Vergoeding oorlogsschade in den landbouw. Perzië protesteert tegen Russische activiteit. DE BILT ZEGTs Wijziging pachtvergoeding. Geen volledige schadeloosstelling. Een opzienbarende bekentenis. Onthullingen van Indische dagbladen. De komende Vredesconferentie. Een ernstige kwestie nu directe onderhandelingen hebben gefaald Op» en ondergang van Zon en Maan. Iets minder zacht, Tijdelijk eenige regen of motregen, waarna de bewol king weer zal breken. Matige, aan do kust tijdelijk krach tige, wind tugschen Zuid en Zuid-West. ZEEUWSCH DAGBLAD 1e JAARGANG No. 295 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Donderdag 21 Maart 1946 Abonn.prijs ƒ3.30 p. liw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg en Terneuzen. Advertentieprijs 12% cent per m.m. het betalen van den grond. Deze vergoedingen worden alleen gegeven voor de eerste periode, wanneer de opbreng sten nog onvoldoende zijn om de bewerkings- en andere kosten te dekken. Het ver strekken van graszaad, gips en lucernezaaa voor herstel van de met zout water ge ïnundeerde gebieden vormt eveneens een onderdeel van deze vergoeding. Van vele zijden zijn bij den Rijksdienst voor Landbouwher- stel vragen binnengekomen over de wijze waarop de afwik keling van vergoedingen van oorlogsschade in den land-, tuin- en boschbouw zal plaats hebben. De heer ir J. Sevenster, di recteur van Landbouwherstel. heeft hierover in een radiovoor dracht het volgende medege deeld: Pachtvergoeding. De pachtvergoedingen voor de door de Duitschers gevorderde landerijen loopen door tot het einde van den betalingstermijn, die liep op het moment van de afkondiging van het besluit. Ook voor de gronden, die in het komende pachtjaar geen opbrengst opleveren, is voor zien in de mogelijkheid van een verminderde pachtvergoeding, waardoor de helft van de pacht in deze gevallen over het be doelde jaar nog kan worden vergoed. Deze pachtvergoeding geldt o.a. ook voor Walcheren en gedeelten van Limburg, de Betuwe en kleine stukken van Brabant, welke door evacuatie en oorlogsgeweld niet konden worden geëx ploiteerd. In het besluit is een belangrijke 'aanvulling opgenomen, welke de pacht vergoeding voor deze gebie den mogelijk maakt. De pachtvergoedingen zullen om verschillende redenen wor den uitgekeerd aan de gebrui kers en niet, zooals eerst in de bedoeling lag, aan de eigenaren. De vergoedingen voor levens onderhoud zijn geëindigd op 15 Mei 1945. Deze bedroegen slechts een gedeelte van de nor male verdiensten op de gron den. De met ander werk ver diende gelden moeten voor nog in mindering worden ge bracht, evenals b.v. de even- tueele evacuatievergoedingde uitkeering er van zal nog wel geruimen tijd in beslag nemer- Vergoeding herstel kosten. De vergoeding voor de her- stelkosten vormt eveneens een deel van het noodige levensonderhoud. De schade vergoeding voor den grond wordt n.l. direct aangewend voor het herstel, de bewer king, het sohoonhouden en De regelingen vormen echter geen volledige schadeloosstel ling, want de slechte opbreng sten van deze gronden zullen winstmogelijkheid in de eerste jaren uitsluiten en na het af- loopen van de pachtvergoe- dingsregelingen zullen de met die slechte opbrengsten ver band houdende billijke pacht- remissies een groote schade post voor de eigenaren beteeke- nen. Voor boerderijen zal ver goeding op basis van de waarde in Mei 1940 in de gunstigste gevallen 25 pet van de herbouwkosten bedra gen, want de bouwkosten zijn meer dan tweemaal zoo hoog en de verkoopwaarde van de gebouwen was in 1940 meestal niet meer dan de helft van de nieuwbouw- waarden. In den bouw van boerderijen zal de overheid deelnemen met rentelooze credieten, die zullen varieeren naar de draagkracht van het bedrijf. Voor de werktuigen en de boomgaarden op