rdig protest. DB BILT ZEGT* PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Dinsdaq 12 Maart 1946 Nederlandsche troepen landen op Java. Hoe nat het was en hoe somber. KRUIMELTJES ItlaAaclafysche. pcoWe*n&i. De overwinnaars zijn het niet eens. Wat te doen met het Rhurgebied? Oproer in interneerlngs kamp te Amsterdam. Nieuwe Schoenen distributie. Provincienieuws. De parlementaire com missie a.s. Zaterdag naar Indië. Kamerleden bezoeken Zeeland. Laatste berichten. Weinig verandering. Meest nevelig of zwaar be wolkt weer. Overwegend droog. Matige Oostelijke wind. Ver andering in temperatuur. ZEEUWSCH DAGBLAD 1e JAARGANG No. 287 Abonn.prijs 3.30 p. kW. Hoofdkantoor: Goes, ^el. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg en Terneuzen. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Eindelijk na lang wachten en dralen zijn thans Nederland- sche troepen in tot het K o- ninkrijk der Ne'd er- la n d e n behoorende ge- biedsdeelen in Indië aan land gegaan. Sjahrir, die ook wat dit be treft, wel de bevelen van den oproermaker Soekarno zal uit voeren, heeft daartegen gepro testeerd in de volgende bewoor dingen „Wederom zijn Nederland- sche troepen in Batavia ont scheept. Ik herhaal met nadruk het standpunt van „mijn regee ring", dat de Nederlandsche mi litaire inval in Indonesië een schending van de souvereiniteit van de Indonesische republiek beteekent. De tegenwoordigheid van Ne derlandsche troepen ikan in de zen tijd van spanning geen en kele goede uitwerking hebben en zal niet nalaten de sfeer der onderhandelingen nadeelig te beïnvloeden. Tenzij de Nederlandsche re geering inderdaad zekere vijan delijke voornemens koestert, gaat het boven ons begrip, waarom deze versterkingen nu noodzakelijk zijn. Ik protesteer met kracht tegen de nieuwe versterkingen en tegen derge lijke gebeurtenissen in de toe komst." Een merkwaardig protest. Het gaat hier toch niet om het aanvoeren van verster kingen, maar om ver vanging van vertrekkende Engelsche troepen. Maar het mooiste is wel, dat de aankomst van deze troepen, die moeten optreden om orde en rust te verzekeren, waartoe Soekarno en zijn troepen niet in staat bleken, als een inval wordt aangeduid. Wel een bewijs hoeveel er al pratende in Indië verknoeid is. Sjahrir protesteert. Ook politieke activiteit, Het belangrijkste nieuws uit Nederl. Indië is op dit oogenblik, dat Nederlandsche troepen op Java aan land zijn gegaan, om de Britsche troepen te vervangen. Het valt te betreuren, dat dit niet eerder is geschied. Wanneer tijdig een voldoende Nederlandsche troepenmacht in Indië aanwezig was geweest, dan zouden de extremistische uitspat tingen niet dien omvang hebben gekregen als nu het geval was, en zou aan Nederlanders en in boorlingen veel leed en lijden zijn bespaard. De omstandigheden waren mede oorzaak, dat dit niet dadelijk m o g e 1 ij k was en verder paste dit optreden ook niet in de tac tiek van onze Regeering, die haar gezag niet wilde laten gelden en die oordeelde, dat met de oproer makers wel gepraat mocht worden, maar dat gezags- handhaving niet gewenscht was. De gevolgen zijn niet uit geble ven. De extremisten hebben gelegen heid gekregen de bevolking naar hartelust te terroriseereu en zijn nu zoover gekomen, dat zij al leen willen onderhandelen wan neer het gezag van Soekarno als president van de Republiek offi cieel wordt erkend. Minister Logeman wij heb ben het reeds eerder opgemerkt, heeft ongetwijfeld hard ge werkt. Alleen hij werkte in de verkeerde richting, vanuit een ver keerd uitgangspunt. Maar hoe dan ook, met de ver vanging van de Engelsche troe pen is thans een begin