Berechting en behandeling politieke gevangenen. Een boodschap tot Overheid en Volk. De oproeping van reserve-officieren en onderofficieren. Het Spellingvraagstuk. Da Perzische kwestie voor den Veiligheidsraad. Spanningen in Britsch-lndië. Einde van den vleesch-puddlng-opstand. De persoonlijke oproeping bij de verkiezingen. D& twslcutd Ut Indie*. Nog geen onderhandelingen. Wel protesten. K/ai Roede Hom ch H.A.R./C. voet Zeeland deden. KRUI ME LTJES dpo QR '-'vaVaanis yan Prijsbeheersching. Laatste berichten. DE BILT £E©Ta Weer bewolkt. Geleidelik toenemende wind tusschen Zuid en Zuid-Weet, Zwaar bewolkt, Iets boogere temperatuur. In het Westen van het land plaatselijk eeni- ge regen, in het O. droog weer. ZEEUWSCH DAGBLAD 1e JAARGANG No. 292 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Maandag 18 Maart 1946 Abonn.prjjs ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vliesingen, Middelburg en Ternenzen. Advertentieprijs 12% cent per m.m. De Generale Synode der Ned. Herv. Kerk richt zich met de volgende boodschap tot de overheid en het Nederlandsche Volk; De Generale Synode der Ned. Herv, Kerk, met groote bewo genheid kennis genomen heb bende van den ontzaglijken last, welke op onze overheid gelegd is ten aanzien van de berechting en de behandeling van politieke gedetineerden, voelt zich gedrongen, zich tot de Overheid en het Nederland sche volk te wenden. Het strekt haar tot voldoening, dat zij dit kan doen in een vrij land en tot de eigen Overheid. De Generale Synode consta teert met droefheid, dat er nu reeds verscheidene maanden vele personen van hun vrijheid blijven beroofd, zonder dat hun zaak door eenige rechterlijke instantie is onderzocht. Waar de berechting, mede ge. zien de omstandigheid, dat in een deel van ons land de Tribu nalen zelfs nog niet in werking zijn, nog geruimen tijd zal du ren, is het naar Nederlandsche begrippen een eisch van rechts zekerheid, dat ten spoedigste over de gevallen, die in afwach ting van de rechterlijke uit spraak van hun vrijheid zijn beroofd, een voorloopig onder zoek door een onafhankelijk rechter geschiedt. Naast de trage berechting vervult de behandeling der ge- die in onzen staat gesteld mo gen worden aan een mensch- waardige behandeling van ge detineerden. Het bewakingsper. soneel is dikwijls ten eenenmale ongeschikt. Hierin dient de Overheid ver- andering te brengen. In bijna alle kampen ontbreekt een onafhankelijke commissie van toezicht. Instelling van dergelijke commissies is drin gend gewenscht. Ten slotte vestigt de Generale Synode met grooten nadruk de aandacht op de dringende nood zakelijkheid, dat de in vrijheid- gestelden, die hiervoor in aan merking komen, in de gelegen heid gesteld worden in hun ge zinsverband terug te ikeeren tot eën normale taak in de samen leving. Het is in dit verband diep te betreuren, dat de inboe dels van vele gedetineerden, die nog niet veroordeeld werden, zijn ontvreemd. Ér geschiedt onrecht, wanneer bij een voorwaardelijke buiten- vervolgingstelling als voorwaar de wordt gesteld, afstand te doen van de goederen, die zon der rechterlijke uitspraak aan de betrokkenen werden ontno men. De Gen. Synode richt haar woord niet alleen tot de Over heid, doch ook tot het geheele Nederlandsche volk in de over tuiging, dat ook de consciëntie van het volk zich niet voldoen de verzet tegen onrecht en interneerden de Synode met