Opcoep ittacht en aanklacht Oproep tot de Indonesische Christenheid DE BILT ZEGT» PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Maandag 11 Maart 1946 Nederlandsche troepen te Batavia. Nieuwe landingen te verwachten. KRUIMELTJES tot eenheid van de Engelsch sprekende volken. Een nieuwe rede van Churchill. van een Marinier. Laatste berichten. Nog geen lente. Vooral in den ochtend ne velig of mistig weer. Overdag hier en daar wat zonneschijn bij een temperatuurstijging van enkele graden. Zwakke wind. ZEEUWSCH DAGBLAD 1e JAARGANG No. 286 Abonn.prija ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg en Temeuzen. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Een gezaghebbende Neder landsche woordvoerder te Batavia heeft te kennen ge geven, dat de aankomst van de Nederlandsche troepen te Batavia waarschijnlijk zal worden gevolgd door de ont- ■oheping van nog meer Ne- dsrlandsohe troepen In de naaste toekomst. De Indone siërs warsn door do Brlttsn volledig op de hooglte ge bracht, dat deie troepenbe weging te verwaohten was. De woordvoerder legde er den nadruk op, dat deze troepen niet alleen gekomen zijn, om de Britsch-Indiërs, die uit Java zouden vertrekken, te ver vangen. „De geallieerde militaire taak op Java moet nog steeds woiden volvoerd", zei hij ver der. Volgens de geallieerde op vattingen is het onverschillig, door welke geallieerde troepen deze taak op dit tooneel wordt volvoerd, mits zij maar behoor lijk wordt verricht. Op het oogenblik is nog geen officieele Indonesische reactie binnengekomen. Het is nog te vroeg, om te kunnen zeggen of de aankomst der troepen in eenig opzicht invloed zal uit oefenen op de komende bespre kingen. Buitenlandsche waarnemers hopen, dat de Indonesiërs zul len beseffen de noodzakelijkheid van deze actie, die ten doel heeft de geallieerde militaire taak op Java te voltooien, waar na verdere ontwikkelingen zui ver een kwestie tuiachen de Nederlanders en de Indonesiërs kunnen zijn. Nader wordt gemeld, dat Sjahrir een officieel protest bij de Engelsche autoriteiten heett ingediend. Nader wordt nog gemeld: De gelande troepen zullen in eerste instantie hun standplaats krijgen in de zóne ten Z. en Z.O. van Batavia, die onder Ned. controle is gesteld. Deze zóne is onlangs belangrijk uit gebreid en strekt zich thans uit tot Bekassi, 21 K.M. van Bata via gelegen. De troepen zijn ondergebracht in een kamp bij Tandjong- Priok. THEE IN PLAATS VAN KOFFIE. Het laatst beschikbaar ge stelde rantsoen koffie zal voor twee weker langer toereikend moeten zijn dan oorspronkelijk het plan was. De eerstvolgende bon zal eerst op 7 April aange wezen worden en het daarop verkrijgbaar te stellen rantsoen zal eveneens voor zes weken zijn. Ter compensatie van den uitvallenden koffiebon zal op 23 Maart een extra-bon voor 50 gram thee bekend gemaakt worden. Prijs van puddingpoeder verlaagd. Met ingang van 14 Maart zijn de prijzen van de verschillende soorten puddingpoeder ver laagd. Voor puddingpoeder geldt nu dezelfde prijs als voor custardpoeder, n.l. 10 cent per 100 gram los uigewogen en 15 cent per 100 gram in verpak king. Griesmeelpuddingpoeder mag niet meer dan 7K, resp. 11 cent per 100 gram kosten en chocoladepuddingpoeder, dat al leen verpakt mag worden afge leverd, niet meer dan 18 cent per 100 gram. Nieuwe kolenader ontdekt. In de Belgische provincie Lim burg is een kolenader ontdekt, die zich over een oppervlakte van 3724 H.A. uitstrekt. Proef nemingen hebben aangetoond, dat de kolen zich bevinden tot op een diepte van 1400 meter. De productiecapaciteit van dit terrein wordt geschat op 700 millioen steenkool van goede hoedanigheid. NIEUWE TREINDIENST PARIJS—BRUSSEL- KOPENHAGEN. Omstreeks 