in houding op het loon, waarvoor de werkgever zegels zal moe ten plakken op een spaarkaart. De credieten zullen om mis bruik te voorkomen, worden verstrekt in den vorm van waardebonnen, die geleidelijk op nader te bepalen tijdstip pen zullen worden geldig ver klaard en die slechts zullen kunnen worden gebruikt voor den aankoop van bepaalde goe deren, waarbij vooral moet worden gedacht aan kleeding en schoeisel. De ervaring opgedaan in de distributiepractijk en bij de geldzuivering, isibijf 't consumen tencrediet ten nutte gemaakt om misbruik te voorkomen en om te bereiken, dat de credieten in derdaad zullen wor den gebruikt voor de doeleinden, waartoe zij wor den verstrekt. De bedoe ling is goed. Maar niemand zal ontkennen, dat er aan een derge lijke regeling, waarbij het koo- pen op crediet of ficieel wordt aan gemoedigd en die bovendien weer de noodige admini stratieve romp slomp met zich brengt, ernstige bezwaren kleven. De p r ij - zen moeten o m 1 a a gl Prins Bernhard moet rust houden. H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard zyn Zaterdagavond per vlieg tuig in Nederland terug- gekoord. In verband mot eon lichte bronohitus moot Prins Bernhard echter op doktere advies eenige dagen het bed houden, mede mot hot oog op de a.s. reis van hunne Konink- lpko Hoogheden naar Scandi navië. Statenverkiezingen. Het gewest Zeeland van de Partij van den Arbeid heeft de candldatenlijst voor de Provin ciale Staten samengesteld. Vooraf werd de beslissing ge nomen, dat personen boven den 65-jairgen leeftijd niet voor een candidatuur in aanmerking kwamen. De navolgende perso nen zijn in alle kieskringen op de candidatenlijst geplaatst: L. P. van Oorschot, Vlissingen; A. J. van der Weel, Middel burg; C. Hamelink, Axel; H. B. Bouwman, Goes; A. .C. de Baare, Vlissingen; E, J. van den Broecke geboren de Man, Aardenburg; L. F. du Bois, Terneuzen; T. A. van der Spie gel, Sas van GentT. A. J. W. Schorer, Middelburg; J. S. Vis- scher, Goes; R. Gerritsen, Zie- rikzee; C. Ouwehand, Vlissin gen; C. P. Kuijper, Ouwerkerk. De „staart" van de lijst is voor alle kieskringen verschil lend. Het dragen van wapent. De Min. van Binnenl. Zaken heeft bepaald, dat de Commis sarissen der Koningin in de on derscheidene provinciën, als mede de burgemeesters der on derscheidene gemeenten, gedu rende de uitoefening van hun ambtsbediening gerechtigd zijn een wapen bij zich te hebben. Pech. De veerdienst Kruiningen-Perk- polder, die onderhouden wordt door de „Kon. Emma", heeft vo rige week Donderdag en Vrijdag stilgelegen, doordat de beide huip- motoren het begeven hadden. Auto's zoowel als passagiers moesten die dagen den grooten omweg over VlissingenBreskens maken. Nadat Vrijdagsnaëhts tot twee uur aan de motoren was gewerkt, kon het schip Zaterdagmorgen met één hulpmotor weer dienst doen. Aanbestedingen. Vrijdag had in het Polderhuis te Goes de aanbesteding plaats van een 3-tal werken voor het waterschap „De Broede Watering Bewesten Ierseke". Voor 't eerste werk, het maken van een inlaag- dijk met wachtsluia ten Z, van het stoomgemaal te Kattendijkc, was de hoogste inschrijver P. Broeken te Breda (f 458,900), de laagste G. Fransen Jr. te Zutphen (f 209.123), De hoogste inschrij ver voor het maken van een ge- wapend-betonbrug in den Monni- kendijk onder de gemeente Kat- tendijke was de fa. D. Stada en Zn te Haarlem (f 47.320), de laagste G. Fransen Jr te Zutphen (f 20.184). Voor het maken van een gewapend betonbrug in den Rijksweg GoesKapellc onder de gemeente Kapelle was G. Fran sen Jr. eveneens de laagste in schrijver (f 26.432), terwijl de fa. Stada ook hier voor 't hoogste be drag had ingeschreven (f 56.000). Vrijdag werd door het bestuur der Waterkeering van de cal. pol der Onrust, Jacoba en Anna- Friso aanbesteed het herstel, de vernieuwing en het onderhouden der waterkeerende en andere wer ken aan bovengenoemde polders. Burgemeester van Rilland-Bath. Bij K.B. van 27 Maart 1946, no. 5, is m.i.v. 16 April d,a.v. be noemd tot burgemeester van Ril- land-Bath dhr J. A. de Goffau, thans secr, dier gemeente. Hij begon zijn administratieven loopbaan ter secretarie te Krab- bendijke en werd aldaar be noemd tot ambt. ter sccr. en wnd. secretaris. Daarna volgde zijn be noeming te Rilland-Bath als ambt. ter secr. en vanaf 19 Jan. 1933 als wnd. secr.