I misbruiken, die thans bestaan, groote zorg. Hoewel zij dank-1 Zij bindt het volk op het baar constateert, dat in vele hart, dat het eisch van gerech- kampen een ontwikkeling ten tigheid en barmhartigheid is, goede plaats vindt, is het toch dat hij, die onschuldig bevon- - I - -MU Li. r Jrn. niet te dulden, dat er in Neder land in sommige kampen nog toestanden voorkomen, die in strijd zijn met de maatstaven, den is en ook hij, die zijn straf heeft ondergaan, zijn plaats in de samenleving herkrijgt. Minister Meynen ver dedigt zijn beleid. Mr J. Meijnen, minister van Oorlog, richtte zich via de radio tot de reserve officieren en onder officieren. „De eerste vraag", zoo zeide hij, „die mij meestal gesteld wordt is, of het nu niet zeer onbillijk is reserve-officieren en onder-offi cieren, die in 1939 gemobiliseerd en toen 9 maanden lang aan hun werk onttrokken werden, nu op nieuw onder de wapenen te roepen en dus opnieuw aan hun werk en him gezin te ontnemen. Deze men- schen beseffen echter niet, dat een dynamische macht als een oorlogs apparaat een aanloopstijd heeft en een uitloopstijd, evenals iedere zware machine. Het is zeker niet onbillijk deze menschen weer op te roepen in vergelijking met den tijd welke de geallieerde legers onder de wapenen zijn geweest. Wij hebben een taak in Ned.-lndië te vervullen, die nu nog gedeeltelijk door troe pen wordt waargenomen, die veel meer recht hebben hun haardsteden op te zoeken. De vraag of het nu niet onbil lijk is, dat degenen die vrijlootten of door broederdienst vrij kwa men nog steeds thuis kunnen blij ven, beantwoordde de Minister bevestigend. Hij is daarom ook voorstander van algemeene dienst plicht, maar ook dan zullen de zwaarste lasten blijven rusten op de officieren en onder-officieren. Hebt gij die dan werkelijk zoo veel noodig? zoo vraagt men. In derdaad, de aan mij door de re geering opgedragen taak is binnen het jaar 4 divisies te formeeren, d.w.z. 4 maal ruim 2400 onder officieren en 900 officieren. Het verwijt als zou de regeering den opbouw van Nederland ach terstellen bij de te nemen militaire maatregelen ten bate van Indië, noemde de Minister onbillijk, wat blijkt uit de vele vrijstellingen voor hen, die werkelijk op sleutel posities zitten. En wat beteekent nu eigen lijk die oproep voor onbe- paalden tijd? In het kort dit: het is de verwachting van de regeering, dat het mili taire gezagsorgaan in Neder- landsch-lndië de taak van handhaving van orde en rust langzamerhand zal kunnen overnèmen van het Neder landsche militaire apparaat. Wij springen tijdelijk in voor het Nederlandsch-Indische gezags- apparaat. Wanneer Indië in staat is hetzelfde te bereiken als wij deden in tien maanden na onze bevrijding, dan zal onze taak al daar niet al te lang behoeven te duren. Wat de betaling betreft, hierbij gaat men in de richting van de Geallieerden, die een militair als vakman voor zijn prestatie» be taalden. In bepaalde gevallen zal de betaling echter geregeld kun nen worden op basis der z.g. kost winnersvergoeding. Wel zijn de werkgevers ver plicht hun empoyé's en arbeiders na hun demobilisatie in dienst te rug te nemen in dezelfde of een gelijkwaardige positie. Tenslotte maande de minister aan, niet te vergeten, dat de plichten, die de regeering thans aan sommigen oplegt, plichten zijn, die voor vele volken nu reeds 6 jaar lang met blijmoedigheid zijn ver