Si toestand in Indie. DE BILT ZEGT? Samenwerking. Goed zoo, burgemeester. Een nieuwe Grondwet voor Frankrijk. 'KRUIMELTJES De Kabinetscrisis in België. 00000 00000 0 00E3Ë3 000&O 01 ,r»™,~ 8 r. ■Hüi HSHI raüeiHa ***t 19<3 JVLZ ***t ijregB&aeoccoostwx Spanningen in.en om Spanje. Da wereld-graanpositie. Prijzen van akkerbouwproducten, Provincienieuws. Meditatie van een teleurgestelde. Een nieuw wordt opgebouwd. Plaatselijk neerslag. Hier en daar tijdelijk mist of nevel. Wind toenemend uit N.O. richting, later krimpend naar Noord. Meest zwaar be wolkt met plaatselijk sneeuw of regen. Het dieaal, dat, naar gehoopt werd, na den oorlog in vervul ling zou gaan, de^ïusie van de Prot. Chr. partijen, is niet ver wezenlijkt. Maar toch is er een, zij 't dan kleine stap, in de goede rich ting gedaan. Nadat de A.R. partij zich voor volkomen samenwerking had uitgesproken, heeft nu de algemeene vergadering van de C.H. Unie met overgroote meerderheid verklaard, dat een nauw contact tusschen de Prot. Chr. partijen gewenscht is. Deze uitspraak is van priaci- pieele beteekenis. Het directe gevolg is, dat meer dan vroeger overleg zul worden gepleegd, dat er een mogelijkheid is om naar elkaar toe te groeien, en dat plaatse lijke samenwerking b.v. bij de Raadsverkiezingen wordt ver gemakkelijkt. Dien kant moet het uit. En het kan ook. Het is ons bekend, dat in verschillende plaatsen reeds met gunstig gevolg overleg wordt gepleegd, en dat daarbij ook de Staatk, Geref. groep i: betrokken. Wij hopen, dat dit voorbeeld navolging zal vinden. En dat moet mogelijk zijn. Partijen die op hetzelfde fun dament staan en dat geldt toch van deze drie groepen moeten ook samen kunnen bouwen. ZEEUWSCH DAGBLAD 1e JAARGANG No. 280 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Maandag 4 Maart 1946 Abonn.prqs ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, TeL 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Yiissingen, Middelburg en Temeuzen. Advertentieprijs 12% cent per mm. de straten trok in hooge mate de vriendelijke aandacht van alie rangen en standen der be volking. Er zijn nog geen teekenen, dat de Nederl. troepen in Soe- rabaja in garnizoen zullen wor den gelegd. Te Groningen sprak Prof. Jos- selin de Jong over de Indische kwestie. Hij betoogde o.m., dat de leidende kringen in Indië sterk besmet waren met de anti-democratische gezindheid, die overal ter wereld door de koloniale verhouding wordt aan gekweekt. Burgemeester Cort van der Linden interrumpeerde hier op heftige wijze. Hij noem de het een insinuatie en een schandaal, wanneer de spreker mannen als jhr Tjarda van J>tarkenborg Stachouwer met een fascistische gezindheid sterk besmet achtte. Prof de Jo.selin de Jong ver volgde daarna, aanvankelijk eenigszins uit het veld geslagen zijn rede. Bij de beantwoording van vele vragen, verklaarde hij met nadruk, dat hetgeen hij had gezegd, niet gold voor den genoemden gouverneur-gene raal. Integendeel, deze had een begin gemaakt met het veran deren van de gezindheid (Wat ook al weer niet juist is.) De president krijgt meer persoonlijken invloed. In stelling van drie Kamers. De leiders van de voornaamste politieke partijen in Frankrijk hebben overeenstemming bereikt over een compromis-plan voor de nieuwe Fransche Grondwet. Het nieuwe plan geeft den pre sident „persoonlijke invloed" en voorziet in zijn presidium van de kabinetsvergadering en den Hoo- gen raad van Nationale Verdedi ging. Bij het voorkomen van een mi- nisterieele crisis zal de president de politieke partijen raadplegen en candidaten voor het premierschap aan het parlement voorstelen. Door de partijleiders is ook overeenstemming bereikt over het stichten van drie vertegenwoordi gende Kamers, waarvan er slechts één politieke macht zal hebben. De tweede zou bestaan uit afge vaardigden uit het economische leven en zou geraadpleegd worden voor debatten over economische wetgeving. De derde Kamer zal het recht hebben bepaalde wetge vingen uit te stellen. Deze Kamer zal zoowel Frankrijk als het Im perium vertegenwoordigen. Deze voorstellen moeten nog door de partijgroepen, de Consti- tueerende Vergadering, de Natio nale Vergadering en door een re ferendum worden goedgekeurd. 