id at gt&eud et in IndU DB BILT ZEQTi Een politieke proeftuin SJahrlr tracht een nieuw „Kabinet" te vormen. - Wint de gematigde richting aan Invloed? Hevige ontploffing te Woensdrecht. Lichte dooi. Langs da Waddenkust krach tige, overigens matige Ooste lijke wind, geen neerslag van beteekenis. Overdag lichte dooi. Onder dit opschrift bevat „Je Maintiendrai" een interessant artikel, waarin duidelijk wordt uiteengezet hoe het had k u n - nen en moeten gaan in Indië. Ten Zuiden ran Batavia ligt «en gebied, dat uitsluitend aan het Kon. Nederl. Ind. leger is toegewezen. Het strekt zich naar alle richtingen enkele tien tallen kilometers uit en omvat behalve Meester Cornelis, Po- lonia, Tjilitan, Pasarminggoe erf Kebajoran. Het is op dit ge bied, dat de Indonesische be volking, het Indische leger en de daarbij gedetacheerde be stuursambtenaren elkaar na 34 jaar scheiding weer ontmoeten. Het mag derhalve een helaas unieke proeftuin heeten van het herstelde gezag van de In dische Regeering. Daér krijgen enkele harer organen de gele genheid te toonen wat zfj met Indonesië voor hebben, daar kan de houding van de bevol king tegenover de Indische Re geering worden waargenomen, zij het op bescheiden schaal. En hoe was nu de ontmoe ting? Terstond na hun aankomst zijn de troepen kordaat opge treden tegen de elementen, die veiligheid van personen en goed van de bevolking bedreigen. Bij patrouilles in de des aa's terstond na militaire ac ties bleken deze grootendeels verlaten. Maar het was op vallend, dat bij een volgend bezoek, wanneer het herstel van gezag niet slechts van tijdelijken aard was gebleken, het vertrouwen aanmerkelijk was toegenomen. En wan neer eenmaal het contact met het dorpshoofd tot stand was gebracht scheen alle vrees geweken, had de dokter in de kampong groo- den toeloop en ontmoette men uitingen van dankbaarheid over de bevrijding van wil lekeur en roof, die niet al leen de bebouwing van de velden, maar elk normaal sociaal leven onmogelijk hadden gemaakt. Na eenigen tijd ontstond de behoefte en gelegenheid aan za ken, de bevolking betreffende, bijzondere aandacht te schen ken, waartoe enkele bestuurs ambtenaren bij het leger wer den gedetacheerd. Deze gingen de dessa's in, herstelden de dorpshoofden e.d., voorzoover die nog het ver trouwen genieten van de bevol king, vergaderden met de dorpshoofden en hun helpers, bespraken met hen de streekbe- langen, eu dan liep verder alles op rolletjes. Onze ruimte laat niet toe het geheele artikel te citeeren. Het bovenstaande geeft een korte samenvatting. Overtuigend wordt hier door een deskundige, die zich ter plaatse op de hoogte stelde aangetoond, dat veel, zoo niet alle onheilen voorkomen had den kunnen worden, indien van meetaf krachtig was igegrepen en wanneer men was begonnen met orde en rust te herstellen. Toegegeven moet worden, dat de Regeering in dezen niet in vrijheid kon handelen, omdat zij in meerdere opzichten af hankelijk was van de Engel- •chen. Zij heeft niet alles gekund al zou het misschien zeer goed mogelijk zijn geweest de En- gelschen tot andere gedachten te brengen. Maar zij heeft het ook niet gewild. Zij wilde niet handhaving van het haar toevertrouwde gezag, maar zij wilde voor alles praten over de mogelijkheid van ge zag. En het gevolg is geweest: bloed en tranen, geschokt ver trouwen, niet te becijferen ma- terieele verliezen, rampspoed voor Indië. ZEEUWSCH DAGBLAD 1e JAARGANG No. 281 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 5 Maart 1946 Abonn.prijs ƒ8.