Het Perzische struikel blok van de baan? GAAT HET GOED? Naar de Socialisatie. werk. Russische en Perzische een radicaal-socialistische politiek wordt aangekondigd. verklaringen. Landbouwers en Vermogensaanwas- belasting. pUitUlce. fyci/cmfyetim Geruchten tegengesproken. Versneld tempo bij de be rechting. OPEN BRIEF Het Vorderingsbesluit Woonruimte. De taak van de Koninklijke Marine in indië. De ernstige financieeie positie. DE BILT ZEGT» Rustig weer. Vrij zwakke wind uit vari- eerende richtingen. Plaatselijk kans op eenigen ochtendmist. Overdag op de meeste plaat sen tijdelijk zonneschijn. Zacht ZEEUWSCH DAGBLAD 1e JAARGANG No. 300 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Woensdag 27 Maart 1946 Abonn'.prijs ƒ3.30 p. kw, Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingon, Middelburg en Terneuzen. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Op. en ondergang van Zon en Maan. Eenigen tijd geleden bevatte een der bladen een artikel on der het kopje: „Het gaat goed in Nederland 1" En tot op zekere hoogte is dat juist. Op velerlei gebied is er een belangrijke vooruitgang waar te nemen. Wanneer we den toestand van nu vergelijken met dien wan een jaar geleden, dan is er volop reden tot dank. baarheid. Wij behoeven geen bijzonder heden te noemen. Over heel de linie is een belangrijke verbete ring te constateeren. Inderdaad, ondanks alle ge mopper en gekanker vaak, „het gaat goed in Nederland 1" En tochneen 't gaat niet goed. Het ziet er, niet alleen in verband met het Indische drama, en den chaotischen toestand op financieel gebied, donker uit. Naast vooruitgang op velerlei gebied is er een moreele achter uitgang en inzinking te consta teeren, die voor de toekomst het ergste doet vreezen. Stakingen, waarbij in geen enkel opzicht met de belangen van land en volk wordt gere kend, zijn aan de orde van den dag'. Uit wat dezer dagen door den Mijnraad werd meegedeeld, krijgt men den indruk, dat door een deel van de mijnwerkers anarchistische methoden wor den gehuldigd. De arbeiders, hoewel ze op alle manieren bo ven anderen bevoordeeld wer den, loopca eenvoudig- weg, zonder zich aan contracten e.d. te storen. In de Rotterdamsche havens doen zich telkens weer stakin gen voor, die een politiek karakter dragen en die ten doel hebben door middel van sta- (kingsgeweld de regeering te dwingen, bepaalde maatregelen te nemen. En dan, en dat is misschien nog het ergste, is er eiken dag opnieuw een verbijsteren de stroom van corruptie-berich ten. Diefstal en fraude zijn zelfs in leidinggevende kringen aan de orde van den dag. Er is een geweldige moreele inzinking. Deugd en ondeugd hebben naar veler opvatting stuivertje gewisseld. Met de geboden Gods voor het menschelijk leven wordt in geen enkel opzicht rekening ge houden. Eerbied voor recht en wet schijnt in breede kringen hope loos zoek te zijn. Neen, We hebben gisteren de aandacht De Veiligheidsraad hervat zijn gevestigd op een uitspraak van Minister Schermerhorn waarin De Veiligheidsraad heeft Maan dag een korte zitting gehouden, die nog geen uur duurde. Er heerschte een ernstige stem ming, maar van eenige spanning was toch geen sprake. Dr Kwo Tai Tiji zeide in zijn openingsrede „Het grootste vertrouwen is gevestigd op dezen Raad. Op hem zijn de hooge ver wachtingen en aspiraties van de mensqijheid gericht. Door een proces vgn vrije en open besprekingen van de inter nationale problemen en door het in acht nemen van ver draagzaamheid en het betoo- nen van moed in het behan delen van zijn gevallen, zal de Veiligheidsraad het ver trouwen en het geloof recht