Herstellingsoorden Oud-illegale Werkers. Politiek fatsoen. De malversaties bij de Unilever. Wordt ons Amerikaansch effectenbezit geliquideerd Provincienieuws De „beul" tegen de Atlantikwal. PrlJz8ngeknoel met voedpraardappelen. Penicillin tegen verkoudheid. 0e teelt van tabak. Internationaal crimineel voorlichtingsbureau.. Partijpolitiek en regeeringabeleid. In het weekblad „Op Wacht" wordt gewaarschuwd tegen het niet denkbeeldige gevaar van ver troebeling van de politieke zeden. Op den voorgrond wordt ge steld, dat er door de tegenwoor dige regeeringspersonen hard ge werkt wordt, maar dat er van ho mogeniteit geen sprake is. Daar hadden ze eenvoudig geen tijd voor. „Waar ze wel tijd voor vonden was voor het maken van excursies buiten Den Haag. Als ze iets be langrijks te vertellen hadden trok ken ze naar Nijmegen, Leiden, Hliversum, Groningen, Engeland, of Amerika om het daar te spuien. Deze trips, aanvankelijk met eenige verbazing aanschouwd, be ginnen den laatsten tijd in een merkwaardig daglicht te verschij nen. De verkiezingen naderen, en daarmee de verkiezingsbeloften Nu is er niets tegen wanneer partijleider» verkiezingsbeloften doen. Daar zijn ze, om zoo te zeggen, voor. Bedenkelijk wordt het even wel, wanneer ministeriëele redevoeringen worden gehou den, die verkapte verkiezings- speeche* zijn, of wanneer een minster op een partij- vergadering als partijman mededeelingen verstrekt, die hij slechts als minister weten kan." Verder wijst het blad op de vreemde consequenties welke kun nen voortvloeien uit het niet zui ver gescheiden houden van den persoon als bewindsman en als partijman. I „Minister-president Schermer- horn heeft 'daartoe nog een krampachtige poging gedaan toen hij, sprekend over het radiobeleid, als persoon (en dus als partijmanj afkeurde wat hij, naar hij te Hil versum verklaarde, als minister had gesanctionneerd. Andere mi nisters geven zich die moeite niet. Prof. van der Leeuw stelt te Groningen rustig salarisverhoo- ging voor onderwijzers aan de orde, minister Drees „leent" den achtsten kolenbon van zijn ambt genoot Vos, minister Vos „leent" de peulvruchten-van-den-bon van zijn ambtgenoot Mansholt, spreekt vervolgens over een inkrimping van het ambtenaren-apparaat op een wijze, die een klein oproer onder de ambtenaren tot gevolg heeft en spreekt ten slotte te Gro ningen een rede uit, die vèrdra- gende consequenties zou kunnen hebben". Hier wordt gedoeld op een toe spraak van minister Vos tot de Groningsche Soc. Dem. studenten, kort voor zijn vertrek naar Ame rika, waarin hij zich over Ame rica's „super-kapitalisme" heeft uitgelaten op een wijze die in elk geval in diplomatieke kringen de aandacht heeft getrokken. „De Amerikanen hebben de re putatie, voor alles zakenlui te zijn, doch zij zijn stellig niet gespeend van sentiment en dus ook niet van ressentiment. Zonder nu al te di rect verband te willen leggen tus- schen de Groningsche rede en het verloop van de door minister Vos ingeleide en door minster Lief- tinck voortgezette financieele on derhandelingen moet worden ge constateerd, dat de sfeer voor deze besprekingen nooit gunstig wordt beïnvloed door indiscreties van den hier geciteerden aard." Hier kunnen landsbelangen mee gemoeid zijn. Het is een kwestie van politiek fatsoen bovendien. Aan de Duitschers ont trokken goederen ont vreemd. Op vragen van den heer Neder- horst betreffende malversaties bij de Unilever verkoopcentr. heeft de heer Mansholt, min, van Land bouw Visschery en Voedselvoor ziening, mede namens de minister van Justitie een uiteenzetting ge geven: Het is den minister bekend, dat de mogelijkheid tot het plegen van bedoelde malversaties reeds is geschapen kort na de capitu latie. In 