De besprekingen tusschen Lord Simon en Hess. De Duitsche vredesvoorwaarden. Engeland niet bereid Nederland los te laten. - Niet erg gesteld op dreigementen. DB BXLT Nederlandsche dictator. De onderhandelingen in Indië. De Russen ontruimen Perzië. De Schoenen distributie. Niet 0, maar 3. Voor alle kinderen van 10 maanden een bon. Verkiezingen Prov. Staten. Sticktiftp Uetvtel Zexlcmd 194-5. Rijksbegrooting 1946. ZEEUWSCH DAGBLAD 1e JAARGANG No. 299 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 26 Maart 1946 Abonn.prfls ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg en Terneuzen. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Ou- en '.viötr^a.ig vars Zon en Maan. Woensdag: Zon op 6.28 u., on der 19.04 u. Maan op 4.11 u., onder 11.47 u. N.M. 2 April. Hoog water te Vlissingen 8.44 u. 1.16 m.; 21.22 u. 0.96 m. Het «trens geheim" docu. was echter van meening, dat ment vun 70 pagina'», waarin hot Bngeïiche volk het lachen hot gotprok van 3 uur tuiichcn Viscount Simon, don toniiuiull- f'on Lord Kauioller, on Kuduli lot» i» vervat, I» voor hot oortt In tegenwoordigheid vun hot tribunaal to Neurenberg, aan do openbaarheid prlj «gegeven. Tijdens het onderhoud over handigde Hess de voorwaarden voor „de basis voor een over eenkomst tusschen Groot-Brit- tannië en Dmitschland". Het onderhoud vond plaats op 10 Juni 1941, 1 maand na de vlucht van Hess naar Schotland. Hess verklaarde, volgens ge noemd document o.m., dat zijn vlucht in hoofdzaak onderno men wordt, omdat de Duitsche leiders er absoluut van over tuigd waren, dat de positie van Engeland hopeloos was. Hess wees op de uitbreiding van de Luftwaffe en zeide: „Ik heb eenigszins een denkbeeld van hetgeen vroeg of laat met Engeland zal gebeuren. Zonder overdrijving kan ik verklaren, dat het verschrikkelijk zal zijn. Over den duikbootenoorlog zeide Hess: „Drie kwart van Europa neemt deel aan den bouw van duikbooten". Lord Simon merkte op: „De Duit sche cijfers betreffende het tot zinken brengen van Britsche schepen wekken den lachlust van ons volk op. Wij zitten nog niet zoo aan den grond". Hess zou vergum), Duurnu overhandigde Hei» de voorwaarden voor een overeen» komst tusschen belde huiden. Deze luidden i „Dultsclilmid krijgt de vrije hand in Europa en Groot-Brlttannlë in het Brit sche keizerrijk, teruggave van de Duitsche kolonies, ontrui ming van Irak en het sluiten van een wapenstilstand en vrede met Italië". Toen Lord Simon vroeg, wat er met Nederland zou gebeuren, antwoordde Hess: „Hitier heeft ten aan zien van de bezette gebieden gezegd: „er zijn menschen, die meenen, dat ik alles zal houden wat wij bezet heb ben ik ben niet van plan gek te worden". Lord Simon: „Indien Hitier meent, dat hij Italië niet in den steek kan laten, zou het kunnen zijn, dat Engeland meent, dat het Nederland niet in den steek mag laten". Aan het einde van het onder houd zeide Hes dat indien Engeland niet op deze voor waarden in zou gaan, het vroeg of laat gedwongen zou worden zulks te doen. Simon repliceer de: „Ik wenk niet, dat dat ar gument zeer goed is, omdat er nog heel wat moed in dit land schuilt. Wij zijn niet erg ge steld op dreigementen". Westelijke wind. Gedeeltelijk bewolkt doeh geen regen, plaatselijk ochtend mist. Westelijke wind, in het Zuiden vrij zwakke, aan de Noordkust tijdelijk vrij krach tige, overigens matig. Minister Schermerhorn is al bezig