De toestand DE BÏLÏ 2E6T? Zonnig weer. Middenstanders, opgelet I 2e JAARGANG No. 304 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Maandag 1 April 1946 De Perzische kwestie in den Veiligheidsraad Minister Lieftinck over het Amerikaansche crediet KRUIMELTJES in België. Indië heeft behoefte aan medici. Van dure roombroodjes, slechte schoensmeer en aanverwante zaken» Een kijkje achter de schermen bij de Prijzen-contröle Provincienieuws Laatste berichten. Ia den ochtend en voormid dag plaatselijk nevel of mist. Overigens nog vrij zonnig weer. Weinig verandering van temperatuur. Zwakke wind. De beschuldiging van minister Vos aan het adres van de winke liers, die niet zouden willen verkoopen, houdt nog iets meer in dan verkiezings-propaganda in den gewonen zin. Wanneer we de uitspraak van den minister in haar geheel lezen, dan blijkt er meer achter te zitten. Sprekende voor de Haagsche federatie van de Partij van den Arbeid zei minister Vos o.m,: „De spaarregeling van minister Drces beoogt de aankoop van schoenen en textiel mogelijk to maken. Als de winkeliers geldige textielpunten niet honorceren, is riat meer een kwestie van niet willen, dan van niet kunnen. Geef namen en plaats van necn-ver- koopende winkeliers op aan het departement van Handel en Nij verheid, dan zullen we zien, of er niets meer te krijgen is. In uiterste noodzaak zal ik een Cen traal Magazijn laten inrichten, waar jonggehuwden alles op hun vergunningen kunnen krijgen". Het vergif zit hier in den staart. Dit Kabinet streeft naar een Ver doorgevoerde staatsbemoeiing. De staat moet het doen en de staat zal het doen. Maar om dat doel te bereiken moet hetvrije bedrijfsleven aan banden worden gelegd of uitge schakeld. Als de winkeliers de geldige textielpunten niet willen hono- reerfcn, welnu dan is het toch lo gisch, dan moeten de winkeliers terzijde geschoven worden. Dan wordt het een landsbe lang, dat de middenstand ver dwijnt en dat staatsambtenaren de zaak in handen nemen. Daarom, middenstandersiet op uw zaakl ZEEUWSCH DAGBLAD Abonn.prijs 3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tol. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg en. Temeuzen. Advertentieprijs 12% cent per num. Op- Zon- en Maan. rgang Maan. VARKENSVLEESCH IN POSTZAKKEN. In de omgeving van Eindhoven hielden controleurs van den C.C. D. een auto van de P.T.T. aan. Bij het zoeken naar clandestiene waren tusschen de postzakken ont dekte een der controleurs, dat en kele zakken vochtige plekken ver toonden, Hoewel alle postzakken verzegeld waren met een plombe en voorzien van een label van de P.T.T. werd de inhoud nauwkeu rig onderzocht en toen bleek, dat vier zakken in totaal 88 kg var- kesvleesch bevatten. Het onderzoek bracht aan het licht, dat de afzender met een an der persoon in Eindhoven een ra dio had geruild tegen een varken bij een landbouwer uit St. Oeden- rode. OPKOMST DIENSTPLICHTIGEN. Het ligt in de bedoeling om de tot gewoon dienstplichtigen be stemde personen van de lichting 1945 voor vereweg het grootste gedeelte in begin Mei a.s. te doen inlijven voor het vervullen der eerste oefening. Een kleine ploeg van plm. 700 personen is reeds op 25 Maart 1946 ter inlijving verschenen, terwijl een ploeg van plm. 5000 personen zal worden in gelijfd in begin Juli a.s. CHURCHILL EN HOOVER NAAR NEDERLAND. Naar het A.N.P. verneemt, zal het bezoek van Churchill aan de Koningin plaats hebben in de tweede helft van Mei. Hoover, oud-president der Vereenigde Sta ten, wordt in de tweede week van Aprü in ons land verwacht. Samenwerking Nederland, België en Luxemburg. De afgevaardigden van de comi- té's van Belgisch-Nederlandsch- Luxemburgsche toenadering zijn te Brussel bijeengekomen onder voorzitterschap van den heer J. Hoste, bijgestaan door de heeren Beelaerts van Blokland, voorzitter van het Nederlandsch comité en den heer