1940 bepaalden de Duit schers, dat de voorraden marga rine en de benoodigde grondstof fen zooveel mogelijk naar Duitschland geëxporteerd zou worden en dat in Nederland slechts een kwantum zou blijven, voldoende om de behoefte in de e.k. maanden te dekken. De Ned. autoriteiten achten 't van belang, dat zooveel mogelijk buiten 't be reik der Duitschers zou blijven en stelden den handel in de gelegen heid om voorraden van dit art. te vormen. Dit geschiedde met het doel de consumenten in staat te stellen zich zooveel mogelijk van dit artikel te voorzien, al vorens de distributie in werking zou treden. Een aantal employés van de Unilever Verkoopccntrale heeft een gedeelte van deze stille reserves 'en eigen bate aange wend. Bdialve voor deze stille reserve hebben de employés van de Unilever Verkoopcentrale zich door verschillende malversaties in de gelegenheid gesteld voorraden te vormen, welke eveneens ten eigen bate zijn gebruikt. Een dezer malversaties vond plaats door aan het Centraal distribu tiekantoor bij inlevering een grootere hoeveelheid coupures te zenden dan de inhoudsopgave van de verzonden paketten aan gaf. De controle op de onder havige zending is onvoldoende ge weest, hetgeen tengevolge heeft gehad, dat deze fraude niet aan stonds aan het licht is gekomen. De controle-voorschriften van het centraal distributiekantoor vertoonen geen bepaalde gebreken. - .D* me<iedeeling van Minister van de beurs of van den hou- Liefttnck, dat een deel van ons der van het fonds tot standr - - dollarbezit zai moeten worden komt, die te laag geacht moet Bl) de ultvoennS dezer voor verkocht voor het verkrijgen worden, gaat de handel in dit schriften komen evenwel afwij- van credieten, heeft onder fonds niet door, hetgeen men sommige houders van Amer. niet kan voorkomen bij de on- tc.n nogal wat beroering der a. en b. genoemde wijze te weeg gebracht. Er zijn ervan realiseering, zelfs, die meenen, dat ze dit be-; In het bedrijfsleven in Ame- zit verliezen zullen. Op verzoek rika is een geweldige bloei te van de redactie van dit blad contateeren, wat niet te ver geven wij hierover een korte wonderen is, omdat de Ver. beschouwing. Staten vrijwel het eenige land Wat is hier de zaak? 1 ter wereld is, dat goederen on- Het behoeft geen betoog, dat beperkt kan produceeren en ex- Nederland door de bezetters is portceren. Het zou dan ook leeggeplunderd. Bijna niets is niet te verwonderen zijn, dat ons overgebleven. Er is een te- men voor de gelden, die naar kort aan voedingsmiddelen, dit land toevloeien, waardepa- kleeding, schoeisel, auto's, ma- pieren wil koopen, en men dus chines, radio s enz., enz. Óm in geneigd is om een behoorlijken kingen voor, die bedenkelijke ge volgen kunnen hebben. Deze af wijkingen houden verband met de moeilijkheden, die het kantoor bij den wederopbouw van zijn organi satie na de bevrijding nog niet vol ledig heeft kunnen overwinnen. Er wordt naar gestreefd om bin nen korten tijd een belangrijke uitbreiding van het controle appa raat tot stand te brengen. Een moeilijk karwei. Het wrak van bouwnr. 215, een motorferryboot van den de allernoodzakelijkste behoef- prijs te betalen voor een goed Prov. Dienst op de Wester ten te voorzien is het noodig, Amerikaansch fonds. Wanneer schelde, die nog niet was afge- dat wij een deel van deze goc- nu het Nederl. bezit in Amen deren gaan koopen in Amerika 'kaansche effecten in massa waar ze volop te verkrijgen zou worden afgestooten zou zijn. Hiervoor zijn echter dol-1 dit ongetwijfeld de koersen lars noodig. Minister Licftinck drukken. Ook om deze reden raamt dit bedrag op 100.000.000 moet derhalve aan de onder c. per kwartaal. Met de Internationale Her- stelbank zijn besprekingen