Kerk en Vakbeweging. De toestand in Indië. DS 32E-A ijstr i.: Telegrammen van Indonesische militairen aan H. M. de Koningin. De politieke toestand in België. De toekomst van Duitschlani Wijziging In het Kabinet. Sluiting Fran8ch-Spaansche grens Herdenking slag in de Java-zee. Auto's voor artsen. KRUIMELTJES Laatste berichten. Regen of sneeuw. Wind tusschen Oost er. Noord, meest zwaar bewolkt met later eenige opklaring. Vooral in het Zuiden van het land regen of sneeuw. Tem peratuur om het vriespunt. Door het Chr. Nat. Vakver bond is eenigen tijd geleden aan tal van Kerkeradea een verzoek gericht om in het pu blieke gebed den arbeid van dit Verbond te willen gedenken. Naar aanleiding daarvan be vatte het (Herv.) Kerkblad van Zaandam een artikel, waarin naar de meening van „De Her vormde Kerk" het eenig juiste antwoord wordt gegeven. Wij laten het hier volgen. „Zal straks soms, als de ver kiezingen komen, door de een of andere christelijke politieke partij een verzoek tot predi kanten worden gericht, om voor het slagen van haar actie te bidden? Of moet er soms, wanneer de Christelijke Radio Vereeniging nog eens weer her rijst, van 'de kansel af een aan bevelend woord worden gespro ken, moet de Kerk gaan propa ganda maken voor de Christe lijke school en ga nu maar door.... Het gaat niet om de Christe lijke Vakbeweging. Haar be staansrecht te betwisten of om op haar verdiensten, die zij ze ker heeft gehad, af te dingen. Maar het is toch nog wel iets anders, dat het voor de Kerk een uitgemaakte zaak zou zijn, zich voor haar partij te moeten stellen. Een Kerk, die haar roe ping in het volksleven wil ver vullen, zal zich wel tweemaal bedenken, voordat zij zoo, door een officieele aanprijzing, de bepaalde christelijke organisa ties tot een verlengstuk van haar verkondiging maakte en deze daarmede een sanctie gaf, die zij, zeker in de gegevenom standigheden niet kan hebben. Vanuit de leiding der Kerk is de oude antithese-gedachte doorbroken, terecht hoe kan men dan verwachten, dat wij maar rustig in het oude voet spoor doorgaan? Moet er ge beden worden in de Kerk dan niet voor één bepaalde vak beweging, maar voor het werk der vakbewegingen als zooda nig, voor de rechtsorde van den arbeid, die het volk als geheel behoeft. De Kerk heeft vroe ger aan deze dingen wel eens voorbijgezien, maar dat betee- kent niet, dat zij thans een christelijke organisatie als de feitelijk voor de Kerk alleen rechthebbende gaat aanprijzen. Wij zullen op een nieuwe ma nier moeten verstaan, wat so lidariteit inhoudt. Ook daarvoor zijn wel grenzen, maar zij val len nu eenmaal niet samen met de geijkte afbakeningen, die men van zekere zijde stelt." Ons bezwaar tegen dit arti kel is, dat het zoo weinig con creet is. Niemand zal er bezwaar te gen hebben als hier gezegd wordt, dat gebeden moet wor den voor het werk der vakbe wegingen in het algemeen, voor de rechtsorde van den arbeid, die het volk als geheel behoeft. Maar daarmee zijn we niet klaar. De arbeiders, en met name de jonge arbeiders, worden ge plaatst voor de vraag of zij zich moeten organiseeren en indien ja, bij welke organisatie. Met die vraag komen zij tot de Kerk, tot hun predikant of den Kerkeraad En op die vraag moeten zij een wel gefundeerd concreet antwoord hebben. Moeten zij zich stellen onder leiding van de Communistische Eenheidsvakcentrale, van de moderne Vakbeweging, of van de Christelijke Vakorganisatie, die de