Frieden, voorzitter van het Luxemburgscho comité. Do samenwerking van de drie landen op intellectueel, econo misch, financieel en toeristisch ge bied was het onderwerp. Duitschers zullen (liet verhongeren. Naar aanleiding van de ver laging van do rantsoenen in de Amerikaansche bezettingszone van Duitschland heeft de waar nemend commandant van die zone, generaal Lucius Clay, verklaard: „Niemand zal dood hongeren", Duizend ton graan is ter beschikking van de Duit- sohe burgerbevolking gesteld. Nog geen terugtrekking van Russische troepen. Perzië eischt onvoor waardelijke ontruiming. De Veiligheidsraad heeft Vrij dagavond de behandeling van de Perzische kwestie voortgezet, In antwoord op de hem gestelde vragen verklaarde Jussein de Per zische afgevaardigde: „Mij is, noch officieel, noch op ander wijze, medegedeeld, dat Russische troepen de grens naar Sovjet-Rusland hebben overschre den. Ik twijfel er niet aan, dat Sovjet-Russische troepen uit ze kere plaatsen naar andere deelen van Perzië zijn overgebracht, doch daarmedè is de kwestie niet be slecht. De Sovjet-Unie heeft om uitstel gevraagd, opdat de onderhande lingen hervat zouden kunnen wor den, doch er kan van onderhande lingen in den waren zin van het woord geen sprake zijn, zoolang er ergens in Perzië nog vreemde troepen aanwezig zijn. Volgens „et verdrag van 1942 zou de Sovjet-Unie haar troepen voor 2 Maart jJ. teruggetrokken of ontwapend moeten hebben.. Wanneer de Raad tot uit stel van behandeling der kwestie zou willen overgaan, zou hij tevoren van de Sow- jet-Unie een officiëele verze kering moeten verkrijgen, dat zij haar troepen zai terug trekken en geheel Perzië zal ontruimen, met inbegrip van Zerbeidsjan, en wel binnen een korten en vastgestelden termijn, onvoorwaardelijk en zonder referentie aan eenige andere overeenkomst. Het is, zoo voegde hij hieraan toe, van hetgrootste belang, dat de verzekeringen betreffende de ontruiming onverwijld worden toegelicht en worden medegedeeld aan dezen Raad, in wiens handen Perzië zijn zaak heeft gelegd. Na breede bespreking werd be sloten, dat bij de regeeringen van Rusland en Perzië, schriftelijk in lichtingen zullen worden gevraagd. De vergadering werd daarna verdaagd tot a.s. Woensdag. Vrijwillige verkoop van Nederlandsch effectenbezit noodzakelijk. Minister Lieftinck hëeft Vrij dagavond voor de radio gespro ken over het door de Ver. Sta ten aan Nederland verleende overbruggingscredict. In' de achter ons liggende ja ren heeft het Nederlandsche vermogen in de Vereenigde Staten zich niet alleen onge rept gehandhaafd, maar heeft het zich tot een reserve ont wikkeld, voor welks bestaan wij niet anders dan dankbaar kunnen zijn. Do Ver. St. zijn inmiddels uit gegroeid tot het economisch sterkste land ter wereld. De Amerikaansche regeering is zich ervan bewust, dat hier voor haar waardevolle moge lijkheden liggen om den uitvoer van het eigen land te bevorde ren en andere landen bij het herstel te helpen. Nederland heeft reeds tot tweemaal toe een lang erdiet van 50 mil- lioen gekregen. Aan het begin van dit jaar waren deze cre- dieten echter uitgeput. Inmiddels waren de noodige maatregelen genomen om de tijdens de bezettingsjaren op- geloopen renten en dividenden, die voortvloeien uit ons Ame- rikaansch bezit, ter vrije be schikking te krijgen. Deze zijn n.l. door de Amerikaansche re- gcering geblokkeerd. Hst bedrag aan dollars, waarover ons land door een deblokkeering van genoemde opbrengsten de beschikking kan krijgen een bedrag, dat zich laat schatten op on geveer 120 millioen is ech ter bij verre na niet voldoen de om aan onze behoeften voor het loopende Jaar te kunnen voldoen. Dientengevolge was eenige we ken geleden een vrij hachelijke toestand ontstaan. Wegens ge brek aan voldoende dekking moesten onze bestellingen in het dollargebied practi-ch wor den stopgezet. Indien