De Mand in Indië. Boodschap van de Wereldraad der Kerken. „Plant wt tow» Of* töcrfcUece» Is er iemand geweest PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Woensdag 13 Maart 1946 Het rantsoen tabak wordt verhoogd. KRUIMELTJES De wereld staat voor de keuze tusschen leven en dood* BRAN0ST0FFENV00RZIENIN&. DE BILT ZEGT* Nevelig. Matige, aan de kust tijde lijk krachtige wind tusschen Zuidoost cn Oost. Nevelig of zwaarbewolkt weer, geen neer slag van boteokenia. In het midden van 'tland iets kouder Iemand die eenigen tijd gele den een verkenningstocht door Duitschland maakte, sprak als zijn meening uit, dat één van de grootc problemen, die in dit land moeten worden opgelost, is, wat er mqt de straks weer in vrijheid levende nazi's, voorzoover ze niet tot ds oorlogsmisdadigers behoo- ren, en met de opgroeiende jeugd gedaan moet worden. Dat is een belangrijk vraag stuk voor Duitschland, maar óók voor ons land. Vandaag of morgen moeten de N.S.B.-ers, die nu nog worden vastgehouden, weer in de sa menleving worden opgenomen. En terecht is de opmerking gemaakt: dan zal moeten blij ken of wij sterk genoeg zijn om het nationaal-socialisme ook geestelijk te overwinnen. In verband hiermede is niet zonder belang een artikel in het weekblad „De Zwerver", or gaan van de stichting L.O. L.K.P., twee van de grootste verzetsorganisaties. In dit artikel werd behandeld de brief van v. Gonechten on de sehr. verwondert zich erover, dat hij zoo weinig waardeerende woor den over dezen afscheidsbrief heeft gelezen. Let wel, dat schrijft een verzetsman, van wien dikwijls gezegd wordt, dat hij hard en genadeloos is in zijn zuivering en berechting. „De brief van Van Geneehten is ontroerend in dubbelen zin", lezen we. „Ontroerend om de argelooze openhartigheid, waar mee schuld beleden wordt en bovenal ontroerend, omdat Van Gnechten geen anderen uitweg vond dan de zelfmoord. Hoe men het ook wendt of keert, er was geen reden voor dezen brief en deze zelfmoord, anders dan uit een geweten, dat ont waakte en een verantwoorde lijkheidsbesef, dat tot bewust zijn kwam. Een ontwaken en bewust worden uit een b e z e- t e n Ive i d. Van deze ziekte is Van Geneehten in het aan gezicht van den dood bekeerd. Zoo gaat het in de wereld. God gebruikt het middel der confrontatie met den dood en de straf zelf om het mensch- dom in het gareel te houden, om den mensch te brengen tot schuldbekentenis." Het artikel besluit: „Hij (Van Geneehten) sloot den weg zélf af. Is er ooit iemand' bij hem geweest om hem te zeggen, dat God dat op Zijn tijd moet doen en vooral, dat hij geen verzoe ning voor zijn fouten, nog min der voor zijn volgelingen be hoeft te doen, omdat Christus dat eens voor heel de wereld en voor alle tijden gedaan heeft? Zijn er menschen, die dat de duizenden volgelingen van v. Geneehten in de kampen voor houden, opdat ze dwars door de wanhoop heen hoop krijgen?" Wat hier gezegd wordt, ver dient zeer ernstige overweging. Als wij ook geestelijk den oorlog willen winnen, dan zal tegenover de bezetenheid van het nat.-socialisme, en waarlijk niet alleen van het nat.-socialis me, gesteld moeten worden de prediking in woord en daad van schulderkenning en vergeving. ZEEUWSCH DAGBLAD 1e JAARGANG No. 288 Abonn.prijs ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor Goes, Tel. 8438, Giro 874289, Bijkantoren te Vliesingen, Middelburg en Terneuzen. Advertentieprijs 12% cent por m.m. en óndefgang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 6.59 u., onder 18.41 u. Maan op 14.38 u., onder 6.07 u. Hoog water te Vlissingen Donderdag 14 Maart: 12.00 u. 1.61 m. N.A.P. Het nieuwe „Kabinet". Spoedige onderhande lingen. Sjahrir is er in geslaagd een nieuw „Kabinet" te vormen. Het bestaat uit personen be- hoorende tot verschillende