VTagen van den arbeid, van de rechtsorde, van den ar beid, wenscht te bezien en te beantwoorden bij het licht van Gods Woord? De massa van onze Christe lijke arbeiders heeft hierop een ondubbelzinnig antwoord gege ven en zij doet dit nog eiken dag, gezien de verblijdende groei van de Chr. vakbeweging. Het gaat hier om groote diep ingrijpende zaken, waarbij de belangen van heel het volk zijn betrokken. En zou de Kerk daarbij dan niet haar woord hebben te spreken ZEEUWSCH DAGBLAD 1e JAARGANG No. 276 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Woensdag 27 Februari 1946 Abonn.prys ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg en Terneuzon. Advertentieprijs 12% cent por m.m. H. M. de Koningin heeft nog een tweetal gelukwenschen uit Indië ontvangen ter gelegen heid van den verjaardag van H.K.H. Prinses Beatrix, name lijk een van de Timoreesche en een van de Javaansche militai ren in het militaire kamp „Tji- hapit" te Bandoeng. Een der telegrammen laten wij hier volgen: Aan Harê Majesteit de zeer verhevene. I. Nederig voor u geknield komen wij uit naam van 120 Ti moreesche militairen voor de hooge tegenwoordigheid van uw zeer geëerde Majesteit, om haar eerbiedig onze hèilwen- schen met den geboortedag van H.K.H. Prinses Beatrix te overhandigen. 2. Wij allen, uwer Majestcits onderdanen, bidden tot God, dat Hij Zijn zegen moge geven in overeenstemming met Zijn Heiligen Geest, om onze ver heven Prinses Beatrix besten dig te beschutten, met uwe Ma jesteit en het geheele Huis van Oranje. 3, Wij allen, onderdanen van uwe Majesteit, beloven met volle oprechtheid om alle ener gie te vergaren en onder lei ding van uwe Majesteit te wer ken, de nieuwe welvaart na te streven en daarenboven de driekleur, rood, wit en blauw te bewaken, dat zij blijve wappe ren voor altoos. Tenslotte zeggen wij nog maals leve het Huis van Oranje; heil en groet van ons. I De in België gehouden verkie zingen hebben een toestand ge schapen, die zoodanig verward is, dat reeds over het houden van nieuwe verkiezingen wordt ge sproken. De linksche partijen hebben, als alle groepen bij elkaar worden ge teld een kleine meerderheidin den Senaat zelfs van één stem. Dat is wel een zeer zwakke basis om daarop een Kabinet te bouwen, te meer daar dit volkomen afhanke lijk zal worden van de Commu nisten, die in verband met het be haalde stemcijfer nu reeds hooge eischen stellen. En een minderheidskabinet van de C.V.P. is ook niet denkbaar. Een oplosing zou misschien ge vonden kunnen worden door sa menwerking van C.V.P. en de Socialisten maar mi nister Spaak sprekende namens de Soc, partij, heeft reeds tijdens de verkiezingen verklaard, dat aa menwerking met de C.V.P. lu ieder geval als uitgesloten moet worden beschouwd, Intusschen heeft de heer de Schrijver, leider van de C.V.P. een opdracht tot Kabinetsformatie ontvangen. De Amerikaansche militaire vice-gouverneur in Duitschland heeft verklaard, dat er behoor lijke voortgang is gemaakt met het bepalen van het uiteinde lijke industrieeie peil van Duitschland. De overeenkomst van Pots dam sluit de mogelijkheid van internationalisatie van het Ruhrgebied niet uit, nadat het industrieeie peil en de demili- tairisatie van de Duitsche in dustrie zijn vastgelegd. Clay verklaarde, dat de Ame rikanen niet alleen geen bezwa ren hadden tegen de organisa tie van de Duitsche politieke partijen op nationale basis, doch zulks zelfs hooglijk zou den