gaande om Nederland een cre- diet te verschaffen van onge veer $500.000.000, doch het is zeer waarschijnlijk, dat als de Wereldbank dit crediet ver leent, Nederland daarover niet eerder zal kunnen beschikken dan einde 1946 begin 1947. Het is natuurlijk niet mogelijk om genoemde regeling de voorkeur worden gegeven, omdat deze o i. het meest de belangen van de Nederl. houders dient. Wanneer we de tegenwoor dige koersen vergelijken met die van 10 Mei 1940 of zelfs met die van enkele jaren daar voor, dan staat het vast, dat de bezitters van Amerik. Fondsen een behoorlijke winst daarop zullen toucheeren. Wij veron- tot zoolang onze aankoopen in derstellen, dat daarom velen tot Amerika uit te stellen. Het her- een vrijwillige verkoop gaarne stel van Nederland eischt, dat zullen overgaan. Indien het be er zoo spoedig mogelijk machi- drag aan dollars uit deze nes en grondstoffen voor de fa- vrijwillige verkoopen eventueel bricage van allerlei goederen niet toereikend zou zijn, kan worden ingevoerd. j immers nog altijd de stok ach- Minister Lieftinck, die zich ter de deur worden gezet, thans in Amerika bevindt, j Er is ook gedacht aan de mo- tracht van de Wereldbank een gelijkheid, dat de houders van overbruggingscrediet (voorloo- Amerik. fondsen deze stukken pig crediet) te verkrijgen. Cf ter leen geven aan den Nederl. dit zal gelukken moet nog wor- Staat, die deze dan voor ver den afgewacht, maar ook al zou krijging van credieten zou kun. een voorloopig crediet worden toegestaan, dan zou dit. niet toereikend zijn voor de beta ling der aankoopen, die wij noodzakelijk hebben te doen. Het is dus volkomen begrijpe lijk, dat de Minister nu de hulp inroept van de houders van dollarwaarden. Immers wan neer deze hun bezit of een ge deelte daarvan verkoopen, ont vangen zij daarvoor dollars, die de Nederlandsche Regeering van hen overneemt tegen uit betaling in Nederlandsche gul dens. Op welke wijze zal deze ver koop kunnen plaats hebben? a. Door verplichte inlevering van alle Amerikaansche fond sen aan den Nederl. Staat. b. Door vrijwillige inlevering bij de Nederlandsche Bank, die nen verpanden. Wij kunnen echter begrijpen, dat Min. Lief tinck hiervoor niets gevoelt, omdat de Nederl. Staat moei lijk de risico's, die nu eenmaal in elk effect aanwezig zijn kan overnemen. De vraag van vele Amerik. Effectenbezitters is, hoe het dan komt met de achterstallige rente en dividenden. Tijdens den oorlog was het niet mogelijk om deze te incasseeren, hetgeen beteekent, dat er voor een groot aantal obligation en aan deden een niet onbelangrijk bedrag aan rente gereed ligt. 0.i. kan dit geen bezwaar op leveren. Ten eerste omdat waarschijn lijk reeds de volgende week de achterstallige rente en dividen den van een groot aantal de fondsen zoo voordeelig mo- j Amerik. effecten zal worden gelijk èn voor den Nederl. Staat èa voor de houders tracht te verkoopen, c. Door vrijwillige verkoop op de Amsterd. beurs tegen koersen, die iederen dag door Vraag en Aanbod worden vast gesteld. Deze zou dan voor den handel in Amerikanen moeten worden opengesteld. Het is begrijpelijk, dat de Ver. v. d. Effectenhandel aan deze laatste wijze van verkoop de voorkeur geeft, omdat daar mede niet alleen de Amsterd. beurs is gebaat, maar ook de verkooper. Immers wanneer een noteering naar het oordeel uitgekeerd (in Hollandsche gul dens) en ten tweede omdat voorzoover dit nog niet moge lijk is, de achterstallige rente verdisconteerd is in de koersen. Wij meenen met deze be schouwing te kuttnen volstaan. Wij hopen, dat wij althans de ongerustheid van sommige Amerik. Effectenbezitters heb ben weggenomen. Tenslotte zullen wij allen doordrongen moeten zijn van het feit, dat als Nederland niet