wij niet spoedig den noodigen armslag kregen, zouden de aanvoeren van voedingsmiddelen, grond stoffen cn fabricate» uit het grootsta icverantiegebled bin nen zeer korten tijd tot stil stand komen, hetgeen een hoogst ernstige terugslag op de Nederlandsche voedselvoorzie ning, productie en werkgele genheid tengevolge zou hebben. Ten slotte besloot de regcc- rlng door een persoonlijke af vaardiging var. een der leden van het kabinet een recht streeks beroep, to doen op de Amerikaansche regeering. Tijdens de conferentie van het Int. Monetaire Fonds te Savannah werd bereikt, dat de aanvrage van de Nederlandsche regeering voor een groot cre diet op de agenda van de eerst volgende verg;, dering van de nationale advies-commissie en van de. directie van de Export- Importbank zcu worden ge plaatst. Het is niet geheel onbegrij pelijk, dat van Amerikaan sche zijde dt wensch werd geuit, dat Nederland onder de omstandigheden, waarin het verkeert, door verkoop van een deel van zijn effec tenbezit zijn bereidheid zou toonen zooveel mogelijk zich te 'helpen. Een geforceerde liquidatie zou slechts mogelijk zijn door een overhaaste onteigening van particulier bezit, waarvan op de New-Yorksche beurs eenikoers- dalende invloed zou zijn te ver wachten. Ook een verpanding onzer effecten, werd te berde ge bracht. Het groote bezwaar dat aan een verpanding van effec ten was verbonden, bestond hierin, dat dit de credietwaar- digheid van ons land zou heb ben ondermijnd, Het standpunt kon en moest worden ingeno men, dat een land als Neder land, dat nog n Joit in gebreke is gebleven aan geldelijks ver plichtingen tegenover het bui tenland te voldoen, aanspraak mag make» op een ongedekt crediet. Deze argumenten werden bij de credietonderhandellngen in Washington nis juist aanvaard. Ondanks de moeilijke om standigheden, waarin ons land door den oorlog en do langdu rige bezetting is geraakt, bleek het vertrouwen li» Nederland ongeschokt, Behalve uit een financieel- economisch oogpunt, beoordeel de men in de Ver. Staten Ne derland, ook in politiek licht bezien, als een der meest ver trouwenwekkende landen vau het Europeesclie continent. Dit alles verklaart, dat on danks de voor de behandeling -van buitenlandsche credietaan- vragen ongetwijfeld ongunstige omstandigheden, het door de Nederlandsche regeering inge diende verzoek om crediet op de dezerzijds bepleite voor waarden werd ingewilligd. Zoo wel t.a.v. den looptijd van het overbruggingscrediet, die op twee jaar werd bepaald, als t.a.v. de rente, die 214 pet. zal bedragen, waren de resultaten bevredigend. De noodige maatregelen om tijdig aan onze verplichtingen te kunnen voldoen, zullen thans door de regeering met voort varendheid worden getroffen. Onder deze maatregelen zullen voorzieningen, om te komen tot een zooveel mo gelijk vrijwillige!» verkoop van een gedeelte van het Nederlandsche effectenbezit in Amerika niet kunnen wor den gemist. De toestand waarin ons land verkeert, eischt nu eenmaal offers. Laten wij deze offers bren gen in de overtuiging, dat het moet om ons land door dezen moeilijken tijd heen te heipen. HET MEDISCH TEAM VOOR DE „ORANJE". Vrijdagavond to U uur is, zooals gemeld, een medisch team vertrokken, bestemd voor het repatrieerings-vaartuig „Oranje", dat Zaterdag Sout hampton verliet met bestem ming Batavia. Het medisch team bestaat uit 146 personen, waarvan er 66 uit Holland vertrokken. Het staat onder leiding «an den chef me dische» staf dr W. Kruys. De samenstelling is als volgt: 6 doktoren (1 internist, 1 tand arts, 1 zenuwarts, 1 kinderarts), 2 verpleegsters, 48 verpleeg hulpen, 1 tandtechnikcr, 1 mas seur, 1 medisch-analysto, 1 krankzinnigenverpieger, 4 ma gazijnbedienden, 2 administra tieve krachten. De overige personen van het team bevonden zich reeds in Southampton. Mr Dr L. N. Deckers lid van den Raad van State. Naar het