B. C. de Savornin Lobman f Hieuw s uit Indonesië. Wijziging Invaliditeitswet enz. De Bijbel en de Openbare School. Overeenstemming over de te volgen procedure. DE BILT ZEGTi Zachter. Matige, aan de kust tjjde- ljjk krachtige wind tusschen Z.- en Z.-West. Zwaar bowolkt of nevelig weer. Geen neer slag. Vorder staging van tem peratuur. In het politieke gesprek van den laatsten tijd komt telkens weer aan de orde het vraagstuk van de Bijbel op de Openbaie school. Er zijn, ook onder de voor standers van Christelijk onder wijs, voor. en tegenstanders. Het onderwerp wordt meer actueel nu de minister van On derwijs, Kunsten en Weten schappen, Prof. van der Leeuw, heeft aangekondigd, dat het in zijn bedoeling ligt het gods dienstonderwijs op de openbare scholen te bevorderen. „Hierbij is gedacht, zoo ver- nam „Het Vrije Volk" (Partij v. d. Arbeid), aan het maken van godsdienstonderwijs tot leervak. Uit den aard van de zaak zal aangezien de openbare school leerlingen telt, die uit milieu's van zeer uiteenloopett- de confessioneele richtingen 3tammen geen principieel godsdienstonderwijs gegeven worden en dus geen bijzondere aandacht geschonken worden aan een bepaalde geloofsover tuiging, noch zal van een beïn vloeding in een bepaalde rich ting sprake zijn. Dit onderwijs zal zich voor namelijk bepalen tot het bij brengen van het Godsbegrip, zooals dat gekend wordt door de Boeddhisten, de Brahmanen, de Christenen, enz., waarbij de Bijbel meer in het bijzonder aandacht zal genieten, omdat Nederland nu eenmaal tot de christelijke landen behoort. Begonnen zal dan ook wor den, wanneer de plannen van minister Van der Leeuw verwe zenlijkt worden, met kennis van den Bijbel. Het zou de be doeling zijn, de ouders, die prin- cipieele bezwaren hebben tegen dit niet gekleurde godsdienst onderwijs, niet te verplichten hun kinderen er aan te laten deelnemen." Wij hopen hie op nader terug te komen. Uit het bovenstaande b'ijkt alvast duidelijk hoe dit vraag stuk niet moet worden op gelost. ZEEUWSCH DAGBLAD 1e JAARGANG No. 293 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 19 Maart 1946 Abonn.prys ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor: GoeB, Tel. 2438, Giro 274281Bijkantoren te Vlissingon, Middelburg en Tornouzon'. Advertentieprijs 12% cont por m.m. Op en ondergang Zon en Maan. van Jhr. Mr. Na een korte ongesteldheid is te Utrecht overleden Jhr Mr B. C. de Savornin Lohman, hoogleeraar in het Staatsrecht en lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Prof. Lohman werd 13 Juli 1883 te Groningen geboren. Hij bezocht h-t Christelijk gymna sium te Utrecht en studeerde vervolgens aan de Universiteit dezer stad in de rechtsweten schappen. In 1910 promoveerde hij cum laude tot doctor in de rechten op een proefschrift, ge titeld „De bestuursinrichting van gewest, stad en platteland van Utrecht gedurende de Ba- taafsche republiek". Vervolgens vestigde hij zich te Utrecht als advocaat en pro cureur, terwijl hij tevens werk zaam was bij de redactie van het Chr.-Hiat. dagblad „De Ne derlander". In 1912 werd hij be noemd tot hoogleeraar in het Staatsrecht aan de Utrechtsche universiteit, als opvolger van prof. de Louter. Van 1918 tot 1927 was hij rechter-plaatsvervanger in de arrondissements-rechtbank, van 1921 tot 1927 lid van den On derwijsraad en sinds 1929 lid der Legercommissie en niet-mi- litair lid in den Raad van De fensie, zulks in verband met het lidmaatschap van de Eerste Ka mer der Staten-Generaal, dat hij sedert 1926 bekleedde. De heer Lohman was een der leidende figuren in de Chr - Hist. Unie en sinds jaren een warme voorstander van samen smelting met de