7 Door den heer Spaak, den leider van de Socialistische par tij, worden thans pogingen in het werk gesteld, om samen met de Liberalen en de Com munisten een Kabinet te for- meeren. De Liberalen, die van hun sa mengaan met de Communisten in het vorige Kabinet weinig plezier hebben beleefd, gevoe len er echter weinig voor zich opnieuw in het roode avontuur te begeven. Door het weigeren van de So cialisten om met de Katholieken samen te werken, mede uit vrees, dat de Communisten dan in de oppositie zullen komen, is de politieke wagen hopeloos vastgeloopen. DE PRODUCTIE VAN NEDERLANDSE ENERGIE-BEDRUVEN «38 IS45 OULfc 1945 NOVEMBER 1938 JU LC 1S4S JULI 1938 NOVEMBER: 1945 NOVEMBER: 1933 JULfc 'i ©38 OCT06£ft J345 0CT08Ö* ÏTS DlZè'iJ Nog geen onderhande lingen. Kostbare tijd gaat verloren. De toestand in Indië heeft nog weinig verandering onder gaan. Van onderhandelingen, is nog geen sprake. Volgens berichten uit Batavia zijn de officieele besprekingen van Sjahrir met de leiders der verschillende In donesische groepen zelfs nog niet begonnen. Wel hebben per soonlijke niet-formeele bespre kingen plaats gehad. Het is nu drie weken geleden, dat de Regeeringsvoorstellen werden gepubliceerd. En nog zijn we niets verder gekomen. En terwijl zoo kostbare tijd ver loren gaat, wroeten de extre mistische propagandisten ru tjg voort en worden de goedwillen de inlanders, die reikhalzend uitzien naar herstel van orde en rust, steeds meer in den hoek gedrukt. Op Zuid-Celebes blijft, naar het schijnt, de toestand zich gunstig ontwikkelen. Na ge houden besprekingen onder lei ding van den waarn. directeur van Binnenl. bestuur is een „tij delijke Raad van Zuid-Celebes" gevormd, waarin met de Ne derlanders alk groepen der be volking vertegenwoordigd zijn. Uit Bali wordt gemeld, dat daar 2000 soldaten van het Nederlandsch-Indische leger, onder commando van Lt.- Kolonel Termeulen, met onge laden geweren geland zijn om het geallieerde militaire bestuur op het eiland te vestigen. Officieel is medegedeeld, dat Sir Archibald Clark Kerr, die een zeereis gemaakt heeft langs de kust van Java, weer hersteld is en naar Batavia is teruggekeerd. Hij zal echter nog eenigen tijd aan boord van den kruiser „Norfolk" blijven. Ned. troepen in Soerabaja. Nederl. troepen in battle-dress liepen Vrijdag voor de eerste maal sinds de bevrijding in de straten van Soerabaja. Het wa ren vroegere krijgsgevangenen uit Bangkok. Hoewel zij reeds 25 Febr. voor de kust voor anker waren ge gaan, waren zij nu pas aan land gekomen. Hun aanwezigheid in Steeds meer verzet tegen Franco. De terechtstelling van Garcia en een tiental andere vakver- eenigingsleiders in Spanje, heeft tot sterke reacties aanleiding gege.ven. Zooals bekend, besloot de Fransche regeering de Fransch- Spaansche grens te sluiten, wat beteekent, stopzetting van het handelsverkeer. Er wordt thans door de Brit- sche, Fransche en Amerikaan- sche regeeringen onderhandeld over het afleggen van een ge meenschappelijke verklaring, waarin het regiem van Franco wordt afgekeurd. De „parlementaire groep voor Fransch-Spaansche vriend schap", een pas gevormde groep van de nationale vergadering heeft een dringend beroep ge daan op het Britsche Lagerhuis en het Amerikaansche Congres om energieke maatregelen te nemen teneinde