-ontv., in welke functies hij op 1 Mrt 1933 definitief werd benoemd. De nieuwe functionaris is ge huwd en heeft één kind. Hij is Ned. Hervormd, niet bij een politieke partij aangesloten, doch rechts georiënteerd. Ruilverkaveling. De minister van Financiën heeft met ingang van 1 April een bureau van de ruilverkaveling te Middelburg ingesteld. VLISSINGEN. „Altijd Paraat". Zaterdag was in de Scheldehal en öfcWvfl Zon en Maan. Woensdag: Zon op 6.12 u., ou de; 19.15 u. Maan op 7.12 u., onder 21.06 u. E.K. 8 April. Hoog water te Vlissingen Woensdag 3 April: 2.35 u. 2.19 m„ 14.69 u. 2.33 m. AMERIKAANSCH BEZOEK Dezer dagen hebben de Ame- rikaanschc ambassadeur in Nederland, dr Stanley K. Hornbeck met zijn echtgc- noote, alsmede de militaire at taché, kolonel Johnson, een be zoek gebracht uau het geteis terde Land van Heusden en Al ten*. Men verwacht, dat binnen kort ook mevr. Roosevelt dit gebied zal bezoeken. een feestavond georganiseerd, aangeboden door de liaggerwer- kers met medewerking van de Baggerswerkers-dilettantengroep „Altijd Paraat", De voorz. van het comité „Wal cheren moet droog", dhr Ónder- dijk uit Middelburg heette in het bijzonder welkom den burgemees ter en weth. v. Popering en ver telde, dat deze werkers aan Wal cherens droogmaking uit dank baarheid een tegenprestatie willen geven voor hetgeen voor hen is gedaan. Binnen enkele dagen gaan zij terug naar Sliedrecht, doch zij nemen dankbare herinneringen mede. Het hoogtepunt van het pro gramma was het „Fragment uit het Baggerswerkerslcven". Burgemeester Kolff richtte na de pauze een kort woord tot de mannen. Piet de Jong, een der werklje- den die een groot aandeel had. in de organisatie van dezen avond, antwoordde namens zijn kamera den, KLOETINGE. Bij de vernieuwing van on derwijs, waarover allerwegen gesproken wordt treedt o.a. hei beginsel der zelfwerkzaamheid naar voren. Nu heeft de oudercommissie der gemeenteschool te Kloe- tinge gemeend een stap in die richting te kunnen doen door buiten de schooluren een cur sus handenarbeid voor de leer lingen der hoogere leerjaren van deze school te organisec- ren. Zij heeft de volle mede werking van het gemeentebe stuur, die> kosten voor materiaal e.d. vergoedt, terwijl leerkrach ten voor deze cursus zich belan geloos ter beschikking hebben gesteld. OUWERKERK. Naa- verluidt zullen waar- iv'' ...ijk nog dezen zomer van Rijkswege 2 nieuwe woningen worden gebouwd. VORDERINGEN VAN SCHIPPERS OP GEALLIEERDEN. Nederlandsche schippers, die transporten voor geallieerde rekening, zoowel in Nederland als in het bezette Duitschland hebben uitgevoerd of nog zul len uitvoeren, ondervinden "moeilijkheden doordat zij na het volbrengen van hun taak, niet voldoende op dé hoogte zijn van do betalingsmogelijk heden. De Nederlandsche regeering heeft daarom besloten, de vor deringen terstond na de beëin diging van de prestaties over te nemen en aan de rechthebben den te doen uitbetalen. Daar voor zijn aangewezen de fir ma's R. Mees en Zn. te Rot- terdara en Pierioa en Co. te Amsterdam. SAMENWERKING C.H. EN A.R. Door do C.H. Unie en do A.R. Partij zal aan de verkie zing van leden voor de Prov. Staten van Limburg worden deelgenomen met één gecom, bineerde lijst. De C.H, hebben op de lijst de nrs 1, 3, 5 en 7; de A.R. de nrs 3, 4, 6 en 9. Geheime Nazi-organisatie. Het bestaan van een geheime nationaal-socialistische organi satie in de Amerikaansche en de Britsche bezettingszone in Duitschland is door de actviteit van de gezamenlijke opspo ringsdiensten aan het licht ge