vuld, mede te onzer bevrij ding, en het groote rijks belang niet uit het oog te verliezen, dat bij dit alles op het spel staat. De besluiten van de Neder- landsch-Belgische spellingscom missie zijn door den Prins-Re gent bekrachtigd. De spellings wijziging komt neer op een in voering van de z.g. nieuwe spelling. De e in open lettergre pen wordt niet verdubbeld, be halve aan het eind van een woord. In een open lettergreep wordt dubbel oo alleen geschre ven voor ch, wanneer een lange o uitgesproken wordt, b.v. loo chenen. De ch wordt alleen ge schreven waar deze wordt uit gesproken, behalve in den uit gang -isch. De naamvals-n 's facultatief. In Nederland kan de indiening van een wetsontwerp betref fende de spelling binnen afzien- baren tijd tegemoet gezien wor den. De eerste secretaris van de Perzische ambassade te Was hington heeft medegedeeld, dat Perzië de eigen zaak op 25 Maart opnieuw in den Veilig heidsraad zal brengen. De toestand in Teheran is verward. De minister-president Sultaneh heeft aan journalisten verklaard, dat hij zich tegen over de Russen tot niet» ver plicht had. Een correspondent van Reuter heeft vernomen van de bevol king van Karaj 35 k.m. ten N.W. van Teheran dat al daar gedurende de laatste week vier Russische militaire treinen van 22 wagens waren aangeko men, geladen met Sherman- tanks, kanonnen enz. De Per zische minister van oorlog heeft verklaard, dat de Russische troepenmacht in het Noorden van Perzië de laatste maanden verdrievoudigd is. Indië moet zelf beslissen welken regeeringsvorm het verkiest. Attlee, de Britsche minister president heeft, naar aanleiding van de regeeringsdelegatie naar Britsch-lndië, een verklaring in het Lagerhuis afgelegd. Hij noemde den toestand in Britsch- lndië zeer gespannen, aangezien de nationalistische stroomingen er, evenals in andere deelen van Azië, zeer sterk zijn. Britsch-lndië heeft in 25 jaar tijd twee maal met ons tegen de tyrannie gestreden en het behoeft dus geen verwondering te wekken, dat het nu zijn eigen lot wil be palen. De taak van de delegatie is dan ook om Indië zoo spoedig en volledig mogelijk bij te staan in het bereiken van de vrijheid. Indië moet evenwel zelf beslissen welken regeeringsvorm het ver kiest en welke plaats het in de wereld zal innemen. Het Britsche gemeenebest en Keizerrijk wordt niet bijeengebonden door van bui ten uitgeoefenden dwang, zeide Attlee. KAN NOORWEGEN ATOOMBOMMEN MAKEN? In het budget van het Noorsche ministerie van Defensie, is een bedrag van 800.000 kronen geme moreerd voor researchwerk. In verband hiermede wordt er in Noorsche wetenschappelijke krin gen op gewezen, dat de electro- chemische industrie van Noor wegen een hoogen graad van ont wikkeling heeft bereikt, en dat in de laboratoria van de befaamde „Norsk Hydro" onderzoekingen worden gedaan op het gebied van atoomiplitsing, De alagere zijn geslaagd. De vleeschpuddingopstand onder iie slagers in het Zuiden is ten einde, omdat het Bedrijfschap voor vee- en vleesch heeft moeteu capituleeren. De blikken Meat and Kidney- pudding worden nu op extra-bon nen beschikbaar gesteld. Dit is 't resultaat van de bespreking, die de directeur van het Bedrijfschap voor vee en vleesch met het actie comité van de Limburgsche slages in Heerlen heeft gehad. Volgens de onlangs gewijzig de Kieswet kan in geval van volstrekte noodzaak na verkre gen toestemming van den