De Perzische kwestie in den Veiligheidsraad. Amerifcaansch crediet van 200 millioen dollar Geestelijke dwang. I DE BILT ZEGT? Rustig weer. Extra Vleesch en Kaas in April. Japaneesche troepen In Nederlandsch Indie. De Suikerpositie In Nederlandsch-Indlë. Gerechtvaardigde critiek. KRUIMELTJES Russisch voorstel verworpen. Zal de behandeling worden uitgesteld? In Bandoeng alles rustig. VUeUUctneUcUe- K&tnften in Sunn. Slechte huisvesting, onvoldoende voeding. 0e rente bedraagt 21/4 pCt. Provintienieuws Hoofdinspecteurs Verkeer Laatste berichten. Weinig wind. Op de mees te plaatsen zonneschijn, in het bijzonder in het Z. des lands. In het N. wat meer bewolking. Zacht weer. ZEEUWSCH DAGBLAD 1e JAARGANG No. 301 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Donderdag 28 Maart 1946 Abonn.piqjs 3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg en Temeuzen. Advertentieprijs 12% cent per m.m. In Franikrijk waar de revo- luticbeginselen nog onvervalscht worden beleden en toegepast, heeft de Constituante zioh be zig gehouden met de vaststel ling van het nieuwe „Charter van de rechten van den mensch". De rechten van den mensch. De in zichzelf souvereine, van niemand afhankelijke mensch. Vastgesteld werd o.a. het recht van petitie, het recht van optooht en vergadering, het recht van vereeniging, elementaire rechten, waarop de ouders aanspraak kunnen maken. De meerderheid van de Constituante Socialisten en Communisten dacht er ech ter anders over. Het eerste en voornaamste bezwaar was, dat erkenning van dit recht zou kunnen lei den tot subsidie van de vrije, in de practjjk confessioneeie school en het tweede, dat het op deze wijze onmogelijk zou worden het onderwijs in de Maar nu kwam ook aan de toekomst tot staatsmonopolie orde een voorstel van de M.R.P. (vooruitstrevende Ka tholieken) om de oud.ers het recht te geven zelf de lagere school voor hun kinderen te kiezen. De vrijheid van onder wijs dus. Aangezien het in de eerste plaats de taak van de ouders is hun kinderen op te voeden, is dit, zoo zou men denken, toch wel een van de meest te maken. Het voorstel werd met 321 tegen 21 stemmen verworpen. Het recht van de ouders om zelf de richting van het on derwijs voor hun kinderen te bepalen, de vrijheid van onder wijs, werd niet erkend. De geestelijke dwang, die tijdens de bezetting werd af geschaft, blijft onverzwakt ge handhaafd. Voor kinderen appelmoes. Ouderen krijgen een ei. Zooals minister Mansholt on langs in zijn praatje „op de brug" mededeelde, zal het door de verlaging van het broodrant soen gedaalde peil der rant soeneering zoo goed mogelijk worden aangevuld met produc ten, die voornamelijk onze eigen landbouw- en veeteelt zul len moeten verschaffen. Dit komt reeds eenigermate tot uidrukking in de rantsoe nen, die gedurende April zullen worden verstrekt. Zoo zal op 28 Maart a.s. een extra bon voor 50 gram kaas worden be kend gemaakt. Aan de kinde ren, voor wie een rantsoen kaartje is uitgereikt, zal een literblik appelmoes worden uit gegeven. De leeftijdsgroepen boven 4 jaar krijgen in de 2de helft van April, ais Paschen in zicht is, 200 gram vleesch extra. Ten slotte zal in April voor alle leeftijdsgroepen een bon voor een ei worden aangewezen. Al zijn de hoeveelheden niet groot, met de verhooging van het melkrantsoen, die in de nieuwe distributieperiode in gaat, vormen zij een welkome aanvulling op de rantsoenen van de komende maand. Eerst heette het dat Sjahrir de arrestatie had