Be aangekondigde belastingplannen. Wat de Kamer er van zegt. Ontwerp Vermogensaanwasbelasting Het tarief varieert van 50 tot 90 pGt. Kinderzorg jubileert. De Indische moeilijkheden. Kabinetsformatie. DE BÏJLÏ ZBaT] Tijdelijk eenige ver betering. Aanvankelijk enkele sneeuw- of hagelbuien, later tijdelijk opklarend. In het westen van het land weer toenemende be wolking. ZEEUWSCH DAGBLAD 1e JAARGANG No. 274 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Abonn.prjjs 8.30 p, kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg on Temeuzen. Maandag 25 Februari 1946 Advertentieprijs 12% cent per m.m. Aan het Voorl. Versiag van de Tweede Kamer, over dat deel der Regeeringsnota, waar in gehandeld wordt over de voorgenomen belastinpglannen bi het volgende ontleend: Inkomstenbelasting. Met betrekking tot de voor genomen wijziging van het ta rief der inkomstenbelasting be pleitten eenige leden verminde ring van den druk op de onge- huwden. Met de opvatting van den minister, dat de inkomstenbe lasting niet voor verdere ver hooging vatbaar is, konden eenige leden zich vooralsnog niet vereenigen. Enkele hunner meenden zens de regeering in overweging te moeten geven om eenige opcenten op de hoofdsom der inkomsten- en loonbelasting te leggen ter dek king van de kosten van de uit- geeringen voor oorlogsslacht offers en de nagelaten betrek kingen daarvan. Andere leden konden zich met dit soort be stemmingsheffing niet vereeni gen. Omzetbelasting. Sommige leden opperden be zwaren tegen verhooging der omzetbelasting. Verscheidene leden meenden daarentegen deze verhooging te kunnen aanvaarden als noodza kelijk middel om de inkomsten te versterken, doch dan slechts onder voorwaarde, dat de eerste levensbehoeften worden vrijge steld en een hoog tarief op weelde-artikelen wordt inge voerd. Verschillende leden stonden sceptisch tegenover de reëele opbrengst der weeldebelasting. Ondernemingsbelasting. Inzake de ondernemingsbe lasting hadden sommige leden •begrepen, dat het in het voorne men ligt deze belasting te zij ner tijd op te heffen. Hoe stelt de regeering zich voor dezen grondslag van de regeling van 1943 van de finan- cieele verhouding tusschen rijk en gemeenten te vervangen? Door sommige andere leden werd opgemerkt, dat men deze belasting als zijnde conjunctuur gevoelig moeilijk een juisten grondslag voor de regeling eener financieele verhouding kan noemen. De werking er van is ook plaatselijk zeer verschil lend, zoowel in gunstagen als ongunstigen zin. Tegen intrekking van de voor landbouwbedrijven gel dende vrijstelling van de on dernemingsbelasting, maak ten sommige leden bezwaar. Successiebelasting. Verscheidene leden waren van oordeel, dat de opbrengst, verkregen door verhooging der sucessicbelasting, alleen mag worden bestemd voor de aflos sing van de staatsschuld. Andere leden konden zich zonder meer met de verhooging van de successierechten vereeni gen. Weer anderen hadden ern stig bezwaar juist tegen ver hooging van de successierech ten in rechte lijn. Vermogensaanwasbelasting. Verscheidene leden wilden de door de regeering genoemde motiveering om ook niet-reëele, doch fictieve vermogensver meerderingen aan een zware belastingheffing te onderwer- pên, niet aanvaarden, daar zij de hier gevolgde redeneering allerminst juist achtten. Opgemerkt werd nog, dat het in agrarische gezinnen veel voorkomt, dat aan de kinderen geen loon wordt betaald, waardoor aanwas kan zijn ontstaan van het collectieve vermogen. Verscheidene