15 Mei zal een nieuwe spoordienst „Noord-ex press" geheeten, Parijs met Kopenhagen via Brussel verbin den. Alleen reizigers, voorzien van een „Ordre de Mission", zullen in dezen trein worden toegelaten. Men is het er over het alge meen over eens, dat deze lijn van groot economisch belang zal worden. WERVINGSACTIE VOOR MIJNWERKERS. Het ministerie van Sociale Zaken heeft in samenwerking met de rijksbureaux een wer vingsactie op touw gezet voor ondergrondsch mijnpersoneel. Het doel hiervan is te trachten 4000 nieuwe arbeidskrachten in het ondergrondsch mijnwezen ingeschakeld te krijgen. In overleg met het beheers instituut der Nederlandsche steenkolenmijnen komen nu naar Breda, Roosendeel, Ber gen op Zoom en Oosterhout zgn. wervingsteams van de staatsmijnen, die contact zullen zoeken met' de plaatselijke autoriteiten, benevens met de leiders der vakorganisaties. Deze teams zullen op bijeen komsten inlichtingen verschaf fen over loon en werkvoor- waarden in de mijnen. HET BLOEDBAD OP WOESTE HOEVE HERDACHT. Vrijdag was het een jaar ge leden, dat op Woeste Hoeve halverwege den weg Apeldoorn- Arnhem in den prillen och tend de schoten knalden, welke een einde maakten aan het le ven van 117 Nederlanders. Twee dagen tevoren was op diezelfde plaats een aanslag ge pleegd op den beruchten „Po- lizeifiihrer" Rauter en de woede der bezetten over dezen aan slag was zoo groot, dat door het geheele land honderden po litieke gevangenen vermoord werden. OVERSCHOT VAN BEWAARPEEN. Niet alleen ons land, maar o.m. ook België en Engeland hebben een groot overschot aan bewaar- peen. Het is derhalve niet gemak kelijk het Nederlandsche surplus te exporteeren. Teneinde een ernstige prijsda ling van peen te voorkomen, waar mede de telers als groep allerminst gebaat zouden zijn geweest, heeft de regeering, rekening houdende met de mogelijkheid van een te veel, in Augustus 1945 de zeggen schap over de voorraden op zich genomen. Bovendien zou het pu bliek de peen reeds veel vroeger in het winterseizoen „beu" ge raakt zijn. Dank zij de verkoop- en afleveringsverboden, is de prijs op een behoorlijk peil gebleven en de „verzadiging" van den consu ment veel later ingetreden. Thans kan medegedeeld worden, dat de vooruitzichten inmiddels iets gunstiger zijn. Er is een aan vang gemaakt met den uitvoer van vrij groote hoeveelheden peen naar Duitschland en Tsjecho-Slo- wakije. Indien de omstandigheden medewerken, zal een belangrijk deel van het surplus geëxporteerd kunnen worden. ZUID-AFRIKA HELPT NEDERLAND. Dezer dagen is H. M. gezant te Pretoria, Dr Ph. C. Visser, voor een kort bezoek in Neder land aangekomen. Naar hij mee deelde, heeft Zuid-Afrika van voor de bevrijding af reeds 80.000_ kisten met goederen van allerlei soort aan Nederland ge zonden, terwijl nog circa 100.000 kisten met goederen verwacht mogen worden. Zuid-Afrika zond o.a. groote hoeveelheden levensmiddelen, zoo als pindakaas, jam, enz., kleeding en schoeisel. De zendingen, welke nog op komst zijn, zullen o.a. een groote partij schoenen bevatten. DE SPAANSCHE KWESTIE VOOR DEN VEILIG HEIDSRAAD? De ambassadeur van de Sovjet- Unie, heeft aan den Franschen minister van Buitenlandsche Za ken, een nota overhandigd, waarin de Sovjet-regeering meedeelt, het Fransche voorstel om de Spaan- sche kwestie aan den Veiligheids raad van de U.N.O. voor te leg gen, te aanvaarden. Te Washington verluidde, dat de regeering van de Vereenigde Staten het Fransche voorstel van de hand zal wijzen. Dit besluit zou gebaseerd zijn op de meening, dat de huidige Spaansche regeering geen 'bedreiging voor den wereldvrede beteekent en dat daarom deze kwestie niet binnen de bevoegd heid van den Veiligheidsraad zou vallen. Franco