Een M.Ti. in Zeeland. Scherpe criiiek Hoogen Raad. Wijziging van de Kieswet. ■Wie regeert er in ons land 7 DE DUITSCHE PROBLEMEN. Slagers slaan van zich af. op den Heeft de leden van den „bloedraad" beëedlgd en erkend. De aan Sjahrir verstrekte opdracht. KRUIMELTJES De verdeeling van het beschikbare vleesch. ANNEXATIE. Laatste berichten. ZEEUWSCH DAGBLAD 3DE BILT ZWGTt Matige dooi. Matige Oostenwind met kans op regen en sneeuwbuien. Geen neerslag van beteekenis. 16 JAARGANG No, 282 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Woensdag 6 Maart 1946 Overdag matige dooi. Abonn.prjjs ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg en Temeuzen. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Het de vorige week door den Gemeenteraad van Goes geno men besluit, om te verklaren, dat de oprichting en instand houding van een M.T.S. noodig wordt geoordee d, heeft meer dan plaatselijke beteekenis. Het geldt hier een p r o v i n - 0 i a a 1 belang. Er bestaan op dit oogenblik in ons land 14 door rijk en ge meente gesubsidieerde M. T, scholenN.-HollandAmster dam I en II en Haarlem. Z.- Holland: Dordrecht, Den Haag 1 en II en Rotterdam. Utrecht*. Utrecht. Groningen: Gronin gen. FrieslandLeeuwarden. Overijssel: Enschedé. N.-Bra- bantEindhoven en Den Bosch. LimburgHeerlen. Alleen Gelderland, Drente en Zeeland ontbreken in de rij. Nu heeft gisteren op verzoek van een daartoe reeds bestaan de vereeniging de .gemeente raad van Arnhem zich voor de stichting van een M.T.S. aldaar uitgesproken. Een te Arnhem verschijnend blad juicht dit ten zeerste toe. Gelderland heeft zulk een school noodig. Drente, waarvan een groot gedeelte dicht bij de stad Groningen ligt, kan het er meent het blad wel zon der stellen en wat Zeeland betreft, wordt het zeer de vraag geacht of in deze kleine provincie, die bovendien zeer verbrokkeld is, wel een derge lijke onderwijsinrichting kan bestaan. In Zeeland zelf, althans in Goes, denkt men er anders over. Het groote aantal leerlingen uit deze provincie, dat thans reeds een M.T.S. bezoekt wijst er op, dat hier perspectief is. Bovendien is de geheele rich ting van het leven, vooral ook in Zeeland van dien aard, dat steeds meerderen een opleiding zullen zoeken als op een M.T.S. kan worden gegeven. Wij twijfelen dan ook niet of een dergelijke school zal le vensvatbaarheid blijken te be zitten. Althans, wanneer de zaak goed wordt aangepakt. Niet een tweedehands schooltje, maar een inrichting die aan alle eischen voldoet. In Arnhem werd voor dit doe! door particulieren reeds f 50.000 beschikbaar gesteld. Misschien is het mogelijk, dat ook hier het particulier initia tief zich laat gelden. Voor het Bijz, Gerechtshof te 's-Gravenbage heeft gisteren terecht gestaan D r J. H. Carp, tijdens de bezetting president van het Vredsgerechtshof, een college waarvan terecht gezegd is, dat het meer het karakter had van een bloedraad, en dat bedoelde de nat. soe. „rechtsbeginselen" Ingang te doen vinden bij ons volk. Bij de behandeling van deze zaak heeft de procureur-generaal scherpe critiek geoefend op den Hoogen Raad, die deze menschen heeft beëedigd en dus toegelaten en erkend. Mr Zaayer schrikte ervoor terug, tegen Carp de doodstraf te eischen, mede omdat ons hoogste rechtscollege, de Hooge Raad, zonder blikken of blozen deze menschen in de gelegenheid stelde, hun werkzaamheden uit te oefenen. Spr, vroeg daarom levenslange gevangenisstraf. In het Staatsblad van gisteren is opgenomen de Wet van 1 Maart 1946 tot aanvulling en wijziging van de Kieswet, de Pro vinciale wet en de Ge meentewet, alsmede bij zondere voorzieningen met het oog op de in 1946 te houden verkiezingen. Onlangs hebben de havenar beiders te Rotterdam op last van de Eenheidsvakcentrale ge weigerd een schip met