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg en Temeuzen. Advertentieprijs 12% cent per m.m. EINDE DER STAKING AAN'DE AMSTERDAM- SCHE UNIVERSITEIT. De groote meerderheid der pro fessoren aan de Amsterdamsche Gem. Universiteit heeft zich voor een motie uitgesproken, die het college van rector en assessoren machtigt stappen te ondernemen, die zullen leiden tot de aanstelling van een do cent in de Chemie naast prof. Wibaut. Iedere student(e), die er dus bezwaar tegen heeft het onderwijs van Prof. Wibaut te volgen, zal in de naaste toe komst de colleges van dezen nieuwen docent kunnen loopen en bij hem ook tentamina en examina kunnen afleggen. Daarnaast zullen de studenten, die prof. Wibaut wel aanvaard baar achten, de colleges van dezen hoógleeraar op de nor male wijze kunnen volgen. Al» gevolg hiervan i» de sta king van de studenten opgehe vta. Het resultaat van dc bespre kingen van de nationalisten te Soerakarta is, naar het schijnt, geweest, dat Sjahrir ontslag heeft genomen en dat hem daarna opdracht is verleend een nieuw „Kabinet" te vormen. Wat er precies gebeurd is, hoe de partijveihoudingen zijn en wat de bedoeling is van de aan Sjahrir verleende opdracht is niet geheel duidelijk. Men krijgt echter den indruk, dat tenslotte de gematigde richting, waarvan Sjahrir de vertegen woordiger schijnt te zijn, de leiding heeft gekregen, en dat de extremisten, die zich ach ter Soekafno scharen, aan het kortste eind hebben getrokken. Gemeld werd ook, dat Sjahrir volledige bevoegdheid heeft ge- eischt om met de Nederlanders te onderhandelen, zoodat hij niet telkens het oordeel van Soekarno behoeft te vragen. In hoeverre dat alles juist is, zal de tijd moeten leeren. Afgewacht moet worden of het Sjahrir zal gelukken een „Kabinet" op breedere basis te vormen en welk standpunt ten opzichte van de Nederlandsche voorstellen dan zal worden in genomen. In Batavia is men wat dit be treft optimistisch gestemd. Ver wacht wordt, dat Sjahrir zal slagen en dat nog in den loop van deze week dat is dus ongeveer een maand nadat de Nederlandsche voorstellen ge publiceerd werden de voor- loopige besprekingen zullen be ginnen. Naar verluidt zouden de be sprekingen op gang worden ge bracht door Sir Archibald Clark Kerr, die daarna van Java zal vertrekken. SJAHRIR HEEFT DE VOLLEDIGE BEVOEGD HEID. BIJ zijn terugkeer in Ba tavia verklaarde Sjahrir: „Ik ben teruggekomen in een veel sterker positie dan toen ik vertrok. Ik heb volledige bevoegdheid om met de Ne derlanders onderhandelingen te voeren zonder steeds met Djokjakarta ruggespraak te moeten houden." Bali weer onder Neder- landsch bestuur. Na vier jaren bezetting wap pert sinds Zaterdag de Neder landsche driekleur weer boven Bali. Ondanks de propaganda van de revolutionnaire groepen, werden de Nederlandsche troe pen door de bevolking op de meest vriendschappelijke wijze ontvangen. Zes van de acht prinsen op Bali hebben zich bereid ver klaard om met de Nederlanders samen te werken. De prins van Tabanan is, uit vrees voor represailles van de extremisten, na een bespreking met de Nederlanders niet ko men opdagen en de prins van Djembrana was ziek. Geen wreedheden door Nederlanders, Officieel wordt medegedeeld, dat