Het bouwplan 1946. De rede van Churchill. Minister Lieftinck ant woordt op het protest. Dreigt In Griekenland een burgeroorlog? Verhooging broodprijs Soherpe reactie van Stalin. Churchill een „oorlogsophitser". KRUIMELTJES Krfjgen wij den Engelschen Zondag? Moedgevend. Laatste berichten. BÏLT ZB©Ta Nog koud. Zwaar bewolkt met slechts tijdelijk brekende bewolking. Geen. neerslag van beteekenis. Matige wind tnsscben Oost en Noordoost. ZEEUWSCH DAGBLAD 1e JAARGANG No. 290 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 15 Maart 1946 Abonn.prjja ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg en Torneuzen. Advertentieprijs 12% cent per m.m. „Het moet lukken en het zal lukken". Diep Ingrijpen door de Overheid in de bouwbedrijvlgheld. Het college van Algemeene Commissaiissen voor den We deropbouw, heeft thans het „Bouwplan 1946" gepubliceerd. In een inleiding tot deze pu blicatie zegt minister Ringers, dat zij een gebeurtenis is van bijzondere beteekenis. Zij legt opnieuw met grooten nadruk vast, hoe diep de overheid, door de omstandigheden genoopt, moet ingrijpen in de bouwbe- drijvigheid. Meer dan ooit is thans een verantwoorde leiding en be- heersching der bouwbedrijvig- heid noodzakelijk. Wij staan immers aan het begin van de uitvoering van een ontzaglijk groot, vele jaren omspannend bouwprogram, dat voorzien wil in het ontstellende woning-te- kort. Een program, dat ver nieuwen en herstellen moet, wat in den oorlog vernietigd en gehavend werd. Een program, dat ons de uitvoering en vol tooiing moet brengen van vele groote werken. En deze taak moet volbracht worden met een minimum aan materialen, met efficient gebruik van de beschikbare arbeidskrachten en met zoo weinig mogelijk verspil ling van kapitaal. Dit bouwprogram zal zich moeten uitstrekken over een periode van minstens 10 jaren en de bouwbedrijvigheid zal in die jaren grooter moeten zijn dan zij ooit geweest is. Voor het Jaar 1946 is het bouwplan thans gereed. Snel en rationeel bouwen met een doelmatige aanwending van de beschikbare arbeids krachten, materialen en gel den, dat is het hoofdmotief voor het bouwplan 1946, zooals het het hoofdmotief zal moeten zijn voor het bouwplan der volgende ja ren. Na er op gewezen te hebben, dat snelheid en efficiency niet mogen worden opgevoerd ten koste van het woonpeil en teu koste van de soliditeit der uit gevoerde werken, vervolgt de minister: Wij gaan een nieuw huis bou wen, dat door heel ons vollT be woond moet worden en voor den bouw waarvan wij de hulp van heel ons volk noodig heb ben. De uitvoering van het plan vraagt van velen offers. In verschillende der zwaarst ge troffen gebieden zullen arbei ders uit de overige, minder of zelfs in het geheel niet getrof fen gebieden, te werk worden gesteld. Dwang ligt niet op onzen weg. De arbeiders, evenals trou wens de ingenieurs, aanne mers en technici, zullen dus vrijwillig de taak op zich moeten nemen, dikwijls ge huisvest in kampen, vaak ver varr huis en gezin, te gaan werken. Dit is het offer, dat de ge meenschap van hen vraagt en dat zij voor een belang rijk deel zelfs reeds gebracht hebben. Duizenden hunner werken reeds in de Betuwe en op Walcheren, in Zeeuwsch-Vlaanderen en in Limburg, in al de geteister de gebieden. De vraag, of het gelukken zal het bouwplan 1946 te verwerke lijken is in sterke njate afhan kelijk van de medewerking van de arbeiders, op wie een dringend beroep wordt gedaan. Maar het is eveneens afhan kelijk van andere omstandighe den, waarop wij vaak slechts weinig invloed kunnen uitoefe- I nen. Zoo is het de vraag, of wij over voldoende deviezen de beschikking zullen hebben I om de noodige bouwmaterialen I in het buitenland te koopen, en I zelfs als dat het geval zou zijn, 1 of wij dan over d i e materialen de beschikking kunnen krijgen, die wij dringend noodig