aardap pelen voor Lissabon te laden, omdat gevreesd werd, dat deze aardappelen voor Spanje be stemd waren. En daaraan wenschten de heeren niet mee te werken. Nu is er weer een ander geval. Er zijn 168.000 kisten met si naasappelen op komst, afkom stig uit Spanje. De havenarbeiders weigeren echter deze schepen te lossen, zoolang de Nederlandsche re- geering niet de betrekkingen met Spanje verbreekt. Een mi nuut nadat dit gebeurt, aldus de voorzitter van de E.V.C., worden de schepen gelost. Dat komt dus hierop neer, dat niet de Regeering in over leg met de Volksvertegenwoor diging beslist over het al of niet verbreken van diplomatieke betrekkingen, maar dat een Communistische Vakcentrale regeert. Dat is een revolutionnair grijpen naar het gezag. En wat doet de Regeering? Bij de Argentijnsche stakin gen in de vleeschindustrie zijn thans 40.000 man betrokken. Frankrijk en Noorwegen zul len allerlei levensmiddelen en grondstoffen uitwisselen. Noor wegen levert o.m. levertraan en hout, Frankrijk wijnen en machineriën. Driemogendheden- varklaring omtrent Spanje. Franco moet verdwijnen. Het Spaansche volk moet over zijn regeering in vrijheid beslissen. De regeeringen van Amerika, Engeland en Frankrijk hebben aangaande Spanje een gemeen schappelijke verklaring afgelegd. Zij zijn het er over eens. dat, zoolang Franco de macht in Spanje blijft behouden, het Spaansche volk geen volledig en hartelijk samengaan met die naties van de wereld kan verwachten, die met gezamenlijke krachtsin spanning de nederlaag hebben toe gebracht aan het Duitsche natio- naal-socialisme en het Italiaansche fascisme, welke het huidige Spaansche regiem hulp hebben ge boden bij het in handen nemen van de macht en naar welker voorbeeld dit regiem is opgezet. Er bestaat geen plan om in de binnenlandsche aangelegenheden van Spanje tusschenbeide te komen. Het Spaansche volk be hoort zelf op den duur zijn eigen bestemming te kiezen. Men hoopt, dat de leidende pa triottische en ruimdenkende Span jaarden spoedig de middelen zul len vinden om een vreedzame ver wijdering van Franco en de in stelling van een overgangs- of waarnemende regeering te be werkstelligen, zoodat het Spaan sche volk de gelegenheid zal krij gen om in vrijheid te beslissen over den regeeringsvorm, welken het wenseht. Een overgangs-regeering, welke deze vereischten voor oogen zou willen houden, zou de erkenning en de ondersteuning van alle vrij heidslievende volkeren verkrijgen, en zou het nemen van practische hulpmaatregelen bij de oplossing van Spanje's economische proble men mogelijk maken. In Amerikaansche diplomatieke kringen twijfelt men aan het nut tig effect van deze verklaring. De Engelsche pers is gereserveerd. De reohtsche pers toont zich van verdere maatregelen afkeerig. De Communistische pers laat zich sarcastisch over de verklaring uit. tenl. Zaken is van oordeel, dat het instellen van een Duitsch bestuur op het oogenblik niet opportuun is. De Fransche regeering zou wel de mogelijkheid van het instellen van technische Duitsche organen met raadgevende bevoegdheid wil len bestudeeren. De benoeming van Duitsche ministers moet ech ter uitgesloten worden geacht. Vier-mogendheden- confereritie? Da Fransche regeering heeft aan de regeeringen te Washing ton, Londen en Moskou voorge steld een viermogendhedenconfe- rentie te houden ter bestudeering van alle problemen, die Duitsch- land betreffen. De Fransche minister van Bui- Naar uit Batavia wordt ge meld heeft Sjahrir van het Cen traal Nationaal Comité de vol gende opdracht gekregen: a. De onderhandelingen moe ten worden gevoerd op den grondslag van erkenning van de republiek. b. Er moeten voorbereidin gen voor de verdediging van de Indonesische republiek getrof fen worden op het stuk van de fensie, economie