De haven van Vlissinpn. ONBEHOORLIJK. Zie ginds komt Waarom nog steeds niet in orde? Gebrek aan vaklieden,materialen en hulpwerktulgen Laatste hulde dappere jongens. De komende verkiezingen. De Indische moeilijkheden. Naar een wapenstilstand? DE RADIO. DE BILT ZEGT: Nog koud. In het N.-W. van het land tijd. zwakke wind. Elders meest matige N.-O. wind. Hier en daar lichte sneeuw. Langs de kust lichte dooi. Temperatuur om 't vriespunt. Toen onlangs Minister Seher- merhorn onthulde wat men liever verzwegen zag, n.l, dat met de stichting van de Partij van den Arbeid een van de idealen van de Nederl. Volksbeweging was bereikt, pleitte „Ons Noorden" verzachtende omstandigheden. Gevoel en verstand, aldus dit blad, harmonieeren bij Prof. S. niet altijd. En daardoor zegt hij soms dwaze dingen, waarvan hij later zelf schrikt, Wij willen gaarne met deze voor een minister lastige eigen schap rekening houden, maar dat zal ons toch niet vehinderen om, als hij onbehoorlijke dingen zegt, daarop de aandacht te vestigen. Dezer dagen is in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, de natio nale tentoonstelling „Weerbare Democratie" geopend. Prof. Schermerhorn hield daar bij in zijn kwaliteit van minister president een rede, waarin o.m. het volgende gezegd werd: „De illegale strijders hebben ge dacht, dat zij met hun geestdrift het land zouden overrompelen en een harmonische aansluiting tus- schen het verzet en het nieuwe Nederland tot stand zouden bren gen. Het is anders bestemd ge weest. De overschakeling van het eene tempo op het andere stuitte op veel moeilijkheden. Maar hen die beweren, dat het trage tempo beteekent, dat er nu ook niets van te rechtkomt, wil ik dan toch wijzen op de vernieuwde, door de illegaliteit geleide politieke beweging, die in ons land is ontstaan." Dat is toch wel heel erg. Hier is een tentoonstelling, die het verzet van alle groepen, het nationale verzet, in beeld brengt. En dan komt daar de minister president vertellen, dat dit verzet nu zijn voortzetting vindt in de Partij v. d. Arbeid. Een minister der Kroon, spre kend namens het g e h e e 1 e volk, vergeet zoozeer zijn positie, dat hij propaganda gaat maken voor zijn partij. Dat is onbehoorlijk, zelfs voor een minister, die vol gens een orgaan, dat zijn onge lukkig optreden zocht te verdedi gen, gewoon is zijn mond voorbij te praten. Én het is in hooge mate grievend voor een deel van ons volk, dat bij het verzet tegen den vijand zeker niet in het ach terste gelid heeft gestaan. Terecht schreef dan ook de N. Pr. Gr. Crt.: „Excellentie, er is een volks groep in Nederland, die zwaarder bloedoffers heeft gebracht dan elke andere: de protestantsch- christelijke groep. Deze groep laat zich daar niet op voorstaan. Zij probeert niet, zich den naam: „Partij van de gefusilleerden" te verwerven, zooals de communisten in Frank rijk deden. Want deze groep streed niet voor zichzelf, maar voor de nationale zaak. Maar deze menschen streden, leden en stierven zeker niet voor uw socialistische „vernieuwing". Telden zij voor u niet mee? Voor ons wel I En ons volk wil niet, dat zij door u op deze wijze worden miskend I" ZEEUWSCH DAGBLAD 1e JAARGANG No. 284 PROTESTANTSCH CHRiSTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Abonn.prijs ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274280, Bijkantoren te Vlissingon, Middolburg