leden vroegen zich af of h t maken van een onderscheid tusschen de aan wassen op oirbare en die op on- oirbare wijze verkregen waar zij zich overigens mede konden vereenigen wel prac- tisch uitvoerbaar is. Eenige leden vroegen hierbij de kleine vermogens te ontzien, vooral bij de [kleine ambachts lieden, landbouwers en tuin ders, welke in de jaren, vooraf gaande aan den oorlog, een cri sis hebben moeten doormaken. Eenmalige vermogens heffing. Verscheidene leden wezen er op, dat deze heffing en de vermogensaanwasbelasting der mate nauw samenhangen, in het bijzonder ook wat de tarie ven betreft, dat het niet wel mogelijk schijnt de vermogens aanwasbelasting te beoordeelen zonder dat de hoofdlij nen en het tarief van de heffing in eens bekend zijn. Verscheidene leden vroe gen, welke maatregelen de regeering bij de inning van de eenmalige heffing denkt te nemen om overheveling van een niet onbelangrijk deel van de bedrijfsvermo gens naar den staat te voor komen, zoodat de saneering zonder schade voor het be drijfsleven verloopt. dat aannemers, die opdrachten van wederopbouw-instanties uitvoeren, «laarvoor geen landarbeiders in dienst mogen nemen. Tevens zal worden nagegaan of aannemers, die particuliere op drachten uitvoeren, veelvuldig ge bruik maken van landarbeiders. De papiertoewijzing. De heer van den Heuvel heeft aan den minister van Handel en Nijverheid gevraagd, Is de minister bereid mede te deelen naar welke normen papier- toewijzing geschiedt ann: a. Dagbladen, b, weekbladen en andere periodieken, c. de land bouwbladen, d, kerkbladen? I „VERODNUNGSBLATT" In de oorlogsjaren is Neder land golukkig gemaakt mot hot „Vorurdnungsblatt fiir die besotzten niederlüudischen Go- biete". Belanghebbenden kon den ricli daarop bij do Rijks- uitgevorij abonnoeren on velen dedon dat vaak, noodgedwon gen, ook. Verleden week, aldus do „N. Pr. Gr. Crt.", lieeft de Ryksuitgovorij den alpliaboti- schen klappor op hot „Blatt" voor 19441945 aan de abon- nó's rondgestuurd; op zichzelf niet zoo ongewoon, maar... hot drukwerk was gelegd in een keurigon linnen omslag versierd met een swastika en adelaar... Wü zijn ook nog niet eens een vol jaar bevrijdl Een ontwerp van wet op de Vermogensaanwasbelasting is thans bij de Tweede Kamer in gediend. Het wetsontwerp bevat voor al len vermogensaanwas, welke op onoirbare wijze, dat wil zeggen door zwarten handel of door le veringen aan of dienstverrichting voor den vijand, Is verkregen, een tarief van 90 procent; de overige toenemingen van vermogen zullen worden getroffen door een tarief van 50 procent, Van den vermogensnanwas van natuurlijke personen is f 5.000 vrijgesteld van belasting, voor kinderen bedraagt deze vrijstelling echter f 1000.Voorts is voor zien in een reeks van bijzondere vrijstellingen, die evenwel niet m mindering komen op vermogttis- aanwas, welke op onoirbare wijze is verkregen, Behalvo natuurlijke personen worden ook Naaml, Vennoot schappen en eeltige andere cate gorieën van lichamen in de be lasting betrokken. HET WONINGTEKORT. Volgens officieele gegevens zijn er in ons land van de 300.000 beschadigde woningen, 270.000 hersteld. In totaal werden 7000 nood woningen gebouwd. Het nieuw- bouwrprogramma voor 1946 voorziet in den bouw van 10.000 nieuwe woningen. Door den oorlog is een ach terstand ontstaan van ongeveer 300.000 woningen. Men hoopt dezen achterstand in 10 jaren tijds te kunnen inhalen. BUITEN OMLOOP GESTELD BANKPAPIER. Aanvragen voor na-inlevering Het is gebleken, dat