en socia.e zaken. c. Een democratische grond slag voor het centrale en het provinciale bestuur zal worden gevestigd. d. Ontwikkeling van een zoo groot mogelijke productie en van een billijke distributie vin voedsel en bleeding. e. Onontbeerlijke onderne mingen en industrieën moeten onder het toezicht van de re geering worden gebracht. In een gisteren gehouden persconferentie heeft Sjahrir verklaard, dat hij binnen enkele dagen de namen van de leden van het nieuwe „Kabinet" zal bekend maken en een formu leering zal geven van een poli tiek gebaseerd op het vijf-pun ten program. Hi| voegde er aan toe, dat het onderhandelen over de Nederl. voorstellen geheel wordt overgelaten aan het nieuwe Kabinet, dat kan han delen zonder ruggespraak met Soekarno. VLIEGDEKSCHEPEN UIT IJSBERGEN. „Ijsbergen" die nooit gebouwd werden. Volgens de Engelsche pers heb ben Engeland, de Ver. Staten en Canada tijdens den oorlog het plan gehad om een soort bestuur bare ijsbergen te bouwen, die als enorme vliegdekschepen tegen duikbooten en bij invasie-operaties konden worden gebruikt. Door koelinstallaties zouden zij perma nent in bevroren toestand moeten blijven. De vaartuigen zouden gemaakt worden uit een substantie ge naamd pykriet, bestaande uit 86 pet; ijs en 14 pet. houtpulp waar mede, zooals de in Canada gedane proefnemingen aantoonen, een zoo danige stevigheid van materiaal verkregen werd, dat het interieur van de structuur volkomen tegen eiken toen bekenden vorm van bom of explosie onder water be stand was. Het plan is echter niet ten uit voer gebracht. KOLEN NAAR EUROPA. De steenkoolverschepingen naar bevrijd Europa waren in Februari bijna 15 pet. voor op het programma. De steenkool- verladingen in Februari vooi export naar Frankrijk, Noor wegen, Italië, Nederland, Grie kenland, Denemarken en België beliepen totaal 1.654.000 ton. gen, zooals het N.V.V., heet het vorder, openbaart zich een streven om los 'te komen van de door de R.-K. kerk veroor deelde marxistische doelstellin gen. Op grond hiervan zijn deze organisaties niet langer voor R.-K. verboden al wordt het gcwenscht geacht de noo- dige voorzichtigheid te betrach ten. Oorlogsslachtoffers bestolen. Te Deventer zijn verschei dene inbraken gepleegd in op slagplaatsen, waar meubilair was geborgen afkomstig van bij de bombardementen verwoeste huizen. Daardoor is voor tien duizenden guldens aan goede ren van getroffenen verdwenen. De politie heeft de daders ge arresteerd. /.ij verkochten het gestolene,dat als tweede- handsch goed werd aangebo den. De koers van den Indischen gulden. Vlan officieele zijde verneemt het A.N.P., dat de door de Ne derlandsche Bank genoteerde koers van den Indischen gulden op pari gesteld is. Minister Vos terug in Nederland. De minister van Handel en Nijverheid Ir H. Vos is gister morgen per boot weer in ons land gearriveerd. Zeer binnen kort hoopt hij mededeelingen te publiceeren over zijn bevin dingen in Amerika. Bijna 4 ton aan boetes en schikkingen. Door de tuchtrechters voor de voedselvoorziening werden in Januari 1292 einduitspraken gewezen. 113 zaken in hooger beroep werden beslist. 1968 de linquenten gingen in op het schikkingsvoorstel ter voorko ming van tuchtrechtelijke ver volging. In totaal werd aafi boeten en schikkingsgelden betaald een bedrag van f 368.255. In een 16- tal zaken werd het storten van waarborgsommen bevolen tot een totaalbedrag van f 20.700. MALVERSATIES MET MARGARINEBONNEN. Geen fraude bij het C.D.K. In verband met de malversa ties met margarinebonnen bij de Unilever-Verkoopcentrale zijn in totaal zes ambtenaren van het C.D.K., onder wie hooge functionarissen, aange houden, die echter eenige dagen later weer op vrije voeten zijn gesteld. Hieromtrent werd het vol gende medegedeeld: In verband