Gebrek aan arbeidskrachten De toestand in Indië. DE BILT ZEGT» 's Lands financiën. Nieuwe 'Schoenenbonnen. De Kabinetstrisis in België. Loonen en prijzen moeten worden herzien in den landbouw. Nationalisatie van het verkeer Plaatselijk nog neerslag. Langs de kust tijdelijk krach tige, overigens meest matige N.-Oostelijke wind. Zwaar be wolkt met plaatselijk lichte Bneeuw of motregen. Tempa- ratuur om het vriespunt. ZEEUWSCH DAGBLAD 1e JAARGANG No. 283 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Donderdaq 7 Maart 1946 Abonn.prjjs ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingon, Middelburg en Terneuzon. Advertentieprijs 12% cent por m.m. „De financieele toestand van Nederland is in hooge mate be klemmend, Minister Lieftinck heeft cijfers gegeven om van te duizelen. En dat wel van de te korten. Nieuwe belastingvoorstellen zijn aangekondigd om de ledige schat kist te stijven. De bittere nood zakelijkheid daarvan zal niemand kunnen betwisten, Wij zullen de middelen moeten vinden om ons enorm gestegen budget te finan cieren. Maar dit is maar de ééne kant van de zaak. Daarnaast staat de niet minder bittere noodzaak om iedere niet strikt noodzakelijke uitgave af te snijden. Het geheele staatsapparaat is door den oorlog gedesorganiseerd. Het onvermij delijk gevolg is, dat er allerlei doublures en oneconomische uit gaven zijn onstaan. Ook zijn er vele uitgaven, die op zichzelf wel nuttig zijn, maar niet onmisbaar. Wat denkt de regeering ten deze te doen? Het verontrust ons eenigszins, dat op dit terrein nog niet van bovenaf met krachtige hand is ingegrepen. Wij gevoelen niets voor versoberingsacties, die ons weder zouden berooven van belangrijke verkregen sociale en cultureele goederen. Maar juist ter veiligstelling van deze volks waarden moeten wij alle niet strikt noodzakelijke uitgaven aU wijzen. Moge een spoedig regeerings- initiatief volgen. Niet met de niets ontziende hakbijl, maar met het keurende snoeimes. Niet met het domme potlood, maar met bereke ning en overleg. Wij vertrouwen daarop." Het bovenstaande is een aan haling, niet uit een oppositie orgaan, maar uit de „Nieuwe Nederlander" onder redactie van Mr van Walsum, die met Prof. Lieftinck naar de Partij van den Arbeid is overgestapt. Het verheugt ons, dat ook in die kringen wordt ingezien, dat we er met praten niet komen, maar dat er gehandeld moet moet worden, zal Nederland' niet financieel naar den kelder gaan. Naar te Batavia verluidt heeft Sjahrir een bezoek aan Sir Ar chibald Clark Kerr gebracht, waar hij mededeelingen deèd over de te Soerakarta gehouden vergadering. Volgens een republikeinschen woordvoerder heeft Sjahrir de voornaamste besprekingen met een Opzienbarende rede van Churchill. Maatregelen tegen het Russische gevaar7 Winston Churchill, die zich thans in Amerika bevindt, heeft te Fulton in Missouri een opzien barende rede gehouden, waarin hij aandrong op een Britsch-Ame- kaansche alliantie tegen Rusland. Hij noemde het optreden van Rusland een bedreiging voor den wereldvrede. Niemand, aldus Churchill, weet wat Sovjet-Rusland en zijn com munistische internationale in de toekomst zullen doen of wat de grenzen zijn van hun neigingen tot expansie of proselietenmakerij. Daarom moet de Uno onmiddel lijk een sterk internationaal leger krijgen. Overal tracht Rusland een po- litieregime te vestigen