de aan vragen per brief aan het ministe rie van Financiën oi aan de Ne derlandsche Bank N.V. om na-in levering van buiten omloop gestel de bank- en muntbiljetten en zilverbons van andere coupures dan van f 500.en f 1000.in den regel geheel onvoldoende ge gevens bevatten om een beoordee ling van het verzoek mogelijk te maken. Derhalve is besloten de aanvra gen niet af te doen op grond van deze brieven. Voor hen, die door omstandig heden buiten hun wil niet in staat ■ijn geweest bedoeld papiergeld tijdig in te leveren, zal nog ge durende korten tijd de gelegenheid worden opengesteld een aanvraag tot na-inlevering in te dienen bij het kantoor van de Nederl. Bank, waaronder hun woonplaats res sorteert. Bij de aanvraag moet gebruik gemaakt worden van een formulier, dat bij de Nederl. Bank en voorts bij alle agentschappen verkrijgbaar is ad. f 0.50 per stuk. Zoowel zij, die reeds een aan vraag per brief indienden en daar bij aJ dan niet papiergeld inlever den, als zij, die dit tot dusverre niet hebben gedaan, kunnen van deze gelegenheid tot na-inlevering gebruik maken. De na-inlevering van biljetten van f 500.en f 1000.is reeds opengesteld geweest, doch werd op 3 Nov, 1945 gesloten, zoodat deze biljetten niet onder voor melds regeling vallen. NEW-YORK—AMSTERDAM Feestelijke ontvangst van de eerste passagiers op de luchtlijn Amerika-Nederland De bemanning van d» Skymas- ter „Amsterdam" van de „Ame rican Overseas Airways" is in de hoofdstad een feestelijke ont vangst bereid. In het Amstelhotel werd een lunch aangeboden, waar. bij o.m. ook de Amerikaansche ambassadeur in Den Haag, Dr Stanley K. Hornbeck, tegenwoor dig was. Mr W. F. Schokking vertegenwoordigde de burgemees ter van Amsterdam en bracht de Amerikaansche bemanning den dank over van de bevolking der hoofdstad voor het uitwerpen van de voedselpaketten vóór de Duit- sche capitulatie in Nederland. Hij wees voorts op de groote beteeke- nis van de opening van den lucht lijn New YorkAmsterdam. Vele andere gasten voerden verder nog het woord. Een deel van het Amerikaansche gezelschap bracht daarna een be zoek aan Rotterdam, waar de heeren op het raadhuis officieel door B. en W. werden ontvangen. In een uitgebreide redevoering schilderde de burgemeester zijn gasten hoe de Maasstad geteisterd is in den oorlog, maar ook, 'hoe de wederopbouw in vollen gang is. Met de „Amsterdam" zijn ook een 16-tal Amerikaansche journa listen en filmoperateurs meege komen. Zij zullen waarschijnlijk een week in ons land verblij f hou den en overal indrukken opdoen, waarbij ze de eerste dagen door de Ned, regeering zullen worden rondgeleid. Geen landarbeiders bij den wederopbouw. Het komt den laatsten tijd veel vuldig voor, dat landbouwbedrij ven niet de krachten aantrekken, die voor de voedselvoorziening dringend noodig zijn, omdat vele landarbeiders in andere takken van bedrijf arbeid zoeken. Ten einde te voorkomen, dat deze bij den wederopbouw te werk worden gesteld, heeft 'het college van algemeene commissarissen voor deo wederopbouw bepaald, Op 21 Februari werd het 40- jarig bestaan van „Kinderzorg" herdacht. Het is in die afgeloopen 40 jaren niet alles rozengeur en ma neschijn geweest voor „Kinder zorg". Er waren b.v. eens finan cieele moeilijkheden van dien aard, dat men ernstig over de liquidatie moest gaan denken, al dus de secr. van „Kinderzorg", Ds C. v. d. Waa te 's-H. Arends- kerke. Hij verdeelde het leven van „Kinderzorg" in vier perioden, de eerste vanaf de oprichting in 1906 