dé zwaar ge- I troffen bedrijven zal de rijks- bijdrage eveneens gebaseerd zijn op basis Mei 1940. Voor producten, handelsvoorraden en gewassen te velde zijn de pro ductiekosten of de oogstwaarde de basis. Het zal mogelijk zijn den vee stapel te vergoeden tot onge veer Vk van de huidige offi- cieele aankoopprijzen; de ver goeding van deze schade heeft echter voor het grootste ge deelte reeds in natura plaats gehad. De overige 25 pet. zullen moe ten worden bijgefokt ofop eigen kosten worden aange kocht. De verloren gegane land bouwproducten en gewassen te velde worden tegen den kost prijs vergoed. De grootste menschen- •lachter van alle tijden. De meest opzienbarende be kentenis tot nog toe door de Duitsche oorlogsmisdadigers ge daan, werd afgelegd door den vroegeren commandant van het kamp Auschwitz. Hij bekende op order van Himmler in bet tijdvak Juni 1941 tot eind 1943 2 millioen menschen naar de gaskamers te hebben gestuurd. Hij maakte aanvankelijk be denkingen, maar Himmler zei- de hem, dat het noodig was deze menschen uit te roeien, daar zij anders na de nederlaag het Duitsche volk zouden uit roeien, Hoess heeft in Auschwitz nauw samengewerkt met den ter dood veroordeelden Otto Moul, die de vergassingen uit voerde en de reputatie heeft de grootste menschenslachter aller tijden te zijn. Besprekingen te Batavia weer uitgesteld. De algemeene toestand. De Nederlandsche en de Indo nesische delegatie zouden gisteren een ontmoeting hebben ten huize van Sir Archibald Deze bespre king is echter op het laatste mo ment afgelast. Omtrent den algemeenen toe stand werd o.in. het volgende ge meld. Volgens een officieel commu niqué is het vierde bataljon stoot troepen op twee compagnieën naop 18 Maart te Menado ont scheept. Het escorte, dat uit Batavia was vertrokken om een terugkeerend convooi uit Buitenzorg de stad binnen te leiden overrompelde een groep Indonesiërs in bunkerstel ling. De Indonesiërs werden ver spreid. Nederlandsche troepen legden bij het zuiveren van de kampong „Meester Cornelis" beslag op lichte wapens en munitie. In het Oostelijk deel van Se- marang is een aantal khaki en groen gekleede Indonesische sol daten waargenomen in huizen en vrachtwagens! Zij schoten op ge allieerde stellingen. Dit werd be antwoord met artillerie van de ge allieerden. In het gebied van Medan wer den 27 terroristen gevangen ge nomen. Bovendien is een hoeveel heid munitie, cordiet en dynamiet ontdekt. Uit Bali wordt bericht, dat het er over het algemeen rustig is. Alleen in Tabanan wordt de toe stand slechter. De doodstraf geëischt. Voor het bijzondere gerechts hof te 's Gravenhage hebben terecht gestaan Mr J. J. Schrieke, oud-secretaris-gene raal van het Dept. van Justi tie, in welke kwaliteit hij den Duitschers uitstekende diensten heeft bewezen en Mr J. H. Carp, die president is geweest van het v.m. vredegerechtshof. Tegen Mr Schrieke werd de doodstraf geëischt. Mr Carp, tegen wiea levenslange gevan genisstraf was geëischt, werd veroordeeld tot 18 jaar gevan genisstraf. „HELP HOLLAND COUNCIL" STAAKT DEN ARBEID. In de Times deelen leden van den „Help Holland Councill" mede, dat hun taak ten einde is. „Wij hopen", aldus de schrij vers, „dat de meest dringende noo- den van onze dappere bondgenoo- ten en vrienden in Nederland thans zijn gelenigd. Gedurende het laatste jaar werd meer dan 23.000 pond sterling ge geven. De gaven in natura waren enorm groot. Er werden 2.250.000 artikelen naar Nederland ver scheept. Daaronder waren niet alleen ideedingstukken, maar ook ambulance-auto's, motorfietsen, fietsen, kachels, gereedschappen, ♦na, Samenwerking van Jap pen met nationalisten. Het Semarangsche dagblad „Het Midden" publiceert gege vens over interneeringskampen in het binnenland van Midden- en Oost-Java. Er