min. van Binnenl. Zaken afgeweken worden van de bepaling in de Kieswet betreffende het per soonlijk oproepen van kiesge rechtigden. De Minister heeft nu de Ge meentebesturen er op gewezen, dat uit de woorden „vol strekte noodzaak" blijkt, dat het de bedoeling van den wetgever is geweest, dat van deze bevoegdheid een spaarzaam gebruik wordt ge maakt, alleen, als bet om prac- tische redenen redelijkerwijze onmogelijk moet worden ge acht, dat persoonlijke oproe ping van de kiezers plaats vindt. BILJETTEN VAN ƒ100.—. Verschenen is een beschikking van den minister van Financiën inzake het besluit intrekking bank- en muntbiljetten van 100 gulden, volgens welke de eige naren van buiten omloop gestel de bank. en muntbiljetten en zilverbons tot een door de Ned. Bank te bepalen tijdstip en op door haar te bepalen voorwaar den gerechtigd zijn, deze biljet ten alsnog in te leveren bij de kantoren van de Ned. Bank. Uit Indië is er nog weinig nieuws. Zaterdag, zoo werd ge meld, zou opnieuw een ontmoe ting plaats hebben van dr van Mook, Sjahrir en Sir Archibald. Omtrent het resultaat van de besprekingen wordt echter niets naders gemeld. De Indonesische republikei nen hebben bij het Britsche hoofdkwartier een protest inge diend tegen de landing van Ne derlandsche troepen op het eiland Banka. In het protest wordt beweerd, dat deze troe pen zich aan boord van Brit sche schepen bevonden, welke, zoolang zij op zee waren, de Britsche vlag voerden, doch de Nederlandsche vlag heschen, zoodra zij voor anker gingen. Een officieele Britsche woord voerder deelde een correspon dent mede, dat deze bewering geen schijn van waarheid be vatte. Verder heeft Sjahrir bij den Engelschen generaal Stopford een protest ingediend over het invoeren van Nederlandsch geld. Sjahrir heeft verklaard, „dat er een overeenkomst was geslo ten, dat geen nieuw betaalmid del zou worden ingevoerd, voordat de politieke toestand zou zijn opgehelderd. Volgens de Nederl.-Indische regeeringsvoorlichtingsdienst is deze verklaring onjuist, daar hieromtrent geen enkele over eenkomst is gesloten. Ernstig tekort aan rijst op Sumatra. Volgens de berichten is de voedselpositie aan de Westkuit van Sumatra zorgwekkend. Er bestaat een ernstig tekort aan rijst en zelfs de distributie van den kleinen voorraad wordt onmogelijk gemaakt door het gebrek aan vervoermiddelen. De Indonesische „autoritei ten" hebben dan ook een be roep op de bevolking gedaan om voertuigen voor het levens- middelenvervoer ter beschik king te stelles. BEVRIJDINGSZEGELS. Worden opnieuw beschikbaar gesteld. De in Engeland herdrukte se rie z.g. bevrijdingszegels zal, aangevuld met een 6-tal waar den, met ingang van I April a.s, in beperkte mate op de post kantoren verkrijgbaar worden gesteld. De kleuren en voorstellingen der verschillende waarden zijn als volgt: 114 cent, donkergrijs, soldaat in aanval; 234 ct., groen, m.s. Nieuw-Amsterdam; 3 ct., rood-bruin, Ylieger; 5 ct., staal blauw, H.M. kruiser De Ruy- ter; 734 ct. rood, 10 ct. mat- Oranje, 1234 ct. blauw, 15 ct. Bordeaux-rood, 1734 ct. grijs groen, 20 ct. paars, 2234 ct. blauwachtig-rood, 25 ct. bruin, 30 ct. groen, 40 ct. dofpaars, 50 ct. roodachtig-paars, allen H. M. de Koningin. De beeld grootte der zegels is 2234 X 28 m.M. Nieuwe vinding op spoorweggebied. Een Fransche uitvinder, Prof. de Saint-Quentin, heeft tijdens den oorlog te Londen een systeem