vaardigen, dat de volkeren van de wereld in hem stellen." Vooraf waren korte welkomst redevoeringen gehouden o.a. door den burgemeester van New York, die als gastheer optrad. De Perzische kwestie werd ech ter zelfs niet genoemd. De vergadering werd daarop verdaagd tot Dinsdag. Dit uitstel zou naar men meent, bedoeld zijn om de diplomatieke vertegenwoordigers te Moskou en Teheran in staat te stellen, offi ciééls bevestiging te krijgen van de ontruiming van Perzlë door de Russische troepen. Dit schijnt inderdaad het geval te zijn. De Perzische premier heeft in een onderhoud met een vertegen woordiger van het Fransche pers bureau (AFP) bevestigd, dat de Russische troepen de steden Ke- redj en Kasvine ontruimd hebben. Hij gaf uitdrukking aan de hoop, dat de volledige evacuatie van Russische troepen een beroep op de Vereenigde Naties onnoodig zal maken. En in een telegram aan 'n Amerikaansch Persbureau heeft Stalin verklaard, dat de kwestie van het terugtrek ken der Sowjet-Russische troepen reeds is opgelost door een overeenkomst tus- schen de Russische en de Perzische regeeringen. - Deze verklaring van Stalin vormde het antwoord op een tele gram van het Persbureau, waar in de aandacht van de maarschalk werd gevestigd op de verklaring van Winston Churchill betreffen de de noodzaak van een snelle actie van de zijde van den Veilig heidsraad. In het telegram werd voorgesteld, dat Stalin een ver klaring over de internationale si tuatie zou afleggen. dat men niet tot de aanschaffing van de noodige machinerieën is kunnen overgaan om van een be hoorlijk onderhoud der oude ma chines nog maar te zwijgen. De hierboven bedoelde nota wordt opgesteld mede op verzoek van het Ministerie van Financiën. Zij zal ook worden overhandigd aan de leden van de Tweede Ka- De belastingcommissie uit de Stichting van den Landbouw heeft een speciale vergadering ge houden ter bespreking van het c.„.„ wetsontwerp inzake Vermogens- m d Staten-Generaal, aanwas-belasting. De Stichting heeft reeds dade lijk na haar totstandkoming de kwestie van reserveering van winst voor achterstallig onder houd ten behoeve van landbouwers en tuinders aan de orde gesteld. Deze aangelegenheid werd reeds meermalen met de hoogste ambte naren van het Departement van Financiën besproken. Het ligt in de bedoeling, dat de Belastingcommissie thans op korten termijn een nota opstelt over de onbil- 'tgaat niet goed In tijkheid welke tegenover de Nederland. En indien er geen radicale omkeer komt, als er niet is een terugkeer naar Gods Woord en wet, dan valt voor de toekomst het ergste te vreezen. Dan zal er voor ons volk geen dageraad zijn. De heer Vorrink, de leider van de Partij van den Arbeid, heeft zich in denzelfden geest uitge laten. Sprekende over het vooront werp-Vos betreffende de Be drijf sschappen, verklaarde hij, dat de daarin voorgestelde bedrijfs organisatie een eerste stap is naar de socialisatie. Wij weten dus waar we aan toe zijn. Terwijl men aan de eene zijde bezig is onze geestelijke vrijheid aan banden te leggen, denk aan de radio-politiek, zal aan den anderen kant, wat er nog aan bedrijfsvrijheid is overgeble ven worden vernietigd. Regelrecht naar de socialisatie. Zóó wil het de Partij van den Arbeid, Laten straks de kiezers, met een duidelijkheid die niets te wen- schen overlaat, uitspreken, dat zij daarvan niet gediend zijn. Tarwe uit Canada. De Canadeesche regeering heeft een nieuw plan voor tarwelevering aan Europa op gesteld. Van heden tot 31 Juli zal honderd millioen schepel (een schepel is 36 liter) worden uit gevoerd. Boeren, die dadelijk afleveren, genieten belasting voordelen. Verwacht wordt, dat reeds dadelijk vijftig mil lioen schepel aan de markt zal worden gebracht. agrariërs zou*worden begaan Mevrouw Sjahrir> echtgenoote CHR.VOETBALLERS BLIJVEN IN K.N.V.B. De Christelijke voetballers, die sinds 1940 in K.N.V.B.