Ongeneugten van hef opruimen der mijnen. HU Ontweeg, Soherpe critiek op de nog steeds voortgaande geldsmijterij. De vooruitzichten voedsel voorziening atalin over d De Perzische kwestie in den Veiligheidsraad. De regeling ven de productie. En wat kost het? Kan dat niet anders? Vrij zacht In het N. matige wind tus- schen Z.W. en W., in de ove rige deelen des lande zwakke veranderlijke wind. Bewolkte lucht met hoogstena plaatse lijk eenige lichte regen. ZEEUWSCH DAGBLAD 1e JAARGANG No. 298 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Maandag 25 Maart 1946 Abonn.prijs ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te VliBsingen, Middelburg en Terneuzen. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Aan het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot heffing van een vermogensaanwasbelas- ting is het volgende ontleend: Vele leden erkenden, dat hier een voortreffelijk stuk werk van fiscale wetstechniek Is ge leverd, al is de Minister er met over de gclieele lijn in geslaagd onbillijkheden te vermijden. Vele leden achtten een zoo zware aderlating als het gevolg zal zijn van de heffing van deze belasting alleen verantwoord indien de Rijksfinanciën mede daardoor duurzaam op een ge zondere basis komen. Voor de saneering van de overheidsfinanciën is het naar door alle leden werd betoogd niet voldoende, dat een zeker bedrag aan oude schulden wordt afge lost. Veel belangrijker nog is, dat het normale overheids budget zoo spoedig mogelijk weer in evenwicht wordt ge bracht. Dienaangaande nu bestond bij alle leden ern stige ongerustheid. Verscheidene le den, die zich afvroegen of wel ernst wordt gemaakt met de saneering der overheidsuitga ven, gaven den wensch te ken nen hiervan concrete bewijzen te verkrijgen in plaats van de tot nu toe hieromtrent van re- geeringszijde gedane vage toe zeggingen. Nog steeds aldus verschei dene leden worden auto's, veelal met chauffeur, gehouden uitsluitend of in hoofdzaak om hoogere militairen en ambtena ren van huis naar kantoor te brengen en omgekeerd, en voor andere particüere ritten. Nog steeds worden groote bedragen voor autokosten uitgegeven in gevallen, waarin evengoed per trein had kunnen worden ge reisd. Nog steeds worden tijde lijke betrekkingen gehandhaafd, waarin nauwelijks nuttige ar beid wordt verricht. Nog steeds worden meer talrijke uitgaven gedaan, waaraan in den „rijken tijd" van vóór 1940 zelfs niet zou zijn gedacht. En hierbij dient bedacht te worden aldus vrijwel alle leden- dat dit alles door gaat zonder dat de Staten- Generaal ook maar de ge legenheid wordt geboden, zich omtrent een en ander een nauwkeurig oordeel te vormen, nu de begrooting voor 1946, ondanks door de regeering gedane toezeggin gen, nog steeds niet bij de Tweede Kamer Is ingediend. Eenige leden achtten dezen toestand zelfs zóó bedenkelijk, dat zij meenden zich hun stem ten aanzien van het onderha vige ontwérp te moeten voor behouden, indien door de re geering niet tijdig, door indie ning van de volledige begroo-' ting voor 194Ó, opening van za ken zou worden gedaan. Verscheidene leden hadden ernstige bezwaren tegen het feit, dat bij de berekening van den vermogensaanwas geen re kening wordt gehouden met de koopkrachtvermin-, d e r i n g van de geldeen- heid, en waren niet bereid een regeling te aanvaarden, krach tens welke mede voordeelen zouden worden belast, welke zij als schijavoordeelen meenden te moeten