den val van het regiem van Franco te ver haasten. Vliegende „autobus" tusschen Londen en Parijs De heer Ivor Thomas, secre taris van het Ministerie van Burgerluchtvaart, heeft na de onderteekening van de burger- luchtverkeer-overeenkomst tus schen Engeland en Frankryk, verklaard, dat, naar hij hoopte, binnen enkele maanden een geregelde „autobus"dienst tus schen Londen en Parijs zou worden ingesteld. Een halfuur- dienst, waarbij elk kwartier vliegtuigen uit genoemde ste den zouden vetrekken. ONZE RUNDVEESTAPEL. Belangrijke verbeterde melkproductie. De rundveestapel is sind9 1943 met 243,245 dieren toegenomen en gestegen tot 2.182.202 stuks. De melkveestapel zal in 1946 vermoedelijk ruim 80 fo van die in 1939 bedragen. Het aantal melk-, kalfkoeien en drachtig jongvee, onze melk-, kaas- en boterleveranciers voor 1946, is echter naar verhouding minder toegenomen dan het aantal stuks niet drachtig jongvee. Op grond van de toename van het aantal dieren alleen, dus aan nemende dat de voedingsomstan digheden gelijk zijn gebleven ver geleken bij 1943, zou in 1946 een verhooging van de melkopbrengst verwacht kunnen worden van c.a. 7 Dank zij de verbeterde voedsel positie zijn de melkopbrengsten dezen winter per dier aanzienlijk hooger geweest dan in den winter van 1943, zoodat, wanneer tenmin ste de invoer van krachtvoeder en kunstmeststoffen een gunstig ver loop heeft, laatstgenoemd percen tage aanzienlijk zal worden over schreden. Naar voorloopige schat ting zal de totale melkproductie in 1946 c.a. 70 bedragen van de productie in 1939. Veel minder graan be schikbaar voor export. Het Amerikaansche departe ment voor Landbouw deelt mede, dat de groote graan- exporteerende landen der we reld dit jaar met de kleinste voorraden sinds 1940 zijn inge gaan. Zij hebben 25 pet. minder tarwe dan het vorige jaar en 15 pet. minder graan in het al gemeen. De totale tarwevoorraad in de Ver. Staten, Canada, Argen tinië en Australië is 1392 mil- lioen schepels. In het begin van 1945 was deze 1868 millioen. Het uit te voeren surplus wordt geschat op 475 a 500 mil lioen schepels, hetgeen veel minder is dan de geschatte be- noodigde import. De roggevoorraad in dit jaar is in de vier groote producee- rende landen 15 millioen sche pels .minder dan in het vorig jaar. De voorraad gerst wordt ge schat op 352 mülioen tégen 394 millioen schepels begin vorig jaar. Alleen de havervoorraad is grooter, hiervan is echter slechts eert beperkte hoeveel heid voor den export beschik baar. Szaiasi en zes van zijn naaste medewerker., zijn als Hongaarsche oorlogsmisdadi gers en hoogverraders tot den dood door de strop veroor deeld. Het bestuur van de Britsche communistische partij heeft aangedrongen op spoedige de mobilisatie der Britsche troe pen. Radio Hel'inki deelt mede, dat het Finsche kabinet d: kwestie van het verbreken der diplomatieke betrekkingen met Franco zal onderzoeken. Radio Stackholm deelt mede, dat Zweden zijn broodrantsoen zai verlagen. Het heeft een toe wijzing voor brood, graan en rijst door de geallieerde voed- selcommissie geweigerd, omdat er aan dit voedsel in andere landen meer behoefte bestaat. Een sneeuwstorm, welke 40 uren duurde, raasde Zaterdag over Nooid-Frankrijk en heeft den voedselvooiraad te Parijs tot 40 pet. van vorige dagen te ruggebracht. Ais blijk van protest tegen de voorgestelde Amerikaansche leening aan Engeland heeft Se nator Langer 8 wetsontwerpen ingediend, met de voorzienin gen van elk waarvan een be drag gemoeid is, dat gelijk is aan het voorgestelde leenings- bedrag. Amerika beweert de snelste rekenmachine ter wereld ge construeerd te hebben, meldt Ass. Press uit Philadelphia. De machine zou in eenige uren berekeningen kunnen uitvoe ren, die op iedere andere ma chine