de beschik king krijgt over dollars, her stel van ons land niet mogelijk zal zijn. Goes. INC BANK. bouwd en indertijd door de Duitschers in den mond van de Vlissingschc buitenhaven tot zinken werd gebracht, is kort na de bevrijding door de En- gelschen gelicht en neergezet op de slikken aan de Westzijde van het eiland te Vlissingcn. Daarbij werd, zoowel wat het tijdstip, als de plaats betreft, ondeskundig te werk gegaan. Eerst bestond het voornemen het wrak met groote bokken te lichten. Daarvoor zou echter het zwaarste materiaal noodig zijn, waarover ons land be schikt. Helaas waren en zijn deze bokken alle in gebruik voor het bevaarbaar maken van de rivieren enz. in andere dee- len van het land. Daarna is men van plan ge weest het wrak te lichten door middel van tanks, die op het rijdek zouden worden geplaatst. Het transport van deze tanks vanuit Engeland is echter niet geslaagd door het ruwe weer. In dien tusschentijd is de po sitie van de 215 zoodanig ver slechterd door de laatste stor men en den voortdurenden golfslag, dat lichting van het geheele wrak uitgesloten moet worden geacht Zeer binnenkort zal men nu een ander middel toepassen. De Mij. „De Schelde" zal, in op dracht van den Rijkswater staat, overgaan tot het los branden van het voor- en ach terschip. Als dit mocht geluk ken, zullen de belangrijkste on- derdeelen gered zijn. Het mid denschip is zoo ernstig bescha digd, dat het wel zal moeten worden prijsgegeven. Op „De Schelde" zal dan, zoodra het benoodigde mate riaal daarvoor beschikbaar is, een nieuw middenschip tus- schen deze twee deelen worden gebouwd. De „Koningin Wilhelmina" weer in de vaart. Naar wij vernemjn, zal in de eerste helft van April de mo torferryboot „Kon. Wilhel mina", die al enkele maanden ter reparatie op „De Schelde" ligt, in de vaart komen tus- schen Kruiningen en Perkpol- der. De motorboot „Koningin Emma" gaat dan weer terug naar de lijn VlissingenBres- keus. MIDDELBURG. De politie heeft Zondagavond proc.-verbaa! opgemaakt tegen J. K. D. alhier inzake het on bevoegd voorhanden hebben van een vuurwapen. VLISSINGEN. Zaterdagavond hielden de Geref. M.V. en K.V. een ge combineerde jaarvergadering in het overvolle Jeugdgebouw aan de Dr Ottestraat o.l.v. dhr H. B. Woltering. Catrien Maas hield een inleiding over „De Samaritaansche vrouw". De avond werd verder gevuld met voordrachten, tooncel, een lin- tenspel en volksdansjes. GOES. Een vergissing? Zondag werden in de omge ving van het Ravelijn reeds meikevers waargenomen. Men vermoedt, dat de diertjes door het mooie weer in de war zijn geraakt en het niet langer in den grond konden uithouden, 't Valt ook niet mee, zoo lang ondergedoken te moeten zit ten.... Oost en West. Voor de Vereen. „Oost en West" afd. N- en Z.-Beveland werd Maandagavond de prach tige kleurenfilm „Kleur en Glo rie onzer Tropen" vertoond van de Mij. Nederland. Dr J. Nieuwenhuyze opende den avond en heette o.a. de verschillende gerepatrieerden uit Indië welkom. Verder ook dhrn Hanlo en v. Faassen, welke deze film vertoonden ten bate van de stichting „Ne derland helpt Indië". De film voerde ons met de „Johan van Oldenbarnevelt" van Amsterdam naar Indié, waarbij verschillende beziens waardigheden onderweg werden getoond. - Na meerdere prachtige opnamen van Suma tra, kreeg men vervolgens iets van het leven te zien op het mooiste eiland van Indië, Java. Tenslotte nog enkele opnamen van Bali met zijn typische volksdansen. Na het staande zingen van het Wilhelmus dankte Dr Nieu wenhuyze en dhrn Hanlo en v. Faassen en eindigde met een opwekking de stichting „Ne derland helpt Indië" daadwer kelijk te steunen. BAARLAND. Do Chr. Nat. school Oude- landeBaarland hield Vrijdag haar jaarlijksche