Algem. Vergadering Staatk. Geref. Partij De politieke toestand in Indië. Uitstel van de besprekingen. DE BILT ZEGT? Perfectionnisme. Spanningen In en om Perzië. Ds. Kersten stelt zich niet meer beschikbaar. Politieke verwarring in België. Meer kans op samenwerking? Salarlsvoorschotten aan Schoolbesturen. Congres Stichting voor den Landbouw. KRUIMELTJES De staking In de Rottèrdamsche haven. Provincienieuws Laatste berichten. Vrij zacht. Zuidwesten wind, aan de kust tydeiyk krachtig, meest zwaar bewolkt, tijdelijk regen, vrjj zacht. Een bekend staatsman, thans helaas overleden, een man van groote werkkracht en sterk doorzettingsvermogen, die on der vaak moeilijke omstandig heden groote dingen tot stand had gebracht, heeit eens ge klaagd over de vloek van het perfectionnisme. Hij bedoelde daar dit mee. In onzen tijd wordt alles gron dig voorbereid en geadmini streerd; er is een sterk doorge voerde werkverdeeling, met als gevolg velerlei diensten en bu reaux, en toeziende en contro lerende ambtenaren, waardoor alles tot in de puntjes in orde is en perfect wordt uitgevoerd, maar waardoor tevens de ge- wenschte vaart gemist wordt en de kosten tot in het krankzin nige worden opgevoerd. De vraag kan worden g;edaan, of ook thans het perfectionnis me ons geen parten speelt. Er worden voor den wederop. bouw prachtige plannen ont worpen. Van de gelegenheid wordt gebruik gemaakt om grondige verbeteringen aan te brengen en alles in overeen stemming te brengen met de eischen van dezen tijd of wat daarvoor doorgaat. En dat valt eenerzijds toe te juichen. Maar bij het ontstellende te kort aan woonruimte en de meer dan primitieve wijze waar op velen thans gehuisvest zijn, is toch de eerste en voornaam ste eisch, dat in een minimum van tijd, zooveel mogelijk men- schen onderdak worden ge bracht. Met een schitterend plan, dat aan alle moderne eischen voldoet, zijn de men- schen tenslotte niet geholpen. Het gebeurde in Brabant. Een man wiens huis voor een groot deel verwoest was en die verstand van bouwen had, had er alles op gezet om met de meeste spoed zijn gezin weer onder dak te brengen. Vrouw en kinderen, alles zou meewerken om het plan te volvoeren. Maar de vlieger ging niet op. Er werd op wat van zijn huis nog over was beslag gelegd. Er werd niets gedaan. Regen en wind hadden vrij spel en maak ten de verwoesting compleet. Had men dezen man, uit de familie Cordaat, een kans gege ven, dan zou hij nu weer een woning hebben gehad. Niet onberispelijk waarschijn lijk. Niet perfect. Maar toch een woning. Dit geval staat niet alleen. Vandaar de vraag: is er niet 't gevaar van perfectionnisme? Want: wanneer komen de nieuwe woningen? En: wie zal dat betalen? ZEEUWSCH DAGBLAD 1e JAARGANG No. 296 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 22 Maart 1946 Aborm.prys 3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg en Terneuzen, Advertentieprijs 12% cent per m.m. Een netelige kwestie. Petroleum-lucht. Om het recht of om de macht. Zooals wij reeds mededeelden heeft het verzoek van Rusland om de zitting van den Veilig heidsraad uit te stellen bij Amerika geen gunstig onthaal gevonden. Namens de Ameri- kaansche regeering heeft Stet- tinius verzocht, het Perzische protest boven aan de agenda te plaatsan en met spoed te be handelen. De oorsprong van het thans aanhangige geschil is gelegen in het feit, dat er in Azerbeids- jan, dat door de Russen bezet was, een actie voor autonomie was uitgebroken en dat de Rus sen beletten, dat de Perzische regeering deze actie gewapen derhand onderdrukte. Deze inmenging van Rusland was ietwat verdacht omdat hier Russische petroleumbelan- gen in het geding kwamen en omdat tegelijkertijd door de Koerden actie gevoerd werd om een autonomen staat te stichten, die deelen van Perzië, Turkije en Irak en dan speciaal het petroleumgebied Mosoel zou omvatten, een actie, die door Rusland welwillend wordt aangezien. Hierbij komen echter de En- gelsche petroleumbelangen en heel Engelands positie in dit deel van het naburige Oosten in het gedrang. Als hieraan dan nog wordt toegevoegd, dat ook Amerika hier de laatste jaren petroleum belangen verworven heeft, dan is het duidelijk welk een inge wikkelde kwestie de Veilig heidsraad thans te behandelen krijgt. Het is een rechts kwestie. Maar ook en misschien nog meer een petroleum- vraagstuk, een macht!