De toestand in Indië. Oud-Minister De Wilde - te Middelburg. De Belgische Kabinetscrisis. De vleeschvoor- ziening stelt teleur. Ondemocratische gang van zaken. - Als niet wordt Ingegrepen, gaan wij financi eel naar den kelder. Spanning tusschen Frankrijk en Spanje. Toch Nederlandsche bezetting. Baan de Britsche troepen Java verlaten t DS 32Ï-T Rustig weer. Op sommige plaatsen tijde lijk mist of nevel. Overdag at y gen de temperaturen, op do meeste plaatsen tot boven bet vriespunt. Wind zwak en ver anderlijk. ZEEUWSCH DAGBLAD 1e JAARGANG No. 277 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Abonn.prjjs ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor! Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg en Torneuzen. Donderdag 28 Februari 1946 Advertentieprijs 12% cent per m.m. Sr zal riet aan te ontkomen zijn; een belangrijk aantal jonge boeren zal Zeeland moe- ten verlaten, Er is nu reeds groot gebrek aan grond en dat zal nog erger worden, als straks tengevolge van een nieuwe verkaveling kleinere boerderijen verdwijnen om plaats te maken voor groo- tere bedrijven, die meer be staanszekerheid bieden. Maar waarheen? Emigratie is voorloopig, nu geen deviezen voor dit doel be schikbaar gesteld kunnen wor den, niet mogelijk. Was dat wel het geval, dan zou althans een deel van hen, die straks geen emplooi kunnen vinden, naar Canada, of misschien ook naar Frankrijk, kunnen uitwij ken. Het ligt voor de hand, dat in deze omstandigheden veler gedachten uitgaan naar den N.O. Polder. Daar is, bij een overvloed van grond, groot ge brek aan werkkrachten. Vooralsnog schijnt er daar echter weinig uitzicht te zijn voor plaatsing op een bedrijf. Wij vernamen van een jon gen landbouwer, die daar reeds eenige jaren werkzaam was, dat hem, op zijn vraag of er in de toekomst, zeg na 4 of 5 jaar, een goede kans was op een bedrijf geplaatst te worden, geantwoord werd, dat daaromtrent niets viel te zeg gen. Hij is toen ontmoedigd naar Zeeland teruggekeerd, waar hij thans een bedrijf van een fami lielid heeft overgenomen. Het is wel jammer, dat er zoo weinig medewerking schijnt te zijn, als het er om gaat jonge boeren, die noodge dwongen Zeeland moeten ver laten, vooruit te helpen. Is het wonder, dat steeds meerderen het landbouwbedrijf den rug toekeeren? Nog geen onderhande lingen. Onrust op Banka. De berichten uit Indië van de laatste dagen spreken niet van de te voeren onderhandelingen, maar meer van de positie van Sjahrir, die van alle kanten wordt lastig gevallen. Men krijgt steeds meer den indruk, dat verschillende groe pen Indonesiërs het optreden van Sjahrir te gematigd achten. Zij wenschen alleen te onder handelen op basis van 100 pet. onafhankelijkheid. Uit Batavia wordt gemeld, dat ongeveer 30 gewapende mannen op de Westkust van Banka zijn geland met het doel Toboali te bezetten en den weg naar Koba af te snijden. Een Nederlandsche patrouille stootte S KM. ten oosten van Tand jong op 40 gewapende Indone siërs, die na een korte scher mutseling vluchtten. Aan Ne derlandsche zijde vielen geen dooden of gewonden. In de buurt van Muntok heeft een politievaartuig een prauw met leden van de T.R.I. opge bracht. Een aantal documenten werd hierbij in beslag genomen. Voorloopig nog „vleesch" in blik. De goede vooruitzichten voor de vleesch voorziening van den zomer van 1945 zijn maar ten deele in vervulling gegaan. Deze verwachtingen