tot de stichting van het jongens huis in 1913. Het eerste jaar was het huis gevestigd in een pand aan de Heerengracht, dat aan 8 jongens en 6 meisjes plaats kon bieden, Op 6 Mei '07 kon men ge lukkig 't huis aan den Veerschen Singel betrekken en op 21 Mei 1913 werd het jongenshuis feeste lijk ingewijd. De tweede periode laat zich het best kenmerken door de woorden uitbouw en krachtige propaganda. Dat wil niet zeggen, dat toen alles voor den wind ging, want juist toen kwamen de groo te financieële moeilijkheden. Groot was dan ook de dankbaar heid, toen in 1933 het bericht kwam, dat wijlen de heer en me vrouw Blum—de Niet een zeer groot bedrag aan „Kinderzorg" hadden vermaakt. En in 1921 mocht de vereeniging een extra rijkssubsidie van f 10.000.ont vangen. In de periode van 1933 tot 1942 kon rustig gearbeid wor den en kwam o.m. het gymna stieklokaal tot stand. Toen kwam de zware tijd van de evacuatie. In 1940 werd .„Kin derzorg" naar Oostkapelle geëva cueerd, doch allen werden behou den en het tehuis bleef onbescha digd. Maar in 1942 moest „Kin derzorg" voor langeren tijd eva- cueeren. Men begrijpt hoe ont zettend veel moeilijkheden dit heeft meegebracht en nog steeds veroorzaakt. Met verlangen wordt dan ook uitgezien naar het oogen- blik, waarop de eigen gebouwen weer kunnen worden betrokken. Op deze feestelijke bijeenkomst was als gast o.m. aanwezig Mr W. P.' van Lindonk, Hoofd 7e Afdeeling Ministerie van Justitie, die de gelukwenschen van den minister overbracht. Hij was blij, hier te kunnen spreken over de richtlijnen voor de kinderbescher ming, die vooral in deze na-oor- logische chaos zoo dringend noo dig is. En daarom schijnt het, alsof dit feest met die wtenschap in strijd is. „Kinderzorg" kan, aldus spr., haar taak slechts dan goed vervullen, wanneer ze ge trouw is aan haar opdracht van haar grooten Zender en blijft stijden tegen dien kanker in ons volksleven: het ontwrichte gezia Aan het verblijf van kinderen in tehuizen zijn groote voordeelen verbonden: ze leeren gemeen schapszin. Maar de nadeelen zijn zeker niet minder: een tehuis kan nooit het gemis van een gezin vergoeden. Het is nu de taak van het bestuur, aldus spr., om na te gaan, of sommige kinderen, die nu nog in het tehuis zijn, niet evengoed in een gezin kunnen worden ondergebracht, Het moet ons in alles gaan om het behoud van den naaste, ook van de jeugd. Dr W. H. Beekenkamp, de voorzitter van Kinderzorg, dank te den spreker en antwoordde, dat het bestuur deze voorstellen gaar ne «yil bestudeeren. Hierna werd nog door verschil lende sprekers het woord gevoerd Oneenigheid bij de Indonesische partijen. De Indonesische „minister president" Sjahrir heeft aan. een correspondent van Reuter verklaard, dat vrijwel geen In donesiër tevreden is over de Nederlandsche voorstellen be treffende den toekomstigen status van Indië. In een Donderdag 28 Febr. te Soerakarta te houden vergade ring van het nationale comité, zal over deze voorstellen wor den beslist. Naar verluidt, staat het wel vast, dat vóór dien tijd niet met Dr van Mook zal wor den onderhandeld. Blijkens berichten van het A.N.P. heeracht er in Indonesi sche kringen groote ontevre denheid. De „republikeinsche regeering" doet wel alsof zij ds, Indische volken representeert; maar er zijn tal van groepen, die daarmee niet accoord gaan en die op hoogen toon verte genwoordiging in het Kabinet eischen. Sjahrir, zoo werd gemeld, is als een vermoeid man uit Djok jakarta teruggekeerd en scheen gedesillussioneerd