De> toestond in Indië. Het Goessche Gasthuis is te klein. Installatie Burgemeester Kolft. DE BILT ZEGT: Koud, De besprekingen begonnen. De Nederlanclsche voor stellen onaanvaardbaar? Nieuwe politieke partij Vrij Chr.-Hist. Unie? Het bombardement van Rotterdam. Er komen Zweedsche barakken voor de T.B.C.-paiiönten. Profiteurs en slachtoffers. De verdwenen meisjes. Laatste berichten. 1 Heest nevelig of zwaarbewolkt weer, geen neerslag van be- teekenis. Krachtige, later iets afnemende Oostelijke wind. In Z.-Limburg iets kouder, overi gens zelfde temperatuur. ZEEUWSCH DAGBLAD 1e JAARGANG No. 289 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Donderdag 14 Maart 1946 Abonn.prija ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. Z438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingon, Middelburg en Tornouzen. Advortonticprjjs 12% cont por m.rn. Uit Batavia werd gemeld, dat gisteravond de officieele be sprekingen tusschen Dr v. Mook en Sjahrir zouden begin nen. Volgens een republikeinsch woordvoerder zal Sjahrir tegenvoorstellen doen, „daar de Nederlandsche voorstellen omtrent een gemeenebest on aanvaardbaar zijn". i Het heeft de aandacht ge trokken, dat bij de besprekin gen, die de vorige week te Soerakarta, met Sjahrir wer den gevoerd, Tan Malaka, een van de leiders van de Commu nisten afwezig was. Thans komt het bericht, dat hij, ver moedelijk door leden van de Socialistische jeugdbeweging, ontvoerd is. Dinsdag is een Britsch con- vooi op weg naar Bandoeng aangevallen. In verband daar mee heeft de K.A.F. ecu laatste waarschuwing verspreid, waarin gezegd wordt, „dat wij vastbe sloten zijn tanks, vliegtuigen, artillerie en andere wapens te gebruiken, indien de tegenstand niet onmiddellijk wordt ge staakt." Ter vervanging van de Liberale Staatspartij. We zijn weer een nieuwe po litieke partij rijker geworden. Naast de „Partij van den Ar beid" is er nu ook de „Partij van de Vrijheid". In een door het comité van initiatief uitgegeven manifest wordt gezegd, dat tot deze partij behooren zij, die zich verzetten tegen socialistische systemen, welke onvermijdelijk leiden tot dwang en tot het heerschen van weinigen over velen en zich niet thuis gevoe len bij naar kerk of confessie gevormde politieke partijen. Zij eischt een vrije uitoefe ning van bedrijf en arbeid, een vrije beschikking over de vruchten hiervan en een vrije maatschappelijke organisatie, waarbij de staat een corrigee- rende taak heeft en onverbre kelijk daarmee verbonden so ciale gerechtigheid. Volgens de „N. R. CL" is aan de vorming van de nieuwe partij meegewerkt door dak- looze vrijz.-dem., christ.-hist., vroeger partij loozen, Jong-Li- beralen, alsmede leden van de Liberale Staatspartij, die niet als partij naast de nieuwe partij werkzaam zal blijven. Onze beleggingen in de Vereenigde Staten. Naar aanleiding van een on derhoud, dat een vertegenwoor diger van AiN.PjVneta met mi nister Lieftinck heeft gehad, heeft het bestuur van de Ver. voor den Effectenhandel aan den minister het volgende tele gram gezonden: „Uit persberichten betreffende Uw persgesprek van A.KÏ.