Algem. Vergadering Chr.-Hist Unie. De toestand in Indië. BRANDSTOFFEN VOORZIENING. Verkeerde levenshouding. in Contact met de A.-R. Partij. Bestuursvoorstel krijgt groote meerderheid. (fwUdiensi %toidu De dijken dicht. OK BILT ZEGT» Afnemende wind. Geleidelik afnemende wind tusschen N.-Oost en Noord. Meeat zwaar bewolkt met plaatselijk nog gneeuwval, in bet bijzonder in het Noorden des lands. Kr zijn menschen die zeggen, dat zij niet aan politiek doen. Natuurlijk is dat dwaaiheid. Straks gaat heel ons volk naar de stembus en oefent door middel van zijn stembiljet boe ook gebruikt invloed uit op het politieke leven, Gewoonlijk wordt het „niet aan politiek doen", dan ook be doeld in dezen zin, dat men niet actief deelneemt aan het politieke leven, dat men geen lid is van een kiesvereeniging en geen vergaderingen bezoekt. Het behoeft voor wie even nadenkt geen betoog, dat dit ten geheel verkeerde levens houding is. Het gaat toch in den politie- ken strijd om vraagstukken van diep-ingrij penden aard. Het gaat daarbij om finan cieels en economische en so ciale vragen, maar ook en bij dat alles, om beginselen. De rechten en vrijheden van het volk komen daarbij aan de orde. Het gaat om de handhaving en de bevestiging van het gezag en het gezin, om de toekomst van land en volk. Het gaat om de vraag of God de Heere zal worden geëerd en gediend, of ook in de staatkun de met Zijne ordinantiën zal worden gerekend, dan wel of de beginselen van hen, die zich in de staatkunde uitsluitend door het licht der Rede willen laten leiden, tot toepassing zullen worden gebracht. Dat zijn toch waarlijk geen zaken van ondergeschikten aard, maar vraagstukken van de hoogste orde. Op de vraag hoe het komt, dat er voor het politieke leven zoo weinig belangstelling be staat, kan dus geen ander ant woord worden gegeven dan dit: dat óf het rechte inzicht ont breekt, dat men niet beseft welke groote dingen hier op het spel staan, óf dat er is een be treurenswaardige en nooit goed te praten onverschilligheid ten opzichte van deze dingen. En 't is zeker wel gewenscht, dat allen die het aangaat, zich ernstig gaan bezinnen over de vraag of zij door zich afzijdig te houden, tegenover land en volk, méér nog: tegenover God, die hen ook op dit gebied een taak gaf, wel verantwoord zijn. Het is toch niet toevallig, dat Wij het stembiljet ontvingen om door middel daarvan invloed op het politieke leven uit te oefenen. Wij hebben daarin te zien Gods bestel, en alleen wie met dat bestel Gods niet rekent, kan onverschillig staan tegenover wat op staatkundig gebied gebeurt. Het is God, die ons hier een, zij 't misschien zeer be scheiden taak heeft gegeven. Wij belijden, dat het God de Heere is, die alles bestuurt en regeert. Maar Hij wil daarbij gebruik maken van den dienst der men- schen. Daarom past hier geen laks. beid en traagheid en onver, schilligheid. Wij hebben te zijn een gewil lig volk om ook op dit terrein met "heel ons hart onzen God te dienen en Zijn Naam groot te maken. ZEEUWSCH DAGBLAD 1e JAARGANG No. 279 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Zaterdag 2 Maart 1946 Abonn.prjjs ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg en Terneuzon. Advertentieprijs 12% cent por m.m. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 7.24 u., onder 18.22 u. Maan op 7.51 u., on der 17.57 u. N.M. 18.21 u. Hoog water te Vlissingen Zondag 3 Maart: 1.49 u. 1.93 m., 14.14 u. 2.08 m. Nog altijd afwachten. Ondermijning van het Gezag door het gezag. Wat Indië betreft leven wij nog altijd in afwachting. In een telefonisch onderhoud met Batavia heeft Sjahrir ver klaard, dat de eerste zittingsdag van het Indonesische centrale na tionale comité te Djokjakarta geen positieve resudtaten heeft opgeleverd. Het comité zou nog twee dagen in zitting bijeen zijn. Verwacht werd, dat Sjahrir vandaag een belangrijke rede zou houden en dat men dan tot stem ming zou overgaan Omtrent het terugtrekken van de Britsche troepen uit Indië, loopen de berichten uiteen. Vol gens het geallieerde hoofdkwar tier is hieromtrent nog geen be slissing genomen, daar de Brit sche troepen hun voornaamste taken het evacueeren van geïnter neerden en het wegvoeren van de Japanners nog niet hebben vol bracht. Intusschen zullen de Indische rebellen geen hoogen dunk krij gen van de Nederlandsche regee ring. Doze heeft laten publicee- ren, dat niemand vervolgd zal worden wegens politieke collaboratie met de Japan- neezen of wegens handelin gen begaan als gevolg van natlonalistisohe enthousias me en politieke overdrijving Sedurende de periode volqen- o op de Japansehe bezetting. S'e ie WweUi bewust van de noodzaak om on derscheid te maken tusschen va derlandslievende en misdadige be doelingen. De pacificatie mag niet vergezeld gaan van politieke ver volging of wraak. Landverraders en moordenaars kunnen dus gerust aijn. Zoo speelt het gezag met het Gezag, Dit besluit zal niet nalaten een diepen indruk te maken op de goedgezinde inlanders en de Indo- Europeanen die het onder de extremistische terreur zoo zwaar te verantwoorden hadden, Zooals te voorzien was, zal het heel wat voeten in de aarde hebben eer de Kabinetscrisis in België is opgelost. De moeilijkheid is een com binatie te vinden, waarmee ge werkt kan worden. De leider van de R.K. partij, de heer de Schrijver, heeft zijn informatieve opdracht terug moeten geven, omdat de Socia listische partij niet tot samen werking bereid was. Zij wil in geen geval de Communisten loslaten, maar alleen met de Communisten kan zij toch ook weer niet een meerderheid krij gen. Het is dan ook zeer de vraag, of de heer Spaak, die nu een opdracht kreeg, zal slagen. Velen zien met groot ver langen uit naar de aan wijzing van den 7en kolen- bon. We zullen echter nog even geduld moeten heb ben. Eerst moet de 6e bon zijn gehonoreerd, wat in verschillende steden nog niet het geval is. Lang zal het echter, naar verzekerd wordt, niet meer duren. UITSTEL KAMERVERKIEZINGEN? In verband met de voorgenomen Grondwetsherziening, zal mis schien de verkiezing voor leden van de Tweede Kamer worden uitgesteld. Wordt een in te dienen her ziening van de Grondwet aange nomen, dan zal of de pas gekozen Kamer ontbonden moeten worden of de verkiezing die thans op 17 Mei is bepaald, moet worden uit gesteld. DE NEDERLANDSCHE DRIEKLEUR. In verband met de verwarring welke indertijd ontstaan is met betrekking tot de kleuren van de Nederlandsche vlag diende de toenmalige regeering in 1937 een wetsontwerp in om wettelijk te doen vastleggen, dat deze kleuren rood, wit en blauw zouden zijn. De Tweede Kamer bracht over dit wetsontwerp een voorloopig verslag uit, maar sindsdien is het ontwerp blijven rusten. Naar het A.N.P, thans ver neemt, ligt het in de bedoeling van de regeering te verordenen, dat deze kwestie nu binnen niet te langen tijd haar beslag krijgt. GOED NIEUWS VOOR ROOKERS. Op een persconferentie te Eindhoven is medegedeeld, dat de mogelijkheid bestaat, dat over drie a vier maanden de pakjes tabak van 40 gram weer 50 gram zullen bevat ten, een verhooging van het rantsoen met 25 procent. De sigarentabak is thans van zeer behoorlijke kwaliteit, voor de andere artikelen is dank zij aankoopen in Amerika een ver betering bereikt. Met verschil lende sigaretten-fabrikanten worden thans besprekingen ge voerd om in drie prijsklassen (40, 50 en 60 cent exclusief ban derol) aan de markt te komen. Op 1 April zullen de winke liers en grossiers