West-Zeeuwsch-Vlaamsche Brieves De Sanding op Bali. Wot Jlwde HcuU en U.A.lt.H. i/ooc Zeeland deden. Rustige bezetting, zonder dat er een schot werd geiost. Provincienieuws. VLISSINGEN. Het bestuur van de „De Ruy- terschool" is voornemens om met ingang van September de geheele opleiding uit Nijmegen terug te brengen naar Vlissin- gen. Om echter te slagen moet genoemd Bestuur zekerheid hebben, dat ruim 200 leerlingen behoorlijke huisvesting hebben. Aangezien alge'neele terug keer niet enkel een provinciaal belang is, maar vooral Vlissin- gen ten goede komt, wordt een beroep gedaan op de ingezete nen om een of meer leerlingen tegen normale vergoeding op te nemen. Zie de adv. in dit blad. Zaterdag vergaderde de Statencentrale Vlissingen der A.-R. partij ver vaststelling van de candidatenlijst voor de Prov. St. o.l.v. dhr A. Schout. De lijst werd als volgt samengesteld: i. A. Schout, Vlissingen; 2. A. Vingerling, Goes; 3. J. Marijs, Vlissingen; 4. J. de Buck, Kou- dekerke; 5. M. A. v. d. Putte, Souburg; 6. W. Poppe, Vlis singen; 7. J. Kodde, Biggeker- ke. De middag werd door ds Vreugdenhil met gebed beëin digd. In de Kinderleeszaal werd Zaterdagmiddag een schimmen spel opgevoerd onder auspiciën van de Z.V.U. Dit figurenspel, waarvoor de artistieke figuurtjes waren afgestaan door het Mu seum voor Ouders en Opvoe ders viel bij de vele aanwezige kleintjes zeer in den smaak. Op gevoerd werden „De bak kertjes", „Jantje in Modder- stad" en „De kwantjes". Wij laten hier een pro gramma volgen van de spor tieve ontmoeting tusschen de vertegenwoordigers van de En gelsche stad Rugby en die van Vlissingen, zooals men deze eind Aug. hoopt te organisee- ren. A. Voetbal: lo. Wedstrijd vertegenw. elftallen (15 deeln.) 2o. Wedstrijd schoolelftallen (15 deeln.). B. Tennis: 1 dames enkelspel; 1 dames dubbelspel; 1 heeren enkelspel; 1 heeren dubbelspel; 1 gemengd spel (8 deeln.). C. Athletiek: Heeren; 100 M„ 200 M„ 400 M„ 800 M„ 1500 M., 3000 M.; hoogspringen, ver springen; Olymp. estafette in omgekeerde volgorde, dus 100 M„ 200 M., 400 M„ 800 M. Da mes 100 M., 200 M.hoog springen, verspringenrelais (200, 100, 80, 60); 4 x 100 M. (2 deeln. p. nummer; max. 40 deeln.). D. Zwemmen: 100 M. vrije slag; 100 M. rugslag; 400 M vrije slag; 3 X 50 M. wissel slag; schoonspringenpolowed strijd; demonstratie in popdui- ken door de Vliss. zwemmers (15 deeln,). E. Tafeltennis: 1 dames en kelspel', 1 dames dubbelspel; 1 heeren enkelspel; 1 heeren dubbelspel; 1 gemengd spel (8 deeln.). F. Touwtrekken: Door een ploeg van 8 middelb. scholieren ben. 18 j. (8 deeln.). G. Demonstraties: lo. Rugby wedstrijd door Eng. sportmen- schen; 2o. Handbalwedstrijd door 2 Vliss. heerenelftailen (25 deeln.). Men ziet, een zeer gevarieerd programma. Stad van exposities. In het kader van de Maritieme Week past zeker ook een be- soek aan de Openb. Leeszaal, waar een schitterende collectie boeken en tijdschriften op zee- vaartgebied is bijeengebracht. Naast werken uit eigen bezit, treft men er veel aan, dat wel willend is afgestaan door het Ned. Scheepvaart-Instituut te A'dam, het Instituut voor Scheep- en Luchtvaart te R dam en de K.M. „De Schelde". Van zelfsprekend vindt men een speciale De Ruij ter-collectie, maritieme romans enz. Een groote afd. is gewijd aan den scheepsbouw, w.o. een map van de Mij. „De Schelde" met alle typen tot 1880 toe. Collecties met beschrijvingen en afbeel dingen van sieepbooten, onder zeebooten, paketvaa.t, scheep vaartlijnen, visscherij, enz. heb ben op de tentoonstelling een ruime plaats gekregen. Een platte grond van de „Oranje", die bij de repatricering zoo'n belangrijke rol speelt, trekt sterk de aandacht. „Schepen, die