uitgevonden om trein botsingen te voorkomen. Het systeem berust op het principe, om langs rails ultra- sonore trillingen te zenden, welke den machinist in staat stellen, contact te onderhouden met de blokposten en met de seinposten van de stations en op de locomotief een beeld te krijgen van den stand der sig nalen en van den afstand der treinen op het baanvak. Ook is het mogelijk, om met dit systeem telefonisch contact met de treinen te onderhou den. Genomen proefnemingen leverden een gunstig resultaat op, zoodat men er over denkt het systeem in praktijk te brengen. Australische leening voor Nederl.-lndië? Nederland is thans in onder handeling met Australië over een leening ten behoeve van het herstel van NederUIndié, aldus verneemt men in Austra lië uit de hoogste regeerings- kringen. Uit betrouwbare bron ver neemt men nog, dat de Neder landsche voorstellen in Austra lië waarschijnlijk een gunstig onthaal zullen vinden. Austra lië hoopt immers de vriend schappelijke verhouding van tijdens den oorlog ook in vre destijd te kunnen voortzetten. Voortgaande automatiseering van de telefoon. Automatisch interlocaal tele foonverkeer in beide richtingen tusschen de geautomatiseerde netten in de districten Utrecht en Nijmegen zal met ingang van vandaag mogelijk zijn. De aangeslotenen in deze districten zullen elkaar nu zonder tus- schenkomst eener telefoniste kunnen bereiken. Dr G. Slssingh, Kringcommis saris van het Roode Kruis, tevens voorz. van de Afd. Zeeland van de H.A.R.K. en lid van het Hoofdbestuur van de Centr, Om- missie voor Goederen-uitdeeling was dezer dagen zoo welwillend, ons eenige inlichtingen te ver strekken over het werk, dat het Roode Kruis reeds heeft verricht eu ons ook te doen zien, dat de H(ulp) A(an) R(ijke) Kennis sen), zij het dat juist nu een er gerlijk fraude-geval aan het licht is gekomen, een enkele uitwas daargelaten, al ontzettend veel voor ons berooide vaderland in 't algemeen en voor onze geteisterde provincie in 't bijzonder heeft ge- gedaan. Meer dan 20 voor Zeeland. Van alle zendingen uit Amerika, Denemaken, Zwitserland en zelfs uit Z.-Afrika wordt 20 toege wezen aan Zeeland en van de overige 80 voor 't geheele strekt, de rest werd toegewezen voor schurftbestrijding, etc. Zieken- en Kindertehuizen kre gen kisten met levensmiddelen. Bunkerbewoners te Domburg en Westkapelle kregen ook een pak ket. Aan T.B.C.-patiënten werden pas nog 2 stukjes zeep, een pond boter en een pak haver mout uitgereikt. Vorige maand kregen alle eva cué'» van Walcheren, die op Z,. Beveland verblijven, 3 blikjes melk, 1 st. zeep eu 1 p. haver mout, die van W. Z.-Vlaande ren, tijd. in O, Z.-VL, krijgen melk en zeep en gedroogde groente. Door de „Don Suisse" werd melk, door Denemarken boter, havermout, kaas, jam en var- kensvleesch, door Z.-Afrika marmelade en door Amerika gecondenseerde melk geschon ken. Deze artikelen werden op extra-bonkaarten verstrekt door land ontvangt onze provincie ook ^let Bureau voor Oorlogsslacht offers, de meest getroffen plaatsen van Z.-Beveland kre gen toen I st. zeep en 1 bl. melk. Op A, B en C-kaarten werd 34 p. boter en 1 st. zeep ver strekt voor kinderen tot 4 jaar, 5 bl. melk en 5 bl. „babyfood nog eens 5 fo. Alles wat voor Zeeland bestemd is, komt naar Middelburg, wordt daar gesorteerd en gaat dan naar de plaatselijke H.A.R.K.