weer recht streeks bij den fabrikant naar keuze kunnen bestellen. Distri butie van import-sigaretten zal nog eenmaal plaats hebben. VAKBEWEGING OP HET POLITIEKE PAD. Door de besturen van het N.V.V. en de E.V.C. is aan de regeering het volgende tele gram verzonden: „Besturen van het N.V.V. en de E.V.C. dringen er bij uwe Regeering met klem op aar. de diplomatieke betrekkingen met Spanje te verbreken, gezien de gebeurtenissen, welke de laat ste weken onder het Franco- bewind hebben plaats gehad, in het bijzonder ten aanzien van de executies van anti-fascisten. Levertraan. De vraag van het publiek naar levertraan had den laatsten tijd zulke afmetingen aangeno men, dat de voorziening van hen, die dit product werkelijk noodig hebben, in gevaar fcwwu. SMÏ«B k beetles, M Woensdag werd te Amsterdam een buitengewone algem. vergade ring van de Chr, Hist, Unie ge houden, De vergadering werd geopend door iden heer H. W. T i 1 ft n u l met een rede, waarin spr. o.m. met diepe dankbaarheid de over leden leden Mr Dr J, Schokking, Prof, Dr J. R. Slotemaker de Bruine, J, ter Haar, J. R. Snoeck Henkemans en H. C. J. te Loo herdacht. De oorlog heeft ons de oogen geopend voor den invloed, dien het Christendom op staat en maat schappij kan uitoefenen. Het is merkwaardig en bedroevend, aldus spr., dat een aantal leden van dc Unie heeft gemeend, zich juist thans van het Christelijk organi satieleven te moeten afwenden. Hebben onze voorgangers dan zoo gedwaald? Zijn de omstandig heden dan door den oorlog zoo radicaal gewijzigd? In andere landen ziet men juist, dat na den oorlog velen de kracht van het Christelijk beginsel zijn gaan er- kennen.In Oostenrijk, België en Frankrijk hebben talrijke kiezers zich bij dc Christelijke partijen geschaard. Al* leidende personen in de Ned. Herv. Kerk thans propaganda maken voor de Partij van den Arbeid, be wijzen zij hiermede geen dienst aan het godsdienstige leven in ons land. Men dweept met de Labour Partij. Wij zijn echter geen En- gelschen maar Nederlanders met een eigen aard en eigen karakter (applaus). Ons volk wil de vragen des levens vanuit diepere beginse len bezien. Dengenen, die dit alles willen verstoren, roept spr. toe: Weet wel wat gij doetl De heer Tilanus bracht warme hulde aan H. M. de Koningin, die in den oorlog een moeder des vaderlands is geweest. Met daverend applaus betuigde de vergadering haar instemming met het zenden van een telegram aan H. M. Ten slotte behandelde de heer Tilanus enkele belangrijke poli tieke vragen. Over de Indische kwestie zeide hij geen oordeel te willen uitspreken zoolang wij nog niet alles weten. Wat de sociaal-economische vragen aangaat, wij wenschen een vooruitstrevende sociale politiek, maar wijzen af een socialistische politiek. Wil men socialisatie, dan vindt men de Unie tegenover zich. Ten derde wenscht de Unie een zuinig beheer. De geldsaneering moge geslaagd zijn, de geld smijterij het woord is van Prof. Schermerhorn is nog geenszins geëindigd. Ten slotte streeft de Unie een cccrdc motie van het H, B, De besprekingen werden inge leid door den heer Tilanus. Deze schetste hoe in de oorlogs jaren een zekere samenwerking en toenadering tusschen A.R, en C.H. is gegroeid. Gok na de be vrijding was de aandrang tot samengaan sterk. Het moderamen der A.R.-Partij heeft toen con tact gezocht met de C.H.