Minister Vos over D£ IDESIAND TE MIODEtBtIRG. Uit de Schatkamer onzer Letteren. NACHT OVER INDIE. onze productie. Brieven uit i3 Indonesië Opening busdienst Middeiburg-Vlissingen. De slag op de Javazee en wat er aan voorafging. Het schijnt te mooi om waar te zijn. Wij hebben credieten noodig. Minister Vos heeft op het Nerterl, consulaat-generaal tc New York ten persconferentie ge. houden. Hij verklaarde onder meer, dat de Nederlandsche productie tegen het einde van 1946 bijna gelijk zou zijn aan die der vooroorlogsche jaren i) De mate van herstel hangt af van den import, die moet worden opgevoerd. Minister Vos schatte het bedrag der noodzakelijke im port voor 1946 op ongeveer drie milliard gulden. Het ontdooien van de dollartegoeden is een goede steun geweest, maar ook credieten zijn noodzakelijk. „WIJ komen niet als bede laars", zei de Minister; „wij hebben het gevoel, dat wij als volkomen solvente debiteu ren komen naar landen, die wij om crediet vragen. Als geheel vertoont ons econo misch leven een verbazende mate van stabiliteit. Ik wensch er den nadruk op te leggen, dat het Ne derlandsche volk overtuigd is van de noodzakelijkheid offers te brengen voor den wederopbouw van het economische leven. Om de noodzakelijke deviezen te krij gen zijn wij van plan in 1946 vele goederen, waaraan in Nederland zelf groote behoefte bestaat, te exporSeeren, Ons volk aanvaardt dit volkomen, ondanks het lage peil van het verbruik, dat daar het gevolg van zal zijn. Minister Vos zeide, dat Neder land hoopt spoedig den particu lieren handel met Amerika te kun nen hervatten. De particuliere handel is reeds hervat met België, Frankrijk, Zwitserland en Tsje- cho-Slowakije, terwijl de aan- koopbureaux in Skandinavië reeds geliquideerd zijn; in Engeland zijn zijn wij midden in den over gang van regeeringsaankoopen naar particuliere handel. De minister verklaarde, dat die overgang voor den handel met de Vereen. Staten wat later komt door moeilijkheden met transport en verbindingen, doch wij hopen deze moeilijkheden spoedig over- wonen te hebben. Naar wij verwachten zal deze overgang het eerst voltooid zijn in de scheepvaart en de industrie, gevolgd door den landbouw. De Minister besloot met de woorden: „Ik twijfel er niet aan, dat de noodzakelijkheid voor ons land om te importeeren door het Amerikaansche volk en Ameri- kaansche industrieele kringen vol komen wordt begrepen. Ik hoop ook zeer, dat de veel grooter schaal, waarop wij nu en in de toekomst een beroep moeten doen op den Amerikaansche handel en industrie, moge leiden tot sterkere banden tusschen onze beide lan den en voor vele komende jaren tot voordeel moge strekken voor onze wederzijdsche handelsrela ties". Aan de mededeelingen door den waarn. burgemeester ge daan in de gehouden Raadsver gadering tl het volgende ont leend; Van de gemeentelijke diensten is in de afge- loopen maanden veel werk bo ven het normale gevraagd. Het staat vast, dat de inundatie op de exploitatie der diensten een ongunstigen weerslag zal ople veren. Bij den wederop bouw en het herstel is één van de grootste proble men de huisvesting der arbei ders van buiten, daar hier geen voldoende aantal arbeiders aan wezig is. In „Kinderzorg" zijn momenteel 189 arbeiders ge huisvest. Het noodher- l tel vordert op bevredigende wijze, al is het tekort aan ma teriaal nog groot. Van de 90 toegezegde noodwoningen zul len er 6Ü steenen en 50 houten