voorbijgaan", „Neerlanos zeemacht in oorlog" en het nieuwe tijdschrift „De blauwe wimpel", completeeren het zeer bezienswaardige geheel. Ook de stichting „Nieuw Walcheren" heeft in mag. „Corlas" een bijzondere bij drage geleverd in deze tentoon- stellingsweken. Bij het binnen-i treden in de ruime portiek trekt dadelijk de Nolledijk in wording de bijzondere belang stelling. Alles in miniatuur ziet men het buizenstelsel, keileem, zinkstukken met basaltbakken, grijpkraan, betonnen beetle's, de kop van de duinen met bun- keropstelhng, enz. Een aantal kunstfoto's brengt de droogma- kingswerken in beeld. Ter op luistering van de tentoonstelling exposeert de heer L. v. d. Steen een aantal uitstekende schilde rijen van Vlissingen voorheen en thans. Bij het betreden van de tentoonstellingszaal valt di rect het product van Walche- ren's grootste industrie, een model van het s.s. „Insulinde", op. Verder verdienen vermel ding de inzendingen van de Ijzergieterij Boddaert te Mid delburg, van Focus, de Vitrite- Works, de Zeeuwsche Confec- i tiefabriek, de „Vega", de fa. 1 Goedbloed en Koena. Verschil lende landbouwproducten, mi niatuur-landbouwmachines en -visschcrsvaartuigen herinneren aan de voortbrengselen der na tuur op en om ons eiland. En kele blauwdrukken van huizen bouw demonstreeren mede het streven om Walcheren weer nieuw leven in te blazen. IL Schreven wij Maandag over het werk van 't Roode Kruis, vandaag willen wij nog iets ver melden van hetgeen de ILA.R.K. in Zeeland gepres teerd heeft. Het werk van de H.A.R.K. is zeker niet minder omvangrijk. Dat blijkt bij lezing van het volgende Zeg het met cijfers. In Jan. 1946 waren in totaal over 't heele land verspreid aan onder- en bovenkleeren 1.323.669 stuks, waarvan aan diverse in stellingen 155.701 stuks, zoodat er voor de algemeene versprei ding 1.167.968 stuks overbleven. Amsterdam, Rotterdam en Den Haag kregen hiervan resp. 133.880, 144.982, 139.883 tuks. Middelburg 43.846, Terneuzen 21.831, Noord-Brabant 93.140,1 Utrecht 61.403, Limburg 131.719, Gelderland 215.293, Overijssel 41.919, Drenthe 47.513, Friesland j 39. 804 en Groningen 52.605. In procenten uitgedrukt is dit voor Zeeland 5.6. Gelderland 18.4 als hoogste en Friesland met 3.4 als laagste. Voor Vlissingen werden aan 10.109 personen over 3350 gezin nen uitgereiktheerenkleeding 4906, damcskleeding 6018, jou- genskleeding 116 j. 3379, meis jeski. 1—16 j. 3477, babykl. tot 1 j. 818, diversen 4204, samen! van de bevrijding tot 31 Dec. 1945 24.202 stuks, plus 642 paar I schoenen. Hoe de zaak marcheert. De verdeeling in Zeeland wordt behoorlijk gecontroleerd. Ook aan het bedienend perso neel wordt alleen op vergunnin gen het noodige verstrekt. Bleek er inderdaad, dat door onverant woordelijke personen verkeerde bevoorrechting plaats had, dan werden beambten of zelfs een heel comité van hun taak ont heven. Van binnengekomen klachten blijkt 90 pet. ongegrond te zijn, iedere klacht wordt echter be hoorlijk onderzocht. Indien er gegadigden voor kleeren of meubelen zijn, wordt, na indiening van een aanvraag formulier, aan de wenschen zooveel mogelijk voldaan. De vraag naar ondergoed is bui tengewoon groot. Op een vraag waar de meu belen zijn gebleven, die destijds door H. M. de Koningin zijn geschonken werd ons geant woord, dat deze alle op de juiste wijze zijn verdeeld. Het Roode Kruis en de H.A.R.K. doen al het mogelijke om de getroffenen te helpen. Laten dezen zich echter van hun kant ook niet onbetuigd la ten. Er wordt van U niet veel gevraagd, maar toont Uw dank baarheid door een klein briefje of een briefkaart te zenden aan de plaatselijke afdceling, waar op BÜ Uw erkentelijkheid uit