gemaakt, en het eerste contingent Britsch- Indische soldaten zal dezer dagen Soerabaja verlaten. Zooals te verwachten was, heeft Sjahrir tegen de landing van de troepen geprotesteerd, hoewel de practijk heeft geleerd, dat hij met zijn „kabinet" niet in staat is de oproerige benden, die moorden en branden, te beteugelen. Verwacht wordt, dat in de ko mende weken alle Nederlandsche troepen die zich thans in Malakka bevinden, geleidelijk naar Nederi. Indië zullen worden overgebracht. Naast militaire is er ook politieke activiteit. Dr van Mook heeft Zondag met Sir Archibald Clark Kerr geconfereerd en verwacht werd, dat hij ook met Sjahrir een infor meel onderhoud zou hebben. Nader wordt nog gemeld, dat de Nederlandsche radio uitzendin gen in Indië zijn hervat, wat er toe kan meewerken, dat veel mis verstand bij de bevolking wordt weggenomen. Het tweede bataljon van het 13e Regt. Inf. is te Semarang aange komen. In de omgeving van Soerabaja wordt de zuivering voortgezet. Bij Soekaboema wer den twee Britsche convooien aan gevallen. De aanvallers waren spoedig verdreven. De natste Februari- maand sedert eeuwen. Uit een beschouwing van den weerkundigen medewerker van de „N. R. Ct." blijkt, dat de maand Februari wel buitenge woon nat en somber is ge weest. Sinds 1735 hebben op ver schillende plaatsen reeds min of meer regelmatig regenmetingen plaats gehad. Deze metingen werden later wetenschappelijk bewerkt. Daaruit blijkt, dat het hoogste cijfer voor Februari 1© m.m. was. Welnu dit gemid delde werd thans met 2 m.m. overtroffen. (In Zeeland be droeg de neerslag „slechts" 100 m.m.) De afgeloojzen maand is dus natter geweest dan in twee eeuwen ooit is voortgekomen. Ook in andere opzichten komt het buitenissige karakter van Februari tot uiting. Uit re- gistrates van den zonneschijn blijkt, dat de zon slechts 14 van den tijd, gedurende welke zij boven den horizon was, heeft geschenen. Normaal is dit 26 en we moeten tot 1926 teruggaan om een lager percen tage te vinden. Uit deze cijfers kan tevens worden opgemaakt, dati Fe bruari somberder is geweest dan een normale December maand want dan is dit percen tage nog 17. In het midden van het land brak op 13 van de 28 dagen de zon niet door het wolkendek heen. Dit karakter van het weer is in Maart tot nu toe gehandhaafd gebleven. We zullen den lezer maar troosten met de gedachte, dat na den regen toch ook weer de zonneschijn komt, een zin spreuk, die bij een beschouwing over het weer toch nog het meest op haar plaats is. Duitsche koopvaardijschepen een passend percentage afstaan aan de geallieerde staten, wier koopvaardijvloten voor de ge meenschappelijke zaak tegen Duitschland zware verliezen hebben geleden. Het aandeel van Nederland is nog niet vastgesteld. DE SPAANSCHE KWESTIE. De diplomatieke correspon dent van de Sunday Times ''schrijft, dat de Britsche en Fransche regeering van gedach ten wisselen over het Fransche voorstel, de kwestie-Spanje voor den Veiligheidsraad te brengen. De Britten willen het voorstel duidelijker geformuleerd zien en wenschen te weten hoe de Franschen zich voorstellen het i voor den Veiligheidsraad aan nemelijk te maken. Gisternacht is te Laren een uit 3 personen bestaand gezin door gasverstikking om het leven gekomen. De slachtoffers zijn de 33-jarige H. K., zijn 35-jarige eohtge- noote en hun 2-jarig| doch tertje. Duitschers zullen aan het eind 'van deze maand slechts dan nieuwe levensmiddelen kaarten kunnen ontvangen wanneer zij kunnen bewijzen, dat zij ingeënt zijn tegen typhus. Het ligt, volgens het nieuwe vijfjarenplan in de bedoeling van de Sowjeti-regeering 20 millioen acres