woningen zijn. In Mei hoopt men alle woningen gereed te hebben. Alles wordt gedaan, om de h a 1 f - a f g e b o u w- d e panden in het stads centrum zoo snel mogelijk af te bouwen. Spr. heeft bij het laatste bezoek van min. Rin gers de van groot belang zijnde toezegging ontvangen, dat de opbouw- en de financieele sche ma s uit het jaar 1941 voor op te bouwen panden blijven ge handhaafd, zoodat de meerdere bouwkosten niet voor rekening van den eigenaar komen. In de meeste schoolge bouwen wordt weer les ge geven. De school aan den Zuid singel zal waarschijnlijk bin nenkort worden vrijgegeven. Zoodra uit de Rijksleerschuol het Vlissingsche Noodzieken huis is verdwenen, zal ook dit gebouw weer betrokken wor den. Dit kan echter nog wel cenige maanden duren. Ho»vrcl de woningnood neg lang niet geëindigd is, is er een zichtbare verbetering. De wo- ninglijst liep terug van 1500 tot 500 gevallen. Woorden van waardeering werden geuit aan het personeel van de centrale keuken, die m.i.v. 1 April a.s. zal worden opgeheven, daar de exploitatie kosten niet meer door het Rijk worden gedragen. De exploitatie van het zie kenhuis heeft over 1943 een batig saldo van f 15.534,52H opgeleverd, terwijl de verwach ting voor 1944 gunstig is. Het in gereedheid brengen van het industrieterrein bij de Meelfabriek wordt door den Dienst Wederopbouw als urgent aangemerkt. De M.U.Z. heeft reeds het opspuiten van het terrein op zich genomen. Er bestaat een zeer bevredigen de belangstelling van zakenlie den voor dit terrein. De plette- rij aan den Schoorsteenvegers- singel zal over enkele maanden weer in gebruik komen. De N.V. Vitrite Works heeft mo menteel weer ong. 250 arbei ders in dienst. Ook de houtin dustrie toont weer vele teeke nen van leven: door de N.V Alberts is een behoorlijke hoe veelheid hout uit Zweden en Amerika ingevoerd. De plannen voor het her stel van het Stad huis verkeeren in een ver gevorderd stadium. Het is te hopen, dat dit nu de laatste plannen zijn, die ook tot uit voering zullen worden gebracht. Wat betreft de Noodwct- Walcheren, was Spr. van meening, dat deze grooten- deels agrarische aangelegenhe- dea al regelen en niet het ge wone burger-herstel. Het ge meentebestuur blijft echter dili gent. Daar het leven voor de Jap pen zeer eentonig was werd nogal veel „Arak een soort jenever gedronken. Bij zulke braspartijen, die aan de orde van den dag waren, ging het altijd erg rumoerig toe en vaak werd alles kort en klein gesla gen. Het gebeurde ook dikwijls, dat ze dan onze barakken bin nen kwamen en dan was het maar het beste je slapende te houden. De meesten van deze soldaten hadden reeds in China gevochten en er waren er meer deren, die 7 jaar of langer van huis waren. Wij hebben kun nen constateeren, dat er velen oorlogsmoe waren. Omstreeks Mei 1945 kragen we binnen een maand 5 maal inspectie van hooge Japansche officieren met hun staven, 3 keer was dit een generaal met zijn gevolg. Er moest iets gaan de zijn, maar wat konden we niet te weten komen. Zou het werk vroegtijdig gestaakt moe ten worden? Waren er omstan digheden, die op een naderend einde van den oorlog wezen? De kranten, die ons in handen vielen, repten daar niet over. Toch gelooven ook nu nog ve len met mij, dat er.destijds on der de hoogere Japansche le- gerautoriteiten meer omtrent een a.s. capitulatie bekend was dan wij konden vermoeden. Enfin, het werk ging normaal door. Begin Juni