-comité's, Voedsel, zeep, medicamenten en verband vallen onder het Roode Kruis, meubelen en distex zijn voor de H.A.R.K. Den laatsten Kinderen van 1418 kregen la- De badstranden aan de Noord zeekust zullen dezen zomer wor den vrijgegeven. Men kan echter niet de garantie geven, dat het be treden van het strand zonder ge vaar is. Ieder handelt dus op eigen verantwoordelijkheid, Men wage zich vooral niet in de duinen. In Canada zijn speciale comité's gevormd ter verwelkoming van de Hollandsche bruidjes. Het Chineesche persbureau Central News meldt, dat de Sov jettroepen, die in de omgeving van Gharbin zijn gelegerd, zich nu in de stad zelf gaan concentree- ren. m In bavoagde Londenscha krin- 3«o kon ma» hfricht niet ha- tijd zijn er ook particulieren, zoo als de Mennonieten en Quaker-or ganisaties, die aan hun broederge meenten hier te lande giften schenken, zoodat nogal eens dub bel wordt verstrekt, hoewel hier zooveel mogelijk regelend wordt opgetreden. Wat er al zoo uitgedeeld ie. Reeds vele malen werden uit- deelingen op groote schaal geor ganiseerd. Bij de eerste uitreiking werd aan kinderen tot 14 jaar 250 gr. havermout verstrekt. Over 't geheele geteisterde gebied be droeg dit plm. 100.000 pakken. Kinderen tot 4 jaar kregen toen een blikje melk. Op Walcheren kregen de volwassenen 250 gr. Deensche kaas. De rest van de melk werd aan maagpatiënten uit gedeeld en zij, die voor extra voeding in aanmerking komen. De toch al stiefmoederlijk bedeel de maagpatiënten op Walcheren kregen 10 blikjes melk. Alle in woners van ons eiland kregen 450 gr. jam en 230 gr. varkensvleesch In heel Zeeland kregen de T.B.C.- patiënten een groot pakket met kaas, spek, havermout, suiter en ovomaltine. 400.000 Eng. sigaretten werden indertijd verstrekt via de inleg vellen van de stamkaart In Mid delburg gaf dit eenige moeilijk heden, daar de ambtenaren zich hadden verteld. Van de zending naar Tholen werden er 50.000 on derweg gestolen. Aan de dijkwer kers en barakkenbewoners werd met St. Nicolaas nog een doosje sigaretten verstrekt. Aan alle volwassenen op Wal cheren werd groene zeep ver ter nog 1 p. havermout. De Souburgers kregen bij een Ame- rikaansch bezoek 1 st. zeep en 3 bl. „babyfood". Bij .het laat ste Amerik. bezoek werd in Middelburg als grootste stad en Meliskerke als kleinste dorp - st. zeep uitgereikt. Indien repatrieerenden uit In dië, die hier aankomen, be hoefte aan iets hebben, worden zij eveneens door het Roode Kruis geholpen. Bij de dichting van de dijken werden aan 3500 dijkwerkers elk 20 sigaretten uitgedeeld. Behalve de hierboven reeds genoemde landen en genoot schappen zendt ook de Bis schoppelijke Hulpactie levens middelen. Deze werden aan de Tehuizen voor Ouden van da gen verzonden. Alle artsen en wijkverpleeg sters in Zeeland, 69 in getal, kregen een nieuwe fiets. Wat er nog komt. Daar er op Walcheren een groot tekort aan groenten is, zal er in de toekomst gedroogde groente worden uitgegeven. Voorts krijgen de kinderen nog melk, „babyfood" en Dextrima- tose. Aan kindertehuizen, zie kenhuizen en T.B.C.