waardeeren, evenals de schepping van den lande om vattende vakorganisaties. Clay herinnerde er aan, dat Amerika Duitschland ruwe ka toen aanbiedt, waarvoor als be taling 40 der vervaardigde goederen zal worden aanvaard. De overblijvende 60 zou ach terblijven om de behoefte aan textielgoederen in Duitschland te bevredigen. Hij zeide, dat dit den textielindustrieën in andere landen geen schade zou berok kenen, aangezien in de komen de jaren iedere spoel in de ge heele wereld zal werken om aan de groote vraag naar tex tielgoederen te voldoen. Clay verklaarde voorts, dat met het oog op de graantekor- ten in de wereld de Duitsche rantsoenen in de komende maanden wellicht nog verder beperkt zullen moeten worden. Mr Van Kleffens, Minis ter zonder portefeuille. Het lidmaatschap van den per manenten te New York zetelen den Veiligheidsraad der Verec- nigde Naties vcreischt, dat Ne derland daarin, evenals de andere staten-leden, permanent is verte genwoordigd. De regeering heeft besloten, dat Mr. E, N. van Kleffens, Neder land in den raad zal vertegen woordigen. Aangezien de minister van Buitenlandsche zaken als regel te 's Gravenhage aanwezig moet zijn, heeft H. M. de Konin gin goed gevonden, dat Mr van Kleffens aftreedt als hoofd van het departement van Buitenland sche Zaken, en in deze hoedanig heid wordt opgevolgd door Mr J. H. van Royen, tot dusverre mi nister zonder portefeuille, terwijl de heer van Kleffens deel blijft uitmaken van het Kabinet als minister zonder portefeuille. Politieke beteekenis heeft deze eerstdaags intredende wijziging niet. De Fransche Ministerraad heeft besloten tot de sluiting van do FranschSpaansehe grens met ingang van 1 Mrt a.s. H. M. DE KONINGIN NAAR DEN HELDER. H. M. de Koningin zal vandaag de plechtigheid te Den Helder ter gelegenheid van de herdenking van den slag in de Java-zee bij wonen. Radio Nederland zal om 15.00 uur, de plechtigheid in Amsterdam en Den Helder, rechtstreeks uit zenden. Deze reportage wordt des avonds herhaald om 20.05 uur over Hilversum II. Toelichting op de regee- ringsvoorstellen. Te Batavia is een toelichting op de regeeringsvoorstellen van 10 Febr. bekend gemaakt, waar in wordt bevestigd, dat de voorstellen de volledige zelfbe schikking van Indië beoogen. De regeering aanvaardt uitdruk kelijk den plicht om zoo spoe dig mogelijk de verwerkelijking te bewerkstelligen van het rechtmatige Indonesische ideaal van vrij zelfbeschikkingsrecht. De verklaring verwerpt de op vatting, dat de voorstellen een uitgangspunt zouden kunnen bieden voor koloniale politiek in een nieuw spoor. Deze op vatting is onjuist. De verklaring besluit met te zeggen, dat de Nederlandsche voorstellen met groote duide lijkheid den weg uitstippelen, langs welken Indië moet gaan om als georganiseerde natie zijn plaats in de rij van volken te kunnen innemen. Uit gezaghebbende bron wordt vernomen, dat de toestand te Gorontalo op Noord-Celebes ernstig is. Te Makassar zijn pamfletten gevonden, die zeg gen, dat de roodwitte vlag over geheel Noord-Celebes wappert. Het Ind. Nationalistische blad „Merdeka" roept de be volking op om te vechten. Dat is het eenige middel om den last van den blanke af te werpen. De vooruitzichten voor Ban doeng zijn volgens een verklaring van Dr v, Mook gunstig. Het is te wenschen dat dit juist is. Momenteel heerscht er, naar het ichljnt, groote spanning.. I Een adres aan den Ministerraad. Het bestuur van de