worden 18 kampen genoemd, verdeeld over verschillende plaatsen. „Het Dagblad" te Batavia pu bliceert thans dagelijks een ge deelte van een, soort historisch overzicht van de ondergrond- schè Japansche activiteit met betrekking tot de anti-Wester- sche houding der Indonesiërs. O.m. wordt melding gemaakt van de geheimzinnige organisa. tie „Day Sang Ka", die een groote rol gespeeld heeft bij de sluwe propaganda tegen het Westen, terwijl het geenszins uitgesloten is, dat leden dezer organisatie ook thans nog ac tief bij de republikeinsche ac tiviteit betrokken zijn. Omtrent de samenwerking tusschen de Japanners en de Nationalisten vermeldde „Het Dagblad" de volgende feitep: primo: er bestaat te Malang een vliegschool, die geleid wordt door Japansche instruc teurs, secundo; in de omgeving van Malang helpen 14.000 Ja panners bij het aanleggen van versterkingen, tertiorondom Djokja treden Japansche advi seurs actief op, quarto: ook te Djokja bestaat een vliegschool onder Japansche leiding, quinto ook in Bandoeng namen vele Japanners actief deel aan den strijd. Blijkbaar spelen zij er een rol bij de Indonctiiche mi- Jitake politic, CASSATIEBEROEP VAN MUSSERT VERWORPEN Het doodvonnis thans definitief. De bijzondere Raad van Cassatie heeft gisteren in hoogste instantie uit spraak gedaan in de zaak tegen Ir A. A. Mussert, die door het Bijzonder Ge rechtshof te 's-Graven- hage ter dood is veroor deeld wegens hulpverlee ning aan den vijand. De Raad van Cassatie heeft het door Mussert tegen de sententie van het Hof ingesteld cassa tieberoep verworpen. Mus sert is niet voornemens gratie aan te vragen. Minister Lleftinck over de Amerikaansche tegoeden. Consternatie op de Am- sterdamsche beurs be grijpelijk. Minister Lieftinck heeft tij dens een bijeenkomst van de Nederlandsche studiegroep te New-York verklaard, dat de Nederlandsche regeering zich reeds verzekerd heeft van lee ningen tot een bedrag van 800 millioen gulden van de 2.000 millioen, waartoe zij de Neder landsche vertegenwoordigers gemachtigd had. Met betrekking tot zijn verklaring te Savannah over de liquidaties, zeide de Minis ter: „Wanneer wij geen of slechts onvoldoende leenin gen kunnen krijgen, is onze eenige toevlucht een liqui datie van particuliere te goeden". Hij voegde er aan toe, dat de regeering meer dan bereid is de liquidatie zoo rustig mogelijk uit te voeren en zeide, dat het zeer waardevol zou zijn wan neer er gedurende de overbrug gingsperiode credieten verkre gen konden worden door het voordeel trekken van "de fluc tuaties van de New-Yorksche beurs. De minister verklaarde, dat de consternatie op de Amster- damsche beurs over het nieuws der liquidatie zeer begrijpelijk is, maar dat men klaarblijkelijk de ernstige financieele positie van Nederland nog niet geheel onderkent en hij zeide ten slotte, dat wanneer er drasti sche maatregelen noodzakelijk waren de V.S. eerder bereid zouden zijn credieten te verlee- nen, wanneer die maatregelen inderdaad ook genomen werden. Zal met gesloten deuren vergaderen. De Amerikaansche minister van Buitenl. Zaken, Byrnes, verklaarde tijdens een perscon ferentie, dat hij van geen en kele zijde een voorstel had ont vangen om de vredesconferen tie te Parijs, die op 1 Mei zou beginnen, uit te stellen. Tijdens deze conferentie zul len ook de ministers van Bui- tenlandsche Zaken der drie groote mogendheden gelegen heid hebben te confereeren. Byrnes verklaarde voorts, dat het Amerikaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken nog geen antwoord der Russische regeering op de recente Ameri kaansche nota's over den toe stand in Perzië en Mandsjoerije heeft ontvangen. Tenslotte zeide hij, dat voor zoover hij wist te Teheran geen geheime besluiten zijn geno men over het lot der