de huid te verdeelen van den, beer, die bij de verkiezin gen geschoten moet worden. Bovendien en dat is er ger wordt H. M, de Konin gin eenvoudig terzijde gescho ven, De gewone orde van zaken 1» deze. Na de verkiezingen stelt het zittende Kabinet zijn porte feuille» ter beschikking. En dan geeft H. M. de Ko ningin opdracht aan een door haar aan te wijzen man, om een Kabinet te formeeren. Een opdracht, die dan nader geformuleerd wordt. Zoo bestaat de mogelijkheid, dat H. M. de Koningin op dracht zal geven om een na tionaal Kabinet samen te stellen. Minister Schermerhorn, die al meer dan eens getoond heeft het met de Grondwet niet al te nauw te nemen en zekere dic tatoriale allures te hebben, heeft nu al bij voorbaat ver klaard, dat daarvan niets komt. In een te Rotterdam gehouden vergadering van de Partij van den Arbeid, waar hij het woord heeft gevoerd in verband met de komende verkiezingen zeide hij, volgens „Het Vrije Volk" Wij bieden de jonge generatie van kiezers een radicaal-socia listisch programma aan, geen leuzen, maar realiseerbare eischen. Men spreekt hier en daar van een komende natio nale regeering. „Laat ik direct en vol strekt zeggen", aldus de mi- nister-president, „Mijne hee- ren, daarvoor is het nu te laat. In Juni en Juli hebben Drees en ik dat geprobeerd. Het is ons onmogelijk ge maakt. Toen hebben wij de zware verantwoordelijkheid voor het bestuur van het land op ons genomen. Daar om: er zal een parlementair kabinet komen met een par lementaire meerderheid op het radicale program van de Partij van den Arbeid. Zoo zal de Partij van den Arbeid er naar streven een einde te maken aan gebrek en schaarste en de na-oorlog- sche misère. Zij zal de lijnen trekken naar een toekomst van vrijheid, recht en wel vaart voor u en uw kinderen." Vóór de kiezers hebben ge sproken en vóór H. M. de Ko ningin opdracht tot Kabinets formatie heeft gegeven, dic teert de heer Schermerhorn dus reeds wat er straks moet ge beuren. Er zal een Kabinet komen op radicaai-socialistischen grondslag. Alzoo sprak de dictator Scher merhorn. Maar eerst is het woord toch. nog aan de kiezers. Bandoeng wordt gezui verd. De pacificatie- arbeid wordt voortgezet. Officieel wordt gemeld, dat bij de derde bijeenkomst van de Nederlandsche en de Indi sche delegatie op Zaterdag j.i. behandeld werden den toestand en de evacuatie van geallieerde krijgsgevangenen en geïnter neerden, die zich nog in de binnenlanden van Java bevin den. Besloten werd een sub-com missie te vormen, welke de aan gelegenheden zal behandelen met betrekking tot het maiken van een constitutie. Het is mo gelijk, dat de vierde plenaire bijeenkomst Dinsdag of Woens dag zal plaats vinden. Volgens een woordvoerder zijn bij deze conferentie „langzame maar zekere" vorderingen ge maakt. Britsche en Nederlandsche troepen zijn thans bezig Ban doeng te bezetten en het van nationalistische troepen te zui veren. Het werd ook hoog tijd. Voedselconvooien werden de laatste dagen door oproerige benden beschoten en op meer dere punten werden huizen in brand gestoken. Sjahrir had besliste orders uitgevaardigd, om aan de moord- en brandpartijen een einde te maken en krachtig te gen de rustverstoordeis op te treden, maar met negatief re sultaat. Er braken integendeel nieuwe branden uit, met het ge volg, dat groote complexen ge bouwen vernield schijnen te zijn. Er zal nu krachtig