jaren in beslag zouden nemen. Het gebruik wordt door wetenschappelijke men- schen aanbevolen ten behoeve van metereologen, bedrijis- ealculators, technische con structeurs, astronomen en deelnemers aan atomische onderzoekingen, ai De Economische politierech ter te Haarlem maakte Vrjj- dag korte metten met een tweetal slagers, die in Janu ari j.l. onder Haarlemmerlie- den acht schapen uit de weide hadden gestolen en ter plaatse hadden geslacht. Z(j werden tot 1% jaar veroordeeld. De havenarbeiders te Bor deaux zyn in staking gegaan, als protest tegen de halveering van hun wijnrantsoen. ENGELSCH-AMERi- KAANSCHE PETROLEUM- OVEREENKOMST. Naar te Washington is mede gedeeld zijn de besprekingen over de Engelsch-Amerikaan- sche petroleumovereenkomst, welke vandaag in de commissie voor de buitenlandsche betrek kingen van den Senaat zouden beginnen, voor onbepaalden tijd uitgesteld. I Naar vernomen woidt heb ben de Democratische leden van het Congres in verband met de verwachte ernstige op positie van de onafhankelijke oliebelangen besloten, de be raadslagingen uit te stellen tot dat de voorzitter der commis sie, die te Londen de bijeen komst van de U.N.O. heeft bij gewoond, zijn werkzaamheden zal hebben hervat. AMERIKAANSCHE LEENINGEN AAN HET BUITENLAND. De Amerikaansche minister van Financiën heeft medege deeld, dat Rusland aan de Ver. Staten om een leening ter grootte van 1 milliard dollars heeft verzocht. De V. S. hebben een nota apn Moskou gezonden, waarin verzocht wordt een Sowjet- delegatie naar Washington te zenden voor het onderhandelen over een dergelijk crediet. Tegelijkertijd is officieel me degedeeld, dat alle Amerikaan sche leeningen aan het buiten land, met uitzondering van die aan Engeland, tusschen 1 Ja nuari 1946 en 30 Juni 1947 be perkt zullen blijven tot een totaal van ongeveer iYt milliard dollar. Dit cijfer werd vermeld in een rapport van den nationa- len raad van advies voor inter nationale monetaire en finan- cieele problemen. De raad, waarin de ministers van Financiën, Buitenl. Zaken en Handel zitting hebben, somt de volgende factoren op, waar mede rekening moet worden gehouden bij de beoordeeling van leeningsaanvragende al dan niet dringende behoefte van den aanvrager, diens eigen bronnen, de mogelijkheid van het verkrijgen van een leening uit andere bron, de mogelijk heid, dat de aanvrager een ef fectief gebruik der gelden maakt, de macht tot terugbe taling van den aanvrager en het effect van de leening op het binnenlandsche economi sche leven der Vereen. Staten. Joodsche zóne bij Kiel? Naar een correspondent uit Ko penhagen bericht, verklaren ge woonlijk welingelichte kringen al daar, dat de Amerikanen van plan zijn rondom het Kieler Kanaal een vrije internationale zóne in te richten voor Joden van Duitschen oorsprong. Gezien de moeilijkhe den. die in deze omgeving gerezen zijn, wordt deze oplossing zeer aanvaardbaar geacht. DE SUIKERBIETEN PR IJS VERHOOGD VAN 30.— TOT 37.50. MINISTER VAN DER LEEUW ONDERSCHEIDEN De Prins-Regent van België heeft in audiëntie ontvangen Prof. van der Leeuw, Minister van Onderwijs en hem de versier selen van het grootkruis der Kroonorde ter hand gesteld, DE NEDERLANDSCHE KUNSTZIJDE. Een delegatie naar Amerika. Het „Journal of Commerce" schrijft, dat de reis der delega tie van de Nederl. kunstzijde- industrie naar de markt- en productiecentra der V.S. ten doel heeft de Nederl. industrie weer up to date te doen wor den. Een der leden van de delega tie heeft verklaard, dat de Viscosefabriek der A.K.U. ie Ede volledig in bedrijf is. De fabriek te Breda produceert een belangrijke hoeveelheid ga ren. Waarschijnlijk zullen twee fabrieken te Arnhem in. April of Mei met de productie begin nen. Zij zijn herbouwd en ten deele