beschou wen. Bij vele leden bestond aan vankelijk een zekere aarzeling met betrekking tot de vraag, of het wenschelijk is bij de be rekening van het bedrag van de verschuldigde belasting reke ning te houden met de wijze, waarop de aanwas is ontstaan. Verscheidenen hunner wezen er op, dat, hoewel het volgens hedendaagsche opvattingen ze ker geoorloofd is mede niet fis cale criteria bij de belastinghef fing aan te leggen, het maken van een onderscheid tusschen de op onoirbare wijze verkre gen vermogensaanwassen en de andere aanwassen bij de uit voering der wet gTOote moei lijkheden zal meebrengen. Zeer vele leden hadden be zwaar tegen het tarief, dat is voorgesteld voor de niet op on oirbare wijze verkregen aan wassen, met name tegen het feit, dat dit geen progressie vertoont. de delegatie op het standpunt, dat er zeer overtuigende redenen moe ten worden aangevoerd om van gedachten te veranderen en dat er een of andere garantie voor ge geven zou moeten worden, dat de toestand in het Midden-Oosten tijaens een periode van uitstel niet slechter zou worden, van de Broodrantsoen wordt verlaagd. In zijn praatje „Op de brug" heeft Minister Mansholt Vrijdag avond een overzicht gegeven van de voedselpositie in de wereld, waarover hij geen opwekkende klanken kon laten hooren. In den internationalen nood zal ook ons land moeten deelen. Ten behoeve van Frankrijk, dat voor een direct tekort aan broodgraan stond is een beroep gedaan op onze voorraden tarwe. Dank zij een zuinig beheer dreigen ons geen ernstige rantsoenverlagingen, maar toch zal het broodrantsoen met ingang van 31 Maart van 2800 gram op 2400 gram worden verminderd. De rantsoenen der kindergroe pen en de toelagen kunnen onaan getast worden gelaten. Er bestaat goede hoop, dat het bij deze eene verlaging zal blijven. Het melkrantsoen gaat zelfs omhoog. Door vertraging in de verscheping van suiker heeft nog een verlaging van dit rantsoen gedreigd, doch de regee ring is er in geslaagd het gevaar op het laatste moment af te wen den. In de naaste toekomst kan op voldoenden aanvoer van versche groenten worden gerekend. Frankrijk en de Spaansche kwestie. De Fransche minsterraad heeft besloten zich niet bij de weigering van Engeland en Amerika, de Spaansche kwestie voor den Vei ligheidsraad te brengen, neer te leggen en er opnieuw bij deze landen op aan te dringen hun standpunt te herzien. Frankrijk zal dus een nieuwe nota aan Engeland en de V.S. voor leggen. De Russische regeering heeft in stemming betuigd met het Fran sche plan. eenigde naties als belangrijk in strument ter bescherming van den vrede en internationale veiligheid. Hij zeide te gelooven, dat de vol keren geen nieuwen oorlog, maar vrede wenschen en dat het huidige spreken over oorlog door eenige politici, die het zaad van oneenig- heid en onzekerheid zaaien, wordt veroorzaakt. Een geweldig arsenaal van krachten. Tijdens een debat in het Hoo- gerhuis, dat Vrijdag werd gehou den, verklaarde de minister voor Luchtvaart, dat de toekomst van het Ruhr- en Rijnland in de naaste toekomst tijdens een ver gadering van minister-presidenten der Dominions besproken zal wor den. Hij zeide, dat de Dominions „buitengewoon belang in deze kwestie stellen Iedereen is het er over eens, dat dit geweldige arse naal van krachten nooit meer in slechte Duitsche handen mag val len". Hij verklaarde verder, dat Be- vin, de minister van Buitenl. Za ken, heeft aangeduid, dat