K.N.A.C. heeft zich met een adres tot den Raad van Ministers gewend met het verzoek onverwijld maatrege len te nemen, opdat alle artsen, dierenartsen en tandartsen die daaraan behoefte hebben op zeer korten termijn in het bezit worden gesteld van een nieuwe, althans een in zeer goeden staat verkee- rende personenauto. Adressante acht den toestand ten deze zoo wanhopig geworden, dat reeds artsen en zieken het slachtoffer zijn geworden van het gebrek aan een betrouwbaar snel- verkeersmiddel van de medici. Zij is van meening, dat de be langen van het economische leven het onaanvaardbaar maken de me dici van een vervoermiddel te voorzien uit het reeds geheel on voldoende aantal nieuwe personen auto's, dat volgens de tot dusver bekend gemaakte plannen zal wor den ingevoerd. De K.N.A.C. dringt dan ook met klem aan op spoedige ver grooting van dit quotum, en wel met een naar matige schatting 5 a 6000 personenauto's. i Een ploeg Rotterdamsche ha venarbeiders weigerde Maan dag een boot bestemd voor Portugal, met aardappelen te laden, omdat zij vermoedden, dat de aardappelen naar Spanje zouden worden doorgezonden. Ongeveer 1500 havenarbei ders hebben onder leiding van de Comm. Eenheidsvakcentrale de volgende motie aangenomen en ter kennis van Minister Schermerhorn gebracht: De iRotterdamsche havenar beiders, met afschuw kennis genomen hebbende van den moord op 10 Spaansehe vrij heidsstrijders door het Franco- rwwe, besluiten sss»tw>jwg geen schepen meer te Iaden, wier lading direct of indirect voor Spanje bestemd is. De schepen, die op het oogenblik bestemd zyn voor Portugal zul len niet geladen worden, zoo lang niet onomstootelijk vast staat, dat deze lading niet in Spanje terecht komt. De havenarbeiders eischen van de Nederl. regeering on middellijke verbreking van alle diplomatieke- en handelsbetrek kingen met Franco-Spanje. DE HAVENS VAN ROTTERDAM EN AMSTERDAM. Naar verluidt hebben de ge allieerde autoriteiten besloten het grootste gedeelte van het voorheen naar Hamburg en Bremen geleide scheepvaart verkeer over te brengen naar Rotterdam en Amsterdam. Van officieele zijde deelde men aan het A.N.P. mede, dat dit bericht niet bevestigd kon worden. DE VOORUITZICHTEN VOOR JAVA-SUIKER. Het eerste nummer van het „Economisch Weekblad" bevat een beschouwing over de posi tie der Javasuiker. Het blad verwacht, dat de huidige „boom" voor suiker verschei dene jaren zal duren, doch vreest, dat Java er geen deel aan zal kunnen hebben, en dat de politieke toestand den ex port van de waarschijnlijk groote voorraden en het her stel van de industrie zal ver hinderen. Bovendien eindigt de gunstige periode voor den aanplant van den nieuwen oogst, welke in 1947 kan worden binnengehaald, binnen enkele maanden. Het komt er dus op neer, dat Java niet verwachten kan weder op de wereldsuikermarkt te ver schijnen voor 1948 of 1949. Het blad spreekt de hoop uit, dat de internationale suikerconventie zoo spoedig mogelijk haar werkzaamheden zal hervatten. ZWITSERLAND LEVERT ONS LOCOMOTIEVEN. De N.S. hebben n Zwitser land een aantal electrische lo comotieven [besteld. De voor- en achterzijde van deze loco motieven zijn gelijk en zij kun nen zoowel vooruit als achter uit met dezelfde snelheid rij den. De voorbereidingen voor den bouw, die voor het groot ste deel in Nederland zal ge schieden, zijn zoover gevor derd, dat de eerste machines in het begin van den zomer van het volgende jaar zullen