- kwestie. Het onderzoek naar de on regelmatigheden bij de HARK is ook tot Rotterdam uitge strekt, waar o.m. 27 costuums in beslag werden genomen. Een 7-tal personen werden gearres teerd. PARLEMENTAIRE COMMISSIE IN BATAVIA. De leden van de parlementaire commissie werden Woensdag bij hun aankomst óp het vlieg veld van Batavia begroet door kolonel D. Asjes. De heer van Poll werd verwelkomd door zijn dochter, die hij voor den oorlog het laatst gezien had. Het liep spaak met Spaak. Zooals verwacht werd, is het Kabinet Spaak bijna onmiddel lijk na zijn optreden gesneu veld. Hoewel minister Spaak in een schitterende rede de ministe- rieele verklaring verdedigde, heeft hij daarop in de Kamer toch geen meerderheid kunnen verkrijgen. De Liberale partij, die op de wip zat en het lot van het Ka binet in handen had stemde blanco, met het gevolg, dat de verklaring met één stem meer derheid werd afgewezen. Als gevolg daarvan heeft Spaak aan den Prins-regent het ontslag van het Kabinet aangeboden. Het uitstel van de bespreking tusschen de Nederlandsche en de Indonesische delegatie, welke Woensdag gehouden zou wor den, .vindt, naar uit Batavia wordt gemeld, zijn oorzaak in het feit, dat de sub-commissies nog druk aan het confereeren zijn. De eerste politieke raadsman van Sjahrir heeft over den po- litieken toestand van Indonesië medegedeeld„Indonesië voelt zich thans volkomen in staat met de Nederlanders doeltref fend samen te werken. De Ne derlanders moeten dezelfde ge voelens koesteren. Indien beide partijen tot een samenwerking konden komen, zou dit verre de voorkeur verdienen boven het mengen van een derde hier. in. /Jleen een vreedzame oplos sing is voor beide partijen wen- schelijk." In verband hiermede kan worden gewezen op een mede- deeling, dait het opmerkelijk is, dat de „republikeinsche" radio stations in den laatsten tijd niet meer zulke opruiende taal uitslaan. Weliswaar bezigen zij nog steeds termen als „de Nica- bandieten onder leiding van Van Mook" e.d., doch de aansporin gen tot den groisten moord en roof zijn opgehouden. Ook in de pers valt volgens berichten uit Batavia, een iet wat andere toon te beluisteren. Zoo werd in het blad „Ra'jat, tot voor kort een der meest ra dicale bladen verklaard „Wij zijn er ons van bewust, dat er tekortkomingen aan on zen kant bestaan, doch vreem de overheersching kan daarin geen verbetering brengen. Wij kunnen onze tekortkomingen het best zelf verbeteren, en, voor zoover wij die noodig heb ben, met vreemde hulp. Van dit standpunt uit gezien, zullen de Nederlanders in staat zijn daaraan geen gering aandeel tc hebben." Het blad besluit: „Wij zullen deze hulp met beide handen aangrijpen, maar het is te'ho pen, dat het artikel over de overgangsperiode uit de voor stellen geschrapt zal worden". Hier tegenover staat, dat het „Volksfront" een motie aan nam, waarin wordt aangedron gen op een algemeene mobili satie en het stellen van e'schen aan den „vijand". De laatste dagen is er weinig nieuws uit het binnenland van Java beschikbaar. Ook omtrent de plaatselijke situatie te Bata via en in de andere bezette en claves valt weinig nieuws te vermelden. De troepen, die in Zuid-Bata- via gelegerd zijn, zijn vaaK in kleine schermutselingen gewik keld. De „Daily Express" meldt, dat