on Tornouzon. Vrijdag 8 Maart 1946 Advortonticprys 12% cont por m.m, LANDARBEIDERS EN BOUWVAKARBEIDERS. Hoe staat het met de loonen? Door den heer Weitkamp zijn van den minister van Sociale Zaken de volgende vragen ge steld Is het den minister bekend, dat de gezamenlijke bouwvak- lieden in het Oosten des lands in het gebied, behoorendc tot loonklasse 5 op 4 Januari j.l. in de plaatselijke bladen hebben bekend gemaakt, dat hun de verplichting is opgelegd om van 12 Nov. 194S af een arbeidsloon van f 1,10 per uur te bereke nen? Zoo ja, wil dan de minister ten einde den trek uit het land bouwbedrijf naar andere bedrij ven, speciaal het bouwvak, te gen te gaan, zijn invloed aan wenden opdat de prijzen der landbouwproducten zoo worden geregeld, dat de landbouw zijn diensten aan de maatschappij naar denzelfden maatstaf De- loond krijgt als die, waarnaar hij de diensten van andere standen betalen moet? Binnenkort zal voor 't laatst een bon worden aangewezen, waarop houders van tabaks- kaarten 20 Engelsehe sigaret ten (die momenteel gedeelte lik nog in Engeland liggen), kunnen betrekken. Zoodra er scheepsruimte is wordt dit restant naar ons lam gevoerd. Onderwijzerssalarissen. Uit door den heer Sweens aan den minister van Onder wijs gestelde vragen blijkt, dat talrijke schoolbesturen over de maanden Jan. en Febr. 1946 aan het onderwijzend personeel geen salarissen hebben kunnen uitbetalen ten gevolge van de omstandigheid, dat door het departement de noodige salaris voorschotten aan de schoolbe sturen niet tijdig zijn verleend. Generaal Carpenter naar ons land. De Generaal van het Leger des Heils, George Lyndon. Car penter, die binnenkort zal af treden de Hooge Raad van het Leger des Heils komt in Londen bijeen om zijn opvol ger te kiezen zal nog een be zoek brengen aan ons land. De Generaal, die 16 Maart te Hoek van Holland aankomt, zal Rotterdam, 's Gravenhage en Amsterdam bfzoeken. Export van visch naar Engeland. Deze week is de eerste zen ding visch naar Engeland ver zonden. Wekelijks zullen meer dere zendingen volgen, die de voor Nederland toegestane hoe veelheid van 50.000 kg. mogen bereiken. Op de vragen van den heer Mes betreftende den toestand van de haven van Vlissmgen heeft de heer Ringers, minister van Openbare Werken, geant woord 1. Het is ondergeteekende be kend, dat de haven door de ver nielingen, die in den oorlog hebben plaats gehad, door on voldoend onderhoud in de laat ste jaren, door het zinken van schepen en door de aanwezig heid van mijnen, die het onder- houdsbaggerwerk hebben be moeilijkt en nog bemoeilijken, in slechten staat verkeert. Be-j halve door de vernieling van aanlegkaden, pontons met toe gangen, geleidewierken, muren enz. en door de gezonken vaar tuigen in de haven is de toe gang naar de haven ook be moeilijkt door de aanwezigheid van gezonken vaartuigen. De havenmond is hierdoor evenwel niet atgesloten, daar nog een opening met een bodembreedte van 5U M. voorhanden is. 2. Het opruimmgs- en herstel werk mag met buiten verhand worden gezien met de oprui mmgs- en heistelwerken, die op tal van plaatsen voor andere havens en in de vaarwegen in het algemeen moeten geschie den, waarbij in het bijzonder moest woiden nagestreefd, dat verschillende obstakels uit onze groote rivieren met het oog op het gevaar voor de dijken, wan neer ijsopstoppingen zouden