waren gebaseerd op de berekening van het tempo, waarin onze veesta pel, in het bijzonder de var kensstapel, zich zou kunnen herstellen van de geleden ver liezen. Daarbij werd aangenomen, dat de veevoedervoorziening voornamelijk een kwestie van import van voedergranen vrij normaal zou verloopen. Dit laatste nu is een teleurstelling geworden. Er blijkt over de geheele wereld een acuut te kort aan veevoeder te bestaan en de nadeelige gevolgen daar van ondervindt ons land na tuurlijk mede. Het onbeperkt aanhouden van de voorhanden zijnde biggen werd daardoor een onmogelijkheid en onze de viezen-voorraad staat niet toe, de voor 1946 aangeboden im port van ruim 60.000 ton in zijn geheel te aanvaarden. Slechts ongeveer 25.000 ton zal dit jaar in het buitenland worden aangekocht. Voorloopig zijn wij dus op vleesch in blik aangewezen. Wel zullen binnenkort nuchtere kalveren voor de slacht be schikbaar komen, waardoor het percentage versch vleesch on gevoerd kan worden. De Parijsche radio heeft medegedeeld, dat alle ver loven voor Spaansche grenstroepen zijn ingetrok ken. Van Spaansche zijde is dit echter niet beves tigd. Nader wordt vernomen, dat Franco heeft besloten de SpaanschFransche grens te sluiten. Volgens berichten uit Brussel worden thans besprekingen ge voerd om te komen toi de vor ming van een Kabinet, waarin Liberalen, Socialisten en Com munisten samenwerken. Alle krachten worden inge spannen om een linksch Kabi net te verkrijgen onder leiding van minister van Acker. Tegelijkertijd zet ook de heer de Schrijver, de leider van de Kath. partij, die met een in formatie-opdracht was belast, zijn besprekingen voort Vestiginq van Polen in den Libanon? Uit Jeruzalem wordt gemeld, dat de vestiging op Libaneesch grondgebied van ca. 150.000 Poolsche soldaten, die niet naar hun land willen terugkeeren, het onderwerp van besprekin gen tusschen de Britsche en Li- baneesche regeering zou vor men. De Libaneesche regeering zou bereid zijn om aan de Po len octrooi te verleenen voor een gebied voldoende tot het stichten van verscheidene Pool sche nederzettingen. De Antwerpsche haven. De Engelsche militaire over heden hebben verscheiden ka den. die zij tot dusve-r» in ge bruik hadden, opnieuw ter be schikking gesteld van het Ant werpsche havenbestuur. Van 1 Maart af zullen deze kaden, die langs het Ameri- kaansche dok gelegen ziin op nieuw door de koopvaardijvloot gebruikt kunnen worde a. Aangifte moet vóór 1 Maart geschieden. Officieel wordt nog eens met nadruk in herinnering gebracht, dat men, voor een rijksbijdrage voor geleden oorlogsschade aan goederen in aanmerking te ko men, de schade uiterlijk vóór 1 Maart a.s., bij de bevoegde schade-enquete-commissie dient aan te geven. Iedere getroffene zorge er dus voor met zijn aangifte op tijd te zijn. Wie verzuimt tijdig aangifte te doen, loopt kans geen bijdrage van het rijk m de schade te ontvangen. De minister van Landbouw deelt in aansluiting hierop mede, dat waar er sprake is van agrarische schade, de opgave niet dient te geschie den bij de schade-enquète-com- missie, maar bij den plaatselijk bureauhouder voor de voedsel voorziening. INVALIDITEITSRENTE. Het is, aldus „Patrimonium", nog steeds niet algemeen be kend, dat een 65-jarige, die ouderdomsrente ontvangt, bij voortgaande verzwakking zijn ouderdomsrente kan omzetten in een invaliditeitsrente. Deze laatste rente is in dien