- Aneta begrijpen wij, dat Uwer zijds overwogen wordt vrijwil lige liquidatie van de Neder landsche particuliere beleggin gen in Amerika te bevorderen en deze zoo noodig geheel of gedeeltelijk op te vorderen. Indien berichten juist, veroor loven wij ons U er op te wij zen, dat gedwongen vetkoop in de huidige situatie in de Neder landsche financieele wereld op onvoorzienbare weerstanden zou stuiten. Adviseeren met de meeste klem hiertoe niet over te gaan. Beste oplossing naar onze stel lige overtuiging deze, dat de vrije handel in buitenlandsche effecten in vrij geld wordt opengesteld, waardoor naar alle waarschijnlijkheid voldoende deviezen beschikbaar zouden komen." op deze vraag kreeg hij later een negatief antwoord. Verder was de raid volkomen „plan- maszig" uitgevoerd. Hij beweerde alles gedaan te hebben om kerken en steden te sparen en om zijn soldaten een waardige houding tegen over burgers te doen aanne men.... Er is een oproep verspreid aan afdeelingen, leden en geestver wanten van de Chr.-Hist. Unie, die zich niet kunnen vereenigen met afwijking naar de A.-R. Partij en met de og de Algem. Verg. der Unie aangenomen houding t.a.v. de leiding van de Herv. Kerk, om te komen tot de stichting van een Vrij Chr.- Hist. Unie. Berustte op een vergissing. Bij het procey tegen de oor logsmisdadigers te Neurenberg is Goering verantwoordelijk ge steld voor het bombardement van Rotterdam in 1940. Als getuige werd op verzoek van Goering o.a. gehoord veld maarschalk Kcsselring, die over het eskader, dat het bombarde ment uitvoerde, het bevel had. Het bombardement, zoo zei- de hij, berustte op een vergis sing. Volgens zijn zeggen was die „vergissing" to wijten aan het ontbreken van een radioverbin ding met dé vliegtuigen. Het eskader, dat diepe ellende over de havenstad uitstortte, kon daardoor niet meer bericht worden, dat Nederland reeds had gecapituleerd. Kesselring bewéerde voorts, dat het onvoldoende optreden van de Rotterdamsche brand weer gezien moet worden als de oorzaak van de geweldige uitbreiding die de brand geno men heeft. Kesselring zelf had het commando over den groep die het bombardement uitvoer de en hij zeide, dat er bij hem geen oogenblik twijfel gerezen was of het moest doorgaan. De vraag was voor hem alleen of het moesf worden herhaald en PRIJZEN VAN AKKER BOUWPRODUCTEN. In aansluiting op de bekend making van de suikerbietenprijs voor den oogst 1946, kan het mi nisterie van Landbouw, Vis- scherij en Voedselvoorziening thans ook van eenige andere producten de prijzen bekend maken. Evenals voor de Suikerbieten is de prijs van Cichoreiwortelen met f 7,50 per 1000 kg. ver hoogd, terwijl ook de richtprij zen van Karwij- en Bruin Mos terdzaad hooger zijn vastge steld dan voor den oogst 1945. De thans vastgestelde prijzen zijn: Suikerbieten f 37,50 per 1000 kg. (f 30)Cicl orei f 47,50 per 1000 kg. (f 40)Karwijzaad f 70 per 100 kg. (f 40)Bruin Mosterdzaad f 80 per 100 kg. (f 70) Geel Mosterdzaad f 40 per 100 kg. (f 40)Koolzaad f 45 per 100 kg. (f 45)Blauw- maanzaad f 85 per 100 kg. (f 85). De tusschen haakjes vermel de prijzen zijn de richtprijzen voor de desbetreffende produc ten van den oogst 1945. Er zal naar worden gestreefd, te bereiken, dat de prijzen voor de tarwe van den oogst 1946 gemiddeld niet lager zullen zijn dan voor de gerst. Wat al niet gestolen werd. Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede, dat thans een gedeelte van het door de Duitschers in den winter 19441945 ontvoer de archief is terugontvan gen en wel 8 millioen ponskaar ten van het Hollerithsysteem, bevattende gegevens uit de scheepsmeteorologische journa len van 1854 tot 1938. Opkomst Dienstplichtigen. Naar gemeld wordt, zullen de dienstplichtigen van de jaren 1940 tot en met 1944 voorloopig niet worden opgeroepen. De lichting 1945 wordt begin Mei onder de wapenen geroepen. De Nationale Omroep. Onder auspiciën van het on langs opgerichte comité Natio nale Omroep is een studiecom missie nationale omroep ge vormd onder voorzitterschap van dr A. A. van Rhijn, oud- minister van landbouw te Lon den, wélke commissie weldra een volledig ontwerp nationale omroep gereed hoopt te heb ben. Een versch ei voor volwassenen. In de periode van 17 tot 31 Maart zal voor de leeftijdsgroep boven 20 jaar een bon worden aangewezen voor een versch ei De detaillisten zullen niet altijd terstond kunnen afleve ren. Dit muisje krijgt nog een staartje. Omtrent de bij de H.A.R.K j te Amsterdam gepleegde fraude, weet „Trouw" nog te vertellen, dat reeds een groote voorraad goederen in beslag werd geno- j men, waardoor allerlei kleeding-1 stukken en andere artikelen, aan Nederland geschonken door Amerika en Canada, niet in het bezit zijn gekomen van de men- schcn uit de zoo zwaar geteb- terdc deelcn van ons vaderland, doch in haiyien van hen, die geroepen waren een eerlijke verdeeling van deze goede ga ven te verzorgen. Het merkwaardige van alles is wel, dat verschillende van de gearresteerde employe's zich oeroepen op instructies van hun hoogste chefs, die het blijkbaar de normaalste zaak van de wereld vonden, dat de employé's van de H.A.R.K. ook meedeelden in de geschonken goederen. Wanneer de mededeelingen, die door verschillende employé's aan de politie werden gedaan, juist zijn, dan zou het ge woonte zijn geweest, dat em ployé's van de H.A.R.K. oude kleeding inleverden en daar voor nieuwe kleeren of schoei sel terugnamen. Dat een der belangrijkste ver dachten in deze zaak, die een vrij belangrijke positie bij de H.A.R.K. bekleedt, er zelf wel anders over dacht, is gebleken uit het feit, dat deze man een groote voorraad goederen on der den vloer van zijn woning te Hilversum had verborgen. De politie is tot ontstellende ontdekkingen gekomen. Bij alle gearresteerde employé's vond men mantels, jassen, kousen, schoenen, ondergoed, mutsen, enz., enz., die zij in ruil voor oude kleeding hadden ontvan gen. Het is intusschen hoogstwaar schijnlijk, dat de oude kleeren van de employé's naar Volks herstel gingen. Het ligt voor de hand, dat het verdere onderzoek niet tot Amsterdam beperkt zal blijven. Verdeeling van woon gelegenheid. De regeering deelt in de Mem. van Antw. over het wetsont werp „Aanvulling van het vor- deringsbesluit woonruimte" Aan de Tweede Kamer mede, dat er een wetsontwerp in voorbereiding is betreffende de verdeeling van woongelegen heid. Provincienieuws. In het interneeringskamp te Amsterdam zijn er weer rel letjes geweest, die eindigdeu met het lossen van schoten door de wacht en ernstige orde verstoringen door geïnter neerden. De Chineesche autoriteiten hebben thans van de Sow jet autoriteiten officieele mededee lingen ontvangen van het te rugtrekken der Russische troe pen uit Moekden. Nederland helpt Indië. Van 25 tot 28 Maart vinden te Goes, Vlissingen en Middel burg voorstellingen plaats van de schitterende kleurenfilm „Kleur en Glorie onzer tropen", eigendom van de Stoomv. Mij. „Nederland" te Amsterdam, welke Mij. deze film belange loos beschikbaar stelt ten bate van de actie „Nederland helpt Indië". Velen zullen deze film, die een uniek beeld geeft van een reis naar en door Indonesië, willen zien en zoo het sympa thieke doel steunen. MIDDELBURG. De