-verband speelden, hebben het besluit ge nomen, in deze organisatie te blij ven, zij het onder zekere waarbor gen, waardoor het Christelijke karakter betreffende de clubs on verminderd gehandhaafd blij ft. Zij hebben zich thans vereenigd in het „Verbond van Chr. Voet- balvereenigingen in Nederland", dat de belangen der aangesloten vereenigingen zal behartigen. wanneer geen behoorlijk be drag in mindering zou wor den gebracht van de door hen tijdens den oorlog recht matig gemaakte winsten, daar zulk een bedrag drin gend noodig zal zijn om de bedrijven weer op het peil van vóór den oorlog te brengen. Het is immers thans wel duide lijk geworden, dat de landerijen behoorlijk zijn uitgeput geduren de de oorlogsjaren door gebrek aan fosfor, kali en kalk en door verwaarloozing van het land bij gebrek aan voldoende arbeids krachten. Hierdoor is een extra vervuiling ontstaan. Bovendien heeft men uiteraard tijdens den oorlog de bedrijfsge bouwen niet voldoende kunnen onderhouden. Hier komt nog bij, van den Indonesischen premier, Nederlandsche van geboorte, die met haar beide kinderen te Santpoort woont. Het bericht als zouden tiendui zenden politieke gevangenen in den loop van dit jaar in vrijheid worden gesteld, wordt van be voegde zijde tegengesproken. Wel streeft men er naar ge- interneerden, van wie men aan neemt, dat hun tijd van internee- ring overeenkomt met de straf die zij verdienden, vrij te laten, als hun persoonlijke omstandigheden dat toelaten. Dit geschiedt dan, afgezien van de vraag of het tri bunaal toch nog niet een boete of andere straf zal opleggen. Ook het opheffen van kleine kampen ligt niet in het voornemen. Men streeft er in tegendeel juist naar een zoo volledig mogelijk overzicht te krijgen van alle ge- interneerden in een kamp en daar toe moet een kamp niet te groot zijn. Om de politieke delinquenten in een versneld tempo te berechten heeft men bij de Bijzondere Ge rechtshoven de procedure tot voorwaardelijke buitenvervolging- stelling ingevoerd. Door deze firocedure wordt het mogelijk de- inquenten voorwaardelijk uit de hechtenis te ontslaan. De voor waarden tot buitenvervolging- steliing houden onder meer in, dat de delinquent zich als goed Ne derlander gedraagt, zich onder toezicht stelt van de Stichting Politieke Delinquenten, arbeidt en zich ophoudt op een nader te be palen plaats. Verder staat vermeld, als voor waarde, dat de delinquent óp een nader te bepalen datum afstand doet vanEn voor deze stip peltjes wordt dan ingevuld: alle bij hem van overheidswege in be slag genomen goederen. Het „Vrije Volk" vreest, dat hier weer een weg geopend wordt voor de corruptie: „Wij zouden ons niet gaarne wagen aan een schatting van de hoeveelheid goederen, die vlak na de bevrijding bij de arrestatie van allerlei onbetrouwbare elementen is verdwenen. Voor het oogen- blik doet het er niet veel toe, wie voor deze diefstallen verant woordelijk is. Deze clausule be- teekent, dat de procureur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof, die deze beslissing onderteekent, met zijn handteekening de diefstallen zou moeten dekken, hetgeen na tuurlijk nooit de bedoeling kan zijn. En daarom alleen al is de procedure tot voorwaardelijke buitenvervolgingstelling te ver- oordeeien," DE HERDENKING ONZER BEVRIJDING. Naar het A.N.P. ver