woeste grond in cultuur te brengen. Ghandi heeft opnieuw ge waarschuwd tegen revolutie in Britsch-Indië, die volgens hem wel profijt zou kunnen brengen aan revolutionnairen en hun aanhangers, doch nimmer aan het land zelve ten goede zou komen. Daar het ondanks het in wer king stellen van 4 magnetische baggermolens en tallooze po gingen van Engelsche duikers nog niet gelukt is de haven van Duinkerken te zuiveren van de diep weggezonken Duitsche magnetische mijnen, vreest men, dat Duinkerken nog lan gen tijd voor alle verkeer ge sloten moet, blijven. In Macedonië hebben zware regens hevige overstroomingen veroorzaakt. Tusschen Zweden en België is een handelsverdrag afgeslo ten. België zal 300.000 ton cokes leveren. De tusschen beide laji- den uit te wisselen goederen zullen een waarde van ongeveer 380 millioen kronen bereiken. Met ingang van April zal de steenkool uit het Ruhrgebiedop snelle wijze naar de landen van West-Europa kunnen worden vervoerd, dank zij de herope ning van het Dortmund-Eems- kanaal, Volgens de Sunday Pictorial zullen volgens officieele gege vens omstreeks half Juni alleen te Tokio omstreeks 14.000 „fra- ternisation'-kinderen, afstam melingen van Amerikaansche soldaten, geboren worden. Ned. Studenten verzoeken einde te maken aan terreur. Een aantal studenten aan de Ned. Universiteiten en hooge- scholen -heeft in een\adres aan de Ned. Regeering verklaard, dat men zich geen verdere con cessies moet laten afdwingen onder den druk der extremis ten, die een onevenredig groot feitelijk gezag uitoefenen en dat zoo spoedig mogelijk een einde moet worden gemaakt aan -terreur en rechteloosheid. De ruim 200 Ned. studenten, dringen aan op betere voorlich ting en het houden van een Rijksconferente, teneinde de eenheid van het Koninkrijk te waarborgen. Hpt broodrantsoen in België. Naar het agentschap „Belga" uit officieuse bron verneemt, zal binnenkort het broodrant soen verminderd worden. Deze vermindering zou echter gering zijn en niet op alle categorieën van werkers worden toegepast. De staking te Groningen. De staking in de graan- en veembedrijven te Groningen, is verloopen. Gisteren is het werk weer officieel hervat. De door de Rijksbemiddelaars vastge stelde loonen blijven gehand haafd. VERDEELING VAN DE DUITSCHE HANDELS VLOOT. Op de van 17 Juli tot 2 Aug. 1945 in Berlijn gehouden confe rentie is omtrent de Duitsche koopvaardijvloot het volgende beslist, zoo wordt thans ge meld: De Duitsche koopvaardijvloot zal gelijkelijk tusschen de Sow- jet-Unie, Groot-Brittannië en de Vereenigde Staten verdeeld worden, met uitzondering van de vaartuigen voor binnen- landsch en kustverkeer, die noodzakelijk zijn voor de hand having van Duitschlands vre- des-economie. Groot-Brittannië en de Vereenigde Staten zullen van hun aandeel in de overgegeven Eén van de vragen die nog steeds de bezetters van Duitsch land bezig houden is deze: of al dan niet een centraal be stuur moet worden ingesteld. Rusland, Engeland en Amerika achten een centraal bestuur noodzakelijk, omdat zij dit een onmisbare voorwaarde achten voor een goeden gang van zaken. Frankrijk echter heeft daar tegen bezwaar. Het is van oor deel, dat het Duitsche gevaar blijft bestaan, zoolang dit land beschikken zal over industrieele hulpbronnen, die het in staat zullen stellen zijn militaire kracht te herwinnen. Daarom stelt de Fransche regeering voor, dat het onttrekken van bepaalde streken aan de Duit sche soevereiniteit bet onher roepelijk karakter zal kenmer ken van de beperkingen aan Duitschland -mogelijkheden op gelegd. Frankrijk kan in geen geval zijn toestemming geven, dat hot