verhuisden we naar een vluchtig ia elkaar gezet boschbivak. Wij zijn hier slechts 4 weken geweest, met achterlating van een 5-tal doo- den. Er was ook een groep krijgsgevangenen werkzaam van plm. 600 man, die van uit kamp 8, dus van de andere zijde waren begonnen met den aanleg van een lijn in _onze richting. We werkten dus "naar elkaar toe. Van hier uit ver huisden we weer 10 K.M. ver der naar een dergelijk bivak. Over dit kamp valt niets bij zonders te vertellen dan alleen, dat het sterftecijfer gestadig steeg. de Stichting Herstel Zeeland 1945 voor Noord-Zeeland is be noemd Ir B. C. Roest, die o.a. fgd. Militair-Commissaris voor Schouwen-Duiveland is geweest. Afschrijvingen Huisraadschadeooekje. Met vcrwjzing naar dc adv. van de Ned. Muidenstandsbanic deelt de Scar,»Pe:wingïn, der •Schade-enquête-commissie te Middelburg mee, dat afschrij vingen van het huisraadschade- boexje, wegens gedane aankoo- pen door gedupeerden te Vlis- singen, m.i.v. 1 Maart dienen te geschieden ten kantore van het Agentschap, fa. v. d. Meer, Nieuwstraat 68, Vlissingen en niet meer te Middelburg. VLISSINGEN. Door de Interkerk. Commis sie was Donderdag een ont spanningsavond belegd voor de arbeiders in den Wederopbouw. De vobrz., dhr A. de Klerk, heette inzonderheid dhr v. Po- pering, weth. van Volkshuis vestiging, en zij'n vrouw wel kom. Medewerking verleenden een dubbelkwartet van het Geref. Kerkkoor, enkele dames van een mandolineclub en dhr en mevr. Tevel uit Middelburg, die voor declamatie zorgden. Dhr de Klerk sprak de hoop uit, dat er straks ook lezingen georganiseerd zullen worden. Ook zullen de arbeiders een eigen conversatiezaal krijgen. Hierna werd begonnen met de afwerking van het program, ma. Declamatie, zang, muziek en film wisselden elkaar af. Vooral dhr Tevel had met zijn „Weddenschap" en „Oome Hein" veel succes. Het was een echte ontspanningsavond, al meenen wij, dat een deel van de vertoonde film hier niet op zijn plaats was. Voor de Geref. Jeugdcen- trale hield ds Tiemens van Aardenburg na te zijn inge leid door den voorzitter, dhr S. Prins, Donderdag een le zing over het wereldberoemde boek van John Bunyan; „De Chris tenreize naar de Eeuwig heid". Hij deed dit op zeer prettige wijze. GOES. Dezer dagen werd alhier een bespreking gehouden ter op richting van een plaatselijke afd. van de stichting „Chr. Filmactie". Deze stichting stelt zich ten doel films te doen ver- toonen, welke niet in strijd zijn met Gods Woord, doch welke een veredelende invloed op de toeschouwers hebben. Er werd besloten een werk-1 comité samen te stellen, bet- welk de voorbereidende werk zaamheden zal verrichten. Indië-avond N.B.G. In 't Schuttershof was Don derdag, evenals op andere plaatsen op Z.-Beveland, door 't Ned. Bijbelgenootschap een Indië-avond georganiseerd. Ds Vis opende deze bijeen komst, waarna dhr D. J. Cou- mou het onderwerp „Het groote offensief" behandelde. Provincienieuws. DE KOMENDE VERKIEZINGEN. De verkiezingsraad der R.K. Volkspartij heeft besloten, dat de kieskring Middelburg zal worden verbonden met de krin gen Den Helder, Haarlem, Lei den en Dordrecht. Geadviseerd wordt Dr Mes no. 1 té plaat sen en de heer A. L. S. Locke- fer no. 2. De Kath. zijn wat den uit slag betreft, optimistisch ge stemd, omdat de nieuwe negen jaarklassen het katholieke volksdeel naar evenredigheid meer versterkt hebben dan de andera groepen I De Polderlasten. Door Ged. Staten is