A. N. P. verneemt is dezer dagen de benoeming te ver wachten van Mr dr I.. N. Dec kers, lid der Tweede Kamer, tot lid van dehR. aar van State in de vacature Frof. Aaïberse. Indische gerepatrieerde!» en de verkiezingen. Van- alleszins bevoegde zijde wordt verzekerd dat de gerepa- trieerden die voor of op 5 April in het bevolkingsregister eener gemeente zijn opgenomen, ter stembus kunnen gaan. „Het Land wordt niet meer geregeerd, zelfs niet bestuurd." Q De politieke toestand in Bel gië is nog zeer verward. Alle pogingen om te komen tot op lossing van de Kabinetscrisis hebben tot nu toe gefaald. Zeer ten nadeele van het land. Aanvankelijk scheen het als of het Van Acker zou geluk ken een op vier partijen steu nend Kabinet tot stand te brengen, maar op het laatste oogenblik heeft de Kath. Volkspartij zich teruggetrok ken, klaarblijkelijk omdat men het over het regeeringsprogram niet eens kon worden. Hoe dringend noodig het is dat aan den toestand van rc- geeringloosheid een einde komt is duidelijk gebleken uit wat Van Acker in een persgesprek meedeelde. „Talrijke vraagstukken van buitengewoon belang rijzen. Ik zal slechts de oorlogsschade noemen. Alleen de wederop bouw der gebouwen in ons land vergt een uitgave van 40 mil liard tegen de prij zenstan daard van voor den oorlog. Wat de kolen betreft: er worden thans gemiddeld 74.000 ton opgedolven, tegen enkele weken geleden 78.000 ton. Se dert den leni Januari daalt de productie en ik vestig uw aan dacht op het feit, dat geduren- In het Brabantsche dorp Vlij men, dat gedurende den oorlog ontzettend heeft geleden, is de mandenvlechting ingeschakeld bij den bouw van noodwoningen. De vlechterijen vervaardigen groote gevlochten schotten, die dienst doen als buitenwanden en dak. Duitschland zal van 1 April af weer in het internationale post verkeer worden ingeschakeld; postverkeer met Japan en Spanje is echter niet toegestaan terwijl de censuur gehandhaafd blijft. 250.000 Eieren zijn van ons land naar Zwitserland verstuurd, dit in het kader van de getroffen handelsovereenkomst. de de laatste maanden het aantal arbeiders met 3000 een heden is gestegen en dat ter- zelfdertijd een grooter aantal krijgsgevangenen it» de kolen mijnen werd tewerk gesteld. De individueele prestatie der krijgsgevangenen is gestegen en in weerwil van al deze gun stige faotoren daalt de produc tie. Zij daalt,, omdat er gebrek aan gezag is en omdat het land niet meer wordt ge regeerd, ja zelfs niet wordt bestuurd. Dat beteekent eveneens, dat ons export-programma in ge vaar is. Enkele maanden geleden heb ben wij het onmogelijke moe ten doen om te vermijden, dat men hoogovens zou laten uit- dooven. Er bestaat ook ge vaar, dat de ovens der glasbla zerijen komen stil te liggen. Het opnieuw in bedrijf stellen van deze ovens zou 4 maanden vergen." Blijkens nadere mededeelin- gen van Van Acker schijnt er een goede kans te zijn, dat li beralen, socialisten en commu nisten tot de vorming van een Kabinet zulle» samenwerken. Op een te 's-Gravenhage ge houden persconferentie van het Ned. Roode Kruis heeft generaal- majoor Dr F. Daubanton, inspec teur van den geneeskundigen dienst van de Kon. landmacht, die dezer dagen van een reis door Indië terugkeerde, er de aandacht op gevestigd, dat de Nederland sche medici te weinig belangstel ling toonen voor Indië. In den geheelen Archipel zijn thans 325 dokters, van wie er binnenkort 160 uit vallen. Er werken thans zelfs nog medici, die zelf hongeroedeem hebben. Feite lijk zullen van de aanwezige dokters maar 70 of 80 kun nen blijven werken. De toe stand is dus precair. Op 't oogenblik bestaat er tus schen de medische instanties een hechte samenwerking. Hoogst be langrijk achtte generaal Daubanton de medische penetratie. De kli nieken gaan steeds verder naar het binnenland, waar vaak onbeschrij felijke toestanden worden aange