een in ternationale industriëele controle van dit gebied wenschelijk zou zijn, doch dat de Fransche voor stellen veel verder gaan. De regeering is nog niet tot een beslissing gekomen. Belangrijk instrument ter be scherming van den vrede. Volgens radio-Moskou heeft Stalin gezegd, dat hij veel waarde heeht aaa de organisatie der Ver- Engeland tegen uitstel van behandeling. Naar Reuter uit gezaghebbende bron verneemt, zal de Britsche de legatie bij den Veiligheidsraad, zich vandaag verzetten tegen het Russische voorstel om de bespre kingen over het RussischPer zische meeningsverschil uit te stellen. Deze houding zou gegrond zijn op de overweging, dat uitstel in het oog van de wereld slecht voor het RussischPerzische geschil zelf en slecht voor de kleine lan den, die ontmoedigd zouden wor den, indien hun klachten niet da delijk zouden worden aangehoord. De Britsche delegatie wenscht aan den anderen kant geen „auto matische weigering" op te werpen, doch verlangt het Russische ver zoek om uitstel meer uitvoerig te hooren. Naar wordt aangenomen, staat RUSLAND EN TURKIJE. De kwestie van de Dardanelles Saradjogloe de eerste Minister van Turkije, heeft verklaard, dat Turkije gaarne toestemt in een vreedzame regeling van het Rus- sIsch-Turkscho geschil, „maar in dien wij worden aangevallen, zou den wij vechten tot aan den laat- sten man". In antwoord op een vraag over mogelijke internationalisatie van de Dardanellen verzekerde de Tuksche premier, dat alleen een internationale conferentie, die alle belanghebbende landen vereenigt, het door de internationale confe rentie van Montreux vastgestelde beheer over de Dardanellen kan wijzigen. Meer ambtelijke bemoei ing met den landbouw onvermijdelijk. In zijn Vrijdagavond gehouden radio-rede, heeft Minister Mans- holt aangekondigd, dat de inter nationale voedselpositie bepaalde maateregelen ten opzichte van den landbouw mogelijk maakt. De Regeering zal de bestem ming van de voortbrengselen moe ten regelen. Een goede regeling van de pro ductie en de bestemming van den oogst zal noodig zijn. Wij zullen b.v. moeten voorko men, dat granen, die voor men- schelijke consumptie noodig zijn, een bestemming als veevoeder vinden. Hoewel het streven om de ambtelijke bemoeiingen met land bouw en voedselvoorziening te be perken onverminderd blijft be staan, zal de eerste zorg toch moeten zijn, een juiste bestem ming van onzen producten. De vele ingrijpende maat regelen van het verleden zul len niet alle terugkeeren, doch de grootere vrijheid, die men na de opheffing van vele voorschriften heeft ver kregen, zal niet over de ge- heele linie gehandhaafd kun nen worden. Er is van deze grootere vrijheid trouwens misbruik gemaakt, zoo als het ernstig toegenomen clande stiene slachten van varkens be wijst. Het is dan ook niet uit sluitend de voedselsituatie, die het noodzakelijk maakt voor de var kenshouderij beperkende maat regelen te treffen, al is het hoofd zaak. Spr. deed een beroep op onze landbouwers zich aan te gorden tot harden arbeid en tot loyale medewerking tevens, en het ge- heele volk om alle zwarte prac- tijken tegen te gaan. De strijd tegen fraudeleuze en clandestiene handelingen is geen zaak van de controleurs van de overheid, het is de raak van lede ren Nederlander. OVERVLOED VAN SUIKER GEBREK AAN RIJST. Lord Killeara zal bij den voed- selraad in Washington rapportee ren, dat het suikeroverschot op Java groot genoeg