Wat Goering van Nederland verwachtte NACHT OVER INDIË. onzer Letteren. Oe slag op de Javazee en wat er aan voorafging. Brieven uit 12 Indonesië „Het interesseert mij heelemaal niet, dat het volk honger zal lijden Niets anders dan een natie van verraders. li. Be vorige utelc memoreer den we hos Jap,.u ais een rem- aehiios poü.fo zijn armen «&Sd» vader MMr hst Zuiden uitstrekte. Het begon met Pearl Harbour, daarna werd Singa pore door het worgende mon ster omsloten en vervolgens schoot het zich ook over den Indischen archipel. Als een olievlek.... De eerste landingen kwamen op Engelsch gebied, a.L in Britsch N .-Borneo. Terwijl vooral de Nederlandsche onder zeebooten heftig tegenstand bo den, drongen de Japanners ver der op. Op 10 Jan. landden zij op Tarakan, het kleine Neder- landsch olie-eiland aan de Oost kust van Borneo, op 11 Jan. op Celebes (Minahassa), en kort daarna ook op het vasteland van Ned. Borneo. Met verras sende snelheid wisten zij op de veroverde gebieden vliegvel den aan te leggen en profiteer den van hun overmacht in d: lucht. Zij konden nu reeds Java bombardeeren en de luchtvev- kenning van de onderzeebooten afdringen. Uit een en ander bleek, dat zij ook niet voorne mens waren zich te laten op houden door den feilen Ameri- kaanschen tegenstand op de Philippijnen (Corregidorl). Zij ontscheepten daar voldoende troepen om met de „verzets- haarden" af te rekenen en drongen voort in den Indischen archipel. Behalve tusschen Bor neo en Celebes kwamen zij ook via de Molukken beoosten Ce lebes en langs de Noordkust van Nieuw-Guinea opzetten. Dé geallieerde tactiek was en bleeftijd winnen. 1'oen op 20 Jan. verkennings vliegtuigen wisten te melden, dat zich groote Japansche con- vooien concentreerden in straat Makassar, kwamen voor het eerst na de onfortuinlijke expe ditie van de groote Britsche slagschepen, geallieerde opper vlakteschepen in den aanval. Een divisie van vier kleine Amerikaansche jagers van ver ouderd type, doch met een for midabele torpedo-bewapening z.g. fourstackers sloop in den nacht, onder den wal van Celebes, straat Makassar bin nen, wist de vijandelijke jager- bescherming te misleiden en drie raids dwars door het con- vooi te maken, waarbij zij veel schade en groote verwarring aanrichtten. Daarna ontkwa men zij vrijwel ongedeerd. Het was evenwel niet te voorko men, dat Borneo en Celebes in Japansche handen vielen. Op 1 Fe-br. werd een zg. Striking Force samengesteld, ter voorziening in de behoefte aan een operatief zeegaand es kader. Dit eskader bestond uit Nederlandsche, Amerikaansche, Britsche en Australische oor logsschepen en het was stellig een eer en een erkenning van het hooge peil onzer maritieme ontwikkeling, dat aan een Ne- derl. vlag-officier, den Schout bij Nacht K. W. F. M. Door- man, het bevel van deze Stri king Force opgedragen werd. De eerste dagen van het be staan van deze vloot waren niet fortuinlijk. De Japanners kregen er de lucht van en vie len het eskader ten N. van Bali met 50 bommenwerpers aan. De Amerikaansche kruisers „Houston" en „Marblehead' werden buiten gevecht gesteld. Op 13 Febr. landden de Ja panners op Banka. Op denzelf den dag voerden zij een groot- scheepsche luchtlandingsactie uit OP Sumatra, kennelijk met de bedoeling de olie-installaties bij Falcmbang onbeschadigd in handen te krijgen, De troepen van het Kon, Ned. Indisch le ger wisten echter na verbeten strijd volledig met deze Japan sche parachutisten af te reke nen. Op 14 Febr. werd vice- admiraal Hart naar Washing ton teruggeroepen. Het opper bevel over de geall. zeestrijd krachten ging nu over op den Nederl. Commandant, vice-ad- miraal C. E. L. H e 1 f r i c h. Nog een dag later volgde de ca pitulatie van Singapore. Een der twee hoeksteenen van den Indischen archipel was ons daarmee ontvallen; het ging nu nog slechts om het behoud van Java. Tijd winnen, tijd win nen. dit bleef het parool. Onder een regen van bommen. De bedreiging van Sumatra was door de landingen op Ban ka zoo ernstig geworden, dat de Striking Force opnieuw in actie diende te komen. Het lag in de bedoeling, een raid te onder nemen van uit straat boenda, tusscnen banna en Bilhton oin de Noord en door straat banna