en met uit zondering van l'secho-SIawakije bestaat er in Oost- en Midden- Europa geen ware democratie. Overal zijn de communistische partijen of vijfde colonnes een be dreiging voor den vrede. Ik ge loof niet, dat Rusland oorlog wil, 'slechts onbeperkte uitbreiding van haar macht. Alleen voor kracht hebben de Russen echter blijvend respect. De reacties op deze rede, die groot opzien baarde, zijn zeer ver schillend. Meerdere bladen in Engeland en Amerika, erkennen dat hier zekere gevaren dreigen, al zijn ze daarom nog niet enthousiast voor wat Churchill voorstelde. Enkele bladen juichen het denkbeeld toe, maar de meerderheid neemt bij de beoordeeling een zekere reserve in acht. In linksche kringen in Frankrijk is Churchill's voorslag vijandig ontvangen, wat wel nie mand zal verwonderen. MEER MELK BESCHIKBAAR. Als gevolg van de vergrooting der melkproductie zullen de kin deren van de groep 0 t.m. 4 jaar met ingang van 17 Maart weer 6 L. melk per week krijgen, Zoodra de omvang der produc tie zulks toelaat zullen ook de andere consumentengroepen weer de vroegere rantsoenen ontvangen. B. en C-groep 2Yi L., A-groep 2 L.). Burgemeester van Leeuwarden. Tot burgemeester van Leeuwar den is benoemd de heer Mr A. A. M. v. d. Meulen (Partij van den Arbeid). Graanexport uit Amerika. Vooruitzichten niet te bemoedigend. De Amerikaansche minister van Landbouw heeft aan 'n spe ciale commissie van het Huis van Afgevaardigden, die een onderzoek instelt naar het voedseltekort, medegedeeld, dat de V. S. maximaal 12 millioen ton in 1946 konden exporteeren.. Dit is 8 millioen ton minder dan noodig is om de hongeren de millioenen in het buitenland te voeden. Het is mogelijk, dat van de Amerikanen gevraagd zal worden inplaats van het ge wone tarwemeel maïsmeel te gebruiken. „Zelfs wanneer de V.S. kwart van de totale I De oude vervallen 16 Maart. Het C.D.K. deelt mede, dat met ingang van 1 April a.s. nieuwe schoenenbonnen in gebruik zullen worden genomen. In verband hiermede zul len de thans in omloop zijn je schoenenbonnen na 16 Maart a.s. hun geldigheid verliezen. Zij zullen nog tot en met 9 Maart a.s. worden uitgereikt. Rui ling der oude bonnen tegen nieuwe zal in geen geval plaats kunnen hebben. Slechts wanneer de han delaar geen passende schoenen in voorraad heeft, zal men den bon bij den schoenhande laar kunnen inleveren, die een ont vangstbewijs zal afgeven. De levering der schoenen zal in dat geval plaats hebben zoodra de handelaar de schoenen besteld en ontvangen heeft. derlandsche welvaartsbronnen bij uitnemendheid in hun natio naal/. maar vooral ook in hun internationaal aspect dreigt te worden toegebracht. Zij concludeert, dat zij tot haar spijt dit voorontwerp moet afwijzen en dat naar haar meening wijzigingen op bepaai. de punten daarin geen wezen lijke verandering vermogen te brengen, waarbij zij constateert, dat slechts die ordening als nuttig en aanvaardbaar kan worden beschouwd, welke ge heel uit de vrije samenwerking der zelfstandige bedrijfsgenoo- ten wordt geboren en opge kweekt, waarvoor als voorbeeld mag gelden de jarenlange his torie van den effectenhandel. de politieke leiders beëindigd en is hij nu druk bezig zijn „kabi net" te completeeren en de daarvoor bestemde persoonlijk heden bij elkaar te zoeken. De verdere ontwikkeling in de on derhandelingen met de Neder landers wordt