ontstaan, voor den winter zou den zijn verwijderd. Op talrijke plaatsen moeten thans nog gezonken vaartuigen, vernielde bruggen en kranen e.d. worden opgeruimd en her stelwerken worden uitgevoerd. De beperkte hulpmiddelen, die hiervoor ten dienste staan; de schaarschte aan materialen en het tekort aan geschoolde werk lieden maken het onmogelijk overal de opruimingen en her stellingen op korten termijn te doen plaats vinden. De opruiming van de vaartui gen voor den havenmond te Vhssingen vereischt het gebruik van groot bergingsmaterieel. Met het oog op ue oioohgestel- de ligging van den havenmond, zou uit materieel, wanneer de bergingswerkzaamheden gedu rende de wintermaanden zouden worden uitgevoerd, gedurende een veel langeren termijn in be slag worden genomen dan wan neer het werk naar een beter seizoen wordt verschoven. Het baggerwerk in de haven is intusscnen reeds sinds gerui- men tijd in uitvoerng; daarbij worden echter nog herhaalde lijk moehjkheden ondervonden van aanwezige mijnen, 3. Het komt ondergeteekende niet waarschijnlijk voor, dat ae i bootdienst V hssingenEnge- I land niet te Vhssingen z.ou te-1 rugkeeren in verband met den huidigen onbevredigenden toe stand van de haven, waar deze toestand van tijdelijken aard is. He-t is toch reeds nu mogelijk de haven van Vhssingen te be reiken. Ondergeteekende zal er naar streven om de haven weer spoe dig in orde te brengen, waarbij evenwel rekening moet worden gehouden met de beperkte mo gelijkheden door de schaarschte aan vaklieden, materialen en hulpwerktuigen en met de be hoefte, die ook elders in den lande bestaat aan herstelling en vernieuwing. aan Trouw tot in den dood| BELANGRIJKE DATA. Naar het A.N.P. verneemt, zijn de data der candidaat- stellingen en aanstaande ver kiezingen officieel als volgt vastgesteld Tweede Kamer: candidaat- stelling 9 April; verkiezingen 17 Mei. Provinciale Staten: Candi- daatstelling 9 April; verkie zingen 29 Mei. Gemeenteraden: candidaat- stelling 11 Juni; verkiezingen 26 Juli. De candidaatstelling voor de verkiezingen van de Eer ste Kamer vindt op 9 Juli plaats. De Gemeentebesturen zul len de kiezerslijsten uiterlijk 5 April a.s. vaststellen. WEER EEN TEXTlEL- KAART? Gemeld wordt, dat het in de bedoeling ligt, voor textiel het stelsel van speciale vergunningen te laten vervallen en de textiel- kaart weer in omloop te brengen, 't Wordt dan een kwestie van toe te wijzen punten. Meer koren naar Duitschland Het geallieerde voedingsbu reau te Washington zal een on derzoek instellen naar de mo gelijkheid om meer koren naar Duitschland te zenden. De voed selpositie in Duitschland zou zoo precair zijn. dat aanvullen de hulp dringend noodzakelijk moet werden geacht. KRUIMELTJES Ongeveer 6000 soldaten van de Amerikaansche troepen in Europa zijn reeds langer dan 90 dagen zonder verlof afwezig. Zij pogen zich of wel ergens in Europa te vestigen, of wel op clandestiene wijze naar de V.S. te komen. Bij een vliegongeval boven het vliegveld te Praag zijn 11 van de 15 inzittenden om het leven gekomen. De recruten in het Ameri kaansche leger zullen in de toe komst allen een luchtvaartop leiding ontvangen en een, mo derne taal moeten leeren. Lange, de Noorsche minister van Buitenlandsche Zaken, heeft verklaard, dat Noorwe gen bereid is zich de opofferin gen te getroosten, die een eventueele diplomatieke breuk met Spanje op instignatie van de U.N.O. met zich zou bren gen. Radio Stockholm meldt, dat 1 April een geregelde auto- dienst tusschen Zweden en Zwitserland (een tocht van 2za dag) zal worden geopend. 