er regelmatig geplakt is ongeveer een gulden per week hooger dan de ouderdomsrente, terwijl de toeslag hierop niet 5 pet., doch 75 pet. bedraagt. De maandelijksche rente kan dus f 27 worden. Men schenke hieraan de noodige aandacht. CONTROLE OP DE DISTRI- BUTIESTAM KAARTEN. Er zijn nog altijd teveel dis tributie-stamkaarten in omloop, maar de controle op de bevol kingsregisters wordt nu tevens dienstbaar gemaakt aan de con trole op de stamkaarten. Na afloop van deze conrole in Maart a.s. zal niemand meer distributiebescheiden kunnen verkrijgen op een stamkaart, welke niet is voorzien van het bij deze controle op de kaart geplakte zegel. MINISTER LIEFT1NCK NAAR AMERIKA. De minister van Financiën, Prof. Lieftinck, zal aan het einde van deze week naar Ame rika vertrekken voor finan- cieele besprekingen. Tijdens zijn afwezigheid zal de heer Drees als qiin. van Fi nanciën optreden. LUCHTVERBINDING AMSTERDAM—BRUSSEL. De snelle luchtverbindingen tusschen België en Nederland zullen van het begin van de volgende week af opnieuw in gesteld worden. Dagelijks zullen drie vluchten v.v. worden ge maakt. In een overvolle Bogardzaal te Middelburg gaf oud-minister de Wilde Maandagavond j.l. een politieken rondblik. Wij staan, aldus mr de Wilde, aan den vooravond van de verkie zingen. Gewichtige vragen drin gen zich aan ons opindië, de U.N.O., de Partij van den Ar beid, enz. De internationale toe stand is eerder slechter dan be ter dan na den oorlog van '14'18, omdat toen de over winnaars het tamelijk wel eens waren en dit nu ontbreekt. De tegenstelling Rusland-Amerika, Engeland wordt steeds groo- ter. Gelukkig, dat door den oorlog de volkeren volkomen zijn uitgeput, anders was de strijd wellicht weer ontbrand. Maar wat in dezen tijd veel ernstiger is, is de geest van revolutie en ongeioof, die over de wereld gaat. De consequentie van het ver laten van den waren God is, dat men afgoden gaat aan bidden: staat, persoon, me nigte. De menigte heeft geen zekerheid meer en is los geslagen van haar anker. Een droevig tijdskenmerk is ook de afkeer van het verleden, die in strijd is met Schrift en ervaring. Men vergeet te be denken, dat het wel heel goed moet gaan, wanneer de toe stand over 20 jaar weer aan die van 1940 gelijk zal zijn. De vreugde over de bevrij ding is gemengd met droefheid. De geweldige materieële oor logsschade heeft ons arm ge maakt. Er is een ontevreden heid gaan heerschen, die voed sel vond door de tekortkomin gen van instellingen als de N.B.S., het M.G., de zuivering enz. Het ergste is wel, dat het kabinet-Gerbrandy verzuimd heeft, na zijn terugkeer, het Parlement bijeen te roepen, waardoor één van de drie pij lers onzer staatsinrichting ont brak. Tot aller verbazing riep ook het kabinet Schermerhorn- Drees het Parlement niet bij een. Het was immers af- tandschl Onder druk is het toen gezwicht voor een nood- parlement. Het typische is, dat alleen door de leden, die ook reeds in 1937 zitting hadden, aan het parlement cachet wordt gegeven. Alleen in Nederland was de gang van zaken zoo on democratisch. Noorwegen, De nemarken en België hebben de verkiezingen al achter den rug. Het gevolg van deze verkeer de daad der regeering was, dat de verhouding tusschen haar en het parlement niet goed is; de radio-kwestie is een sprekend voorbeeld van dictatoriaal re- geeren. Onze vrijheid wordt zoodoende een carricatuur. Vrij heid toch