een com missie ingesteld tot bestudee ring van het vraagstuk der pol derlasten. Met name zal de commissie onderzoeken of een nivelleering, althans een betere verdeeling dier lasten kan wor. den verkregen door het vormen van „dijkringen". Stichting Heratel Zeeland 1945. Tet «ewastelijk diseateuv van Hij vertelde van het groote werk, dat het N.B.G. verricht door 't vertalen van den Bijbel in de talen van Indonesië. Vaak is dit een uiterst moeilijk werk, daar b.v. sommige Bijbelschc hejrrippen of voorwerpen in den indischen archipel geheel onbekend zijn. Hij herinnerde ook aan 't werk van Dr Adriam en Nommenscn. Het Bijbelgenootsch. telt mo menteel 43.ÜU0 leden in Neder land. Dat is veel te weinig, al dus Spr. Wij moeten opnieuw in 't offensief gaan in de over- zeesche gebiedsdeelen, maar dat kan alleen als het werk in Ne derland krachtig gesteund wordt. Ter illustratie van zijn uiteen zetting vertoonde dhr Coumou lantaarnplaatjes. RILLAND-BATH. Vandaag wordt hier een pad- vindersgroep opgericht. Dhrn. H. Stevens, M. v. d. Berge, L. Blok en Joh. Nagelkerke en de dames Nagelkerke en Dekker zullen de leiding op zich nemen. Er bestaat onder de jongens groote belangstelling. LEWEDORP. Woensdagavond hield de Ver, voor Chr. Nat. Schoolonderwijs haar jaarvergadering, tevens ouderavond o. 1. v. dhr K. Fxaanje. In zijn openingswoord herdacht de voorz. den onder wijzer dhr J. Janse, die op zoo droevige wijze om het leven kwam. Zijn arbeid zal in dank bare herinnering blijven voort leven. Uit het verslag van het H. d- S. bleek, dat de school thans 110 leerlingen telt. De aftr. bestuursleden dhrn M. Braamse en B. Mulder werden herkozen, terwijl in de vac. ri, Murre Gz. werd gekozen dhr J. Murre Mz. Na de pauze gaf dhr M. Fraanje een openbare les ia Bij- belsche Geschiedenis en dhr Vreeke in Natuurkunde. Enkele leerlingen brachten eenige voor- drachtjes ten gehoore, die zeer in den smaak vielen. BORSSELE. De Jongeren Gemeenschap, afd. Landbouw, organiseerde hier een filmavond verzorgd door de Bat. Petr. Mij. In de gehouden vergade ring van de Oranjevereen. bleek, dat er een batig saldo was van f 211. De bestuursleden J. v. d. Velde en J. de Priester Jr. werden herbenoemd. In de plaats van L. de Pree werd ge kozen A. Walhout Jr. Getracht zal worden 4 Mei feestelijk te herdenken. ST.-ANNALAND. Deze vereen, hield vorige week haar 52ste jaarvergade ring. Uit het jaarver-lag blijkt, dat de ontv. bedroegen in 1944 f 659.08, uitg. f 526.03. In 1945 ontv. f 493,48, uitg. f 473,53. Dhr C. v. Dussen vierde in 1944 zijn 40-j. weger-jubileum. Het bestuur, bestaande uit dhrn Jac. Gunst, N. Overbeeke, A. C. Ge luk, N. Nelisse, J. Kodde en J. Moerland weid herkozen. In de vac. M. J. Heijböer Werd gek» zen dhr A. Boon. COLIJNSPLAAT. Op 22 Febr. hielden de M.V. „Porcas" en ae J.V. „Timo- theiis" hun jaarvergadering on der voorz,schap van C. Kloos terman, Ken mondorgelclub speelde o.l.v, D, Groenleer Va» dcrl. liederen. Na het jaarver slag volgde een bijbelinleiding n.a.v. Hand, 1716--44. Hierna volgde de samenspraak „Onder Duitsche bezettinguitgevoerd door de C.J.M.V. van Kerk- werve, o.l,v, J. Braber. Na de pauze volgden felicitaties, een samenspraax van „Timotheüs zang van „Dorcas" en een her- denxtng van Abr. v. Gilst en Ch. Tieman. I Aan de verder gehouden re devoeringen ontleenen wij nog, dat Jhr van Doorn er op wees, dat met ingang van 1 Maart de bootdienst door het Ka