een onderzoek is ingesteld naar de juistheid van het be richt, volgens hetwelk Neder landers tegen Indonesiërs wreedheden zouden hebben be gaan. Het onderzoek heeft uit gewezen, dat van geen enkel geval van wreedheid het bewijs is geleverd. DE MALVERSATIES MET MARGARINEBONNEN. Ambtenaren van het C.D.K. in het complot? Zoodra de Rotterdamsche recherche bij haar onderzoek inzake de malversaties met mar garinebonnen bij de N.V. Uni- lever-Verkoopcentrale had ont dekt, dat zeer groote hoeveel heden bonnen werden achterge houden, vroeg zij zich natuur lijk af, hoe het mogelijk was, dat dit vele jaren kon door gaan, zonder dat ambtenaren van de distributie hierop op merkzaam werden.. Vermoedende, dat ambtenaren van het C.D.K. meeknoeiden, stelt men in die richting een onderzoek in. Een spoor leidde naar Hattum, waar de afdeeling controle en vernietiging van het C.D.K. is gevestigd. Daar en elders zijn eenigs arrestaties verricht. De „Waarheid" weet nog te vertellen, dat in opdracht van bepaalde elementen in de di rectie van het C.DjK. de bon nen van de Unilever, vóór de vernietiging, niet Werden ge controleerd. POLITIEKE VERWAR RING IN BELGIE. Ook de leider van de Socialis tische partij in België weet geen meerderheid voor een Kabinet bijeen te brengen. Hij zou het liefst willen een coalitie van Socialisten, Commu nisten en Liberalen, maar de meerderheid van deze gezamen lijke groepen is zoo klein, dat daarop geen Kabinet gevormd kan worden. En samenwerking met de Ka tholieken gaat ook niet, vooral omdat dezen zich voor den terug keer van Koning Leopold hebben uitgesproken. ZAL FRANCO AFTREDEN? Met enkele reis naar Ierland. De Spaansch-republikeinsche oud-minister -Indalecio Prieto heeft verklaard uit betrouwbare bron vernomen te hebben, dat Franco zoo zeker is van zijn ko mende nederlaag, dat hij zich een veilige toevlucht zocht te ver zekeren in Ierland. Prieto voegde hieraan toe, dat het hem niet zou verbazen, als Franco de teugels van het be wind in handen ging leggen van een militaire Junta, van wie hij de macht indertijd ontvangen heeft. DE SPANNING IN SPANJE, Na een Kabinetszitting van 8 uur heeft de Regeering-Franco een verklaring uitgegeven, die de buitenlandsche pogingen om de Spaansche regeering omver te werpen afkeurt en catego risch mededeelt, dat Spanje haar binnenlandsche vrede tot eiken prijs zal verdedigen. DE MISDADEN DER NAZI-ORGANISATIES. Over het misdadig karakter van de Nazi-organisaties spre kende, heeft de Sowjet-aankla- ger, Roedenko, voor het tribu naal te Neurenberg verklaard, dat de Geallieerden niet ver blind zijn door wraakgevoelens en niet voornemens zijn het ge heele Duitsche volk te onder drukken. De misdaden der Hitleraan- hangers zijn echter grenzeloos en het is de taak van het inter nationale militaire gerechtshof om met deze organisaties af te rekenen, om zoo een einde te maken aan het misdadige systeem, dat door de fascisti sche organisaties tegen de menschheid gericht was. KRUIMELTJES GRUTTERSWAREN NIET OP DE BON. In tegenstelling met geruch ten vernemen wij van bevoegde zijde, dat het niet in het voor nemen ligt grutterswaren en andere producten, die sedert 1 Januari j.l. zonder bon verkrijg baar zijn, binnenkort weer op bon te distribueeren. Frankrijk stelt viermogend- hedenconferentie voor. De Fransche regeering heeft aan de regeeringen te Washing ton, Londen