spreekt voor de verleende hulp. Deze worden doorgezonden aan de buitenlandsche gevers, die voor deze vriendelijkheid zeer gevoelig zijn. Over de landing op Bali op 2 Maart j.l. schrijft ons André Schuwer, een Marine-correspon dent. „Het is mijn bedoeling Bali te bezetten, zonder dat er een schot wordt eelost." Zoo luidde het bevel van den Commandant van de troepen, die met de „Rocksand" naar Bali werden vervoerd. En er is niet geschoten. Zonder eenigen tegenstand is Bali bezet en de houding van ieder, die aan deze rustige ope ratie deelnam, was voorbeeldig. 's Morgens, juist bij het op gaan van de zon, ging om zoo te zeggen het doek voor de voorstelling op en kon men het prachtige decor voor de eerste acte bewonderende Balinee- sche Oostkust, Sanoer-strand, met op den achtergrond de palmen en op den voorgrond de zee van een wonderlijke diep-blauwe kleur. Hr. Ms. „Kortenaer" lag op eenigen afstand uit de kust, vlak bij de twee Nederlandsche Marine-LCT's (kleine landings booten), die zij den heelen weg geëscorteerd had. Verder ver spreid 3 LCT's met 200 voer tuigen en de twee troepen transportschepen. In de verte komt een Balinee- sche visscher in zijn prauw en gooit rustig zijn net uit, niets had waarschijnlijk beter de sfeer kunnen typeeren waarin deze landing werd uitgevoerd. Boven het eiland vliegen twee Engelsche jagers voor verken ning, maar het is eigenlijk niet noodig.... Daar gaan ze, de LCA's keu rig in formatie, met Engelsche Marir.nicrs ais roergangers. Op de linkervleugel 2 sloepen van de Koninklijke Marine met de beach-party. Recht op het strand aan, waar eenige groepjes te onderschei den zijn, Jappen, die thans of ficieel krijgsgevangen worden gemaakt. Maar er is nog een andere ti- guur, en hij is het eigenlijk, die, ons welkom heet op Bali, Meil-j leur, een Belgische schilder, die I hier reeds 14 jaar woont en met zijn Balineesche vrouw de Ne derlanders komt begroeten. Kunnen we beter welkom op Bali wenschen? Col. Kemp, de Britsche liai son-officier, die hier reeds eenige dagen vertoeft, handeit het officieele welkom snel af, een paar handdrukken, eenige ferme klappen op de schouders van oude vrienden en daar zijn we dan, Nederlanders, terug op Bali na 4 jaren Japansche be zetting. De troepen trekken onmiddel lijk door, het binnenland in, al lereerst naar een door lucht foto's ontdekte, nieuwe fabriek, 2 k.m. benoorden Sanoer. Ver der naar Den Pasar en naar het vliegveld Koeta. Den Pasar beteekende voor ons allereerst het Bali-hotel. Een keurige mandi-kamcr, een frisch bed, schoone lakens, na bijna 2 dagen op een volgepakt troepen-transportschip. Verder beteekende het de pa sar voor de fotografen en ca- mera-menschen, en last but not least het Hoofdkwartier, waar om half drie dezen middag de Nederlandsche en de Engelsche vlag in top werden geheschen. Om eerlijk te zijn, het zijn niet de eenige vlaggen op het eiland. Rood-wit ziet men ook hier en daat, zonder dat er evenwel eenig teeken van ver zet of ontstemming bij de be volking te bes. euren valt. Onze djongos draagt rood-wit en is een van de besten, die we ooit gehad hebben. Vriendelijk, voorkomend en hulpvaardig. En waarom zou hij geen rood wit dragen als uiting van zijn politieke gevoelens Morgen vroeg stoomt de kleine vtoot op naar Benoa, waar de port-party en 2 pele- tons van de Marine van boord gaan. En dan zal Bali voor een groot deel weer het oude Bali zijn, want insiders zeggen, dat er weinig, zeer weinig veran derd is op dit wondere eiland. En gelukkig maar 1 Solisten-concert. Zaterdag was het de tweede en laatste dag van het solisten-con cours. De voorz., dhr A. A. Mol van Rilland, heropende het con-1 cours, waarna