hebben. Er is dus een aantal onzekere factoren, die moeilijkheden bij de uitvoering van het bouwplan kunnen veroorzaken. Maar de afgeloopen maanden hebben reeds bewezen, hoezeer wij in staat zijn geweest, on danks overstelpende moeilijk heden, scheppend werk van grooten omvang te verrichteu. Wij putten daaruit de zeker heid, dat ook het bouwplan 1946 tot uitvoering zal worden gebracht. Het moet lukken en het zal lukken. De uitvoering van het bouw plan 1946 is inmiddels begon nen. Mogen wij er in gemeen- schappelijken, harden arbeid in slagen dit plan volledig tot wer kelijkheid te maken. Een storm in een glas water? In een commentaar op de reactie van de Amsterdamsche beurs op zijn verklaring heeft minister Lieftinck gezegd, dat hij een telegrafisch protest had ontvangen, doch dat hij zich aan zijn verklaring, zooals deze gepubliceerd werd, houdt. Hij zeide tegen een vertegenwoor diger van A.N.P.-Aneta, dat dit „oproer" een storm in een glhs water zal blijken te zijn. DE STAKING BIJ GENERAL MOTORS. Na onderhandelingen, die bijna een etmaal duurden, zijn de vakvereeniging van arbeiders in de automobielindustrie en Ge neral Motors het eens gewor den. De arbeiders krijgen een salarisverhooging van 1854 cent per uur, dit is een cent minder dan de vakvereeniging eischte. De staking betrof 175.000 arbei ders en heeft 113 dagen ge duurd. Griekenland is op weg naar een nieuwen burgeroorlog, zoo meldt de bijzondere correspondent van de „News Chronicle". Terwijl de rechtervleugel er op staat, dat de verkiezingen op 31 Maart gehou den zullen worden, zijn de groe pen van het centrum en links even vast besloten uitstel van de verkiezingen te verkrijgen. De Eam heeft zijn aanhangera tot massa-vergaderingen opgeroe pen. De regeering heeft deze bij eenkomsten verbodon. Men ver wacht thans ernstige moeilijkheden aangezien geheime instructies zijn opgevangen aan organisaties van den linkervleugel om „gereed te zijn voor don strijd". Reuter meldt nader, dat de arbeiders van de electri- eehe centrale het werk heb ben neergelegd, waardoor de hoofdstad zonder licht zit. Men acht dit een nieuwe aanduiding, dat de linkeehe coalitie onder leiding van de communisten de staking ais een deel van haar campagne zal gebruiken om de verkie zingen uitgesteld te krijgen. Ook de drukkers dreigen met een staking, waardoor het drukken van de stem biljetten zou worden be lemmerd. Een eisch van de bakkers. In een te Zwolle gehouden vergadering van bakkerspa troons is m.a.s. besloten de vol gende motie te zenden aan d,en minister van Landbouw: „Nu de prijzen van bloem met 21 pet-, van gist met 51 pet., van zout met 15 pet. en van kolen met 138 pet. zijn ge stegen, terwijl de loonen en so ciale lasten met 63 pet. zijn verhoogd is het begrijpelijk, dat een broodprijs, die met 11 pet. is verhoogd, moet leiden tot vernietiging van de bak kersbedrijven. Wij vertrouwen, dat U alles in het werk zult stellen om te voldoen aan de wenschen van het broodbakkersbedrijf en toe stemming zult geven tot brood- prij sverhooging. Als niet vóór 15 April de broodprijzen kunnen worden gewijzigd, zullen verdere plan nen, eventueel stopzetting van de bedrijven, worden overwo gen." Gasstellen en gascomforen. Naar de persdienst van Han del en Nijverheid mededeelt kunnen gascomforen en gas- kooktoestellen zonder vergun ning bij den winkelier worden gekocht. Boekjes lucifers vrij. De aflevering van boekjes lu cifers mag thans zonder in ont- vangstname van bonnen ge schieden. Uitspraak zaak-Mussert. De uitspraak van den raad van cassatie in het beroep van ir A. Mussert tegen het vonnis van het bijx. gerechtshof te 's Gravenhage waarbij ir Mus sert tot de doodstraf werd ver oordeeld, it than» bepaald op Maan HET CIJFER VAN DEN SCHOENENBON. Wordt op 25 April bekend gemaakt. Zooals bekend is, zal te be ginnen