worden ingegrepen. Een Indonesisch generaal- majoor heeft verzocht de mili taire operatie» nog 19 dgen uit te stellen, maar dit verzoek is geweigerd. De algemeene verwachting is, dat door krachtig optre den, de orde spoedig zal zijn hersteld. Zoo blijkt elke dag weer op nieuw, dat de afgetreden gou- verncur-generaal het bij het rechte eind had toen hij clschte, dat allereerst rust en orde zou den worden hersteld. Wanneer do regeerlng ln dezen geest had gebundeld dun zou veel onnoodlg bloedvergie ten zijn voorkomen. De regcoriiigspolltlclc scheen zeer meuschlievend, maar in de practijk heeft ze er toe geleid, dat door da Jappen geïnstrueer de en bewapende misdadigers hun kans kregen. Nederlandsch-Indische troepen van het le en 2e R.I. hebben Zondagmorgen Depok, aan de spoorlijn van Batavia naar Bui tenzorg, bezet. Er werd geringen tegenstand ondervonden, waarbij 1 officier gewond werd. Vanuit Depok wordt verdere pacificatie-arbeid ondernomen. Op onze kantoren te Goes, Middelburg, Vlissingen, Zierikzee, Tholen en Ter- neuzen ligt de lijst van de 784 repatriëerenden uit Indië, die met het m.s. „Japara" vermoedelijk op 29 Maart a.s. te Amster dam zullen aankomen, ter inzage. Mildere stemming in den Veiligheidsraad. Radio Moskou heeft mede gedeeld, dat de Russische troepen begonnen zijn zich uit Perzië terug te trekken en dat de ontruiming als er niets onvoorziens gebeurt vUf of zes weken in be slag zal nemen. De terugtocht uit de streken van Mesjet, SJeohzoeda en 3emnan, die op 2 Maart begon, Is reeds voltooid. Tevoren had oen verklaring, die de Perzische premier Sul- taneh aan de pers had verstrekt, nogal opzien gebaatd. Suitaneh had namelijk gezegd, dat de te rugtocht der Russen wellicht nog zou beginnen vóór de Vei ligheidsraad bijeen zou komen. Do Veiligheidsraad komt nu ineens in een veel minder gela den atmospheer bijeen, dan tot nu toe te verwachten was. Wel blijft het feit bestaan, dat de Sowjet-Unie zich niet heeft gehouden aan de overeenkomst, om na 2 Maart geen troepen meer in Perzië te hebben, maar de aankondiging van de ont ruiming binnen zes weken neemt toch de scherpe kanten van de zaak weg. Te Berlijn bloeit momenteel een nieuwe branche van zwar ten handel: Gefortuneerde ex- Nazi's koopen van Joden tegen een prijs van ongeveer 7000 mark certificaten van niet- Ariërschap, waarmede zij voor slachtoffers van het fascisme willen doorgaan. De „Nieuwe Nederlander", die onlang» wl»t te berichten, dat bij do nieuwe «chomicndittrlbu» tie cornt hot cijfer 0 aan do bourt kwam, hooft poch geluid. Zooul» giHtcren rood» under laatito berichten werd gemeld, komen zij, wier «tamkaartnum- mer eindigt op het cijfer 3, in April in- aanmerking voor een schoenenbon, mits zij na 1 Ja nuari 1945 niet reeds zulk een bon hebben ontvangen. Indien iemand in aanmerking komt voor een schoenenbon, dan mag hij desgewenscht in piaats van een bon voor zichzelf, een bon voor een van zijn gezins leden aanvragen. Op zijn eigen stamkaart wordt evenwel de uitreiking genoteerd. Kinderen van 010 maan den ontvangen geen bon voor schoenen. Zoodra zij den leef tijd van tien maanden bereikt hebben, wordt onafhankelijk van het stamkaartnummer een bon uitgereikt. Kinderen geboren op of na I Januari 1945, die den leefijd van tien maanden bereikt heb ben, en nog geen bon voor schoenen hebben ontvangen, kunnen eveneens onmiddellijk onafhankelijk