Italiaan- sche koloniën. De Fran'che regeering heeft verklaard, dat de vergaderingen der conferentie geheim zullen zijn, met uitzondering van de openings-, en de slotbijeen komst. VRIJLATING DUITSCHE KRIJGSGEVANGENEN. Volgens inlichtingen van het Amerikaansche militair gezag zullen alle Duitsche krijgsge vangenen in de Amerikaansche bezettingszone, ten getale van ca. 532.000, die thans in ruim 100 (kampen worden vastgehou den, in October a.s. worden ontheven van den status van krijgsgevangene. Dit beteekent niet, dat zij al lemaal de vrijheid zullen her krijgen. Sommigen zullen den status krijgen van geïnterneerd burger en al naar de omstan digheden zullen de vrijlatingen geschieden. Deze ruim 500.000 zijn de laatst overgeblevenen van de ca. 5 millioen Duitsche krijgsgevangenen in de Ameri kaansche bezettingszone. AMERIKA EN SPANJE. Geen onderhandelingen. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Washington heeft met beslistheid het gerucht te gengesproken als zouden de V.S. op het oogenblik met het Spanje van Franco onderhan delen over een modus vivendi. Dit gerucht, zoo zeide hij, „is van iederen grond ontbloot". ENGELSCHE UITZEN DINGEN VOOR RUSLAND. Geen eerlijke berichtgeving. De B.B.C. heeft besloten te beginnen met uitzendingen in de Russische taal. Algemeen wordt zulks een gevolg geacht van de ver draaiing van het Britsche nieuws en de anti-Britsche campagne in de Sowjetpers en radio. De „Daily Herald" betwijfelt of hiermede eenig effect zal worden bereikt, aangezien de Russische uitzendingen slechts een zeer klein deel van het Russische volle zullen bereiken. Een meer waardevolle bij drage tot de goede internatio nale verstandhouding zou zijn indien de eigen pers en radio van Rusland het nieuws over Engeland en de verklaringen van Britsche staatslieden eer lijk weergaven. Het blad dringt er op aan, dat deze kwestie van eerlijke be richtgeving terstond door de Britsche regeering aan de Sow- jet-autoriteiten zal worden voorgelegd. Het is een der vi tale kwesties var. dit oogenblik. COLLABORATEURS STAAN TERECHT. Voor het Bijzondere Gerechts hof te Amsterdam is tegen de collaborateurs A. en C. de Vil der, directeuren der Amster- damsche Ballastmaatschappij, resp. 5 en 3 jaar straf in een rijkswerkinrichting geëischt. Zij werden ervan beschuldigd medegewerkt te hebben aan het bouwen van Duitsche mili taire installaties e.d. GENEESKUNDIGE VERZORGING POLITIE. De ministers van Justitie en van Binnenlandsche Zaken hebben een „voorloopige be schikking kosten geneeskun dige verzorging politie" vastge steld. Ingesteld wordt een fonds, waaruit de kosten van geneeskundige verzorging van de politie-ambtenaren en hun gezinsleden worden vergoed. De middelen van het fonds bestaan uit in te houden bij dragen en gelijke bijdragen van het rijk. Een patroon in de kolen. Dezer dagen gooide men bij de fam. Scholten te De Krim een flinke schep kolen op de kachel. Men zou zich juist even behaaglijk bij de kachel koes teren, toen deze met een dave rende knal uit elkaar spatte. Een pan, die op de kachel stond, was totaal verdwenen, en in de woonkamer werd een enorme ravage aangericht. Men neemt aar, dat een patroon van een vliegtuigkanon tus schen de brandstof was ge raakt. De bewoners kwamen met den schrik vrij, NA-INLEVERING BUITEN OMLOOP GESTELD BANKPAPIER. De Nederlandsche Bank N.V. vestigt er de aandacht op, dat de gelegenheid tot na-inlevering van buiten omloop gesteld bank- papier nog slechts korten tijd geopend zal blijven. De inleve ring moet geschieden met for mulieren, welke bij de kantoren van de Nederlandsche Bank verkrijgbaar zijn, tegen, voor uitbetaling van f 0,50. WEDEROPBOUW IN DE WIERINGERMEER. Er wordt veel gestolen. In de Wieringermeer zijn thans verschillende noodstallen gereed