met 1 April 1946 het laatste cijfer van het stam kaartnummer bepalen, wie in de desbetreffende maand een schoenenbon ontvangt. Op 25 Maart a.s. zal gepubliceerd worden welk cijfer voor de maand April aangewezen is. MIDDENBEPLANTING AUTOWEGEN. De K.N.A.C. deelt mede van den Rijkswaterstaat bericht te hebben ontvangen, dat de ligus terheggen op de autowegen als! gevolg van bijzondere omstan-j digheden lager dan normaal moesten worden gesnoeid, doen dat zulks voortaan weer op normale wijze zal geschieden. Dit geschiedt dan des zomers, waardoor in het najaar, wan neer de nachten langer worden, een scherm van voldoende hoogte aanwezig is. HOOGE OPBRENGST VAN DE HARINGVANGST! Onze haringvisschers hebben na de bevrijding hun werk da delijk weer met kracht ter hand genomen. De totale op brengst in 1945 bedroeg ruim U millioen gulden. Ter vergelijking diene, dat in 1938 een 9 maal grootere vangst werd binnengehaald, ter wijl de opbrengst nauwelijks 2 maal zoo hoog was. BEHANDELING JODEN. De heer Goedhart heeft aan den minister van Binnenl. Za ken gevraagd of het hem be kend is, dat Joodsche Neder landers nog steeds moeilijkhe den ondervinden, doordat ver schillende gemeente-secreta rieën er bezwaar tegen maken, de indertijd, op Duitsch bevel toegevoegde voornamen Iraël of Sarah uit de registers van den burgerlijken stand te schrappen en of hij niet van oordeel is, dat aan dit merk waardige overblijfsel van het Duitsche anti-semietisme in onze bevolkingsadministratie 'n einde gemaakt dient te worden? VESTIGINGSVERGUN NING VOOR OUD ILLEGALEN. Bij het departement van Han del is een maatregel in wer king getreden, waardoor voor het verkrijgen van een vesti gingsvergunning tijdelijke ont heffing kan worden verleend van de daartoe gestelde voor waarden aan diegenen, die ten gevolge van hun illegaliteit niet in staat waren het midden standsdiploma of het betreffen de vakdiploma te behalen. Waar bleven voor artsen bestemde auto's? Mevr. de VriesBruins heeft aan den minster van Verkeer gevraagd Is het den minister bekend, dat 20 auto's door een Ameri- kaansche instantie in Engeland zijn aangekocht voor de artseiï in de geteisterde gebieden en via Nederl. Volksherstel te Am sterdam zijn overgeleverd aan het Regeeringdirectoraat-motor- voertuigen te Rotterdam? Wil de minister mededeelen of deze auto's reeds zijn toege wezen en welke regels bij die toewijzing zijn gesteld? Kan de minister verder me dedeelen of alles in het werk wordt gesteld om aan de be hoefte aan auto's van doctoren te voldoen en hoeveel aanvra gen nog op inwilliging wach ten? Radio Moskou deelt mede, dat Stalin tegenover een cor respondent van „Pravda" heeft verklaard, dat de door Churchill te Fulton gehouden rede „ge vaarlijk" was en „er op bere kend tweedracht te zaaien .en de samenwerking tusschen tigen, welke loyaal zijn tegen over de Sowjet-Unie? Slechts een dolleman kan deze stappen en aspiraties van de Sowjet- Unie doodverven als expansie neigingen van onzen staat. Tenslotte verklaarde hij, dat Churchill niet zal slagen in zijn Groot-Brittannië en de Sowjet-opzet een militaire campagne Unie te verhinderen", j tegen Oost-Europa op te zet- Op een vraag, of men aan1'®"' omdat millioenen eenvou- kan nemen, dat de rede van dl«®n °P de bre» staan voor Churchill de zaak van den vrede vrede, en veiligheid heeft benadeeld, antwoordde Stalin bevestigend, i j e.fp? antwoord heeft „Churchill heeft nu de houding m de Engelsche pers breede be- van een oorlogsophitser aange-schouwingen uitgelokt, nomen." Hij vergeleek Chur- 'ï18 woorden, aldus de chili vervolgens met Hitler, die „Manchester Guardian openen het oorlogsophitsen was begon- een _meuw en misschien ernstig nen met het proclameeren v^n een rassentheorie. Stalin zeide, dat er geen twij fel over kan bestaan, dat Chur- chills koers er een