neemt, Heeft de Regeering besloten de plechtige her denking van de totale be vrijding van Nederland te doen plaats hebben op Vrijdagavond 3 Mei. Op Zaterdag 4 Mei, wanneer het bevrijdings feest gevierd wordt, zal des ochtends te 11 uur een minuut stilte in acht genomen worden. Gedu rende dien tijd zal dus overal het werk en het verkeer stilgelegd zijn. KONING LEOPOLD DENKT NIET AAN AFTREDEN. Professor Pirenne, de politieke adviseur van Koning Leopold van België heeft na een conferentie, welke hij met den koning in het Berger Oberland had, gezegd, dat de koning „niet de geringste be doeling" heeft afstand te doen van den troon. Professor Pirenne voegde hieraan toe: „de koning heeft er zelfs nooit over ge dacht afstand te doen". Het witboek, dat het eerste volledige antwoord van den ko ning op de beschuldigingen aan gaande zijn gedrag tijdens de Duitsche bezetting bevat, is nu gereed en zal „te zijner tijd" worden gepubliceerd. aan Minister Schermerhorn. Noodkreet uit Indië. De Stichting „Indië in nood", publiceert een open brief van den heer Veldman als arts werkzaam bij de Rapwie, aan minister Schermerhorn. Deze toont daarin aan. dat Soekarno en Hatta en andere re publikeinen niets anders zijn dan oorlogsmisdadigers, die dank zij het slappe politieke optreden van de regeering meer ontvangen dan ze in hun wildste droomen had den verwacht: de volle vrijheid en een behandeling als fatsoenlijke menschen. Bovendien sleepen thans als ge volg van die slappe politiek een 50.000 vrije Nederlanders een el lendig bestaan voort in de vele in- landsche kampen. Hij dringt er met grooten nadruk op aan om eindelijk eens uit te scheiden met politiek handig te zijn en niet langer net te doen of een oorlogsmisdadiger een ijverig republikein is, die tot rede moet worden gebracht. Gebeurt dit niet, dan zal er nog veel bloed vloeien, dan zullen ve len sterven in de inlandsche kam pen, enhet doel zal niet bereikt worden. „Er wordt en er werd nog nimmer door alle eeuwen heen iets vasts en degelijks en groots bereikt, door handig gepolitiek door mannen met voeten van klei". Meer vrijheid in Spanje. Volgens een decreet in het Spaansche Staatsblad wordt de censuur op de Spaansche pers verzacht. De grootere persvrij heid mag echter in. geen geval gebruikt worden tegen de bui- tenlandsche of binnenlandsche veiligheid van Spanje, staats instellingen, de principes van het Katholieke geloof en Ka tholieke instellingen of tegen de geestelijkheid. De politieke toestand in België. Volgens het agentschap „Bei- ga" zou de mogelijkheid be staan, dat een kabinet van links bestaande uit socialisten, liberalen en communisten, ge vormd zou worden. Dit kabinet zou over een voldoende meerderheid beschik, ken om de Kieswet te wijzigen en de ontbinding van den Se naat te veroorzaken. Het wetsontwerp door de Twoede Kamer aangenomen. In de gisteren gehouden ver- gebracht. Hij dringt o.a, aan op gadering van de Tweede Kamer de mogelijkheid van snel recht; informeerde de heer Wende- Minister B e e 1 verklaart, dat laar (Lib.),of het de bedoeling het onvermijdelijk is, dat ook an- is voor Paschen alleen klein werk deren dan burgemeesters vorde- af te doen, Hij meent, dat de re- ringsbevoegdheid wordt gegeven. geering dictatoriaal optreedt. Daar tegen past een krachtig pro- telt. Daarna komt aan de orde het wetsontwerp aanvulling van het Verordeningsbesluit Woonruimte. De heer Ploeg bepleit een betere regeling van het herstel van beschadigde woningen, dat z.i, op groote schaal dient te ge schieden, Er is op het oogenblik groot risico voor den eigenaar om