met geruchten, dat er ver band zou bestaan tusschen de malversaties bij de U.V.C. en bet C.D.K., werd door de jus titie en politie een diepgaand onderzoek ingesteld, waarbij op den voorgrond kan worden ge steld, dat dit verband niet is gebleken. Wel is vastgesteld, dat het hier betrof een door de U.V.C. ter controle aangeboden partij van 106 miUioen rantsoenbon nen margarine, boter en vet, waarbij deels door een samen-' loop van omstandigheden, deels door personeelsgebrek ernstige fouten zijn gemaakt, waardoor het mogelijk werd, dat deze partij nagenoeg zonder con trole werd vernietigd. Ook is vastgesteld, dat juist in. deze partij de malversaties der U.V.C. waren verwerkt, zoodat de fraude bij grondige controle ontdekt had moeten worden. In aansluiting hierop werd medegedeeld, dat de zes func tionarissen van het C.D.K., die weer op vrij voeten zijn ge steld, toch wel gerechtelijk zullen worden vervolgd. Zij worden er namelijk van ver dacht hun plicht onvoldoende te hebben nagekomen en aldus art. 8 van de Distributie-rege lingsbeschikking te hebben overtreden. DE E.V.C. VERBODEN VOOR R.-KATHOLIEKEN. In een in de R-K. kerken voorgelezea herderlijken brief wordt o.m. gezegd, dat wat vroeger omtrent het lidmaat schap van communistische ver- eenigingen is bepaald, thans ook geldt t.a.v. de Eenheids- vakcentrale: wie lid van deze beweging is, zal de Heilige Sacramenten niet kunnen ont vangen. Iii socialistische vereenigis^ Tusschen Noorwegen en Nederland zal, naar het „Noorsche Telegrambureau" meedeelt, spoedig een han delsovereenkomst worden ge sloten. In Engeland zijn in 1945 59.000 kinderen minder geboren dan in 1944. Men brengt deze geboortedaling in verband met den exodus van militairen tij dens de invasie in Juni 1944. John T. Lewis heeft te ken nen gegeven, dat een staking door 400.000 Amerikaansche mijnwerkers in het vooruitzicht ligt. Bijna een half millioen Brit- sche landarbeiders dreigen in staking te gaan, indien hun eisch tot loonsverhooging niet wordt ingewilligd. Zij vragen 4 pd.st. 10 sh. minimumloon per week. De Zwitsersche radio meldt den hevigsten aardschok sinds 25 Januari j.l. Deze schok werd Zaterdag in de oude stad Sion in de Rhone-vallei in het kan ton Wallis gevoeld. Gedurende het proces te Ber gen in Noorwegen zijn nieuwe gruwelen van de Noorsche Gestapo aan het licht gekomen. DE KIDNEY PUDDING. Hoeveel vleesch zit er irv? De slagers blijven zich ver zetten tegen den verkoop van Kidney-pudding. Ook te Leiden is dezer dagen een protestvergadering van sla gers tegen den verkoop van dit vleeschproduct gehouden. Zij gaan er in navolging van hun collega's van elders van uit, dat zij het publiek geen vier bon nen mogen vragen voor een blikje, waarin slechts twee ons vleesch en voor de rest „witte substantie" zit. Zij achten dat in strijd met hun beroepseer en hebben voorgesteld, de Kidney- pudding als vleesch en groente voor twee bonnen tegen 36 cent aan den consument te verkoo- pen. De Vakgroep kan zich hét! be zwaar van de slagers indenken, aangezien een analyse door haar opgemaakt, uitwees, dat ieder blikje slechts 40 pet. vleesch bevatte. In tegenspraak daarmee is de verklaring van de Bedrijfschap, dat haar analyse heeft uitgewe zen, dat elk blik 80 a 90 pet. vleesch bevat. I TRIBUNAAL TE MIDDELBURG. In de zitting van 1 Maart wer den de volgende uitspraken ge daan: D. J. S a r n e e 1, Goes, be schuldiging vervallen. L. K o p p e j a n, Middel burg: verb, verkl. v. d. inboedel, voor zoover aan oorlogsslacht offers in bruikleen gegeven; ontz. rechten. Naar aanleiding van de mede- deeling via het A.N.P., dat 83 pet. van het beschikbare vleesch naar de slagers gaat en 17 pet. naar de vleeschwaren- fabrieken, schrijft ons de Vak groep Slagerij in Zeeland, dat dit! niet