Coöp. „De Broederband" hield t.g.v. haar 50-j. bestaan ■Zaterdagmiddag een drukbe zochte receptie. Van de zijde der gemeente waren de burgem. en weth. Berenpas aanwezig, terwijl vele vertegenwoordigers van andere coöp. en vakvereea. van hun belangstelling blijk ga ven. Maandagavond werd de eerste feestavond gehouden in het Schuttershof. Na een wel komstwoord door den voorz., dhr P. C. Muller, werd een ge varieerd programma uitgevoerd. z.v.u. Zaterdag houdt mr A. C. v. Epenhuijsen voor de leden der Z.V.U. in de Luth. Kerk een lezing over de verhouding Ne derlandIndië. VLISSINGEN. Maandag vergaderde in het Concertgebouw de Bond van Buurtvereen. „Oranje en Vlissin gen", o.l.v. dhr A. Schout met de afgevaardigden. Besprekingen werden gevoerd over de feestda gen 30 April en 4 Mei. Over wogen werd o.m. een openlucht spel op te voeren. Een commissie zal de mogelijkheid hiervan on derzoeken Voorts staan een muz. wande ling en een concert op het pro gramma. „Bergers". Voor de Ver. tot Nut van 't Algemeen hield Dinsdag avond dhr C. J. M. v. d. Hid den, secr. van L. Smit en Co. s Sleepdiensten een lezing over „Bergers". De heer W. H. v. Aller leidde den spr. in, waarna deze begon met de opmerking, dat rijn onderwerp in ons land vrfiwej onbekend i». Er zit in dit werk echter veel romantiek. Bij de kustbewoners zit het bergen van schepen en het red den van drenkelingen in het bloed. De Ned. berger is voort gekomen uit den strandjutter. Door de wet op de strandvon derij is officieel een eind geko men aan het jutten, dat nage noeg synoniem is met „jatten Interessante staaltjes van „bergen" werden door spr. ge memoreerd. in Nederland kwam eerst in 1880 het georga niseerde Reddingswezen tot stand. Met een keurige seriu lichtbeelden werd deze leerzame voordracht gesloten. Dinsdagavond hield de Buurtvereen. Van Dishoeck-i straat e.o. een gezelligen avond. Dhr H. Schat opende de ver-1 gadering. Het programma werd voor een groot deel verzorgd door „Zeamca", terwijl ook de „Leidsche Jongens" verschil lende nrs. ten beste gaven. GOES. Maandagavond hield de buurt vereen. „Zuidvlietotraat" een feestavond. De conferencier, dhr de Koning, kweet zich op uitmuntende wijze van zijn taak. De muziek van „The Jolly Boys" o.l.v. Nico v. Be- veren, had veel succes. „Excelsior". „Een goed begin is 't halve werk". Maar bij „Excelsior" be gon 't Dinsdagavond niet goed. De zaal van 't Schuttershof was in duisternis gehuld, toen om 7 uur de eerste van de drie te geven uitvoeringen zou begin nen. I.v.m. de waterloozing op Walcheren was er geen licht. Maar „Excelsior" heeft voor heetere vuren gestaan I Men maakte van den nood een deugd. Het publiek kreeg zonder bij betaling een extra voor-pro gramma „Tusschen licht en donker".... 'Enkele muzikan ten speelden populaire melo- diën, die door allen werden meegezongen, terwijl ter afwis seling „debutantjes" optraden. Toen tegen 9 uur 't licht aan ging werd dit natuurlijk met een daverend applaus begroet. In vlot tempo werd daarna t programma zij het eénigs- zins verkort afgewerkt. Na opening door den voorz. dhr M. v. Gorp, kregen we eerst de signaal-afd. te hooren. Na en kele nrs. van het heele corps volgde de revue „15 jaar Excel sior" in 6 bedrijven, waarin op humoristische en zeer sugges tieve wijze het ontstaan, de groei, de „onderduik"-periode en de herrijzenis werden uitge beeld. Alleen jammer, dat er bij den verbindenden tekst eenige haperingen waren. 