herstellingen te doen, omdat deze wellicht niet uit de rijksbijdrage betaald zullen kunnen worden. De herstelwerkzaamheden boven f 3000 traineeren dientengevolge. Ondanks de schaarschte aan materiaal zou de beschikbaarstel ling bespoedigd kunnen worden. De heer Algera (A.R) ontwik kelt eenige bezwaren tegen het ontwerp. Wat den aanbouw van wonin gen betreft merkt hij op, dat 10.000 woningen, die gebouwd zullen worden, zoo goed als niets beteekenen, wanneer men de be hoefte in aanmerking neemt. Ernstig bezwaar maakt spr. tegen het openstellen van de be voegdheid om woningen te vor deren door andere personen dan de burgemeesters. Do heer Dr Sweens (R.K.) spreekt zijn waardeering uit voor de indiening van het ontwerphet verheugt hem; dat de minister als nog eenige wijzigingen heeft aan- De richtlijnen, die ter zake ge geven zullen worden, zullen wel eenigszins afwijken van die, welke gelden voor de burgemeesters. Over den Inhoud dezer richtlij nen kan spr. thans nog niets zeg gen. De minister van Openbare wer ken en wederopb,, Ir Ringers verklaart, dat met opzet het her stel van zware schade is achter wege gelaten. Door de lichte schadegevallen eerst te behandelen komt het snelst meer woonruimte beschikbaar. Daarin komt nu wij ziging. Voorts geeft hij tc kennen, dat voortaan bij het herstel in aanneming gewerkt zal worden. Spr. is het er mee eens, dat 10,000 nieuwe woningen in een jaar niet veel is. Een deel ervan komt in de plaats van vernielde huizen, het andere deel is ter aan vulling van de normale behoefte. BIJ de behandeling der ar tikelen wordt met 49 tegen 22 stemmen besloten uit het ontwerp te laten vervallen de bevoegdheid van den mi nister personen aan te wij zen, die naast den burge meester één of meer van de aan dezen verleende bevoegd heden in de door hem aan te wijzen gemeenten kunnen uitoefenen. Het ontwerp wordt daarna z.h.s. aangenomen. De vergadering wordt verdaagd. AMERIKAANSCH SCHIP IN BRAND. Door onbekende oorzaak is Maandagavond brand uitgebro ken in een der ruimen van het met salpeter geladen Ameri- kaansohe stoomschip „Francis W. Parker", liggende in de Waalhaven te Rotterdam. Het vuur greep zqo snel om zich heen, dat 3 havenarbeiders, die in het ruim werkten, in het nauw werden gedreven en slechts met uiterste moeite ge red konden worden. Allen wer den met hevige brandwonden in het ziekenhuis opgenomen. Een hunner, de 37-jarige Buys- man is inmiddels aan zijn ver wondingen overleden. Door drijvend materiaal van de brandweer en geholpen door de eigen brandweer van het schip werd het rui vol water gespo ten, zoodat het vuur spoedig doofde. Morfine-smokkel. Zondag j.l. vervoegde zich aan een der Haarlemsche apo theken een Belg, een zekere R., die reeds jaten te Amsterdam woonachtig is. Hij bood mor fine te koop aan. Men vertrouwde het zaakje niet en waarschuwde de politic. Bij het verhoor van den Belg kwam vast te staan, dat hij dezer dagen naar België was geweest, zoodat de politie ver moedt, dat zij een spoor van morfine-slutkhandel heeft ont dekt. Hooge kosten voor hand« having suikerrantsoen. Een „suikerleening" in Engeland. De in Maart hier te lande aanwezige voorraad suiker, die zal moeten dienen voor het verbruik in Maart en April, bedraagt 22.000 ton. Voor een distributieperiode van vier Aan den onhoudbaren toestand moet een eind komen. In een toespraak aan boord van H. M. „Van Kinsbergen" heeft de opperbevelhebber van de Nederlandsche vloot in het Verre Oosten, admi raal Pinke, verklaard, dat de door de Japanneezen geïnspi reerde vervolgingen van Ne derlanders op Java en Su matra