naal komt te vervallen zeer tot ongenoegen van het Gemeente bestuur van Souburg, welks burgemeester de heer A. H. S. Stemerding juist dezer dagen een conterentie had met de Di rectie der Spoorwegen in Utrecht, tot het behoud van de eveneens opgeheven halte Sou burg van de N.S. De w.n. Bur gemeester van Souburg, de beer J. Goedbloed, sprak er dan ook in de vergadering zijn spijt over uit; de Souburgers zuilen veelal nu voor de volle bussen, die te Souburg aankomen, moe ten blijven staan. Een dienst over den Ouden Vlissingschen weg zou den Souburgers zeer aangenaam zijn. De heer G. J. de Jonge, dir. der Prov. Stoombootdien&ten, zeide, dat de Prov., die tot nu toe „de plas 1 bevaren had, ka pitalen hiervoor heeft uitgege ven. Wanneer zij niet over tuigd was, dat de S. W. alles zou doen om het publiek ook van Souburg te helpen, zou zij zeker met de boot blijven va ren. Mocht dit onverhoopt nog noodig zijn, dan zal dit zeker gebeuren. Ingez. Stukken Geachte Redactie, Waar U zoo bereidwillig waart om het bericht op te nemen, dat klaarblijkelijk door de Dienst van de Prijsbeheerschmg gelan ceerd is, betreffende een tegen mij opgemaakt proces-verbaal, vertrouw ik, dat U ook plaats ruimte zult hebben om onder staande toelichting op te nemen De kwestie is, dat ik deze bloem kocht vóór dat de prijs officieel werd vastgesteld, hetgeen de con troleur beaamde. Bij verkoop heb ik mij gebaseerd op de blijkbaar to hooge inkoopsprijs, hetgeen toen echter niet bekend was. Later werd de prijs vastgesteld, doch deze werd niet gepublicee.d en kwam nist vóór in de uitgave van Lonkhuijzen„De Prijsbeheer- sching" die als officieel wordt be schouwd en ook door de ambte naren van de Prijsbeheorsching wordt gebruikt. Ik had ook andere bloem gekocht aan de prijs, die later bleek de juiste te zijn, doch deze was van veel minder kwaliteit. Volgens goed koopmansgebruik zijn de betere artikelen altijd duurder, doch tijdens de bezetting hebben we wel het vreemde geval meegemaakt, dat een beter pro duct stukken goedkooper verkocht moest worden dan een minder goed product of een surrogaat daarvan. Normaal gedacht zou men moeten aannemen dat bij te rugkeer van een nuchter denkend Nederlandsch Bestuur dergelijke dingen tot het verleden te be- hooren. Daarom verwonderde het mij niet, dat de betere bloem ook duurder zou zijn. Tevens bleef ik met mijn verkoopsprijs nog 3 ct. per K.G. onder de winst, die de fabriek aangaf en deze had eigen handig de prijs ook reeds met 10 ct. verlaagd. Reden tot wan trouwen was er dus in 't geheel niet en ook kan mij niet verweten worden de bedoeling gehad te hebben om de zaak eens flink «f te zetten. Trouwens, het bewuste partijtje was slechts plm. 400 K.G. groot. De Dienst van de Prijsbeheer- sching is van heel het verloop op de hoogte, doch schijnt voor som mige categorieën, in 't bijzonder voor den handel, geen goede trouw te kunnen of willen veron derstellen. In de strafbepalingen staat, dat een opgelegde straf kan worden gepubliceerd, doch in dit geval moet voorop staan, dat deze zaak niet is uitgewezen, dus schuld in geen geval vaststaat. Daarom kan genoemde publicatie niet anders gezien worden dan als verdachtmaking. Het kan zijn, dat dit stuk de berechting van deze zaak op de een offtandere manier beïnvloedt of dat ik hierdoor moeilijkheden krijg. Doch ik voel het mijn plicht deze uiteenzetting te geven, dan weet ieder wat hij aan derge lijke publiciteit heeft. Niet met het zaaien van wantrouwen, doch alleen door bevordering van een goeden gang van zaken wordt de opbouw gediend. Met dank voor de plaatsing, Firma D. J, OGGEL. Axel 27 Febr. 1946. EEN DICHTER BELEEFT DEN OORLOG. W. A. P. Smit: Marscheroen 1941. W. van Hoeve, Deventer. W. A. P. Smit: Stede-troost. W. van Hoeve, Deventer. 