zou zijn om Engeland voor twee jaar van suiker te voorzien. Daarnaast is er groot gebrek aan rijst, in'tegen- stelling met Siarn waar groote rijstvoorraden op verscheping wachten. Gepoogd zal worden deze voor raden op de juiste plaatsen te brengen. DISTRIBUTIEREGELING TEN BEHOEVE VAN HUWENDEN. Volgens de gepubliceerde distri butieregeling komen alleen zij, die op of na 18 Februari j.l. in het huwelijk zijn getreden in aanmer king voor het aanvragen van tex tiel, serviesgoed, metalen keuken gerei en houten meubelen. Het is niet mogelijk gebleken deze arti kelen ook beschikbaar te stellen aan hen, die in het huwelijk zijn getreden op een tijdstip gedurende de achter ons liggende oorlogs jaren, waarop er geen goederen beschikbaar waren. „Oog en Oor" verdwijnt. Van welingelichte zijde wordt ■vernomen, dat de veei-omstreden regeeringsdienst „Oog en Oor" met ingang van 1 Sept. 1946 zal verdwijnen. Extra-rantsoenen hoofd ambtenaren. Hoofdambtenaren ontvangen ten behoeve van representatie 1000 g. boter per maand, 4000 g. brood, 1600 g. vleesch en 12 rantsoenen tabak. Voor die tabak kunnen wij bij representatie wat voelen, zegt de N. Nederl. Maar wordt het wat de andere bonnen betreft nu wer kelijk niet een» tijd, dat bet UIT i» De heer Duymar van Twist heeft aan den minister van Oorlog gevraagd of het juist is, dat de minister op een persconferentie o.m, heeft medegedeeld, dat in Engeland 11.000 man in opleiding zijn. Wat, zoo vraagt hij, is de reden, dat deze opleiding, waarvan dc kosten niet alleen zeer hoog zijn, maar ook in vreemde valuta moeten worden betaald, in En geland en niet hier te lande plaats heeft? En welk bedrag wordt voor het verblijf en do opleiding der troepen maandelijks uitge geven? Huurwaarde-vergoeding oorlogsslachtoffers. De heer Mes heeft aan den Minister van Binnenl, Zaken en Financiën gevraagd of het juist is, dat door de pro vinciale bureaux verzorging oor logsslachtoffers in Dec. 1945 aan de gemeentebesturen is medege deeld, dat per 1 December 1945 alle huurwaardevergoedingen wor den stopgezet en worden omgezet in afloopende vergoedingen, of deze bepaling ook geldt voor wo ningen in het geïnundeerde ge bied van Walcheren. Verder vraagt hij of de minis ters dan niet van oordeel zijn, dat hierdoor de eigenaars van wonin gen in bovenbedoeld gebied ge legen, bijzonder worden gedu peerd, daar pas in het eind van 1945 of in het begin van 1946 een aanvang kon worden gemaakt met het herstel van deze wonin gen en of zij bereid zijn om voor het geïnundeerde gebied van Wal cheren een lateren datum van stopzetting der huurwaardever goedingen vast te stellen en de afloopende schaal vanaf dien da tum toe te passen. Locomotieven voor de Spoorwegen. In 1943 werden in Zweden 50 locomotieven voor de Nederl. Spoorwegen besteld, waarvan 32 voor goederentreinen en 15 voor sneltreinen. Nadat 6 goederen treinlocomotieven over zee waren vervoerd en hier te lande in ge bruik konden worden genomen, kwam in het transport stagnatie. De sneltreinloconjotieyen lieten daardoor op zich wachten. Thans'is vrij onverwacht de eerste sneltreinlocomotief uit Zweden in Oldenzaal aangekomen. Deze locomotief blijkt, hoewel het type niet nieuw is, een buiten gewoon comfortabele machine, waarmede het personeel ten zeer ste is ingenomen. De capaciteit be draagt 120 km per uur. De locomotief wordt electrisch verlicht, waardoor het gedoe met petroleumverlichting komt te