gelast omdat hij trouw met de Jappen heeft mee gewerkt en tijdens de bezetting een hevige campagne heeft ge voerd tegen de geallieerden en de Russen. Dit scheen wel wat vreemd, daar Soekamo zelf een collaborateur eerste klas was. Thans wordt echter gemeld, dat Soebardjo gearresteerd werd om dat hij een staatsgreep tegen Soe kamo beraamde. Tijdens een persconferentie heeft de Schrijver verklaard, dat het zeer goed mogelijk is, dat te gen a.s. Dinsdag de nieuwe re geering gevormd zal zijn. Alles zal echter afhangen van den persoon, die als kabinetsfor mateur zal optreden. De infor mateur heeft echter den grondslag voor een stevige regeering gelegd. In totaal ongeveer 80.000 man. Op vragen van een commu nistisch lid van het Lagerhuis inzake het aantal gewapende Japanneezen in Nederl.-Indië heeft de Britsche minister van Oorlog het volgende geant woord Naar schatting zijn er thans in Indonesië onder onze controle ongeveer 54.000 Ja panneezen, die nog altijd wapens dragen; van dezen bevinden zich 50.000 op Java en Sumatra. Bovendien zijn er nog 26.000 Japanneezen in Midden-Java, die nog niet onder orize controie zijn. Ons is berioht, dat zij het grootste deel van hun wapenen aan de Indonesiërs hebben overgegeven. Op geen enkel tijdstip zijn er Britsche wapens of tanks ter beschikking van de Japannee zen in Nederl.-Indië gesteld. In zijn commentaar op dit antwoord merkt hét communis tische blad „Daily Worker" o.m. op, dat Britsche soldaten op Java medegedeeld hebben, aldaar met Britsche stenguns uitgeruste Japanneezen te heb ben gezien. Verder vermeldt het blad, dat officieus het aan tal Britsche troepen in Indonesië op 60.000 en het aantal Neder- landsche troepen aanwezig of daarheen onderweg op 20.000 wordt geschat. Met betrekking tot de verkla ring over de suikerpositie in Nederl.-Indië, welke verklaring door lord Killearn zou zijn af- gelegd, telegrafeert de Nedcr landsche consul te Singapore thans het volgende„De verkla ring werd niet afgelegd door lord Killearn, doch door een niet bij name genoemden jour nalist, die onlangs uit Java te ruggekomen is. Toen deze hem verzocht om zijn meening over deze aangelegenheid te geven, antwoordde Lord Killearn, dat hij de suiker eerst „zou moe ten ontdekken". WAAR BLIJFT HET GROOTE WERK 7 De liberale afgevaardigde de heer Wandelaar heeft in de Ka. mervergadering van Dinsdag een krachtig protest laten hoo- ren tegen de houding, die het Kabinet tegenover het Parle ment aanneemt, De agenda vermeldde alleen wat klein goed. Dit £af den heer Wendelaar aanleiding op te .merken, dat het lijkt alsof de règeerlng, die. tatonaal regeerende, het wel prettig vindt als de Kamer niet vergadert. Waar blijft het groote werk: de begrooting, de vermogensaanwasbelasting, de perszuivering, de nota-Gerbran- dy en het geval-De Geer, de Grondwetsherziening Een krachtig protest is hier op zijn plaats. De voorzitter kon niets anders doen dan er op wijzen, dat er op het oogenblik geen andere onderwerpen dan de aan de orde gestelde voor behandeling gereed zijn. De heer Wende- laar wilde dan ook niet den voorzitter de schuld geven zijn uitval was tegen de regee ring bedoeld". Deze critiek is in alle op zichten gerechtvaardigd. De Regeering heeft bij haar optreden van alles beloofd, maar in de practijk blijkt er niet veel van, en het contact met de Volksvertegenwoordi ging is gering. Of dit Kabinet socialistisch is zal nog wel nader blijken, maar de democratische inslag is niet sterk. De