iemnvscke. at/and ohdec wuivende- Het iïrinsettyk P-oac ceis-. op De toestand in indië. let conflict, in ie Rotterdamsche havens. Auto's voor sitsen. DE BILT ZEGT» Hst Chr. Onderwijs in nood. Wat denkt U van een week-end 9 naar iOsIo a De toekomst van Italië. Bezoek aan de Scandinavische landen. Moeilijkheden in de mijnen. Godsdienstig leven in Japan. De sinaasappelen worden nu toch gelost. De Rijkspostspaarbank. Algemeene verwording. „Lenteweer". In den ochtend koud, met plaatselijk nevel. Overdag ge deeltelijk bewolkt. Overwegend droog, vrij zacht. Matige wind tusschen Zuid en Z.-W. Bedoeld is de nood ontstaan door gebrek aan personeel voor de scholen. Vóór den oorlog was er een overschot. Maar reeds In 't voorjaar van 1942 werd door deskundigen voorspeld, dat in 194S het sur plus zeker verdwenen zou zijn. Zij grondden deze verwach ting o.m. op het lelt, dat in 1943, 1944 en 1945 de Protes- tantsch-Christeliike Kweekscho len resp. 87, 137 en 123 onder wijzers minder zouden aileve- ren, dan er noodig zouden zijn. De voorstelling is juist ge weest, zooals nu blijkt. In een onzer schoolbladen stond onlangs te lezen: „Er zijn nu al scholen waar de per soneelsbezetting zoo zwak is, dat de leerlingen bij beurten van één leerkracht les ontvan gen". Ook in Zeeland zijn er heel wat scholen, die in nood verkeeren. En de toestand zal nog erger worden I Immers de behoefte aan per soneel wordt grooter, daar het Christelijk onderwijs zich nog steeds uitbreidt, terwijl het aantal leerlingen der kweek scholen in den bezettingstijd daalde. Ook zal het leger veel onderwijzers uit de scholen halen. Als we bij 't bovenstaande nog in aanmerking nemen, dat het onderwijs door inbeslagne ming van gebouwen, door eva cuatie e.d. reeds erg gehandi capt is geweest, dan blijkt te duidelijker, dat er nood is. Wat kan nu gedaan worden ter verbetering? Allereerst moeten de ouders zich helder bewust maken, wat de nood bij 't Christelijk onder wijs beteekent. De Christelijke school is altijd de grondslag ge weest van het Christelijk ele ment in ons volksleven, gods dienstig, maatschappelijk en staatkundig. En daardoor van groote beteekenis voor heel ons volksbestaan; want het Chris tendom beïnvloedde ook de volkskringen buiten de grenzen van het orthodoxe Christendom. Wordt die grondslag zwak ker, dan zal dat noodwendig invloed hebben, niet alleen in de orthodoxe kringen, maar ook daarbuiten. Een duidelijk voorbeeld van de groote beteekenis van het Christendom voor ons volk le verde de bezettingstijd. Kwa men niet de ondergrondsche verzetslieden overwegend uit orthodoxe kringen Merkwaar dig een vooraanstaand verzets man zei mij onlangs, dat de lessen in Vaderlandsche Ge schiedenis op de Christelijke school hem tot zijn verzet had den gestimuleerd. Daar hebt ge het Christendom door middel van het Christelijk onderwijs als een schoone kracht wer kend voor ons volksbestaan. Die kracht kunnen we niet missen, mogen we ook niet la ten verzwakken. Niet met het oog op mogelijk nieuw verzet in de toekomst, maar vooral niet met het oog op ons breede volksleven, 't Christendom moet daar zuurdeesem blijven. Daar om mag het Christelijk onder wijs niet in nood zijn. De ouders moet die nood zien als een gevaar en daarom hun kin deren, die daarvoor in aanmer king komen, bezielen met be geerte om dat onderwijs te dienen. In de tweede plaats heeft ook de regeering een taak. Zij moet de finantieele posi tie van den onderwijzer verbe teren óf aan de schoolbesturen de vrijheid geven, dat te doen. Het onderwijzerssalaiis moet verhoogd worden. Ik laat hier volgen, wat ik vond in een on derwijsblad. Een 21-jarige