over den loop der gebeurtenissen in de laatste dagen. Groote moeilijk heden staan een algemeene ka binetsherziening in den weg, daar de belangrijkste partijen niet bereid zijn evenredige ver tegenwoordiging toe te staan aan de communisten en de ge matigde nationale democraten (P.N.I.Partai Nasional Indone sia). Officieel is medegedeeld, dat Sir Archibald Clark Kerr Vrij dagavond een langdurig onder houd heeft gehad met Sjahrir en dat hij Zaterdag een. samen komst had met Dr van Mook. Provincienieuws. sprak namens het classicaal be stuur van Middelburg, Ds J. v. Woerden deed dit namens de Ker- keraad der Ned. Herv. Kerk te Middelburg, terwijl ook door ver- tegenwoodiges van de class, be sturen van Zierikzee en Goes werd gefeliciteerd. Mr Th. Portheine sprak na mens de Middelburgsche Recht bank en Mr J. A. E. Rink als voorzitter van den Voogdijraad. Tenslotte werd nog het woord gevoerd door den tegenwoordigen directeur van „Kinderzorg", den heer D. de Bruin, die mededeelde, dat de oud-pupillen een fonds heb ben gevormd, waaruit de kosten kunnen worden betaald voor die kinderen, wier opname in „Kin derzorg" anders om financieële redenen niet mogelijk zou zijn. Regeling Oorlogsschade Walcheren Inzake de regeling Oorlogs schade Walcheren, ontving Mr P. Loeff te Koudekcrke van den Mi nister van Financiën een brief met den volgenden inhoud. „In antwoord op Uw brief d.d. 12 Dec, 1945, inzake nevenver- meld onderwerp, heb ik de eer U mede te deelen, dat het in het voornemen van de regeering ligt om met betrekking tot de door de bevolking van Walcheren ge leden oorlogsschade speciale re gelingen te ontwerpen. Ik moge U in dit verband wij zen op de door den Minister van Landbouw, Visscherij en Voedsel voorziening ingestelde- Commissie voor do Noodwet Walcheren, wel ke de onderhavige aangelegenheid in studie heeft genomen. Deze commissie heeft tot taak het doen van voorstellen aan da Regeering inzake den wederop bouw van Walcheren en het leni gen van de nood op dit eiland. In het bijzonder zal zij nagaan of, en zoo ja, in hoeverre er aan leiding is om terzake van de door de bevolking van Walcheren ge leden schade op den voet van art. 13 van het Besluit op de Mate- rieele Oorlogsschaden 1945 een bijdragenregeling te ontwerpen, welke uitgaat van hoogere ver goedingsnormen dan die, welke zijn neergelegd in art, 5 van dit besluit. T.z.t. zullen nopens het resul taat van den arbeid dezer com missie mededeelingen kunnen wor den tegemoetgezieu". Nederlandsch Marine officier onderscheiden. en groepen scholieren (niet al te iong) zijn opgeroepen om 'n stoot te formeeren, die te 1,30 u. van den Biauwediik za! afmareheeren achter de dijkwerkers. Op de Markt treden de laatsten uit er, laten den optocht passee- ren, die de volgende route zal nemen Blauwendijk, Stationsstr. Ko- ningsbrug Houtkaai, Segccrstr., Langedelft, Markt, Lungevicle, Achter de Houttuinen, Scisdam, Heerengr,, Noordpoortpl., Noord- singel, L, v, Nlcuwenhovc, Mei- doornlaun, Jusmijnstr,, Jacob Catsatr,, Veersche Biligel, ICoe- poortbrug Molenwater O.Z., Vcr- wcrijstr., Oostkcrkpl., Brecstr,, Ne- derstr., Rottcrd. Kaai, Dam N.Z., Kortcdelft, Langedelft, Burg, Ba lans, Wagenaarstr., Hofpl., L. Noordstr., Markt, Bodcnplaats, Gortstr,, Varkcnsmarkt, Hoogitr., Nieuwe Haven, Kaden, Nieuwstr,, Kortedelft, St. Pieterstr., Giststr., Daml GOES. Gemeenteraad. De gemeenteraad zal a.s. Woensdag 'saam. 2 uur •verga deren, Aan de orde komt o.m. een voorstel tot vaststelling eener