ministers spreken liever „op de brug" en in partijver gaderingen, dan in het Parle ment. In welingelichte politieke kringen te Madrid verwacht men komende maand wijzigin gen in de Spaansche regeering. Herdenking aanslag op Bevolkingsregister. Gisteren werd voor het bevol kingsregister te Amsterdam een eenvoudige herdenking gehouden van de in 1943 gepleegden aan slag. Deze stunt van de illegalen heeft den bezetter, in zijn streven om duizenden mannen weg te slepen, zeer gefnuikt. Helaas zijn elf ondergrondsche strijders door verraad in handen van de Duit- schers gevallen en gefusilleerd. Dr Carp in cassatie. De oud-president van het Vrede- Gerechtshof, Dr J. H. Carp, die wegens samenwerking met den vijand door het Bijzonder Ge rechtshof te 's-Gravenhage is veroordeeld tot 18 jaren gevange nisstraf, is van deze uitspraak in cassatie gekomen. De zaak zal dus worden behandeld door den Bijzonderen raad van Cassatie. Dr Van Mook naar Soerabaja Gistermorgen vroeg is Dr Van Mook naar Soerabaja vertrokken. Generaal Stopford is omstreeks denzelfden tijd naar Bandoeng af gereisd. agenda moest Staasgreep tegen Soekamo. Volgens een officieel bericht uit Batavia hebben zich na de be zetting van Bandoeng door de ge allieerden, in de stad geen in cidenten voorgedaan. Een groot aantal vluchtelingen, w.o. vele Chineezen, is naar Zuid-Bandoeng teruggekeerd. De telefoonverbindingen, het station en de warenhuizen in het zuidelijk deel van Bandoeng zoo mede vele woningen in de Chi- neesche wijk en bovendien winkels en gouvernementseigendommen in het Zuid-Westelijk deel van de stad zijn volledig verwoest. Eenig opzien is gewekt doordat Soebardjo, die in het „Kabinet" van Soekamo nog eenigen tijd minister van Buitenlandsche Za ken is geweest, door republikein- sche troepen is gearresteerd. Het Russische voorstel om de Russisch-Perzische kwes tie niet op de agenda van den Veiligheidsraad te plaat sen, is verworpen met negen tegen 2 stemmen. De voor stemmers waren de Sovjet- Unie en Polen. Toen Dinsdag in de zitting van den Veiligheidsraad de Per zische kwestie ter tafel kwam, stelde Gromyko, de Russische afgevaardigde voor, het punt van de agenda af te voeren, omdat het daar niet paste. Vol gens de besluiten van den Vei ligheidsraad van 30 Januari zou getracht worden het Russisch- Perzische geschil door directe onderhandelingen tusschen bei de landen op te lossen. Dit is geschied. Byrnes, de Amerikaansche minister van buitenlandsche za ken, zeide hierop, dat de Rus sische en Perzische regeeringen, indien er een1 overeenkomst ge sloten was, den Veiligheids raad hiervan op de hoogte moesten brengen, wat niet het geval is geweest. De Britsche afgevaardigde, Sir Alexander Cadogan, sloot zich hierbij aan en legde er den nadruk op, dat Rusland zich niet aan het ver drag van 1942, waarbij werd bepaald, dat de vreemde troe pen Perzië op 2 Maart verla ten hadden moeten hebben, heeft gehouden. De gedelegeerden van Austra lië, Egypte, Mexico en Neder land waren eveneens voor be handeling der kwestie, terwijl de Poolsche gedelegeerde van oordeel was, dat de Raad om inlichtingen moest verzoeken, doch de kwestie niet al» een punt op de handhaven. Nadat het Russische voorstel was verworpen, verklaarde Gromyko, dat uitstel van de behandeling dezer kwestie tot 10 April als een minimum-eisch van de Sowjet-Russische re geering moest worden be schouwd. „Indien niet tot dit uitstel wordt overgegaan, aldus voegde hij er aan toe, zal