on derwijzer verdient in een eerste klas gemeente een netto-bedrag van f 116,24 per maand. Een ty piste, met diploma-Mulo en -typen gaat onmiddellijk aan 't verdienen (terwijl een a.s. onderwijzer na zijn Mulo-exa- ZEEUWSCH DAGBLAD 1e JAARGANG No. 294 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Abonn.prjja ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274280, Bijkantoren te Vlissingcn, Middelburg en Torneuzon. Woensdag 20 Maart 1946 Advcrtontloprys 12% cent por m.m. Men schrijft ons van Malakka: De Zeeuwen van de Brigade Mariniers, die op het oogenblik op Malakka vertoeft in afwachting van de doorzending naar Indié, waren de eersten, die dezer dagen hun verbondenheid aan hun geboortegrond en hun onderling laamhoorigheidsgcvoel demonstreerden door het organisecrcn van een Zecuwschen avond. In de rimboe van Malakka, op een afgelegen onderneming, was het een samenzijn, dat, ondanks de tropische warmte, her innerde aan een dorps festijn op een van de eilanden aan de Schelde. De verlaten Chincesche school was omgetooverd in een tooneelzaaltje met podium en décors. Er was een cabaret programma en een band zorgde voor de muzikale omlijsting. Een Zeeuwsche bakker had echte babbelaars gemaakt en zoo zaten ze bij elkaar, van zeven uur tot bij elven. Het initiatief tot dezen avond was genomen door burge meester K. Fabius van Oostkapelle, thans kapitein der Mari niers en commandant van het Motortransportbataljon der Bri gade. Hij werd bijgestaan door den officier van ontwikkeling en ontspanning der Brigade, lt. de Maagt van Hontenisse. Kapitein Fabius hield een causerie, waarin hij het lijden en strijden van Walcheren tijdens en na de bezetting schil derde. Zonder twijfel hebben onze Zeeuwsche mariniers, die dezen avond meer dan anders met hun gedachten bij de men- schen thuis waren, opnieuw de bezieling gevoeld, die er uit gaat van een eendrachtig samen optrekken in nood en tegen slag. Of de Zeeuwen naar het voorbeeld der vaderen over de zeeën zwalken of ergens in de rimboe zitten, of dat zij thuis hun bedrijf opbouwen, zij zijn één. Daaraan gaf ook het ge slaagde initiatief van kapitein Fabius uiting, men nog 4 jaar moet studeeren voor 't Kweekschooleindexa men) en ontvangt op 21-jarigen leeftijd f 125 tot f 150 per maand. Zoo zou er meer verge lijkingsmateriaal te geven zijn, met de conclusie: Bijna overal verdient men meer dan voor de klail Ik weet wel, dat ik zou kun nen wijzen op enkele lichtpun ten bij 't onderwijs (als pen sioen, lange vacanties e.d.), maar ik zwijg verder over de materieele zijde. Om reëel te blijven meende ik op 't lage sa laris te moeten wijzen. Maar er mag toch niet al te groot gewicht aan gehecht wor den bij de overweging, of men zijn kind zal geven voor 't Christelijk onderwijs. Mussert zal geen gratie vragen. Naar wij vernemen, heeft ir Mussert verklaard, dat hy, wan neer het tegen hem gewezen vonnis van het Bijzonder Gerechts hof door den Bpzonderen Baad van Cassatie mocht worden be vestigd, geen gratieverzoek zal indienen. Het vliegveld op de rotsen. Zooals men in ons nummer van gisteren heeft kunnen lezen, zal de K. L. M. m. i. v. 1 April de luchtdienst op Oslo hervatten. Het heropenen van dezen dienst Want er wordt aan een sala- 0p Noorwegen heeft meer dan risverbetering gewerkt. Men. schelijkerwijs gesproken zal zij wel gauw komen. En afgezien daarvan: het Christelijk onder wijs moet geholpen worden. Het is uit het geloof ge groeid, het zal tenslotte uit het geloof blij- v e n leven, tegen alle ma terieele bezwaren in. Als de ouders zich oefenen in 't geloof, ook in 't geloof, dat het dienen van 't Christelijk onderwijs