de eerste Britsche troepen In dië hebben verlaten en dat nog 2000 man Nederlandsche troe pen op Java zijn aangekomen. Nederlandsch-Timor is vol gens een bericht uit Singapore thans geheel door Nederland sche troepeq bezet. Te Utrecht werd onder presi dium van ds G. H. Kersten van Rotterdam de algemeene ver- Sadering gehouden van de taatk. Geref. partij. De bijeen komst zou oorspronkelijk plaats vinden in de groote zaal van K. en W„ maar de opkomst was zoo groot, dat deze zaal aan honderden geen plaats bood, waarom men naar de Stads schouwburg toog waar do groote zaal echter evenmin aan allen plaats kon bieden, zoodat velen zich met een staanplaats moesten vergenoegen. De vergadering werd door ds Kersten geopend met een uit voerige rede, waarin hij ver schillende politieke vraagstuk ken van den dag besprak en een toelichting gaf op het optreden zoowel van hoofdbestuur en Kamerfractie als van hem zelf. De vergadering zond een te legram van Lulde en trouw aan H. M. de Koningin. Na eenige discussie werd de candidatenlijst voor de komen de Kamerverkiezingen als volgt vastgesteld: 1. Ds G. H. Ker sten te Rotterdam; 2. Ds P. Zandt te Delft; 3. Ir C. N. v. Dis te Ermelo; 4. J. v. Bo- chovc te Zeist; 5. D. Kodde te Zoutelande; 6. Ds J. v. Dijk te Monster; 7. P. v. d. Meulen te Genemuiden; 8. Ds C. Smits te Driebergen; 9. Dr J. de Iind te Epe; 10. J. H. Koppelaar te Middelharnis; II. Ds F. J. Dors man te Schelluinen; 12. S. v. d. Weerd te Zwollekerspel; 13. A. J. Schot te Middelburg; 14. F. W. C. Brinkman te Bilthóven; IS. D. v. Leeuwen te Loenen a. d. Vecht; 16. A. Vlasblom te Velp; A. J. Kersten te Rotter dam; 18. T. de Jong te Leer broek; 19. F. de Bruin te Gies- sendam en 20. J. J. Hamstra te Veenwouden. Het geheele hoofdbestuur had zijn mandaat ter beschik king gesteld. De vergadering herkoos echter bij acclamatie de heeren Ds Kersten, Ds Zandt, Ir v. Dis, Brinkman Kodde, de Kok en v. d. Meuien opnieuw als hoofdbestuurder. Als nieuwe leden werden geko zen de heeren Ds J. v. Dijk, Ned. Herv. predikant te Mon-1 ster, Ds F. J. Dorsman, ld. te Schelluinen en Ds C. Smits, Chr. Geref. predikant te Drie bergen. De verslagen van secr. cn penningm. werden goedge keurd. Aangenomen werd een Vooratel-Zeeland om een adres aan den ministerraad te zenden waarin geprotesteerd werd te gen de uitsluiting van Da Ker stien als Kamerlid door de zui veringscommissie zonder eenige motiveering van de gronden waarom dit geschiedde. De ac tie voor de komende verkiezin gen werd voorts besproken, terwijl Dordrecht en Wagenin- gen de kwestie van samenwer king met andere partijen bij de Raadsverkiezingen en het ver binden van candidatenlijsten ter sprake brachten. T.a.v. het eerste maande het H.B. tot groote voorzichtigheid en wat het tweede betreft werd er op gewezen, dat de Kieswet dit niet meer toelaat. Aan het einde van de verga dering deelde Ds Kersten mede, dat hij, dankend voor het in hem gestelde vertrouwen zich om gezondheidsredenen niet meer beschikbaar kan stellen noch voor een Kamerzetel noch voor het leiderschap der partij. Hij gaf daarbij een overzicht van ontstaan, opkomst en groei der partij en dankte verschil lende personen met wie hij heeft mogen samenwerken. Ds Zandt nam daarop als nieuwe partijleider het woord om Ds Kersten voor al zijn arbeid te danken, er op wijzend, dat het de plicht der partij wa Ds Kersten als no. I op de candi datenlijst te zetten en als voor zitter te herkiezen. Op zijn voorstel werd Ds Kersten tot eere-voorzitter benoemd. De heer J. v. Bochove wees er op, dat de zuiveringscommissie on zuiver gehandeld heeft,waar zij Ds Kersten weerde en een lid der R.K. Kamerfractie, dat in gezelschap van Seyss-Inquart een glas wijn gedronken heeft, wel als Kamerlid toeliet, waar aan hij toevoegde: de heeren lusten ons