de Sowjet-regeering niet bereid zijn aan de discussies over de kwestie deel te nemen." De Egyptische afgevaardigde stelde voor, dat de Perzische vertegenwoordiger verzocht zou worden te verklaren, of hij al dan niet accoord ging met uitstel van behandeling. Byr nes ondersteunde dit voorstel. De Britsche gedelegeerde drong er op aan, dat de Per zische ambassadeur zijn opvat ting onmiddellijk aan den raad kenbaar zou maken, „daar er gevaar schuilde in uitite 1". Nadat het debat zes uur had geduurd, stelde de Fransche gedelegeerde voor, een subcom missie van drie gedelegeerden te benoemen, welke commissie verschillende voorstellen zou moeten bestudeeren en hier over den volgenden dag aan den raad rapport zou moeten uitbrengen. Dit voorstel werd aanvaard. De gedelegeerden van de Ver- eenigde Staten, de Sowjet-Unie en Frankrijk werden daarop tot leden van de subcommissie benoemd. Nader is meegedeeld, dat tus schen Rusland en Perzië geen overeenkomst is gesloten i 1 100.000.000 Sigaren voor export? De NederJandsche tabaksindu strie hoopt in 1946 voor den export 100 millioen sigaren te fa- briceeren. Vijftig millioen er van zullen in de Vereenigde Staten verkocht worden vijf millioen gaan vermoedelijk naar Noorwe gen, 10 millioen naar Zuid-Afrika en ongeveer 35 millioen naar de Zuid-Amerikaansche markten, zoo meldt Ass, Press, Het exportplan, bij de uitvoe ring waarvan de Nedcrlandsche regeering de tabaksfabrikanten helpt, is meer dan viermaal zoo groot als de export in 1939, toen slechts 23 millioen sigaren naar het buitenland werden verkocht. De afzet in het binnenland beliep in dat jaar 1.678 milliard stuks. DE BENZINE-POSITIE VERBETERD. Me,t de benzine-voorraden in ons land begint het blijkbaar in orde te komen. Eenigen tijd geleden hebben verschillende autoriteiten per vliegtuig eet» „inspectietocht" gemaakt boven Nederland en het Ruhrgebied. En gisteren maakten de ge zamenlijke secretarissen-gene raal van de verschillende de partementen in twee K.L.M.- toestellen eenzelfde rondvlucht. De tocht begon op Schip hol. Vandaar ging het naar Walcheren en Gilze Rijen, waar de Rijksluchtvaartschool werd bezichtigd en toen via het Rhurgebied naar Schiphol terug. Het is een goed teeken, dat dergelijke tochtjes georgani seerd kunnen worden. Een bewijs, dat de benzine- nood tot het verleden gaat be- ihooren. De heer Bajetto heeft aan den minister van Overzeesche gebiedsdeelen gevraagd Is het den minister bekend, dat in de kampen bij Nakorn Patom in Siam duizenden Ne derlanders, ex-krijgsgevange nen en ex-geïnterneerden zijn ondergebracht en dat in die mannen- en vrouwenkampen groote ontevredenheid heerscht, welke o.a, een gevolg zou zijn van: slechte: huisvesting in die vroegere Japansche kampen; het op last van hoogerhand gescheiden leven van echtge- nooten in de mannen- en vrou wenkampen, met al de beden kelijke gevolgen van dien; de onvoldoende en slechte en bovendien met te weinig zorg toebereide voeding; de onzekerheid, waarin velen nu nog verkeeren over het lot van hun gezinnen op Java; het ontbreken van maatrege len om de vrouwen van klee ding of een geldelijk voorschot daarvoor t e voorzien, zoodat zij zich moeten zien te redden met het restant, dat zij na ja ren ontberingen overhielden Indien vraag 1 bevestigend moet worden beantwoord, wil do minister dienaangaande, voor zoover mogelijk, mededee- lingen verstrekken? Zoo niet, is de minister dan bereid naar deze .toestanden zoo spoedig mogelijk