10 Maart wordt met twee toestellen een dagelijksche vliegdienst WashingtonNew- YorkParijs geopend. Velen waren Woensdag te Meppel samen gekomen om een laatste hulde te brengen aan de Meppeler K.P., die in 1944 door de Duitschers nage noeg in haar geheel werd ge fusilleerd. Als eerste K.P.'ers heeft dit vijftal den toon aangegeven in het verzet in Nederland. Eind Augustus '43 vielen zij door verraad van eigen landge- nooten in handen van den S.D. Geen hunner heeft een mond open gedaan over de makkers, die ontkomen waren. Op 13 April 1944 werden zij door het Standgericht te Den Haag ter dood veroordeeld. Binnen 24 I uur moest het vonnis ten uit voer worden gebracht. Toen hen nog één nacht scheidde van den dood, schonk God de Meppeler jongens de genade van Zijn tegenwoordig heid, die alle vrees uitbant, in den laatsten nacht van hun le ven, toen de raampjes in hun celdeuren open mochten en zij elkander konden toeroepen, zongen zij tezamen „Een vaste burcht is onze God" en ver schillende Psalmen, w.o.„Dan ga ik op tot Gods altaren...." Samen hebben zij gebeden. Toen voerde de Grüne hen weg en ergens in de duinen werd het salvo op hen afgevuurd. Tot vorige week' lagen zij in de duinen begraven. Nu zijn de stoffelijke resten teruggevoerd naar hun geboor teplaats, waar ze naast elkaar ter aarde zijn besteld, als een symbool van trouw en vriend schap tot in den dood. Provincienieuws. De zuivering. Op grond van de bepalingen van het Zuiveringsbesluit 1945 zijn door den Min. v. Binnenl. Zaken uit hun functie ont slagen: M.i.v. 30 Sept. 1944 J. Dhaeze, kantoorbediende P.T.T, te Ter- neuzen; M. v. Doorn-v. Taten- hoven, loc. kracht bij de P.T.T. te Terneuzen.. M.i.v. 30 Juni 1945 D. Koop- mans, kantoorbediende P.T.T. te Terneuzen; J. D. L. Lind- hout, besteller P.T.T. te Zierik- zee. M.i.v. 17 Juli 1945 A. L. F. Meeusen, telefoniste bij de P.T.T. te Terneuzen. M.i.v. 12 Sept 1944 wej. M. C. Schalk, kantoorbediende P.T.T. te Terneuzen. M.i.v. 14 Mei 1945 mej. N. Almekinders, loc. 'kracht bij de P.T.T., standplaats Borssele. M.i.v. 28 Jan 1945 M. J. Cor- nelisse, hulpbesteller P.T.T. te Wilhelminadorp. M.i.v. 12 Sept. 1944 mej. E. J. v. Luyk, plv. kantoorhoud ster P.T.T. te Oud-Vossemeer. M.i.v. 1 Nov. 1944 F. Brevet, wéth., wnd. burgemeester van Oostburg. Apotheken. Vanaf 9 t.m. 15 Maart zijn voor avond- en nachtrecepten geopendte Vhssingenfa. Ockenburg, St. Jacobstraat; te Middelburgfa. W. K. Hum- melen; te Goes: Goessche Apotheek. Burgemeester van Duivendijke. M.i.v. 16 Maart wordt het ambt van burgemeester der ge meente Duivendijke niet meer vervuld door dhr J. Padmos. Reed? op 13 Febr. 1941 werd I dezen op zijn verzoek, wegens 't bereiken van den 65-jarigen leeftijd, eorypl ontslag verleend. Na de bevrijding vervulde dhr Padmos echter tijdelijk weer 't burgemeestersambt. Benoeming. Tot hoofdingeland van het waterschap „Schouwen" in de vac. van wijlen J. Enzlin is be-, noemd dhr C. J. v. d. Bijl te Duivendijke. MIDDELBURG. De Chr. Jonge Boeren- en Tuindersorg. in Zeeland hield haar jaarvergadering in samen werking met de Ghr. Platte- landsmeisjesbond. Dhr M. Ton wees in zijn ope ningswoord op