A.R. partij. Voor de Unie, die thans met zoo groote moeilijkheden heeft te kampen, beteekent zijn heen gaan een groot verlies. De overledene was door den Voorzitter der Eerste Kamer aangewezen als lid van de com missie van Pol, die de vo rige week naar Indië vertrok ken is. Het lag in de bedoeling, dat de heer Lohman in den loop van deze week zou volgen. De Russen ontruimen Bornholm. De Rus-ische autoriteiten op het Deensche Oostzee-eiland Bornholm hebben medegedeeld, dat de roode troepen in de eerstkomende dagen een begin zullen maken met de ontrui ming van dit eiland. De ontrui ming zal waarschijnlijk in de eerste week van April voltooid zijn. De gouverneur van Bornholm heeft in een radiotoespraak o.m. gezegd „De Sowjet-Russen verlaten thans ons eiland; de bewoners van Bornholm zullen altijd met dankbaarheid terugdenken aan hen, die hebben bijgedragen tot de verplettering van onze vij anden, die Bornholm hebben be vrijd en die hier de taak, welke de oorlog hun oplegde, met zooveel begrip en egards heb ben ten uitvoer gebracht. rtEPATRIËERENDEN UIT INDIË. Het m.s. „Tabinta" heeft op 14 Maart l.L de haven van Priok verlaten en zal recht- streeksch doorvaren naar Suez, waar het op 29 Maart a.s. ver wacht wordt. Er bevinden zich totaal 8S6 repatrieerenden aan boord, n.l. 269 mannen, 389 vrouwen en 198 kinderen. De algemeene gezondheidstoestand is goed. „De Oranje" in Southampton. 178 brancardzieken en 198 loo- pende patiënten van „De Oranje" worden met de „Ox fordshire" naar ons land ge bracht. Hedenochtend zou de debarkeering beginnen. De ove- De onderhandelaars in Indië hebben althans een kleine stap in de goede richting gedaan. In een ontmoeting van de Ne- derlandsche en de Indische dele gatie, die Zaterdag plaats had, is over de te volgen procedure overeenstemming bereikt. Zoodra de subcommissies ver slag hebben uitgebracht, zal de conferentie worden voortgezet. „Merdeka" over de voorstellen. Het nationalistische dagblad „Merdeka" heeft in een bespre king van de protesten, door Sjah- rir ingediend (resp. tegen de lan dingen van Nederlandsche troe pen en tegen de invoering van het Ned. Ind. geld), de opmerking gemaakt, „dat alles wijst op een politiek van geweld, in tegen- s'praak met de woorden van Lo- gemann, Schermerhorn en andere leiders". Voorts zegt het blad, dat de Engelschen de Japanneezen met opzet laten waar zij zijn, opdat zij dan naderhand een voorwend sel hebben om die plaatsen te be zetten." De interneeringskampen. Volgens een bericht van den onder geallieerde controle staan- den radio-zender te Batavia heeft de T.R.I. (het leger der Indone sische „republiek") besloten een groot aantal interneeringkampen in de binnenlanden van Java op te heffen en alle geïnterneerden in eenige daartoe bestemde gebie den in Midden-Java samen te brengen. Het valt nog niet te zeggen of deze maatregel al dan niet als een inleiding tot het overbrengen van 20.000 geïnterneerden naar de on der Britsche controle staande ge bieden kan worden beschouwd. Evenmin is de plaats, waar de ge- evacueerden zullen worden bijeen gebracht, reeds bekend. Generaal Spoor bezoekt de Minahassa. Zondag zijn lt.