1945. In Marscheroen ziet de dich ter vol ontsteltenis hoe de ver dwaasde menschheid den oorlog ingaat en God vergeet in. Het drama van de Java-zee. Nadat op 19 en 20 Febr. 1942 bij een aanval op de landings- vloot de „Piet Hein" verloren was gegaan en de „Tromp" zwaar beschadigd, werd nog een poging gedaan om het laat ste eiland, Java, te behouden. De kans hierop was echter na genoeg nihil. De Striking Force koos weer zee, voor het laatst. In den middag van 27 Februari ontving de Schout bij Nacht een verkenningsbericht, waar uit bleek, dat een Japansch convooi zich ten O. van het eiland Bawean moest bevinden. Om kwart over vieren wer den de eerste vijandelijke sche pen aan den horizon gesigna leerd. In plaats van het con vooi, dat men verwachtte, bleek men te doen te hebben met een vijandelijk dekkings eskader, bestaande uit twee zware kruisers, twee lichte kruisers en 12 jagers. Er ont wikkelde zich, op een afstand van 27 K.M., een artillerie-duel tusschen de geallieerde en de Japansche zware kruisers, waar bij de „Exeter" buiten gevecht werd gesteld. Een uur later werd de „Korte- naer" getorpedeerd. Het schip brak volkomen in tweeën, doch tal van overlevenden konden later door den Engelschen jager „Encounter" worden opgepikt. Met veel moeite slaagde men er in, de oorspronkelijke slag formatie weer in te nemen, en opnieuw front te maken naar den vijand. Wederom bleek het gemis aan vliegtuigen. Terwijl de Japanners door hun verken ners in het onoverzichtelijke terrein voortdurend op de hoogte werden gehouden van de geallieerde bewegingen en dóór konden gaan met vuren verkeerden de onzen in het onzekere omtrent de posities der Japansche schepen. Bij het invallen van de duisternis trad weinig verbetering in; het wai een heldere maannacht en de Japanners markeerden iedere koersverandering van de Striking Force door het afwer pen van magnesiumlichten. Dit is dan ook wel de voornaamste oorzaak geweest, dat de Striking Force niet kon doordringen tot de eigenlijke landingsvlootde Japansche oorlogsschepen plaat sten zich telkens weer op haar weg. Om half 8 ontstond een nieuw artillerie-duel, met wei nig resultaten. De eskader commandant besloot nu de Ja- vaansche kust weer op te zoe ken, om te trachten, de Japan sche transportvloot daar te treffen. De gelederen waren in middels sterk gedund. De En- gelsche jager „Encounter" was de hoofdmacht kwijt geraakt. De kleine Amerikaansche ja gers moesten naar huis gezon den worden om brandstof te halen. Tot overmaat van ramp liep men een nieuwe onderzee bootlinie van de Japanners aar.: 1 ïï.T"*)"-» SKi'.