van 't stamkaart nummer een schoenenbon ont vangen. Schippers en andere /perso nen, die ingeschreven zijn in het centraal bevolkingsref ster, moeten zich, wanneer hun nummer aan de beurt, is, wen den tot den distributiedienst der gemeente, waar zij verblij ven. Bovenstaande regeling geldt niet voor werkschoenen. Deze moeten op een aanvraagformu lier bij de plaatselijke distribu tiediensten worden aange vraagd. Bijzondere bonnen voor be roepsschoenen worden niet meer uitgereikt. Gezien in elk Gezin. „Gezien in elk gezin" zijn de Honig's artikelen reeds lang, doch thans helaas nog niet in elk gezin aanwezig. Dit komt doordat op het oogen- blik de vraag naar Honig's arti kelen veel en veel grooter is dan de mogelijkheid van fabriceeren en er nog niet voldoende grond stoffen beschikbaar zijn. De Directie van Honig's Fabrie ken is zich ten volle bewust van de groote verantwoordelijkheid, die thans vooral rust op den Nederlandschen fabrikant van het goede levensmiddel. Wij stellen alles in het werk om grondstoffen en verpakkingen te verkrggen en om de productie van Honig's artikelen op voeren. Grossiers, winkeliers en wij stel len er een eer in, Honig's artike len zoo billjjk en vlot mogelijk te verdeelen. Werkt ook H mede door niet meer te koopen dan H voor Uw directe behoefte noodig hebt 1 Laten wjj er vooral aan den ken, dat ook zelfs in Amerika en Engeland de huisvrouw nog lang niet alles volop kan krijgen. (Adv.) KRUIMELTJES Een wetsontwerp is in vergevorderden staat van voorbereiding, waarbij de voorschriften tot grenswijzi ging van gemeenten worden gewijzigd en rekening wordt gehouden met de belangen van den wederopbouw. Krijgsgevangenen ontsnapt. Zondagavond hadden twee Duit sche krijgsgevangenen kans gezien om hun verblijf te ontvluchten, als recreatieoord hadden zij Axel gekozen, zoodat zij dien avond in do straten van deze stad flaneer den en reeds binnen korten tjjd vriendschappelijk met eenigeAxel- sche meisjes, wellicht nog kennis sen uit hun goeden tijd, op en neer liepen. Een padvinder vond het een beetje verdacht, dat twee Duitsch sprekende personen vrij rondliepen en stelde zijn hopman met een en ander in kennis, terwijl hij het tweetal bleef volgen. Na dat de hopman de politie op do hoogte had gebracht, trok deze er op uit en ontmoette de Duit- schers. Dezen, bemerkende, dat zij gezocht werden, zetten het op een loopen. Kort daarop werd een hunner achter het bioscoopgebouw waar hij, tegen den muur gehurkt den loop der gebeurtenissen af wachtte, door de politie aange troffen. Ofschoon in de omgeving een nauwkeurig onderzoek werd ingesteld, bleek de ander tot nu toe onvindbaar. Zaterdag vergaderde te Goes het Prov. bestuur van de C.-H. Unie, onder voorzitterschap van Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz. De volgende candidatenlijst werd vastgesteld: 1. O. Philipso, 2. Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, 8, A, II, S. Stomordlng, 4. G. v. Duin, 0, Dr J. L, J. Bruijnzeol, fl, J, 0, Vo» goluav, T. O, A. Kaan, 8. J, de K ruljter. 0. J, v. Wel, 10. W, banrtoMO, 11, II. I. Brakman, 18, Mr II. M. Vormaa», Hi. H, Kodde, 14, M, du Boor, 18. J>. 3. v. Ben (legem, 10, A, J. Dees, 17. O. H. Heijboor, 18. Abr. Koster, 19. S. A. N. v. Oeveren, 20. L. M. Steendam. Door de A.