-gen. Spoor, op perbevelhebber van het K.N.I.L., en de wnd. dir. van het Binnenl. Bestuur, Dr H. C. Hoven, op het vliegveld Lagowan iangeko- men. Op weg naar Tomohon werd het gezelschap hartelijk be groet door de bevolking. Staande voor het monument, in Menado in 1929 opgericht ter herdenking van het 250 jaar oude verdrag tus schen Nederland en de Minahasa, richtte Gen. Spoor het woord tot de vroegere muiters en zeide o.a., dat, nu trouw aan de Koningin de overhand heeft gekregen, de mis stap van de velen, die uit zwak heid zich hebben aangesloten bij de muiterij, vergeven en vergeten zou worden, hoewel de aanstokers gestraft zullen worden. rigen zullen waarschijnlijk Woensdag met de „Sibajak" aankomen. Tuberculosebestrijding. De Staten van Curasao heb ben een brief van de Koningin ontvangen, waarin Hare Ma jesteit Curasao dank zegt voor de gift van f 100.000 ten be hoeve van de tuberculo ebestrij- ding in Nederland. Canada en de Sowjet-Unie. Een hooge Canadeesche re- geerings-ambtenaar heeft ver telaard, dat de Canadeesche re geering niet denkt over afbre ken van de diplomatieke be trekkingen met de Sowjet- Unie, naar aanleiding van de onthullingen over het spion- nage-complot. Ondergrondsche Nazi-werkzaamheid. Uit Zürich wordt gemeld, dat een Nazi-groep is ontdekt, die werkzaam was onder het Frankforter politiecorps. Door deze groep zouden, met mede weten van sommige rechters, Nazi's van vervolging ontsla gen en anti-fascisten in de ge vangenis geworpen zijn. Onder de onderwijzers is een nieuwe zuiveringsactie bevolen naar aanleiding van de ontdek king, dat er bijeenkomsten van de „Hitleijugend" werden ge houden door jongens van de hoogste klassen der lagere scholen. Ook zou men sporen van nazi-organisaties onder uni- versiteits-studenten ontdekt hebben. In Gottingen en Jena zouden geheime „nazi-rechtban ken" bedreigingen hebben doen hooren tegen actieve anti-fascis ten. Uitstel militaire dienst. De regeering overweegt om, i.v.m. het tekort aan geoefende arbeidskrachten in de melkerij, welk tekort een ernstige be dreiging van de melkproductie vormt, uitstel (geen vrijstelling) van opkomst in militairen dienst te verleenen aan vaste melkknechts en inwonende boe renzoons, die dagelijks ten min ste vijf koeien melken. Vleeschbonnen. Ht C.D.K. deelt mede, dat de geldigheidsduur van de bonnen 029, 030. 031, 529, 530 en 531 vleesch van de bonkaart L 602 verlengd zijn t.m. 30 Maart a.s. CHURCHILL KOMT NAAR ONS LAND. A.N.P. verneemt, dat Chur chill voornemens is vermoe delijk half Mei korten tijd de gast van H. M. de Konin gin te zijn. Tijdens zijn verblijf in ons land zal hij persoonlijk het hem door de senaat der Leidsche universiteit aange boden eeredoctoraat in de rechtsgeleerdheid aanvaarden Beruchte collaborateurs staan terecht. Voor het Amsterdamsche Bijz. Gerechtshof begon gisteren het proces tegen wellicht de grootste collaborateurs van ons land, de gebr. de Vilder, vliegveld- en bunkerbouwers. De publieke be langstelling was groot. Luchtdienst op Oslo. Van 1 April af zal er eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag een K.L.M.-vliegtuig naar Oslo vertrekken. De vluchten worden zonder tusschenlandingen in 4 uur tijds gemaakt. het zich toeëigenen van goederen het feit, dat de voorjaarszaai lijke afd als lid der C.H. Unie van de geïnterneerden. H, M. de Koningin heeft gis termorgen den generaal van het Leger des Heils, den heer Car penter en zijn echtgenoote ont vangen. De bioscoopbond heeft reeds tweemaal f 75.000 als opbrengst van de film „Vrij en onver- veerd" aan Ned. Volksherstel kunnen overhandigen. Een 1000 personen hebben een stembureau te Rimini .op Sicilië bestormd, er werden 35 arresta ties verricht. De Russen experimenteeren met behulp van Duitsche geleer den en technici aan de Baltische kust met V-2-projectielen, HOE ZIT HET IN PERZIË? Het staat nog altijd niet vast, of Perzië de kwestie van het verblijf der Sowjet-troepen al dan niet voor den Veiligheidsraad zal brengen. Er is niets bekend om trent een „ultimatum" van de Ver. Staten aan de Perz. regee ring. Latere berichten melden, dat de nieuwe Sovjet-ambassadeur in Iran, Sadtsjikov, waarschijnlijk weer met de Perzische autoritei ten in overleg zal treden. DIRECTEUR VAN DE INTERNATIONALE BANK EEN NEDER LANDER? Nederland heeft den Kon. Commissaris der Ned. Bank, Prof. Mr G. W. J. Bruins, candidaat gesteld voor de functie van direc teur, zoowel van de Intern. Bank voor herstel en wederopbouw als van het Intern. Monetaire Fonds. De benoeming is met den steun van Z.