direct een aanvang werd gemaakt met het zeer uit gebreide programma. Over be langstelling van de zijde van het publiek viel deze keer niet te kla gen. De burgemeester en de gem. secretaris, dhr A. de Beijl en de weth. Knoop en v. Popering wa-1 ren mede aanwezig. In de eere- aid. werd op muzikaal gebied buitengewoon veel gepresteerd en al moest de jury oordeelen, dat door een enkele speler iets te hoog was gegrepen, bijna alle eerste prijzen werden met lot behaald. De clarinettist, dhr J. W. Zwart uit Schoondijke, en de saxapho- nist, dhr J. J. Laernoes uit Mid delburg, toonden ongelooiclijke staaltjes van uithoudingsvermo gen. Enkele hoofdprijzen werden door loting aan de volgende win naars toegewezen. Hoogste ecre-afd.J. W. Zwart, Schoondijke, medaille aan geboden door „Uns Genoegen". Ecre-afd.C. M. Stokman, Wissenkcrkc f 25 aangeb. door de Gem. Vlissingen; A. Verburg, Wisscnkerkc, metalen aschbak, aangeb. door de Mij. „De Schel de". Afd. Uitmuntendheid: C. Joos- se. Middelburg, med. aangeb. door „Ons Genoegen"; W. C, Kempe, Wilhclminadorp, kandelaars aan geb. door „De Schelde". Eerste aid.: A. v. Wallenburg, Souburg, boekensteunen, aangeb. door Mij. „De Schelde". Tweede afd: J. Zuidweg, We- meldingc, med. aangeb. door Bond v. Buurtvcr. „Oranje en Vliss." Derde afd.. M. J. de Leeuw, Wemeldinge: Med. aangeb. door Bond Harm, en Fanf. gezcisch. Zeeland. Wat betreft de uitslagen laten wc hier de namen volgen van hen, die een eersten prijs wisten te bemachtigen: Derde aid. solisten; M. J. de Leeuw, bugel, Wemeldinge: 135 p.; D. Ver huist, bugel, Kortgene: 129 p.; W. Leempoel, bugel, M'burg: 128 p.; J, F. r. Roserclt, clarinet, Schoondijke; 126 p. Tweede afd. solisten: J. Zuidweg, trombone, Wemeldinge: 131 p.; R. A. Visser, es-bas, M'burg: 129 p. Eerste afd. solisten: P. r. d. Welle, trombone, Domburg: 133p.; W. Trei ters, piston, Rilland: 132 p.; Ai. r. Licrc, tuba, Kapelle: 130 p.; A. Blok, bugel, Rilland: 129 p.; M. Blok, bugel. Rilland: 128 p. Eerste aid. Duetten: D. Goedhart, sax-sopr. en C. M. r. Dijke, sax-alt, Arncmuiden128 p. Afd. Uitmuntend solisten: P. J. Scheffer, piston, Wemeldinge: 143 p.; K. dc Roay, trombone, Vlissingen: 131 p.; M. C. Stokman, tuba, Wis- senkerke: 129 p. Eere afd. solisten: C. Af. Stokman, piston, Wisscnkerkc (m. lof): ISO p.; Adr. Verburg, bariton, Wisscnkerkc (m. lof)145 p. Kwintet Ecre-afd.: J. J. Laroes, sax. sopr. A. L. Wallenbug, sax- sopr., J. Laramers, sax. alt., C. Hen- driksc, sax-tenor, J. Nicsthoven, sax-bariton, Middelburg: 123 p. Hoogste Eere afd. solisten: J. W. Zwart, clarinet, Schoondijke (m. lof): 159 p.; J. J. Laroes, sopr. sax. Mid delburg (m. lof): 154 p.; P. v. d. Walle, clarinet, Schoondijke (m-lof): 145 p.; W. Versprille, clarinet, Schoondijke: 141 p. Het was reeds laat toen dhr C. A. Blok, 2e voorz., het concours sloot. Hij bracht in 't bijzonder dank aan dhr J. J. Laroes Jr. voor het vele voorbereidende werk en aan de pianisten. De Zeeuwsche muzikanten kunnen op een zeer geslaagd concours terugzien. GOES. Ten bate van het comité „Ne derland helpt Indië" wordt a.s. Zaterdagmiddag in de „Pr. v. Oranje" een bridgc-wedstrijd georganiseerd. Men zie de adv. ia dit nr. „Bretagne, sprookjesland". Maandagavond voerde dhr Lode van Gent, die sprak voor de Ned. Reisvereen., zijn toe hoorders mee naar het sprook jesland Bretagne. In enthou siaste bewoordingen wist deze geboren Vlaming, die 5 jaar achtereen in deze zoo typische streek van Frankrijk heeft ver toefd ter bestudeering van taal, zeden en gebruiken, den Bre- tonncr en zijn land te schilde ren. Hij wees daarbij op de twee deelen waaruit de Breton- sche ziel is samengevoegd, de ziel van dc