ver vallen. Provincienieuws MIDDELBURG. Voor een prov. vergadering van détaillistcn in aardappelen, groenten en fruit sprak dhr Tj. Reitsma, seer, van den Ned. Bond van Kleinhandelaren in Groenten en Fruit over „Richtlijnen voor toekomstige organisatie". Met klem werd er op aangedrongen, zich weer aan te sluiten bij de drie bon den, daar de vakgroep de be langen niet zoo intensief kan behartigen en organisatie met het oog op de grootwinkelbe drijven en den invloed bij de regeering zeer noodzakelijk is. Van een eenheidsorganisatie was spreker tegenstander. In Middelburg bestaat thans een alg. organisatie van détail listen van ruim 50 leden. Avondschool voor Nijverheidsonderwijs. In tegenwoordigheid van de Commissie van Toezicht op de Avondschool voor Nijverheids onderwijs werd o.l.v. den wnd. burgem, van Middelburg Dinsdag avond de vergadering gehouden, waarin aan de leerlingen werd meegedeeld wie tot een hoogere klasse waren bevorderd, terwijl tevens de uitreiking der diploma's plaats had. De uitslag was als volgt: Bgvorderd van I naar II: A. dc Bart, C. Bostelaar, P. H. Boogaard, H. K. Bijleveld, S. P. Janse, J. de Lange, J. Marinissen, M. J. de Nooijer, P. Sinke, A. J. Tres, P. M. Vis en B. Wündergem, allen te Mid delburg; J. v. Belzen en P. Th. V. Belzen te Arnemuiden; H. Meijers en J. J. Wisse, te Vficrc. 4 niet bevor derd. Van II naar III: F. P. Bal jeu, Jac, Dingemanse, Jasp. Dingemanse, P. J. Dobbelaar, A. v, Eenennaam, W. Harpe, P. Hoek, J. de Koning, E. M. Maas, A. D. Millenaar,, F. H. v. Tatenhove en A. v. d. Velde, allen te Middelburg; iM,x Meulmeester te Arnemuiden. 4 niet bevorderd. Van III naar IV: J. Boone, Joh. Gabriëlse, Jac. Gabriëlse, D. den Hol lander, F. W. H. v. Hugten, A. Jobse, I. Leijnse en B. Volmer, allen te Middelburg; W. Pouwglse te St. Lau rens; J. Sturm te Veere. Van IV naar V: L. Adriaanse, A. C. de Bree, J. Daane, F. J. Floresse, C. Hageman/ J. de Klerk, F. de Lange, P. Roeleven, J. H. W. Wie gel en J. de Wyzg allen te Middel burg; A. Leenhouts, B. P. Mulder en J. J. Schroevers te Arnemuiden; L. Davidse te St. Laurens; F. Onder- dijk te Nw. en St. Joosland; Eén niet bevorderd. Aan de volgende leerlingen kon het einddiploma worden uitgereikt: S. de Bruijn, W. J. Cornelisse, A. lg Due, J. C. Geldof, T. P. J. Janse, F. W. Kerkhove, L. Louws, J. Maas, J. L. Moens, A. J. Millenaar, P. Nagte- gaal, P. Roggeveen, A. Vinke en P. Wielemaker allen te Middelburg; J. Mesu te St. Laurens; M. Muizelaar en B. M. Wettel te Serooskerke; A. J. Mesu te Oostkapelle; J. Kaljouw te O. en W.-Souburg; J. Meulbroek, Men schrijft ons ui-O Koude- kerke Behalve, dat het eiland Wal cheren, door het waterge weld onnoemelijke schade heeft geleden, dreigtl thans ook de li quidatie van den oorlogstoe stand voor een groot aantal ge dupeerden wederom een niet onaanzienlijke en zeker buiten gewoon onaangename schade post op te leveren. We doelen op het opruimen van door de Duitschers kwistig „rondge strooide" landmijnen. We zijn in Walcheren dankbaar, dat deze mijnopruiming met voort varendheid tier hand wordt ge nomen. Doch voor hen, die geen vreemden in Jeruzalem zijn, zal het geen openbaring zijn, dat we een beetje minder voortvarendheid zouden toe juichen. Wat toch is hetl geval? Onder leiding van Nederland- sche militairen worden door Duitsche krijgsgevangenen de mijnen opgegraven. Ze worden dan in groepjes bijeengezameld en vervolgens laat men