verwacht zoodra het „kabinet" is gevormd en de te volgen politiek is bekend ge maakt. De hoofdstad van Bali bezet. Maandag hebben Nederland- sche troepen de aan de noord kust van het eiland gelegen hoofdstad van Bali, Singaradja, bezet. Volgens de berichten is alles rustig. Langs deu geheelen weg naar Singaradja werden de troepen enthousiast door de be volking toegejuicht. SJAHRIR STELT WAPENSTILSTAND VOOR. Volgens de radio van New Delhi heeft Sjahrir aan de pers medegedeeld, dat het Indonsische „kabinet" een voorstel tot het sluiten van een wapenstilstand op Java en Nederl. Indië zal doen. Amerikaansche voedselpro ductie zouden exporteeren, zouden millioenen menschen nog moeten verhongeren", aldus Anderson. SPOORWEGSTAKING IN AMERIKA? Te Chicago is voor Maandag a.s. een spoorwegstaking over het geheele land, waarbij 300.000 spoorwegarbeiders betrokken zijn, aangekondigd. De leiders van de vakvereenigingen van spoorwegarbeiders te Cleveland weigeren echter te bevestigen, dat er een datum is vastgesteld. Een Kabinet uit alle partijen? Uit Brussel wordt gemeld, daN waarschijnlijk een Kabinet uit alle partijen zal worden gevormd. Zoover is het echter nog niet. De Katholieken gevoelen er niets voor om met de Commu nisten samen te werken en om gekeerd. Toch zal er iets moeten ge beuren. Want een „linksche" coalitie is ook niet waarschijn lijk. De Liberalen zullen wel niet opnieuw met Socialisten en Communisten samenwerken. Daarvoor hebben ze teveel ze tels moeten opofferen. En dan is er nog steeds de Koningskwestie. Minister Spaak heeft voorgesteld, dat het nieuwe parlement zal beslissen over de vraag, of er een refe rendum over den terugkeer van den Koning zal worden gehou den, Men verwacht, dat de Ka mer van Afgevaardigden dit zal verwerpen, maar dat de Se naat het zal aanvaarden, zoo dat hiervan nieuwe verkiezin gen voor den Senaat het gevolg zouden zijn. Het zal niet ge makkelijk zijn uit deze impasse te geraken. DAAR KOMT EEN KIEL MET.... AUTO'S. Ook de artsen krijgen nu een kans. Het Nederl. schip „Water land", dat 9 Maart uit Amerika vertrekt, zal 100 auto's mee brengen, bestemd voor de Fordfabriek te Amsterdam. Na de „Waterland" is de „Edam" van de H.A.-lijn te verwachten met gereedschappen en machi nes voor de Fordfabriek, die door de Duitschers in'het bij zonder van haar electromoto- ren en gereedschappen berootd is. Zoodra de zending zal zijn gearriveerd, kan de Voorontwerp Wet bedrijfschappen. Scherpe critiek van den Effectenhandel. De Vereen, voor den Effec tenhandel heeft aan den minis ter van Handel en Nijverheid een schrijven gericht, waarin zij haar critiek op het vooront werp van wet op de Bedrijf schappen tot uiting brengt. Samenvattend meent de ver- eeniging, dat aan dit vooront werp een overschatting van bet moreele peil van den huidigen mensch ten grondslag ligt; dat de in aantal en omvang .toenemende wetten en voor schriften een geestelijke over belasting voor den doorsnee ondernemer dreigen op te leve ren; dat dit voorontwerp leidt tot een consolideering van de oor logseconomie, terwijl een liqui deering noodzakelijk ware; dat de vrijheid voor den on dernemer wordt afgeschaft, zoodat deze tot blootelij k uit voerend orgaan wordt gedegra deerd 'dat uitschakeling van de vrije prijsvorming en afschaffing der vrije concurrentie van dit voor ontwerp te vreezen zijn, en