ïo.fl DALOCK ro«a l' tl FAUL johci O •tOATCNA£l^tfn mt ot ,*o*r irroirt onto <ns or.titer**: temom* u* trw rstF'th utr siumjism ff hi T°"ft00Jt tut et'J'*irifitrv»*toteta het noodlot trof den Britschen jager „Jupiter", die door een torpedotreffer in de lucht vloog, zoodat de Striking Force tenslotte nog slechts bestond uit vier kruisers: Hr. Ms. „De Ruyter", Hr. Ms. „Java", U.S.S. „Houston" en H.M.A.S. „Perth". Het was geen reden om den strijd op te geven. Om de vij andelijke onderzeebooten te ontwijken koerste Doorman weer noordwaarts. Een onver getelijk moment was dat, waar op de geallieerde kruiserlinie de drenkelingen van de „Korte- naer" passeerde zonder ze, als gevolg van het onderzeebootge vaar, op te 'kunnen nemen. Tenslotte heeft zich, mid den in de Java-zee, de laatste acte van het drama afgespeeld. De vier kruisers hadden daar een ontmoeting met twee zware Japansche kruisers. Er werd een strijd gestreden op leven en dood. Aan beide zij den vielen treffers, dooden en gewonden. Het was 11.15 uur in den avond, toen de beide Ned. kruisers, de „De Ruyter en de „Java" hun doodelijke torpedotreffers incasseerden. Beide schepen vonden een ge lijk einde: zij raakten zoo fel in brand, dat aan blusschen niet gedacht kon worden. Schout bij Nacht Doorman ging met zijn vlaggeschip ten onder. Beroofd van hun bevelhebber, alleen achtergebleven op een terrein, dat letterlijk wemelde van de Japanners, bleef er voor de Amerikaansche en Australi sche kruisers „Houston" en „Perth" niet veel anders over dan te trachten, een geallieerde haven te bereiken. Zij vielen binnen in Tandjong Priok, doch enkele dagen later wist het noodlot ook deze schepen te achterhalen, toen zij trachtten uit de Indische wateren te ont komen. Dit was het drama van den slag in de Java-zee.... De nacht was gevallen over den archipel, een diepe, loodzware tropische nacht, die eerst ja ren later zou wijken voor een trage, grauwe, mistige ochtend schemering.... BERT HQNSELAAR, Marine-corrcjpoadeüt. Onlangs heeft een der jon gere letterkundige critici in een dagbladrecensie het hierboven genoemde „Stede-troost" als het vermoedelijke beginwerk van een veelbelovend, talentvol dichter begroet. Met deze ken schetsing gaf hij blijk erg slecht op de hoogte te zijn van I de letterkundigen uit het kamp der protestantsche kunstbeoefe naars. Immers reeds tal van ja ren is dr W. A. P. Smit een der leidende figuren van deze groep en hij geniet ver buiten zijn eigen kring bekendheid als dichter en letterkundig ge schiedschrijver. Wij willen vandaag de aan dacht vragen voor een tweetal zijner werken, die nog te wei nig de belangstelling hebben ge kregen, die ze ongetwijfeld ver dienen. Allereerst echter iets over den dichter zelf. W. A. P. Smit werd in 1903 geboren. Hjj studeerde Neder- I landsche Letteren onder de be- i zielende leiding van Albert Ver- i wey. Zijn belangstelling ging uit naar de Calvinistische kunst der 17de eeuw en wij danken aan hem een uitnemend werk over den dichter Jacobus Re- viu3 en diens Over-IJsselsche Sangen en Dichten. Nadat hij OJn. leeraar is geweest in Ban doeng en Deventer is dr Smit kort geleden geroepen om in Utrecht het professoraat in de Nederlandsche letterkunde te bekleeden. Van groot belang voor de kennis van ons verle den is nog zijn boek „Dichters der Reformatie", waarin hij een prachtig beeld geeft van de letterkundige productie uit den eersten tijd der Hervorming in de Nederlanden. Het valt wel eenigszins te be grijpen, waarom Smit, en met hem dc andere Jong-Protestant- sche dichters, vaak zeer wor den verwaasloosd en zelfs over het hoofd gezien. Trouwens, Smit zelf heeft er tijdens den afgeloopen oorlog in een clan destiene redevoering op gewe zen. De Jong-Protestanten heb ben, zoo zeide hij, door een ze ker voorbehoud, waartoe hun ingetogen levenshouding hen dwingt, over het algemeen min der kans op een uitbundig