niet. De vergadering zong Ds Ker sten staande de zegenbede toe uit Ps. 121. Ds Kersten sprak een slotwoord, waarna Ds Zandt de vergadering met dank zegging sloot. Een gehouden collecte voor de partij bracht na afloop ruim f 2000 op. Vertraging uitbetaling gevolg van chaotischen toestand. Op de vragen van den heer Sweens betreffende het niet tij dig verleenen van de noodige salarisvoorschotten aan school besturen heeft de Minister van Onderwijs geantwoord, dat deze vertraging ook door hem zeer betreurd wordt. De hoofdoorzaak van de ver traagde betaling la gelegen In den min of meer chaotischen toestand, die bij de bevrijding van ons vaderland op het ge bied der financieele administra tie heerschte. Het ontwarren van dezen chaos, die gepaard ging met een tekort aan perso neel en machines, heeft tot on vermijdelijk gevolg gehad, dat tijdelijk de regelmatige uitbe taling in het gedrang kwam. De minister heeft maatrege len getroffen, waardoor mag worden verwacht, dat de ach terstand spoedig zal zijn inge haald en vertraging in de uit betaling voor het vervolg kan worden voorkomen. Betere loonen voor de landarbeiders. Woensdag heeft de stichting voor den Landbouw in den Stadsschouwburg te Uitrecht een congres gehouden. In deze stichting treden de drie orga nisaties van de Nederlandsche boeren en tuinders en van de Nederl. land- en ituinbouwarbei- ders naar buiten in onderlinge samenwerking. Zoowel ir G. J. Heymeyer als de heer M. Ruppert spraken in hun rede over de loonen in den landbouw, die nog steeds te laag zijn. Hoewel de agrarische pro ductie in Nederland tusschen 1940 en 1944 met 40 pet. is gedaald, is de landbouw wel in staat den achterstand in te halen, mits men de be schikking heeft over vol doende arbeiders. De land arbeiders trekken echter overal weg, naar den handel, de industrie enz., waar zij betere loonen krijgen. Daar om is verhooging der loonen zoo dringend noodzakelijk. Minister Mansholt, die aan het slot van het con gres sprak, geloofde, dat de Stichting van den Landbouw den eenigen goeden weg ge gaan is door zich in verbinding te stellen met de Stichting van den Arbeid, waar een open oor wordt gevonden voor gerecht vaardigde wenschen. Wanneer nog eenigen tijd gegeven wordt, zal stellig een oplossing worden gevonden. De havenarbeiders te Oslo weigeren uit Spanje aangevoer de tomaten te lossen. De huis vrouwen hebben nu een, pro test-optocht gehouden. Zij wen schen dat deze „waardevolle vruchten" zoo spoedig mogelijk zullen worden gelost. Het presidium van de op perste Sowjet heeft besloten tot demobilisatie van 6 jonge lichtingen der land- en lucht macht. Bij een botsing van twee Amerikaansche legervliegtui gen in Noord California zijn 32 menschep gedood. MARINIERS NAAR INDIË. Woensdag zijn 850 mariniers en 50 marine-specialisten aan boord van de „Boissevain" van de K.P.M. naar Indië vertrok ken. Dit is het eerste transport van in Nederland opgeleide ma riniers naar Indië. Prinses Juliana naar Zwitserland. Prinses Juliana is gistoron met het passagiers-vliegtuig van do K.L.M. naar Zwitserland ver trokken. Het conflict in de Rotterdam- sche haven behoont weer tot het verleden. In een vergadering onder lei ding van de Communistische E.V.C. werd besloten niet aan het werk te gaan, maar een groot deel van de havenarbei ders had er genoeg van en ging rustig aan het werk. Een van de leiders van de E.V.C. heeft verklaard, dat als er weer een boot met fruit uit Spanje komt, van lossing geen sprake zal zijn en dat men des noods de geheele haven zou stilleggen. Nader wordt gemeld, dat een tweede boot met Spaansche si naasappelen nog deze week te Rotterdam verwacht wordt. VOORUITZICHTEN VOOR DE VOEDSEL VOORZIENING. De Minister van Land bouw, enz., de heer S. L. Mansholt, zal a.s. Vrijdag van 21.0021.15 uur een rede houden over