Ouderavond onder v.oorz.schap van dhr A, W. Butcijn. De onderwijzeres behandelde het onderwerp „Bluve zitte", terwijl het H. d. S. sprak over „Een ge slacht dat ten onder ging". In de pauze hadden de ouders ruimschoots gelegenheid om het werk der leerlingen te be zichtigen. Dhr Traas sloot de zen iecrzamea avond met dank gebed. BORSSELE. Bij dhr G., alhier, zijn in zijn boomgaard een l50-tal jonge fruitboompjes door baldadig heid vernield. '8 H. H.KINDEREN. Nadat Maandagavond de heer Zuidema uit Goes een korte uiteenzetting had gege ven van de beginselen en de organisatie van de A.R. party werd hier een A.R. Kiesver- eeniging opgericht. Tot leden van het bestuur werden gekozen J. Snoodijk, voorz., M. Verdonk, secr., J. de Schipper, penningm., A. Boone en A. Tieleman. WAARDE. Donderdagavond hield de C.M.V. haar 20e jaarvergade ring. Ds v. Heuven opende de- De Atlantikwal, waarvan de Duitschers zoo hooge verwachtin gen koesterden, is tenslotte zonder al te veel moeite door de gealli eerden „genomen". Naar verhouding kost het «neer moeite om dc overgebleven ves tingmuren op te ruimen. Verschillende methoden zijn be proefd om deze hinderlijke ob stakels te vernietigen. Te Scheveningen wordt nu, en met succes, een nieuwe methode beproefd. Een der aannemers, aldus de N. Leidsche Crt., heeft bepaald aan de Middeleeuwsche methode of aan de Watergeuzen gedacht. Gelukte het hun, met be hulp van een scheepsmast de so lide poort van den Briel te ram meien, waarom zouden wij 20ste- eeuwers met onze moderne mid delen niet een muur in gruizele menten kunnen stooten? Men heeft een heistelling op gericht, met een heiblok, „beul" genaamd, van 26000 kg., die niet verticaal, doch horizontaal werkt Een stoommachine trekt den „stormram" tot 10 15 m. van den muur, die een gemiddelde dikte heeft van 1.50 m. Laat men het geval vieren, dad is de kracht, waarmee de stoot aankomt, zoo groot, dat dit slechts 4 a 5 maal herhaald moet worden en de „At- lantikwall" telt eenige kubieke meters muur minder. Per dag ruimt een ploeg van een 6-tal arbeiders 25 kubieke M. beton weg. Al te groote brokstuk ken worden daarna met een ver ticaal werkende heistelling kleiner gemaakt, waarna de tankgracht den eenigen nuttigen dienst be wijst in de geschiedenis van ves ting Scheveningen. Wij raken op deze manier èn het puin èn de tankgracht op de goedkoopste manier kwijt. TRIBUNAAL TE GOES. In de zitting van 25 Maart kwamen uitsluitend verdachten uit Yerseke voor. Allereerst werd de zaak tegen M a- rinus Pekaar, handelaar in scheepsbehoeften, behandeld. Deze was symp. lid der N.S.B. geweest tot Aug. '41 naar hij beweerde. Uit de papieren bleek echter, dat dit langer was geweest. Besch. beweerde, uit econ. motieven lid te zijn geworden, maar al vlug het verkeerde van zijn daad te hebben ingezien, Mr F. W. Adriaanse wees op het heldhaftig gedrag van zijn cliënt in 1944, toen hij met levensge vaar geallieerde piloten heeft pro- beeren te redden. Fred. Joh. v. Sprun- d e 1, ocsterkweeker, werd het zelfde ten laste gelegd; bovendien was hij lid geweest van den N.V.D. Pas in 1944 had hij be dankt. Mr tiirven voerde eenige ver zachtende omstandigheden aan. Cornelis L. Bom, even eens oesterkweeker, beweerde lid te zijn geworden om zijn scheepje te behouden. Het bleek echter, dat hij zich reeds in 1940 bij Mr Tichelaar had opgegeven; zijn verleden was evenwel van dien aard, dat men hem niet wilde in schrijven. Later was men minder kieskeurig en had Bom het zelfs gebracht tot voorz. van den Dorpsvisschersraad. Uit de stukken bleek voorts, dat B. mooie brieven had laten schrijven aan Münzer en den Landstand en het daarin had over „zijn vriend Karl Emden". Mr Kuipers voerde aan, dat de Dorpsvisschersraad bijna uit sluitend bestond uit niet-N.S.B.