kunnen proefrijden. Vergoeding extra-onderwijzers. De Minister van Onderwijs maakt bekend, dat, in verband met de groote schaarschte aan onder wijzend personeel voortaan alleen in zeer bijzondere gevallen een gunstige beslissing op verzoeken om vergoeding van een extra-on derwijzer zal kunnen worden ge nomen. De kwaliteit van de blikgroenten. In verband met het feit, dat binnenkort voor een deel der be volking blikgroenten ter beschik king zullen worden gesteld, wordt medegedeeld, dat de kwaliteit van de geconserveerde groenten in verband met de moeilijkheden, waarmede de fabrikanten in den zomer van 1945 bij de verwerking en het vervoer hiervan te kam pen hadden, nog niet zoo fijn kan zijn als die, welke het publiek vroeger gewoon was te ontvangen. Gistermorgen zijn weer acht mijnwerkers uit de mijn te Unna levend naar boven ge haald. Vice luchtmaarschalk Bennett, de vroegere commandant van de R.A.F., die het vliegveld Heston heeft verlaten zonder te zeggen, waarheen hij van plan was te vliegen, is als vermist geboekt. De nieuwe Arabische gezant te Washington heeft verklaard, dat de vestiging van een Joodsch tehuis in Palestina een onmoge lijke droom is, die den Joden meer kwaad dan goed zou doen. Gisteren is een met vee bela den vrachtauto op den Schaardijk te Rotterdam van den dijk ge reden. Een van de drie inzitten den, de 55-jarige koopman W. van Soest uit Lekkerkerk, die op den laadbak zat, werd zoodanig ge wond, dat hij kort na het ongeval overleed, De nieuwbenoemde Provinciale Landdag van Sleeswijk-Holstein is verleden week in den stads schouwburg te Kiel feestelijk ge opend. Gedurende 1945 werd door de Amerikaansche luchtmacht een totaal van 43.496 liggende en loo- pende patiënten geëvacueerd uit de Europecsche oorlogsgebieden, alsmede die in China, Birma en Indië. m Radio Moskou heeft meege deeld, dat het commissariaat vaas Handel in de Sövjet-Unie een drastische verlaging van de prij zen van voedingsmiddelen en an dere producten heeft verordend. Tsjang Kai Sjek heeft het Chineesche volk aangemaand, zich niet al te bezorgd te maken over de situatie in Mandsjoerije. Hij verklaarde, dat de vriendschap tusschen China en de Sovjet-Unie niet slechts gehandhaafd, doch versterkt dient te worden, Gemeld wordt, dat Nederland thans 16.000 distnbutieambtenaren telt. Hiervan hebben zich 10.000 in een bond georganiseerd. KAMERLEDEN NAAR ZEELAND. Een aantal Kamerloden uit onderschoidon fracties zal op 6, 7 en 8 Maart een bozook brengen aan Zeeland. Don eor- sten dag gaan de reizigors naar Schouwen en Duivelend, om 's avonds naar de Zeeuw- sche hoofdstad te komen. Hier zal het gezelschap worden voorgolicht over het horstol van Walcheren en over land bouwvraagstukken. Op 7 Maart worden Souburg, Vlissingen on Westkapello be zocht, waarna het schade- vergoedings- en wederopbouw- vraagstuk worden besproken. Don volgendon dag gaat de reis naar Westelijk Zoouwsch- Vlaandoren. Provincienieuws. Tribunaal Middelburg. Bij K.B. van 18 Februari 1946, is benoemd tot voorzitter van de Tweede Kamer van het Tribunaal voor het Arrondissement Middel burg, Mr C. M. Kegge, thans secretaris van gemeld Tribunaal. Kantongerecht Zierikzee. Bij KB. is aan Mr Ch. F, M. de Witt, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn betrek king van griffier bij het Kanton gerecht te Zierikzee. MIDDELBURG. De Vikings. Vrijdagavond vertoonden de Geref. jongeren in een volle, maar