de voor uitzichten van de voedsel voorziening in ons land, zooals die zich afteekenen onder den invloed van den internationalen toestand. Te Berlijn hebben de geal lieerden een dossier gevonden bevattende de namen van 10 millioen gesneuvelde en ver miste leden van de voormalige Duitsche weermachit. De 160 Duitsche geleerd,en, die thans in de Ver. Staten aan militaire projecten werken, heb ben hqt Amerikaansche leger reeds in staat gesteld om wa pens te maken doeltreffender dan die welke de Nazi's op Londen afschoten. Aan boord van de „Nieuw Amsterdam" op weg naar Ne derland, zijn eenige gevallen van kinkhoest cn waterpokken geconstateerd. De Minister van Binnenl. Zaken heeft een regeling ge troffen volgens welke de ge meentelijke brandweren bij het bestrijden van brand binnen een afstand van 15 K.M. onder ling hulp moeten verleenen. Het 31.000 ton metende slag schip „War.pite", bekend uit den zeeslag bij Kaap Matapan en vele andere acties in de Middellandsche Zee, wordt ge sloopt. De kosten voor den bouw van hèt schip bedroegen 2% millioen pond sterling. Te Rotterdam is de 18-jarige A. T. Bosschieter van de tram gevallen. Het meisje was on middellijk dood. De Belgische Kabinetscrisis. De Prins Regent heeft den heer De Schrijver, vobrzitter der R.K. partij, in audiëntie ontvangen en hem belast met een informatie- opdracht, VOEDSELRELLETJES TE HAMBURG. Maandag hebben te Ham burg de eerste voedselrelletjes sedert het verminderen der rantsoenen plaats gevonden. In verschillende deelen der stad bestormden groepen van 20 tot 30 menschen bakkerswinkels en stalen brood. Een voedseltrein werd door een groep van 150 menschen aangevallen. Goede renwagens werden opengebro ken en zakken meel gestolen. In verband met het toenemen van diefstallen uit goederen- en kolentreinen zijn speciale nood- rechtbanken ingesteld. LAGERE RANTSOENEERING IN DUITSCHLAND. Te Washington zijn berichten uit de Amerikaansche bezet tingszone van Duitschland ont vangen, die waarschuwen voor de kwade gevolgen, indien de voedselnorm in het bezette deel van Duitschland tot 1000 calo rieën per dag wordt terugge bracht. Men vreest, dat de verminde ring der Duitsche rantsoenen aanleiding zal geven tot epide mieën, het herstel van de Duit sche industrie zal tegenhouden, de bekeering van de Duitschers tot democratische ideeën zal vertragen, de controle op de zwarte markt zal ontwrichten en het noodzakelijk zal maken meer Amerikaansche troepen naar Duitschland te zenden om onlusten te bedwingen. mogelijk nauwkeurig vast te stellen, hoeveel {diamanten daarvan in beslag zijn genomen en hoeveel er door de Japan- neezen door gedwongen of vrijen verkoop zijn verkregen. GE-INTERNEERDEN BESTOLEN. In de zaak van de diefstallen ten nadccle van de geïnterneer den van Let kamp te Roosen daal, zijn twee nieuwe arres taties verricht. Bij huiszoekin gen werd een groot aantal la kens, kledingstukken, lappen «tof, gouden horloges, vulpen nen e.a„ alles afkomstig van de geïnterneerden, gevonden. De politie verklaarde, dat nog meer arrestaties zullen volgen. VRIJSTELLING VAN DIENSTPLICHT VOOR ONDERWIJZERS. Op de vragen van den heer van Bochove betreffende het verleenen van vrijstelling van opkomst onder de wapenen aan hoofden van scholen en onder wijzers, heeft do minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen geantwoord, dat deze vrijstelling zou worden ver leend aan hoofden van scholen beneden den rang van officier en in zeer bijzondere gevallen ook aan onderwijzers van bij stand. Petroleum. Het C.D.K. deelt mede, dat voor het tijdvak van 25 Maart t.m. 20 April 1946 op de bonnen 140 cn 639 der bonkaarten IC 604 2 liter petroleum beschikbaar wordt gesteld. Toiletzeep voor babies. Het C.D.K. deelt mede, dat binnenkort 90 gram toiletzeep beschikbaar zal worden gesteld voor