een onderzoek te doen instellen en te bevorderen, dat aan eventueel gebleken mis standen op korten termijn een einde worde gemaakt? Nummerborden op militaire auto's. De K.N.A.C. heeft onder de aandacht van de ministers van Oorlog en Marine gebracht, dat haar van de zijde van het weg verkeer herhaaldelijk klaohten bereiken over het ontbreken van nummerborden op militaire motorrijtuigen. Aangezien het zich laat aan zien, dat het nog geruimen tijd, wellicht een jaar zal duren, al vorens een nieuwe verkeerswet, geving met gewijzigde kentee- kenregeling van kracht zal zijn, en het ontbreken van de voor geschreven nummerborden op militaire wagens inderdaad niet regelmatig moet worden ge acht, geeft de K.N.A.C. in over weging de militaire motorvoer tuigen van de voorgeschreven nummerborden te voorzien. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat de besprekin gen van minister Lieftinck in de V.S. met succes zijn be kroond. De minister heeft een blanco overbruggingscrediet ge kregen van de Import-Export- bank ten bedrage van 200.000.000 dollar, terug te betalen in twee termijnen, elk van één jaar. De rente bedraagt 2X pet. De verdere voorwaarden, waaronder het crediet is ver leend, kunnen eerst worden be kend gemaakt, nadat de vol ledige formuleering van de overeenkomst in de Ver. St. is vastgesteld. Met deze overeenkomst is bereikt, dat Nederland zijn meest dringende inkoopen in lust der landbouwers. Hij heeft de moderne talen en het Latijn geleerd en zich verder met groote concentratie op weten schappelijk werk toegelegd, daarbij origineele ontdekkingen doende ter bestrijding van de sterfte in het gras. Zijn onder zoekingen inzake schimmel- stoffen zijn ook de medisohe wetenschap ten goede geko men. 4000 Mijnwerkers gevraagd. De Nedcrlandsche mijnbouw heeft nog 4000 ondergrondsche ar beiders noodig. Er wordt een be roep gedaan op alle flinke Neder- landsche mannen tusschen 18 en 35 jaar om „in eigen land te emigreeren" en voor zichzelf een goede toekomst in de mijnstreek op te bouwen. VLISSINGEN. Geref. Jeugdcentrale, Maandag- en Dinsdagavond wer<i door leden van de Geref. Jeugdcentrale het leekespel „Overwinnaar" van M. C. Fal- lentin opgevoerd. Het stuk beeldt in meerdere bedrijven den opstand van den mensch (Kaïn) tegen God uit en wel - - I v de V.S. voor den weder-ln,de f,'Suren van Farao, Ab- opbouw kan voortzetten, zon der tot een verpanding of overhaaste liquidatie van Amerikaansohe effecten te behoeven over te gaan. In aansluiting aan deze me- dedeeling heeft minister Lief tinck het voornemen om zich Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 6.24 u., on der 19.07 u. Maan op 5.25 u„ onder 14.08 u. N.M. 2 April. Hoog water te Vlissingen Vrydag 29 Maart: 11.36 u. 1.38 m. N.A.P. WAT KRIJGEN WE OP DEN BON 7 Van 31 Maart t.m. 13 April. Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 604 152 t.m. 157 Algemeen: 800 gr. brood, 151 Algemeen: 200 gr, bloem. 150 Algemeen: 400 gr. suiker, 149 Algemeen: 125 gr, boter. 148 Algemeen: 100 gr. vet. 147 Algemeen.' 100 gr. 20 of magere kaas, 146 Algemeen: 50 gr, 40 of vette kaas, B 34, B 35 Reserve: 800 gr, brood, C 34 Reserve: 800 gr, brood. B 36 Reserve: 2 kg aardappelen. Bonkaarten LA, LB, LC 604 099, 100, 101 vleesch: 100 gr. vleesch. 095 aardappelen: 2 kg aardapp, A 22 melk: 2 liter melk. B 22, C 22 melk: 3% 1. melk. Bonkaarten KD, KE 604 652, 653 Algemeen800 gr. brood. 651 Algemeen: 200 gr. bloem. 500 gr, suiker. 125 gr. boter. 