- ers en meer een zakelijk dan een politiek karakter had. Voorts had B. in 1943 ruim 50 jongens uit Yerseke voor uitzending naar Duitschland weten te behoeden. Gedenkt, die deze woorden leest, e Mijn makker in den nood, Doch die hen nastaan 't allermeest In hunnen rampspoed groot. JAN CAMPERT. t Dat de stichting 1940—'45 (giro 194045), waarvan H. M. de Koningin beschermvrouwe is, zich heeft belast met de zorg voor de nabestaanden van oud-illegalen, is in het algemeen wel bekend. Gedachtig aan de woorden van Jan Campert in zijn gedicht: „De achttien Dooden", vervult ons volk de plicht tegenover deze nabestaanden door de Stichting met geld te steunen. Ook dc collectes in Zeeland hebben mooie bedragen opgeleverd. Minder bekend is echter het werk van de „Stichting Herstel lingsoorden Oud-Illegale Werkers" (giro 1010). Deze stichting, waarvoor o.a. H. M. de Koningin de helft van het paleis Het Loo te Apeldoorn heeft afgestaan, bezit 6 herstellingsoorden in Nederland en één in Zwitserland, waar oud-illegale werkers van alle gezindten worden verpleegd en velen nog jarenlang verpleegd zullen moeten worden. Vanzelfsprekend mogen deze strijders, waarvan er velen jaren in concentratiekamp en ge vangenis hebben gezucht, aanspraak maken op de beste ver pleging en verzorging, om straks na volkomen genezen te zijn, hun krachten te kunnen geven aan den wederopbouw van ons vaderland. Honderden worden er in de herstellingsoorden van genoemde stichting verpleegd. Hiervoor is evenwel veel geld noodig en het is aan ons te zorgen, dat dit geld er komt en blijft komen. Sedert een half jaar is aan de stichting een afd. „Kunstmani festaties* toegevoegd, welke er naar streeft met behulp van plaatselijke tooneel^muziek-, sport- en andere vereenigingen in iedere gemeenteWan ons land minstens één maal per jaar een avond te organiseeren waarvan de opbrengst ten goede komt aan de stichting. Zooveel mogelijk zal daarbij de belangelooze medewerking van genoemde vereenigingen, overheidsinstanties, zaalverhuurders enz. worden gevraagd. In de metste provincies wordt reeds met succes gewerkt en in de toekomst zal ook op de Zeeuwsche gemeenten een beroep worden gedaan om een avond te organiseeren, waarbij de stichting hoopt op mede werking van alle betrokkenèn. Het spreekt welhaast vanzelf,, dat Zeeland niet achter zal blijven en het zijne er toe zal bij dragen, dat'ons volk de belofte gestand doet, die tijdens de be zetting zoo vaak werd afgelegd, dat het hen aan niets zal ont breken, die alles riskeerden, omdat Nederland zou leven. Reeds worden met verschillende gemeenten besprekingen gevoerd om voor het komende winterseizoen tot zulke avonden te geraken. zen avond. Op keurige wijze bracht mej. Traas daarna het jaarverslag in dichtvorm ten ge- hoore. Verder waren er voor drachten, samenspraken, decla maties en zang van het ver- cenigingskoor, alles onder de bekwame leiding van mevr. v. Heuven. Het was een uitste kend geslaagde avond. ARNEMUIDEN. Onder presidium van dhr J. J. C. v. d. Graaf vergaderde de A.R. Kicsvereen. alhier. Ver slag werd uitgebracht van de gehouden vergadering Van de Centr. Kicsvereen. te Middel burg. Samenspreking heeft plaats gehad tusschen de be sturen van de A.R. en C.H. Kieivereen. Besloten is tot sa menwerking bij de a.s. verkie zingen. Een 4-j. zoontje van J. Marijs viel van een bodewagen en liep een hoofdwonde op. GR1JPSKERKE. In 1944 besloot het Gemeen tebestuur een nieuwe begraaf plaats met wachtlokaal en lij kenhuis te doen aanleggen ter vervanging van de eeuwenoude begraafplaats rond het kerkge bouw van de Herv. Gemeente. Een geschikt terrein werd aan gekocht aan den