-Unie en ook zijn in tal van gemeenten samensprekingen gehouden tus schen besturen van plaatselijke kiesvereenigingen. Het hoofdbe stuur droeg in Augustus '45 aan het dagelijksch bestuur op te wer ken in de richting van een federa tieve samenwerking met de A.R. Een fusie wilde men niet. De be sprekingen met de A.R. en in eigen kring hebben ten slotte ge leid tot het voorstel, dat thans ter tafel ligt en dat door het hoofd bestuur is aanvaard met 194 stemmen. De heer Tilanus deelde nog mede, dat ook met andere Protes- tantsche partijen overleg is ge pleegd, Met de Chr. Democra tische Unie was vrijwel overeen stemming bereikt, doch later heeft deze groep zich naar de Partij van den Arbeid gewend, De Staat kundig-Gereformeerden vormen een eigen groep, waarmee samen werking zeer moeilijk is. Voorts heeft ook de Ned. Volksbeweging de Unie uitgenoodigd tot een be spreking, welke echter tot geen resultaat heeft geleid. Daarna kreeg het woord M r D r A. A. van R h ij n, een der onderteekenaars van het z.g. „adres der 49", in welk adres een beroep op het H.B. werd gedaan om geen bijzondere samenwerking in eenigerlei vorm aan te gaan met de A.R. De heer Van Rhijn betoogde, dat naar zijn gevoelen de Unie een verkeerde richting uitgaat. Zij weet niet precies meer wat zij wil. Eerst zijn besprekingen gevoerd over fusie met de A.R., daarna werd het federatieve samenwer king en deze is nu weer afgezakt tot contact. Spr. verwijt het hoofdbestuur gebrek aan leiding. De bezwaren, die spr. en zijn vrienden tegen samenwerking heb ben, zijn de volgende: In de eerste plaats wil spr. geen antithese, maar nationale po litiek in christeiijken zin. De A.R. willen afzondering van het „Christelijk volksdeel", de C.H. willen hun beginsel uitdragen in het geheele volk, zij willen een zuurdeesem zijn. Dit heeft conse quenties b.v. ten aanzien van de houding tegenover het openbaar onderwijs. Een tweede bezwaar is, dat uit economische politiek na, gericht het A.R.-program in geen enkel op herstel van de verwoeste ge- opzicht blijkt, dat men bereid is bieden. En voor de toekomst ook op staatkundig terrein naar de wenscht de Unie een waarlijk stem der kerk te luisteren, nationaal kabinet. Ons In de derde plaatsde sociale volk zit diep in de zorgen enen economische problemen zullen daarom willen wij, aldus spr., over in de komende jaren sterk op den de muren van kerken en partijen voorgrond staan, heen, elkander de hand reiken. De eischen van sociale gerech- Daarna kwam aan de orde de tigheid zullen meer dan tot nu het reeds gisteren door ons gepubli-geval was, moeten worden ver wezenlijkt en hierbij moet de Unie haar eigen weg gaan, Spr, diende ten slotte met de heeren Mr C, H. de Jong, Mr W. H, van Helsdlngen en J, M, Krij ger Jr een voorstel tot afwijzing van samenwerking in, De heer S c h o 1 t e noemde 't „adres der 49" ontstellend. Het is een advies aan de Unie: Hef u zelf op. Spr. hekelde de „politieke I verhuizing" van twee der 49 adressanten, Dit bewijst, dat ach ter het adres een geest zit, die in wezen van de Christelijke politiek niet weten wil. j Spr. achtte den tijd voor fusie tusschen A.R. en C,H. nog niet rijp. Hij is echter van harte voor een hechte samenwerking. Dc motie van het hoofdbestuur is z.i. te zwak: zij zet de deur op een kier, de deur moet echter wagenwijd open, De heer J e 1 1 e m a (Garijp) deelde mede, dat de Friesche Chr, Historischen tegen samengaan i zijn. Dr van Brugghen1 hield een bewogen pleidooi vóór het voorstel van het hoofdbestuur. Het beeld dat de heer Van Rhijn van de A.R, heeft geteekend, is een beeld uit het grijs verleden, De groep Van Rhijn mist oog voor hetgeen ter rechterzijde is gaan leven. Contact is nooidig om j elkaar te leeren kennen, Spr. vroeg: Wat is de stem der kerk? Zijn ongelukkige uitlatin- gen van mannen als Prof, Krae- mer en Ds Banning de stem der kerk? Spreker weigert dit te er kennen. Prof. dc Savornin L o h m a n betoogde dat, als men klaagt over verwarring in de Unie, men moet beseffen, dat de verwarring nog veel grooter wordt, als men de motie van het hoofdbestuur