par tijen. Verwacht wordt, dat nu spoe dig de inleidende besprekingen zullen beginnen. De kans dat Sjahrir en dr van Mook tot overeenstemming zullen komen lijkt niet bijster groot, indien althans wordt vastgehouden aan den eisch, dat de „Indonesische republiek" onder leiding van Soekarno, of ficieel moet worden erkend. Wij weten echter niet welke instructies dr van Mook heeft meegekregen. Eenigen tijd geleden verklaar de minister Logeman, dat van besprekingen met Soekarno geen sprake kon zijn, terwijl la ter bleek, dat een conferentie was gehouden waarbij ook Soe karno aanwezig was. Uit Batavia wordt nader ge meld Wat het meest opvalt aan het „kabinet" is het feit, dat noch de Communisten, noch een enkele vertegenwoordiger van het z.g. Volksfront er deel van uitmaken. Voorts is de zeer be langrijke Masjoemi-partij door geen van haar meest radicaie iiguren vertegenwoordigd. Men verwacht, dat het nieuwe „kabinet" zijn verklaring om trent de te volgen gedragslijn in voorzichtige bewoordingen zal stellen en dat deze funda menteel aanzienlijk gematigder zal zijn, dan het minimum-pro gram, dat in de laatste zitting van het Centrale Nationale Co mité is aangenomen. Soedarsono, de „minister voor sociale zaken" heeft het volgen de verklaard: „Wanneer de be sprekingen tusschen de Neder landers en Indonesiërs zonder uitstel zouden beginnen, dan geloof ik, dat er een groote kans bestaat, dat een bevredi gende uitslag verkregen zou kunnen worden." Hij voegde er aan toe, dat noch Soekarno, noch Moham med Hatta, eenig commentaar op de Nederlandsche landing heeft geleverd. Uit Nederlandsche bronnen verneemt men, dat de landin gen van troepen gedurende ver scheidene weken voortgezet zullen worden, totdat ongeveer 20.000 man geland zouden zijn. Ondertusschen zou volgens sommige waarnemers, de aanval op een Britsch con- vooi, tusschen Batavia en Bandoeng, een aanwijzing kunnen Z"n van een reactie der extremisten op de Ne derlandsche landingen. Dit is na verscheidene weken van rust de eerste Aanval op een convooi. Goed nieuws uit Menado. Een goed bericht uit Menado. Er was daar muiterij uitge broken onder de Indonesische soldaten van het Nederlandsche leger. Zondag deden deze mui ters een poging om de loyale troepen te ontwapenen, maar de rollen werden omgekeerd en de muiters ontwapend. De mui ters werden als gevangenen aan boord gebracht van de „Piet Hein", die juist was gearriveerd Toen kort daarop landings eenheden van de „Piet Hem" aan land gingen, werden ze met gejuich en muziek ontvangen. De bevolking toonde zich meer dan blij, dat aan de terreur van de aanhangers van Soekarno een einde was gekomen. De toestand op Bali. Uit zeer betrouwbare bron wordt vernomen, dat de ver houding tot de plaatselijke be woners op Bali in alle gebieden steeds beter wordt behalve in Tabanan (Z.W. Bali) en Den Passar (Z. Bali), waar de terro risten hun acties voortzetten. Muiterij in de Minahassa geëindigd. Uit gezaghebbende bron ver neemt men, dat de muiterij in de Minahassa geëindigd is. De lei ders van den opstand bevinden zich in verzekerde bewaring. Overal in de Minahassa waait weer de Nederlandsche vlag. De radio-verbinding is hersteld. Voorloopig geen sigaren en sigaretten. De Koningin keerde terug. Vandaag is het een jaar gele den, dat H. M. de Koningin na een afwezigheid van bijna 5 ja ren te Eede in Z.