is, welke ge richt is op een oproep tot oor log tegen de Sowjet-Unie. Stalin ging uitvoerig in op de geweldige verliezen, welke de log. hoofdstuk in de internationale politiek. „De Daily Mail" keurt de be. leedigingen aan het adres van Churchill af en zegt, mede in verband met het optreden van Rusland in Perzië, dat dit zelis blufferiger is dan dat van Duitschland van voor den oor- Het nekkramp-gevaar op de K. M. A. te Breda is ge weken en in verband daar mee zijn de quarantaine maatregelen opgeheven. Bij de bestrijding van de nek kramp is het nieuwe genees middel penicilline een red dend middel gebleken. De FranschlSpaansche grens zal dezer dagen eenige uren worden opengesteld, teneinde de in eikaars landen door de sluiting verraste Franschen en Spanjaarden in de gelegenheid te stellen huiswaarts te keeren. i Veldmaarschalk von Blom berg is in den middag van 13 Maart in het militair hospitaal te Neurenberg na een hartaan val overleden. In Perzië hebben aardschok ken plaats gehad, die schade hebben aangericht in het ge bied van Sjiraz tot de Perzische golf. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. m Het puin in Dusseldorf om vat 8 millioen M3. en het zal 1 tot 2 jaar vergen om dit weg te voeren. In de bergachtige streken van Beieren houden zich vol gens den Amerikaanschen con- tra-spionnagedienst vele Nazi's schuil. Er bestaan ook onder- jjrondtcha jaugd<»rg*si(»tiei 99t, Sowjet-Unie heeft geleden door de Duitsche invasie via de na buurlanden en zeide vervolgens „Is het te verwonderen, dat de Sowjet-Unie in haar verlangen om zich in de toekomst te be schermen pogingen doet om in deze landen regeeringen te ves- Andere bladen pleiten voor het beëindigen van de weder- zijdsche beschuldigingen en wekken op tot vernieuwe po gingen tot samenwerking. Uit alles blijkt intusschen, dat er van de vroegere vriendschap niet veel overgebleven is. der legendarische leiders, die in werkelijkheid meestal niet meer in leven zijn. Leslie Irvin, een specialist op het gebied van parachutes heeft berekend, dat ongeveer 30.000 geallieerde vliegers zich tijdens den oorlog het leven redden met een parachute. De K.L.M. heeft bij de Rus sische regeering toestemming aangevraagd om een dienst op Moskou te openen. Tot op he den is hierop nog geen bevesti gend antwoord binnengekomen. Te Amsterdam verbrandde het 5-jarig zieke dochtertje van de familie Terpstra, doordat het bedje van de kleine te dicht bij de kachel was geschoven. Haar 3-jarig zieke broertje werd ern stig gewond. GRATIEVERZOEK MAX BLOKZIJL AFGEWEZEN De Minister van Justitie maakt bekend, dat door H. M. de Koningin het gratieverzoek van Max Blokzijl is afgewezen. Provincienieuws. Benoeming. Bij beschikking van den Min. v. Landbouw van 9 Mrt 1946 is Mr P. v. Empel, rechter in de arrondissementsrechtbank te Middelburg, benoemd tot plaatsverv. tuchtrechter over de voedselvoorziening in het arrond. Middelburg. Hij ging met vacantie! Een der bureaux van den Wederopbouw op Zuid-Beve land nam dezer dagen de politie in den arm op vermoeden, dat iemand van den dienst een vrachtauto had gestolen en eri mee van door was. Des avonds kwam het verlo-j ren schaap echter weer terug, bestuurd door den verdachte, die heelemaal geen plan tot diefstal had gehad, doch per auto een paar dagen met vacan tie naar Holland was geweest! MIDDELBURG. Evenals te Vlissingen speelde het Leeuwarder Kwartet Woensdagavond o.l.v. Kapt. C. A. Verwaal ook hier. Het was een muzikaal hoogstaande avond. Gistermorgen om ong. 7 uur is een houten schuurtje achter het pand Bastion 35, be woond door P., in vlammen op gegaan. De brand ontstond door het omvallen van enkele brandende petroleumlampen. De brandweer, die onmiddellijk ter plaatse was, heeft het vuur met een straal van de waterleiding kunnen blusschen. VLISSINGEN. Wij ontvingen een brief van een der kinderen, die momen teel in Leiden bij hun „pleeg ouders" logeeren. Daaruit blijkt, dat ze het er reuze naar hun zin hebben. „De Leidenaars zijn erg goed voor ons", schrijft dit 14-jarig meisje. GOES. De politie. Binnen niet al te langen tijd zal de gemeentepolitie omgezet worden in Rijkspolitie. De ver andering komt hoofdzakelijk neer op een uitbreiding. Het ligt n.l. in de bedoeling het aan tal agenten, dat nu reeds 24 ber draagt, te brengen op 30. Aan b.