bracht. De meeste leden van deze organisatie behoorden vroeger tot de Hitler-jeugd. Er is thans een zuiveringsactie aan den gang. Tot dusver werden ongeveer 1000 arrestaties ver richt. Ofschoon de organisatie, die onder den camouflagenaam „Kindergarten" werkte, wijd vertakt en goed georganiseerd was, verkeerde zij nog in het beginstadium. Haar doei was het verbreiden van de nazi ideologie onder de Duitsche jeugd. Bevin naar New-York? Naar te Washington uit be trouwbare bron verluidt, heeft Bevin, de Engelsche minister van Buitenl. Zaken, een tele gram gezonden aan zijn Ameri. kaanschen collega Byrnes, waarin hij zich bereid ver klaart naar New York te ko men, doch slechts indien Byr nes hem er van in kennis zou stellen, dat het bestaan van de Vereenigde Naties bedreigd wordt door de crisis in den Veiligheidsraad. Het is een feit van beteeke- nis, dat vandaag de Utrecht sche Jaarbeurs kan worden ge opend. Binnen een jaar na de bevrij ding. Een bewijs, dat 'het, als ons bedrijfsleven eenigszins de vrije hand krijgt, aan de noo dige activiteit niet ontbreekt. De Nederlandsche industrie verscheen bjj den eersten op roep in zoo groote verschei denheid, dat de plaatsruimte moest worden vergroot. De op pervlakte beslaat 22000 M2. te gen 14000 normaal. Het aantal deelnemers bedraagt 1400, waarvan 500 uit het buitenland, w.o. uit Frankrijk, België, Zwitierland en Tsjecho-Slowa- kije. Het tekort aan graan in België begint onrustbarende afmetingen aan te nemen, aldus minister Kronacker. De voorraden zijn amper voldoende voor anderhalve maand. Er bestaat reeds een te kort aan aardappelen. De pakketpoit van Engeland naar Nederland is gisteren her vat. Bij de stemming voor of te gen een fusie tusschen sociaal democraten en communisten te Berlijn stemde ongeveer 80 pet. tegen. Generaal Mac Arthur heeft tegen 5 April den geallieerden bestuursraad voor Japan bij eengeroepen. De Japansche communisten leider Nozaka werd te Tokio tijdens een rede tegen het Kei zerlijk huis met steenen beko geld. Toen de orde hersteld was en hij zijn rede wilde voortzetten, bleken de ver schrikte toehoorders gevlucht. Chr. Nat. Vakverbond. Tot lid van het dagelijksch bestuur van het C.N.V. is be. noemd de heer P. Koning te 's Gravenhage. Het ligt in de bedoeling, dat hij als opvolger van wijlen den heer de Jong als penningmeester zal optre den. Luchtverbindlng Bruwel— New-York. De „Sabena" heeft het voor nemen in den loop van 1945 eenige proefvluchten te organi- seeren, met het oog op een vaste luchtverbinding Brussel- New-Yorfe, Er begint naar het schijnt schot te komen in de onder handelingen betreffende Neder- landsch-Indië. Daarop wijst het feit, dat Dr van Mook vergezeld van ver schillende raadgevers en van Sjahrir met enkele afgevaar digden van Soekarno a.s. Don derdag naar Den Haag ver trekt. Een belangrijk bericht. Maar van meer belang is nog, op welke basis is onder handeld en op welke punten aanvankelijk overeenstem ming is bereikt. Daaromtrent is nog niets na ders bekend. Een A.N.P.-correspondcnt seint uit Batavia; Hoewel de besprekingen tus schen de Nederlandsche en In donesische delegaties klaarblij kelijk eenigermate succes heb ben gehad, bewaren officieele kringen het meest volkomen stilzwijgen over alles, wat met de onderhandelingen verband houdt, waardoor het niet mo gelijk is een schatting te geven van hetgeen is bereikt. Dit officieele stilzwijgen zal waarschijnlijk wel het gevolg zijn van de omstandigheid, dat de werkelijke en tastbare re sultaten in Den Haag zullen moeten worden verkregen. De overheerschende indruk au gewoonlijk goed ingelichte kringen te Batavia is, dat onder leiding van Sir Archibald een werkelijke en veelbelo vende verbetering in de betrek kingen en een grootere mate tusschen, de republikeinen van Sjahrir en de hooge Nederland sche ambtenaren ter plaatse verzekerd is. Sinds dr van Mook, zulks overeenkomstig zijn van de Ne derlandsche