zoo'n hoopje mijnen springen. Wa ren het nu echter maar „hoop jes" van b.v. niet! meer dan 10, doch het zijn veelal hoopen van 30, 40 of zelfs 50 exemplaren. Wee de ruiten en pannen van de perceelen, die in de onmid dellijke nabijheid liggenl Men waarschuwt meestal óf te Iaat óf op gebrekkige wijze en dan liggen de scherven er voor men op iets bedacht is. Ware het nu zoo, dat het werk onmogelijk anders verricht kon worden, dan past een stilzwij gen. Immers de menschen, die bij het verrichten van de zeer gevaarlijke werkzaamheden hun leven inzetten, hebben het recht, te vorderen, dat we ons schikken naar de door deskun digen ter zake vastgestelde vei- ligheidseischen. Maar zoo ligt de kwestie vaak niet: het is immers zeer wel mogelijk de te springen mijnen in meerdere groepje» te yer- deelen. In die richting zijn ook voorschriften gegeven naar ons verzekerd werd maar deze voorschriften lappen de heeren militairen aan hun laars. Daartegen is geprotesteerd bij de betreffende commandanten. Toen ook dat geen verbetering bracht, zochten de autoriteiten het hoogerop, tot den Minister van Oorlog toe. Steeds ikreeg men de verzekering, dat alles in het werk gesteld zou worden om de schade binnen de kleinst mogelijke proporties te houden. Zij, die daadwerkelijk met de uitvoering der voorschriften belastt zijn, kennen die echter slechts zooals ze door hen. ge ïnterpreteerd worden. De burgemeester van een der betreffende plattelandsgemeen ten kreeg van een Nederlandsch militair, die met toezicht belast was, op zijn protest te hooren dat het anders veel te lang zou duren indien men de mijnen telkens in kleinere aantallen zou doen springen. Hoe dit te rijmen met een ophouden der werkzaamheden tegen 4 uur in den middag? Het ware te wenschen, dat de heeren militairen meer re kening hielden met de gedu peerden. Een Koudekerksch winkelier luchtte zijn woede op wel zeer rake wijze. Het was toen zijn winkelruit, eerst sinds kort gemaakt, sa men metl e n groot aantal an dere ruiten van diverse panden in het dorp in gruzelementen ging, terwijl de mijnopruimings- ploeg op een paar kilometer al- stand bezig was met haar werk. Hij spijkerde het gat dicht met planken ets daarop penseelde hij„Trot weer Hollandsche geweren mag de Mof vrij sabo- teeren". Zou deze tirade den heeren militairen iets te zeggen heb ben? We hopen het van ganscher harte- cn P. Meulbroek te Nieuwdrop. Wegens den stand van het water cn dc verkeersmoeilijkheden werd aan een 15-tal leerlingen gelegenheid ge boden op Zaterdagmiddag onderwijs te ontvangen, zij het slechts in en kele vakken. 14 hunner weiden voor waardelijk tot een hoogere klasse be vorderd. Eén moest worden afge weken, GOES. Op het informatiebureau van het Roode Kruis, Klokstr, 9, ligt ter inzage een lijst van Ne derlanders, die op Java buiten 'tgcall. gebied in kampen zijn cn van personen, die door de P.R.I. uit Soerabaja en Wono- ajoe ontvoerd zijn, BORSSELE. Donderdagavond hield de Ko- lenvereen, „Ons Belang" haar jaarvergadering. Na opening ^loor den voorz,, dhr A. Nieu- "Wenhuize, werd verslag gedaan over de jaren 1943, 1944 en 1945. De financ. toestand bleek niet slecht te zijn. Bij de be stuursverkiezing werden dhrn A. Nieuwenhuize en C. Alme- kinders herkozen. In plaats van dhr J. Karelse werd gekozen dhr C. de Vroe. Het grondsala- ris van, den penningm. werd gebracht op f 100, van den secr. op f 130, van den bode op f 40, BAARLAND. Donderdag is hier de toren klok weer in eere hersteld. Een nieuwe lente, een nieuw geluid I WISSENKERKE. Donderdag vergaderde de Oranjevereen. onder voorz.