onaesthetisch versierde Schutters- hofzaai het religieuze spel „De Vikings". De gewaden waren keurig in oride; het decor, vervaardigd door dhr J. Kabboord, verdient buiten gewonen lof. Het spel was goed. De meisjes rollen en de figuren van Olaf en Harald moeten hier speciaal ge noemd worden. Jammer, dat som mige spelers niet duidelijk spra ken. Het gedeelte, waarbij ge zongen werd, was weinig ge slaagd. Dat deze avond voor de ont- spanings-commissie een succes is geworden, is bovenal te danken aan den inhoud van het stuk. Hier werd positief Chr. ontspanning geboden. Dit was tooneel in dienst van Jezus Christus. Geheel in overeenstemming met het stuk was de muziek van het strijkensemble. Dr A. H. Oussoren sloot dezen avond met een kort opwekkend woord tot de jeugd. Het verslag van de rede van Mr. de Wilde kwam voor dit nr. te laat in ons bezit. De vergadering van den Ge meenteraad zal hedenmiddag om half drie aanvangen. VLISSINGEN. De Plaatselijke Kath. Ge meenschap heeft ter gelegen heid van het Kardinaalsfeest, dat Donderdag in de groote Scheldehal aan de v. Dishoeck- straat zal plaats hebben, de ge legenheid opengesteld om de felicitatieregisters te teekenen, welke zijn neergelegd in de R.K pastorie. Voor bijzonder heden verwijzen wij naar ach terstaande adv. Jubileum Ir C. Kapsenberg. Heden herdacht dhr Ir C. Kapsenberg, chef van de Ma- chineteekenkamer der Kon. Mij. „De Schelde", den dag, waarop hij voor 25 jaar hier in dienst trad. Namens het perso neel van de afd. werd hij door dhr M. F. Kok toegesproken, die de technische kwaliteiten van den jubilaris memoreerde. Daarna werd hij door de Direc tie gecomplimenteerd. GOES. „Nederland te midden van de mogendheden". Maandagavond sprak Drs L. de Jong, de bekende redacteur buitenland van Radio Oranje, voor een slechts matig bezette zaal over het onderwerp „Ne derland te midden van de mo gendheden". Na te zün ingeleid door den voorz. der Z.V.Ü. te Goes, dhr Vroome, begon dhr de Jong met op te merken, dat Neder land zich niet blind moet sta ren op zijn eigen problemen van wederopbouw e.d., doch de oogen open moet houden voor de groote intern, vraagstukken. Een herhaling van dezen oor log moet worden voorkomen, aangezien een nieuwe oorlog B.CJI vee' verschrikkelijker z«l zijn. Spr. vindt het jammer, dat er in de Ned. pers zoo weinig voorlichting is gegeven omtrent de atoombom. Hy 'as daarom een vertaling voor vRn een oog getuige-verslag van de aanval op Nagasaki. Op 't oogenblik is de weten- Schap al zoo ver, dat de nieuw ste atoombommen een 100 maal grootere uitwerking zullen heb- ben. De nieuwste Amer. vlieg tuigen kunnen in de stratosfeer vliegen met een snelheid snel ler dan het geluid en met een bommenlast van 50 ton,. Hier door iB het mogelijk de hecle wereld te bestrijken met atoom bommen. Verder zei spr, dat 'tvoor Duitschland, volgens geleerden, die de Duitsche laboratoria heb ben bezocht, mogelijk zou zijn geweest in den herfst van 1945 vanaf de Europ. W.kust Ame rika onder vuur te nemen met rakctprojectielen. De aanval lende party in een volgende oorlog zou dus heel de wereld kunnen beheerschen. Het trof spr., dat er in 1945 na de bevrijding zoo'n paniek stemming was t.o.v. Sowjet- Rusland. Volgens velen is een oorlog met Rusland waarschijn lijk. Dit is volgens spr. absoluut onjuist. Door den nerveuzen na-oor- logschen toestand ziet spr. wet de mogelijkheid van kleinere of groote conflicten vooral in het Nabije Oosten. Doch hij ziet geen aanleiding voor een nieu wen grooten oorlog. Ten slotte behandelde drs de Jong de Ikwestie-Indonesië. De zienswijze van dhr Tjarda v Starkenborgh c.s.