zee en de ziel van het land. Vooral de zee heeft den Bretonner gemaakt tot wat hij is, melancholisch, diep-reli- gieus met neiging naar het mystieke, maar tegelijk sterk bijgeloovig. De Brctonsche zwaarmoedigheid bleek duide lijk uit dc liederen, die dhr v. Gent op gramofoonplaten liet hooren. Verder liet hij door middel van prachtige lantaarn plaatjes iets zien van dc cultuur en dc godsdienstige gebruiken uit dit typische land. De kathe dralen, calvaries, triomfpoorten en beenderhuizen zijn vaak ju weeltjes van bouwkunst. Ook is Bretagne bekend door zijn klee derdrachten. Van verdwijnen is hier nog geen sprake. Men kent er nog meer dan 100 ver schillende nationale costuums. Het was zeker uit aller naam toen dhr C. C. Mantz, plaatse lijk consul der N.R.V., den spr hartelijk dankte voor zijn cau serie. Wij kunnen hier nog aan toe voegen, dat da Ned. Reisvereen. op 24 Mrt a.s. 40 jaar bestaat. In 1906 begonnen met 26 perso nen, telt de ver. thans 60.000 leden. Tijdens de afgeloopen 40 jaar werd door 312936 dames en heeren aan de reizen deelgeno men. We wenschen de N.R.V. toe, dat het weer spoedig mo gelijk zal zijn haar werk in den vollen omvang te verrichten en velen door het reizen schoon heid en levensvreugde te doen genieten, Chr, Fabr. en Transport- arbeidersbond. Maandag hield dc afd. Goes van den Chr. Bond van Fa- brieks- en Transportarbeiders een drukbezochte jaarvergade ring. Telde deze afd. bij de wedcr-oprichting in Dcc. 1944 een 35-tal leden, nu bedraagt het ledental 106. Na opening door den voorz., dhr F. P. J. Polderman, volgden dc versla gen, die oa. van meerdere loonacties getuigden, waarna dhr Braspenning als hoofdbe. stuurder de beginselen der Chr. vakorganisatie uiteenzette. De avond werd verder gevuld met tooneel, zang, muziek, enz. Dhr A de Lange sprak als voorz. van den Chr. Besturenbond het slotwoord. Klachten over vischverkoop. Een onzer lezers beklaagt zich over de wijze waarop de vorige week de panharing en schol verkocht werden. Wie een K.G. haring vroeg voor 60 cent en met een gulden betaalde, moest voor een: gul den meenemen, want geld werd niet terug gegeven. Een kind vroeg om 2 K.G. panharing en betaalde met f 2. Het moest toen ook voor f 2 meenemen. Iemand kocht een ICG. schol voor f 1,35. Toen hij met f 2 betaalde, werd de visch zonder meer in de mand terug gegooid. Gelukkig, aldus de inzender, waren er vischvrouwen uit Ar ncmuiden, die bun klanten fat. soenlijk behandelden en waar men zooveel kon koop en als men zelf wilde. KAPELLE. De bewoners van Dijkwel heb ben een aparte buurtvereen. ge vormd met als voorz. dhr J. G. v. Willcgeu, als secr. dhr H. J. v. d. Vrie en als penningm. dhr J, Zegers Vrijdagavond vergaderde de ver. Wijkverpleging onder voorz.schap van dhr A. Slabbe- koom. Uit het verslag van de penningm.esse, mevr. Hendrik- sende Vries, bleek, dat de re kening 1945 sloot met een saldo van f 1623,40 en de rekening T.B.C.-bestrijding 1945 met f 247.46. Er was een verzoek om meerderen steun voor de wijkverpleging evenals een ver zoek om een kraamverpleegster. Na een verslag van zr Kuiper volgde bestuursverkiezing. Ge kozen werden dhrn Aug. Slab- bekoorn en C. Traas te Bieze- linge, mevr. A. B. v. d. Have Wigman, mevr. A. F. Hendrik- sende Vries en Ds Drost te Kapelle Daar 2 leden van het nieuw gekozen bestuur aiet aanwezig waren kon niet worden vastge steld wie voorzitter is. Mevr. v. d. HaveLucieer, die zich niet herkiesbaar stelde, werd dank gebracht voor alles wat zij gedaan heeft. BIEZELINGE. Eén zwaluw.... Zondag heeft dhr C. P. Kant reeds een bad in zee genomen. Hij zal zeker wel de eerste zwemmer in Zeeland van dit seizoen zijn. KRUININGEN. Vrijdagavond