verwerpt. Spr. wees op de banden tus schen de groep-Van Rhijn en mannen van de N.V.B, en ver klaarde, dat de Unie moet kiezen. Zij moet koersen óf op het kom pas van de N.V.B. óf op het kom pas van het hoofdbestuur. Spr. critiseerde scherp het toe treden van Prof. Lieftinck tot de Partij van den Arbeid. De motie van het hoofdbestuur is het uiterste minimum .Spr, had een sterkere formuleering ge wenscht. Aanneming van de motie beteekent een doorsnijding van den band met de Partij van den Arbeid en de strooming-Van Rhijn, Wij moeten er in zien een eersten stap naar nadere samen werking. Ten slotte wees spr. op den geestelijken nood van ons volk. Wat voor indruk zal het op het volk maken als wij de toegestoken hand weigeren? Nederland kijkt naar ons. De heer Tilanus deed ten slotte nogmaals een beroep op de verga dering zich achter het hoofdbe stuur te scharen. De staatkundige ontwikkeling gebiedt het. Daarna vond de stemming plaats met het reeds gemelde resultaat. Het voorstel van het H.B. werd daarna met overgroote meerder heid naar schatting 90 aangenomen. VOOR DEN ZONDAG - Gij hebt mij nog nooit een boksken gegeven, opdat ik met mijne vrienden mocht vroolijk zijn, Lukas 18 89b. In den oudsten zoon dezer gelijkenis teekent de Heiland ons het beeld van den mensoh met een gods dienst zonder vroolifkheid. Wat is dat: een godsdienst zonder vroolijkheid? Dat is een dienen van den Heere welke het loon niet in ziohzelven heeft, maar in de belooning die daar op moet volgen. Zulk een dienst te een harde en zware dienst. Daarom klaagt hier deze zoon dan ook nog nimmer een boksken gehad te hebben om met zijne vrienden vroolijk te zijn. Hij zag dus in de vaderliefde en in het vaderhuis niet dat kostelijk goed, wat de jongste zoon er op dit oogenblik in zag. Daarom hunkerde hij naar de vroolijkheid der wereld. De dichter van Ps 119 zingt: Jk heb uwe getuige nissen genomen tot een eeuwige erve, want zij zijn mijns harten vroolijkheid." De profeet Jesaja roept uit: Ik ben zeer vroolijk in den Heere, mijn ziel ver heugt zich in mijnen God. En om uit het vele niet meer te noemen de dichter van Ps lf roept uit: Gij hebt vreugde in mijn hart gegeven meer dan ten tijde als hun koren en hun most vermenigvuldigd zijn. Het leven van onzen tijd kenmerkt zich door het hunkeren naar de bokskens om met de vrienden vroo lijk te zijn. Dit openbaart zich in een doorbraak naai* de wereld, maar ook in de levensuitingen binnen onze Christelijke kringen. De vroolijkheid ligt niet in den dienst van God zelf, maar moet er van bulten inge bracht wordenDit heeft tengevolge, hetgeen waar mee men de vergadering onzer vereenigingen aan trekkelijk meent te moeten maken. Hier worden wij geplaatst voor een ontstellende waarheid. Deze moet ons nopen tot ernstig zelfonder zoek. Zoo wij in het dienen van den Heere zelf onze vroolijkheid niet vinden, hebben wij een godsdienst waarin het waarachtige leven gemist wordt, p. Ds W. Vr. vrijen verkoop te stoppen en slechts aflevering op dokters recept toe te staan. De dagbladpers en de verkiezingen. Een commissie uit den Pers- raad heeft bij den minister van Handel een voorstel ingediend, om den dagbladen toe te staan in de week voor de verkiezin gen tweemaal en daarna een maal in grooter formaat te ver schijnen. De „Indrapoera" te Amsterdam. Gistermorgen werden de ruim 1200 passagiers van de „Indra poera", die te Amsterdam was binnengeloopen, gedebarkeerd. De zieken, wier aantal niet groot is, werden door het Roode Kruis naar de daarvoor aangewezen zie kenhuizen overgebracht. Prijsopdrijving in de confectie-industrie. De industrieële prijscontrole heeft in de laatste maanden in het bijzonder haar aandacht geschon ken aan de door confectiefabrikan- ten