juist is. Voorts „Genoemde cijfers zijn geba seerd op liet vooroorlogsche verbruik, Voor den oorlog ech ter kon de consument koopen wat hij wenschte. Dit is nu niet het geval. Het gaat er nu om, om het weinige wat er is zoo productief mogelijk te maken. In verband hiermede is door de Vakgroep „Slagerij" aan de be treffende instanties verzocht om geen vlee-ch aan de fabrie ken toe te wijzen voor het rant soen 300 gram per persoon per week bedraagt. De consument is in deze blikvleeschperiode niet gebaat met vleeschwaren. Alleen zooveel mogelijk versch vleesch kan de huisvrouw te vreden stellen." Verder wordt er op gewezen, dat, al is wat thans gebeurt, „op oude rechten" gebaseerd, dit toch abnormaal is en dat er geen reden is deigelijke oude gewoonten om vleesch en bokking in één etalage naast elkaar te zetten, te handhaven, Tenslotte wordt er op gewe zen, dat wij nog steeds in een abnormalen toestand leven, waarvan het gevolg is, dat de slagers het moeten doen met een winst die gelijk is aan K van normaal. Zij vragen niet anders dan naar recht en billijkheid behan deld te worden. E. Huijsman Holle- b r a n d s e, Middelburg, geëvac. te 's-H. Arendskerkeontz. rechten. S. A. v. Keulen, Middel burg: zaak verdaagd. Als nieuwe gevallen kwamen voor: B. P 1 u ij m e r s, boek houder te Vlissingen, was van 1939 tot 1941 lid der N.S.B. Ook was hij administrateur in het O.T.-strafkamp te Souburg. Hij had zich meermalen zeer pro- Duitsch uitgelaten, terwijl hij met „Vova" gecolporteerd had. Hij gaf de feiten toe. Een brief aan den N.S.B.-burgem. v. Vlissingen had hij geschreven, toen hij ze nuwziek was. Mr Kuipers vroeg clementie. H. v. d. Brink, kapper te Middelburg, was N.S.B.-er, lid van het Front van Nering en Ambacht en landwachter. Hij verklaarde, N.S.B.-er te zijn ge worden, omdat hij de slappe hou ding t.a.v. onze defensie afkeurde. Er was ter zitting een notitie boekje van besch. aanwezig, waar in politieke aanteekeningen ston den. Hij ontkende, hiervan ooit misbruik te hebben gemaakt. Het was zuiver een dagboekje. Steeds had hij gedacht, dat Nederland als een zelfstandige staat zou herrij zen. De N.S.B. heeft z.i. volko men afgedaan I Hij zag in, ver keerd te hebben gehandeld. Mr F. W. Adriaanse kon geen enkel ge val ontdekken, waarin verd. het iemand moeilijk heeft gemaakt. Wa. Warmoeskerke, dienstbode te Middelburg, had veelvuldigen en intiemen omgang met Duitsche militairen gehad en was als kokkin bij de Duitschers werkzaam geweest. Zij erkende het ten laste gelegde. De voorz. noemde haar de ergste vrouwen figuur van Middelburg, A. W a t t e 1, veldarbeider te St Laurens, was vanaf 1941 lid der N.S.B. geweest en begun stiger van den N.J.S. Een raads man had hij niet. wijl God hem ■had verlost en nu zijn advocaat zou blijven. Als hij geweten had, wat de N.S.B. behelsde, was hij nooit lid geworden en het speet hem alleen maar, dit zoo iaat te hebben ontdekt. Provincienieuws. Beperking verkeer opgeheven Gedep. Staten hebben het be sluit van 29 Nov. 1945, no. 171, 2e afd. sub B., betreffende tijd. beperking van het verkeer op de daarin genoemde geïnund. en geïnund. geweest zijnde ge bieden ten W. van het kanaal door Walcheren, ingetrokken. GOES. J. M. Slegt. f Maandag is de vroegere burgem. van Hoedekenskerke (1896—1938) dhr J. M. Slegt, alhier overleden. De overledene was actief in verscheidene vereenigingen op het gebied van pluimvee en eie- renveiling en hier ter plaatse een bekende figuur. Morgen wordt hij begraven. KLOETINGE. Maandagavond werd de eind- les van de Tuinbouwwintercur- sus gehouden in bijzijn van, de wethouders en de Commissie v. Toezicht. Nadat door de leer krachten dhrn A. Slotboom, C. de Bruin en J. A. v. d. Guchte vragen gesteld waren over het in den afgeloopen winter ge leerde, reikte dhr C. L. de Witte namens den Rijkstuin- bouwconsulent de cijferlijsten uit. Voor de Comm. v. Toez. sprak dhr M. v. d. Linde. KAPELLE. De Veilingsvereeniging vergadert. Zaterdagmiddag vergaderde de Veilings vereen. „Kapelle- Biezeiinge e.o." onder voorz.