de mooie, maar moeilijke taak welke allen heb ben te vervullen bij het licht van Gods Woord. Als spr. trad op dhr J. K. I Voogd, hoofd van de Chr. La gere Tuinbouwschool te Mid- i delburg, met het onderwerp „Cultuur en platteland". De rede werd met groote belang- stelling gevolgd. De dag werd verder gevuld met samenspra ken, zang, muziek enz. Door dhr B. Koole werd na mens den C.B.T.B. een slot woord gesproken. VL1SSINGEN. Dinsdag werd hier onder bui tengewoon groote belangstef- ling ter aarde besteld het stof felijk overschot van mej. S. Lous, in leven lid van de zang brigade van het Leger des Heils. Na zang van het korps las 'kap. C. A. Verwaal Ps. 90 v.v.v. Woensdagavond vergaderde na een onderbreking van 6 jaar de V.V.V. o.l.v. dhr N. Pries- ter. Dhr C. Ouwehand, dir. van Gemeentewerken, zette op inte ressante wijze de uitbreidings plannen van Vhssingen uiteen. Verschillende vragen werden door spr. uitvoerig toegelicht. De boeken van den penningm. gaven een batig saldo aan van f375, Getracht zal worden de verkeerskiosk te Middelburg hierheen te krijgen, subsidie zul hiervoor worden aangevraagd. GOES. Oranjevere'eniging. Woensdagavond vergaderde de Oranje-vereeniging onder leiding van den heer v, Ballegoyen de Jong, Uit de verslagen van den secr. en penn, bleek, dat bet aantal leden ongeveer 1200 bedraagt en dat cr een kassaldo is van f 175. Tot leden van het bestuur (vac. 't Hooft en Hamelinck en drie nieuwe leden) werden gekozen de heeren K. H. v. Faassen, Domeni E. N. C. v. Riesen, v. Ginkel en Zwartepoorte, Een voorstel tot nauwere sa menwerking met de buurtver- eenigingen werd aangenomen. Uit deze vereenigingen zal een commissie worden gevormd, die in contact zal staan met het be stuur van de Oranje-vereeniging. Verder kwam nog ter sprake de viering van den nationalen feest dag en wat meer speciaal'het ter rein is van de Oranje-vereen., de verjaardag van H. M, de Konin gin. Uit wat t\r vergadering werd meegedeeld, bleek dat er bij de Z.L.M. plannen bestaan H, M. de Koningin uit te noodigen een bezoek te brengen aan de te hou den Landbouwtentoonstelling. WAARDE. Dinsdag hield de Varkenshond „Nieuwe Hulp' zijn jaarverga dering. De voorz., dhr A. v. Weele, sprak enkele waardec- rende woorden ter nagedachte nis van het overleden bestuurs lid, dhr C. Dane. Er is over 1945 een batig saldo van f 321,32. Tot bestuursleden wer den herbenoemd dhrn J. Blauw- kamer en L. Krijnsen. In de vac.-Dane werd gekozen dhr Joh. Zuidweg. WOLPHAARTSDIJK. Maandagavond hield de A.-R. kiesver. alhier haar jaarverga dering o.l.v. dhr F. Caan. De vereen, telt 62 leden. Tot be stuursleden werden herkpzeu dhrn J. de Kam en C. de Bruin. Dhr G. Heijnsdijk deelde een en ander mede van de gehou den Centrales. Hierop volgden na breedvoerige besprekingen de candidaatstellingen. Na de pauze gaf de voorz. n toelichting op het program van Adtie. VROUWEPOLDER. Dinsdagmiddag hield de Weegbrugver. „Alg. Belang" onder voorz.schap van dhr P. Melis haar jaarvergadering. Het bleek, dat door den gerin gen aanvoer de vereen, thans met verlies werkt, waarom be sloten werd het weegtarief eenigszins te verhoogen. De af tredende bestuursleden dhrn L. Dingemanse en D. Kasse Dz. werden herkozen. In de we gersvacature werd voorzien door benoeming van dhr P. Sturm te Veere. ARNEMUIDEN. Dinsdagmiddag werd alhier ter aarde besteld het stoffelijk overschot van dhr B. Franse. De overledene was ruim 45 jaar lid van den gemeenteraad waar van ruim 40 jaar als weth. Hij was voorz. van den voorm. Bijz. Vrijw. Landstorm, oud- voorz. van de Coöp. Landbouw- vereen. „Eiland Walcheren" en bestuurslid van de Chr. Be waarschool. Ook was hij tal van jaren ambt. van den Burg. Stand. ZIERIKZEE. De Woensdagavond gehouden vergadering van de A.