-R. party werden de volgende candidatenlysten vastgesteld Kieskring Middelburg: 1. P. Meliefste, 2. P. Ton, I. W. de Wolf, 4. J. W. Kögeler, 5. J. K. Voogd, 6. J. van Dijk, 7. S. Simonso, 8. J. S. Hoek, 9. W. L. Pel, 10. A. Witte. Kieskring Goes: 1. J. Hom mes, 2. J. Balkenende, 3. A. Vin gerling, 4. K. 3. Dominicus, 6. A, J. Koppe, 6. J. Wisse, 7. Mr M.-R. Krans, 8. J. Meulenberg, 9. J. Laport, 10. H. Wolfert. Kieskring Hulst: 1. W. A. den Boggende,.2. S. van Hoeve, 3. J. Fanoy, 4. O. H. Herrebout. Kieskring T h o 1 e n D. Metse laar; 2. A. Vingerling, 8. P. Bou- dellng, 4. A. L. Abrahamse, 5. J. J. v. d. Maas, 6. J. J. v. d. Slikke, 7. H. Janssen, 8. O. Eek- hardt, 9. H. Overbeeke, 10. G. J. Kroger. Morgen heeft in het Schut tershof de opvoering plaats van het religieuze spel „De Vikings" door een tooneelgroep van de Middelburgsche Geref. Jeugd- centrale. INTERNATIONAAL VEILIGHEIDSLEGER. Volgens een correspondent van de „New Times" leggen le den van de militaire stafcom missie der V.N. den nadruk op de noodzakelijkheid van de op richting van een internationaal leger ter handhaving van den wereldvrede. De V.S., Sovjet-Rusland, En geland, China en Frankrijk zou den 1 millioen man leveren, de overige 46 leden tezamen een gelijk aantak Dr Aijechin overleden. De wereldkampioen schaken dr Alexander A. Aijechin is in den leeftijd van 54 jaar aan de gevolgen van een hartaanval te Estoril in Portugal overle den. C.H.U. EN H.G.S. In een te Utrecht gehouden vergadering van uit de Chr.- Hist. Unie getreden leden en van het hoofdbestuur der Herv. Geref. Staatspartij is besloten met één lijst deel te nemen aan de komende Kamerverkiezin gen. Het voorloopig moderamen bestaat uit de heeren Ds L. Boer, Scheveningen, J. M. Krij ger, Vriezenveen, H. A. de Bruyn en ir R. Th. Bijleveld, 's Gravenhage. CORRESPONDENTIE MET GEVANGENEN OP JAVA. Het Roode Kruis maakt be kend, dat een regeling is ge troffen voor de correspondentie met personen, die in de kam pen op Java buiten geallieerd gebied zijn geïnterneerd en met wie geen gewone briefwisseling mogelijk is. Deze correspondentie kan uit sluitend geschieden door middel van de bekende Roode Kruis- formulieren, welke verkrijgbaar zijn bij de plaatselijke afdeelin- gen van het Roode Kruis. t Treinbotsing te 's-Hertogenbosch. Zondagavond is de laatste trein uit Roosendaal by het binnenkomen op het sta tion Den Bosch door verkeerden wisselstand op een rangeerdeel gereden. Bij de botsing werden een machinist van de rangeerloco motief en vier militairen gewond, doch niet ernstig. De personen trein en de rangeerlocomotief werden beschadigd. Burgemeesters. Tot burgemeester van Enschedé is benoemd de heer M. van Veen, dir. der gem. H.B.S., Groningen. Tot burgemeester van Vught, is benoemd Jhr Mr F. J. M. O. van Ryckevorsel, thans burge meester van Lisse. Nieuwe textielkaarten. In de komende weken zullen de plaatselijke distributiediensten nieuwe textielkaarten uitreiken. Eind April zal een aantal pun ten van deze kaarten worden aan gewezen vo r het koopen van tex tielartikelen. De punten van de textiel-leder- kaart (v.a. 510) blijven geldig en hebben dezelfde waarde als de punten van de nieuwe textielkaar ten. De kousen- en sokkenbon A van de oude textielkaatt 'blijft eveneens geldig, Provincienieuws Land- en Tuinbouwonderwijs. In verband met het tekort aan bevoegde leerkrachten voor het geven van land- en tuinbouw onderwijs hebben de Rijkstand en Rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland en W. Noord-Brabant er bij de gemeentebesturen op aangedrongen in overweging te willen nemen om ia vacatures leerkrachten te benoemen, die in het bezit zijn van de akten land, en tuinbouw. VLISSINGEN. De Zilvervloot. In het Alhambra-theater draait deze week de film „De Zilvervloot", die in Engeland is gemaakt met medewerking van de Nederlandsche regeering en de Kou. Ned. Marine. Dp rol prent brengt den ondergrond- schea strijd tegen den bezet ter op een Nederlandsche scheepswerf in beeld en geeft hiervan een duidelijk, zij het ook eenigszins gechargeerd, beeld. GOES. Mij. Tuinbouw- en Plantkunde De afd. Goes e.o. van de Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plant kunde hield Vrijdag o.l.v. dhr K. Goudzwaard een gecombi neerde eindles van de cursussen Bloemisterij cn Snoeien van Fruitboomen. Na de opening werden lichtbeelden vertoond over Bloemen- en Tuinarchi tectuur. De Rijkstuinbouwcon sulent, Ir van Soest, sprak daarna een opwekkend woord, waarna de uitreiking der ge tuigschriften volgde. Hierna spraken dhrn Janse en Goud zwaard als leeraren nog een kort woord. Door de cursisten werd hen tenslotte een aanden ken aangeboden. Uitreiking getuigschriften. Snoeien van vruchtboomenP. Kloosterman, Wolfaartsdijk; A. Paauw, 's-H. Arendskerke; Ja. Geschiere, 's-H. Arendskerke; L. Meyaard, Oudelande; M. Nieuwenhuyze, Oude- lande; Iz. v. d. Vrie, 's-H. Arends kerke; Abr. v. d. Vrie, 's-H. Abts- kerke; H. Berghuys, A. Dingemahse, Trimpe Burger, M. Tilroe en M. ermue, allen te Goes; C Klap, 's-H. Hendrikskinderen; A. Jeremiasse, Wemeldinge; J. Jeremiasse, Wemcl- dinge; J. v. 't Westeinde, Heinkens- zand; J. de Rijk, Baarland. BloemisterijMej. S. Wisse en de heeren M. Bruël, J. Kerk voort, H. Berghuys, J. v. 't Veer, J. v. Paa- schen, M. Eversen, J. de Glopper, M. Herrebout, A. J. v. Willigen, C. Dagevos, J. v. Harn, allen te Goes; J. A. v. d. Guchte, M. Paardekoopes, P. Minnaard, allen te Kloietinge; J. Veerhoek, Schore, A. Verstraten, Mid delburg; J. Kosten, Kapelle; C. v. Kruiningen, Yerseke, E. Slabbekoora, Zaamslag. KLOETINGE. Donderdagavond vergaderde de Oranjevereen. onder voorz.- schap van dhr J. Q, C. Lens hoek. Het jaarverslag van den penningm. meldde een batig slot van f 935. Het ledental be draagt 298. Bij de bestuursverkiezing werden herkozen dhrn Lens hoek, de Bruin, Buitenhuis en P. Hoogstrate, terwijl in de vac. Houtekamer, A. J. v. d. Linde en J. Straub, werden ge kozen dhrn L. v. d. Linde, Chr. Kole en W. P. Beye. Voor het organiseeren van feestelijkheden zal contact wor den onderhouden met de buurt verenigingen, De afgetreden bestuursleden werden tot eereleden benoemd. Op 4 Mei zullen waarschijn lijk enkele volksspelen worden gehouden en een muzikale uit voering. Aan den vooravond van dien dag zal er een ge denkuur zijn voor de gevalle nen. Zaterdagmiddag had om streeks 4 uur bij café „De Tol" een ongeluk plaats. Een motor rijwiel, dat uit de richting 's Gravenpolder kwam en waar op behalve de bestuurder ook een duo-pa. sagier zat, werd ge grepen door een auto, bestuurd door dr A„ die kwam uit de richting Buis Ballothstraat. Het motorrijwiel sloeg over den kop, waarbij de berijders verwondingen opliepen. AAGTEKERKE. Donderdagavond kwam de Landbouwver. „Helpt Elkan der" in vergadering bijeen o.l.v. dhr C. de Visser. Door den secr., dhr J. Bosselaar, werd