„eerst orde en dan praten", is vlgs. spr. onjuist. Wij moeten de moei lijkheden in Indië niet zien als een geïsoleerd verschijnsel, daar deze moeilijkheden zich voordoen in 't geheele Verre Oosten. Voorts zijn er symp tomen merkbaar, dat Soe- karno hoe langer hoe meer op den achtergrond wordt geduwd, daar er stroomingen zijn, die dezen collaborateur, die toch zoo vele dooden op zijn geweten heeft, op zij wil len schuiven. Na het betoog van dhr de Jong was er gelegenheid tot vragen stellen, waarvan druk gebruik werd gemaakt. REPATRIËERENDEN „INDRAPOERA". Op onze kantoren te Goes en Middelburg ligt de lijst met 1219 repatriëerenden uit Indië, die waarschijn lijk op 28 Febr. met het m.s. „Indrapoera" te Am sterdam zullen arriveeren, ter inzage. Bezoek comm. Ch. H. Durman Na Vlissingen en Middelburg bracht de nieuwe commandant van het Leger des Heils in Ne derland, Ch. Durman, Maandag ook een bezoek aan 't Goessche corps. Na te zijn' ingeleid door den div. comm. voor Z.-Nederland, brig. Huijg, werd de nieuwe commandant toegesproken door weth. J. v. Melle namens het gemeentebestuur en door ds A. W. M. Odé namens de Ned. Herv. Kerk. Hierop antwoord de comm. Durman met enkele zinnen in 't Nederlandsch. Daar hij onze taal nog niet machtig is, sprak hij de rest van den avond in 't Engelsch en trad maj. v. Dalen zijn „twee lingbroer", zooals de comm. hem noemde als tolk op. Speciale vermelding verdient voorts, dat een jongetje en een meisje in hoerendracht den comm. een klein geschenk aan boden, waarbij het jochie dezen in perfect Engelsch toesprak. Voor het overige verwijzen we onze lezers naar het verslag in ons nr. van gisteren onder Vlissingen. M.i.v. 1 Maart a.s. is aan dhr J. Schouwenaar, agent van politie alhier, eervol ontslag verleend wegens het bereiken van den pensioenger. leeftijd. Dhr S. heeft een onafgebroken diensttijd van bijna 32 jaar ach ter den rug. Dinsdag werd in de Pr. van Oranje een vergadering gehouden van de Ver. van oud-leerl. der R.L.W.S. De voorz. dhr C. J. v. Arenthals heette dhrn Stevens, insp. v. d. landbouw en Hage, secr. van den Alg. Bond van Leerl. der R.L.W.-scholen wel kom, terwijl hij den secr., dhr Hemdrikse uit Zierikzee, geluk wenschte met zyn zilveren ju bileum. Bij de gevoerde besprekingen kwam o.a. ter sprake de uitwisse ling van boerenzoons uit de ver schillende deelen van het land en het verleenen van medewerking aan de tentoonstelling van de Z.L.M, in Juli te Goes, Om de door dhr Hage toege lichte plannen voor uitbreiding van het landbouwonderwijs te steunen, werd besloten tot tijdel. verhooging der contributie. Dhr v, Arent.hals werd als be- jhiurslid barJwjsa, Gekozen werd Zon et? Maast. Donderdag: Zon op 7.30 tt., onder 18.10 u. Maan op 6,17 u. onder 14.05 u. N.M. 3 Mrt. Hoog wateF te Vlissingen Donderdag 28 Februari. 