houdt vol. Onder voorzitterschap van Franco heeft het Spaansche Kabi net 'Vrijdagavond de verklaring besproken, die door de regeeringen van Engeland en de V.S. is ge publiceerd. Besloten werd den ge dragslijn te herhalen, die vervat is in de vorige Spaansche nota, waarin aan het buitenland het recht wordt ontzegd zich te men gen in de binnenlandsche aange legenheden van Spanje. EEN OPROEP VAN PRESIDENT TRUMAN. President Truman heeft een beroep gedaan op den steun van kerkelijke zijde. In zijn toespraak tot de fede ralen raad van de Churches of Christ in Amerika, verklaarde Truman, dat de ontwikkeling der atoom-energie de mensch- heid geplaatst heeft „op den drempel van de vernietiging of in het voorportaal van het grootste tijdperk der geschiede nis. Indien de wereld niet ten onder zal gaan, dient de gigan tische macht, die de mensch door de atoom-energie verwor ven heeft, geëvenaard te wor den door een geestelijke kracht van nog grooteren omvang". „De krachten van zelfzucht, hebzucht en onverdraagzaamheid zijn wederom aan het werk", zoo zeide Truman, „en hierdoor wor den situaties geschapen, die vra gen om een moreel en geestelijk ontwaken, Tenzij de krachten van de kerk voor dat ontwaken zorg dragen, gaan wij de ramp tegemoet, die wij zouden verdie nen", Mr P. N. van Kleffens, mi nister zonder portefeuille, zal Woensdag a.s. naar Amerika vertrekken, teneinde daar zijn functie van vertegenwoordiger van Nederland in den VeiGg- heidsraad uit te oefenen. Tweehonderd Duitsche tech nici en geleerden zullen naar Engeland worden overgebracht teneinde adviezen te geven ten behoeve van de Britsche indus trie. Yorkshire heeft 21.000 stuks kleeding en 13000 pd. st. ingeza meld voor den „Help Holland Council". Een drieling heeft het kin dertal van het echtpaar van Wanroy—Cremers, wonende in de Postelstraat te 's Hertogen bosch van 2 op 5 gebracht. Er worden voorbereidingen geloften voor het per televisie uitzenden van de aanstaande zitting der algemeene vergade ring vag de U.N.O. te New- York. De ministers van Buitenland sche Zaken van Denemarken, Noorwegen en Zweden zullen op 22 Maart te Oslo bijeenko men om de houding van de Scandinavische landen tegen over de recente internationale ontwikkelingen te bespreken. De gigantische windtunnel in het Langley Memorial Luchtvaart Laboratorium te Langley Field, Virginia, Ver. Staten, waar vlieg tuigen aan proefnemingen worden onderworpen. Van een marinier, die zegt te spreken namens de over- groote meerderheid van zijn brigade, ontvingen wij uit Malakka het volgende schrijven: moet doen? Moet het nog steeds Vanuit de oerwouden van Ma lakka stuur ik U dezen brief, om U het een en ander te vertellen over het Korps Mariniers, sinds het Amerika heeft verlaten. Den 17en November 1945 ver lieten wij met het m.s. „Noordam" Amerika, met bestemming Bata via. Wij waren vol goeden moed. want wij wisten, dat het Neder landsche volk op ons rekende, wij wisten ook, dat het Nederlandsche volk ons zag als de best uitge ruste eenheid van de Nederland sche weermacht. De reis begon en alles ging goed tot Trincomale (Ceylon), toen een telegrafisch bericht kwam, dat wij van koers moesten veranderen naar Port Zwetten ham, Malakka. Het schip kwam in de haven aan, en hier begon de lijdensweg voor de twee duizend mariniers, die met de „Noordam" uit Amerika waren vertrokken. Zes dagen hebben wij in de haven van Port Zwettenham ge legen, wij mochten nog niet eens aan land om een wandeling te maken. Daarna moesten wij'naar Tenang, 200 mijl noordelijk van Port Zwettenham. Hier hebben wij Kerstmis gevierd, aan boord van de Noordam, Na drie dagen kwam het verblijdend bericht, dat wij naar Batavia gingen. Er kwam