-Afrika, waar van het quotum noodig is, wil het vereischte per centage bereikt worden, vrijwel zeker. Hoeveel N.S.B.-ers werden er al vrijgelaten Zijn er te weinig officieren- fiscaal beschikbaar? Het Tweede Kamerlid Ploeg heeft aan den minister van Justitie gevraagd, hoeveel be slissingen tot onvoorwaarde lijke buitenvervolgingstelling sinds de afkondiging van het Besluit Politieke Delinquenten 1945 door of vanwege de procu reurs-fiscaal bij de Bijzondere Gerechtshoven in de onderschei den ressorten zijn genomen. Bovendien wordt gevraagd over welke bevoegdheden de of ficieren-fiscaal beschikken. En tenslotte of de afdoening der „lichte gevallen" vertraagd wordt doordat er te weinig of ficieren-fiscaal zijn. Nederlands eerste vlieg kampschip. De Kon. Marine zal binnen kort de beschikking krijgen over een vliegkampschip, in bruikleen afgestaan door de Britsche marine. Het betreft hier de „Vairana", een z.g. escorcarries, welke na de over name den naam H. M. „Karei Doorman" zal dragen. GEEN EVACUÉ'S MEER NAAR AUSTRALIË. Door gebrek aan geldmid delen heeft de Ned. regee ring besloten de evacua tie uit Indië naar Austra lië en N.-Zeeiand op 15 April stop te zetten. Het laatste schip zal eind Maart vertrekken. Alleen zij, die financiëel volkomen onafhankelijk zijn, zullen nog toestemming krijgen naar Australië en N.-Zee- land te evacueeren. In Zwitserland heeft een vliegtuigongeluk plaats gehad, waarbij 4 machines zijn veron gelukt, waarvan tot dusver 3 teruggevonden zijn. De piloten bleken om het leven te zijn ge komen. Het betreft een oefen- vlucht van de Zwitsersche luchtmacht. De Communisten in België hebben besloten zich tegen de Regeering-Spaak te ikeeren, om dat zij dit Kabinet zien als een overgangsregeering, die de reac tie in staat zal stellen haar plaats weer in te nemen. Tsaldaris, de leider van de Grieksche Volkspartij, heeft in een verkiezingsrede gezegd, dat Groot Brittannië en de V.S. Griekenland niet zouden uitle veren aan het verraad van kwaadwillige buren, bijv. de Bulgaren. De Engelsche importeurs zijn van meening, dat, gezien de tijdsomstandigheden, het minis terie van Voedselvoorziening beter voor import van Fransche en Nederlandsche groenten kan zorgen, dan zij zelf. Zij vin den dit werk nogal riskant. In een voorloopig rapport worden Japansche moordenaars benden verantwoordelijk gesteld voor den dood van een half mil- lioen Chineezen. Op 12 en 13 Maart vergader de te Brussel de Internationale van Chr, Mijnwerkers. Leden van de kampleiding van het pol it, gevangenkamp te Roo sendaal zijn gearresteerd wegens UITBREIDING VAN DEN TARWEVERBOUW. Richtprijs 1,hooger dan voor gerst. Daar het dringend gewenscht is den verbouw van broodgraan zooveel mogelijk uit te breiden, is besloten eenige wijziging te brengen in de thans geldende prijsverhouding der granen. Voor den komenden oogst zal het verschil tusschen de richt prijzen van broodgraan en de richtprijzen van andere granen grooter zijn dan thans het ge val is. Nu het nog niet mogelijk is de definitieve richtprijzen der granen bekend te maken, deelt het ministerie van Landbouw, in verband met voor de deur staat, mede, dat de richtprijs van tarwe 1 hooger zal worden gesteld dan die van gerst. Br bestaat alt» aanleiding