ten slotte dat dientengevolge een onbe rekenbare schade aan het han dels- en beurs wezen, deze Ne- Mr W. G. F. Borgerhoff Mul der, de openbare aanklager voor Nederland bij het Interna tionaal Tribunaal ter berech ting van Japansche oorlogsmis dadigers, is Zaterdag naar Tokio vertrokken. Foto: Meijer, P. TRIBUNAAL TE GOES. Uitspraken van de zitting op 5 Maart; Marinus Drijgers, 'sH. Abtskerke: 6'A j. int., verb, verkl, van f SOO en ontz, rechten. Johanna v, Oeveren, Wolfaartsdijk: ontz. rechten, Francina v. Strien— Waterman, Goes, herope ning onderzoek. M. B r u 1, Goes: besch. vervallen. S. F r e 1 i e r, Krabbendijke 4 j. int.; verb, verkl. van f 5000 en ontz. rechten. In deze zitting kwamen voor: De caféhouder F, R ij n b e r g uit St Annaland, beschuldigd van nat. soc, gezindheid. Uit het ver hoor bleek, dat een en ander nog al losliep. Hij heeft 4 m. geïnter neerd gezeten, terwijl zijn zaak nog onder beheer staat. Mr Dirven wees er op, hoe R. in den tijd, dat hij geëvacueerd was te Alphen, schitterend illegaal w«rk heeft verricht, zonder op eigen veiligheid of op die van zijn gezin te letten. Hij vroeg verval len verklaring van de beschuldi ging. Hrt tribunaal deed daarna onmiddeii.jk uitspraak en ontsloeg j R. van alle vervolging. Tegen M. Vt; burg uit Waarde, was niets' anders inge bracht, dan dat hij van '36 tot '44 lid is geweest der N.S.B. Een fel partijman bleek V. niet te zijn geweest en er waren heel wat gunstige getuigenissen van dorps- genooten, Mr F. W. Adriaanse hield een kort betoog, waarin hij overtuigend aantoonde, dat deze jongeman met 16 m, interneering reeds voldoende is gestraft voor zijn misstap. Een zeer licht geval wa9 ook dat van H. Verschuur e, molenaar te Kruiningen, die 1 j. symp. lid der N.S.B. is geweest, maar daarna zich als goed Neder lander heeft gedragen. Mr Kui pers stelde in het licht hoeveel hij voor onderduikers en voor den O.D. heeft gedaan. J. v. d. Houten uit Oud-Vossemeer stond terecht, omdat hij in 1941 een half jaar lid is geweest van de beweging en voor den vijand heeft gewerkt als chauffeur. Besch. zei, dat zijn vrouw hem als lid had opgegevên en hij door 't Arbeidsbureau gedwongen werd als chauffeur werkzaam te zijn. Provincienieuws. KRUIMELTJES Duitse hers en huwe- 1 ij k. De bezettingsmogend'heden in Duitschland hebben besloten, dat de Duitschers voortaan weer met een ieder mogen trouwen, Joden, Negers en Zigeuners inbe grepen, welke drie categorieën in het bijzonder „verboden" waren in de nazi-wetgeving. Het Rijksarbeidsbureau heeft een speciale arbeidsbemiddeling voor oud-illegale werkers en prin- cipieele onderduikers ingesteld. 811 leden der bemanning van den vroegeren kriiiser „Graf Spee", die tijdens den oorlog voor de Argentijnsche kust is vergaan, zijn op weg naar Hamburg, in Lissabon aangekomen. Noorsche koopvaardijschepen zullen van Radar worden voor zien. Generaal Mac Arthur heeft aangekondigd, dat Japan een nieuwe grondwet zal krijgen. Op uitnoodiging van presi dent Truman zal ex-president Hoover de volgende week haar Europa vertrekken ter bestu deering van de voedselpositie. -■ Nauwelijks 1 pet. van de 5000 Poolsche vluchtelingen in Britsch-Indië wil naar Polen terugkeeren. De meesten wen-1 Kamer, 29 Mei voor de Prov. schen zich in Canada of Austra- Staten en 26 Juli voor de lië te vestigen. Gemeenteraden. Amerika en