weder ingericht. Verlaging der levensmidde lenrantsoenen in Duitschland Naar aanleiding van de nieuwe drastische verlaging van de le- vensmiddelenrants. in de Brit sche bezettingszone in Duitsch land, sohrijft de diplomatieke medewerker van de Times o.m. „In veel gebieden welke door de Duitschers in Europa werden ge plunderd en verwoest, wordt nog minstens even veel geleden, als thans de Duitschers moeten gaan lijden. In vele gebieden van Grie kenland, Joegoslavië en Polen werd het weerstandsvermogen van de bevolking als gevolg van ziek ten, veroorzaakt door de oorlogs ontberingen, veel meer verzwakt dan bij de Duitschers. Deze ge allieerde volken hebben dringend behoefte aan verdere hulp en de Britsche regeering denkt er niet aan om aan de Britsche zóne in Duitschland eenigen specialen voorrang te geven. Vrouwen en kinderen naar Nederland. De regeeringsvoorlichtingsdienst maakt bekend, dat deze maand een groot aantal Nederl. vrouwen en kinderen van Siam naar Holland zal evacueeren. Op 15 Maart zal het eerste schip met 1.000 evacue's Bangkok verlaten. ZEEUWSCH- VLAANDEREN NOG ONBEKEND? Dezer dagen begaf een hande laar uit West-Zeeuwsch Vlaan deren zich naar Holland om te probeeren wat handelswaar voor zijn gedupeerde streekgenoten te pakken te krijgen. Op z'n speurtocht kwam hij te recht bij een groote handelsonder neming, waar hij heel wat van zijn gading aantrof. Men deelde hem desgevraagd mede, dat die goederen inderdaad geleverd kon den worden, doch uitsluitend aan getroffen gebieden. Het gesprek ging als volgt ver der „Waar komt u vandaan, meneer?" „Uit West Zeeuwsch- Vlaanderen". „Het spijt ons, me neer, maar dan kunnen we u niet helpen" t Blijkens een mededeeling van het ministerie van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorzie ning, in overleg met de Stich ting voor den Landbouw, kun nen de prijzen der akkerbouw producten voor den oogst 1946 nog niet bekend worden ge maakt, aangezien niet voldoen de zekerheid bestaat omtrent eenige belangrijke factoren, die deze prijzen beïnvloeden. Wel is het mogelijk thans den suikerbietenprijs bekend te maken. Deze prijs is vastge steld op f 37.50 per 1000 kg. (vorig jaar f30). De andere prijzen zullen zoo spoedig mogelijk W-orden vast gesteld. Met zekerheid kan nu reeds worden bericht, dat ook voor de granen, zuidvruchten en aardappelen prijsverhooging in de bedoeling ligt. MIDDELBURG. Eindles Chr. Lagere Landbouwschool. Vorige week vond alhier de eind les plaats van de Chr. Lagere Landbouwschool. Dhr W. de Buck van Meliskerke opende de samenkomst met gebed. Het H. d. S. kreeg daarna ge legenheid de leerlingen te exami- neeren. De R(jkslandbouwconsu- lent, Ir de Groot, reikte de eind diploma's uit aan de volgende leerlingen C. Geerse (met prijs van de Comm. v. Toezicht) SerooskerlceW, Koole, Koudekerke; C. Kaland, Westkapelle; J. Dingemanse, Nieuwland; C. Won- dergem, Souburg; A. Maljaars, Oost- kapelieA. Janse, Oostkapelie; J. Aarnoutse, Koudekerke; C. Polder man, Biggekerke; H. Besuijen, Kou- derkerke; J. Mesu, Nieuwland; J 1 Geschiere, Ritthem; J. Langebeeke, I Serooskerke; P. v. Sparrentak, Kou- dekerkeJ. Koppejan, ZoutelandeT. M. de Dreu, Nieuwland; E. Koppe len, Zoutelande; J. de Viseer, Zoute lande; J. Vos. ZoutelandeD. Koole, Middelburg. Ik ben erg gedesilusionneerd. Weet u, ik rook vorige week al een beetje voorjaar in de lucht. Nietwaar, 't begon er toch al wat op te lijken. Den zon bescheen de wereld en hier en daar zat reeds een dikke poes zelfvoldaan te spinnen in een vensterbank. En in de tuintjes bloeiden de sneeuw klokjes als eerste boden van het naderende voorjaar. Maar helaas, de winter kon nog geen afscheid van ons nemen. Sneeuwstormen gierden over de landen en tooveren opnieuw de