weer stemming onder de Mariniers, want niemand wist, dat daar in Batavia een reeks van groote teleurstellingen zouden be ginnen. Den 30en December 1945 voer ons schip, met 2000 mariniers aan boord, de haven van Tandjong Priok binnen. De teleurstellingen begonnen, want de eerste twee dagen mocht er niemand aan wal. Den 3en dag kwam het bericht dat de infanterie aan land mocht. Het le infanterie Bataljon Mari niers ging aan land, met al de „supply", die ze noodig hadden, maar wij, mariniers van de Con structie Compagnie, moesten aan boord blijven. Zeven dagen hebben wij voor dit stukje Vaderland ge legen, en wij mochten er niet eens binnen komen. Zeven dagen heb ben de Mariniers Constructie Compagnie, en enkeie kleinere eenheden, daar gezeten aan boord van de „Noordam" met al het materiaal en de machines, die de haven van Tandjong-Priok zeker in een paar weken tijds een ander aanzien zouden geven, maar wij mochten niet aan land. Weet U, wat dat beteekent voor een Nederlander, wat voor gevoel dat teweeg brengt in het binnenste van een echte Vaderlander? Wij, mariniers, vragen ons af, wie zijn de schuldigen hiervan? Slaapt het Nederlandsche volk? Weet de Nederlandsche regeering w*t zij doet? Weet zij, wat sij gaan als vóór 1940? Wij weten niet, wie wij moeten beschuldigen, de Engelsche- of de Nederlandsche regeering. Moeten wij stil toezien? Wij, mariniers, denken, dat de grootste fout bij de Nederlandsche regeering ligt. Wij vragen ons af, waarom moet het gaan, zooals het nu gaat? Zijn wij, mariniers, voor niets zoo hard getraind ge worden in de oerwouden van North-Caroline? Is alles dan Nutteloos geweest, zijn die duizenden guldens dan voor niets uitgegeven? Maar^ dit is nog niet alles, er kwamen nog meer teleurstellingen. Wij lagen in Batavia, toen het 'bericht kwam: terug naar Singa pore. Daar aangekomen werd al het materiaal gelost, terwijl wij naar een plantage in de binnenlanden van Malakka werden overge bracht, evenals later het 2e en 3e Infanterie Bataljon Mariniers. Hier ligt nu driekwart van de Eerste Nederlandsche Mariniers Brigade, nutteloos en wij vragen ons af, waarom moet dit gebeuren? Maar dat is nog niet alles I De brieven die onze ouders en geliefden schrijven, worden nog steeds (30 Januari 1946) ge censureerd. £ijn wij dan landver raders, mogen wij dan niet meer weten, wat er in ons vaderland zich afspeelt? Vertrouwen zij de mariniers niet meer, vertrouwen zij het Nederlandsche volk niet meer? Het is zelfs zoo erg, dat de bföeven, die wij uit Amerika ontvangen, eerst in Amsterdam gecensureerd worden, alvorens zij verder gaan naar de plaats van bestemming. Heeft de Nederlandsche regee ring dan geen vertrouwen meer in de mariniers, hebben zij voor niets dan die duizenden guldens uitgegeven, het is treurig, dat er niets in Nederland gebeurt. Waarom roepen zij ons dan niet terug, want nu kosten wij nog ontzaglijk veel geld. Als ik U zeg, dat 90 pet. van ons naar huis wil, is dat geen leuqen, wij willen wer ken, en hier liggen wij nut teloos, alles verloren tijd. Wij, mariniers van de Ne derlandsche Brigade, hebben geen vertrouwen meer in de regeering Schermerhorn. WIJ zien hier, en hebben het met eigen oogen gezien, dat Hol land ten gronde gaat, in Hol- land zien ze dat niet. Daarom, M. de R„ vraag ik U beleefd, plaats dit stuk in de courant, omdat het de waarheid bevat. Én de waarheid moet wor den medegedeeld aan het Neder landsche volk, Winston Churchill heeft Vrij dag het woord gevoerd In het congres van Virginia, Zijn be toog was min of meer een her haling van zijn veelomstreden rede te Fulton in Missouri, doch hij gebruikte nu minder krusso termen, Hij begon met zijn toehoor ders te vragen, of zij geen