«t hoofcj komt in plaat» van den inspecteur een groepscom mandant te staan. Bovendien zal Goe3 de standplaats worden van een afdeelingscommandant onder wien geheel Zuid-Beve land zal ressorteeren. Door mej. M. werd aan gifte gedaan van mishandeling door dhr P., tegen welken proc- verbaal is opgemaakt. Rijwieidief gepakt. Door de politie is hier zekere B. P. aangehouden, die ver dacht wordt van meerdere rij wieldiefstallen, o.m. te Middel burg, Delft en Vlissingen. Hij is voorgeleid voor den commis saris van politie te Middelburg. KLOETINGE. Ouderavond. Vorige week werd hier een druk bezochte ouderavond ge houden. Na opening der bijeen komst door dhr D. Sinke werd een nieuwe oudercommissie ge kozen bestaande uit dhrn C. Beenhakker Az„ J. Joosse, B. M. v. Nieuwenhuijze, J. Ver burg en Aug. Wagenaar. Dhr C. de Bruin, H.d.S., hield een interessante causerie over opvoeding en onderwijs. Spr. wees op het groote belang van een innige samenwerking tus schen opvoeders en onderwij zers. Hierna volgde zang door de hoogste klassen der school. Na de pauze zong een kwar tet, gevormd uit het personeel der school, eenige liederen, ter wijl door mej. Franke dc ge dichten „Vlucht" en „Vrede" werden voorgedragen. De burgem. sprak een slot woord, waarin hij wees op het groote belang der ouderavon den. KAPELLE. Maandag vergaderde het Oranje-comité. De voorz. dhr M. Glas, deed mededeeüngen omtrent den toestand der ver- eeniging. In de laatstgehouden vergadering is besloten, dat Kapelle en Biezelinge in 't ver- Sportwedstrijden op Zaterdag Van verschillende kanten is er den laatsten tijd over ge sproken, dat het op den duur gewenscht is, in zekeren zin den Engelschen Zondag in te voeren. Dat zou dan bijv. oe- teekenen, dat op dien dag geen sportwedstrijden meer gehou den zouden worden. Die zouden dan, als in Engeland, op Zater dagmiddag gespeeld worden. De Generale Synode der Ned. Herv. Kerk heeft deze kwestie ook uitvoerig besproken. Een adviescommissie had een uit voerig rapport opgesteld, dat in behandeling kwam. In dit rap port werd verklaard, dat de bestaande groote sportbonden de aangewezen organen zijn om de lichamelijke opvoeding van de jeugd te leiden. De Synode acht het haar taak, zich uit te spreken tegen het houden van sportwedstrijden op Zondag. Zij dringt er op aan, dat de wed strijden op Zaterdag worden gehouden en dat de jeugdwed strijden moeten vallen op vrije middagen of in de vacanties. Teneinde dit vraagstuk nader te bestudeeren, heeft de Gene rale Synode een studie-com missie ingesteld, bestaande uit de heeren H. Gordeau, mrKist, dr Rupp, ds F. Kooyman, D. Schmiil! en de dames mej. Os kam mevr, Spaibw*. volg gescheiden zullen zijn. Het batig saldo van het laatstge houden feest zal verdeeld wor den. De voorz. en dhrn v. Liere en Wisse wenschten in een nieuw te benoemen comité niet meer in aanmerking te komen. Besloten wordt, dat elke buurt voortaan met één lid vertegen woordigd zal zijn. Tot voorz. wordt dan gekozen dhr D. Gan seman, als secr, dhr C. Tramper en als penningm. dhr I. A. v. Overbeeke. Dhr Ganseman j brengt daarna dank aan het af tredende comité voor alles, wat zij hebben gepresteerd. YERSEKE. Maandag werd hier een ver gadering belegd o.l.v. dhr J, E. Zwagemaker, om te komen tot oprichting eener melkcontróle- vereen., waar dhr J. Stroo, hoofdcontr. v. Zeeland, een uit eenzetting gaf over de melk- contróle en haar indirecte voor- deelen voor den veehouder. Na I toelichting van een en ander gaven alle aanwezigen zich op. Woensdagavond hield de Ver. voor Geref, Lager Onderwijs haar ouderavond ter herdenking van het 60-j. bestaan der school. Bestuur, personeel en leerlin gen hebben hierbij hun uiterste best gedaan. 