kinderen geboren na 31 Dec. 1944. Men moet hiertoe bon E 32 der bonkaart KE 604 uiterlijk op 30 Maart a.s. bij een winkelier, die gewoon was toiletzeep te verkoopen, inleve ren, tegen ontvangstbewijs. Nader zal bekend worden ge maakt wanneer men, tegen af gifte van het ontvangstbewijs, de zeep zal kunnen betrekken. CAN DJ DATEN PARTIJ VAN DEN ARBEID. De Partij van den Arbeid, heeft in afwijking van wat bij meer democratische partijen de gewoonte is, de candidaten voor de Tweede Kamer door den Partijraad doen aanwijzen. Als lijstaanvoerders zijn be noemd AmsterdamK. Vor- rink; Rotterdam: Prof. Scher- merhorn; Den Haag-Leiden: W. Drees; Haarlem-Den Hei der: S. C. Mansholt; Dor- drecht-MiddelburgMr Bur ger; Den Bosch-Tilburg-Maas- tricht: Prof. Schermerhorn; Friesland: Mr Joekes; Gronin gen en Assen: K. Vorrink; Zwolle: H. Vos; Arnhem-Nij- megen: Mr v. d. Goes van Na- ters; Utrecht: Prof. Lieftinck. UIT INDIË GESTOLEN DIAMANTEN. Men heeft kunnen vaststel len, dat het grootste deel van een partij diamanten, ter waar de van 100 millioen gulden, welke kort geleden in Japan is ontdekt, uit Nederlandsch-Indië gehaald is. Het is evenwel niet MIDDELBURG. De 25-j. wielrijder M. B. uit Arnemuiden wilde Woens dagavond, komende van de Sta- tionsbrug, den Kanaalweg rich ting Nieuwland oprijden. Hij reed daarbij tusschen twee auto's, doch toen hij de voorste wilde passeeren, kwam hij op den rijweg in aanraking met het rechter-voorspatbord van een auto, die bestuurd werd door L. v. G. Hij kwam te val len en werd een halven metei meegesleurd. Met enkele lichte kneuzingen werd hij opgeno men en later door dhr v. G. in zijn auto naar huis gebracht. Voor de Z.V.U. hield A. den Doolaard Woensdagavond een lezing over de droogmaking van Walcheren. Op de hem eigen wijze heeft dhr den Doolaard, die vanaf Febr. 1945 daadwerkelijk aan de redding van Walcheren heeft geholpen, de aanwezigen opnieuw doen meeleven in de spanningen en tegenslagen, maar ook in de romantiek, aan dit groote werk verbonden. Op n gedenkpenning, die ter gelegen heid van de droogmaking van het eiland zal worden geslagen, zullen enkele regels voorkomen van een gedicht, door dhr den Doolaard gemaakt. De lezing werd met: interes sante lichtbeelden toegelicht en mr F. W. Adriaanse was tolk van alle aanwezigen, toen hij den spr. hartelijk bedankte voor het gebodene. Na te zijn ingeleid door dr W. H. Beekenkamp sprak ook hier dhr C Brugmans van het Ned. Bijbelgenootschap. Hij wees er op, dat Middelburg nog maar 147 betalende leden telt. Er moet meer belangstelling voor het werk van 't N.B.G. ko men. Dr Hommes sprak het slotwoord. VLISSINGEN. Ned. Chr. Vrouwenbond. Door den Ned. Christen Vrou wenbond werd Dinsdagavond een vergadering belegd, waarin als spr. zou optreden Ds van Loon, die echter door ongesteldheid ver hinderd was. Dhr C. v. d. Mark, wnd. Comm. v. Politie te Vlis singen sprak nu over „Iets uit den strijd tegen de misdaad en de misdadigers". Dit is, aldus spr., een strijd waar nimmer een eind aan komt, ondanks alle humanistisch streven. Wij, die gelooven, dat de mensoh in zonden ontvangen en geboren is, weten dat de misdaad altijd zal blijven bestaan'. Dhr v. d. M. behandelde daarna in 't bijzonder de bestrijding van de misdadigheid door de centrale recherche. De politie moet niet zijn de boeman, maar de helper van het publiek. Hoewel het zeer moeilijk is vrouwen aan het spre ken te krijgen, zijn zij toch bij het onderzoek de beste helpsters, Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op: 6.38 n., on der 18X7 u. Maan op 0.11 u., onder 9.01 u. L.K. op 25 Mrt. Hoog water te Vlissingen Zaterdag 23 Maart. 