en Moskou het hou den eener viermogendhedeneonfe- rentie voorgesteld, ter bestudee-- ring van alle problemen, die Duitschland betreffen. Opheffing van den bijzon deren staat van beleg in Nederland. Met ingang van- 4 Maart 1946 zal de bijzondere staat van beleg in geheel Nederland zijn. opge heven. Deze staat van beleg steunde op het besluit op den bijzonderen staat van beleg, het welk bepaalde, dat het grond gebied van het ryk in Europa, naar gelang het door den vijand werd ontruimd, in byzonderen staat van beleg zou komen te verkeeren. Volgens een Fransche dag bladcorrespondent staan 200 duizend man Spaansche troepen langs de Fransch- Spaansche grens. Sowjet-onderzoekers te Le ningrad hebben een electronen- microscoop geconstrueerd, die 2J.OOO maal vergroot. I 300.000 Amerikaansche trein machinisten en -conducteurs zullen Woensdag a.s. vaststel len, wanneer zij in staking zul len gaan. Zij eischen een loons- verhooging van 25 pet. In de Mexicaansche olie-in dustrie is een staking uitgebro ken in verband met het niet er kennen van een nieuwe vakver- eeniging door de regeering. De vele branden, welke dc laatste dagen aan boord van schepen in Liverpool uitbreken (7 in 15 dagen) worden aan sa botage toegeschreven. Naar uit Washington wordt vernomen, zullen plannen voor bet handhaven van een reserve van 1 millioen „burger-matro zen", welke de vloten der V.S. in staat zou stellen binnen 10 dagen voor den oorlog gereed te zijn, aan het congres worden voorgelegd. Volgens een getuigenverkla ring in het proces tegen Bruno Tesch te Hamburg, hebben de Duitschers 17 ton goud verkre gen uit tanden, die zij bij 4 millioen menschen, die in het vernietigingskamp van Ausch witz zijn vergast, uittrokken. Volgens mededeeling van de Oostenrijksche regeering zijn sinds April 1945 in totaal 30.949 Oostenrijksche nazi's gearres teerd. Te Jeruzalem is de algemeene Arabische staking uitgebroken. De politie heeft de oude stad afgesloten teneinde ordeversto ringen te voorkomen. De Zwitsersche Bondsraad heeft 34 millioen Zw. frs. voor den aanleg van een groot inter nationaal vliegveld by Zurich btttemd. LANDARBE1DERS- LOONEN IN ZEELAND. BIJ beschikking ged. 20 Febr. 1946, heeft het Col. lege van Rijksbemidde laars voor Zeeland vast gesteld, dat de geldende loonregeling ia verlengd tot 30 April 1946, en dat vanaf 1 Maart het loon van paardenknechts weer f36.— p. week bedraagt. Het loon voor vaste en losse arbeiders blijft 60 cent per uur. WEER EEN POLITIEKE MOORD? Vrijdagavond is de 52-jarige directeur van de N.V. Holland- sche Constructiewerkplaatsen te Leiden, ir F. H. E. Gulje, in zijn woning door een onbekend gebleven persoon vermoord. De heer Gulje was kort na de bevrijding onder verdenking van collaboratie door den P.O.D. gearresteerd, doch reeds geruimen tijd geleden weer op vrije voeten gesteld, waarna hij zijn werkzaamheden volle dig had hervat. Reeds eerder is een dergelijke moordaanslag gepleegd, zonder dat omtrent de daders iets ge publiceerd werd. Het is te hopen, dat hier krachtig wordt ingegrepen. IN DRIE DAGEN BATAVIA—AMSTERDAM. Niet minder dan drie Indië- vliegtuigen kwamen korten tijd na elkaar op Schiphol binnen. Het laatste, onder gezagvoerder Groeneveld, deed de reis wel vliegensvlug. Deze Skymaster startte Vrijdag 1 Maart van Batavia. BEVORDERING VAN DE AARDBEI ENTEELT. Gedurende de oorlogsjaren