suc ces met hun jeugdwerk, dan dit vaak het geval is bij roomsch- katholieke en onafhankelijke dichters, die zich ten opzichte van het geheel der schepping als het ware vrijer kunnen la ten gaan. Jong-Protestanten, besluit hij, moeten niet al te jong meer zijn, willen zij in de lyriek een geluid aanslaan, dat tot de heele natie doordringt. Ook de aard van Smits ge dichten heeft er wel toe bijge dragen, dat hij aanvankelijk niet algemeen gewaardeerd werd. De geest van zijn werk sluit zich aan bij de poëzie van den door hem bestudeerden ze- ventiende-eeuwer Revius. Zijn vorm staat echter bij dezen dichter ten achter en het ver standelijke element in zijn ver zen is groot, soms te groot. Zooals bij vele dichers het geval is hebben de oorlogsjaren ook het talent van Smit ver nieuwd. In „Marscheroen 1941" geeft hij datgene weer, wat hij in de oorlogsdagen van Mei 1940 had gezien en doordacht. In 1944 verscheen clandestien, onder den schuilnaam Evert J- Pot, het „Dagboek onder het J Kruis", waarin hij de ervarin gen schildert van een onderdui ker, die zijn vrouw en kinderen op een verren afstand weet. Onder het pseudoniem W. van de Maze gaf hij, ook in 1944, het gedicht „Stede-troost" uit, dat na de bevrijding, onder den eigen naam vxm den auteur, herdrukt werd. Vergeten zijt Gij In de orgie van vuur Aan de fronten In de gierende bommen Op brandende steden; In het laffe verraad Van de mijnen 1 Vergeten zijt Gij In de doffe verbittering Van de gevangenen; In de chloroformlucht Van de veldhospitalen; In de weeïge walm Van de lijken 1 Vergeten zijt Gij In de eindlooze stem Van de radio; In de angst en de honger Op de gezichten; In de zwijgende rouw Van de vrouwen 1 en hij vraagt Ziet Gij nog altijd Kinderen van liefde In deze bedrijvers Van haat? En de hemelsche scharen slui ten zich hierbij aan en roepen Hoe zondig zij waren In duizenden jaren Van Adam af aan Nooit hebben de menschen Beleedigd Uw wenschen, Als nu wordt gedaan l Doe weg uit Uw boeken, O God, wil vervloeken Die U zijn ten smaad! Gedenk aan Uw Majesteit Gedenk Uw Gerechtigheid: Vernietig het kwaad! Dan neemt Jezus Christus het woord. God kon, indien Hij wilde, de onwil der menschen breken als rijshout en de aarde dwingen in een hemelsch ver band. Maar, vervolgt hij, toen de verloren zoon Van de hoeve ging, Koos de vader geen toon Van verbittering. Met een dwingend verbod Was de reis wel belet, Had de zoon wel zijn lot Weer gevoegd naar de wet Maar hij was dan geweest Niet waarlijk meer zoon: Slechts een slaaf is bevreesd Voor des meesters geboón. En evenals de vader hem met een glimlach en een groet liet weggaan en eerst daarna zijn lach in rouw verkeerde, wetend, dat zijn zoon zich in zonden zou verliezen, maar ook dit zijn glimlach hem den moed zou geven terug te keeren, Zoo liet ook God de menschen [gaan Naar den drang van hun eigen [begeer, Om niet Zijn kind in den weg [te staan Als het straks wilde komen [weer. Hij wil dat zij in Hem hun [Vader zien Die wachtende staat aan de [poort, En Zijn teeder gebaar in hun [droomen zien Dat hen tot de thuiskomst [bekoort. De voorspelling weerklinkt aan bet eind: Maar eenmaal zullen ora God [zich scharen Het aardsch en het hemelsch [Jeruzalem In bet bed van bun liefde zal [zich openbaren De weerklank der Goddelijke [Liefde van Hèml Over het gedicht „Stede- troost" een volgende maal. H. S.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 2