't Geheel was echter aardig opgebouwd en werd ook goed ten tooneele gebracht. „Jong Excelsior" moet hierbij zeker genoemd worden. De hierop volgende „Elfen- dans", door den directeur, dhr Gommert de Kok, zelf gecom poneerd, ontlokte een daverend applaus. Na de „Bloemenwals" werden door J. C. de Beste en A. Spruijt enkele duetten ge speeld. En daarna kwam de pas opgerichte band „De Fliereflui ters" op de planken. De reactie in de zaal bewees, dat hun num mers gewaardeerd werden. Na „Zeelandia" en „Sympathie' volgde tenslotte de finale, waarop dhr v. Gorp tegen mid dernacht den avond sloot. Het begin was slecht, maar het eind van deze uitvoering was okél En er is ook nog een spreekwoord: „Eind goed, al goed". B.V.G. O.l.v. dhr W. de Buck hield de Bond van Oud-Leerl. der Land- en Tuinbouwwintercur- sussen in Zeeland op 12 Mrt zijn alg. vergadering, 's Mor gens werden reorganisatieplan nen, statutenwijziging e.d. be sproken. In de middagvergadering sprak Ir Geuze over: „Plaats en taaie van den geschoolden Landbouw in de naaste toekomst". In een duidelijke en met veel aandacht gevolgde rede schetste spr. de positie van onzen landbouw na den oorlog. Nagegaan werd, welke plaats wij onder de vol ken innemen t.a.v. 'granen, vee teeltproducten, aardappelen, groente en fruit. De export werd besproken. De omstandig heden kunnen hier dwingen tot prijs- en afzctregeling, alsook tot productieregeling door de overheid. Verder behandelde spr. de vraagstukken van me chanisatie, socialisatie en* na tionalisatie. Tenslotte werd aandacht geschonken aan de mogelijkheid van het stellen van vestigingseischen voor on zen landbouw. Ir v. Soest behandelde daarna het onderwerp„Plaats en taak van den geschoolden Tuinbouw in de naaste toekomst". Spr. kwam tot de conclusie, dat zoo wel voor groente- als voor fruitteelt de toekomstmogelijk heden aanwezig zijn, maar we zullen moeten zorgen voor een prinm kwaliteitsproduct. Beper- Reeds jaren vecht men in het Gasthuis te Goes tegen nijpend plaatsgebrek. Juist voor den oorlog kwam er een kleine uit breiding van de ruimte tot stand, doch deze gaf slcchtB een geringe vermeerdering van het aantal ziekenbedden. In den na-oorlogschen tijd kwam er een groote toeloop van T.B.C.- patiënten. Hiervoor werd aan vankelijk een noodoplossing ge vonden in de school aan de Beestenmarkt en later door eenige particuliere huizen naast het Gasthuis als nood-sanato rium in te richten. Intusschen houdt echter, naar wij vernemen, de stroom van patiënten aan. Dank zij de so ciale wetten, waardoor de pa tiënt alles vrij heeft is een zie kenhuis niet meer een oord der verschrikking, doch in tegen stelling met een 25 jaar gele den, toen het dikwijls moeite kostte een patiënt tot opname te bewegen, kost het tegen woordig vaak moeite ze het faekenhuis te doen verlaten. Teneinde nu aan den zieken huis-nood tegemoet te komen, en wel in het bijzonder aan het gebrek aan sanatoriumruimte, heeft de regeering in Zweden barakken aangekocht, die ze verhuurt aan de ziekenhuizen die met plaatsgebrek te kampen hebben. Bij deze barakken wordt een zeer complete inven taris bijgeleverd. Zoo compleet, dat er zelfs pyama's en een oor- kussentje met een kleine luid spreker-installatie bij Inbegre pen zijnl Per barak kunnen IS patiënten verpleegd worden. Er is centrale verwarming aanwe zig. Bij iedere 3 barakken komt een vierde met logies voor het verplegend personeel. De nood dwingt