slechts te vergelijken waren met de vervolgingen der Joden door het nationaal- socialisme. „Aan dezen onhoudbaren toe stand moet een einde komen. De bescherming van liet individu is het eerste menschclijke recht en is de basis van de democratie". Admiraal Pinke gaf te kennen, dat Nedert. Indië dringend be hoefte heeft aan geneesmiddelen, voedsel en kleeren. Groote voor raden daarvan bevinden zich in Australië, gereed voor ver scheping maar „blijkbaar wenscht het internationale communisme dit te voorkomen". Hij vatte de taak van de Ne derlandsche vloot als volgt samen a. Handhaving van het Neder- landsch gezag; b. bescherming van lijf en goed; c. voorkoming van het doorsij pelen van opstandige elementen; d. steun aan de landstrijdkrach ten tijdens het uitvoeren van lan dingen. Om deze taak te volbregen, zijn er in Nederl. Indië vele schepen noodig. Helaas brengt dit mee, dat een groot deel van het personeel van de vloot niet naar zijn familie buiten Nederl. Indië kan terug- keeren. In Bandoeng alles rustig. Volgens de laatste berichten is het in Bandoehg thans alles rus- Donderdag Zon op 6.26 u., on der 18.05 u. Maan op 4.52 u., onder 12.54 u. N.M. 2 April. Hoog water te Vlissingen Donderdag 28 Maart: 10.13 u. 1.16 m., 22.57 u. 1.10 m. In verband met de reactie in beurskringen op de in uitzicht ge stelde liquidatie van particuliere beleggingen in Amerika, verklaar de minister Licftinck tijdens een I bijeenkomst van de Nederlandsche studiegroep te New York o.m. „Men onderkent klaarblijkelijk nog niet de ernstige financieeie- positie van Nederland". Dit is mogelijk. Misschien is het in beurskringen qeg niet doorgedrongen, dat diep ingrijpende maatregelen noodza kelijk zijn. Dit wekt overigens geen ver wondering, daar de Regeering zelf tot nu toe weinig blijk geeft van den ernst van den financi- eelen toestand doordrongen te zijn. Er wordt wel geconsta teerd, .dat het niet goed gaat, dat er zooals minister Schermer horn het uitdrukte, met geld ge smeten^ wordt, maar daar blijft het dan ook bij, Minister Licftinck verklaarde verder, dat de V.S. eerder be reid zouden zijn credieten te ver- leenen wanneer drastische maat regelen niet achterwege blijven. Zeer verklaarbaar. En toch.... en nu citeeren we nogeens het Voorl. Verslag van de Tweede Kamer over het ont- werp-Vermogensaanwasbelasting „Nog steeds worden auto'8, veelal met chauffeur, ge houden uitsluitend of in hoofd zaak om hoogere militairen en ambtenaren van huis naar kantoor te brengen en omgekeerd, en voor andere particuliere ritten. Nog steeds worden groote bedragen voor autokosten uitgegeven in ge vallen, waarin evengoed per trein had kunnen worden gereisd. Nog steeds worden tijdelijke betrek kingen gehandhaafd, waarin nauwelijks nuttige arbeid wordt verricht. Nog steeds worden talrijke uitgaven gedaan, waaraan in den „rijken tijd" van vóór 1940 zelfs niet zou zijn g e d a c h t." Op de bevolking worden zware lasten gelegd. Daaraaan valt nu eenmaal niet te ontkomen. Maar het is een zure gedachte, dat die belastinggelden terecht komen in een put die groote lek ken blijkt te bevatten. Hoe groot die lekken zijn, zal pas blijken als eindelijk de be grooting 1946 wordt gepubliceerd. kunnen beschikken. Om nu te voorkomen, dat er tijdelijk een tekort aan suiker zou zijn, is in Engeland een lee ning voor een hoeveelheid geraffineerde suiker afgeslo ten. teneinde aldus het suiker rantsoen over April ongewij zigd te handhaven. Daarna zal dezer zijds een gelijke hoeveelheid Cu- baansche ruwe sui ker aan Engeland worden teruggege ven. Aan deze oplos lossing is het