- schap van dhr J. Heuseveldt. De aftredende bestuursleden werden herkozen. Voor den 4en Mei wordt geen filmvoorstel ling meer georganiseerd. Op dien dag wordt een kinderfeest gegeven en zoo mogelijk 's avonds een gecostumeerden voetbalwedstrijd. De voorz, wekte de leden op te komen tot oprichting van buurtvereen. De min.-contributie werd bepaald op f 1. I KAMPERLAND. Donderdagavond gaf de Zang ver. „Soli Deo Gloria" o.l.v. haar eminenten dirigent dhr M. Mol in de Herv. Kerk haar eerste uitvoering na de bevrij ding. Na een openingswoord van Ds H. Scholing werd een uitgebreid repertoire afge werkt. Vol overgave werden de liederen gezongen, zooals „God kent den Weg" van Teljeurs. „Zonnegoud" v. II. de Wolff en Lichtgeflikker" van Leo Mens. De door de dames S. Buijze en N. Koster op schitterende wijze uitgevoerde soli werden door het publiek met een applaus ontvangen. Een kwartet zong het „O, Hoofd bedekt met wonden" van J. S. Bach even als „Avondvrede" en „Zalig zijn de dooden". Voor het op zeer verdienste lijke wijze uitgevoerde en als intermezzo bedoelde orgelspel van dhr P. de Putter bleek het publielk minder gevoelig. Ds Scholing sloot den zeer geslaagden avond met gebed. BURGH. Dinsdagavond kwam door een noodlottig ongeval het zoontje van de fam. D. H. Timmers op tragische wijze om het leven. Het 7-jarige kind kreeg n.l. een klap van het tweede rijtuig van de tram en was op slag dood. OjL ©n „■fldGrgang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 6.29 u., an der 19.02 u. Maan op 3.20 u., onder 10.60 u, N.M. 2 April. Hoog water te Vlissingen 7.26 u. 1.33 m.j 19.59 u. 1.09 m. - Liberale Staatspartij. Naar wij vernemen zal op het op 30 Maart a.s, te Amsterdam te houden partij-congres van de Li berale Staatspartij een Hoofdbe stuursvoorstel worden behandeld om voor de a.s. verkiezingen voor de Tweede Kamer, Prov. Staten en Gemeenteraden geen eigen candi- datcn te stellen, doch de candi- daten van de Partij van de Vrij heid te steunen. GEMEENTERADEN. DOMBURG. In de vergadering van Woens dag besloot de raad een toeslag van f 3.30 p. w. p. scholier te verleenen aan hen, die regelma tig naar Middelburg reisden ge durende den tijd, dat op de bus geen schoolkaarten werden af gegeven. Het oude brandspuithuisje zal worden gesloopt. B. en W. worden gemachtigd te trachten 9 arbeiderswonin gen gebouwd te krijgen met steun van het Rijk. Van de 200 woningen, die in 1946 door het Rijk op Walcheren worden ge bouwd zijn er 10 aan Domburg toegewezen. De gemeente moet 10 pet. van het tekort in de ex ploitatie voor haar rekening ne men. Een voorloopig crediet van f 4000 wordt toegestaan voor de reeds in eigen beheer uit te voeren restauratie van den voorgevel van het gemeen tehuis. Het secretarie-vertrek zal in orde gemaakt en voor den a.s. zomer in gebruik gege ven worden voor een tentoon stelling van schilderijen, teeke- ningen en andere oorlogssouve nirs. WISSENKERKE. Donderdag vergaderde de raad onder voorz.schap van wnd. burgem. M. Vogelaar. Het nieuw-benoemde lid, dhr P. J. de Putter, wordt geïnstalleerd. Door Ged. Staten is goedge keurd het raadsbesluit waarbij werd beslist, dat de instandhou ding van de O.L. school door art. 22bis der L.O.