Loodholschen weg. T.g.v. den watei snood is dc ingebruikneming tot 1 Jan. 1948 uitgesteld, terwijl de be-1 planting nog iets langer zal j moeten wachten. In beginsel is voorts besloten tot aanschaffing van een rij- j dende baar, een begraaftoestel en een lijkwagen. In 1940 werden de verschillen de wegen in de kom der ge meente van straatnamen voor zien. Zoo werd de weg naar het buiten Munnikcnhof „Jacob Catsweg" genoemd, ter herin nering aan den tijd, dat deze dichter en moralist hier woonde. Thans is voor den weg naar Middelburg in de kom de naam Toen in Juni en Juli 1945 de aanvoer van aardappelen van den ouden oogst zoo groot was, dat zij njet geheel voor men- schetijke consumptie kon wor den opgenomen, besloot de overheid een gedeelte van deze aardappelen voor veevoeder te bestemmen en te ensileeren. Deze aardappelen werden in drie putten ondergebracht, waarop een inschrijving werd opengesteld. De firma D. te Delft kocht de geheele op brengst, ongeveer 4500 tón, van de drie putten i. f4,20 per 100 kg. en begon onmiddellijk met den verkoop. In Augustus '45 waren reeds 4500 ton geplaatst. Volgens de prijsvoorschriften had deze firma f 2,50 per 1000 kg. als netto winstmarge mo gen berekenen, maar zij nam een winst van f 25 per 1000 kg en kwam daardoor op een totale winst van f 89.000, d.i. meer, dan f 80.000 te veel Tegen den firmant D. en een 10-tal andere verdachten heeft de opsporingsdienst van de prysbeheersching proces-ver baal opgemaakt. Doordat ook verschillende groot- en 'klein handelaren zich niet aan de vastgestelde winstmarges ge houden hebben, betaalden de veehouders prijzen, die varieer den van f 9 tot f 13 per 100 kg. en die in geen verhouding stonden tot de betrekkelijk ge ringe voedingswaarde. De medische medewerker van de „Evening Standard" schrijft, dat er opmerkelijke successen be reikt zijn met de behandeling van verkoudheid door middel van in- haleeren van penicillin in het la boratorium van St Mary's hos pital. Deze experimenten hadden zooveel succes, dat in de toekomst gewone verkoudheden op deze wijze genezen kunnen worden. Men heeft daarbij ervaren, dat wanneer een koude oplossing van penicillin drie tot viermaal daags wordt geïnhaleerd, bepaalde be langrijke streotococcen en andere organismen, die veelvuldig in neus en keel van personen die aan verkoudheid lijden voorkomen, gedood worden. Hierdoor werden weliswaar niet alle streptococcen gedood, maar het menschelijk lichaam is krachtig genoeg om de rest langs natuurlijken weg te vernietigen, nadat penicillin zijn werk gedaan heeft. Men hoopt, dat deze behande ling in fabrieken en andere ge bouwen waar een groot aantal personen bijeenkomt, in belang rijke mate verkoudheid zal be perken. In St Mary's hospita! zijn te vens opmerkelijke resultaten met penicillin bereikt tegen bronchitis en asthma, die door bacteriën zijn veroorzaakt, hetgeen gewoonlijk het geval is. „Schuitvlotstraat" ingevoerd naar het Middelburgsche Schuitvlot, dat hier vroeger heeft gelegen en dat in 1936 tenslotte geheel werd gedempt. Tenslotte werd voor een an der gedeelte de. naam „Gast huisstraat" gekozen, omdat de daaraan gelegen boerderij in 1345 als woning van den heer van Grijpskerke testamentair werd vennaaikt tot een Gast huis om daarin broeders en zusters te ontvangen. ST.-MAARTENSDIJK. Wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd ss aan dhr Chr. Bijl, wachtmees ter bij de Rijkspolitie, alhier, m.i.v. 1 Mei a.s. eervol ontslag verleend. De heer Bijl, die 26 jaar bij de politie is, heeft steeds St. Maartensdijk als standplaats gehad. KAPELLE. Zaterdag werd in het gebouw „Obadja" door de Spoorvrienden een opvoering gegeven van „De Doorslag", spel in 3 bedrijven. Dhr Tramper opende den avond met een korte toespraak. Dhr Schipper vergastte het pu bliek op aardige liedjes. De opbrengst kwam ten bate van de T.B.C.