-Viaanderen de Nederlandsche grens over schreed. Hare Majesteit heeft toen, terwijl de vijand nog nabij was en ook in het Zuiden van ons land allerlei gevaren dreigden, een elfdaagsche tocht gemaakt door het toen bevrijde gebied. Het waren blijde en in veie opzichten ontroerende dagen. Wij zijn nu een jaar verder. In vele opzichten zijn we te leurgesteld. Maar dit kan niet verminde ren onze groote blijdschap over het verheugende feit, dat Vor stenhuis en volk weer in een vrij land -rereenigd zijn. Engelsche dankbaarheid. Een deputatie van twee Engel sche officieren van the first British Airborne division heeft de ziekenhuizen in Apeldoorn en Arnhem bezocht waar in Septem ber 1944 hun gewonden uit de gevechten bij Arnhem verpleegd waren. In een samenkomst van de directie en het personeel in ieder dezer ziekenhuizen-hebben zij uit dankbaarheid voor de genoten verpleging, een plaquette tot aan denken aangeboden. Christ.-Historische Unie. Naar wij vernemen hebben Mr Dr A. A. van Rhijn Mr M. Oh. de Jong en de heer J. M. Krijger Jr., die het initiatief tot verzet hebben genortten tegen plannen van het hoofdbestuur der Chr. Historische Unie tot samenwer king met de A.R.-Partij, in de be slissing van de algemeene ver gadering der C.H.-Unie, welke tot een contact besloot, aanleiding ge vonden voor het lidmaatschap der Unie te bedanken. In een brief aan het hoofdbestuur hebben zij meegedeeld, dat zij de genomen beslissing een miskenning achten van het beginselprogramma der C.H.-Unie, dat de kerk een bij zondere positie toekent en boven dien wijst in nationalen en niet itt separatistische zin, De regeeringen van de Sow- jet-Unie en Polen hebben een commissie aangewezen, belast met de afbakening viyt de grens tusschen beide landen, De liquidaticvergadering van den Volkenbond is op 8 April te Genève bijeengeroepen. Men verwacht, dat zij een 10-tal da gen zal duren. m Deze maand wordt in Lon den een conferentie gehouden ter bevordering van de En- gelsch-Russische vriendschap. De vroegere Hongaarsche mi nister van Justitie, Budinsky, behoorende tot de fascistische pij lkruisbe weging, is gisteren te Boedapest in het openbaar opgehangen. In Japan woedt een epidemie van pokken en typhus. Er zijn 6500 gevallen van pokken en meer dan 5000 van typhus. Van officieele zijde wordt in de V.S. bèvestigd, dat de cen suur op persberich en, die hel land verlaten, in de Sowjet- Unie verscherpt is. De Sowjetfegeering heeft de Fransche regeering meegedeeld op haar verzoek te harer be schikking te houden 5 millioen quintalen graan, die uit drie ha vens onmiddellijk door Fran sche schepen kunnen worden weggehaald. Onder dezen slagzin gaat de Stich ting „Nieuw Walcheren" een groote actie op touw zetten door het geheele land. Iedere Nederlander zal in de gelegenheid worden gesteld op Wal cheren een boom te doen planten. Er ia sen respectabel aantal boomen en struiken noodig, om Walcheren weer een ssnigszins levend aanzicht te ge ven. Voor de weg- en erfbeplanting zijn 60000 boomen en ZVs millioen struiken noodig; voor den aanplant van boseohen, de begroeiing van kreeken enz. niet minder dan 1580000 boomen. Icdor, die aan deze actie meedoet, krijgt daarvoor een gecalll- grafeerd bewijs, dat op zichzelf reeds een waardevol aandenken zal zijn. Oorspronkelijk lag het itt de bedoeling, de boomen één voor één te merken. Daar dit echter op vele practische bezwaren stuit, zal men nu de te planten bosch-partijen enz. namen geven naar de her komst van de gevers, b.v. „Boschplan Rotterdam" enz. In deze grootscheepsche actie wordt ook het buitenland inge schakeld. Want deze geweldige hoeveelheid boomen cn struiken kan onmogelijk door ons land zelf worden geleverd. Men zal b.v. trachten Canada in te schakelen, dat eikenboomen zal kunnen leveren. Ook t.a.v. de propaganda blijft de Stichting actief. De komende weken zal in Vlissingen in het magazijn „Corlas" (Walstraat 76), welwillend afgestaan door den heer Plassche, dezelfde expositie worden gehouden, die ook in Middelburg is geweest. Zij geeft een overzicht van den landbouw, handel, bedrijf, enz. op Walcheren en ook de werkzaamheden aan den Nolledijk. Op 30 Maart a.s. is dan in Den Haag