- schap van dhr P. J. J. Dekker. In zijn openingswoord besprak de voorz. de moeilijkheden van het afgeloopen seizoen, zooals het tekort aan arbeidskrachten, lm 't pak- ep sorteerstation, het tekort aan fust cn de slechte aflevering van wijnpeen. Men had de toekomst donker inge zien. Maar over het algemeen genomen ia het, toch nog mee gevallen. De vooruitzichten voor het fruit worden gunstig beoor deeld, Er zal van verschillende producten weer export moge lijk zijn, maar aan de kwaliteit zullen hooge eischen gesteld worden. Het verloren- terrein moet worden herwonnen. De voorz. deelde verder mee, dat er een toewijzing was ont vangen van 28.000 kisten en 15.000 bushels. Wegens het be danken van dhr J. Eversdijk Hz. als chef van het koelhuis is in zijn plaats benoemd dhr P. M. Ganseman. De veiling heeft verder groote plannen voor het bouwen van een nieuw koelhuis. Het koelwezen moet ook gemoderniseerd worden. Kapelle mag hierin niet achter blijven. In het jaarverslag van den secr. memoreerde deze het overlijden van dhr C. v. Maris. Ook herinnerde hij er aan, dat het bestuurslid, dhr J. A. Mol, nog steeds niet is teruggekeerd. Dit jaar is een record omzet bereikt, die de 3,5 millioen gul den heeft overschreden. Wat de fustpositie betreft, deze zal voor het komende seizoen aan merkelijk beter zijn, er is nu reeds een partij chips, kisten en bushels aangekomen. De rekening 1944'45 werd goedgekeurd.. Verder werd een verhooging van den pensioen grondslag aangenomen. Aan het personeel zal weer een duurtetoeslag worden toege kend. Als vaste ambtenaren worden aangesteld dhrn C. v. d. Vrede, F. Kramer, M. v. Hoorn en Schrier. In overleg met de andere vei lingen zal voor het bouwen van een hulp-laboratorium Zeelands Proeftuin een bijdrage worden geschonken. In het belang van de fruitteelt is er reeds belangrijk werk ge daan, zooals b.v. de bestrijding van de appelbloesemsnuitkever. Aan de Stichting „Herstel Zeeland 1945" zal een bedrag van f 2500 worden geschonken. Daarna volgde de bestuurs verkiezing. Dhrn P. J. J. Dek ker en D. A. Timmermans wer den herkozen. In de plaats van dhr Johs. Schipper werd geko zen dhr Adr. de Waard Gz, te Biezelinge. KRU1N1NGEN. Vrijdag en Zaterdag gaf de orkestvereen. „Apollo" een con cert oj.v. den dir., dhr Adr. Hol ster. Het uit 14 nrs. bestaande pro gramma werd door het publiek telkens met een warm applaus be loond. Het waren avonden vaj muzi kaal genot. LEWEDORP. Zaterdag had hier de prijs uitreiking 'plaats aan de deel nemers van den gehouden ploegwedstrijd, georganiseerd door de Chr. Jonge Boeren en Tuinders Org., afd. Middelburg. Vlan de 21 deelnemers kregen er 6 een medaille als le p,r., de overigen ontvingen resp. een 2e en 3e prijs. BORSSELE. Dhr L. de Pree, alhier, is be noemd tot brugwachter te Wil- helminadorp. Op 1 Jan. 1946 was de stand der bevolking: 872 man nen en 812 vrouwen. Op 1 Jan. 1945 waren deze getallen resp. 834 en 772. ZOUTELANDE, In de hier gehouden Raads vergadering werden o.a. de vol gende besluiten genomen. Her benoemd tot leden van de Comm. tot wering van School verzuim A. Janse, St. v. Sluijs Mz. en J.'S. Meijers. Een bij drage te verleenen van f 0,Ü3 per inwoner voor de tractatie vaq alle dijkwerker» en, een bij- Op- sr. jfidertssflfs mr* Zon en Maan. Donderdag: Zon op 7.14 u., onder 18.29 u. Maan op 9.09 u., onder 23.32 u. B.K, 10 Mrt. Hoog water te Vlissingen Donderdag 7 Maart: 4.16 u. 2.23 m., 16.38 u. 2.26 m. Er gaan geruchten, dat de ac. tie van het Comité voor