is allereerst dit, dat er recht en wet heersche. De overheid heeft als eerste de plicht zich aan recht en wet te houden. Het is echter bekend, dat enkele leden van het kabi net anti-parlementair gezind zijn. Dat is wel verklaarbaar, want een parlement is vaak zeer lastig en men wil nu een maal het partijen-stelsel van vóór 1940 doorbreken. Goedge keurd kan 'het echter nooit worden. Het kabinet Schermerhorn- Drees is op een goeden dag uit de lucht komen vallen. Een na tionaal kabinet is het zeker niet. Toch heeft vooral in de zen tijd een regeering den steun van heel het volk hard noodig. <t Geen land is financiëel- economisch zoo geraffineerd door de Duitscfiers behan deld als het onze. Twee mil lioen gulden per maand aan bezettingskosten. Rost van Tonningen gaf maandelijks nog 50 millioen aan Duitsch- land voor de oorlogsvoering. Onze vordering op Duitsch- land groeide tot meer dan 5 milliard gulden. Onze geheele schuld werd becijferd op on geveer 30 milliard gulden. Berekend a 3 is er alleen voor rente noodig 900 mil lioen gulden. Onze geheele begrooting in 1939 bedroeg slechts 680 millioen! Prof. Lieftinck heeft nu drastisch ingegrepen. En de geldsaneering is geslaagd. Tot heden is echter verzuimd, onze staatsbegrooting te saneeren. In het laatste halfjaar van 1945 was er een tekort van 1800 mil lioen gulden. Op het distributie pakket moet jaarlijks 800 mil lioen worden bijgepast. Hier moet worden ingegepren, an ders gaan wij financieel naar den kelder. Aan de ambtenarij b.v. zal een einde gemaakt moeten worden. In New-York b.v. zitten 800 man op ea in koop Centrale, die niets an ders te doen hebben dar. poppetjes te teekenen en in dollars betaald worden 1 De regeering heeft in dezen tijd veel meer dan in normale tijden het economisch leven te leiden. Zij moet beslissen voor welke goederen onze deviezen het best kunnen worden ge bruikt. Het is nu nog zoo, dat wij eerst moeten leenen, voor dat wij kunnen ikoopen. In het binnenland is er weer al te veel geld in circulatie. Slechts wan neer een gezonde economische basis verkregen is, zal ook aan de sociale problemen meer aan dacht kunnen worden besteed. De bedrijfsorganisatie moet worden voortgebouwd op wat in ons volk organisch is ge groeid. De A.R. zijn altijd voor standers geweest van goede or. ganisatie. Een publiek-rechte- lijke bedrijtsorganisatie mag echter nooit een wapen in de hand van de overheid zijn, die zich de geleide economie ten doel stelt. Men moet er dan wel toe komen, alles in handen van .den staat te leggen. De voorbeelden van Duitschland en Rusland spreken voor zichzelf. En dan de Indische kwestie. Het is te betreuren, dat het zoo geloopen is. De A.R. partij staat op dit punt zeer sterk, omdat reeds in het beginsel program werd opgenomen, dat de 'koloniale verhouding moest plaats maken voor een staat kunde van zedelijke verplich ting. De groote fout van de re geering is, dat ze ging praten met een kleine groep revolu- tionnairen, die daardoor aan in vloed won. De oorzaak van deze fout ligt dieper; de regeering heeft geen goed inzicht in het wezen van het gezag. Ook wij willen zooveel moge lijk autonomie, maar erken nen ook, dat ons werk in Indië Gods leiding is. Ook moet worden afgekeurd, dat bij de scheuring van het Ko ninkrijk niemand van ons volk eenige medezeggenschap heeft gehad en heeft, terwijl dit een beslissing is, die voor onze toekomst