en Leiden een groot feest voor het getroffen Walcheren, waaraan 455 personen in Zeeuwsch costuum, w.o. het Westkapelsch Dameskoor, medewerken. Daarna is Amsterdam aan de beurt. Rusland pacht Hongaarsche vliegvelden. Na het sluiten van verschillende belangrijke economische accoor- den heeft de Sovjet-Russische re geering met de Hongaarsche re geering een zeer belangrijke ludhtvaartovereerikomst gesloten, waarvan de tekst Zaterdag door het Hongaarsche kabinet is goed gekeurd. Volgens deze overeenkomst ver pacht de Hongaarsche regeering de Hongaarsche vliegvelden en het gebruik van land voor vliegvelden en werkplaatsen voor den duur van dertig jaar, terwijl de Sovjet- Unie voor de technische uitrusting zorg draagt. De Hongaarsche regeering moet de verpachte vliegvelden binnen vijf jaar in orde maken. Er zal een Sovjet-Russisch-Hongaar9che maatschappij voor de burgerlucht vaart worden gevormd, die inter nationale luchtvaartverbindingen zal onderhouden. De raad van commissarissen- zal bestaan uit drie Sovjet-Russische en drie Hongaarsche leden. Er zal een Sovjet-Russische directeur en een Hongaarsche onder-directeur zijn. Aan een circulaire, gericht aan de functionarissen der Vakgroep Detailhandel in Tabak en Ta baksfabrikaten in de provincies Limburg, Noordbrabant en Zee land, ontleenen wij het vol gende De Rijksdepots zullen worden opgeheven en de winkeliers en grossiers zullen zich voortaan kunnen wenden tot de leveran ciers van hun keuze. De kleine bedrijven in de si- garenbranche zullen worden in geschakeld en het aan hun toe te wijzen kwantum zal niet in mindering worden gebracht op het kwantum der groote fabrie ken, hetgeen dus verhooging der sigarenproductie zal 'betee kenen. Het rantsoen kerftabak zal van 40 op 50 gram wor den gebracht, xoodra de 40- grams pakjes sullen elln ge ruimd, waardoor het aantal rantsoenen kerftabak ver mindert. De grossiers zullen aanvanke lijk slechts leveringsopdrachten ontvangen voor kerftabak. De andere coupures (dus voor si garetten en sigaren) worden voorloopig geblokkeerd. De toe te passen verdeeling zal zijn 40-40-20 pet. De winkelier kan dus alleen kerftabak inkoopen. Op 22 en 29 Maart zal een bon worden aangewezen, welke uit sluitend recht geeft op het koo- pen van kerfproducten. Tot zoover hetgeen voor de consumenten mede van belang is, het komt er dus op neer, dat in de eerstvolgende weken shag en tabak troef zullen zijn, de winkeliers kunnen niemand voortrekken want hun coupu res voor sigaren en sigaretten wpydw vooric-opig vastgelegd. Het voorloopig Comité van den Wereldraad van Kerken heeft zich met de volgende boodschap tot de wereld en de Kerken gericht; De wereld van heden staat voor de keuze tusschen leven en dood. De verwachtingen van een betere wereld zijn niet in vervulling gegaan. Millioenen menschen zijn het slachtoffer geworden van ondraaglijk leed. De volken schijnen onmachtig het alles beheerschende vraag stuk van een ordening van hët internationale leven op te los sen. Een zware last drukt op de gansche menschheid." „Wij doorleven deze crisis als Christenen, diep geschokt daat- over in ons geweten. Toch heeft God in zijn genade ons de bediening van zijn Woord toevertrouwd, en het is ons op gelegd dit Woord duidelijk te verkondigen. De menschen gaan den weg des doods, omdat zij Gods wil niet gehoorzamen. Vernieuwing kan alleen voort komen uit bekeering, uit een zich afkeeren van eigen wegen tot Gods weg. Hij roept ons menschen thans op tot een ra dicale beslissing. „Het leven cn de dood heb ik u voorgesteld.. Kiest dan het leven." (Deutcro- nomium 30:19). Oorlog is de vrucht van onze menschelijke eigenwilligheid cn( van ons tragisch onvermogen om de rechte oplossing van onze conflicten te vinden. Wij bid den van God, dat de