Ge biedsuitbreiding gesteund wordt door bepaalde groote concerns. Op zichzelf behoeft dit geen bezwaar te zijn. Maar met de „N. Neder!." zijn wij van mec- ning, dat het, indien dit gerucht waarheid bevat, wel gewenscht is, dat het publiek weet van welke zijde het wordt voorge licht en bewerkt. Wij voegen hier aan toe, dat het toch wel gewenscht is, dat van de zijde der Regeering, die op het standpunt staat, dat ons volk zich hierover heeft uit to spreken, voor de noodige voor lichting zorgt. Vloorlichting, geen propagan da. Het publiek moet weten welke belangen hier op het spel staan en wat voor en tegen annexatie is aan te voeren. De Regeering beschikt over zooveel „ooren" en „oogen" en „monden" en zij geeft daarvoor zóó groote sommen uit, dat het toch wel mogelijk moet zijn ons volk over deze toch zeer belangrijke kwestie in te lich ten. Op onze kantoren te Goes, Middelburg, Vlissingen, Ter- neuzen, Thoien en Zierikzee ligt de lijst met 1368 repa- triëerenden, die per m.s, „Bloemfontein" vermoedelijk on 11 Maart a.s. te Amster dam zullen arriveeren, ter inzage. drage van f 0,10 per inwoner voor het Herstelfonds 1945. Een motorbrandspuit met toe- behooren van de geallieerde !e- gerautoriteiten aan te koopen, terwijl tevens de verordening voor de vrijwillige brandweer werd vastgesteld. De honden belasting met ingang van 1 Ja nuari 1947 te brengen op f 5 per hond per jaar, terwijl, indien blijkt, dat een hond niet is aan gegeven, Burg. en Weth. kun nen bepalen, dat de belasting met 50 pet. wordt verhoogd. Het huisvuil van gemeentewege op te halen voor de in de ver ordening vastgestelde tarieven en wel zoolang tot een particu lier zich bereid verklaard heeft de ophaling te verzorgen. DOMBURG. De noodwinkel van het Techn. Installatiebedrijf van dhr A. A. Jellema is Zaterdag geopend. Het is een ruime winkelde voorraad verlichtingsartikelen is groot. O.m. zijn er de stroom- besparende nieuwe Philips TL- lampen aanwezig. Voorts ziet de bezoeker ver warmingsapparaten van thee lichtjes tot electrische fornui zen toe. Ook op sanitair gebied kan men een ruime keus doen. DISTRIBUTIE VAN MELK. De Tweede Kamer heeft gis teren behandeld het ontwerp inzake standaardisatie van melk. De minister van Landbouw, de heer Mansholt verklaarde, dat het allereerst gaat om de melk- voorziening der groote steden. De regeering overweegt te streven naar een nieuwe distributie van melk, via de standaardisatiebedrijven na melijk door verkoop in fles- schen. Door deze methode zal de melk goedkooper zijn dan bij lossen verkoop. Churchills rede ongunstig in Amerika ontvangen. De leden van het congres heb ben Churchills voorstel tot het vormen van een Britsch-Ameri- kaansche militaire alliantie, niet gunstig ontvangen. De meeste se natoren wyzen er op, dat een formeele alliantie wantrouwen van den kant van Rusland zou op wekken, en bovendien zou een dergelijk verbond Amerika te zeer binden aan de Britsche buiten- landsche politiek. Reuters correspondent te Was hington schrijft: de rede van Churchill, waarin hij openlijk de greep naar de macht van Rusland bespreekt, heeft men sympathiek bezien tegen een achtergrond van critiek, argwaan en vrees voor Ruslands ambities. Velen waren geneigd dergelijke openhartige taal toe te juichen. Maar de reactie op het voorstel tot het vormen van een militaire alliantie deed de vraag rijzen: „een alliantie tegen wie?" Ondanks de vastbeslotenheid zich tegen do Russische eischen te verzetten, heeft hier niemand in verantwoordelijke kringen het denkbeeld geopperd, dat de ge schillen met Rusland van het diplomatieke/ naar het militaire stadium z\jn overgegaan of dat het punt is bereikt waarop mili taire allianties overweging ver dienen.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1