dienst van God is, waartoe Hij roept, en waartoe Hij drin gend roept als er nood is, is, dan komen de kinderen, zien aanbieden voor dien dienst, ge stimuleerd door de ouders. God geve, dat spoedig de fi- nahtieele verbetering mag ko men. Maar vooral ook, dat de ouders hun kinderen allermeest zenden uit het geloof, dat de Heere den dienst in het Christe lijk onderwijs wil gezien heb ben als flenst van Hem, als een noodzakelijke liefdedienst, waartoe Hij dringend roept. M. H. Een geheime overeen komst? De diplomatieke correspondent van de New-York Herald Tri bune heeft publicaties gedaan over een geheime overeenkomst omtrent Italië, welke op de con ferentie van Teheran tusschen Roosevelt, Churchill en Stalin gesloten zou zijn. Deze overeenkomst zou drie punten omvat hebben. Ten eerste: Italië zal voor altijd zijn kolo niën moeten missen; ten tweede: Italië zal geen vlootmacht in de Middellandsche Zee meer mogen bezitten; ten derde: de stad Triëst zal tot internationaal gebied wor den verklaard. Thans is de reis van Prinses Juliana en Prins Bernhard naar de Scandinavische landen vastge steld. Het Prinselijk paar zal op Vrijdag 5 April met eigen vlieg tuig naar Kopenhagen vertrekken. Waarom deze reis? Nederland is grooten dank èn aan Dene marken èn aan Zweden verschul digd voor alles, wat deze beide landen tijdens en na de bezetting deden tot leniging van den gees telijken en stoffelijken nood ten onzent. Het verheugt de Neder landsche regeering zeer, dat Prin ses Juliana en Prins Bernhard dezen dank van ons volk in eigen Het Prinselijk paar bezoekt eerst Kopenhagen, vervolgens Stockholm, tenslotte Oslo. Het bezoek aan Oslo draagt een be- lcefdheidskarakter. Te Kopenhagen gearriveerd, zijn onze Prins en Prinses gasten bij den Kroonprins van Dene marken. Zij logeeren te Amaliën- borg. Op den dag van aankomst op Zaterdag 6 April zullen in de ambassade de decoraties aan de Denen en enkele Nederlanders uitgereikt worden. Als uiting van dank voor alles, wat dezen deden gewone beteekenis En wel omdat Fornebu, het vliegveld van Oslo, een geschiedenis heeft. Tot kort voor den oorlog maakte de schil derachtige maar moeilijke ligging van deze plaats het voor vlieg tuigen onmogelijk er te landen. Met pneumatische boren en dyna miet is toen Fornebu uit de rot sen van Noorvvegens kust ge houwen en op 1 Juni 1939 kon ook de K.L.M. haar dienst op Oslo, de z.g. „Norwegian Air Express", in samenwerking met de Noorsche Luchtv. Mij. openen. Tot het einde van den zomerdienst 1939 werd deze verbinding onder houden, terwijl het volgend voor jaar, op 1 April 1940 de dienst op Oslo weer werd opgenomen. Helaas, acht dagen later vielen de Duitschêrs Noorwegen binnen en moest de dienst gestaakt wor den. Maakten onze vliegtuigen voor den oorlog een tusschenlanding in Christiansand, thans wordt in één sprong de afstand Amster damOslo afgelegd, waardoor de reis slechts vier uur duurt, 's Middags vertrekt U van Schip hol en 's avonds landt U in Os lo. Op het etensuur, dat geduren de de vlucht valt, bent U de gast van de K.L.M. Voorloopig zal de verbinding met Oslo alleen door de K.L.M. worden onderhouden; t.z.t hoopt Det Norske Luftfartselskap, een Noorsche luchtvaartmaatschappij in oprichting, eveneens op dit tra ject te gaan vliegen. De atoom-spionnage in Canada. De Canadeesche premier, Mac kenzie King, heeft aan het Huis van Afgevaardigden medegedeeld, dat een Russische kantoorbedien de bij de Sovjet-ambassade te Ottawa heeft verklaard, dat zijn land Canada als basis voor spion- nagehandclingcn tegen Engeland en Amerika gebruikte en dat men bezig was een vijfde colonne in Canada in het