-R. Kies- vereen. was zeer druk bezocht. De Geref. Kerk, waar de ver gadering gehouden werd, was tot in alle hoeken gevuld. Voor de vergadering begon werden gedurende een kwartier uit volle borst vaderlandsche liede ren gezongen. De voorz., de heer Deurlo, heette allen welkom, waarna de heer Zuidema uit Goes sprak over het leven en lijden in het i concentratiekamp Buchenwald. Met groote belangstelling werd naar wat Spr. hieromtrent mededeelde geluisterd. Vblgende spreker was de heer Schout uit Vli singen, die in een pakkende toespraak en- kele belangrijke politieke vraag- stukken behandelde, waarbij hij zich in 't bijzonder richtte tot de jeugd, die ook op dit gebied een taak heeft te vervullen. Door Ds Hoogendoorn, Chr. Geref. predikant, werd een slot woord gesproken, waarbij ge- wezen werd op den ernst der tijden en in verband daarmede op de roeping om mee te wer ken de anti-revolutionnaire 'partij te steunen en de door werking van de revolutiebegin selen tegen te staan. De uitstekend geslaagde ver gadering werd door Dc Hoo gendoorn met dankzegging ge sloten. HAAMSTEDE. 1 Het aloude stroa-feest is ook hier weer in eere hersteld. Een 26-tal ruiters namen deel aan den rijtoer, Het muz.gezelschap „Witte v. Haemstede" vroo- lijkte het geheel op met pittige muziek. Jammer dat er in den middag zoo weinig te doen was. Wanneer hier bijv. schoolwed- strijden georganiseerd werden, zou men de jeugd zeker een dienst bewijzen. OUWERKERK. Coöp. Landbouwvereeniging. Maandagavond hield dhr F. de Ronde, ass. van den Landbouw- Voorlichtingsdienst te Tholen, voor de leden der Coöp. Land- bouwver. „Aller Belang" alhier een lezing over de ervaringen, op gedaan op Tholen. Hij behandelde het draineeren en peptiseeren, ver oorzaakt door te diep ploegen. Dit is funest voor de structuur. De teelt van haver, boonen en erwten is af te raden. Andere ge wassen als gerst, tarwe, vlas, uien, voederbieten en suikerbieten geven op Tholen een behoorlijk resul taat. Van de voederbieten is de houdbaarheid echter slecht en het gehalte der suikerbieten ligt 1% a 2 lagér dan het gemiddelde. Aardappelen doen het over 't al gemeen goed. De kwaliteit is zeer verschillend. De verbouw van lu cerne is sterk aan te raden. Gras moet zeer vroeg worden uitge zaaid. Ook dhr Murre uit Zierikzee gaf nog 'enkele nuttige wenken. Hij wees eveneens op het groote belang van zeer ondiep ploegen. Na de beantwoording van enkele vragen, sloot de voorz., dhr J. v. d. Stolpe, dezen leerzamen avond. De banken in de noodkerk, die a.s. Zondag wordt ingewijd, zijn nu van leuningen voorzien. RENESSE. Dezer dagen is het 25 jaar geleden, dat dhr M. de Roo zijn ambt als hulppostkantoorhouder der P.T.T. alhier aanvaardde. Donderdag heeft Sjahrir als zijn verwachting uitgesproken, dat de Indonesiërs spoedig aan i de Britten het voorstel zullen doen voor den duur der komen de onderhandelingen regelingen te treffen voor een algemeenen wapenstilstand met betrekking' tot