aarde, die reeds scheen open te breken naar een lachende lente, om in een fooilandschap, En dus vormen overschoenen, winterpas- sen, hoestbuien en mcnthol-pastil- les u weet wel, die van de Goessche markt, „goud voor de borst" opnieuw d% poblemen van den dag. Mijn buurvrouw vindt ze zelfs veel urgenter dan de Belgische Kabinetscrisis of de Partij van den Arbeid. Maar met dat al zitten we er mee. Weg voorjaarsverwachtin gen, weg lenteontboezemingen I Ik kijk weer vanuit mijn redactie- raam op besneeuwde daken en vieze straten Eén ding is er echter, dat m'n gedachten aan zonnige dingen niet geheel doet bevriezen. Het zijn de dadels, waarvan ik bij den groentsman een heele zak heb ge haald en die ik nu al gedigeerend, zit te consumeeren. Heel bedacht zaam proef ik ze en peins van 't zonnige Zuiden, van wuivende palmen, azuur-blauwe luchten en zonbeschenen stranden. Totdat een der zetters me er opmerkzaam op maakt, dat er nog copie te corrigeeren is. Ik keer terug tot de wreede werkelijkheid. Buiten sneeuwt het nog steeds. Ir. de Groot wees er op, dat dit diploma de grondslag moet z(jn voor verdere studie. Namens de aanwezige burge meesters van verschillende Wal- chersche dorpen en den burgem. van Middelburg, sprak Burg. Dregmans van Koudekerke/Bigge- kerke zijn waardeering nit voor het door de school verrichte werk, waarna één der leerlingen het hoofd een blijk van dankbaarheid voor het genoten onderwas aan bood. Een andere leerling getuig de in dichtmaat van zijn erken telijkheid voor de wijze, waarop de lessen zijn gegeven. Het H. d. 8., dhr J. K. Voogd, gewaagde in een slotwoord van den bloei van de school, die zich in een steeds toenemende belang stelling mag verheugen. GOES. Het paard van den groenten- handelaar v. O. bleek in den nacht van Vrijdag op Zaterdg zoozeer door de sneeuw te worden aangetrokken, dat het uit de stal losbrak. Het is Za terdagmorgen door de politie opgevangen en teruggebracht. Van een fiets in de Lange Kerkstraat werd een pakje met wol ten nadeele van zekeren S. gestolen. Voorts werd van dhr B. eenig ondergoed ont vreemd. KRUININGEN. Dezer dagen werd hier een uitheemsche roofvogel gezien, die bleef rondscharrelen en ge vangen werd. Hij bleek geringd te zijn door het Natuurhist. Museum te Leiden, dat hiervan in kennis is gesteld. Donderdagavond hield de Bijz. Schoolvereen. haar jaarvergadering onder voor zitterschap van dhr C. van Iwaarden. Het jaarverslag van den secretaris, dhr Verhage, vermeldde naast vele moeilijk heden ook vele zegeningen. De rekening van den penningm., dhr Chr. Hovestadt, gaf een totaal van f 28.890,76, de balans van f 23.332,47 en de begrooting 1946 van f 13.494,93. Dhr St. Cok werd als bestuurslid her kozen. In de plaats van dhr J. Komijn werd gekozen dhr A. Kievit. De beide hoogste klas sen zongen daarna eenige liede ren, waarop dhr A. Koppejan het onderwerp„Een ingebo gen wand" behandelde. Na de pauze werden enkele films vertoond. Dhr P. J. Elen- baas droeg vervolgens voor uit „Kinderen van ons volk" en het H.d.S., dhr H. Almekinders, gaf een overzicht van het jaar, dat voorbijging. Het aantal leerlingen bedraagt thans 162. Ds Koolstra sloot met dank zegging. ARNEMUIDEN. Bij een onlangs gehouden I uitdeeling van goederen door de H.A.R.K. werd in de col lectebus een bankbiljet van f 100 aangetroffen. De milde gever had echter vergeten dit biljet bij de geldzuivering in te leveren, zoodat het ook voor de H.A.R.K. geen waarde meer heeft. DOMBURG. In zijn vergadering van Don derdag verleende de raad een bij- Qp- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 7.19 u, on der 18.25 u. Maan op 8.31 n., onder 20.43 u. EJK. 10 Mrt. Hoog water te Vlissingen Dinsdag 5 Maart: 2.58 u. 2.18 m., 15.22 u. 2.32 m. Er is een