Vereenigde Volken den weg des levens zul len kiezen en de toekomstige geslachten zullen vrijwaren van den oorlogsgeesel. Maar de tijd is kort. Het meesterschap van den mensch, openbaar gewor den in zijn vermogen tot het gebruik der atoomenerg;e, dreigt zijn ondergang te wor den. Indien de levenshouding van ons menschen tt'et grondig verandert, is onze beschaving ten doode opgeschreven. Een schijnvrede is weinig beter dan oorlog. Geen vrede kan -duurzaam zijn als zij niet rust op waarachtige geestelijke grondslagen. Wij doen een be roep op alle menschen van goe den wille en op allen, die in geestelijke waarden gelooven, om samen te arbeiden voor een levensorde van gerechtigheid en menschelijkheid. .Alle volken staan onder het oordeel Gods. De verslagen vol ken ervaren een vreeselij ke vergelding. De bronnen van hun herstel liggen echter in henzslf. Al» zij zich tot God wenden en hooren naar de stemmen van diegenen hunner, die zelfs in de donkerste dagen weerstand boden aan de booze krachten, kunnen, zij toch weer hun plaats in de wereldgemeen schap innemen. De zegevierende volken heb ben ook zwaar geleden, maar hun overwinning beteekent een nieuwe verantwoordelijkheid tegenover God. Zij behooren Indien de levenshouding van de menschen niet grondig verandert, is on ze beschaving ten doode opgeschreven. barmhartigheid te paren aan gerechtigheid. Wraakoefening aan vroegere vijanden, door hen van de eerste levensvoor waarden te berooven, door mas sale verdrijving van hun bevol king, of door andere middelen, leidt slechts tot nieuwe rampen. Er moet een nieuw begin ko men in de verhouding der vol keren. De natie heeft een. eigen beteekenis in Gods doel met de menschheid, maar nationale eigenwilligheid is, bij groote en kleine volken, een zonde tegen den Schepper van a 1 le volken. Geen volk kan beantwoorden aan het doel, dat God met dit volk heeft, wanneer het onge hoorzaam is aan het doel, dat God met dit volk heeft, wan neer het ongehoorzaam is aan Gods eisch tot samenwerking en levensgemeenschap met an dere volken als leden van één gezin. Er is een wederzij dsche afhankelijkheid van maatschap pelijke internationale ordening. Wij doen daarom een bijzon der beroep op de regeeringen der Vijf Groote Mogendheden, te handelen overeenkomstig de verantwoordelijkheden die zij, voor de ordening der wereld, hebben. Zij behaalden de over winning door de samenvoeging hunner krachten. Wij vragen hen in een gemeenschappelijk streven hun gansche kracht thans samen te voegen tot ves tiging der gerechtigheid, tot le niging van den nood, tot na streving van een wereldgemeen schap van vrije volken. Wan neer zij de oude wegen van j bouwen op macht alléén niet verlaten, en niet erkennen, dat zij gebonden zijn door Gods wet van gerechtigheid en barm hartigheid, gaan zij den weg van dood en vernietiging. „Het lev»» e a. A a dood heb Ik.u voor gesteld. Kiest dan het leve n." Op de Kerken ruit een bij zondere plicht om de volken te helpen, den weg des levens te vinden. Christenen zijn geroepen het zout der aarde en-het licht der wereld te zijn. Hen is de bediening der verzoening toe vertrouwd. Zij hebben de ver antwoordelijkheid door woord en daad te getuigen, dat de wet Gods haar vervulling vindt in de liefde van Christus. Wij roepen alle volgelingen van Christus op, alles te doen tyat in hun vermogen is om hen te helpen, die thans in ver- schrikkelijken lijdensnood ver- keeren en naar een betere we reldorde te streven, waarin de menschelijke rechten erkend en veilig zijn. Wij vertrouwen, dat de Kerken, die grooter draag kracht hebben, zullen voort gaan de Kerken in de bevrijde en lijdende landen te steunen en dat alle Kerken in wassende mate de zendingsroeping der Kerk voor de geheele wereld zullen betrachten. Wij