-patiënten zullen nog wel enkele artikelen worden uitgereikt, vermoede lijk ikomt er ook nog vleesch. Ouden van dagen krijgen nog kniedekentjes, terwijl er voor de ziekenhuizen nog verband ter beschikking is, evenals een 6-tal kisten met instrumenten. (Slot volgt.) vestigen, dat onderhandelingen gaande zouden zijn tusschen de regeeringen van Joego-Slavië en Albanië tot vereeniging der beide landen in een federale unie. In Triest is een aanslag ge pleegd op een officier, die deel uitmaakt van de Joego-Slavische missie welke bij de geallieerde autoriteiten is geaccrediteerd. Hij werd ernstig gekwetst 18 Oostenrijksche burgers, in verband met het vermoorden van honderden buitenlandsche arbeiders van moord aange klaagd, zullen zich op 1 April voor een Engelsche militairs rechtbank in Graz moeten ver antwoorden. DE INDISCHE COMMISSIE VERTROKKEN. Zaterdagmorgen om 8 uur vertrokken van Schiphol de heeren M. J. W. van Poll, H. A. Korthals, H. J. W. A. Meye- rink, Chr J, I. M. Weiter en mr J. van Andel, deel uitma kende van de Commissie van Poll (de laatstgenoemde als secretaris), die in Indië geduren de 5 weken zich een indruk zul len vormen van de situatie aldaar. Prof. dr B. C. de Savornin Lohman, die als lid van de Eerste Kamer eveneens deel uitmaakt van de commissie, maar door ziekte verhinderd is de reis mee te maken, zal in den loop der volgende week naar Batavia vertrekken. Provincienieuws. MIDDELBURG. Op den hoek van de L. Gist- straatSt. Pieterstraat opende dhr P. Janse Zaterdag een fruit- en conservenhandel. De winkel maakt een frisschen indruk en ziet er zeer verzorgd uit. Een initiatief, dat van doorzetten getuigt in dezes, tijd v»a distributie. VLISSINGEN. Voor een goed bezette zaal gaf het Haagsch Operette-gezel schap Woensdag- en Donder dagmiddag een uitvoering van de kinderoperette „Prinses Margriet". Er was, vooral voor de kleinere kinderen, wel wat erg veel onbegrijpelijiks in de uitvoering. De figuren van Roodkapje, Sneeuwwitje en Klein Duimpje, die allen door volwassenen werden voorge steld, als ook het uit de zaal voor een moment op het po dium gebrachte kleine meisje, dat Prinses Margriet moest voorstellen, deden wat vreemd aan. De wnd. commiss. van poli tie verzocht ieder, die getuige is geweest van de aanrijding tus schen een autobus van de „Stoomtram Walcheren" en een wielrijder op 14 Maart plm. 15.30 u. in de A. Dekenstr., nabij het B. Wolffplein, zich aan zijn bu reau te vervoegen tot het ver strekken van inlichtingen. GOES. Bij de fam. S. S. in de Heere- nisseweg sprong Vrijdagavond een keukenfornuis uit elkaar. Een be gin van brand werd door de be woners gebluscht. Er waren geen persoonlijke ongelukken. Een aanplakbord van het Z. Dagblag, L. Vorststraat bleek Zaterdagochtend verdwenen te zijn. Vermoedelijk heeft iemand het als brandhout meegenomen. WEMELDINGE. Donderdagavond vierde de C.J. M.V. haar jaarvergadering met de opvoering van het tooneelstuk „Vijf jaar onder Duitsche bezet ting" De voorz., dhrj. Poelman, opende den avond en gaf vervol gens 'n korte uiteenzetting omtrent het te spelen stuk, dat zich af speelt tusschen 10 Mei 1940 en de bevrijding in 1945 in een boe fengezin, waar de eene zoon N.S.B.-er is, terwijl de andere Zor an Maan, Dinsdag: Zon op 0.47 ei., onder 18.30 u. Maan op 20.44 u., on- te 7.50 u. L.K. op 35 Mrt. Hoog water te Vfissingen Dinsdag 19 Maart: 3.02 u. 2.04 m., 15.23 u. 2.12 m. Duizenden gezinnen hebben dringend behoefte aan vernieu wing van hun inventaris. Er is 'n den loop der jaren een geweldige achterstand geko men. Het vloerkleed is tot op de laat ste draad versleten, de dekens zijn kaal geworden en geven geen warmte meer, de linnenkast en de klcerenkast raken langzamerhand leeg, de Bchoenen zijn niet meer