in het bijzonder den tarwever- bouw zooveel mogelijk uit te meiden. De toekomst van West-Duitschland. Internationalisatie van het Kuhrgebied. De vorderingen in de infor- meele Engelsch-Fransche be sprekingen over West-Duitsch land, die sinds vele weken te derwerp: Londen zijn gevoerd, hebben den indruk gevestigd, dat de re geeringen van Engeland en de v er. biaten net ruusene voor stel voor een viermogendheden- conferentie zullen aanvaarden. Men gelooft, dat Rusland in dat geval ook zyn instemming zal betuigen. Het doel van een zoodanige conferentie zou zijn den status en de grenzen van West-Duitschland tezamen met de vestiging van een centraal Duitsch bestuur vast te stellen. De internationalisatie van het Ruhrgebied en de autonomie van het Rijnland blijven in bedankt, VLISSINGEN. De Maritieme week. Vlissingen staat in de weken van 13 t.m. 27 Maart in het tec- ken van de zeevaart. De mari tieme tentoonstelling mag zich in een groote belangstelling verheu gen. Het aantal bezoekers is in enkele dagen reeds de 4000 ge passeerd. Zaterdagmiddag zou In het Jeugdgebouw aan de Dr. Otte- straat een lezing worden gehou den door Lt, ter zee Mahieu, die daartoe speciaal uit Den Haag was overgekomen, over het on- „Wat de Marine-Op ruimingsdienst heeft verricht, op en om Walcheren, ten behoeve van de dichtmaking der dijken." Slechts enkele belangstellenden waren echter aanwezig, vermoe delijk i.v.m. het vroege beginuur. De lezing is nu verzet op een avond in de week. Hopelijk is er dan meer belangstelling. Ook de bezichtiging van de on derzeebootjager „Queen Wilhel- mina" is een groot succes. Dit schip, dat in Amerika aan den loopenden band in een serie van 500 stuks is gebouwd, is volgens verklaring van de bemanning een der best uitgeruste schepen van De teleurstellend lage steen- kolenaanvoer versterkt de mee ning, dat Frankrijk niet zijn rechtmatig aandeel van Ruhr- steenkool zal krijgen, zoolang7)4 cm. afweerkanon en een 5- het Ruhrgebied niet Duitschland is losgemaakt. van Provincienieuws. MIDDELBURG. Voor de Z.V.U. sprak Mr A. C. v. Epenhuysen. voorz. van den Raad v. Arbeid, Zaterdag in de Luth. Kerk over „De verhou ding NederlandIndië". De spr., die Indië zelf kent, stond, na een hist, overz. stil bij de laatste 20 jaar voor den oorlog, waarin hij in ons Indisch beleid een zeker dualisme constateerde, doch waar in ook steeds' meer de gedachte ingang vond, dat onze politiek op het belang van Indië en de In dische bevolking moest zijn ge richt. Van Indische zijde gezien is het verklaarbaar, dat de inlander zich vaak een object van exploitatie ging voelen, hoewel veel voor de verheffing van zijn bestaanspeil is gedaan. Door de Ned. invloed is een geheel nieuw element in de In dische samenleving ontstaan. Eenerzijds had dit een toenade ring tengevolge, anderzijds kwam hierdoor het nationalisme tot ont wikkeling. Breedvoerig besprak spr. het ontstaan en de uitbrei ding van dit nationalisme, waar toe factoren als de revolutie in China en in zeer sterke mate de Japansche overheersching der laatste jaren het hunne bijdroe gen. Sjahrir, een Batakker van ori gine, schetste spr. als iemand met een scherp intellect en zeer goede vorming, die vloeiend Neder- landsch spreekt en schrijft. De taak van dr v. Mook, die zijn In dische opleiding in Leiden ont ving en een groot voorstander is van het ethisch principe, bestaat volgens spr. thans in het zoeken van het evenwicht tusschen de verschillende nationalistische stroomingen, die in Indië heer- schen. Op de Zaterdag gehouden vergadering der A.R. Kieskring- prijs gesteld. Zij zuilen na op tal mitrailleurs. Voorop bevinden zich twee