dringen er bovenal op aan, dat zij zon der ophouden zullen bidden voor vergeving, eenheid en waarachtige broederschap on der de menschen. Wij danken God voor onze oecumenische gemeenschap in Christus. In de jaren van den oorlog is deze gemeenschap verwijd en verdiept, en door Gods genade hebben wij op nieuw de ontdekking mogen maken, dat Hij onze krachten vermeerdert in deze wereldom vattende gimeenschap van zijn Heilige Kerk. Wij juichen, dat wij, na de bezoekingen dezer ja ren, konden bijeenkomen, innig saamgebonden in Christelijke liefde. Wij getuigen, dat wij in deze eerste vergadering na den oorlog elkaar hebben gevonden, samenwerkend als een' gemeen schap van b oeders, in een in Christus gegronde eenheid, die al onze verschillen te boven gaat. Onze harten zijn vol vreugde en dank over deze er varing, ett wij zien daarin een teeken van hoop voor de menschheid. God heeft ons hierin de verborgenheid van zijn wil bekend gemaakt, dat in de bedeeling van de volheid der tijden Hij alle dingen tot één zal vergaderen in Christus. Hij is om; vrede. In Hem is het leven voor de menschheid. Het leven en de dood heb Ik u voorgesteld. Jüeit hét LOONEN EN PRIJZEN IN DEN LANDBOUW. De Stichting van den Land bouw heeft nogmaals bij de re geering erop aangedrongen geen prijzen voor landbouwpro ducten vast te stellen voordat overeenstemming is verkregen terzake van het loonpeil. De Stichting vertrouwt, dat met dit overleg slechts eenige weken gemoeid zijn. De HET VOLGENDE SEIZOEN 12 h 15 EENHEDEN. Voor hot volgend® stook- seizoen zullen 12 eenheden brandstoffen beschikbaar wor den gestold en wel 6 in Juli, 3 in December en 3 in Fe bruari. „De Tijd" meent zelf» te weten, dat de autoriteiten er naar strevon in totaal 15 een heden beschikbaar te stellen. T.a.v. het loopendo atook- seizoen, meldt het blad, dat behalve oen 7o, ook nog oen Ssto eenheid beschikbaar komt. DE PETROLEUMPRIJS. Petroleum kost nog altijd 18 cent per liter, thuisbezorgd door venters of afgehaald bij winkeliers, zoo deelt 'het Dir,- Gen. voor de prijzen mede. Niet alleen is degene die meer betrekt volgens de wet straf baar, maar ook is er niet de minste aanleiding de prijs voor petroleum te verhoogen, nu er integendeel onderhandelingen worden gevoerd om spoedig tot een aanmerkelijke verlaging te komen. In verband met het kleine formaat van ons blad heb ben wij van de autoritei tien vergunning om van daag met een dubbel num mer uit te komen. Provincienieuws. Pech met de „Koningin Wilhelmina". De verbindingen in Zeeland worden wel in hevige mate door het lot achtervolgd. De grootste oorzaak ligt in het feit, dat de provinciale vloot door het weg- sleepen en vernielen door de Duit- schers practisch is verdwenen. Een reserve is er niet meer. Het gevolg is, dat, wanneer één der schepen uitvalt, de dienst direct ernstig gestagneerd wordt. Zoo zijn er nu weer moeilijk heden met het s.s. „Kon. Wilhel mina", dat den dienst op Zierikzee onderhoudt Vorige week n.1. heeft dit schip een defecte schroef opgeloopen, doordat ze in de ha ven van Zierikzee met een steen obstakel onder water in aanraking is gekomen. Het schip moest di rect uit de vaart worden genomen en is met veel moeite in Vlissin gen binnengesleept. Een reserve- schroef was niet aanwezig, daar de „Kon. Wilhelmina" een ge huurd schip is. Door de groote medewerking van de „Schelde" is gelukkig een schroef van een an der schip pasklaar gemaakt kun nen worden. Nu het schip van daag of morgen weer in de vaart komt, zal vermoedelijk blijken, dat de snelheid van het schip is verminderd. Het provinciaal bestuur doet alle mogelijke moeite, om een schip te huren of aan te koopen, dat speciaal voor de verbinding met Zierikzee geschikt is. Polder Walcheren. In de 'op 9 dezer gehouden zit ting