troffen (pokken en leproze o.a.). De Javanen zijn zeer dankbaar voor de geboden hulp en zoodoen de wordt dit medische werk van een onschatbare waarde voor de goede verstandhouding. Er zijn voor dien arbeid talrijke metiici en verpleegsters noodig. President Truman heeft de week van 14 tot 20 April als „pan-Amerikaansche week" be stemd. In monarchistische Spaansche kringen herleeft de hoop op on derhandelingen tusschen Don Jtian en. Franco -p grond toe ie geruchten, dat Franco geantwoord zou hebben op het constitutioneele plan, dat de troonpretendent hem deed toekomen, Mac Arthur heeft te Tokio be volen streng op te treden tegen personen, die zich niet houden aan de in September opgestelde voor schriften betreffende natioixa! be zit, dat tot vijandig vermogen is verklaard. Textielfabrikant had voorgevoelens. De textielfabrikant S. 11. Nord- huyzen, die sedert 1943 te Roosen daal woont, had er een voorgevoel van gehad, dat hij vanwege zijn houding tijdens de bezetting nog eens ter verantwoording zou wor den geroepen, aldus verklaarde hij deemoedig toen hij terecht stond voor de Rooscndaalsche kamer van het tribunaal. Hij was lid van de N.S.B., Ecnomisch Front en W.A., maak te ijverig propaganda voor de nieuwe orde en verdiende in 1942 f 23.000 aan de Duitschers. Speciaal kwam naar voren hoe hij op radicale wijze zijn Jood- sche mede-firmante te Amster dam uit zijn zaak gewerkt had en tenslotte via Verwalterschap haar aandeel van de Duitschers had gekocht. Ook 12 Joodsche meisjes, die bij hem in dienst waren ont sloeg hij. En hij gaf namen op aan een Duitsche instantie. Hij werd veroordeeld tot 4 jaar interneering, verbeurdverklaring van de textielfabriek ;,Nomo" en ontzetting uit de rechten. Staatsexamens H.B.S. A en B De minister van Onderwijs brengt ter kennis van belang hebbenden, dat het schriftelijk gedeelte van. de staatsexamens H.B.S. A met afwijtring van het dienaangaande in de NedcrL Si aatsert. medegedeelde, dit jaar zullen worden gehouden op 20, 21, 22, 23 en 24 Mei. Op uitnoodiging van dhr An- del, voorlichtingsambtenaar van heti Directoraat-Generaal voor de Prijzen uit pen Haag was Vrijdagmiddag te Goes een korte persconferentie belegd, waar deze en dhr Kouwe ons eenige gegevens verschaften omtrent het werk van den Prij- zencontxóle-Opsporingsdienst. In de afd. Goes, die N.- en Z.-Bev£fand en Walcheren om vat, werken "momenteel een 13- tal opsporingsambtenaren, al dus dhr Kouwe. Er is een massa arbeid te verzetten en nog steeds wordt het controle- werk tot nieuwe takken van handel en industrie uitgebreid. En dat is helaas noodig, want het aantal overtredingen is groot. In 1945 werden over onze heele provincie 1000 processen- verbaal opgemaakt. Over Febr. 1946 bedroeg dit aantal alleen voor de afd. Goes reeds 60 en in de maand Maart, die nog niet eens ten einde is, is dit ge tal ook reeds bereikt. Het js ook een opmerkelijk feit, dat bet aantal klachten na de geldsaneering sterk is toege nomen. De menschen hechten nu meer waarde aan hun geld en velen beginnen weer te lee- ren, een dubbeltje om te kee- ren, alvorens het uit te geven. Jammer is, dat zoovelen hun brieven niet onderteekenen, waardoor wellicht waardevolle aanwijzingen zonder meer ter zijde moeten worden gelegd. Van de binnenkomende klach ten heeft 60 pot. betrekking op de huishuren. Vooral inwonen de evacué's zijn hier vaak de dupe. Er zij nog eens op ge wezen, dat in het algemeen de huurprijzen van 9 Mei 1940 ge handhaafd blijven. De textielhandel vormt een hoofdstuk op zichzelf. In Dec. 1945 werd voor deze branche een nieuwe prijzenbeschikking van kracht, waarbij de winst marge van de groot- en klein handelaars werd verlaagd. Deze wijziging' is zoowel in de vak bladen als in de algemeene pers voldoende bekend gemaakt. Toen in Febr. j.l. met de con trole begonnen werd, bleken echter veie winkeliers zich niet aan de hieuwe beschikking te «toren. Alleen in Goes werden 14 prpc.