verordening op de hef fing van badhuisrechtcn, de eventueele stichting van een M.T.S. en de benoeming van een directeur-gemeentewerken. KRUININGEN. Donderdag, Vrijdag en Zater dag gaf de Gem. Zangvereen. „Crescendo" voor donateurs een uitvoering. O.l.v. den direc teur, dhr Adr. B. Holster, wer den een 4-tal nummers voor Gem.koor keurig gezongen. De sopraansoli van inej. N. Cok met pianobegeleiding van den dir. kregen een welverdiend applaus. Daarna werd op ver dienstelijke wijze „In de mist", een klucht in 3 bedrijven opge voerd. WEMELD1NGE. Voor het te Utrecht gehou den politie-examen slaagde de marechaussee B. Bras alhier. THOLEN. Benoemd tot directeur van het gasbedrijf te Putten (G.) dhr G. Foppen, directeur van de gasfabriek alhier. Deze week zullen de voor bereidende werkzaamheden voor het herstel van de Thoolsche brug aanvangen. Een schip met het noodige materiaal en een duiker zijn reeds gearriveerd. De bedoeling is, de brug in 3 Op-* andorgancj yam Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 7.34 u., on der 18.13 u. Muun op 4.33 u., onder 12.12 u. N.M. op 3 Mrt. Hoog water te Vlissingen Dinsdag 26 Februari: 9.26 u. 1.18 m., 22.19 u. 1.07 m. Jhr Mr v. d. Goes van Naters, voorzitter der Tweede Kamer fractie der S.D.A.P., heeft zich uitgesproken over de Kabinets formatie na de a.s, verkiezingen, Als Kabinetsformateurs verklaar de hij nu reeds met een gerust hart te kunnen noemen de heeren Schermerhorn en Drees, Vroeger, zegt Fr, Dagblad, koos H. M, de Koningin, als er ecu ministerie aftrad, een Kabinets formateur, en zij gaf een op dracht, in weiken geest het Kabi net moest worden gevormd. Dat is nu blijkbaar voorbij, De door den lieer Thomassen gearrangeerde politieke besprekin gen in het Kabinet van den Minister-president, in het gebouw der Tweede Kamer cn elders heb ben niet alleen geleid tot de vor ming van een nieuwe socialistische partij, maar blijkbaar tevens tot alsprakeu omtrent de Kabinets formatie. Jhr Mr v. d. Goes van Naters kon het niet langer voor zich houden. Maar toen de oude politieke verhoudingen nog niet „door broken" waren, had men meer respect voor Koningin en Grond wet en ging men H. M. de Ko ningin niet reeds vóór de verkie zingen zeggen, wie zij als Kabi netsformateur had te nemen. Kapt.-Luit.-ter-Zee Martinus stukken aan wal te zetten en, Joh. v. _d. Burgt van de Kon. indien mogelijk, ter plaatse te Marine-Reserve (K.M.R.) is door den Engelschen Koning benoemd tot Off. van de „Mi litary Devision of the Order of the British Empire". Deze on derscheiding is hem verleend wegens bijzondere diensten tij dens operaties, die geleid heb ben tot de bevrijding Van Europa. Voor den oorlog was KX.t.z. v. d. Burgt gezagvoerder bij de Mij. „Nederland". Tot - Sept. 1944 verrichtte hij in bezet ge bied ondergrondsch werk. Daar na wist hij met medeneming van belangrijke militaire gege vens naar Engeland over te steken en kwam hij daar in dienst bij de Kon. Marine- Reserve. Later werd hem het comman do toevertrouwd over een flo- tille landingsvaartuigen, die te voren dienst hadden gedaan bij Dit fonds zal den naam dragen V "*uuc" t i-w invasie in Normandie van „Dominéé de Licht-fonds' naar den naam van hem, die tot oprichting van „Kinderzorg" den stoot heeft gegeven. Dr Beekenkamp sloot daarop deze vergadering met dankgebed. Des avonds werd door de Ned. Herv. Gemeente in de Oostkerk het 40-jarig bestaan van „Kinder zorg" in een dankdienst gevierd. Voorganger was ook hier Dr Beekenkamp. Er werd voorts