deze barak ken in den tuin te plaatsen en in het plantsoen vóór het Gast huis. Dit kan helaas niet an ders, aangezien ze in de onmid dellijke omgeving van het zie kenhuis moeten staan. Een groot voordeel is, dat ze zoo snel opgebouwd en ver plaatst kunnen worden. Boven dien is dit alles slechts een noodoplossing. In de naaste toekomst zal het in Goes moe ten komen tot de stichting van een groot ziekenhuis (minstens 200 bedden) op een plaats waar men de ruimte heeft en zoo noodig kan uitbreiden. Dat alt-„ is nog toekomst muziek, maar in Goes zit ener gie genoeg om dit zoo noodza kelijke plan te verwezenlijken. VLISSINGEN. In aansluiting op ons bericht van gisteren laten wij hier nog het een en ander volgen uit de gehouden redevoeringen. De wn. burgemeester, dhr L. P. v. Oorschot, begon met den nieuwen ambtsdrager een harte lijk welkom in de Scheldestad toe te roepen. Hij herinnerde er dan aan, hoe 25 j. geleden dhr O. A. v. Woelderen tot burgemeester van Vlissingen werd benoemd en hoe deze steeds voor den bloei van de gemeente heeft gewerkt, daar in slechts een tijdlang verhinderd door de komst van een N.S.B.- burgemeester gedurende de bezet ting. Op 1 Juli 1945 legde dhr v. Woelderen om gezondheidsrede nen zijn ambt neer. „Persoonlek was ik van gevoelen", aldus dhr v. Oorschot, „dat in Vlissingen als een der weinige gemeenten, welke in Zeeland hiervoor in aan merking komen, een sociaal-demo craat benoemd diende te worden, mede omdat in 't verleden de soc.- dem. achtergesteld' zijn in ons land by burgemeestersbenoemin gen". Daarna legde spr. er den na druk op, dat gemeente en raad tegenover den nieuwen burgemees ter nog als tegenover een onbe kende staan. „Zult gy als Rot terdammer die liefde in U om dragen, welke onze plaats in haar magistratuur zoozeer van noode heeft f" zoo vroeg hij. „Een mooie en schoone taak wacht U. Met groot vertrouwen gaan wy de toekomst tegemoet en zult gy voortaan leiding geven". Spr. wees daarna op hetgeen allereerst urgent is by den weder opbouw van de stad, zooals herstel en uitbreiding van de industrie, de bouw van woningen, de op bouw van het badbedryf, het her stel der havens, de vestiging van marine- en loodswezen, enz. Dat Mr Kolff groote ervaring op havengebied bezit, zal zeker te pas komen. Voorts moet er voor gestreden woeden, dat de „Zee- land"-lyn voor Vlissingen behou den blyft. Dhr v. Oorschot eindigde zyh toespraak aldus: „In datgene, wat ik U op dezen voöT U zoo by- zonderen dag heb mogen zeggen, heb ik neergelegd, dat wat w\j van U als burgervader verwach ten. Dat is veel, ik erken dat gaarne. Maar als de eerste voor waarde aanwezig is, n.l. goede en gezonde samenwerking, zullen wy onze verwachtingen tot een leven de werkelijkheid zien groeien". Mr Kolff antwoordde hierop, na 't omhangen van den ambts keten. Hy was zeer verheugd als burgemeester van Vlissingen, een stad met een zoo groot verleden, benoemd te zyn. Na gesproken te hebben over de moeilijke jaren, die Vlissingen achter den rug heeft, zei Lj: „Hoe kan het an ders of iemand, die in de kracht van zyn leven naar zulk een ernstig getroffen stad komt om daar burgemeester te word<$i, hoe kan het anders of hy is ver- hougd, dat hy zyn werkkracht aan het herstel mag geven?" Spr. stond daarna Btil by den woningnood, die anders dan in vele andere plaatsen, hier haast nog een dringender probleem vormt dan de opbouw van indu-* Btrie^n en bedrijven. Hy zegde toe, zyn