na deel verbonden, dat aldus de bij producten van het raffineeren ons ontgaan. Bovendien ligt het gemiddel de van de raffi- nage-kosten in En geland belangrijk De eerste zitting van den Radio-raad. Zittend v.l.n.r.Dr J. Lindeboom, Mevr. hooger dan in Ne- B. Boonv, d. Marp, Prof, Dr P. S. Gcrbrandy, voorzitter, Mej. J. de Boer, derlanddeze trans- Mr B. de Gaay Fortman, vice-voorzitter en Mevr. A. de Ranitz-Cohen, Staande actie zal f 5 4 v.l,n.r.: prof. Dr J. Schmutzer, Ir F. C, Wijffels. Prof. Dr B.'v. d. Pol, Prof, f 600.000aandevie W. No!*, Mr M. J. weken is echter 13.000 tontig. noodig, zoodat er voor April i Toen de extremisten begrepen, een tekort van 4000 ton zou dat het ernst begon te worden zijn. Reeds is er een zending hebben zij zich haastig terugge- suiker van Cuba- op komst,trokken en Bandoeng verlaten, waarover men begin Mei zal De situatie op Lombok. Dé geallieerde eenheid op Lom bok rapporteert, dat het eiland rustig is, behalve de omgeving van Selong, waar extremisten on geregeldheden trachten te veroor zaken. Alle leiders, Javaansche ou derwijzers, zijn evenwel bekend en eenigen van hen zijn reeds ge vangen gezet. Deze arrestaties hadden een zeer heilzame uit werking. De Chineezen in Semarang zijn naar verluidt, door de Indonesiërs met den dood bedreigd, indien zij op de een of andere manier met de Nederlanders samenwerken. Hustinx, J. W, d» Vrie» en F. va» Eugen, «en kosten. „KONINKLIJKE" VEREENIGINGEN. Een onderzoek wordt ingesteld. Naar wij vernemen, heeft H. M. 'de Koningin opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de gedragingen ge durende de bezetting van die vereenigingen, waarvan zij lid of beschermvrouwe is of waar aan zij het ptaedicaat „Ko» «tflküjk" heef» verieead. in verband met het kleine formaat van ons blad hebben wij van de auto riteiten vergunning om vandaag met een dubbel nummer uit te komen. PROTEST TEGEN REGEE- RINGSORDERS AAN WEHR MACHTSWERKERS. Evenals een tweetal weken ge leden in de provincie Groningen heeft het bureau ter behartiging van de belangen van aannemers en bouwers, die geen werk héb ben uitgevoerd voor de Duitsche "Wehrmacht, vandaag te Den Bosch een vergadering belegd, waarin wederom met algemeene stemmen werd besloten de Regeering een scherp protest te doen uitkomen tegen het geven van overheids opdrachten aan aannemers en bou wers, die voor de Wehrmacht heb ben gewerkt, alvorens deze be recht zjjn. Minister Lieftinck. Minister Lieftinck is van zijn reis naar Amerika terugge keerd en heeft zijn werkzaam heden op het ministerie van Fi nanciën hervat. Laatste berichten. Geref. Kerken. Aangenomen naar Axel D. J. Couvee te Hilligersberg. De Kabinetscrisis in België. Er loopen geruchten, dat de Communistische party geen be zwaren meer zou hebben tegen een regeering, samengesteld uit de vier partijen. Zij achten, echter een lüiksche regeering nog zeer goed mogelijk, mits de drie par tyen hun vlotte medewerking ver- leenen. De verwoesting In Zuid- Bandoeng. In het zuidelyk deel van Ban doeng is een enorme ravage ont staan. Tot de gebieden, die vol komen plat gebrand zijn, behoo- ren ook een 500 M. diepe strook langs den grooten postweg en verschillende kampongcomplexen. De vernielingen zyn met deskun dige hand voorbereid. Een aantal volledig bewapende Japanneezen is gearresteerd. Perzische kwestie komt op de agenda van den Veiligheids raad. Het Russische voorstel de Rus- sisch-Perzische kwestie niet op de agenda van, den Veiligheidsraad te plaatsen, werd verworpen met wegen tegen twee item****»

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1