een overzicht gegeven over de bijna 30 jaar, dat de ver. be staat. De vice-voorz. deelde mee, dat dhr F. Maljers ontslag heeft genomen, die sinds de op richting van de vereen, bode is geweest. Hij bracht hem dank en overreikte hem een gratifi catie. Er werd een nieuw be stuur gekozen, bestaande uit dhrn A. Bosselaar Jz., P. de Laatste berichten. Russen ontruimen Perzische steden. De Perzische premier heeft in een onderhoud met een vertegen woordiger van het Fronsche Pers bureau A. F. P. bevestigd, dat de Russische troepen de steden Keredj en Kasvine ontruimd heb ben en hy gaf uitdrukking aan de hoop, dat de volledige evacu atie van Russische troepen een beroep op de Vereenigde Naties onnoodig zal maken. Aantal repatriëerenden „Nieuw-Amsterdam". De „Nieuw-Amsterdam" heeft te Colombo nog 190 mannen, 413 vrouwen en 229 kinderen uit het kamp te Kandy aau boord ge nomen. "Met de 2766 landgenoo- ten, die te Singapore aan boord zy'n gegaan, bevinden zich op de Nieuw-Amsterdam" dus 3598 re patriëerenden. Gratie voor Mussert aangevraagd. Familieleden van Ir A. A. Mussert hebben by H. M. de Koningin te zynen behoeve een verzoek om gratie ingediend. Dit verzoek is onmiddellyk in behan deling genomen. BANDOENG GEHEEL BEZET. Maandag laat in den middag ia hot geheele bebouwde gebied van Bandoeng bezet zonder dat men eenigen tegenstand ont moette. Maandagochtend vroeg heeft generaal Hawthorn zijn oorspronkelijke plan plotseling veranderd. Met het oog op de brandstichting Zondagavond door de extre misten, heeft hij bevel ge geven de bezetting sneller te doen plaats vinden. In plaats van in twee dagen is zij nu fn één dag voltooid. Het bestuur dezer Stichting kwam Vrijdag in vergadering bijeen. Met instemming werd kennis genomen van, de berich ten der veilingsver. „Z.-Beve- land" en „Kapelle e.o.", welke voor de financiering der Stich ting een bedrag van resp. f 1000 en f2500 *er beschikking stel den. In plaats van dhr Poppe werd tot lid van de adviescom missie voor Midden-Zeeland benoemd dhr H. M. v. d. Putte te Souburg. De hoofdinsp. van de Volksgezondheid deelde mee, dat evenals vpor de andere delen van ons land', slechts een zeer beperkt kwantum penicil line ter beschikking-kan wor den gesteld. Van het Bedrijf schap voor Visscherijproducten 'kwam bericht binnen, dat aan de voorziening met versche zee- visch van Z.-Vlaanderen en Sch.-Duiveland aandacht zou worden geschonken. Aan de Stichting Herstel Gel derland 1945 zal worden bericht, dat het de Stichting niet ge- wenscht voorkomt, reeds thans een actie te voeren voor een billijke regeling voor den we deropbouw van publiekrecht, eigendommen. Op het Dep. v. Financ. zou een zoodanige re geling n.l. reeds in een verge vorderd stadium van voorberei ding zijn. De verbindingen in Zeeland. De door de regionale advies commissies voor N.-, Midden- en Z.-Zeeland naar voren gebrach te wenschen t.a.v. het verkeer zullen ter kennis van Ged. St. worden gebracht. In N.