gekomen; op het oogenblik is al voor ruim 750 paarden een onder dak beschikbaar. De watervoorzie ning in de stallen levert echter steeds moeilijkheden op. Ook wat betreft de noodwonin gen gaat de wederopbouw een eind in de goede richting. Een 10-tal noodwoningen is thans ge reed. Er wordt hard gewerkt aan den bouw van nog verschillende andere. Ook de telefoondienst begint weer op streek te raken. Eén ding is jammerhet aantal diefstallen in den polder uiter aard een gevolg van de groote schaarschte aan materiaal is groot. KRUIMELTJES Volgens Chineesche berich ten zijn er aanwijzingen, dat de Sowjettroepen terug gaan trekken uit de hoofdstad van Mandsjoerije. Een der ernstigste spoorweg ongelukken in Brazilië vond op 19 Maart bij Aracaju plaats. Volgens de eerste berichten werden meer dan 100 passagiers gedood en velen gewond. Uit Californië wordt gemeld, dat een Amerikaansch vliegtuig tijdens een sneeuwstorm is ontploft en verongelukt, waar bij 29 passagiers en 7 leden vau de bemanning om het leven kwamen. <- Ongeveer 20.000 Japansche soldaten op de Philippijnen, de Salomonseilanden en Nieuw- Guinea zetten den guerilla-oor- log voort. Zij zijn van de ver bindingen afgesneden en be schouwen de berichten over dc Japansche capitulatie als „vij andelijke propaganda". Een Japansche arts trachtte het afranselen van soldaten en krijgsgevangenen voor het tri bunaal te Yokohama te recht vaardigen met de woorden: „Ik geef mijn vrouw vaak genoeg een opstopper wanneer zij on gehoorzaam is. Klappen zijn er voor om fouten te bestraffen en verhoogen bovendien de lief de en toegenegenheid". De Perzische ambassade te Washington heeft bekend ge maakt, dat Perzië bij het secr- tariaat van de Vereenigde Na ties een protest tegen de Rus sische activiteit in Perzië heeft ingediend. De Perzische regeering pro testeert hierin niet alleen tegen de schending van het driemogendheden-verdrag van 1942, doch ook tegen de Russische inmenging in de Perzische binnenlandsche aangelegenheden. Aangedrongen wordt op een onmiddellijke en rechtvaardige oplossing door den Veiligheids raad. Zooals Byrnes op een pers conferentie verklaarde, hebben de Ver, Staten nog steeds geen antwoord ontvangen op de aan Moskou gerichte nota over den toestand in Perzië. De termen, waarin het pro test van Perzië bij den Veilig heidsraad is vervat, maken het duidelijk, aldus Reuters diplo matieke correspondent, dat het nieuwe debat over de Perzische kwestie verreweg het ernstig ste geval zal zijn dat tot dus verre voor den raad is geweest. Hat is duidelijk, dat paar de meening der Perzische regee ring het gedrag der Sowjet- regeering ten aanzien van Per zië een werkelijke en onmiddel lijke bedreiging voor den we reldvrede vormt. Bij de voorgaande gevallen Griekenland, Indonesië en zelfs bij het eerste Perzische debat kon de bedreiging voor den vrede, die het gevolg zou zijn van het feit, dat de klager naar voren bracht, slechts als zeer verwijderd ge zien worden. De ernst van het komende debat over Perzië is het ge volg van het feit, dat directe onderhandelingen nu hebben gefaald en dat de Veilig heidsraad dus nu niet zijn toevlucht kan nemen tot ait middel, zooals men voordien gaarne deed. Welingelichte kringen te Lon den verwachten, dat de Sowjet- regeering ssaar voren zal bren gen, dat er geen aanleiding be staat voor den raad de zaak te behandelen aangezien de nieuwe Russische ambassadeur te Te heran, die daar binnenkort zal arriveeren, de afgebroken draad van de Moskousche onderhan delingen wellicht pp zal vatten. m De Fransche socialistische partij heeft in verband met het toenemende alcoholgevaar de nationalisatie van de geheele drankindustrie in de Fransche constitueerende vergadering voorgesteld. m Amerikaansche soldaten heb ben gisteren een cordon ge trokken om het spoorwegsta tion van Neurenberg. Meer dan 1000 personen werden aan een verhoor onderworpen. 