ge sproken door de vroegere voor zitters van „Kinderzorg", Ds Vossers en Ds Kelder, beiden thans te Leiden. Het Ned. Herv. Kerkkoor te Middelburg verleende medewer king aan dezen dienst. KRUIMELTJES Te Deventer is een Luther- tentoonstelling geopend, ter gele genheid van de 400ste herdenking van den sterfdag van den grooten hervormer. Uit Dordtmund wordt ge meld, dat nog 8 personen van de 416, die in de Monopol Grimberg-mijn door instorting levend begraven zijn, door red dingsploegen werden bevrijd. De Zweedsche regeering zal een onderzoek instellen naar de toestanden in de interneerings- kampen. Dit naar aanleiding van aanmerkingen van de zijde der Moskousche radio. De Japansche oorlogsmisda diger generaal Yamasjita is op gehangen. Attlee heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat van de muiters in Britsch-Indië slechts onvoor waardelijke overgave zal worden Ds P. J. F. van Voorst Vader satigfyoijiefc. Met KL.t.z. v. d. Burgt als commandant zijn deze vaartui gen van groot nut geweest voor de droogmaking van Walche ren. De basis der landingsvaartui gen is Vlissingen. Benoemingen. Benoemd tot admin. ambte naar 2e kL van den Rijkswa terstaat op het arrond.bureau te Arnhem, dhr Jac. v. d. Gouwe te Temeuzen. Tot schrijver le kl. van den Rijkswaterstaat op het bureau van de directie Gelderland te Arnhem, dhr Joh. v. d. Gouwe Jr., thans schrijver 2e Ikl. te Middelburg. Tot schrijver le kl. van den Rijkswaterstaat op het bureau van de Dir. Benedenrivieren te 's Gravenhage dhr J. A. C. v. d. Gouwe te Axel. MIDDELBURG. De ontvangst der dijkwerkers In het kader van de komende feesten zal het Comité „Walche ren moet droog", op Dinsdag 26 Febr., een groep dijkwerkers ontvangen op de Loskade, des n.m, om 1.30 uur en deze in muzikalen optocht met de muziekver. „Ex celsior" en de Sign.-Afd, van „Achilles" naar het Schutters hof brengen, waar hun een ge zellige middag wordt aangeboden. Op verzoek van het comité or ganiseert de Ver. „Uit het Volk, voor het Volk" dan een betuiging van 'hulde en dank namens de Middelburgers. Film en radio zul len opnamen maken, Alle stadsbewoners worden uit- gencodigd dc vlaggen uit te rrakap pc Yejcepigingan repareeren. Gekozen tot bestuurslid der Prov. afd. van den Slagershond dhr C. Slager, alhier. Bij den landbouwer B., al hier, is door de marechaussee een geweer in beslag genomen, dat onbevoegd voorhanden was. De collecte voor het Roode Kuris bij de uitreiicing van Eng. sigaretten, boter en kindervoe ding hebben resp. f 404,35, f 550 en f 397 opgebracht. Alhier is een kring Tholen opgericht van de Vakgroep „Goederenvervoer langs den weg". Voorz. is dhr P. Goede- gebuure te Tholen; secr.-pen ningm. dhr A. v. Poortvliet te Oud-Vbssemeer. ST.-ANNALAND. Ouderavond. Vrijdag werd in de bijz. schbol alhier de jaarlijksche Ouder avond gehouden. Geopend werd met het zingen van PJ. 68:10 en gebed door den voorz., dhr J. Th. Kurvink, die vervolgens het woord gaf aan het H, d. S dhr Kalle. Deze wees op hel voorrecht, weer behouden thuis te mogen zijn na evacuatie en ballingschap. Het aantal leer lingen bedraagt thans 196. Door Mej. Hendrikse is moeilijk werk verricht, waarvoor spr. zijn dank betuigde. Ook aan dhr Koetsdijk, die tijdens de eva cuatie werkzaam was aan een „noodschool" te N.