125 gr. marga- 100 gr. 20 of salom, Herodes en Bar Abbas Op Golgotha overwint ten. slotte de geest van Christus. Het spel w-rd uits'ekend ver-' tolkt. Ds Hindriks besloot de zen prachtigen avond met ge bed. In ons verslag van het optreden van Harry van Oss i voor de Z.V.U. is een eenigs. 650 Algemeen: 649 Algemeen: 648 Algemeen: rine. 647 Algemeen: magere kaas 646 Algemeen: 50 gr, 40 of vette kaas. D 34, D 35 Reserve: 400 gr. brood. E 34 Reserve: 500 gr. rijst of kindermeel, E 35 Reserve: 1 1, appelmoe» (voorinlevering). Bonkaarten LD, LE 604 599, 600, 601 vleesch: 100 gr. vleesch. 595 Aardappelen: 1 kg aardapp. D 22, E 22 melk: 6 1. melk. Tabakekaarten, enz. T 21: 2 rantsoenen shag- of rooktabak (geen sigaretten of sigaren. V 21: 100 gr. chocolade of sui kerwerken. X 212 rantsoenen lichte shag- tabak (geen sigaretten of sigaren). De betonen voor melk en aardappe len zijn geldig t-m. 6 April a.s. Van 7 t.m. 13 April zullen nog bonnen worden aangewezen voor melk, aardappelen, jam( thee, koffie, boter, tabak, versnaperingen, huishoudzeep, margarine en gedr. zuidvruchten. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 29 Maart a.s. wor den gebruikt, met uitz. van de bon- r-- - vleesch, melk en aardappe- vo eerst m.i.v. Maandag 1 ApiV. r worden afgeleverd. Op de -nnen 147 en 647 voor 20 plus al magere kaas mag uitsluitend magere o: 20-plus kaas worden be trokken. a.s. Vrijdagavond 21 uur over, zias komische fout geslopen, beide zenders in een radiorede Het woord „sopraan" in dit stukje moet zijn „profaan". tot de Nederlandsche bevolking te richten. BOTER VOOR MARGARINE Daar in den aanvoer van grondstoffen voor de marga rine-industrie eenige vertraging is ontstaan, zal in de eerste helft van April voor de gebrui kers boven 4 jaar de hoeveel heid boter in het rantsoen voe- dingsvetten worden verdubbeld ten koste van de margarine. Deze maatregel is alleen van toepassing op de periode 31 Maart tot 13 April. Het ligt in het voornemen in de daarop volgende 14 dagen aan de bo vengenoemde leeftijdsgroepen geen boter, doch ten deele margarine, ten deele bak- en braadvet te verstrekken. CHURCHILL TERUG IN ENGELAND. Churchill is na zijn verblijf in de Ver. Staten weer in En geland aangekomen. Journalis ten vroegen hem, of hij een de finitieve alliantie tusschen de Vereen. Staten en Engeland wenschte. Churchill antwoord de: „Ik heb dat uitvoerig be handeld. Ik wil, dat wij voort gaan op dezelfde wijze als tot dusverre, slechts nog intesie- ver". HUURBELASTING OP KOMST? Opnieuw wordt overwogen het instellen van een huurbe lasting, zoo meldt „Het Pa rool". Uit het met deze belas ting te vormen fonds zouden tegemoetkomingen verleend ls bepaald, dat m.i.v. dienzelf- moeten worden aan eigenaren den datum het ambt van bur- van panden, die na 1940 zijn gemeester der gemeente Arne- gebouwd, welke eigenaren geen i uiuiden niet meer ovei cenkoin huur kunnen bedingen evenre- fjjff het bepaalde in art. 2, ls GOES. Dinsdagavond ontstond aan het Rimmelandsplein plotseling een aanzienlijke verzakking in het wegdek. De oorzaak schijnt een kapot riool te zijn. ARNEMUIDEN. Bij besluit van den Min. v. Binnenl. Zaken d.d. 22 Mrt '46 dig aan de gestegen bouwkos ten. OUD-THOLENAAR, EERE-DOCTOR. De Utrechtschc Universiteit heeft Dinsdag eeredoctoraten uitgereikt aan Ds Gravemeyer en Kardinaal de Jong in ver band met hun verzetswerk ge durende de bezetting en aan den natuuronderzoeker A. H. Luik. De heer Luik heeft na zijn