59 Duitschers en 2 Polen werden gearresteerd. De havenarbeiders en de zee lieden te Buenos Aires hebben een 24-uurstaking afgekondigd. m De Parijschc politie heeft een zekeren Wang, van Pool- sche afkomst, gearresteerd, die voor den oorlog bankier was in Nederland en België. Hij heeft bekend een intensieven smok kelhandel in diamanten en de viezen te hebben bedreven tus schen Nederland, België en Zwitserland. Provindenieuws. EEN BELANGRIJKE GIFT. f 2000.voor Waloheren. De heer G. H. Luyendijk te Middelburg ontving een giit van f 2000, te bestemmen voor het zoo zwaar getroffen Wal cheren. De helft bestemde hij voor de Stichting Nieuw Wal cheren en de tweede f 1000 voor de Stichting Concert- en Gehoor zaal 1945 te Middelburg. Voor de Stichting Nieuw Walcheren zijn giften als deze zeer welkom voor de financie ring van de verschillende pro jecten ten bate van Walcheren, als de organisatie der collectes in de groote steden, de voorbe reiding van de herbeplanting van het eiland („boomen-actie") e.d. Ook bij de Stichting Concert, en Gehoorzaal 1945 kunnen gif ten als deze goed worden ge bruikt. Het is de bedoeling om streeks in October van dit jaar de Concertzaal weder in dienst te stellen van het Middelburg- sche muziekleven. Er moeten echter aan het zeer beschadig de gebouw veel reparaties ge schieden, terwijl het meubilair geheel opnieuw zal moeten wor den aangeschaft. De stoelen e.d. werden namelijk opgesla gen in het Oost-Indisch huis, toen het gebouw in 1939 door de militairen werd gevorderd en z<j gingen op 17 Mei 1940 verlo ren met dit gebouw. Het is te hopen, dat nog zeer velen dit goede voorbeeld zullen volgen, zoodat het herstel van Walcheren en van Zeelands Loofdstad zooveel mogelijk zal kunnen worden bevorderd. Wie volgt dus? Het Vrije van Sluis. Tot ingenieur van het water schap „Het Vrije van Sluis" te Oostburg is benoemd ir Har- dick, leeraar aan de M.T.S. te Dordrecht. Ontslag Burgemeester Yerseke. Bij besluit van den Minister van Binnenl. Zaken d.d. 12 Maart 1946, is met ingang van denzelf den datum, na ingewonnen advies van de Commissie van Advies, be doeld in artikel 5, vierde lid, van het Zuiveringsbesluit 1945, aan den heer H. C. J. Gunning eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Yerseke, zulks met toepassing van het bepaalde in ar tikel 1 sub a van het Koninklijk Besluit van 10 October 1945, Stbl. No. F 221. Benoeming Burgemeester Groede en Nieuwvliet. Bij K.B. is met ingang van 1 April benoemd tot Burgemeester der gemeenten Groede en Nieuw vliet, de heer J. C. Everaars, thans hoofdcommies ter Provin ciale Griffie van Zeeland te Mid delburg. De heer Everaars is ge boren te Vlissingen op 10 Maart 1901. Hij is Ned. Herv. (Vrijz.) en de gedachte van de Partij van den Arbeid toegedaan. MIDDELBURG. Nieuwe zending goederen uit Amerika. In een artikel, dat wij eeni- gen tijd geleden publiceerden over het werk van de Friends Relief Service te Middelburg, deelden wij mede, dat van uit Engeland 15 ton goederen wa ren ontvangen. Deze zijn thans voor het grootste gedeelte ge distribueerd via de kerkelijke diaconiën en. andere instellin gen van liefdadigheid met als centraal controle-orgaan de provinciale H.A.R.K. Dezer dagen verwacht de Service een tweede zending van goederen, eveneens van 15 ton, nu uit Amerika, en geschonken door de organisatie der Ameri kaansche Quakers, n.l. de Ame rica Friends Service Comittec. De goederen liggen thans te Rotterdam gereed voor trans port hierheen. Er zijn dit keer meer onderkleeding dan de vo rige maal. Uitreiicing geschiedt op dezelfde wijze. yports Ju er «wente»! MS Vrijdag: Zon op 8.40 uv on der 18.55 