regeering verkre gen instructies, den weg voor een in veel opzichten verbeter de atmosfeer geëffend heeft, zijn deze kringen van meening, dat het thans op den" weg van de regeering in Den Haag ligt, de meest volledige verantwoor. delijkheid op zich te nemen voer de priaaipieelo overeen stemming, welke de grondslag zal zijn, waarop de scheppers van den nieuwen status zullen verder kunnen bouwen. Aangenomen wordt, dat bij verdere onderhandelingen tus schen de Nederlanders, de Re publikeinen en tenslotte ook de vertegenwoordigers der Buiten gewesten, gestreefd zal worden naar een bestuursvorm, welke aanvaardbaar zal zijn voor alle betrokken partijen en die ook de noodige andacht aan het vraagstuk der minderheden zal wijden. Dr van Mook heeft in een officieele verklaring medege deeld, dat hij hoopte, dat de komende onderhandelingen in Den Haag slechts een kwestie van een week of korter zouden zijn. Hij voegde er aan toe, dat de onderhandelingen te Batavia zouden worden afgesloten. Nadrukkelijk verklaarde hij, dat de onderhandelingen, die tot dusver hadden plaats gehad, alleen den grondslag voor een nieuwe constitutie tot onderwerp hadden. Met het eigenlijke opstellen van een staatsregeling kon, zoo als beide partijen waren over eengekomen, slechts een be gin worden gemaakt, wan neer andere bevolkingsgroe pen, die niet hadden deel genomen aan de huidige be sprekingen, waren gehoord. Nader wordt nog gemeld, dat Sjahrir naar Djokjakarta is ge vlogen om Soekarno van de be sprekingen op de hoogto te stellen. Hieruit blijkt dus, dat on danks de stellige toezeggin gen van de Regeering, wel degelijk met den Jappen- knecht Soekarno onderhan deld wordt. De Sultan van Pontianak, die met Dr van Mook naar Ne derland komt, verklaarde in een persgesprek, dat hij volle ver- trouwen heeft in de oprecht heid van de Nederlanders. Volgens hem zou Indië bin nen twee generaties rijp zijn toot onafhankelijkheid. DE VERKIEZINGEN IN GRIEKENLAND. Zondag hebben in Grieken land de verkiezingen plaats gehad. Volgens een mededeeling van het Grieksche ministerie van bin- nenlandsche zaken heeft 47 pet. der kiezers zich van stemming onthouden. Gisterenmiddag waren de uit slagen van 499 der 3200 over ge heel Griekenland verspreide stem- bureaux ontvangen. De populis ten (royalisten) hebben een over weldigende voorsprong op elke andere partij. Op 1 April de handel in groenten vrij. Sinds I April is de handel in groenten geheel vrij. Voor den consument wil dat zeggen, dat de klantenbinding vervallen is. Vrije prijflHomming en afzet is weer toe an. De plaatselijke verdee- lingskantoren z(ju opgeheven. MAATREGELEN OP LANDBOUWGEBIED. Toezeggingen van Minister Mansholt. Minister Mansholt heeft in een te Groningen gehouden vergade ring van de Stichting voor den Landbouw een rede gehouden en daarna talrijke vragen beantwoord Daarbij verklaarde de minister o.m, dat zoodra in den landbouw meer arbeiders noodig zijn, die uit de D. U. W. gehaald kunnen worden. De D. W. U. zal ge sloten worden. Wat betreft de -hooge loonen bij de ambtenaren: Er zijn maat regelen in voorbereiding, waarbij gespecificeerde nota's verplicht gesteld zullen worden, zoodat pre cies kan worden nagegaan, wat er voor arbeidsloon, materiaal enz. berekend wordt. De prijzen in hotel- cafe- pen sion en restauratiebedrijveij zul len -belangrijk verlaagd worden. Inzake de steenkolenvoorziening van den landbouw: Het is te be treuren, dat de Nederlandsche mijnwerkers ons in den steek heb ben gelaten. De regeering heeft maatregelen genomen om de pro ductie te verhoogen en deze maat regelen hebben in andere bedrijfs takken kwaad bloed gezet. De re geering is echter van zins de ex tra-voorzieningen in" te trekken, omdat het resultaat niet aan de verwachtingen beantwoordt. Langs den normalen weg zullen ood de mijnwerkers tot verhoo- ging van de productie moeten ko men,

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1