Nederland. Minister Vos, die terugkeerde van een reis naar Amerika, ter bevordering van het parti culiere handelsverkeer, ver klaarde, dat de eredietwaardig- heid van Nederland in Ame rika als volkomen gezond wordt beschouwd. DE VERKIEZINGEN IN ONS LAND. Naar A.N.P. meldt, is het waarschijnlijk, dat de data der verkiezingen als volgt zullen worden vastgesteld: 17 Mei voor de Tweede briek weer als vanouds gaan werken. Intusschen wordt de versche ping van z.g. doktersauto's uit Engeland regelmatig voortge zet. Er zijn in totaal 130 van deze auto's aangekomen. Ge middeld komen er per week 30 tot 50 van deze auto's tot een totaal van 500. BEZOLDIGING VAN DE POLITIE. Een nieuwe regeling op komst. Het is gebleken, dat twijfel bestaat omtrent de vraag, of het K.B., houdende voorloopige maatregelen ter verbetering van de financieele positie van burgerlijk rijkspersoneel en on derwijzend personeel, van toe passing is op de bezoldiging van politiepersoneel. In verband hiermede heeft de minister van Binnenl. Zaken onder de aandacht van de Bur gemeesters gebracht, dat het personeel zoowel van rijks- als van gemeente-politic buiten de werking van genoemd besluit valt. Een nieuwe salariiregeling voor het politiepereoneel wordt voorbereid, Xn een gehouden persconfe rentie heeft ir G. J. Heijmeijer, voorzitter van de sociale com missie van de Stichting voor den I-andbouw, een uiteenzet ting gegeven omtrent dé loo nen, prijzen en de arbeidsvoor waarden in den Nederl. land bouw. Spr. begon met op het feit te wijzen, dat het een nationaal belang is, dat de productie van Fordfa- den Nederlandschen bodem zoo hoog mogelijk wordt opge voerd. Bij een beoordeeling van de situatie van den landbouw in Nederland mag men vooral niet uit het oog verliezen, dat het productievermogen van den grond gedurende de laatste ja ren sterk is verminderd. Als gevolg van het gebrek aan kunstmest, ontvoldoende bewerking van den grond en de toenemende vernieling door onkruid, is de bodem in hooge mate uitgeput. Hoe ernstig de gevolgen van deze uitputting zijn, moge blijken uit het feit. dat b.v. de oogst van fabrieksaardappelen dit Jaar 7000 K.G. per H.A. min der zal bedragen dan voor den oorlog. De verminderde opbrengst voor suikerbieten bedraagt 11000 K.G. per H.A. De ernstige vrees bestaat, dat deze gewassen door een ge brek aan arbeidskrachten in on- voldoende mate zullen worden verbouwd. Bij de boeren be staat de neiging om tot het zaaien van zomergranen over te gaan in plaats van die gt- wassen te verbouwen, waaraan de grootste behoefte bestaat. De oorzaak van het gebrek aas arbeidskrachten in den landbouw is voornamelijk gele gen in de ongunstige loonen van de landarbeiders in verge lijking met andere bedrijfstak ken, in het bijzonder ten op zichte van de bouwvakken. De landarbeiders immers kunnen bij den wederopbouw en den D.U.W. met aanzienlijk lagere arbeidsprestaties een veel hoo- ger loon verdienen. De trek van de landarbeiders naar de groote steden is eveneens een factor van niet te verwaarloo- zen beteekenis. Weliswaar zijn de loonen in den landbouw verhoogd van 50 tot 60 cent per uur, maar dit peil blijft ten achter bij de laag ste loonen, die in de bouwvak ken worden betaald. Wel wordt hier en daar aan landarbeiders een loon van 66 cent per uur toegekend, maar practisch ge sproken ontvangen zij, die als regel