leven te roepen, Nog steeds voorberei dende besprekingen. Er zit nog weinig schot in de onderhandelingen. Het belangrijkste nieuws van de laatste dagen is, dat Dr van Mook en zijn cchtgenoote tege lijk met Sjahrir en Sir Archi bald bij generaal Stopford heb ben gedineerd en dat door de voorbereidende subcommissies druk vergaderd wordt. De toestand op Java, aldus een bericht uit Batavia, i9 nog ge spannen. Welingelichte kringen verklaren, dat er misschien een wapenstilstand zal komen, terwijl de onderhandelingen voortgang hebben. Uit Bali komen goede be richten. In tegenwoordigheid van den Nederl, Indischen legercom mandant hebben 700 Balineezen trouw gezworen aan het Neder- landsche gezag. Het geheele eiland ia rustig. Uit een tweetal overgangstijd naar de komende periode van den nieuwen rijst oogst op Java. Rijsttekort op Sumatra. Volgens de berichten is de voedselpositie aan de Westkust van Sumatra zorgwekkend, Er bestaat een ernstig tekort aan rijst cn zelfs de distributie van den kleinen voorraad wordt on mogelijk gemaukt door het gebrek aan vervoermiddelen. De Japaneezen op Java, In sommige deelen van Oost- Java hebben de Japanneczen, voor. deel trekkend uit den politickcn toestand, kolonies gevormd, welke in hun eigen onderhoud voorzien. Zij bebouwen den grond, houden vee cn vervaardigen zelfs artike len om te handelen. Volgens berichten van geallieer den hebben de Japanneezcn hun kampen opgetuigd met vele luxe artikelen en zijn zij niet geneigd hun gemakkelijk leven op te ge ven voor gevangenschap op de eilanden van den Riouwarchipel, ten zuiden van Singapore. Klachten over het weg- loopen van arbeiders. In de vergadering van den mijnindustrieraad werd uitsluitend gesproken over moeilijkheden, die in de laatste dagen voorkomen, n.l. dat verschillende arbeiders van eenige mijnen naar aanleiding van klachten o.m. over distribu- plaatsen komen nog berichten van tie, regeling van schafttijd en activiteit van de terroristen. busvervoer, het werk verlaten. Uit M c d a n daarentegen 1 De M.I.R. constateerde, dat de wordt gemeld, dat in het gebied wijze, waarop de klachten zijn rondom die stad een Indonesisch behandeld, steeds behoorlijk is militair bestuur is ingesteld, en geweest. Zij i9 unaniem van oor- dat „de sociale revolutie" op Su- deel, dat een behoorlijke samen- matra's Oostkust gestadig voort- j werking en bedrijfsgemeenschap gang vindt. slechts kunnen bestaan bij inacht- Distributie van rijst op Java. ne™ng v'an de gezagsverhouding m t> 4. t c±. en dat ontoelaatbaar moet Te Batavia heeft men eenige wordetl geacht het werk neer te dagen geleden een aanvang ge- j t|rwij, er kIachtcn in be. maakt met de distributie van rijst, heling zijn 0f nog geen Deze komt in het bijzonder den klachtenBzijn ;ngediend. 6 Indonesischen bewoners ten goede. Ieder krijgt 200 gram rijst per dag en 300 gram bloem per maand. De distributie van ingevoerde rijst kan als een noodmaatregel beschouwd worden voor den Dit is ongetwijfeld Juist. Maar de vraag komt op: wat wordt er gedaan, om aan dergelijke ontoelaatbare en revolutionnaire practijken een einde te maken? De Christelijke Jongemannen- vereeniging in Japan, die geduren de vier jaren haar werk moest staken, heeft nu haar werkzaam heid weer opgenomen. Dit ge schiedde in een conferentie, waar 400 Japanse studenten hun studie makkers uit de Vcreenigde Staten en Canada plechtig beloofden broederlijk en vredig samen te werken. De bekende Dr Toyohiko Ka- gawa, die meermalen gevangen is genomen op grond van zijn op positie tegen dc geweldpolitiek van de hcerschcnde militaire kliek, heeft kort geleden een merkwaar dige uitspraak