Roergebied en het Rijnland, laat staan het Saar- bekken op een of andere wijze onder Duitsche leiding zouden komen. Natuurlijk wil Rusland dit ook niet. Maar het heeft er ook be zwaar tegen, dat de Westelijke geallieerden de beschikking zullen hebben over het geheele Ruhrgebied, waarom het er de voorkeur aan geeft, dit gebied te ontmantelen. Het zal, ook wat dit betreft, wel niet gemakkelijk gaan tot een oplossing te komen. Daarvoor is het onderlinge wantrouwen te groot- Duymaer van Twist, Donker, de Groot, Mes, de Ruiter, van Sleen, Mej. Tendeloo, van der Wcyden, de Wilde, Freule Wttewaall van Stoetwegen en de griffier der Ka mer Mr Schepel, Eerst werd een bezoek gebracht aan Schouwen en Duiveland, waaromtrent wij reeds een en and'er hebben meegedeeld. In Middelburg waren talrijke bestuursleden der Stich ting, „Nieuw Walcheren" ter be groeting aanwezig, Tijdens het diner, dat den gasten werd aan geboden zette de voorzitter der Stichting, de heer J. I,, Verhagen, het doel zijner organisatie uiteen, n.l, het -herstel en de bevordering van Walcheren's welvaart. Ir, A. Rothuizen gaf een histo risch overzicht van den weder opbouw op Walcheren. Bij K.B. werd deze departementaal ge maakt en op 7 Mei 1945 kwam het College van Commissarissen voor dfen Wederopbouw tot stand, dat zeer verstrekkende bevoegdheden kreeg. Uit de getroffen gebieden hebben geen leden in dit college zitting. Hoewel de Woningwet niet buiten werking is getreden, wordt hij genegeerd. Het K.B. heeft veel bezwaren. Provincie en gemeente hebben geen deel aan den wederopbouw. De spreker eindigde met het ge ven van eenige voorbeelden van formalisme en bureaucratie. Vervolgens voerde de heer G. H. Luyendijk het woord over dte basis der oorlogsschadevergoeding. De wettelijke regeling hiervan was voor Walcheren een zeer grootc deceptie. De eenige juiste norm is de schade, die inderdaad is geleden. Het begrip verkoop waarde is onjuist. De schade moet loyaal over het heele Nederland sche volk worden omgeslagen. Gedurende den ochtend van den tweeden dag werd een bezoek ge bracht aan het voormalige dijkgat V e e r e, waarna de werkzaam heden aan den dijk te West kip e 1 1 e en de in «Be plaats aangerichte schade en verwoestin gen bezichtigd werden. Tijdens den lunch, aangeboden door den Rijkswaterstaat in de cantine te Westkapelle, hield Ir P. Ph. Jansen, hoofdingenieur R. W. een causerie waarin hij het verloop der dijkdichtingen op Walcheren schetste. Hij memo reerde de groote moeilijkheden, bij dit werk ondervonden; tech nisch is men bij de dichtingen langs de grens van het mogelijke gegaan. Thans zijn de werkzaam heden nog niet beëindigd, daar met name de oude zeedijk bij Westkapelle nog groote zorg ver- eischt. Walcheren herstelt zich. De herstelwerkzaamheden op het eiland Walcheren beginnen reeds te vorderen. De bevolking is voor het grootste deel van een, zij het nog provisorisch, onder komen voorzien en ook aan het herstel van bruggen en wegen wordt hard gewerkt. Onze foto toont den bouw van een dui ker aan den verkeersweg naar Middelburg. Anefa/Breyer P. In de vrouwenloods van het interneeringskamp aan de Levantkade te Amsterdam is Zondagmiddag een oproer uit gebroken, waarvan de oorzaak nog niet heelemaal is vast gesteld. De binnenwacht van het kamp werd gewaarschuwd en was genoodzaakt haar vuurwapens te gebruiken. Twee der vrouwen werden hierbij niet ernstig gewond. Inmiddels waren de gevan genen in loods 4 aan de na bijgelegen Surinamekade, on der wie zieh ook S.S.'ers be vinden, eveneens in opstand ge komen. Zij staken de radio kamer, dip m het midden van de loods is, in brand en