geoefende en geschoolde krachten zijn, overal een lager loon dan de ongeschoolde bouwvakarbeiders. Het loonniveau in den land bouw moet verbeterd wor den, anders zal de landbouw productie in ernstige mate den nadeeligen invloed onder vinden van den volkomen be- grljpelljken trek van de land arbeiders naar andere be roepen. Een loonsverhooging van 10 cent per uur voor den landar beider beteekent een verhoo ging van den prijs van het le vensmiddelenpakket van f 10 per hoofd van de bevolking per jatr. Het totale bedrag, benoo- digd voor de gevraagde loon» verheoging, bedraagt ongeveer 1100 millioen per jaar. De Stichting voor den Land bouw meent dit offer van de Nederlandsche gemeenschap te mogen vragen, op grond van sociale overwegingen. Daar naast wordt dit offer ook op1 grond van economische over-1 wegingen gevraagd. Als men suiker en aardappelen wenscht, moet er ook voor worden ge zorgd, dat er arbeiders aanwe zig zijn om niet alleen de pro ductiviteit van de landbouw gronden te herstellen, maar ook de productie zelf te verzor gen en bij den export van ag rarische producten naar het buitenland, de ons zoo noodza kelijke deviezen te brengen. Wanneer de productiviteit van den bodem weer is hersteld zul len door de toegenomen op brengstmogelijkheid de prijzen van de landbouwproducten weer kunnen dalen. Naast een verbetering van de landarbeidersloo"nen, streeft de Stichting voor den Landbouw er naar ook de arbeidsvoor waarden te verbeteren. Het aantal werkuren van de land bouw wordt op 2600 per jaar bepaald, voor de veehouderij op 3200. Wanneer men er in slaagt, een oplossing te vinden van het probleem om de arbeidsvoor waarden in den landbouw te verbeteren, dan kan men het gevaar bezweren, dat de land. arbeiders zullen trachten naar andere bedrijfstakken over te gaan. Derhalve wordt het bil lijk geacht tot een gelijkstelling van loonen en arbeidsvoorwaar den in den landbouw te komen vorgeleken met de overige be drijfstakken. VLISSINGEN. Installatie burgemeester. A.s. Dinsdag, 's middags om 2 uur wordt Mr B. Kolff als bur gemeester van deze gemeente ge ïnstalleerd. Men zie de publ, in dit nr. Hedenavond om 7.30 uur vindt de officieele opening plaats van het Zwitsersche ba rakkenkamp voor de arbeiders in den Wederopbouw aan de buitenhaven. Dit is het eerste van een 16-tal kampen, dat voor Mei op Walcheren zal verrijzen. Het is tevens al» model-kamp bedoeld. GOES. Interkerkelijke Jeugdavond. Dinsdag werd in de zaal van Krijger een eerste interkerkelijke jeugdavond gegeven, waaraan alle Cbr. jeugdorganisaties mee werkten. Na de opening door J. C. Fos- sen stond allereerst 't zingen van de verschillende bondsliederen op 't programma. H. Joosse en J. de Beste gaven daarop op harmonica en fluit eenige nummers van Mo zart ten beste, waarna Dl v, Krimpen, Geref. predikant uit Rotterdam sprak over „Welke taak legt God aan ons, jongeren, op?" Na deze toespraak was er gelegenheid tot het stellen van vragen. Muziek, declamatie en zang van een koortje van het Leger des Heils vulden verder 't gedeelte voor de pauze. In het tweede deel kwam de stemming er dadelijk in, toen de nog jonge mondorgelclub „Apollo", onder- afd. v. 