is de teelt van aardbeien sterk achteruitgegaan. In verband met de groote vraag naar versch fruit, die te verwachten is en mede vanwege de Engel- sche belangstelling voor fruit- pulp, is er geen reden de aard beienteelt aan beperkende be palingen te binden. Maar na tuurlijk, er moet geadmi nistreerd worden. En daarom moeten nog vergunningen wor den aangevraagd. Smokkelaars in uniform. Het „Laatste Nieuws" meldt, dat de Military Police in den nachttrein BrusselRijsel, 35 smokkelaars, waaronder Neder landers, Belgen en Franschen aangehouden heeft. Allen, ge kleed in geallieerde uniform, waren in het bezit van groote hoeveelheden koopwaren. Een Nederlander hid 65 rollen tex tiel bij zich. De „Sibajak' te Amsterdam. Zaterdag zijn met het m.s. „Sibajak" 1210 passagiers uit Indië in de Amsterdamsche ha ven aangekomen. Gistermorgen om tien uur is een aanvang ge maakt met het debarqueeren. De vrijlating van Mevr. Mussert. De officier-fiscaal te Utrecht deelt mede, dat de vrijlating van Musserts echtgenoote is geschied op gronden, welke zijn ontleend aan de overweging, dat de gede tineerde reeds 69 jaren oud en ernstig ziek is en haar eigen acti viteit van dien aard is geweest, dat er geen ïeden is een voor recht, het welk aan andere ge detineerden in soortgelijke om standigheden pleegt te worden verleend, haar te onthouden. Huybergen en Woensdrecht opnieuw veel schade. Zaterdag had op het vliegveld Woensdrecht een geweldige mu nitieontploffing plaats, Aan de reeds zwaar door oor logsgeweld getroffen gemeenten Huybergen en Woensdrecht werd daardoor nogmaals een zware slag toegebracht. Het nijpende tekort aan dakpannen en glas is door deze ontploffing zeer vergroot. Er zijn verscheidene iicht-gewonden. Nader wordt hierover nog ge meld: De tonnen los kruit, die dage lijks in brand gestoken worden, geven een vlam te zien van circa 50 M. hoogte, zonder een ontplof fing te veroorzaken. Dit maal was er een hoeveelheid van 34 ton kruit, afgedekt met een sneeuwlaag. Toen deze in brand gestoken werd, volgde er een zoo hevige ontploffing, dat de klap op 2 K.M, afstand, evengroot als die van een V 1 was. De luchtdruk sloeg een krater in den grond, waar een groot hee renhuis gemakkelijk in kon. Aan gezien er overal in ons land veel munitie wordt opgeruimd wordt de aandacht gevestigd op deze onverwachte explosie. HOEDEKENSKERKE. Op 2 Febr. hebben de meisjes- vereen. „Martha" en de jeugdclub „Kleine Kracht" hun jaarverga dering g»vi«rd. STICHTING HERSTEL ZEELAND. De regionale adviescommissie Midden-Zeeland, toegevoegd aan de Stichting Herstel Zee land 1945, kwam Zaterdag te Goes voor het eerst bijeen o.l.v. dhr Jac. C. v. d. Hout uit Goes, die in zijn installatie-inleiding doel en werkwijze van de Stichting uiteenzette. Hierna hield de vergadering zich bezig met zaken van her stel en wederopbouw alsmede met de voor onze provincie geldende verkeersproblemen. Wat deze laatste betreft was er een schrijven van Ged. Sta ten met het verzoek om wen- schen op dit gebied ten spoe digste ter hunner kennis te willen brengen, zulks i.v.m. de te verwachten verkeersconfe- rentie. Daar de commissie on voorbereid voor dit vraagstuk werd geplaatst, kwam men slechs tot de formuleering van de momenteel belangrijkste wenschen, n.l. vrije overtocht van en naar alle eilanden en.eeu eenvoudige dienstregeling van alle openbare