-vereeniging. WEMELD1NGE. Vrijdagavond hield de Chr. School alhier een druk bezochte ouderavond. De samenkomst stond onder leiding van den heer Jac. Wabeke Az. Door Ds van Dijk, Geref. predikant werd een refe raat gehouden over ouders en kin deren. De secr., dhr J. Florusse, bracht in rijm het jaarverslag uit Het hoofd der school, dhr W. M. v. Moort, sprak over. „De school in de branding" en de heer Phi- lipse over „School en Gezin". Een dameskoor onder leiding van mej. Holiebrandse zong enkele mooie liederen. Ds de Bruin, Ned. Herv. predikant, slcot met dankzegging, j De bouw van een broeikas (z.g. „warenhuis") voor den tuin der J. alhier, heef1 een tragisch verloop gehod. De laatste verbin dingen zouden worden aangelegd, toen het heele geval tijdens het schaftuur in elkaar stortte. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Voor den bouwer be- teekent het een groote schadepost. Een blijvend product? Er worden krachtige pogin gen aangewend om in ons land de teelt van tabak uit te brei den en te verbeteren. Daartoe is de vereeniging „Nebeta" op gericht, waarvan alleen lid kun nen worden personen, die deze teelt reeds sinds jaren beoefe nen en dus vaklieden zijn. Per 10 H.A. wordt op een op brengst gerekend van 200 a 250 kg. Bij een uitplant van 300 ELA. zouden 3000 kleine boeren zoodoende zeer gebaat zijn. De heer Ruijter vraagt in verband hiermede den minister van Landbouw of hij zou wil len bevorderen, dat aan deze verhouwers een garantieprijs van f4 per kg. wordt toege zegd, met daartegenover een afnameplicht voor de sigaren- en kerftabakfabrikanten, nu vaststaat, dat de veredeling der z.g. inlandsche tabakken reeds zoo zeer gevorderd is, dat zon der eenig bezwaar een klein percentage door de geïmpor teerde tabak kan worden ver werkt. Zoo neen, is dc minister dan bereid te bevorderen, dat deze tabak accijnsvrij mag worden verwerkt. Einde 1945 is door het mi nisterie van Justitie, afdcelir.g politie, in overleg met New Scotland Yard, het internatio nale crimineeie voorlichtings bureau opgericht, dat thans ia Den Haag functionneert. Om ten aanzien van de uitwis seling van internationale poli tiegegevens tot afspraken te komen, stelt het bureau zich voor, binnenkort een samen komst van politie-autoriieit-n van de geïnteresseerde landen te organiseeren. Met de leiding en de verzor ging van de officieele publica ties van het internationaal cri mineel voorlichtingsbureau is belast de heer J. A. Adler, die vroeger te Weenen adviseur van de internationale commis sie voor crimineeie politie was, en naar Nederland uitweek toen Oostenrijk in 1938 gean nexeerd werd. De W-A.-commandant J. Be- rendsen, bijgenaamd „de schrik van Venlo" is door het Bijz. Gerechtshof in Limburg ter dood veroordeeld. President Truman heeft een „persoonlijke commissie" ter bcstudeering van de resultaten der komende proeven met atoombommen benoemd, welke commissie is samengesteld uit 5 geleerden en 4 Congresleden. -> De Parijsche politie heeft wederom een organisatie voor het doen ontsnappen van Duit- sche krijgsgevangenen ontdekt. Deze organisatie had centra in Parijs, Straatsburg, Metz en Lille. De Argentynsche regcering heeft besloten tot nationalisa tie van de central; bank. Tijde is een 1 ijeenkomst te Rome van de Chriscelijk-Demo- cratische partij stemden 9000 van de 13000 aanwec'gen voor een Republikeinsch Italië, Het Noorsche Storting heeft toestemming verleend tot regee- ringsaankoop van 21 Amerikaan sche schepen voor een bedrag van 25 millioea dollar.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 2