't pijperscorps „Excelsior", enkele populaire liedjes ten beste gaf. Daarna kwam „boer Geert" met zijn radio ten tooneele, weer gevolgd door „Apollo" en een kampvuur van de padvinders. Nadat C. Crucq vervolgens nog een kort woord gesproken had en de Evang. meisjesvereen, het lied „Jong Nederland voor Christus" had gezongen, sloot Ds G. W. Korevaar dezen avond. Dinsdag kwam de afd. Goes van de Kon. Ned. Mij. voor Tuin bouw- en Plantkunde bijeen. Na de gebruikelijke verslagen en me dedeelingen werden de ingezonden bolgewassen voor de bloemenwed strijd beoordeeld. De le prijs ont ving dhr K. Goudswaard met 47 punten. 2e pr. M. Paardekoper, 43 p.; 3e pr. C. J. Dagevos, 42M p. en 4e pr. J. A. v. d Guchte, 41 p. Vervolgens hield dhr I. Ph, F. v. d. Plassche een zeer interes sante lezing over de „Theecultuur op Sumatra", waarbij hij na de pauze door middel van lichtbeel den toelichting gaf. ELLEWOUTSDIJK. In de gehouden vergadering van Aandeelhouders der Meelfabrie ken van de Ned. Bakkerij te Utrecht is benoemd tot commis saris dhr J. de Jonge, Mz„ alhier. BORSSELE. Benoemd bij de branweer: tot commandant dhr A. J. Melis Pz., tot ondercomm. dhr A. v. d. Einde, tot chauffeur-monteur dhr M. Karelse Pz. OOSTKAPELLE. Installatie nieuwe burgemeester. Na veel leed en ellende was het voor de bewoners van onze gemeente Dinsdag een blijde dag. Na een vacature van 8 maanden werd n.l. dhr F. G. Sprenger, r overgekomen van Driebergefi-Rijsenburg, tot bur gemeester geïnstalleerd. Aan de grens van de gemeente wer den hij en zijn vrouw verwel komd door een uit plm. 50 rui ters gevormde ontvangstcom missie. Bij de Zeeduinsche poort stond het muziekkorps opge steld, terwijl bij het gemeente huis door de schoolkinderen een zanghulde werd gebracht. Hier sprak de voorz. van de feest commissie, dhr J. Jobse, na mens de Oranjevereen. en bur gerij. Door een tweetal meisjes werd een souvenir aangeboden. In de raadszaal had al een groot aantal belangstellenden plaats ge nomen toen de burgemeester door dhr de Roo werd binnengeleid. Burgemeesters uit naburige ge meenten waren eveneens aanwezig. De wn. burgem. ging over tot 'het omhangen van den ambtsketen, nadat de gemeentesecretaris het K.B. had voorgelezen. Hij hoop te, dat de burgem. en zijn vrouw met weth. en raad krachtig mogen samenwerken tot bloei van de ge meente. Hij bracht in herinnering de juist gepubliceerde annexatie plannen van een naburige gemeen te en sprak den wensch uit, dat de nieuwe burgem, zich hiertegen krachtig zal verzetten. De gem.- secr,, dhr A. J. de Broekert, sprak namens het gemeenteperso- neel. Hij bracht dhr de Roo dank voor wat hij heeft gedaan. Hij bracht voorts verslag uit van den financ. toestand der gemeente. Het tekort van f 40.000 zag spr. voor de toekomst nog niet snel weggewerkt. De burgem. Dreg- min» v. Koudekerke en Jhr Roëll vin Domburg voerden daarna het woord. De nieuwe burgemees- Op» en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 7.12 u., on der 18.31 u. Maan op 9.31 n. Hoog water te Vlissingen Vrijdag 8 Maart: 4.56 u. 2.19 a., 17.2& u. 2.17 m. In Socialistische kringen is men slecht te spreken over den minis ter van Verkeer, den heer van Schaik, De heer van Schaik heeft n.l. te kennen gegeven, dat hij geen plannen koestert voor eenig ver- voersmonopolie. En hij voegde er aan toe, dat hij streeft naar een harmonisch samengesteld trans portapparaat, dat eenerzijds tegen de minst mogelijke kosten het ver voer van een zoo groot mogelijk aantal personen en een zoo groot mogelijke