alle militaire operaties tus schen de republikeinen en dr Van Mook. Sjahrir verwacht, dat zulk een voorstel binnen 14 dagen zal worden gedaan. Van andere zijde wordt ge meld: Men verwacht, dat Sj'ahrir voor het einde van deze week weer naar Djogjakarta het hoofdkwartier van de Indonesi sche nationale bewegingzal gaan om verder overleg met Soekarno te plegen. Volgens de republikeinsche pers heeft een Britsch verbin- aings-officier Soekirno bezocht en hem een uitnoodigingr van Sir Archibald overgebracht voor een bezoek. De parlementaire commissie naar Indië. Het ligt in het voornemen van de Parlementaire Commis sie, welke naar Ned.-Indië zal gaan. Dinsdag 12 Maart per Skymaster van Schiphol te ver trekken. De commissie reist met het gewone verkeerstoe- stel der K.L.M. en langs de In- dië-route van'den laatsten tijd. Naar het A.N.P. verneemt, gaat Prof. de Savornin Lobman niet mee. Hij is ziek geworden, doch is voornemens zoo moge lijk na te komen. De Commissie gaat recht streeks naar Batavia, waar zij allereerst haar opwachting zal maken bij dr van Mook. Zij heeft het voornemen omstreeks 4 weken in Indië te blijven. Het rapport der Commissie zal het zij uitsluitend, hetzij in de eerste plaats aan de Staten-Ge- seraal worden uitgebracht. Op» en ondergang ven Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 7.10 u., on der 18.32 u. Maan op 8.59 u., onder 0.56 u, E.K. op 10 Mrt. Hoog water te Vlissingen Zaterdag 9 Maart: 5.42 u, 2.13 m.; 18.08 u. 2.00 m. Velen die in deze dagen dwe pen met herstel en vernieuwing zijn van oordeel, dat de Üm- roepvereemgingen behooren te verdwijnen. Zij hebben goed werk gedaan en mochten zich voor den oor log in groote belangstelling verheugen, maar nu moeten ze verdwijnen cn plaats maken voor een z.g. nationale» omroep, Wij kennen dat. Wij hebben een natio naal Kabinet, met dc socia- lisatievlag in top. En een na tionale Volksbeweging, die de socialistische Partij van den Arbeid voortbracht. Vraagt men dan echter na dere preciseering, dan is het antwoord niet anijd even dui delijk. Maar in elk geval we hebben nogal last van Engel sehe ziekte moet het zooiets zijn als de B.B.C. Maar wat verklaart nu een der populaire omroeper? van deze B.B.C.O.a. dit: De pro grams deugen niet, problemen worden verdoezeld omdat men ze niet aandurft, er is geen con tact met de luisteraars enz. De eenige manier om hierin verbetering te brengen is z.i.: over te gaan tot wat in ons land zoo goed heeft gewerkt, het organiseeren van de luiste raars.... schreven wijze tegen ontvangst bewijs bij een schoenhandelaar moeten inleveren. GEMEENTERADEN. VROUWEPOLDER. Op 4 Maart kwam de tijd. raad bijeen. Nogmaals zal getracht worden een politiepost op Gapinge te krij gen. Eveneens zal nog eens aan Ged. Staten worden verzocht de mogelijkheid onder 't oog te zien om een busverbinding naar Vrou wepolder in te leggen. Adhaesie werd betuigd aan het rekest van Standaardbuiten. Besloten werd een bedrag van f 0.03 p. inw. be schikbaar te stellen voor de fees ten der dijkwerkers. Een bedrag van f 0.10 per inwoner werd ter beschikking gesteld van de Stich ting Zeeland 1945. Het vermenig- vuldigingscijfer voor den aanslag Laatste berichten. Repatriëerenden m.s. „Tegelberg". Op onze bureaux te Goes, Middelburg, Vlissingen, Zie rikzee, Terneuzen en Tholen ligt de lijst met 1733 repa triëerenden