als volk van overwegenden invloed is. De gevolgen van dit alles zijn, dat duizenden Nederlanders in Indië zijn vermoord, terwijl momenteel in groote gedeelten van Java duizenden den hon gerdood sterven. Sprekende over de N.V.B. be toogde Spr., dat een samengaan van christendom en humanisme tot de onmogelijkheden be hoort. Wel samenwerking, maar met behoud van zelfstan digheid. Het is zeker goed, dat nu aan de linkerzijde (met een deel van de C.D.U.) wat meer concentratie tot stand is geko men. Ook aan de rechterzijde is dat hard noodig en het is jammer, dat de fu-ie tusschen de C.H. en A.R. nog niet tot stand is gekomen. Principieele verschillen van beteekenis zijn er niet; het is een kwestie van mentaliteit en de tijd zal ko men, dat we er toe gedwongen zullen worden door oorzaken van buiten. Typisch is, dat vele partijen verdwenen zijn, doch dat de A.R partij bleef. Zij staat sterk, om dat zij het gezag erkent en wil handhaven krachtens Rom. 13, en daarbij eerbied heeft voor de souvereiniteit in eigen kring. Wij moeten terug naar de Schrift, die de menschelijke persoonlijkheid en de gemeen schap de juiste plaats toekent. Met personalistisch socialis me komen we niet verder, om dat ieder dat op zijn eigen ma nier kan uitleggen. De antithese is ons opge drongen; wie belijdt, dat God de Schepper en Onderhouder is van al het geschapene, k omt ook op politiek terrein te staan tegenover hem, die dit niet be lijdt. Op deze rede werden enkele vragen gesteld, die op duide lijke wijze werden beantwoord. Dr K. Huizenga, die de lei ding had, dankte den spreker hartelijk voor zijn komst en rede, waarna mr de Wilde voorging in dankgebed. KATH. VOLKSPARTIJ EN PARTIJ VAN DEN ARBEID In de Kath. pers wordt nogal heftig van leer getrokken tegen de Partij van den Arbeid. Het secretariaat van laatstgenoem de partij deelt echter imede, dat begin Maart besprekingen zullen gehouden worden over do vraag In hoeverre de pro grams van beide partijen in overeenstemming gebracht kun- ».«a word#" KERN VAN HET NIEUWE NEDERLANDSCHE LEGER De eerste groep Nederl. of ficieren, die hun opleiding in Schotland hebben ontvangen, zullen dezer dagen naar Neder land vertrekken, waar zij in Ede zullen worden gestatiou- neerd. Zij zullen het kader vor men van de eerste te vormen divisie van het nieuwe Neder landsche leger. Verkeersongevallen. De laatste vijf maanden van 1945 brachten tengevolge van verkeersongevallen 541 dooden en 2052 ernstige gewonden, d.i. 17 ernstige slachtoffers per dag. Deze cijfers zijn veel ern stiger dan voor den oorlog. J. Buyse 90 Jaar. De heer J. Buyse, thans woonachtig te Nijmegen, die gedurende een halve eeuw hoofdredacteur van „De Zeeuw" was, hoopt op 1 Maart a.s. zijn 90sten verjaardag te vieren. Naar „Parool" meldt, zal zoo mogelijk in den loop van dit jaar worden overgegaan tot de vorming van een ter ritoriaal Legerkorps. De op leiding van dit korps zal ge deeltelijk op Duitsch gebied kunnen geschieden, waardoor tegelijkertijd wordt voldaan aan den zoowel van Neder landsche als van geallieerde zijde geuiten wensen, dat ons land zijn aandeel zal leveren in de bezetting van Duitsch land. Uit den trein gevallen. De 50-jarige metselaar Me- denblik uit Haarlem, die op reis was naar Vlissingen, viel ter hoogte van Rilland uit den trein. De man liep ernstige hoofdwonden op en is naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom overgebracht. Nederlandsche krijgsgevangenen. Door bemiddeling van het Zweedsche gezantschap te Tokio zijn de volgende cijfers ontvan gen, inzake Nederlandsche krijgs. gevangenen. Geïnterneerd bij het einde van den oorlog intotaal 24794, waar van 11466 op Java. Overleden gedurende den oorlog in totaal 6433. Aan de „Daily Express" wordt uit Batavia gemeld, dat, naar men verwacht, de Britsche troepen begin April van Java gaan vertrekken om plaats te maken voor Nederl. bezettingstroepen. Sir Archibald Clark Kerr, de speciale ambassadeur van Engeland, vertrekt eind Maart en binnen eenige da gen zullen dan de overige deelen van Nederlandsch- Indië door Nederlandsrhe troepen van de Japanneezen worden overgenomen. Verdeeling der bonvrije artikelen. Krijgt ieder zijn deel? De Nedorlandfche huisvrouwen, die dagelijks Honig's artikelen op het menu hadden staan, zullen natuurlijk wel eens iets meer wil len weten over de verdeeling van deze uitmuntende voedingsartike len. Hoewel het gemakkelijker en voordeeligef zou zijn om slechts enkele rayons met de totale pro ductie te bevoorraden, sparen Honig's Fabrieken kosten noch moeite om over het geheele land een zoo billijk mogelijke verdee ling van Honig's artikelen te verkrijgen. Het ligt voor de hand, dat er op velerlei gebied nu nog moeiigkheden zyn, maar de Honig's Fabrieken doen liun uiter ste best om ieder gezin feen eer lijk deel te bezorgen. De directie is er zelfs toe overgegaan, om zich niet bij een tekort aan ar beidskrachten neer te leggen en heeft in andere plaatsen, waar meer personeel beschikbaar was, afdeelingen opgericht om de productie te kunnen verhoogen. (Ingez. Med.) Provincienieuws. FEEST VOOR DE DIJKWERKERS. Ontspanning na maanden lange inspannig. Dinsdag was het feest voor de dijkerkers van Westkapelle en Domburg. En met recht. Hun moeite en inspanning zijn beloond. De dijken zijn dicht 1 Aan de Loskade werden de stoere dijkwerkers .ontvangen door muziekcorpsen en andere organisaties. Voorafgegaan door de Signaal- afd. van „Achilles" en de mu- ziekvereen. „Excelsior" trok de stoet naar de Markt, waar een fdif'lé; x" Li*V~Z.d. Daarna werden de dijkwerkers ontvangen in het „Schutters hof", waar zij door den voor zitter van het Comité W-M.D. werden verwelkomd. Hier werd o.a.'hct woord ge voerd door den Comm. der Ko ningin, Jhr Mr yuarles van Ui- ford, die de aandacht vestigde op het groote offer dat Wal cheren heeft moeten brengen voor de bevrijding van Europa. Maar de bevolking, die zoo zwaar getroffen werd, heeft den moed niet laten zakken. En nu is met den steun van geheel Nederland en van de bondgenooten het doel bereikt. De dijken zijn dicht. Eerbie dig dank aan God, die door middel van menschenhandèn dit werk tot stand heeft ge bracht. Dank aan Hare Majes teit de Koningin, dank aan de Nederlandsche regeering, dank aan onze bondgenooten. Spr. had Vrijdag j.l., toen Walcherens dijken dicht waren, dank gebracht aan den Minis ter-president, aan Openbare Werken en Generaal Eisenho wer voor hun ondervonden steun. Thans brengt hij ook hulde en dank aan de Waterstaat en de M.U.Z., hulde aan onze dijk werkers. Hadden wij onze dijk werkers niet gehad, dan was Walcheren niet droog geko men. Gij hebt, aldus Spr., gevoch ten met al uw krachten dag en nacht, op Zon- en feestdagen. Ik zelf heb u dikwijls gade geslagen en had respect voor uw arbeid. Ver over de grenzen