bruikbaar. En dat is in 't bijzonder het geval bij niet kapitaalkrachtige gezinnen, bij wie het wel alles keurig in orde was, maar die zich niet met eerste klas goederen heb ben kunnen installeeren. Daar is de slijtage uit den aard der zaak het grootst geweest en de behoefte aan vernieuwing dus ook het meest dringend. Nu komt er den laatsten tijd eenige verruiming. Sommige goe deren worden vrijgegeven en er worden weer punten beschikbaar gesteld. Maar de moeilijkheid is, dat de prijzen zoo exorbitant hoog zijn, dat het budget niet toelaat aan- koopen van eenige beteekenis te doen. Wij beschikken wel over een Prijsbeheersching, die ook wel eenigen invloed ten goede heeft, maar waarvan wij toch sterk den indruk hebben, dat zij toch eigen lijk maar wat aan den buitenkant peutert. Er wordt met groote nauwkeurigheid op gelet of een winkelier soms een halve cent te veel berekent, maar men gaat niet terug naar de bron. Van beheersching van de prijzen binnen redelijke grenzen is geen sprake. Nu schijnen er plannen te be staan om de menschen, die daar aan behoefte hebben te helpen door een voorschot regeling. Koopen op afbetaling dus, zij 't dan niet bij den winkelier. Een verderfelijk stelsel, dat vooral in dezen tijd met de voort durend wisselende prijzen en de slechte kwaliteit van vele artike len niets dan ellende brengt. Dien weg moeten we niet op. Er is meer één middel dat hier helpen kan: verlaging van de prijzen. Als hier niet wordt ingegrepen, als het niet komt tot beheersching van de prijzen, dan gaat het kwaad van kwaad tot erger. Hier moet worden inge grepen. Hier moet een oplossing worden gevonden. DOODVONNIS MAX BLOKZIJL VOLTROKKEN. Namens den Minister van Justitie wordt medegedeeld, dat het doodvonnis tegen Max Blokzijl, wiens gratie verzoek door H. M. de Ko ningin werd afgewezen, Za terdag in den vroegen mor gen is voltrokken. voor het vaderland gevochten heeft. Er ontwikkelen zich dan de verschrikkelijke toestanden, die wij gedurende de afgeloopen jaren in zoovele gezinnen hebben kun nen waarnemen. Onderduiken, arrestaties en concentratiekamp volgen elkaar op. Aan het slot van den avond dankte de voorz, de tooneelclub voor de keurige opvoering, bij welke woorden de burgemeester zich aansloot. Met het zingen Yan het volkslied werd geëindigd. KRUININGEN. Kind door rat gebeten. Dezer dagen begon het 7 maanden oud zijnde kind van M. v. N., dat in de wieg lag, op eens hard te schreien. Het bleek, dat een rat in de hand van het kind had gebeten. Het dier wist te ontsnappen bij de komst der ouders. Door spoe dige geneeskundige hulp kon erger voorkomen worden. OUWERKERK. Doordat één zijner paarden schrok van een tegenligger, raakte de voerman W. A. V. met zijn wagen van den steilen binnenberm van den Zeedijk. Het ongeval liep gelukkig goed af. Alleen de be- stuurderd werd licht gewond. Prof. Savornin Lohman overleden. Gisteren is te Utrecht over leden Prof. Mr W. C. Savornin Lohman,. hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht in het Nederlandsche Staatsrecht. Prinses Juliana naar Zwitserland. Prinses Juliana, die thans na genoeg hersteld is, zal zich in den loop van deze week naar Zwitserland begeven, ten einde aldaar in gezelschap van Prins Bernhard, nog een korten tjjd volledige rust te nemen, alvorens haar werkzaamheden geheel te hervetten.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1