werd het jaar feest gehouden van de C.J.M.V. onder voorz.schap van dhr A. Kievit. De secr., dhr Baveco, gaf een overzicht van het wel en wee der voorbijgegane ja ren. Het stuk „Eerloos" in 3 bedrijven werd daarna goed ge speeld, evenals enkele voor drachten en een pantomime. Ds Mortier sloot deze goed ge slaagde bijeenkomst. HEINKENSZAND. Zondagavond sprak hier dhr R. Zuidema uit Goes over „Lij den en leven in Buchenwald". Het was een goede avond. Zaterdag werd alhier een propaganda-avond gegeven dooi de gymnastiekver. „De aanhou der wint" uit 's Gravenpolder. Dr Staverman opende de avond en wees er op, dat het de be doeling is, ook hier een vereen, op te richten. De dames en heeren lieten keurige staaltjes van gymnastisch kunnen zien. Voorts werden 2 voordrachten ten beste gegeven. Dr Staver man bracht na afloop dank aan de vereen, uit 's Gravenpolder voor het gepresteerde en dhr Houtzager voor de muziek. Ve len gaven zich als lid op voor de nieuwe vereen. BAARLAND. Vrijdag vierden de Geref. J.V. en M.V. hun jaarvergadering. Er werden 2 onderwerpen be handeld, n.l. „Het gebedsleven" en „Ons Indië". Verder werd de avond gevuld met zang, samen spraken, enz. Ds de Ruiter sloot deze bijeenkomst. Z1ERIKZEE. Op de Zaterdag gehouden vergadering van dc Centr. A.R. Kiesverecn., kieskring Zierik- zee, bleek bij stemming voor candidaten voor de Prov. St. de uitslag te zijn: 1. A. M. d. Boer, Z.zce; 2. A. A. v. Eeten, N.kerk; 3. J. J. v. d. Ende, Z.zee; 4. Jac. v. Splunter, Zon- nemaire; 5. W. v. d. Berg, Bruinisse; 6. S. Overbeek, N.kerk; 7. J. C. Spaans, Z.zee; 8. J. A. v. Waveren, Haamste de; 9. W. v. Hoeve, Sirj.land; 10. I. A. Catsman, Br.haven. ANNA JACOBA POLDER. Vrijdagavond vergaderde de A.R. Kiesvereen. o.l.v. dhr J. P. v Djjk De candidaten voor de Prov Staten werden vastge steld. Een nieuw bestuur werd gekozen, bestaande uit dhrn: J. P. v. Dijk, P. Boudeling, M. Nelisse, P. Bolier en A. C. Wisse. OUWERKERK. Het muz.gezelschap „Nieuw leven" hield op 14 Mrt haar jaarvergadering. Dhr Boot opende de avond en begroette enkele nieuwe leden. De reke ning geeft een saldo van f 562,61. Dhrn P. Vijverberg en A. de Later werden in hun be stuursfunctie herkozen. Een commissie ter inning der dona. tiegelden wordt gekozen. Daar na wordt gesproken over de be zetting der instrumenten. KAMPERLAND. Vrijdagavond kwam hier de C. H. Partij onder voorz.schap van dhr N. v. Dalscn bijeen. Wegens vertrek van den voorzitter naar Leiden, zal het voorzitterschap worden waargenomen door Ds P. Six Dijkstra. De kwestie der can- didaatstelling werd besproken. Als nieuw bestuurslid werd gekozen dhr A. de Groot. HAAMSTEDE. Woensdagavond kwam dc afd. HaamstedeBurgh van de Ned, Chr. Landarbeidersbond in feeste lijke jaarvergadering bijeen. Uit de. jaarverslagen bleek, dat hef ledental flink boven het peil van 1941 uit komt ea dat de afd. kas tr goed voor staat Dhr Vingerling uit Goes sprak een pakkend propagandawoori THOLEN. Dhr G. Foppen heeft zijn be noeming tot dir. van de gasfa briek te Putten aangenomen en tegen 1 Mei a.s. ontslag als zoodanig te Tholea gevraagd. Vrijdagavond kwam de A.R. Kiesvereen. bijeen. De voorz., dhr H. Jansen, opende de ver gadering met gebed. Hierna werd de lijst vastgesteld van eventueele candidaten voor de Tweede Kamer. Een geanimeerde bespreking volgde over de voorstellen van het bestuur over de samenstel ling van de groslijst voor de Prov. Staten. Besloten werd in alphabeti- sche volgorde de namen voor te dragen van H. Jansen, M. r. d. Hoeven, Th. Dijkslag, Looyenga, J. v. d. Slikke, M. Versluijs en P. Boudeling. Eerstdaag zal een aanvang worden gemaakt met de restau ratie van de in