installaties voor het af vuren van raketbommen, terwijl op het achterschip inrichtingen aanwezig zijn voor het afwer pen van dieptebommen. In de commandohut bevinden zich een Radarapparaat en een Asdic- apparaat voor het peilen en constateeren van geluiden on der water. Het schip heeft naast de machinekamer een hulpmachinekamer, waarin zich twee generatoren bevinden voor de electrische installatie. Het wordt voortbewogen door 2 hoofdmotoren, elk van 1800 P.K. werkende op de schroefas. Aan vankelijk werden deze schepen door Amerika bestemd voor het escorteeren van convooien. De dagverblijven voor de manschap pen bevinden zich achterin even als de kombuis en bottelarij. De ruime slaapverblijven vindt men in het voorschip. Al met al een schip waar offi cieren, onderofficieren en man schappen trots op kunnen zijn. M.i.v. 17 Maart is het tele graafkantoor ook op Zondagen open van 622 uur. WOLPHAARTSDIJK. Vrijdagavond hielden de Geref. KI. Meisjes- en Knapen alhier hun jaarvergadering o. 1. v. dhr C. de Bruin. Er werden inleidin gen geleverd over „Jona" en „De valsche profeet" Verschillende ta bleaux werden vertoond. Voorts was er zang en spel, terwijl er tevens een spreekwoorden- en een voordrachtenwedstrijd werden ge houden. MELISKERKE. Bij het bezoek van het Amc- rikaansche Roode Kruis aan Meliskerke, waar een zeepuit- deeling werd bijgewoond, wer den door Mej. C. Jansen, na mens de leerlingen der „Boaz- school" aan Capt. C. Webster twee albums met foto's van Mliskerke in het water over handigd. Deze albums werden zeer op centrale Middelburg werd voor de komende verkiezingen voor de Prov. Staten 'n groslijst samenge steld. Dhr J. Bosselaar te Aag- tekerke wenschte geen nieuwe candidatuur te aanvaarden. I.v.m. de verwerping van het voorstel van Mr Dr v. Rhijn c.s. in de alg, vergadering van de C.H. Unie betreffende de sa menwerking met de A.R. partij hebben Jhr Mr Schorer, vice- voorz.A. P. Stufkens, secr. en B. C. Geers en H. J. Ikkink, bestuursleden, van de plaatse- Amerikaansche scholen te heb ben gecirculeerd, aan het Mu seum te Washington worden geschonken. Z. K. H. Prins Bernhard, die thans in Zwitserland vertoeft, in gesprek met zjjn ski-gids voor het Jungfrau-hotel t» Wangernalp, A. F, P, POST MET DE „KOTA GEDEH". Op 23 Maart vertrekt het m.s. „Kota Gedeh" naar Indië. De ge legenheid wordt opengesteld met dit schip te verzenden: a. Niet aangeteekende gedrukte stukken (kranten, tijdschriften, enz.) t.m. 2 kg. en afzonderlijk te verzenden boekdee- len (3 kg.) tegen zeeposttarief, voor burgers in Ned.- Indië uitsluitend naar de bestemmin- Batavia, Buiten- torg, Bandoeng, Se- marang, Soerabaja, Medan, Palembang, Padang en Sabang, alsmede naar de meeste plaatsen op Borneo, Celebes en de overige eilanden. b. Al of niet aan- get. gedrukte stuk ken (kranten, tijd schriften, enz.) t.m. 2 kg. voor Ned. mi litairen in 't Verre Oosten tegen Ned. tarief en afzonder lijk te verzenden boekdeelen boven 2 kg. en niet zwaar der dan 3 kg, geheel tegen zeeposttarief, Fransche oogen de fundamen- onze Marine. Het schip, groot 365 teele voorwaarden voor een ton, heeft een lengte van 170 voet aanvaardbaren vrede. en is 26 voet breed. Het ontwik kelt een kruissnelheid van 1518 mijl (max. 21% mijl), is bemand met 45 koppen en bewapend met een anti-luchtafweerkanon, een Woensdag: Zon op 6.44 u., onder 18.51 u. Maan op 21.53 u., onder 8.05 u. L.K. 25 Mrt. Hoog water te Vlissingen. Woensdag 20 Maart: 3.33 u. 2.04 m.15.23 u. 2.12 m. Verhooging van de loon- grene tot f 3750. Geldt niet voor het Zieken- fondsbesluit. De minister van Sociale Za ken heelt bij de 'iweede Kamer een wetsontwerp