n- sico liepen met hem het woord te verleenen, Hij kon n.l, mak kelijk een heeleboel dingen zeg gen, waarvan elkeen in zijn hart weet, dat ze waar zijn, maar die men niet graag in het openbaar tot uiting brengt. In deze laatste jaren van mijn leven, aldus Churchill, gevoel ik mijzelf de drager van een bood schap, die zeer simpel is en die door onze volken goed kan worden ingezien, n.l. dat wij elkaar dienen bij te staan. Onder alle omstandigheden, ter verdediging van de zaken die ons dierbaar zijn, niet al leen voor ons eigen geluk, maar ook voor het geluk van vele komende generaties. Vérder wees Churchill op de noodzakelijkheid van samen werking van Engeland en Ame rika, niet alleen in tijden van oorlog en nood, maar ook in tijden van vrede. De vrede kan niet bewaard blijven door hoffelijkheden en gemeenplaatsen, officieele schijnheiligheid en diploma tieke correctheid. Evenmin kan hij bewaard blijven door, als in tUden van gevaar, te kletteren met een volle wa penrusting op oorlogssterkte. Er moet ernstig naar vrede gestreefd worden, Er moet ver trouwen ziju, volharding en goed beleid. Maar bovenal moet er onder de Engelseh-spreken- de volken aanwezig zijn een eenheid der harten, gegrondvest op overtuiging en gemeen- achappelijke idealen. Stemmen uft Rusland. Het Sowjet-Russische nieuws bureau „Tass" geeft een sa menvatting van Churchills te Fulton gehouden rede, en zegt „Deze rede was in een buiten gewoon agressieven toon ge steld. Churchill vraagt in het bijzonder het sluiten van een Anglo-Amerikaansche militaire alliantie tegen de Sowjet-Unie". Robert Magidoff, Arneri- kaansch radiocommentator, zei- de voor de microfoon van radio- Moskou „Churchill's oproep tot een militaire alliantie ter schaakmatzetting -van de macht van Rusland' heeft menigen Rus wellicht een schok gege ven. Het volk hier gelooft, met Stalin, dat de Sowjetstaat vreedzaam naast de kapitalisti sche landen kan bestaan, vooral nu de as-mogendheden door de gezamenlijke actie van de wes telijke democratieën en de Sowjet-Unie zijn verslagen". Verhooging loongrens voor sociaal verzekerden. In aanvulling op vorige berich ten in ons blad over de verhooging van de loongrens voor de sociale verzekering vernemen wij nog, dat overwogen wordt, de loon grens voor de verzekerden krach tens de Ziektewet te verhoogen van f 3000.tot f 3700. maar dat deze plannen niet bestaan ten aanzien van de ver zekerden krachtens het Zieken- fondsenbesluit. De kern van het nieuw te vormen leger, Met het s.s. „Mecklenburg" van de Mij. „Zeeland" is Vrijdag uit Harwich een contingent van 450 man troepen van de expedition naire macht meegekomen, nadat Woensdag reeds 250 man in Ne derland waren gearriveerd. Deze 700 man zijn hoofdzake lijk vrijwilligers, althans voorzoo ver het onderofficieren en offi cieren betreft Van de officieren is een klein deel in werkelijken dienst opgeroepen, maar vele an deren hebben zich vrijwillig ge meld, toen de strijd met Japan nog niet ten einde was. In die dagen lag het in de be doeling een 20ste divisie te vor men geheel bestaande uit volleerd Nederlandsch personeel, georgani seerd en bewapend volgens En en al 'deze manschappen, die in Engeland getraind zijn, krijgen tot taak, de nieuwe lichting op te leiden. Na een kort verlof zullen de manschappen weer worden opge roepen om zich naar hun nieuwe garnizoenen te begeven. Daarheen worden ook de kadertroepen ge zonden, die reeds in Ede aanwe zig zijn. Zoodoende wordt voor ieder nieuw te vormen bataljon en regiment het instructieve en administratieve kader reeds ge vormd, dat voorbereidingen treft om de opleiding per 1 Mei a.s. ter hand te nemen, zoodat aan het einde van dit jaar een wel- TiiitgeruEte