Gothischen stijl gebouwde Ned. Herv. Keik. Een groote partij steen is hier voor reeds aangekocht. HULST. Doodelijk ongeval. Maandagmorgen had hier een ongeval met doodelijken afloop plaats. Een pirn. 17-j. jongen kwam met zijn fiets in een tramrail terecht en raakte daardoor de macht over zijn stuur kwijt. Hij kwam te val- j !ea, terwijl op hetzelfde mo ment een autobus passeerde. Hoewel de chauffeur dadelijk stopte, kon hij niet verhinde ren, dat de beide wielen over den jongen heen reden. Deze was onmiddellijk dood. Lijfstraffen verboden. In de St Crt. is een beschik- king van den minister van Jus- titie, betreffende de bewarings- kampen opgenomen waarin o.m. I wordt bepaald, dat de bewaarden arbeid moeten verrichten voor de gemeenschap, bij voorkeur voor het Rijk of andere publiekrech telijke lichamen. Door de week moet over het algemeen 8yi uur per dag ge werkt worden. Op Zon- en feest dagen wordt het werk zooveel mogelijk stilgelegd. De arbeid moet zooveel moge lijk in overeenstemming zijn met ieders opleiding, aanieg en per soonlijkheid. Op den Zondag en de Algemeen Chr. feestdagen wordt niet gewerkt, behoudens in noodgevallen of tb.v. den huis- houdelijken dienst in het kamp. De geestelijke verzorging be rust bij de geestelijken aan het kamp verbonden. De bewaarden mogen tenminste eenmaal per maand een brief verzenden en ontvangen en ook eenmaal per maand bezoek ontvangen. Het opleggen van lijfstraffen en collectieve straffen is verbo den. IL Op de vergadering, enkele we ken geleden in Middelburg, toen de heeren de Wilde en v. d. Heuvel voor de Prot. Chr. landbouwers en landarbeiders spraken, zei een der vragen stellers het zoo juist, dat men in Holland niet moest spreken over die goede stemming, die op het platteland van Walcheren heerscht. Men zou hetzelfde woordelijk kunnen overnemen voor West Zeeuwsch-Vlaanderen. Ik las nog pas een artikeltje, dat, laat ik het maar vrij weergeven, sprak over die brave, gemoede lijke menschen uit het land van Cadzand, die zich zoo ijverig inspannen en zoo dankbaar en tevreden zijn voor alles, wat men voor hen doet. Dat is, laat ik het maar heel duidelijk zeg gen, niets anders dan „boeren bedrog". De stemming is ook in deze streek niet zóó, als men het in de krant zoo gaarne schijnt te schrijven. Daarvoor is men hier veel te nuchter. Dat wil nu niet zeggen, dat men hier meer dan in andere getroffen streken heel den dag zit te zaniken, dat men niet werkt. Gelukkig niet. Wat mij pas in Den Haag over kwam, dat men op den hoek van een stiaat fluistert: Engel- sche sigaret, meneer, Shag, me neer, dat overkomt ons hier gelukkig niet. Maar toch zijn er vele zaken, waar men onge rust en ontevreden over is. In mijn vorigen brief schreef ik reeds over de tegemoetkoming in de oor logsschade, en we gullen het herhalen, zoolanq tot het in Den Haag doordringt: Geen vergoeding op basis 1940, want dan zijn de geteisterde st'reken voor vele Jaren doodarm en hebben ze geen bestaansmogelijkheid. Wij zijn, evenals Walcheren, de dupe geworden en we dra gen het, maar heel Neder land „de schouders er on der". W ij weten niet, wat honger is. Er zijn gelukkig, tijdens de bezetting, boeren geweest, die hielpen, trouwe vaderlanders. Ik breng hen een ecresaluut. Elke keer, dat ik in St. Mi chielsgestel een brood ontving, geleverd door een boer, die de richtprijs of niets berekende, heb ik tot mijn mede-gijzelaars gezegd, daar zijn toch beste boeren in ons landje. Ook in Axel, ook in Goes. Weet je het nog, kameraad uit Axel en Goes? Toen we in onze cabine in Blok 4 cn later in Blok 2 ons eigengekookt middagmaal aten? (Dit tusschen twee haak jes.) Maar, en ik keer tot mijn uit