-Vossemeer. De leerkrachten Mej. Rieze- bosch, dhr Lindhout en dhr Slager zijn naar riders vertrok ken. Als nieuwe leerkracht kwam dhr C, van Winkelen en tijd. dhr N. de Korte, Vervolgens gaf mej. Hendrik- se les aan de kinderen van de lste jclas. Na het zingen van Ps. 1035 hield dhr C. v. Winkelen een referaat over „Het gezin in de branding". Een korte pauze volgde waar op dhr Kalle sprak over: „En nu". Spr. is meer dan ooit van meening, dat er tegen vervlak king gestreden moet worden, dat ook voor de< jeugd de rich ting bepaald moet worden op grond van Gods Woord. Dhr P. Quist sloot den avond. M.i.v. 1 Maart benoemd tot agent van politie te Rotter dam dhr L. v. d. Klooster, alhier. BROUWERSHAVEN. De A.R. Kiesvereen. verga derde Vrijdag. De groslijst voor de Candidas'stelling der steld. Vervolgens werd besloten de min. contr. op f 1,25 te stel len. Daarna behandelde Ds J. Meester het onderwerp„De Nederlandsche Volksbeweging". Breedvoerig stond Spr. stil bij den achtergrond van de N.V.B die wel geen pol. partij wil zijn, maar toch merkwaardig veel aan politiek heeft gedaan. Aan de geboorte van de „Partij van den Arbeid" is de N.V.B. niet vreemd. Op eminente wijze heeft reeds Gr. van Prinsterer aangetoond, hoe elke partij formatie, die niet tot positieve basis heeft het Evangelie van Jezus Christus, in diepsten zin stoelt op de wereldbedervende wortel van den autonomen mensch. Hoe goed men het ook moge bedoelen, de werke lijkheid is, dat men uitgaat van het beginsel der revolutie. Voor een Christen is dit onaanvaard baar. OUWERKERK. Dezer dagen sloeg het paard van den molenaar K. op hol. Het dier rende al slingerend over den weg en ging met zijn kop.door de ruit van de woning van*A. B. Dit veroorzaakte wat schade en groote consternatie. Enkele huizen verder kwam het paard tot stilstand. De collecte voor het Roode Kruis, gehouden tijdens de ver strekking van de Deensche bo ter, heeft f 64 opgebracht. Tot secr. van het Roode Kruis, afd. Duiveland, is be noemd ds Joh. J. Brijker te Ouwerkerk. Besloten is, in de noodkerk het groote kerkorgel, dat in ongeschonden staat uit de oude kerk gehaald is, te laten mon- teeren. IN MAART WEER BOTER. Met ingang van 3 Maart zal voorloopig tot nader aankondi ging behalve aan kinderen van 0 t.m. 4 jaar, ook aan oudere personen wederom boter wor den verstrekt. De eerste groep behoudt haar normale rantsoen van 250 gr. per 14 dagen, de overigen krijgen in dezelfde pe riode de 125 gr. toegewezen. Eveneens van 3 Maart af zul len veehoudeis-melkleveranciers op hun bonnen van margarine boter ontvangen. Op bonnen van vet krijgen veehquders- melkleveranciers uitsluitend vet. Laatste berichten. H. M. de Koningin naar Amsterdam. II. M. de Koningin zal in ver band met de herdenking van den 2öen Febr. 1941, Dinsdag a.s. 'n bezoek aan Amsterdam brengen, teneinde bjj de plechtigheid op 't Waterlooplein aanwezig te zijn. VOORSCHOTTEN VOOR GEDUPEERDEN IN DEN LANDBOUW. De rijksdienst voor Land- bouwherstel heeft alle voor bereidingen getroffen om in de periode van drie maan den, aanvangende 22 Jan., aan alle gedupeerden een aanzienlijk voorschot te ver- leenen op de nader definitief vast te stellen rijksbijdrage. Hot Ministerie van Financiën heeft goedgekeurd, dat in vrjj gold wordt uitbetaald maximum 1' 10.000 per gedupeerde, mot dien verstande, dat dit bedrag wordt verminderd mot liet bedrag der eventueel reeds gedeblokkeer de tegoeden tot een maximum van f5000. Sjahrir en Van Mook broederlijk bijeen. Sjahrir en Van Mook hebben naast elkaar gezeten op eon feestelijke receptie, welke Sir Archibald Olark Kerr gisteren Staien yyerd samenga:, hauft gegtvan.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1