en goed getrainde di visie gereed staat haar taak te beginnen. Op- en ondergang van Zon en Maan. DinsdagZon op 7.03 u., onder 18.38 u. Maan op 12.16 u., on der 4.37 u. V.M. op 17 Mrt. Hoog water te Vlissingen Dinsdag 12 Maart: 9,11 u. 1.42 m., 22.01 u. 1.29 m.' D.S.D. haar 10-j. bestaan. I.v.m. dit jubileum vindt er in hotel „De Pool" dien avond een si- multaan-séance plaats, waarbij dhr B Dukel uit IJmuiden en dhr J. Blom, kampioen van Zeeland, den strijd aanbinden tegen een 70-tal Zeeuwsche dammers. Dhr Dukel zal daarna een causerie houden. Op 27 Maart .speelt D.S.D. een wed strijd tegen Vlissingen, Voorts wordt er voor de leden op 20 Maart een feestavond georga niseerd. HEINKENSZAND. Benoemd tot le ambt, ter secre tarie alhier dhr J. Traas, thuns le ambt, te N.- en St, Joosland, ARNEMUIDEN, De plaats, afd. van het „Roode Kruis", heeft in de afgeloopen week tweemaal een avond aan haar leden en donateurs aange boden, Het programma werd vlot afgewerkt. DOMBURG. O.l.v. Ds J. E, Visser vergader de de A.R.-kiesver. alhier. Het bestuur trad en bloc af. Het nieuwe bestuur bestaat uit dhrn R. Boogaard; J. Francke Lz.J. v. Rotten; Ds J. E. Visser en J. de Visser Lz, Besloten werd zich te wenden tot het bestuur der C.H. en der St. peref. kiesver. om bij de ge meenteraadsverkiezing zoo moge lijk met één lijst uit te komen. Na behandeling van den finan. toestand der vereen, werd de ver gadering gesloten. THOLEN. Door de C.C.D. alhier is bij een inwoner van Scherpenisse een groote partij boter, spek en eieren in beslag genomen, welke clande stien en tegen zwarte prijzen wa ren ingekocht. Vrijdag zijn deze artikelen door de C.C.D. onder de zieken van Tholen verdeeld. Tegen verschillende boeren op het eiland is door de C.C.D. proces-verbaal opgemaakt wegens het clandestien karnen en het ver- koopen van de boter tegen zwarte grijzen. Door de politie is alhier ge arresteerd de timmerman B., ver dacht van diefstal van een groot bedrag aan geld en sigaretten ten huize van den machinehandelaar P. v. d. Z., waar hij voor een karwei werkzaam was. Naar wij vernemen, heeft verd. bekend. De marechaussee Franssen is overgeplaatst van Stavenisse naar Poortvliet, de marech. Winter, van St. Maartensdijk, naar Stave- GEMEENTERADEN. Provincienieuws. Pont Kanaal door Zuid- Beveland. De Hoofdingenieur-Directeur v. d. Rijkswaterstaat in de di rectie Zeeland maakt bekend, dat op 't kanaal door Z.-Beve- land op 100 M. ten Z. van de Postbrug een kabelpont in dienst is gesteld. De scheep vaart bij dit pontveer en door de O. doorvaartopening wordt geregeld door 't seinen op den O. pijler van de brug. De door- vaart is toegestaan als een wit gelsch model. Deze divisie was hord getoond wordt, s Nachts bestemd de expeditionnaire macht *s 4e. doorvaart verboden aan van de Nederlandsche strijdkrach ten te vormen. Onverwacht liep echter de oorlog met Japan ten einde. De nieuwe taak, waarvoor de manschappen zich daarna gesteld zagen, was Duitschland te bezet ten. Later is ook dat plan weer gewijzigd, en gezien de veranderde situatie heeft de expeditionnaire macht opnieuw haar oorspronke lijke bestemming gekregen om uitge2bnden te worden naar Indië. Eigenlijk bestaat de naam expe ditionnaire macht niet meer. Al leen het personeel, dat op 2 Dec. 1945 in Engeland in opleiding was en tot de eerste divisie behoorde, heeft het recht om het E.M.