hoeveelheid goederen waarborgt, anderzijds aan allen, die in het vervoerbedrijf werk zaam gijn, een zoo veel mogelijk vrij en goed bestaan geeft. Later bij de behandeling van het verkeersvraagstuk in de Tweede Kamer verklaarde de minister, dat van hem geen mede werking aan nationalisatie is te wachten; hij is wel bereid tot eenige ordening^ maar hij hoopt, dat het particuliere verkeer langs den weg het zal winnen. Dit geeft het „Vrije Volk" aan. leiding om te vragen of deze mi nister wel thuis hoort in dit Kabinet, daar het nu toch wel de tijd is, het vervoer te nationaii- seeren. Hieruit blijkt, waar het heen gaat, als straks de Partij v. d. Arbeid nog meer de leiding krijgt. Dan is een van de eerste pun ten: nationalisatie van het ver keer. Wij weten nog niet precies wat dit inhoudt. Maar wij hebben een voor proefje gehad. En dat voorproefje smaakt niet naar meerl WAT KRIJGEN WE OP DEN BON? 3 t.m. 16 Maart 1946. Bonkaarten KA, KB, KC 603 073 Algemeen: 250 gr. jam, stroop, enz. 074 Algemeen: 50 gr. thee. 075 Algemeen: 112 gr. huis houdzeep (uitsluitend import- zeep). 076 Algemeen250 gr. zachte zeep. B 18 Reserve: 1 kg. aardappe len. Bonkaarten LA, LB, LC 602 A 11 melk: IK L. melk. B 11, C 11 melk: 3 L. melk. 026 aardappelen: 2 kg. aard appelen. Bonkaarten KD, KE 603 567 Algemeen: 250 gr. jam, stroop, enz. 568 Algemeen: 112 gr. huis houdzeep (uitsluitend import- zeep). 569 Algemeen: 250 gr. zachte zeep. Bonkaarten LD, LE 602 D 11, E 11 melk: 5 L. melk. 526 aardappelen: 1 kg. aard appelen. Tabakskaarten, enz. T 16: 2 rants, shag- of rook tabak (geen sigaretten of sigaren). V 16: 100 gr. chocolade of sui kerwerken. X 16100 gr. chocolade of sui kerwerken. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 8 Maart a.8. worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maan dag II Maart mag worden afgele verd. Bij deelneming aan de maaltijden van de Centrale Keuken# moeten al daar de bonnen 030 of 530 vleesch voor vleesch en 026 aardappelen voor aardappelen worden ingeleverd. ter antwoordde hierop. De ge meente van thans is niet meer het Oostkapelle, zooals hij dit in zijn jeugd heeft gekend. Dhr Broekert brengt hij dank voor het vele, dat hij heeft bereikt. Hij is zich bewust een zeer ge wichtige taak op zich te hebben genomen. Als alle krachten sa menspannen, kan er veel worden verricht. Hierna was er gelegenheid den burgem. en diens vrouw te com- plimbnteeren. Na afloop waren beide aanwezig bij de kindertrac- tatie in het Vereen.gebouw, waar Laatste berichten. Ook voor personen van 21 jaar en ouder sinaasappelen. In aansluiting aan de aanwij zing van de bonnen B 73, C 73, D 73 en E 73 der bonkaart K 602 voor sinaasappelen, voor per sonen, geboren in 1926 of later, deelt het C.D.K. mede, dat thans ook personen, geboren in 1925 of vroeger, in aanmerking komen voor 500 gram sinaasappelen. Zij moeten hiertoe bon A 10 der bon kaart KA 003 uiterlijk op Zater dag 16 Maart a.s. bö een detail list in groente of fruit inleveren tegen ontvangstbewijs. Inlevering b(j andore detaillis ten is niet toegestaan. De afleve ring der sinaasappelen zal plaati vinden eerst in het Zuiden, ver volgens in het Oosten en Noorden en ten slotte in het Westen dei lands. Ds aflevering op de bon nen B, O, D, E 78 it in het Zui den des linde reeds begonnen.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1