gedaan. Tot een vertegenwoordiger van de United Press zei hij: „Zelfs al had God de Japanners de atoom bom laten uitvinden ir.plaats van de Amerikanen, dan zou Japan toch het zedelijke recht niet heb ben gehad den oorlog te winnen." De nederlaag van zijn land schrijft hij meer toe aan het ze delijk verval dan aan gebrek aan militaire hulpbronnen. De mo reels houding van de geallieerden is volgens hem op geen enkele wijze aanvechtbaar, maar de wij ze, waarop de Japanners den oor log begonnen en de schandelijke voor ons Nederlandsche volk. In den avond is er 'n galadinerdaden, die zij hebben begaan, dra persoon te Kopenhagen en Stock-1 ten hove door den Koning van 'gen noodzakelijkerwijze de'kiem holm willen overbrengen. Denemarken aangeboden. van den nederlaag in zich. Ten aanzien van het conflict acht, de leverantie hiervan zal in de Rotterdamsche haven, slechts 1/30 deel van het totaal over het niet-lossen van een uitmaken, schip met sinaasappelen uit Men is geneigd zich af te Spanje, heeft de burgemeester, vragen, welk belang er mede mr P. J. Oud, in een perscon- gediend is, als men deze s'naas- ferentie eenige mededeelingen verstrekt. Mr Oud deelde mee, een ge sprek te hebben gehad met den minister van Sociale Zaken, den heer Drees. „Iedere Neder lander", zoo zeide hij, „is vol komen vrij over Spanje en Franco te denken, zooals hij wil, maar de vraag of er han dels- of diplomatieke betrek kingen met dat land zullen zijn, is een zaak, die wij aan de re geering moeten overlaten, on der controle van de volksverte genwoordiging. Doen wij dat niet, dan zal dit leiden tot volslagen anarchie. Laten wij de principieele zijde van de kwestie buiten beschou wing, dan komen wij tot de conclusie, dat het niet lossen van sinaasappelen niemand an ders benadeelt dan ons eigen volk. Het betreft hier een han delstransactie met Spanje: Ne derland heeft reeds Philipsarti- kelen, pootaardappelen en sui kerbietenzaad geleverd. Nu is het de beurt om zelf iets te ontvangen. Aan ons zullen worden gele verd sinaasappelen, glas, kurk, hout en wijn. Om glas en hout zit Nederland bitter verlegen. Wat den wijn betreft ,die mis schien overbodig zal worden ge- appelen in de haven laat beder ven, want daar komt het op neer. Het voedsel is thans nog wat eenzijdig en het weer standsvermogen tegen verschil lende ziekten kan bij de kinde- Nijpend probleem voor de volkegezondheid. Aan een adres van de K. N, A. C, aan den raad van ministers betreffende het vraagstuk der doktersauto's, is het volgende ont leend Na de bevrijding tot eind Fe bruari 1946 zijn slechts 164 nieu we auto's aan artsen verstrekt. Bovendien werden 94 „dump"- wagens toegewezen. Voor het lenigen van den a I - lergrootsten nood zouden 1356 auto's noodig zyn voor art sen, tandartsen enz. Om in de normale behoefte te voorzien zou den bovendien nog 3000 auto's beschikbaar gesteld moeten wor den. Om te komen tot oplossing van dit voor de volksgezondheid nij pende probleem, zal het noodig zijn het kwantum personenauto's waarvoor import door de regee ring is aangekondigd, met 5000 a 6000 stuks te verhoogen, speciaal voor de medici. De K.N.A.C, dringt er op aan hierbij spoed te betrachten, daar men er in verband met de situatie in de auto-industrie op moe: re kenen, dat wie het eerst koint het eerst maalt Critieke situatie in Mandsjoerije. De buitengewone ambassadeur der Ver, Staten in China, gene raal Marshall, tijdelijk te Was hington teruggekeerd, heeft al daar de verklaring afgelegd, dat de situatie in Mandsjoerije „bui tengewoon kritiek" is. Hij zeide de volgende twee maanden van enorm belang voor China en den toekomstigen