ingediend in houdende een wijziging der In validiteitswet, der uugevallcn- wet 1921, der Land- en luiti- bouwongevaileuwet 19z2, der Ziektewet, der Kinderuij slag- wet en van het Zieaeutiuusen- besluit. Aan de memorie van toelich ting is het volgende ontleend: De gedurende den ooriog en na de bevrijding plaats gevon den hebbende stijging van de loonen heelt er toe geleid, dat vele arbeiders, die voorbeen on der de Ziektewet en de invali diteitswet vielen, de loongrens van f 3000, welke in deze wet ten is gesteld, hebben over schreden. Hierdoor zijn zij bui ten de werking van deze wet ten komen te vallen, hoewel zij maatschappelijk zijn blijven be- hooren tot diegenen, voor wie de in die wetten getroffen voor zieningen bedoeld zijn. De minister acht het wen- schelijk, dat maatregelen geno men worden, opdat deze arbei ders ook na de bovengenoemde loonsverhooging onder de toe passing van de sociale verzeke ringswetten, hiervoren bedoeld, blijven vallen. Daartoe zal de loongrens, welke in de invalidi teitswet en de Ziektewet op f 3000 is gesteld, verhoogd be- hooren te worden. De minister is van meening, dat verhooging dier loongrens tot f 3750 vol doende kan worden geacht, De minister heeft gemeend de loongrens van f 3750 voors hands niet te moeten doen gelden ten aanzien van de ver zekering van de arbeiders inge volge het Ziekenfondsenbesluit en hier de loongrens van f 3000 te behouden. Indien in de Invaliditeitswet en de Ziektewet de loongrens van f 3000 wordt verhoogd tot f 3750, vloeit daaruit als nood zakelijk gevolg voort, dat het maximun dagloon van f 8, waarnaar ingevolge de Onge vallenwet 1921 de Land- en Tuinbouw ongevallenwet 1922, de Ziektewet en de Kinderbij slagwet ten hoogste een uitkee- ring kan worden berekend, moet worden gebracht op f 10. Alhier is opgericht een afd. van het Roode Kruis. Getracht zal worden een cursus te orga- niseeren. In 't voorl. bestuur zitten o.m. dhr Huijsman, burgem., als voorz. en dhr H. Jansen, sch olhoofd, als secr. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Tholen (toez.), M. R. Damsté te Stavenisse; le Giessendam, J. Goedhart, cand. te Utrecht; te Kolderveen, C. Fortgens, cand. te Enkhuizen, te Leeuwarden, W. A. Well fe Oud-Karsp»lte Brummen, J. A. Raams te Rotterdam Feyenoord. Aangenomen naar Middel burg, F. Don te Oostkapelle; naar Voorne-Putten (Evang.- pred.), J. v. Hassel te St. Mi chielsgestel. Bedankt voor Koudum, F. Bloemhoef te Noordlaren; voor Wissenkerke, J. v. d. Berg te Vlijmen; voor Ochten, A. J. de Jong te Ederveen; voor Tzum- marum, A. Bongenaar te Tol- bert. Geref. Kerken. Beroepen te Zaandam, W. W. v. d. Laan te 's Gravenzan- de; te Hazerswoude, M. v. Rhijn te Nijmegen; te Gorre- dijk, D. J. Modderaar te Twij- zelerheide; te Kollum (2e pred.- pl.), A. Brouwer te Nes Laatste berichten. „Njeuw Amsterdam" uit Singapore vertrokken. Het s.s. „Nieuw Amsterdam" is 16 Maart uit Singapore vertrok ken met totaal 2766 repatrieeren den aan boord, n.l. 1116 mannen, 1047 vrouwen en 603 kinderen, onder dertien jaar. De „Nieuw Amsterdam" wordt 20 Maart a.s. te Colombo en op 29 Maart te Suez verwacht. De algemeene ge zondheidstoestand aan boord is uitstekend. De „Sibajak", die het tweede gedeelte van de opvarenden van de „Oranje" van Southampton naar Nederland brengt, wordt waarschijnlijk morgen om 17 uur plaatselijken t(jd te Amsterdam verwacht. Benoeming van Nederland sche directeuren te Savannah Prof. G. W. J. Bruins en Dr J. IV. Beyen z(jn gisteren door den Raad van Gouverneurs tot directeur van het internationale monetaire fonds en de wereldbank benoemd.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1