's GRAVENPOLDER. Op 13 Maart hield dhr J. Hommes uit Nieuwdorp voor de A.-R. Kiesvereen. een rede over het onderwerp: „A.-R." ook nu, ja, juist nu". Duidelijk kwam naar voren, dat wij te kiezen hri ben tusschen Chris tendom en Humanisme. KRUININGEN. Maandag vergaderde de A.-R. Kiesvereen. o.l.v. den voorz., dhr Joh. Verijzer. Nadat ver slag was uitgebracht over de vergadering der Centr. Kiesver. werd uitvoerig over de can- didatenlijsten gesproken. Dhr A Koppejan eindigde met dankzegging. Maandagavond vergaderde de C.-H. Kiesvereen. onder voorz.schap van dhr J. J. Fran- goijs. Er werd in den breede gediscussieerd over de candida- tenlijsten. Tot afgev. naar de Statenkringvergadering werden benoemd: 1. J. J. Francoijs, 2 J. A. Poleij. In de 2 vac., w.o. die van den secr., dhr L. v. d. Hiele, die gaat vertrekken, wer den gekozen dhrn C H. Heij- boer en C. Ligthart Schenk. De wenschelijkheid werd bespro ken van een gedachtenwisseling omtrent samenwerking met de besturen der plaatselijke Prot. Chr. Kiesvereen. VROUWEPOLDER. Zaterdagmiddag werd de eind- les gehouden van den „ontziltings- cursus", welke door dhr Voogd, hoofd der Chr. Landbouwschool gegeven werd op verzoek van de Gewestelijke Afd. C.B.T.B.. Na mens de 22 cursisten dankte dhr Louwerse den cursusleider voor de practische wijze waarop 't on derwijs gegeven werd ten dienste van het droog gekomen Wal cheren. Namens het bestuur werd dhr Voogd dank gebracht voor de juiste voorlichting omtrent ge nezing, bezaaiing en bewerking van den zieken grond. Dhr Voogd sprak zijn dank uit voor de woorden van waardeering en wees op de afhankelijkheid van Land- en Tuinbouw in de natuur, i wat bijzonder zal gelden in 1946 voor de gewassen. COL1JNSPLAAT. Op 7 en 8 Maart kwamen de oud-leerl, der Chr. School bijeen om het 40-j. bestaan van deze school feestelijk te herdenkea De eerste avond werd geleid door dhr A. v. d. Wal, h. d. s., de tweede avond stond o.l.v. dhr J. Hoogerheide van Wemeldinge. Er waren verschillende voor drachten en samenspraken. Heel aardig waren bijv. de „Schoolherinneringen", door de oud-leerl, zelf gemaakt. Er werden voorts duetten ge zongen en enkele liederen door een dubbel-kwartet. Het slotwoord werd gesproken door dhr J. Contant. Een gehouden collecte voor het Roode Kruis bracht f 74.op. THOLEN. Op 8 Maart werd onder groote belangstelling de Ouderavond gehouden van de Chr. Nat. School. In zijn openingswoord wees de voorz., dhr H. Rogge band, op het verblijdend ver schijnsel, dat het leerlingenaan tal gedurende enkele jaren van 31 tot 73 gestegen is. Hierna hield het h.d.s., dhr G. J. Dragt, een referaat over: „De Bijbel op de Openb. School of de Vrije School?" Een lezing van mej. E. Jansen over „Kind en Kerk" werd met groote instem ming beluisterd, evenals het onderwerp van dhr T. Dijkslag „De Opvoeding". Ook dhr H. Janse gaf nog een nuttige en leerzame bijdrage ten beste. In de pauze's was er gele genheid het werk der leerlin gen te bewefctiges, N* het rin- öpc ets sfitfergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 6.54 uon der 18.45 u. Maan op 17,09 u., onder 6.59 u. V.M. op 17 Mrt. Hoog water te Vlissingen Zaterdag 16 Maart: 1.14 u. 1.76 m., 13.46 u. 1.94 m. Wie oppervlakkig den politie leen toestand beziet komt tot de conclusie, dat socialisme troef is eu dat we regelrecht koersen in de richting van socialisatie De Nederl. Volksbeweging, die velen tot zich trok door met het nationale vaandel te zwaaien, is er in geslaagd ver schillende politieke groepen tot elkaar te brengen in de socia listische Partij van den Arbeid. Overal worden vergaderingen gehouden om de menschen dui delijk te maken, dat er maar één uitweg is uit de moeilijk heden waarin wij thans verkee- ren: socialisme en socialisatie. En men heeft naar het schijnt de wind mee. Want niet alleen de vroegere S.D.A.P. maar ook een deel van de V.