-verksiai opgemaakt. De kleinere plaatsen komen nog aan de beurt 1 De laatste weken is men ook begonnen een onderzoek in te stellen naar de prijsaanduidin gen in café's, restaurants, ho tels en logementen. Bij 80 pet. van de onderzochte gevallen waren de prijzen niet duidelijk zichtbaar aangebracht. Reeds zijn 22 proc.-verbaai in dezen opgemaakt, ook hier alleen nog maar in' de grootere plaatsen. Ook de gifhandel in het alge meen wordt door ons krachtig bestreden, aldus dhr Kouwe. Zoo werd. Donderdag onder Goes een man op de fiets aan gehouden, die een hoeveelheid spek en boter bleek te vervoe ren, welke hij buiten de distri butie om tegen katoen had ge ruild. Te Hansweert werd eveneens kort geleden een ge val ontdekt, waar varkens- vleesch tegen f 5 per kg. werd verkocht. Een gedeelte lag voor verzending naar Rotter dam gereed. Ook werd een 70- tal in 't zwart gekochte eieren aangetroffen. Met goedkeuring van den P.V.C. is het in beslag genomene onder de ouden van dagen in 't gesticht te Kniinin- gen verdeeld.... Een lucratief bedrijf schijnt ook de verkoop van vaak zeer minderwaardige schoen- crème te zijn. Doosjes, die zt 17 ct. mogen kosten, wor den voor 40 ct. aan den man gebracht In een gecontroleerd geval bleek de fabrikant de leege doozen reeds in 't zwart gekocht te 'hebben voor f 12 en f 25 per 100 stuks, terwijl hier voor de vastgestelde prijs f4.45 bedraagt. Een „brandende kwestie" is ook het prijzenstelsel in het bakkersbedrijf. Na grondig on derzoek is gebleken, dat de eisoh der bakkers om den broodprijs te verhoogen, niet gerechtvaardigd is. Reeds in Aug. 1945 is deze zonder di recte noodzaak met f 0,02 ver hoogd. Vooral bij den verkoop van kleine broodjes worden vaak de grenzen overschreden. Zoo is b.v. geconstateerd, dat roombroodjes beter gezegd puddingbroodjes voor 12 ct. per stuk werden verkocht, ter wijl hier slechts de prijs der grondstoffen 100 pet. mag worde» berekend. De betrok ken bakker had in enkele we ken 'tijds i 416 overwinst ge maakt.... Op nog vele andere terreinen meer wordt dagelijks tegen de voorschriften gezondigd. Vul- pen-étui's, die 0,95. mogen kosten, worden voor f 2 en 3 verkocht, dames-schoudertas- scben van zeer slechte kwaliteit zijn te koop voor f 35, terwijl de door deskundigen vastgestel de prijs f 5 bedraagt, enz. Legio zijn dan ook de klach ten van het publiek. Velen, die zich bij de Prijzencontróle over prijsopdrijving hebben be klaagd, meenen, dat hun aan gifte niet of niet genoeg wordt onderzocht. Het publiek be denke echter, dat vele gevallen niet OP zichzelf staan en vaak kun vertakkingen buiten de provincie hebben. Pit maakt grondig onderzoek noodzake lijk. Van iedere klacht wordt echter terdege nota genomen. Bovendien wordt de controle steeds op nieuwe gebieden uit gebreid. Zoo is men nu ook be gonnen met een controle op de aannemers in den wederop bouw en op het verhuren van werktuigen voor het herstel, terwijl binnenkort ook de ver koop van fotografische werken, het verven, stoomen en keeren van kleedingstukken, de ver huur van luxe- en vrachtauto's en het goederenvervoer van bode- en lijndiensten aan de beurt komen. Over de auto-tarieven wijdde dhr Kouwe nog iets nader uit. Mocht voorheen f 0,20 per k.m. worden berekend, nu wordt dit f 0,30 voor de eerste 100 k.m. „beladen" en f 0,25 voor iedere daarboven afgelegde „beladen" k.m. Binnen de gemeente geldt een tarief van f 0,35 per km. Tusschen 24 en 6 uur mogen de prijzen met 50 pet. worden verhoogd. Voor ziekenvervoer gelden aparte voorschriften. Na nog nieuwe prijzen voor het verhuren van naaimachines en voor den verkoop van brille- glazen en -monturen te hebben aangekondigd, sloot dhr Kouwe deze conferentie, die ons «eni germate een indruk heeft ge geven van het werk, dat de