berekende prijzen. Het is daarbij gebleken, dat de ingecalculeerde kosten in vele ge vallen ver uitgaan boven die, welke volgens de prijsvoorschrif- ten in aanmerking genomen mo gen worden. In een aantal fabrie ken werden netto winstmarges be rekend, die vóór den oorlog en tijdens de bezetting zelfs nimmer zijn gehaald. Voor postzegelverzamelaars. De directeur-generaal der En- gelsche posterijen heeft bekend gemaakt, dat in verband met de komende overwinningsfeesten (yv&w pzrM» m fetation) Een locomotief zooals er eenige door de regeering in Zwitser land zijn aangekocht ten behoeve van de N.S. twee herinneringszegels zullen worden uitgegeven van de lagere waarden, die het meest voor bin- nenlandsche en buitenlandsche brieven gebruikt worden. Om de zegels beter te doen uit komen zullen zij op dubbele grootte worden uitgegeven. sche vliegers, die met een strop om den nek door Hankou gedre ven en hevig afgeranseld werden, naar een crematorium gesleept, waar zij dood of levend verbrand werden. In verband met het kleine formaat van ons blad hebben wij van de auto riteiten vergunning om éénmaal In de week, des Zaterdags, met een dub bel nummer te verschijnen Provincienieuws. Op den onbewaakten over weg tusschen Giesendam en Gorinchem heeft een dieseltrein een auto aangereden, waarvan de chauffeur werd gedood. m Vijf van de 18 Japanneezen, beschuldigd van mishandeling van Geillieerde krijgsgevangenen, zijn te Sjanghai tot den strop veroor deeld, 2ti I Asserilfaa*- HELPT DE INVALIDEN. Steeds stijgt nog het aantal oorlogsslachtoffers tengevolge van mijn- en springstofonge vallen. Velen worden invalide, moeten een arm of been, soms beide beenen missen. De gevol gen zijn vaak zeer ernstig. De invaliden kunnen hun oude be roep vaak niet meer uitoefenen en zij moeten dan geheel om geschoold worden. Ook beschik ken velen niet over de benoo- digde gelden om zich kunstlede maten te verschaffen. Het al- gemeene spook voor de invali den i» armoede. VMS lieh§« Telegrammen aan de Koningin en maar schalk Montgomery. Nu de dijken om Walcheren op alle aangevallen punten zijn ge dicht, heeft de Comm. der Ko ningin namens het Prov. Bestuur tot H. M. de Koningin en den Opperbevelhebber van de Geall. troepen in Europa de navolgende telegrammen gericht: Aan H. M. de Koningin, Officieel is thans medegedeeld, dat de dijken rond het eiland Walcheren op alle aangevallen punten zijn gedicht en dat, raar menschelijke berekening, ons eiland thans als behouden be schouwd mag worden. Kennende de groote belangstelling van Uwe Majesteit voor het lot Harer on derdanen, veroorloof ik mij, mede namens het Prov. Bestuur, Haar daarmede van harte geluk te wen schen en daaraan de verzekering toe te voegen, dat die belangstel ling een prikkel te meer zal zijn om den wederopbouw met kracht voort te zetten en met Gods hulp te voltooien. Het daarop ontvangen antwoord luidt In opdracht van H, M, dc Ko ningin betuig ik u hierbij Haar dank voor uw telegram, meldende j het heuglijk feit der volledige l dichting van de dijken rondom Walcheren. Gevoelig voor Uwe gelukwcnschen, verheugt Hare Majesteit zich over de belangrijke mijlpaal op den weg naar herstel van Walcheren, die thans bereikt is, U en het Prov, Bestuur wenscht H. M. sterkte toe op den weg, die naar het algeheel herstel nog voor u ligt. Het telegram aan den Opperbe- verhebber luidt, in 't Nederlandsch vertaald: Nu de openingen in de dijken om Walcheren definitief gedicht zijn, wensch ik Uwe Exc. uit naam van de bevolking van Zee land uitdrukking te geven van onze diepe dankbaarheid voor de groote moreele en materieele hulp, die wij van de geallieerden hebben ondervonden in onze worsteling om de drooglegging van ons eens