ver- hiolden de telefoon- en alarm installaties. Dank zij het kordate optre den van de brandweer, die spoedig te hulp werd geroe pen, bleef do brand tot het middengedeelte van de loods beperkt. Omstreeks negen uur Was de bewaking den toestand weer geheel meester. Loterij zonder nieten. De nieuwe distributieregeling van schoenen, die op 1 April a.s. van kracht wordt, is thans definitief vastgesteld. Er komt een loterij, waar voor elke Nederlander reeds het lot in handen heeft. Op be paalde dagen zal het C.D.K, een cijfer (van 09) bekend maken. Wanneer dit cijfer correspon deert met het laatste cijfer van het nummer der tweede disri- butiestamkaart, komt de eige naar van die kaart in aanmer king voor een paar schoenen. Hij is echter niet verplicht een schoenenbon voor zichzelf aan te vragen, zoodat in het gezin een keuze kan worden gedaan. Alleen zij, die na 1 Jan. 1946 een schoenenbon gekregen heb ben vallen buiten de loterij. Volgens deze regeling zal iedereen vóór 31 Dec. 1946 een paar schoenen hebben gekregen. Voor werkschoenen blijft de regeling gehandhaafd. Wij ontvingen een lijst met de namen van 869 repatrieererufen uit Indië, die met het m.s..„Oranje" vermoedelijk op 16 Maart te Southampton arrivee- ren. Deze lijst ligt op on ze kantoren te Goes, Mid delburg, Vlissingen, Tho- len, Zierikzee en Terneu zen ter inzage. Het vertrek der parlemen taire oommissie naar Neder- landsch Indië, dat oorspron kelijk was vastgesteld op hedsn, ia nader bepaald op Zaterdag 10 Maart, Op uitnoodiging van de Stich ting „Nieuw Walcheren" heeft een aantal kamerleden een bezoek aan Zeeland gebracht. Het gezel schap bestond uit den president der Tweede Kamer, Mr J. R. H. van Schaik en de leden V- d. Burg, DE STATENVER KIEZINGEN. Het Prov. Comité van A.R.- Kiesvereenigingen hield Zaterdag een zeer druk bezochte vergade ring. Na breede bespreking werd besloten dat evenals vroeger, elke Statenkring met een eigen lijst zal uitkomen. Werktijden arbeiders wederopbouw. Te Vlissingen werd Vrijdag in een vergadering van de werk lieden in den wederopbouw door dhr H. Bleeker, vertegenwoor diger voor den Wederopbouw in Zeeland, met de arbeiders gesproken over de werktijden. De voorgestelde regeling werd door vrijwel allen goedgekeurd. (Enkele leden der E.V.C. ver lieten de vergadering.) Voor de werklieden, die een normale werkweek van 48 uur kunnen bereiken, zal de gele genheid worden opengesteld eenmaal per week naar huis te gaan. De eene week zal dan 's Zaterdagsmorgens moeten worden gewerkt en vertrekken de werklieden in den namiddag. De andere week vertrekken zij 's Zaterdagsmorgens. De werklieden die geen werk week van 48 uur kunnen ma ken, gaan eenmaal in de twee weken naar huis. Zij vertrek ken om de andere week des Vrijdagsmiddags en keeren 's Maandagsavonds terug. Er worden pogingen in het werk gesteld om tot een betere treinverbinding te geraken, waardoor een grootere groep arbeiders iedere week naar huis kan gaan. Voor werklieden afkomstig uit verder afgelegen provincies zijn afzonderlijke regelingen ge troffen. Waterstand Kanaal door Zuid-Beveland. De Hoofdingenieur-Dir. van den Rijkswaterstaat in de di rect:* Zeeland maakt bekend, dat m.i.v. 18 Maart de water stand in het kanaal door Z.-Be- veland gedurende 14 dagen, of zooveel korter of langer als voor de uitvoering van herstel werkzaamheden' aan de Post- brug noodig is, zal worden ver laagd tot ongevepr 0.25 M. on der N.A.P. MIDDELBURG. De P.O.D. heeft Zaterdag avond de beruchte N.S.B.-fami- lie Brakman, bestaande uit de wed. J. C. Brakman-Snoep, H. A. Brakman en Me. Ca. Ma. en Ma. Aa. E. Brakman- hierheen gebracht. Ook kwamen mee de N.S.B.