gangspunt terug, evenmin als wij weten, wat honger is, weet het Westen, wat puin is, weten ze daar, wat het is, maanden in puin te leven. W ij weten het. En, al mag ik persoonlijk eiken dag God danken, dat mijn huis gespaard bleef, ik heb zooveel ellende gezien, dat ik het niet genoeg de heeren in Den Haag kan zeggen, denk U toch even diep in, wat het is, als alles weg is. En nu heeft men daar niet ge noeg inzicht voor wat gebeurd is in die dagen, toen wij reeds vrij waren cn onze eigen boontjes moesten doppen. Mei 1945 kwam Holland vrij, We staken de vlag uit, toen Brussel zoo ineens op het einde van het nieuws verteldeNog gauw even een bericht, dat ons zoo juist bereikte: Holland ge capituleerd. Wat waren we blij. We hadden van October 1944 tot Mei 1945 gemaakt, wat er van te maken was. Daar was een M.G. in Brussel, later in Brabant, men vertelt er veel kwaads van, maar ze hebben moeten werken onder omstan digheden, waar heer Bureau- c r a t i u s geen begrip van heeft. En toen heer Bureaucratius herleefde, toen zijn honger was gestild, toen zijn we even stil geweest. We hadden in onze onnoozelheid gemeend, dat wer kelijk Herrijzend Nederland dat spook niet meer zou dulden. Maar wat zijn we teleurgesteld. Mag ik eens een typeerend voorbeeld noemen? De grossiers ia West Zeeuwsch-Vlaanderen hebben in dc dagen na Oct. 1944 „ge wurmd" om de streek van le vensmiddelen te voorzien. Het depót waar alles gehaald moest worden was Hulst. De vrachten naar het Westen bedroegen 134 tot 2 cent per K.G. De wette lijke winst op verscheidene ar tikelen was beduidend minder. De waarnemend voedselcommis- saris (een man met gezond ver- 1 stand) gaf verlof de vrachten I in den prijs te berekenen. Als dat niet was gebeurd, had het land van Cadzand honger gele den. En de grossiers hebben bij dag en halve nachten geploeterd, j om dc menschen op hun bon to geven, wat hun was toegewe zen. Maar, toen kwam Mei 1945. Nederland was vrij. Gelukkig. Gode zij dank. En nu kan ik een heel bock schrijven, maar ik heb helaas alleen mijn „Zceuwsch Dagblad" en dat is door de papierschaarschte nog zoo klein. De opsporings ambtenaren kwamen terug. De „Prijsbeheerschingsdienst" ia Terneuzen kwam terug. St. Bu reaucratius kwam terug. De 1 „Vrije republiek Zeeuwsch- Vlaanderen", zooals men ons in Brabant noemde, verdween. En op een goeden dag kre gen al de grossiers van West Zeeuwsch-Vlaanderen een pro- ces-verbaal. En ze moesten ko men voor den Rechter in Ter neuzen. Lk zat toen in mijn vrachtwagen bij de muziektent op de Markt in Terneuzen. En ik wachtte. Ik dacht toen nog in mijn onnoozelheid, dat zoo dadelijk al die grossiers uit het gebouw zouden komen met een lintje in het knoops gat, omdat zij het waren ge weest, die het land van Cad zand hadden behoed voor hon ger. Eindelijk zag ik ze, maar zon der lintje, maar met den eisch van een principicele boete van 30 gulden. En dat hebben zn moeten betalen ook. Het was toen, dat mijn ver trouwen ir. Herrijzend Neder land voor het eerst een schok heeft gekregen. Er zijn meer dere schokken gevolgd, maar dat laat ik nu even rusten. Zie, ik vind de Prijsbeheer- sching een prachtig ding. Maar ik weet ook geen instituut, dat in dc praktijk zooveel onbillijks heeft uitgevoerd als deze dienst. Als een opsporingsambtenaar bij je komt en zegt: Ja, meneer, het is waar, u moest zoo doen, maar ik moet proces verbaal opmaken, dar. is het wel ver gekomen. Dat is St. Bu reaucratius in vol ornaat. Ik heb dit even willen vertel len, omdat het me al lang zwaar op de maag lag, maar ook om te typeeren, hoe de toestand in het bedrijfsleven thans is.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 2