merkwaardige mobili satie aan den gang, schrijft „Gezag en Vrijheid". Het oude leger is verdwenen. Zijn doelstellingen; handhaving van de neutraliteit, bewaking van de onafhankelijkheid en binnens lands bewaring van rust en orde zijn gedeeltelijk vervallen. Een nieuw leger wordt opge bouwd, waarvan de doelstellingen in den mist hangen. Voor Indië toch, zegt men. Ja, maar in Indië, klinkt het bij mon de van de regeering, zal niet ge vochten worden. Intusschen worden eenige lich tingen dienstplichtige onderoffi cieren en alle reserve-officieren beneden 45 jaar in werkelijken dienst geroepen. Er is haast bij. Uitstel en vrij stelling worden hoegenaamd niet verleend. En niemand weet, wat er eigen lijk aan de hand is ondanks legio voorlichtingsdiensten. Niemand weet ook waar hij aan toe is. De betreffende opgeroepen menschen niet. Het zakenleven niet. De weder opbouw niet. Is het wonder dat er veel ge mopperd wordt? Moeten de nieuwe lichtingen opgeleid en aangevoerd worden door een kankerend kader? Aan den goeden wil van de menschen behoeft niot getwijfeld te worden. Er dient echter opening van zaken te worden gegeven. Mocht de situatie, waarin wij verkeeren niet toelaten om zulks te doen, dan dienen er wegen te worden gevonden om althans de menschen, die het betreft, ver trouwen te schenken. Wij kunnen onze krijgsmacht niet op de been brengen als ieder het gevoel heeft, dat er iets niet goed gaat in Nederland. drage aan het feest voor de dijk werkers. Instemming werd betuigd met het adres van den raad van Stan daardbuiten betreffende de scha devergoeding. Aan eenige ambte naren en werklieden werd een z.g. invasieuitkeering toegekend. Vervolgens werd een crediet van f 50.verleend voor subsidie aan een semi-rijkscursus voor huis houdelijke voorlichting ten platte- lande. De burg. deelde mede, dat bin nenkort voor de bussen school- kaarten zullen worden uitgegeven. Voor dit jaar wordt aar. de V. V.V. een subsidie van f 250. verleend. Een voorloopig ontwerp voor het nieuw te bouwen ge meentehuis werd besproken, B. en W. worden gemachtigd stappen te doen tot het verkrijgen van een wijziging van de gemeentegrenzen. Belastingverschillen spelen daar bij geen rol meer. Voor een op te richten monu ment ter nagedachtenis van de oorlogsslachtoffers wordt een hoek van de begraafplaats afge staan. ST. PHILIPSLAND. Donderdagmiddag had tenge volge van de mist de boot over het Zijpe een aanvaring met een ander scheepje uit Oud dorp. De passagiers kwamen met den schrik vrij. ST.-ANNALAND. „Landbouwbelang". Woensdag werd de 53ste alg. jaarvergadering gehouden van de vereen. „Landbouwbelang". De voorz., dhr C. J. J. Kooy- man, wees er op, dat het laat ste jaar de verwachting voor landbouwopbrengst slecht is geweest, de oogst viel uiteinde lijk veel mee. Dit jaar is er weer geen groote verwachting. De kunstmestvoorziening is aanmerkelijk beter; de schade vergoeding kan binnen enkele weken verwacht worden. Telde de vereen, in 1944 171 leden, thans is dit aantal door overlij den en verhuizing teruggeloo- pen tot 167, waarbij 6 nieuwe leden. De ïekening 1945 eindigt met een winstsaldo van f 7,16. De aftredende bestuursleden, de heeren A. A. van Luyk en M. Moerland werden bij accla matie herbenoemd. Vervolgens sprak Ir M. A. Geuze over„Vooruitzichten voor den Nederlandschen land bouw na den oorlog". Laatste berichten. SPAAK VAN ZIJN OP DRACHT ONTHEVEN. De Belgische Prins-regent heeft Spaak van zijn „infor matie-opdracht" ontheven. Vandaag zal opnieuw beraad slaagd worden. SJAHRIR VORMT EEN NIEUW KABINET. Sjahrir heeft, nadat hij eerst met aftreden had ge dreigd, toestemming verkre- Sen, te pogen een nieuw „ka- inet" op breedere basis ts vormen.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1