verkeersmiddelen, aan welke uitgave dan de rege ling van onderlinge aansluiting dient vooraf te gaan. De vraag van het Stichtings bestuur, of de commissie thans reeds raden van bijstand noo- dig acht voor Herstel en We deropbouw en voor Verkeers- vraagstukken werd bevestigend beantwoord. De commissie was tevens van oordeel, dat raden voor: Landbouw, Tuinbouw en Veeteelt; voor Handel en In dustrie en voor Scheepvaart en Visscherij in het leven moe ten, worden geroepen, om dan die voor Transportwezen met die voor Verkeersvraagstukken samen te smelten. De voorz. merkte op, dat de raad van bijstand voor Scheepvaart en Visscherij binnen afzienbaren tijd benoemd zal worden. Provincienieuws. CHR. BOEREN- EN TUINDERSBOND. Vergaderingen in Zeeland. Door de C.B.T.B. afd. Zeeland zijn een viertal vergaderingen ge houden te Goes, Middel burg, Oostburg en Z a a m s 1 a g, waar Mr W. Rip, secretaris van den Bond, actueele landbouwproblemen be handelde. In de vergaderingen, gehouden in de getroffen gebieden, werd uitvoerig stil gestaan bij de vraag stukken betreffende landbouw- ■herstel en weder in cultuur bren ging van de geïnundeerde gron den. Betoogd werd, dat de gedu peerden met recht mogen ver wachten, dat de geleden schade volledig wordt vergoed. De Stich ting van den Landbouw en ook de C.B.T.B. staan volledig achter deze wenschen. Wat betreft de 'herverkaveling in Walcheren werd met nadruk verklaard, dat het met dwang ver plaatsen van kleine bedrijfshou- ders door de C.B.T.B. en ook door spr, onvoorwaardelijk wordt afgewezen. Dit zou beteekenen een aantasting van zoovele waar den in het menschenleven, dat dit mede op principieele gronden moet worden verworpen. De samenwerking, die thans tot stand gekomen is in de Stichting voor den Landbouw wordt toege juicht. Wij willen echter aldus spr. geen eenheidsorganisatie. De C.B.T.B. wil op den grond slag der beginselen gelegenheid houden om allerlei zaken in eigen kring te bezien. Het bestaansrecht van den C.B.T.B. is nog even duidelijk aanwijsbaar als voor heen. Gewezen werd op het feit, dat het Kon. Ned. Landb. Comité thans ook heeft uitgesproken, dat het neutr»lit»it»-prmcip« reedt vóór den oorlog als zwak en on voldoende moest worden aange merkt. Polderbesturen, Benoemd tot: dijkgraaf van den Emmannuël- polder, A. Dees te Waarde; voorz, van het bestuur der wa- terkeering van het calamiteuze waterschap Scherpenisse, J, Oude. sluijs J.N.zn. te Scherpenisse; lid van het bestuur der water- keering van den calamiteuzen Zimmermanpolder, L. J, Bruijn- zeel te Rilland-Bath gezworene van liet waterschap Gouweveer-en-Zelke, M. J. van Mourik te Ouwerkerk; gezworene van den Adriaanpol- der, J, Kallewaard te Kortgene; gezworene van het waterschap St Maartensdijk, J. W. de Wilde te St Maartensdijk; gezworene van den polder Oos- teren-Ban-van-Schouwen, M. C, van den Bout te Renesse, VLISSINGEN. De Raad van Overleg heeft den Raad van Vakcentrales te Utrecht verzocht zijn invloed bij de regeering aan te wenden, opdat de herdenking onzer be vrijding, welke dit jaar op 4 Mei wordt gehouden, den ge- heelen dag worde gevierd en niet een halven Zaterdag, dus ook voor het overheidsperso neel. Door de politie werd zekere J. V. geverbaliseerd, wegens het berekenen van te hooge prijzen bij de levering van lijk kisten. Zaterdagavond kwam C. K. W. O. in comité-vergadering bijeen. Besloten