-ü., de Chr.- Dem. en van de R.-K. Chnsto- foor-groep en zelfs een klein smaldeel van de C.-H. Unie, trekken geestdriftig op achter het roode vaandel. En niet zon der ophef werd meegedeeld, dat nu reeds - 8 ministers tot de Partij van den Arbeid zijn toe getreden. Wij zouden dwaas doen de beteekenis van deze dingen te onder schatten. Maar wij wil len ze ook niet over schatten. En wij willen niet uit het oog verliezen, dat er ook moedge vende verschijnselen vallen waar te nemen. Daar is allereerst het feit, dat steeds meerderen uit alle groepen der bevolking gaan in zien, dat wij met socialisme en socialisatie op den verkeerden weg zijn. Van meer belang achten wij echter wat dezer dagen in de C.-H. Unie is gebeurd. Aan de pogingen om tot afbraak van deze partij te komen is op kloeke wijze weerstand gebo den en bovendien heeft de al gemeene vergadering met overgroote meerderheid uitge sproken, dat nauw contact met de A.-R. partij gewenscht is. En dan mag in dit verband ook gewezen worden op het feit, dat in meerdere plaatsen door de C.-H., de A.-R. en de Staatk. Geref. groepen overleg is gepleegd in verband met de komende gemeenteraadsverkie zingen. Er zijn hierbij zekere moei lijkheden te overwinnen, maar de gemeenschappelijke overtui ging, dat tegen de beginselen van de revolutie gesteld moet worden het Evangelie, maakt het mogelijk plaatselijk de te genstellingen te overbruggen en in eendracht kracht te zoeken. gen van een groepje oud-leerlin gen kreeg ds A. v. Oost het woord, die er op aandrong de herinnering aan den doop bij hun kinderen levendig te hou den. Ds H. J. Swierts sloot daarna met gebed. ST. PH1LIPSLAND. In de dezer dagen gehouden jaarverg. der muz.ver. „Concor dia" werd het tijdens zijn eva cuatie overleden lid C. Quist Jz. herdacht. De rekeningen over 1944 en 1945 werden goedge keurd. De aftredende bestuurs leden werden herkozen. Dhr J. M. Kaashoek, die als lid moest bedanken na 44 jaar dc groote trom geroerd te hebben, werd dank gebracht voor het- Rijsoholing militaire chauffeurs. Eenigen tijd geleden heeft de A.N.W.B. zich tot den Minister van Ooriog gewend met het ver zoek zijn medewerking te willen verleenen tot het verkrijgen van een goede rijscholing der mili taire bestuurders van motorvoer tuigen. Dit in verband met de vele ongevallen met doodelijken afloop, welke mede aan deze ca tegorie te wijten waren. Aan dit verzoek zal thans wor den voldaan door het houden van avondcursussen voor bestuurders van motorvoertuigen. Kinderen uit Indië. Zoolang Dr Smitsltamp van de medische afdeeling van de Rapwi, die thans op weg naar het Moe derland is, om ten behoeve van geëvacueerde kinderen serum tegen mazelen te verkrijgen, nog niet naar Batavia is teruggekeerd, zal het aan kinderen, die nog geen mazelen hebben gehad, niet ge oorloofd zijn, uit Nederlandseh- Indië naar Holland te vertrekken. Truman «iet den toestand niet zoo donker in. President Truman heeft tijdens zijn wekelijkache persconferentie verklaard door den huldigen in ternationalen toestand niet ver ontrust te zijn. Hij zeide letter lijk: „ik geloof niet, dat de toe stand zoo vol gevaren is als een groot aantal mensehen wel den ken". Hij zeide geen plannen te hebben voor nieuwe bijeenkomsten van de „big three". Over het ge heel vermeed de president vragen over de huidige verhouding tui- achen d* V,IS, *n ds g.tf.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1