5.12 u. 1.84 m.; 17.34 u. 1.69 m. hetgeen spr. uit zijn 30-j. practijk met zeer interessante voorbeelden toelichtte. Zeer sterke staaltjes memoreerde hij omtrent zijn ver blijf op Curasao cn in Venezuela, waar hij vertoefde ten tijde van de geruchtmakende overval, die ons land toen opschrikte. Het toepassen van de z.g. „derde graad" d.i. het afdwingen van bekentenissen door mishande ling, in Amerika vaak toegepast, heeft spr, in Nederland nooit meegemaakt. In de practijk is het zoo, hoe meer men met misdadi gers omgaat, hoe meer medelijden men met hen krijgt. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen VBn vragen, Nat. Chr. Geheelonthouders- vereeniging. Woensdagavond werd ter ge legenheid van het gouden jubile um dezer vereen, in de St Jacobs- kerk een herdenkiiigssamenkomst gehouden, die slechts matig was bezocht. Ds G. W. Korevaar uit Goes heette de aanwezigen, in zonderheid weth. v. Popering, de afgev. van kerkeraden en het Vliss. en Zeeuwsch Drankwecr- comité, hartelijk welkom. Hij sprak een openingswoord n.a.v. Luc. 11 24—26 en wees op de geringe belangstelling voor de drankbestrijding in 't heden, In schijn is de booze geest van de drankzucht thans weggetrokken. Als wij niet waken gaat het ons echter evenals het huis, waarvan in dezen tekst sprake Is. Ds G. Voorbhoeve van Terwln- selcn meende ter nagedachtenis van zijn vader, die zoovele jaren hier ter plaatse het Evangelie heeft bediend, niet te mogen wei geren de feestrede uit te spreken en bracht in herinnering hoe deze en Ds Hunninger hun roeping op het terrein van de drankbestrij ding hebben verstaan. Met voor beelden ook uit eigen practijk toonde hij de verwoestende uit werking van den drank op het na geslacht aan. Na jaren van ge bondenheid willen velen nu niet meer van geheelonthouding weten. De kracht der geheelonthouders moet niet liggen in woorden, maar in het voorbeeld. Daar Ds Reus verhinderd was, sprak Ds Voorhoeve ook het slotwoord. „Hoop op Zegen" zong o.l.v. dhr Kwist eenige liederen, w.o. „Mid dernacht" van S. Welmers cn „Panis Angelicus" van César Frank. Dinsdagavond omstreeks 11 uur had op den hoek Nieuwstraat Walstraat een vrij hevige auto botsing plaats. Een Amerikaan sche legerwagen kwam in botsing met een vrachtauto van dhr A. L. Door de groote snel heid van den legerwagen, werd de motor van de vrachtauto ernstig beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Door een kraanwagen van de Marine Transport-Colonne werd de zwaar beschadigde wagen weg gesleept. Voor de arbeiders in den we deropbouw werd Woensdag weer een ontspanningsavond gegeven, ditmaal door de amu- sementsvereen. „Amicitia" met de revue: „Even tijd voor vroolijkheid". In een vlug tem po werd een goed opgebouwd programma afgewerkt. Muziek en zang vielen evenals schetsjes en tooneelstukjes zeer in den smaak bij de ruim 600 bezoe kers. Speciale vermelding ver dient: „Tinus heeft een truc". Dhr J. J. Laarnoes bracht aan het einde dank aan „Ami citia" voor het gebodene. Tot dir. der Vli'singsche Nuts-Spaarbank is benoemd Mr J. A. Heijse te Middelburg. Dhr C. ICamermans blijft tot 1 Nov. a.s. als verantwoordelijk dir. aan de Spaarbank verbon den. BON 07 VOOR SCHOENREPARATIE AANGEWEZEN. Het C.D.K. deelt mede, dat bon 07 der Lederkaart is aangewezen voor het doen repareeren van schoenen met leder en/of rubberzolenmate- riaal. Het aantal voor elke reparatie benoodigde bonnen is aangegeven op de bij den schoenenhersteller aanwezige lijst. RUSSISCHE ONDERZEE BOOTEN VOOR DE ZUID KUST VAN JAVA. In Londen komen berich ten binnen uit Batavia, als zou een aantal Russische onderzeebooten onder de Zuidkust van Java liggen. Hoewel deze berichten be trouwbaar schijnen, is geen officiëele bevestiging hier omtrent te krijgen. Prinses Juliana in Zwitserland aangekomen. Ia den loop van den middag is Prinses Juliana aangekomen te Dubendorf. Kort daarna is zij naar het Berner Oberland ver trokken.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1