volle medewering te zul len verleenen bij de uitvoering der plannen betreffende uitbrei ding van de stad en alles wat, daarmee annex is. Een speciaal woord wijdde Mr, Kolff ook aan de haven, die voor Nederland uniek is in zyn ligging endie door dhr v. Woelderen tot zoo grooten bloei was gebracht. „Dat er als 't moet zeer hardnek kige pogingen in 'twerk ge steld moeten worden om te be reiken, dat de My „Zeeland" haar diensten hervat van Vlissingen uit, spreekt vanzelf. Verder zal er naar gestreefd moeten worden, dat in Vlissingen weer Marine etablissementen gebouwd worden", aldus de burgemeester. Ook voor de geestelijke belan gen van de bevolking zei spr. te willen openstaan. Hy wil niet al léén „havenexpert" worden ge noemd, doch de belangen van de gemeente in den ruimsten zin be hartigen. Mr Kolff richtte zich vervol gens tot dhr v. Oorschot en de andere wethouders, den wn. secre taris en het overig personeel. Hy beëindigde zyn rede met de woorden: „Wy gaan samen op weg. Wy hopen en zullen er naar streven, dat die weg leidt naar een schoone en gelukkige toekomst voor Vlissingen. Die weg zal vaak moeilyk zyn; soms zullen wij hem moeten zoeken, soms zelf moeten maken. Met de bede, dat God ons daarby van Zyn wysheid moge schenken, eindig ik en aanvaard ik het voorz.schap van den raad". <r: orntercp.ng y&rj Zon en Maarte Vrydag: Zon op 6.56 u., onder. 18.43 u. Maan op 15.54 u., on der 6.36 u. V.M. op 17 Mrt. Hoog water te Vlissingen Vrydag 15 Maart: 0.26 u. 1.57 m., 12.59 u. 1.78 m. Door de Regeering is een wetsontwerp ingediend, waarbij alle vermogensaanwas welke op onoirbarc wijze, d.w.z. door zwarte handel of door leverin. gen o£ dienstverrichtingen voor den vijand is ontstaan, zal wor. den belast niet 90 pet. Dat is ecu zware belasting. Maar toch niet zóó zwaar o( de profiteurs blijven van hun onoirbarc practijken profitce- ren. Geheel anders staat het met hen, die tengevolge van den oorlog alles of een groot deel van hun bezit kwijt zijn ge raakt. Zij hebben niet geprofiteerd van de algemeene ellende, maar zij zijn, speciaal op Walcheren, in het algemeen belang extra zwaar belast. En nu krijgen ze wei vergoeding, maar als regel op basis 1940, d.w.z. een zeel gedeeltelijke vergoeding. Zou het niet beter zijn de rollen om te keeren? Van de profiteurs 100 pet. van het onrechtmatig verkregen be zit, plus een zware boete, en voor de oorlogsslachtoffers een uitkeering gebaseerd op de ge bruikswaarde. Dan zou in elk geval meer de rechtvaardigheid worden be tracht, dan nu in de bedoeling schijnt te liggen. king van het sortiment fruit tot enkele prima soorten zal noodig «ij*, Van politiezijde wordt ons mee gedeeld, dat het nader onder zoek naar de beide verdwenen meisjes uit Axel heeft uit gewezen, dat zy, na door de O.D. te zijn gevangen geno men, omdat zy zich verdacht ophielden in de buurt van het stafkwartier in de oorlogs dagen van Sept. '44, door haar bewakers zyn geëxecuteerd, overeenkomstig de instrticties, dat gevangenen, die teveel van de werkzaamheden van de O.D. waren te weten gekomen, tot geen prys in handen der Duitschers mochten vallen. Toen de vyand zich weer wat herstelde en overal op drong, ook rond de verblijf plaats der gevangenen, acht ten haar bewakers den toe stand van „uiterst gevaar" gekomen en zijn ze tot exe cutie overgegaan. Naar wij nader vernemen, zal deze zaak door de justitie worden overgedragen aan de militaire auditie, aangezien alles zicji blykt te hebben af gespeeld onder de gelding van het militaire recht. WAT KRIJGEN WE OP DEN BON? 17 t.m. 30 Maart. Bonkaarten KA, KB, KC 604 119 t/m 125 Alg. 800 gr. brood. 