schooljaren op het platteland op het eiland Tholen alleen de natuur als leermeester gehad. Hij is boerenarbeider geweest en toen hij langs wetenschap pelijk technischen weg met de bestrijding begon der aardap pelziekte wekte dat de lach- lid van het Besluit Tijd. Voor ziening Bestuur Prov. en Ge meenten, wordt vervuld door dhr H. G. Horninge. De leider van het Leger des Heils, generaal Carpenter, vertoeft in ons land. Bij zijn bezoek aan Groningen werden de generaal er. zijn echtgenoote ten stad- huize ontvangen en toegesproken door den burgemeester Mr Cort van der Linden. Aanstelling 105 ambtenaren? Door den heer Tjalma zijn aan den minister van Verkeer en Energie de volgende vra gen gesteld Is het juist, dat ter zitting van de arrondissementsrecht bank te Assen op 15 dezer een referendaris van het departe ment van Verkeer en Energie, als vertegenwoordiger van den minister, verklaard heeft, dat zonder machtiging van de Kroon af te wachten, 5 hoofd inspecteur» van 't verkeer, elk met 20 ambtenaren, te werk gesteld zijn en dat ge noemde referenda ris dit geheel nor maal achtte, aan gezien zulks ge schied was, omdat er „heel wat func tionarissen aan het departement ver bonden zijn, die nog geen werk hebben?" Indien het bo venstaande, althans in hoofdzaak of strekking, juist is, is de minister dan npet van meening, dat, ten einde hef abnormale aantal ambtenaren sterk te verminderen, het noodzakelijk is daartoe de ver- eischte maatrege len te nemen? Engelsche sigaretten voor de Paaschdagen. Naar gemeld wordt, ligt het in de bedoeling binnenkort een voor-inleveringsbon bekend te maken voor één rantsoen (20 stuks) Engelsche sigaretten. Het- ligt in het voornemen véór Paschen deze sigaret ten nog in de distributie te brengen. Frankrijk als bemiddelaar in Perzisch geschil. De Fransche Minister van Bui tenlandsche Zaken heeft aan de commissie voor Buitenlandsche Zaken meegedeeld, dat Bonnet, de Fransche vertegenwoordiger by de Vereen. Volken, de op dracht heeft gekregen Frankrijk een verzoenende rol te doen spe len in het Perzische geschil en richtlijnen van het Atlantische Handvest betreffende souvereini- teit van kleine staten te verde digen. Hij juichte het initiatief van Bonnet toe, dat er toe heeft geleid een Fransch-Amerikaansch- Bussische subcommissie in te stel len om een uitweg uit de im passe te zoeken. Sowjet-Unie zal vertegenwoordigd zijn. Een woordvoerder van de Sow jet-Russische delegatie bij den Veiligheidsraad heeft verklaard, dat de Sowjet-RusBen op de bij eenkomst van den Raad op Don derdag aanwezig zouden zijn, op voorwaarde, dat „slechts proce dure-zaken en niet de Perzische kwestie behandeld zullen worden". Mijnexplosie eischt vier dooden. Dat het mijnengevaar in het voormalige frontgebied nog steed» niet geweken is, bleek gistermid dag toen een groep arbeiders van een der baggermolens van de grindery by Linne (L.) bezig was een anker op den Maasoever te bevestigen. Zij waren nauwe- iyks enkele meters op den wal, toen een zware myn tot explosie kwam. De gevolgen waren ver- sehrikkeiyk. Vier personen, allen afkomstig uit Venlo, werden op slag gedood, tenrijl vier andere zwaar gewond naar het ziekenhuis te Roermond zfln overgebracht. Het terrein zou volgens verkregen inlichtingen door Duitsche krygs- gevangenen van mynen gezuiverd zyn, doch by nader onderzoek kwamen er in den loop van den Woensdagmiddag nog 28 mynen voor den dag.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1