-wet wordt gevorderd. Mn bet adres van Standaard buiten wordt adhaesie betuigd. Voor de a.s, verkiezingen zal thans ook te Geersdijk een stembureau worden ingericht, Het besluit tot verhooging van liet presentiegeld der raadsleden is door G. S. goed gekeurd. Het vermenigvuldigingscijfer voor de schoolgeldheffing wordt bepaald op 2. Het voor stel van B. en W. tot vaststel ling van een verord. op de win kelsluiting wordt na eenige be spreking aangenomen. Aan dhr C. P. Kouwer wordt in de kosten voor bezoek van de U.L.O, door zijn leerplichtig kind een tegemoetkoming van f 56 p. jaar toegekend. Een voorstel van B. en W., om aan leden v. e. stembureau, die loon derven, een presentiegeld van f 5 p. dag toe te kennen, wordt aangenomen. Tot lid van het B. A. wordt herkozen dhr J. Verburg. De gemeenterekening 1944 geeft aan ink. f 004482,39 en uitg. f 603417,82. Aan de Stichting Herstel Zee land zal een jaarl. bijdrage wor den toegekend van f 0,10 p. inw. De Voorz. deelt hierop mede, dat in 1946 in de gemeente 2 nieuwe woningen mogen wor den gebouwd met rijkssteun. De bouwkosten zonder den grond worden "geraamd op f 8000 a f 10.000. Van deze woningen zou er één te Wissenkerke en één te Kamperland worden ge plaatst. Er zal getracht wor den twee dubbele woningen' te zetten. Particulieren wen schen i.v.m. de hooge kos ten niet tot dezen bouw over te gaan, zoodat de gemeente hier stappen dient te onderne men. De machtiging hiertoe wordt verleend. De hondenbe lasting wordt voor le kl. hon den gebracht op f 9, voor 2e kl. op f 4,50 p. j. Het noodige crediet wordt toegezegd om te Wissenkerke en Kamperland op de begraaf plaats een gedenksteen op te richten voor de oorlogsslacht offers. De Voorz. doet daarna mede- deeling van de besprekingen over het pachten van het bij Wissenkerke gelegen sportter rein. Na uitgebreide besprekin gen wordt besloten B. en W. te machtigen naar bevind van zaken in dezen te handelen. Bij de rondvraag kwamen nog een danscursus, de vuil-ophaal- dienst en de rioleering ter sprake. Laatste berichten. Geref. Kerken. Tweetal te Souburg: Ds J. A. v. d. Berg te Ter Apel en Dr W. H. van Zuylen te Dintelorfrd. Aangenomen naar Arnemuiden door P. M. Veldhuizen te Monster. DE SCHOENENDISTRI BUTIE. Het C.D.K. maakt bekend, dat zij, wier stamkaartnum mer eindigt op het cijfer 3, in April 1946 in aanmerking komen voor een schoenenbon. In den vervolge zal op den 25sten van elke maand het nummer voor de Uitreiking in de volgende maand wor den bekend gemaakt. Sowjet Russen ontruimen Perzië in vijf a zes weken. Radio Moskou heeft gisteravond het bericht verspreid, dat, on voorziene omstandigheden voor behouden, de ontruiming van Per zië door het roede leger, in vijf tot zes weken voltooid zal zijn. Onderhandelingen in Indië. Een officieel communique ver klaart: „De derde plenaire bij eenkomst van de Nederlandsehe en Indonesische delegatie heeft plaats gehad op den 23en Maart. Chaos op Sumatra. De republikeinsche pers te Batavia bevat berichten uit Su matra, waaruit blijkt, dat de spanning en de bandeloosheid op genoemd eiland steeds meer toe nemen alB gevolg van het ont breken van elk gezag. Dr van Kleffens lid van de Atoomcommissie. Trygve Lie, de secretaris-gene raal van de Vereenigde Noties, heeft tijdens een perconferentie medegedeeld, dat Dr Van Klef fens tot Nederlandsch vertegen woordiger bij de commissie der Ver. Naties voor de atoomener gie ie benoemd.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1