12.04 u. 1.45 m., 0.25 u. 1.53 m, voorts dhr J. A. v. Oeveren, in de plaats van dhr H. B. Pilaar. ELLEWOUT3DIJK. Gemeenteraad. Vrijdag kwam de raad onder voorz.schap van den wod. burge meester bijeen. Besloten wordt adhaesie te be tuigen aan het schrijven van Standaardbuiten betreffende de uitkecring aan oorlogsgetroffenen, Vervolgens wordt de wijzig, rekening 1944, van het B.A, goed gekeurd, Daarna wonden de be grootingen B.A, 1945 en 1946 vastgesteld. De voorz, deelt mee, dat de uit breiding van de begraafplaats op voordeelige wijze kan geschieden, daar de fam, v, Hattum het aan grenzende gedeelte wil afstaan voor 15 ct. per M'. In verband met do waterhoogte zal het nieuwe gedeelte gedraineerd moe ten worden. Hiertoe wordt beslo ten. Voorts komt de herbouw van woningen aan de orde. De voor zitter deelt mede, dat aan de ge meente 6 woningen zijn toegewe zen, COLIJNSPLAAT. De Zaterdag gehouden collecte voor het Rooide Kruis heeft f 37,39 opgebracht. VROUWENPOLDER. De meisjesvercen. alhier hield haar jaarvergadering o.l.v. mcj. M. Maijaars, Na de notulen en uitgebrachte jaarverslagen werd de avond verder gevuld met ta bleaux en voordrachten, Ds Bloemkolk sloot dezen feestavond met dankgebed. TRIBUNAAL TE MIDDELBURG. Uitspraken van de zitting van 25 Febr. Fr, v. d. P 1 a s s c h e, Zoutelande: 6 m. int., verb, vcrkl. inboedel, voorzoover die aan oor logsgetroffenen in bruikleen is gegeven, ontz, rechten. J. C. Provoost v. L i e r e, Middelburg: 1 j. int, verb, verkl. inboedel, voorzoover aan oorlogsgetr. in bruikleen ge geven, ontz. rechten. W. Chr. K 1 u m p e r, Middelburg: verb, verkl, van f 10.000.ontz. rechten. Onmid. invrijheidstelling. TRIBUNAAL TE GOES. Uitspraken van de zitting van 26 Febr. 1946: Dirk Sonke, Waarde: Onderzoek zal buiten de zitting worden hervat, Franqois Lindenberg, Wolfaartsdijk: 2'A j. int., verb, verkl. vermogen tot f 500. ontz. rechten. De navolgende nieuwe zaken kwamen voor: Iman Adr. Koeman, fruitkwekersknecht te Kloetinge, had heel wat op zijn kerfstok. In 1941 had hij zich bij de N.S.B. aangesloten, was als „Oostland- boer" naar Rusland of Polen ge gaan, was bij de Landwacht ge weest en deed hierbij gewapend dienst en verspreidde „Vova". Dat hij zijn zoons, Iman en Jan, toe stemming zou hebben gegeven resp. bij de Waffen-S.S. en de N.J.S. te gaan, ontkende hij. Voor de Landwacht voelde hij niets. Hij is 10 keer niet voor dienst opgekomen, toen kwamen ze hem halen. Na nog meerdere punten 'besproken te hebben, vond de voorz.. dat besch. nog steeds niet inziet, hoe schoftig hij zich heeft gedragen. Als „Oostland- boer"was besch. gewapend, naar hij zei, daar er in Rusland veel giftige slagen waren I De bevol king was echter erg vriendelijk voor hem Jannetje de Puit, echt- gen. van Iman Koeman, heeft toen haar unan naar „Oostland" was vertrokken f 215.p. m. Wijziging van de Kieswet. Het wetsontwerp tot wijziging van de Kieswet, enz., is door de Eerste Kamer met alg. st. goed gekeurd, na een verklaring van Minister Beel, dat verwerping groote moeilijkheden met zich zou brengen. Het Kroonprinselijk Paar. Z. K. H. Prins Bernhard is in ernstige mate overwerkt door de opeenhooping van taken, welke hy vervult, en moet op medisch advies eenige weken volstrekte rust houden. Te dien einde heeft Z. K. H. zich naar een herstel lingsoord in het buitenland be geven, dat uitsluitend is gereser veerd voor geallieerde officieren, die rust behoeven. De gezondheidstoestand van H. K. H. Prinses Juliana is lang zaam vooruitgaande, doch laat nog niet toe, dat zij den Prins vergezelt. Zoodra dit mogelyk is zal zy zich naar do verblijfplaats van don Prins begeven. Sluiting Fransch-Spaansche grens. Do Ministerraad heeft besloten tot de sluiting van do Fransoh Spaansehe grona met ingang van J Maart a.s.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1