-on- derscheidingsteeken te dragen. Dit onderscheidingsteeken, waar op zij allen trots zijn, vertoont het wapen van Batavia. De thans gearriveerde troepen vormen de kern van de nieuwe divisie, die een specialetaak heeft. Want op 1 Mei a.s. zal de lichting 1945 worden opgeroepen de zijde waar een rood licht wordt vertoond; de doorvaart is vrij, voor de zijde waar twee groene lichten worden getoond. De pont is, gedurende den tijd dat de veerdienst wordt uitge oefend, des nachts verlicht door een groen licht met 1 Meter daaronder- een wit licht. Op de lichten van de pont zal in 't bij zonder zijn t,e letten, om ver warring met de bruglichten te voorkomen. VLISSINGEN. Onder voorz.schap van dhr B. Ligteringen vergaderde Vrijdag avond de A.R.-kiesver. Aan de orde waren nummering van de candidaten voor de komende ver kiezingen en de voorlezing van 't program van actie. Voor 't in zamelen van gelden ten behoeve van de kas der partij stelden vele leden zich beschikbaar. Ds Hin- driks sloot de vergadering. GOES. Op 13 Maart viert de damclub De Kerken der Hervorming in Indonesië hebben een gemeen schappelijke boodschap tot alle Christenen gericht. Zij roepen hierin op om God te smeeken, dat de besprekingen, die van zulk een groot belang zijn voor de naaste toekomst van Indonesië, mogen uitloopen op die beslissingen, die tot waarachtig heil van Indonesië zijn. „Laat ons verstaan, dat ieder Christen door zijn levenshouding, door zijn woord en daad mede verantwoordelijk is voor hetgeen nu staat te gebeuren". De Kerk voelt smartelijk den nood der 'huidige samenleving en weet, dat voorgangers en vele leden der kerken op gruwelijke wijze zijn omgekomen en nog in kommer volle omstandigheden verkeeren. De boodschap vermaant allen in gehoorzaamheid aan het Evangelie van Jezus Christus zich niet te laten leiden door gevoelens of daden van wraak, welke de thans ge houden besprekingen slechts kunnen schaden, maar wekt op in eenheid des geestes in gebed deze besprekingen voor te brengen bij God, opdat spoedig weer de tijd van vredige herademing en waarachtigen opbouw moge aanbreken. Öe boodschap besluit; „Laten wij allen zonder onderscheid van volk en ras God bidden om Zijn genade en de komst van Zijn Rijk in Indonesië en het geschieden van Zijn wil ook in dit deel der wereld". BAARLAND. De raad vergaderde hier op j.l. Vrijdag. De voorz., dhr J. C. Vogelaar, herdacht het overleden raadslid W. Zeevaart. Daarna had de be- eediging plaats van het nieuwe raadslid, dhr C. v. Damme Pz. B. en W. hebben machtiging verkregen tot het bouwen van 1 of 2 woningen in 1946. Deze ko men op 8000.per stuk, waar van de gem. aan het exploitatie tekort 10 of 25 fo zal moeten be talen. Aandacht zal geschonken worden aan de wegverbetering Oudelande-Kwadendamme, welke weg dan straatweg zal worden. Hiervan zal de gemeente 35 betalen. Een geldleening zal wor den aangegaan van f 3000 voor brandweermateriaal. De havenwer ken zullen in 1946 worden uitge voerd met een verhooging van c.a. f 1200. Benoemd wordt als lid comm. Wering Schoolverzuim L. Murre. Bij de rondvraag kwamen de 'bushalte en de verlichting op Bakendorp ter sprake. TRIBUNAAL MIDDELBURG. Bij K.B. is benoemd tot plaatsvervangend-voorzitter van het tribtfnaal voor het arrondis sement Middelburg Mr P. H. W. F. Tellegen, burgemeester van Temeuzen. SJAHRIR VORMT EEN NIEUW KABINET. Sjahrir is met de vorming van een nieuw Kabinet ge reed gekomen. Soekarno heeft daaraan zijn goedkeu ring gehecht. Eveneens heeft hij de aanstaande onderhan delingen met de Nederland sche regeering goedgekeurd. Eeredoctoraat voor Prof. Schermerhorn. Naar het A.N.P. uit Brussel verneemt heeft de universiteit te Gent aan Minister-President Prof. Schermerhom het eeredoctoraat dier universiteit verleend. De Russen en Mandsjoerije. Volgens het Fransche Pers bureau A.F.P. heeft het Ohinee- sche nieuwsbureau „Central News" medegedeeld, dat de Bussen begon nen zijn met de evacuatie van hun troepen uit Mandsjoerije.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1