wordt over u gesproken en wij in Nederland zijn u dankbaar. En gij, Westkapellcrs, groote deernis hebben wij met u over het zware lot dat u heeft, ge troffen. Gij zijt krachtige,'stoere werkers. Uw leus was; „Dat ik wil, dat kan ik". Met toewij ding en liefde hebt gij het werk tot een goed einde weten te brengen. Namens alle bewoners van het eiland onzen hartgron- digen dank. Moge het West kapelle gegeven zijn in groei en bloei toe te nemen. Spr. eindigde met voor de toekomst van Walcheren de beste wenschen uit te spreken. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door den waarn. burgemeester van Middelburg de heer v. d. Weel. Door de Comm. W.M.D. werd aan alle dijkwerkers een herin neringsalbum aangeboden. Na mens de gemeente M'burg wer den zij getracteerd op tabak en sigaretten. Verder hadden verschillende voorstellingen plaats. Woensdagmorgen was er een receptie in enkele zalen van het Zeeuwsch Genootschap te Mid delburg. Van den Rijkswaterstaat wa ren de recépieerenden de hee- ren J. de Vries, hoofding.-dir., P. Ph. Jansen, hoof ding., prof. ir. L. J. Thijsse van het labo ratorium te Delft, L. P. A. v. d.' Velden, ing., J. Geluk, techn. ambt., P. Blom, opz. en J. de Haas, adm. ambt. De heeren opz. W. Metzelaar en K. J. Westhoeve fungeerden als ce remoniemeester. Van de M.U.Z. waren aan wezig de heeren Ir H. J. Tel- der, Ir H. v. Scherpenburg, Xr M. A. v. Noorden, Ir J. de Lint, G. v. Hattum, dhr Em mer, adm. ambt. en T. C. F. v. Hattum. Wij merkten voorts op en kele hooggeplaatste marine-of ficieren, leden van Ged. Staten, vele burgemeesters vau Wal- chersche gemeenten, heeren van den Prov. Waterstaat cn den Polder Walcheren en leden van den Vlissingschen en Mid- delburgschen gemeenteraad. De dir.-gen. van den Rijkswater staat, Ir T. M. Harmsen, was verhinderd aanwezig te zijn. Herdenking van den slag in de Java-zee. Gisterenmiddag vond bij het standbeeld van M. A. de Ruyter te Vlissingen de herdenking plaats van den slag in de Java-zee. Veel burgerlijke en militaire autoritei ten waren aanwezig, waarvan we noemen Kolonel Teissor, Overste A. H. Quant, Marinecommandant te Vlissingen, Majoor Koole en het voltallige college van B.eaW. Namens de regeering sprak Minister Meynen, die in zijn rede wees op de groote beteekenis van dezen heldenstrijd. Namens de Vlissingsche Jeugd sprak dhr J. Adriaanse. Onder pas sende muziek werden hierna kran sen gelegd namens de Nederl. regeering, do Kon. Marine, Vliss. Jeugd, Kon. Landmacht, Ned. Roode Kruis en burgerfj van Vlissingen. Met het zingen van 2 couplet ten van het Wilhelmus werd de herdenking gesloten. MIDDELBURG. De Middolburgsehe Jeugdraad vergaderde Dinsdagavond in hot tijdelijk jougdgobouw aan do Hoerongracht, onder leiding van den heer H. J. IkHuk. Besloten werd met de bevrijdingsfeesten t»3r 4 K* jeugdraad naar (J* - - ..-èu ■i'cl j jyJ VrivJ tï? Maan» Vrijdag: Zon op 7.28 t'.„ on der 18.18 u. Maan op 6.55 uv onder 15.17 u. N.M. op 3 Mrt. Hoog water te Vlissingen Vrijdag 1 Maart: 0.25 u. 1.58 m., 12.57 u. 3.68 m. buiten te treden. Plannen daar toe zullon nader worden uitge werkt. Aan den Commissaris van Politie zal verzocht worden stren ger de hand te willen doen kou don uan de leeftijdsgrens voor do jeugd, die de bioscoop wil bezoeken, wijl daaromtrent klach ten zijn gorezon, In do plaats van Mr J. L. Andrea, die als voorz. had bedankt, word de heor II. J. Ikklnk als voorzitter, en de heor W. D. J. Hups tot vlce-voorz. werd gekozen. I WAT KRIJGEN WE OP DEN BON? (3 t/m 16 Maart 1946). Bonkaarten KA, KB, KC 603 060 t/m 066 Alg.: 800 gr. brood, 067 Alg.: 200 gr. bloem. 