van de Alg. vergadering van den Polder Walcheren werd me- dedeeling gedaan van de ontslag- nme door de Commissarissen dhrn A. Maljaars en C. v. Woel- deren wegens vestiging buiten den polder. Dhrn L. Janse de Jonge en Mr J. A. Dumon Tak werden als nieuwe comm. geïnstalleerd. Het dijkgeschot werd evenals voor 1945 vastgesteld op f 27. per ha schotbaar en f 18,80 per ha vrijland en op f 5.per f 100 belastbare opbrengst van de ge bouwde eigendommen. De begrooting werd vastgesteld tot een bedrag van f 587.800,57 voor den gew. en f 117.560,97 voor den buitengew. dienst. Het belangrijkste punt van de agenda was een voorstel van het dagel. Bestuur tot het uitvoeren van zink- en bestortingswerken aan de Zuidwatering, waarmede een bedrag van naar raming f 2.000.000 gemoeid zal zijn. Na een uitvoerige toelichting werd het voorstel aangenomen. Bij de behandeling bleek, dat het Dag. Bestuur met Ged. Staten in over leg zal treden teneinde de finan ciering van het werk onder oogen ■t« ïies. Amerikaansch bezoek aan Walcheren. Kapitein C. Webster vertegen woordiger van het Amerikaansche Roode Kruis heeft opnieuw een bezoek aan Walcheren gebracht, ditmaal vergezeld van een 2-tal journalist-cineasten, n.1, Mrs Ken nedy en Mrs Vyckiary met spe ciale opdracht voor de Ameri kaansche pers Holland in beeld te brengen. De excursie o.l.v. den sccr. van het Roode Kruis, afd. Vlissingen, dhr N. C. J. v. Delft werd ook meegemaakt door dhr A. J. Yardin Millord van de H.A.R.K. te Rotterdam en dhr Carstens van het H. B, van het Ned. Roode Kruis te Den Haag. Den eersten dag werd te Vlissin gen een bezoek gebracht aan de uitreiking van kleeren in het ge bouw Soc. Zaken, terwijl -in de Onderstraat en de Paardenstraat eenige gezinnen werden bezocht. De bezoekers interresseerden zich ook zeer voor den toestand in de juist droog gekomen stads gedeelten. Vervolgens werd via Souburg naar Ritthem gereden. Halverwege moesten de auto's worden verlaten, i.v.m. de in aan bouw zijnde zware ijzeren „Camel- Hamiltonbrug", die over den tot 30 m. uitgespoelden watergang wordt gebouwd. Na een flinke wandeling waarbij de verwoestin gen te Ritthem werden verfilmd, kwam het gezelschap te Ramme- kens aan, waar dc nieuwe dijk werd bezichtigd. 's Avonds werd een bezoek ge bracht aan het Zwitsersche barak kenkamp aan den Buitenhaven te Vlissingen. De reis werd gisteren voortgezet. Te Middelburg wer den opnamen gemaakt bij de uit reiking van zeep, waarna een be zoek aan den nieuwen dijk bij Veere werd gebracht. Te West- kapelle werd de lunch gebruikt, waarna een uitreiking van textiel- goederen weer een dankbaar film object was. Via Meliskerke werd de terugtocht naar Vlissingen aanvaard. Laétste berichten. FRAUDE BIJ DE H.A.R.K. De politie te Amsterdam heeft dezer dagen een frau de van grooten omvang ont dekt bij de H.A.R.K. Een 6- tal personen zijn reeds ge arresteerd. Een groote voor raad goederen, waarmee men een kleedingmagazijn zou kunnen vullen, w.o. bont mantels, stoffen mantels, costuums, schoenen enz., is in beslag genomen. Het schijnt, dat het personeel bij de verdeeling van de goede ren, in de eerste plaats aan zichzelf heeft gedacht. Men acht het niet uitge sloten, dat ook in tal van andere plaatsen dergelijke practijken zich hebben voor gedaan. Het onderzoek wordt voort gezet. De zevende koienbon aangewezen. In het tijdvak van13 tot en met 23 Maart a.s. dienen de be zitters van de bonkaart „T 509" en „T 505" den daarop voor komenden bon 50 in te leveren bij den brandstoffenhandelaar, bij wien zjj als klant Btaan in geschreven. Op dezen bon, welke als laatste voor het stook- seizten 19451946 is aangewe zen, zal zoo spoedig mogelijk een eenheid vast® brandstof worden tffélrrwA-

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1