werd zich bij de Chr. Filmcentrale aan te sluiten en de doelstelling daar van krachtig te bevorderen. Het bestuur trad in zijn ge heel af. In de plaats van dhr J. Marijs werd dhr J. J. Laernoes tot voorz. gekozen. Herkozen werden dhrn P. A. Gillissen en S. Roose en gekozen dhrn C. V. v. d. Eijk, J. Snoodijk, W. de Wolf en I. Sinke. GOES. Vrijdagavond vergaderde het Geref. Jeugdverband o.l.v. dhr M. de Borst. Door dhr D. J. Rouw werd iu een uitvoerige schets de ver houding van Nederland tot In dië geteekend, speciaal gedu rende de laatite eeuw. Verschei dene leden gaven gedichten en muzikale stukjes ten beste over en uit Indië. Van enkele vertrekkende be stuursleden werd hartelijk af scheid genomen. Morgen viert dhr L. Ver- beemen, Schengestraat 20, zijn zilveren jubileum als chauffeur- besteller in diehst van de Stoom- wasscherij „De Zon". KLOETINGE. „Excelsior". Vorige week gaf de muziekver. „Excelsior" na een onderbreking van 3 jaar in 3 avonden weer haar gebruikelijke uitvoering. De avonden werden met een kort woord van den energieken nieuwen voorz. dhr W. P. Beije geopend, waarna een gevarieerd programma werd afgewerkt. KRABBENDIJKE. Vrijdagavond hielden de J.V. en de M.V. op Geref. Grondslag hun gecombineerde jaarvergade ring, die zeer druk bezocht was. Na een openingswoord van den voorz. dhr Meeuwsen, waarin het lid C. Buizer, die door den be zetter is doodgeschoten, werd her dacht, wend een zeer gevarieerd programma afgewerkt Ds de Bruin werd benoemd tot eere voorzitter van beide vereenigingen en de dames R. Haverhoek en M. Abrahamse tot eereleden van de M.V. LEWEDORP. Vrijdagavond kwamen de Geref. K.V. en M.V. in jaarver gadering bijeen o.l.v. dhr Fraanje. Na de verslagen werd een rijk gevarieerd programma afgewerkt. Naast een 4-tal in leidingen over „Abrahams Of fer" en Paulus bekeering" wer den er opstellen, voordrachten, enz. ten beste gegeven. Het hoogtepunt van den avond vormde wel „Het Zendings tableau". Dhr N. Baljé sloot deze vergadering met gebed. MELISKERKE. Zaterdag was de bus van Mid delburg naar Meliskerke inge sneeuwd, Met man en macht heeft men toen geschept en ge duwd om dit zoozeer gewaardeer de vervoermiddel uit te graven. De „Boaz-school" van de Geref. gemeente (hoofd dhr H. Jansen) is blijkens mededeeling I van het Roode Kruis geadopteerd door het Internat. Jeugd-Roode Kruis.' VEERE. Gemeenteraad. Vrijdagavond vergaderde de raad. Na opening door den voorz. leest de wnd. secr. de notulen voor. De voorz. dankt hem voor de wijze, waarop hij in de afgeloopen periode het «tnbt van secr. heeft rrtargeno-- Op* en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 7.16 u., on der 18.27 u. Maan op 8.49 u., onder 22.07 n. E-E. 10 Mrt. Hoog water te Vlissingen Woensdag 6 Maart: 8,36 u. 2.27 m., 16.00 u. 2.30 m. men. Daarna wordt overgegaan tot het beëedigen van den nieu wen secr. Er wordt adhac3ie betuigt aan het schrijven van Standaard-Buiten betreffende de vergoeding der herstelkosten. In een rapport van de Comm. van Nood wordt geadviseerd, de pachtsom van div. kleinere perceelen gras en tuingrond te verlagen. Op een gemaakte raming van den gem.