-er S. Blok en zijn vrouw C. M. M. Blok-Brakman. Allen trachtten zich in Vorden schuil te houden. VLISSINGEN. Leeuwarder Kwartet. Zaterdagavond! trad in de Luth. Kerk het Leeuwarder Kwartet van het Leger des Heils op. De avond stond o.l.v. Kap. Verwaal. Het kwartet, gevormd door de 4 gebr, N ieuwland, waarvan de oud ste bij het korps Vlissingen als luit. dient, bespeelde 2 pistons, 1 schuiftrombone en een cornet, en gaf uitstekend samenspel te hoo- ren. Bij het ontbreken van een piano moest bij de soli van het kofferharmonium of van het kerkorgel gebruik worden ge maakt. Dat deed aan het geheel vaak afbreuk. Overigens deed de methode om sommige liederen te vertolken ons wel eenigszins vreemd aan. Na declamatie, meditatie en lof zegging werd de avond besloten. B1GGEKERKE. Vrijdag hield de afd. van den C.B.'l.B. alhier een druk be zochte vergadering o.l.v. dhr P. Polderman Aa benandeling van enkele huishoudel. zaken deed burgem. Dregmans mededeehn- gen over de Stichting van door Watersnood getrotlen Grond gebruikers op Walcheren. Hij sprak over het ontstaan en de werkwijze der Stichting en be handelde verder de verschillen de schaderegelingen. Bij de be spreking waren er nog vragen omtrent de vergoeding van ver woeste gebouwen en werktui gen, de uitzending naar den N.O. Polder, zekerheidstellingen en de vermogensaanwasbelas- ting. YERSEKE. Vrijdagavond vergaderde de A.R. Kiesver. o.l.v. dhr A. Koppe Deze hield daarna een causerie over den politieken, toestand Tot bestuursleden werden gekozen dhrn J. M. Sinke en Joz. C. Sinke. In Februari werden in totaal 1.741.834 oesters verzonden en wel in Nederland 378.814 stuks, naar België 763.510 stuks, naar Engeland 435.000 stuks, naar Duitschland 10.260 stuks, en di versen 54.250 stuks. 'sH. ARENDSKERKE. Benoemd tot le ambtenaar ter secr. te Heinkenszand dhr J. Traas, alhier, thans le ambt. te N— en St. Joosland. Op- on ondergang van Zon en Maan. ■Woensdag: Zon op 7.01 u., on der 18.40 u. Maan op 13,24 u., onder 5.28 u. V.M. 17 Mrt. Hoog water te Vlissingen Woensdag 13 Maart: 10.46 u. 1.39 m., 23.27 u. 1.34 m. MEER BRANDSTOF INUNDATIEGEBIEDEN. Aan de bewoners van die perceelen die tijdens de inun datieperiode onder water hebben gestaan, zullen extra eenheden brandstof worden verstrekt. Dit is in verband met het weer droog worden der huizen en tevens met het oog op de volksgezondheid, een zeer gewenschte maatre gel. Al naar gelang de percee len diep of minder diep in het water hebben gestaan, wordt er meer of minder co kes verstrek taan de bewo ners van deze perceelen. Het hoogste is drie eenhe den cokes en twee eenheden cokesbriets, het minste een eenheid cokes en twee een heden briets. Een succes voor de Stichting „Nieuw Walcheren". M.i.v. gisteren is de trein verbinding met Holland, ten gevolge van een actie van do Stichting „Nieuw Walcheren", weor verbeterd. Do troin, dio om 6.30 u. v.m. uit Vlissingen vertrekt, is nu sneltrein gewor den. Direct daarop aansluitend vertrekt uit K'dnal eon buoI- troin naar L. Zwaluwe. Men kan nu vanuit Zeeland om 11 u. in Rotterdam zijn en be hoeft in R'danl niet meer to wachten. GEMEENTERADEN. HOEDEKENSKERKE. De tijd. raad kwam Vrijdag in vergadering bijeen. Na ope ning door den voorz., werd eenige oogenblikken stilte be tracht ter nagedachtenis van den oud-burgem., dhr Slegt, die vorige week is overleden. Adhaesie werd betuigd aan het raadsbesluit van Kortgene. Het vermenigvuldigingscijfer volgens het tijd. schoolgeldbe- sluit 1945, werd voor 1945'46 vastgesteld op: 2. I.v.m. het gestelde in de troonrede, waaruit blijkt, dat in 1946 