Prijzencontröle-Opsporings- diemt in onze provincie ver richt, Dinsdag: Zon op 6.15 u., on der 18.14 u. N.M. om 5.37 u. Hoog water te Vlissingen Dinsdag 2 April: 2.01 u. 2.03 m., 14.26 u. 2.21 m. GOES. Ook hier zong Harry van Os» Vrijdagavond la de „Prins van Oranje" zijn liederen met luit begeleiding. MIDDELBURG. Benoemingen. Bij do politie zpn m.i.v. 1 April beaoomd tot agent van politie: J. 0. Wijkhuis, P. Jonklioor, P. SuuTland, W. G. do Konink, I. Hoystek, J. F. do Muynok en A. J. v. d. Oudon, allen thans hulpagent. M.i.v. 1 April is aan don agent van politie A. V. d. Roest, wegens het bereiken van den pensloon- gor. leeftijd eervol ontslag ver leend. Ook hier werd Donderdag de prachtige film „Kleur en Glorie ónzer Tropen" vertoond. De leiding van den avond be rustte bij Dr A. Snethlage, VLISSINGEN. Op 13 April zullen onze kinde ren uit Leiden weer thuis komen. Het Lcidsche muziekgezelschap „Werkmans Wilskracht" zal hen begeleiden en op uitnoodiging des middags in onze Scheldestad mu- siceeren. De beide Vlissingsche muziekcorpsen zullen W.W. fees telijk inhalen, waarop naar het Bellamypark gemarcheerd wordt, waar het concert zal plaats heb ben. 's Avonds zullen de Leide- naren opnieuw een concert geven en w,el in de Scheldebal. „Ons Genoegen", dat 55 jaar bestaat, zal zich daar eveneens laten hooren. De door de contact-commis sie voor uitwisseling van sport- menschea georganiseerde feest avond t.b.v. de uitzending naar Engeland, is i.v.m. de „stille week" verschoven van 20 April naar 22 April. Heropening Amsterdamsche Effectenbeurs. Naar het A.N.P. verneemt zal de Absterdamsche effecteenbeurs waarschijnlijk over twee a drie weken worden heropend voor de verhandeling van aandeelen met inbegrip van Amerikaansche en Nederlandsch Indische obligaties. De heropening is in overeenstem- m' - r.-.it de voorstellen van mi- rus L'.C'riinck. Het Prinselijk paar weer thuis. Het Prinselijk paar is gisteren om half zeven op paleis Soestdijk teruggekeerd. Per auto waren H. H. K. K. H. H. afgehaald van het vliegveld Soesterberg waar het particuliere toestel, dat de Prinses en Prins uit Zwitserland teugbracht, was geland. Weer sinaasappelen voor kinderen. Het C. D. K. deelt mede, dat voor personen, geboren in 1925 of later wederom 500 gram si naasappelen beschikbaar wordt gesteld. Men moet hiertoe uiterlijk op Woensdag 3 April de bonnen e 36 d 36, c 36 en b 37 reserve der bonkaart k 604 bij een hande laar in groente en/of fruit inleve- Het Belgische Kabinet. Van Aeker is ef in geslaagd een Kabinet samen te stellen be staande uit socialisten en commu nisten, liberalen en enkele extra parlementariërs. Dr VAN MOOK NAAR NEDERLAND. Uit Batavia werd Zaterdag gemeld: De Nederl.-lndone- sische besprekingen zijn mo menteel opgeschort om Dr v. Mook gelegenheid te gever», naar Nederland te reizen voor besprekingen met de re- geering. Sir Archibald Clark Kerr en drie Indonesische autori teiten, door Sjahrir aange wezen, zullen hem vergezel len. Het gezelschap zat Don derdag vertrekken. Dr van Mook, zal vergezeld worden door een staf raadgevers, onder wie ook een Indonesisch vertegenwoordiger van Java en een van de buitengewesten. Sir Archibald heeft verklaard: „Ik denk niet, dat het noodig zal zijn naar Indië terug te kee ren." De laatste plenaire conferentie is in een zeer vriendschappelijke sfeer geëindigd, waarbij de gede legeerden op eikaars gezondheid dronken. Reuters bijzondere correspon dent schrijft, dat de overeen komst, welke is bereikt tusschen de Nederlandsche en de Indone sische vertegenwoordigers, geen essentieele punten, waarvan men hoopt, dat zij wellicht een grond slag zullen zijn voor een verdrag. Men gelooft, dat de thans bereikte overeenstemming de erkenning insluit van de fei telijke macht der Indonesiërs over Java en mogelijk Suma tra,

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1