ter inzage, die met het m.s. „Tegelberg" vermoe delijk op 13 Maart a.s. te Amsterdam uit Indië zullen irriveeren. ONTEVREDEN DIJKWERKERS. De ontevreden dijkwerkers (zie ons nr. van j.l. Maandag) zijn na gehouden besprekingen tevreden gesteld. Zij zijn naar J. H. de Krijger thans meedeelt, na een ondehoud met het bestuur van de Dijkwer- kersvereeniging tot de conclusie gekomen, dat zij verkeerd waren ingelicht, en dat wat aan alle Westkapelsche dijkwerkers werd toegeschreven slechts enkelen betrof. Rotterdam uitgeschakeld? „La Derniere Heure" verneemt, dat het transito-verkeer van de Unrra naar Hamburg in 't ver volg zal plaats vinden via Ant werpen. De oude schoenenbonnen in elk geval inleveren. Zooals het C.D.K. heeft me degedeeld, zullen met ingang van 1 April a.s. nieuwe schoe nenbonnen in omloop worden gebracht, terwijl oude bonnen na 16 Maart a.s. hun geldig heid zullen verliezen. In aansluiting hierop deelt men van bevoegde zijde mede, dat evenals zij, voor wie geen passende schoenen bij den schoenenhandel voorradig zijn, ook zij, die een bon hebben ontvangen, doch niet over de noodige middelen beschikken om deze bon te besteden, in af wachting van het consumenten, crediet hun bon dp 4» Yoorge- DE TOESTAND OP TIMOR EN BALI. Omtrent Timor wordt gemeld, dat aldaar onder benarde eco nomische omstandigheden hard aan den opbouw gewerkt wordt. Men leeft in een miniatuur kamp in een klappertuin, aan gezien de stad Koepang volko men in puin ligt. Uit Bali wordt gemeld, dat de bevolking rustig is en de voed seltoestand gunstig. Er zijn wel enkele agitatoren, maar de „gasten" werden door de groote meerderheid der bevolking met muziek en spelen ontvangen. Spaansche verklaring inzake maatregelen tegen Frankrijk. De Spaansche ambassade te Parjjs heeft een verklaring gepu bliceerd, waarin gezegd wordt, dat de door Spanje genomen maat regelen tegen Frankrijk een di recte beantwoording zyn van de- Fransche maatregelen na de be slissing om de FranschSpaan sche grens te sluiten. Geen der Spaansche maatrege len zal verder gaan dan van de Franschen. De Kabinetscrisis in België. Spaak formateur. De Prins-Regent heeft den heer de Schrijver, voorzitter van de C.V.P., verzocht een regeering te vormen. Deze heeft het aanbod van de hand gewezen. Daarna heeft de Prins-Regent den heer Spaak ontboden. Deze heeft aangenomen te trachten een regeering te vormen. Opening luchtdienst SchipholParijs. Bij de aankomst te Parijs van het K.L.M.-vliegtuig, dat den ge- regelden luchtdienst tusschen ons land en Frankrijk opende, werden bemanning en passagiers door het Fransche volk geestdriftig ont vangen. Zoowel de staf van de Fran sche Luchtvaartmaatschappij „Air France" als vertegenwoordigers van het Nederl. gezantschap te Parijs wachtten op het vliegveld de komst van het eerste Nederl. vliegtuig af. In hotel „Scribe" te Parjjs had de offieiëele ontvangst plaats. De heer Martin, directeur van de K.L.M., gaf een uiteenzetting van de toekomstplannen van de K.L.M. Min. Lieftinck te Washington De Nederlandsche Minister van Financiën, Professor P. Lieftinck, iB gisteren te Washington aan gekomen. Dr Loudon, de Nederl. Ambassadeur, zal probeeren voor hem een audiëntie met President Truman te bespreken. Minister Lieftinck zou gisteravond naar Savannah vertrekken.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1