-opzichter betreffende het nieuwe bouwplan, voor de begraafplaats t.w. een lijken huisje met aula, voor f 6000, vraagt dhr Kasse of deze kos ten gedekt worden door verze kering of molest-uitkeering. Dhr Kodde antwoordt ontken nend. Op de vraag hoe het staat met de woningvoorziening, ant woordt de voorz., dat er nog vele geëvacueerden uit andere gemeenten zijn, maar dat er bijzondere aandacht aan Zand dijk is besteed, om zoo vlug mogelijk eenige gezinnen daar heen te laten vertrekken. Dhr Mesu vraagt of er al voorzien is in het schoonhouden der O.L. school, daar de werk vrouw ziek is. De voorz. zegt hierop, dat alles hier afhangt van een event, afkeuring van mej. Geldof. Er zal in de vacan- tie getracht worden om den verveloozen toestand van het schoolgebouw te verbeteren. •- Dhr Kodde merkte voorts op, dat i.v.m. de verbinding over Bomdal, binnen enkele dagen dhr Koole verwacht kan wor den voor besprekingen. De voorz. deelt daarna nog mee, dat het dagelijksch bestuur van Vrouwepolder uitgenoodigd is ter bespreking van een ge- meensch. actie voor het dicht- spuiten der kreeken. Mocht dit niet spoedig gebeuren, dan zul len verdere stappen gedaan worden. THOLEN. Op het gemeentehuis kan men deze week zijn naam zetten in een fraai uitgevoerd album, dat als blijk van dankbaarheid voor de vele Roode Kruis-zendingen via de H.A.R.K. aan de Ame rikaansche gevers zal worden aangeboden. De noodbrug over de Een dracht zal na 18 Maart gesloten worden, daar dan begonnen wordt met de afbraak. In April zullen er dan bokken arriveeren om de bruggedeelten te ver plaatsen. Door C.C.D. en politie wordt den laatsten tijd strenge controle uitgeoefend op het houden en slachten van varkens zonder vergunning. Verschei dene personen zijn reeds be keurd. Bij de examens der E.N.M.V. slaagden voor costu- mière mej. M. Meijll te Oud- Vossemeer en mej. N. Oude- sluijs te Scherpenisse. KAMPERLAND. Op 1 en 2 Maart vierde de Chr. Jongensclub „Sursum Corda" o.l.v. dhr N. v. Dalsen haar jaar vergadering. Allereerst werden onze geval lenen in voordracht en zang her dacht, waarna een rijk programma werd afgewerkt. Rond een geïmproviseerd kamp vuur, waarbij de leider het doel van zijn Jongensclub uiteenzette, werd deze avond vol gezonde hu mor besloten. Laatste berichten. GOES. Gistermiddag reed op 't rywielpad aan de Wilhelmina- straat, in de richting Kloetinge, een zekere mej. v. d. B. Bij 't uit wijken voor een plas, kwam zy in botsing met een haar voorbij rijdende vrachtauto van de Fa. R. Zij werd tegen den grond ge slagen en in vrij ernstigen toe stand door omstanders opgeno men, die haar in een deken wik kelden. Het slachtoffer is naar St. Joanna vervoerd, waar zy kort nadien overleed. Maarschalk Mannerheim afgetreden. Maarschalk Mannerheim, Pre sident van de Finsche republiek, is gisteren afgetreden. Fraude bij de distributie. Te Apeldoorn is een fraude met distributiebescheiden achter haald, welke heeft geleid tot de arrestatie van eenige distributie- ambtenaren en een winkelier. Een verklaring van Sjahrir. Sjahrir heeft verklaard, dat zes of zeven partijen vertegen woordigd zullen worden in het nieuwe kabinet, waarvan de sa menstelling binnen eenige da gen zal kunnen worden bekend gemaakt. Naar aanleiding van de door het centraal nationaal comité aangenomen motie, volgens welke onderhandelingen moesten uitgaan van den grondslag van honderd procent vrijheid en on afhankelijkheid, gaf Sjahrir eenig vaag commentaar, waar bij hij verklaarde, „dit is in hooge mate een kwestie van iprmuleermg".

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1