u. Maan op ondor 8.39 u. LJC 25 Mrt. Hoog water te Vlissingen Vrjjdag 22 Maart: 4.38 u. 1.95 m.16.59 u. 1.85 m. WAT KRIJGEN WE OP DEN BON? 17 t.m. 30 Maart. Bonkaarten KA, KB, KC 604 137 Algemeen: 250 gram jam, stroop, enz, 138 Algemeen: 60 gr. thee. 139 Algemeen: 3 doosjee lucifers. Bonkaarten LA, LB, LC 604 A 20 melk: 1% L. melk. B 20, O 20 melk: 3 L. melk. 088 aardappelen: 2 kg aard appelen. Bonkaarten KD, KE 604 037 Algemeen: 250 gram jam, stroop, enz. 638 Algemeen: 8 doosjes lucifers Bonkaarten LD, LE 604 D 20, E 20 melk: 6 L. melk. 588 aardappelen: 1 kg aard appelen. Tabakskaarten, enz. T 20: 2 rantsoenen rook- of shagtabak (geen sigaren of si garetten). V20: 100 gr. chocolade of sui kerwerken. X 20: 100 gr. ohooolade of sui kerwerken. Bovengenoemde bonnen kunnen reed» op Vrüdeg 22 Meert e.». wor den gebruikt, met uitzondering ven do bonnen voor melk en aardappelen, waarop eeret met ingang van Maan dag 25 Maart mag worden afgele verd. I hoeveelheid van 16 ton voedsel uit Engeland hier aanwezig, waarvan de uitreiking reeds is begonnen. Het voedsel werd overgedragen aan het Roode Kruis, terwijl ook weer de H.A.R.K. met de administratie der distributie is belast. Het voedsel bestaat uit suiker, rijst, melk en melkpoeder, chocolade, cacao, levertraan en havermout en is bestemd als noodreserve voor zieken en zwakken, die geen extra-rantsoenen ontvan gen. De beslissing over toewij zing van deze voedingsmidde len berust bij de dokters, vroed vrouwen, verpleegsters enz. De voorraad moet over een langere periode worden verdeeld, daat dit de laatste zending is ge weest. Driehonderd Middelburgsche schoolkinderen, daarvoor door den schoolarts aangewezen, zullen hiervan eveneens profi teered RENESSE. Het Toeslagfonds voor Werk lieden „De Eersteling" hield Zaterdag zijn jaarvergadering. De inkomsten in 1945 bedroegen f 952,05, de uitgaven f 972,03. Het aftredende bestuur werd herkozen. In de gehouden Ouder avond der O.L. school besprak het hoofd der school, dhr J. M. de Nooyer, verschillende aan gelegenheden betreffende school en onderwijs. Tot leden der oudercommissie werden geiko- zen de heeren N. Dalebout, J, C. Stolte en L. A. Bakker. Ver der werd een serie lichtbeel den vertoond over dc rijstcul tuur in Indië. BROUWERSHAVEN. Onder leiding van dhr I. A. Catsman vergaderde de A.R. Kiesvereen. Na vaststelling der Candidatenlijst voor de Prov. Staten, behandelde dhr N. Fon- teine art. 23 van het beginsel program. Zoowel bij inleiding als bespreking, die volgde, werd nadrukkelijk gq wezen op de vastheid der beginselen van Gods Woord, die ten grondslag liggen aan de patrij-formatie. Daarom blijven ze altijd nieuw en actueel. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Havelte, M. Wabeke te Drimmrlen; te Ameide en TienhovenH. N. v. Hensbergen te Loenen; te Juk- Laatste berichten. Gromyko verzoekt uitstel bijeenkomst Veiligheidsraad. Gromyko, de Russische ver tegenwoordiger in den Veilig heidsraad, heeft verzocht de bij eenkomst van den Raad uit te stellen tot 10 April. Stettinius, de Amerikaansche gedelegeerde in den Veiligheids raad, heeft Lie, den secretaris generaal van de Vereenigde Na ties, medegedeeld, dat de Ver eenigde Staten eischen, dat de Veiligheidsraad op 25 Maart zal bijeenkomen. Ministerie Spaak in de minderheid. Nadat gisteren Minister Spaak de mlnistoriëele verklaring had verdedigd, word tot stemming over doze verklaring ovorgegaon. Van do 194 uitgebrachte stommen waren er 89 voor, 90 tegen en 15 blanco (afkomstig van de Li berale partij). De zitting werd vervolgens op geheven. Installatie Radioraad. De nieuw benoemde Radioraad zal heden door den Minister van O., K. enW., Prof. Dr G. v. d. Leuw, worden geïnstalleerd.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1