in Nederland 10.000 nieuwe woningen moeten wor den gebouwd, is aan deze ge meente een kwantum van 8 woningen toegewezen. Besloten wordt aan B. en W. machtiging te verleenen om over te gaan tot aankoop van bouwgrond en aanbesteding der woningen. De bijdrage der gemeente zal 10 bedragen. Verder wordt een geldleening aangegaan voor den aankoop van 2 nieuwe motorbrandspui- ten met materiaal. Bij de rondvraag komt nog het ophalen van huisvuil ter sprake. De voorz. zegt toe, dat er spoedig een gemeentel, huis- vuil-ophaaldienst zal komen. Voor de kosten wordt een bij drage p. gezin vin f 2,50 goed gekeurd. KRUININGEN. Vrijdagavond vergaderde de raad onder voorz.schap van wnd. 'burgem. A. van Hootegem. Deze deelt mede, dat B. en W. een verzoek der winkeliers om een verordening, regelende de ver plichte winkelsluiting, niet zullen inwilligen. Goedgekeurd wordt een wijziging in de gem. begroo ting 1944. Afwijzend wordt be schikt over een verzoek om steun ingevolge art. 13 L.O.-wet 1920. Het vermenigvuldigingscijfer schoolgeld 19451846 wordt vast gesteld op 2. Het salaris van den secr. penn. van het B. A. wordt verhoogd tot f 450.—, dat van het hoofd van „Avondlicht" op voorstel van het bestuur eveneens. Daarna wordt de begrooting 1946 behan deld, waarbij o.a. ter sprake ko men de brandweer, de straatvcr lichting, een badinrichting tl Hansweert, en de woningnood Omtrent dit laatste merkt dt voorz. op, dat voor dit jaar 3 a 4 nieuwe woningen kunnen worden gebouwd a f 10.000. Een voorstel van dhr de Bal tot afschaffing van de kermis wordt verworpen. Verder werd gesproken over hei onderhoud van 't kerkhof, de loc nen van hen, die tijdel. bij dt gemeente werken en de kosten ei moeilijkheden van een goco sportterrein, alsmedë over het voorbereidende L.O.-onderwijs De hondenbelasting wordt van f 6 op f 10 gebracht. Besloten wordt 10 c. p. inw. p. j, toe te staan voor de Stichting „Herstel Zeeland". Dc bcgrooting wordt goedgekeurd met als eind cijfer f 382.394,50 en een nadeelig saldo van f 54.000.De kapi- taaldienst geeft een batig saldb van f 283.De begrooting van het B. A. wordt eveneens goedge keurd tot een bedrag van f 23100,54. Daarna wordt het bedrag per leerl. vlgs art. 55 L.O.-wet 1920 voor 1946 vastgesteld op f 15,63 en f 11,48. Bij de rondvraag werd o.m. nog gewezen op de noodzakelijkheid van een wachtlokaal bij de „Uit kijk", en de in uitzicht gestelde busdienst RillandGoes. THOLEN. V.oor het herstel van de Thoolsche brug is vorige week een bok gearriveerd, die de stukken beton welke de duiker van het betonnen dam laat springen, opruimt. Naar wij vernemen zullen de resten in drie stukken op jukken worden Het. nieuwe Belgische Kabinet. De heer Spaak is er in ge slaagd een nieuw Kabinet te formeeren, waarin hij zelf als eerste minister en minister van Buitenlandsclie Zaken fungeert. Het Kabinet telt 8 Socialisten. Van de overige 6 moeten nog 3 worden aangewezen. De Spaansche kwestie. De Ver. Staten hebben aan de Fransche regeering meegedeeld, dat zij weigeren de Spaansche kwestie voor den Veiligheidsraad te brengen. De toestand op Sumatra. Uit betrouwbare bron heeft men uit Medan vernomen, dat alle Sultans uit de Oostkust van Sumatra door extremisten zijn gearresteerd, met uitzondering van den Sultan van Deli, die door geallieerde troepen in zijn paleis wordt bewaakt. Aangeteekende post naar Indië. Brieven en briefkaarten naar verschillende plaatsen in Nederl. Indië kunnen thans weer aange- teekend verzonden worden. Aan de Postkantoren worden dienaangaande alle nadere inlich tingen verstrekt,

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1