- en Midden-Zeeland wordt ook aan gedrongen op vrije overtocht over de Ooster-Schelde en de overige veerverbindingen. Voorts op betere verbindingen op de eilanden zelf. Verder zijn er ernstige bezwaren tegen de gebrekkige accomodatie op het veerschip tusschen Zijpe en R'dam. De wenschelijkheid werd betoogd om in onderling overleg een geordende dienst regeling van alle verkeersmid delen in Zeeland tot stand te brengen en deze in één gids vast te leggen. Overbrenging van Duit sche industrieën? Kennis werd genomen van de mededeeling van den "Min. v. Handel en Nijverheid, dat deze bereid ds bijzondere aandacht te schenken aan de industrialisa tie van Zeeland. Indien zulks door Zeeuwsche ondernemers kan worden bevorderd, b.v door overbrenging van Duitsche industrieën, kan op medewer king worden gerekend. Het be stuur besluit af te wachten of in Zeeland of elders gegadigden blijken te zijn om Duitsche in dustrieën naar Zeeland over te brengen. De adviescommissie voor Z.- Zeeland wordt uitgebreid met dhrn G. v. Waes, Westdorpe; J. Fanoy, Axel; E. v. Dorse- laar, Hulst; A. P. de Ruijter, Axel en G. v. d. Berg, Sluiskil. Dhr M. Schroevers, Arnemui- den, wordt benoemd tot lid van den Raad v. Bijstand voor Vis- scherij en Scheepvaart. „Hol!and"-week in Zürich. in Zwitserland woonash- tige Nederlanders hebben het plan opgevat tot het organisee ren, van een „Hollandweek" in Zürich. Op een te houden ex positie zal daar ook in 't bij zonder de aandacht worden ge vestigd op Zeeland. Opleiding onderwijskrachten. Met gunstig advies zal aan Ged. Staten worden doorgezon den het voorstel van Z.-Zee land om ter voorziening in het nijpend tekort aan onderwijs krachten bij den Min. v. O., K. en W. aan te dringen op de op richting van een spoedcursus voor onderwijzers. Jongelui met einddiploma H.B.S. S-j. c. zou den binnen een jaar tfjds tot onderwijzer kunnen worden opgeleid. Voorts zal ook worden gewe zen op de noodzakelijkheid van het teniet doen in de geteister de gebieden van de standplaats aftrek voor het onderwijzend en het overige Rijkspersoneel en het daarvoor in de plaats stellen van een „noodtoelage". De vlucHt uit de geteisterde ge bieden is thans van een ontstel lenden omvang. De behoefte aan klassiek onderwijs in de „buitendeelen" der provincie zal nader onder oogen worden gezien. Ter beoordeeling daar van besluit het bestuur tot op richting van een Raad v. Bij stand voor Onderwij saangele- genheden. Dhr Geschiere geeft een toe lichting op de wijze van han delen bij de onlangs plaats ge had hebbende toewijzing van enkele landbouwbedrijven, ge legen in de Staatsdomeingron- den op Rozenburg, aan een 5-tal gedupeerde landbouwers op Walcheren. Door de Stichting zal een actie worden ondernomen in het be lang van de Zeeuwsche kleeder dracht. De beschikbaarstelling der speciale textielgoederen zal krachtig worden bevorderd. Nog steeds niet bij het parlement. De begrootingsontwerpen 1946 zijn nog steeds niet bij de Tweede Kamer ingediend. In parlementaire kringen heerscht de opvatting, dat de oude Kamer wel niet meer de gelegenheid zal krijgen de be grooting te behandelen. Dat beteekent dus, dat het huidige Kabinet zonder begroo ting blijft regeeren en dat ons volk voor de verkiezingen ook geen duidelijk beeld krijgt van den chaotischen toestand op het gebied van de Ryksfinan- ciën. In 's lands belang is het te ho pen, dat de in parlementaire kringen heerschende opvatting niet juist blykt te zijn. Opening van zaken is drin gend noodig. In de serie frankeerzegels met beeltenis van H.M. de Koningin (type Konijnenburg), uitgifte 1940, is de waarde van 17% cent,' blauwgrijs, verkrijg baar gesteld. De staking der arbeiders in de vleeschverwerkende indus trie in Atg's'iwë is beëindigd,

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1