008 Alg'.: 400 gr, suiker. 009 Alg.: 125 gr. boter. 070 Alg.: 250 gr. margarine. 071 Alg.: 100 gr. vet. 072 Alg.: 100 gr. kaas. B 16 Reservo: 800 gr. brood. B 17 Rosorve: 1 kg aardappelen Bonkaarten LA, LB, LC 602 039, 030, 031 vleosch: 100 gram vleesch. 025 aardapelen: 2 kg aardap pelen. A 10 molk: 1% L. melk. B 10, O 10 melk 3 L. melk. Bonkaarten KD, KE 603 500, 561 Alg.: 800 gr. brood. 562 Alg.: 200 jgr. bloem. 563 Alg.: 500 gr. suiker. 564 Alg.: 250 gr. boter. 565 Alg.: 125 gr. margarine. 566 Alg.: 100 gr. kaas. D 16, D 17 Reserve: 400.grein brood. E 16 Reserve: 500 gr. rijst of kindermeel. D 18 Besorvo: 1 ei. Bonkaarten LD, LE 602 529, 530, 531 vleesch: 100 gram vleesch. 525 aardappelen: 1 kg aard appelen. D 10, E 10 melk: 5 L. molk. Tabakskaarten, enz. T 152 rantsoenen tabaksartiko- len (gceu import-cigaretten) V 15: 100 gr. chocolade of sui kerwerken. X 15: 2 rantsoenen tabaksarti- kolon (geen import-cigaretten) De bonnen voor melk en aardappe len zijn geldig tot cn met Zaterdag 9 Maart a.s. Voor de weck van 10 t.m. 16 Maart a.s. zullen nog bonnen worden aan gewezen voor melk, aardappelen, jam, thee, tabak en versnaperingen, huis houdzeep en zachte zeep. Bovengenoemde bonnen kannen reeds op Vrijdag 1 Maart a.s. wor den gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor vleesch, melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 4 Maart mag worden afgeleverd. Op de bonnen voor kaas zal uit sluitend buitenlandsche kaas worden geleverd. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te 's Grevelduin- Capelle, H, Jonker te Mole naarsgraaf. Aangenomen naar Rumpt, G. van Schuppen, cand. te Beek- bergen. Aangenomen naar Rotterdam- Delfshaven, E. v. Bruggen te Meppel; naar Eindhoven, G. P. Post te Nijland. Bedankt voor Rotterdam- Delfshaven, C. J. Gall te Kra- lingscheveer; voor Groot-Am- mers, G. M. v. Dieren te Hei en Boeicop. Geref. Kerken. Tweetal te Arnemuiden, P. M. Veldhuizen te Monster en C. A. Vreugdenhil te Oud-Vossemeer. Beroepen te Arnhem (2 vac.), D. v. Enk te Veenendaal en M. Wilschut te Hilversum; te Maassluis, H. H. Grosheide te Andijk; te Den Helder, M. Hamming te Oude Pekela. Laatste berichten. Petroleum. Z(j, die in het bezit zijn van een petroleumkaart voor kook- doeleinden of verlichting, kunnen op onderstaande bonnen dezer kaarten gedurende de maand Maart, de daarachter vermelde hoeveelheden petroleum koopen. Op bon 25 t/m 28 der kaart UA 510: vier liter, op bon 25 en 27 der kaart UB 510: vier liter, ,op bon 67 der kaart UC 510: vier liter en op bon 121 en 122 der kaart UD 510: drie liter. Een ei voor kinderen van 14 jaar. Voor de kinderen van 14 j. zal deze week wederom een bon voor een ei worden aangewezen. Opening busdienst VlissingenMiddelburg. Gistermiddag vond de offioieele opening plaats van bovengenoem- den busdienst. In gezelschap van vele autoriteiten werd met een "10-tal nieuwe Dodgo-trucks een proefrit gemaakt. Installatie van den nieuwen burgemeester van Vlissingen De installatie van Mr B. Kolf tot burgemeester van Vlissingon, zal in een bijzondere raadszitting op 12 Maart a.s. geschieden des (iMt. 2 au?,

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1