126 Algem. 200 gr. bloem. 127 Algem. 400 gr. suiker. 128 Algem. 125 gr. boter. 129 Algem. 250 gr. margarine. 130 Algem. 125 gr. margarine. 131 Algem. 100 gr. kaas. A 31 Res. 1 ei. B 31 Res. 800 gr. brood. B 32 Res. 2 kg aardappelen. Bonkaarten LA, LB, LC 604 091, 092, 093 vleesch 100 gr. vleesch. 087 aardapelen 2 kg aardappelen. A 19 melk L. melk. B 19, C 19 melk 3 L. melk. Bonkaarten KD, KE 604 619, 620 Algem. 800 gr. brood. 621 Algem. 200 gr. bloem. 622 Algem. 500 gr. suikef. 623 Algem. 250 gr. boter. 624 Algem. 125 gr. margarine. 625 Algem. 100 gr. kaas. D 31, D 32 Res. 400 gr. brood. E 31 Res. 500 gr. yst of kinder meel. Bonkaarten LD, LE 604 591, 592, 593 vleesch 100 gr. vleesch. 587 aardappelen 1 kg aardappelen D 19, E 19 melk 6 L. melk. Tabakskaarten, enz. T 19 2 rants, tabaksartikelen (geen import-sigaretten) V 19 100 gr. chocolade of suiker werken. X 19 I rants, tabaksartikelén (geeu import-sigaretten) De bonnen voor melk cn aardappe len zijn geldig: t.m, 23 Maart. Bon B32 is geldig t.m. 30 Maart. Van 24 t.m. 30 Maart zal geen, bon voor deze groep afzonderlijk worden aangewezen. Voor de week van 24 t.m. 30 Maart zullen nog bonnen worden aangewe zen voor melk, aardappelen, jam, thee, tabak, versnaperingen cn luci fers. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 15 Maart worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor vleesch, melk en aard appelen, waarop eer?': met ingang van 18 Maart mag worden afgeleverd. Op de bonnen voor kaas zal voor de helft 20-plus, voor de helft vol vette of 40-plus (w.o. buitenlandsche kaas) worden geleverd. RENESSE. Vrijdag vierde de C.J.M.V. hier haar 2e jaarvergadering. De voorz., dhr J. v. d. Have, opende de vergadering en sprüc over het verleden en de toekomst van de J.V. Dhrn J, C. Verboom en C. W. Boot brachten hun jaarverslagen uit, waarna inleidingen en voor drachten volgden. Door sprekers van verscheidene andere vereenigingen werd het woord gevoerd. Aan het einde van den avond bracht dhr N. Dalebout namens het bestuur van het Evangelisatie gebouw, de vereen, dank voor het gebodene. Dhr v. d. Have sloot daarna dezen geslaagden avond. Het bezoek van het Prinselijk paar aan Denemarken. Verwacht wordt, dat Prinses Juliana en Prins Bernhard 5 April te Kopenhagen zullen aankomen. Een .officieele ontvangst wordt hun bereid, waarbij de leden van het Deensch Koninklijk Huis aan wezig zullen zijn. Het Prinselijk paar zal logeeren in het kasteel Amalienborg. 6 April wordt te hunner eere een galadiner gehou den, 7 April zal het Nederlandsch Concertgebouworkest een uitvoe ring geven. 8 April vertrekken Prins en Prinses uit .Kopenhagen voor een bezoek aan Stockholm. ■4 OOSTKAPELLE. Op 8 Maart kwam de tijd. raad bijeen. Tot onderwijzeres aan de O.L. school wordt benoemd Mevr. A. A. C. Rademaker v. d. Porei, en wel mi.v. 15 Mrt. De kwestie wordt besproken wat nu uiteindelijk met het noodkerkhof in de duinen moet gebeuren. De voorz., dhr F. G. Sprenger, zegt, de wenschelijk- heid te hebben overwogen om alle daar begraven personen over te brengen. Weth. de Roo is hier sterk tegen, hij wil ieder vrij laten. De kwestie zal door den voorz. besproken worden te? Prov. Griffie,

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1