wereldvrede te ach ten. Hij deelde mede, dat thans een Chineesch leger naar Mantsjoe- rije onderweg is. De nationale Chincesche troepen bestaan uit 250 divisies, waarvan 39 door Amerikanen opgeleid, het commu nistische leger bestaat uit 1300000 man. Het Chineesche persbureau Central News meldt, dat 13 trein ladingen Sovjet-Russische troe pen uit het Zuiden in. Charbin zijn aangekomen en na kort ver blijf zich in Oostelijke richting hebben begeven. Communistische troepen staan voor de stad. Japansch dorp door lavastroom bedreigd. In een rhythme van twaalf de tonaties per minuut spuwt de vul kaan Sakoerayima asch en lava uit. De lavastroom is een K.M. breed en 12 M. hoog en komt per dag 300 M. vooruit. Het dorp Koerokami, waar 165 huizen staan die door 800 men- schen bewoond worden, wordt rechtstreeks bedreigd. Men voor ziet, dat dit dorp onder de lava bedolven zal worden. Maandag is voor het eerst na den oorlog een schip onder Fin- ren vergroot worden door het sche vlag de Rotterdamsche eten van sinaasappelen. Het is haven binnengevaren, dus alleszins van belang, dat het fruit hier binnenkomt. „Ik acht mij niet verant woord", zoo besloot de burge meester, de zaak op haar beloop te laten en daarom zal ik een oproep voor vrijwilligers laten uitgaan." De situatie in de haven was gisteren aldus, dat de haven arbeiders zich weder hebben aangemeld om het werk te her vatten, echter niet op het schip met sinaasappelen. De Scheep- vaartvereeniging Zuid staat echter op het standpunt, dat zij zelf bepaalt, welke taak zij aan de arbeiders zal opdragen en heeft daarom als eerste taak aangewezen de lossing van de „Orpheus", het bewuste schip met sinaasappelen. Het gevolg is geweest, dat de havenarbei ders voorloop'g niet aan het werk gingen. Nader wordt nog gemeld, dat er zich vrijwilligers hebben aangemeld, die reeds met de lossing van het fruit zijn begonnen. De burgemeester van Ilford en diens echtgenoote gaven een partijtje voor 28 Nederlandsche kinderen, die een vacantie van 8 weken in Engeland doorbrengen. Uit de omvangrijke post met vragen en klachten, die dagelijks bij de Rijkspostspaarbank binnen komt, blijkt duidelijk, dat er bij het publiek onzekerheid bestaat over den huidigen gang van za ken. In tegenstelling met hierover loopende geruchten, wordt nog maals verzekerd, dat ook van de bij de rijkspostspaarbank ingeleg de gelden, een vierde van het te goed op 12-9-'45 vrij is en dat zoowel van het geblokkeerde, als van het vrije tegoed, tot een ge zamenlijk bedrag van f 2500 de gewone rente van 2.16 pet. wordt vergoed. De overstelpende drukte (1/3 van de geheele Nederlandsche be volking is thans inlegger bij de rijkspostspaarbank) is echter oor zaak, dat men tijdelijk de volgen de beperkende bepalingen heeft moeten invoeren: Inleggingen kunnen op de postin- richtingen voorloo pig slechts geduren de de eerste 15 da gen van de maand worden aangenomen De spaarbankboek jes kunnen nog niet worden opgezonden ter rentebijschrijving (de rentevergoeding zelf ondervindt hier van echter geen schade). De spaarbankboek jes kunnen slechts bij hooge uitzonde ring geheel worden afbetaald. Gelukkig dat de particuliere bankin stellingen waar het toch ook overstel pend druk was, ze ker nog wel wat meer dan bij de Posterijen, wèl kans hebben gezien hun zaken op tijd af te werken. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 6.42 u., onder 18.53 u. Maan op 23.02 u., onder 8.21 u. L.K. 25 Mrt. Hoog water te Vlissingen 4.05 u. 1.98 m.; 16.27 u. 1.96 m. Een van de oorlogsgevolgen is een algemeene moreele inzinking. Gevallen van corruptie, voor heen hooge uitzondering, schijnen nu regel te worden. Eenigcn tijd geleden waren er de opzienbarende malversaties met margarinebonncn bij de Uni lever, Enkele weken later kwamen de berichten omtrent onregelmatig heden op groote schaal bij do H. A. R. K. Dadelijk daarop komt het be richt, dat leden van de leiding van het kamp voor politieke ge- interneerden te Roosendaal goe deren van geïnterneerden ten eigen bate hebben aangewend, ter wijl ook meermalen gestolen is van de voorraden levensmiddelen. En thans is er weer de mede- deeling, dat het onderzoek inzake de malversaties met margarine bonnen heeft uitgewezen, dat ook by do Unox-fahrlekon to Oss, knoeierijen met vleeschbonnen op groote schaal aan het licht zijn gekomen. 't Is een lawine van corruptie- berichten. Het meest beklemmende hierbij echter is, dat deze dingen niet op zichzelf staan. De menschen, die deze hande lingen plegen, hebben we tot op zekere hoogte, te zien als verte genwoordigers van het Neder landsche volk, De malversaties, die schier niet van de lucht zijn, zijn sympto men van algemeene moreele verwording. Dat is het beklemmende en het beschamende tevens. EEN HELD VAN HET „ELASTISCHE" FRONT GEARRESTEERD. Mooyman, drager van het Ridder- en IJzeren Kruis. De P.O.D. te Alphen a. d. Rijn heeft zijn slag geslagen. Men heeft nl. de hand kunnen leggen op Mooyman, drager van het rid derkruis van het ijzeren kruis, drager van het ijzeren kruis le en 2e klasse, bezitter van 't Nah- kampf-insigne en van de Ost- medaille, Rottenfuehrer der S.S., een der „helden van het Oost front". Zijn decoraties hij was de eerste Nederlander, die het rid derkruis van het ijzeren kruis ver wierf heeft hij te danken oa. aan het vernietigen van dertien Russische pantserwagens met een stuk pantser afweergeschut. Mooyman werd destijds per soonlijk door Seys Inquart ont vangen en gedecoreerd. Ook Mus sert bereidde hem een grootsche ontvangst in zijn hoofdkwartier. Vliegongeluk in Luxemburg. Twee Fransche militaire vlieg tuigen, die op oefenvlucht over het zuiden van Luxemburg vlo gen, zijn met elkaar in botsing gekomen. Een der toestellen is midden in de gemeente Trintange gevallen en het andere tusschen de gemeenten Medingen en Dal- heim. Beide piloten werden ge dood. Laatste berichten. HET ROTTERDAMSCHE HAVENCONFLICT. De Eenheidsvakcentrale, die eerst de staking in de Rotter damsche haven geproclameerd had, heeft daarna last gegeven den arbeid te hervatten, maar de betrokken arbeiders weiger den aan het werk te gaan. Vrijwilligers zijn daarna be gonnen de boot met sinaasap pelen te lossen. Overigens ligt in de geheele haven den arbeid stil. Men vraagt zich af wat hieruit groeien moet. Zal het conflict leiden tot het platleggen van den arbeid in de geheele Rot terdamsche haven? Van beide zijden schijnt men bang te zijn door het toegeven een precedent te scheppen, want er worden nog meer sche pen uit Spanje verwacht. GELDIGHEIDSDUUR BRANDSTOFFENBONNEN De aandacht wordt er nog eens op gevestigd, dat de onlangs aangewezen bon 50 van de brandstoffenkaarten T 509 en T 505 na 23 Maart a.s. niet meer door de brand- stoffenhandelaren zal worden aangenomen. Op dezen da tum eindigt eveneens de gel digheidsduur van de bonnen 46, 47 en 48. De Belgisch-Nederlandsche samenwerking. Minister Spaak heeft gisteren een regeeringsverklaring afgelegd. Hy zeide daarin o.m.: De regee ring wil vóór alles de banden, die het land met onze naaste buren vereenigen, verstevigen. Zy hoopt, dat de Nederlandsch-Belgisohe tolunie, voorteeken van een nauwe economische samenwerking tus schen beide landen, eerlang in werking zal treden.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1