zoo mooie eiland. Sir Bernard Montgomery ant woordde als volgt: Ik dank u voor uw zeer vrien delijk telegram. Ik ben verheugd te hooren, dat de dijken om Wal cheren definitief gedicht zijn. Ik hoop oprecht, dat uw eiland spoedig zijn vroegere schoonheid en welvaart zal herkregen hebben. melijke gebrekkigen, afd. Zee land, stelt zich ten doel aan alle invaliden zoo ruim mogelijke economische, sociale en finan- cieele hulp te verleenen en de invaliden een passende werk kring te verschaffen, eventueel na herscholing. Zij vraagt hierbij ook Uw steun. Eens was het „Zuid helpt Noord". En op welk een geweldige manier werd er toen geholpen. Laat het nu zijn: „De valide mensch helpt den inva liden mensch". Men kan zich opgeven als do nateur of donatrice bij het secretariaat: Lange Geere 18, Middelburg. Landbouw-vragen. Voor de Gewestelijke Afd. Walcheren v, d. C.B.T.B., Mr W. Donderdag te Middelburg, Mr W. Rip, Landelijk secretaris van de C1.T.S, *m openingswoord van den voorz, den heer Bosselaar te Aagtekerke, kreeg Mr Rip het woord. Hij begon met op te mer ken, dat er heden ten dage veel iandbouwaangelegenheden ons be zig houden. O.a. de prijzen der producten, het loonpeil, de afzet van onze producten, enz. Hier in Walcheren is echter een aangelegenheid, die voorop gaat: „Hoe moet in Walcheren alles in orde worden gebracht?" Het her stel van de landbouw vraagt onze aandacht, Allereerst moet worden ge streefd naar volledige schadeloos stelling, die moet worden gedra gen door het geheele land. Het offer dat Walcheren bracht moet internationaal worden bezien. Het was niet alleen voor Walcheren zelf van belang, doch we kunnen gerust zeggen voor geheel de we reld. Verder werd in den breede stilgestaan bij 't weder in cultuur brengen der gronden, alsmede de ruil. en herverkaveling. Tenslotte handelde spr, nog over de organisatie der C.B.T.B. De medewerking van de C.B.T.B. in de Stichting voor den Landbouw is van groot belang. Er is een gezonde samenwerking. De C.B. T.B. hoewel de kleinste der Land bouworganisatie^ heeft een groo te taak. De bezettingstijd heeft ook de Ohr, boeren en tuinders geleerd van welk groot belang het is om ook op Maatschappelijk terrein het Chr. beginsel te be lijden. Krachtig wekte spreker de Walchersche boeren en tuinders op om de organisatie hoog te hou den. Op deze rede volgde een drukke bespreking waarbij o.a. werd ge wezen op de vestiging van Wal chersche landbouwers in den N.O. Polder, het loonvraagstuk enz. Apotheken, Van 2 t.m. 8 Maart zijn voor avond- en nachtrecepten ge opend te Vlissingenfa. Ockenburg, Badhuisstraatte Middelburg: fa. v. Pienbroek; te Goesfa. Laport. MIDDELBURG. Het Tamboers- en Pijpers- corps „Juliana" zal vanavond bij gunstig weer een muz. wan deling maken t.g.v. de defini tieve dichting der dijken. Ver trek om 8 uur van het C.J.M.V.- gebouw Sngelstraat. Route: Singelstr., Spanjaardstr., Wagenaarstr., Hofplein, K. Noordstr., Noordpoortstr., Noordsingel, Mei doornlaan, Jasmijnstr., Z. Jansenstr., Hendrikstr., Julianastr., Jacob Cats- straat, Veerschesingel, Molenstraat, Breestraat, Brakstr, Rotterdamsche- kade, Beatrixbrug, Kaden, Nw. Ha ven, Hoogstraat, Varkensmarkt, Gra venstraat, Markt, L. Delit, K. Delft, Dam, Molstraat, Singelstraat. Laatste berichten. Pontveer te Souburg. B. en W. van O.- en W.- Souburg maken bekend, dat het pontveer over het kanaal in deze gemeente met ingang van 4 Maart 1946 vanaf des avonds 8.45 uur om het half uur zal worden open gesteld en alsdan 2 maal heen en terug zal varen tot 11.45 uur. Dus voortaan niet meer op elk heel en half uur, maar op elk kwart uur vóór en over het uur. Overigen» blijft de (genet enge»

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1