terug, waardij zooveel mogeiijn Japansche transportschepen tot /'nnen moesten worden ge- __jcht. bcnout Dij Nacht Door. man had toen de besctnnkmg over 5 kruisers: „De Kuyter „Java „Tromp „Exeter en „Hobart' en iO torpedobootja- gers. De raid werd uitgevoerd op 14 en 15 Febr. Bij het varen op volle kracht door de nauwe zee straten in de nachtelijke duis ternis stiet de torpedobootja- ger „Van Ghent" op een rif. Het schip ging verloren; de be manning werd overgenomen door de „Banckert", doch deze raakte daardoor het verband met het eskader kwijt. De aan stormende Striking Force zeif werd bij Billiton door de Ja pansche luchtverkenning ont dekt. Reeds om 9 uur s mor gens kwamen de eerste Japan sche bommenwerpers aanzet ten. Van dit tijdstip af werden de eenheden van het eskader onophoudelijk gebombardeerd. Toch werd de tocht onder den constanten bommenregen voort gezet. Zig-zag varend om de vallende bommen te ontwijken, raakte het eskader evenwel uit zijn verband en het werd ten slotte duidelijk, dat de Striking Force onder deze omstandig heden geen ontmoeting met nu meriek sterkere zeestrijdkrach ten kon riskeeren. Om 1 uur in den middag besloot de Schout bij Nacht terug te keeren. De bommenregen hield aan tot het invallen van de duisternis en het mag wel een wonder hee- ten, dat geen enkel schip hier bij eenige schade heeft opge- loopen. Men ontveinsde zich niet, dat de raid als mislukt beschouwd moest worden als gevolg van de vijandelijke overmacht in de lucht. De invasie op Sumatra kon dan ook niet worden ge keerd. Op 16, 17, 18, 19 en 80 Februari bezetten de Japan ners Z.-Sumatra met inbegrip van de kust langs straat Soen- da. In diezelfde dagen leed de Kon. Marine twee niet onbe langrijke verliezen; de torpedo- bootjager „Van Nes" ging bij een luchtaanval verloren, het oude kustverdedigingsschip „Soerabaja" (de ex-„Zeven Provinciën") ging op dezelfde wijze in de haven van Soera baja ten onder. melig wa», wordt na een regen bui modderig, terwijl hij bij droogte een harde korst vormt. Dit is een schadelijke nawer king van het natrium uit het zt ut, dat in den gTond is ach tprgehleven, waarrkw dc groei van de -rewasten zeer belem merd wordt. Gelukkig U er een middel om het herstel van de goede struc tuur van den grond te bevorde ren, n.t. gips. Het calcium uit het gips drijfu het natrium uit den grond, neemt de plaats van het natrium in en herstelt daar door de oude structuur. De Rijksdienst voor Land- bouwherstel kocht reeds eenige honderdduizenden tonnen gips aan, die over de door inundatie getroffen gebieden werden ver deeld. De aankoop van 40.000 ton, thans verricht, is opnieuw een welkome aanvulling in de behoefte. 0e verdwenen M.Q.auto's. Diepgaand onderzoek dringend noodig. Aan de „Autokampioen" van 16 Febr. 1946 is het volgende ont leend: „Van officieele zijde is er he laas nog niets vernomen over de „weg-georganiseerde" 5400 M.G.- auto's, waarvoor uit den aard der zaak groote belangstelling in den lande bestaat. Wij meenen te we ten, dat er een nauwkeurig onder- troffen in verren staat vanont- zoek zal worden ingesteld, wat de j binding. Uit hetgeen ik in mijn vorige brieven reeds vertelde, is al ge bleken, hoe wy hulp kijegcn vaa een Indonesiscben zieken verpleger, die geheel belange loos voor ons op de bres stond. Hij was gelukkig niet de ccnlge. Wij hebben ongeveer kunnen te weten komen, dat zeker 90 pet. van de koelies onze partij kozen en hunkerden naar een tijd als voor den oorlog. Deze stakkers verkeerden in nog grooter ellende dan wij. De Jap trok zich van deze men- schen weinig aan en mishan delde hen of het dieren waren. Als men de verhalen hoort uit den mond van deze koelies en ik heb er vele gesproken, af komstig uit Malang, Kediri en andere palatsen op Java dan gaat er een huivering van af grijzen door je heen. Honder den van deze menschen zijn le vend begraven, soms met hun hoofd boven den grond. Ook kwam het herhaaldelijk voor, dat de langs den spoorlijn ge storvenen bleven liggen, totdat de een of andere groep wer kers het lijk vonden en be groeven. Wij zijn in verlaten koeliekampen geweest waar meerdere lijken werden aange moeite dan ook dubbel en dwars waard is. Inmiddels zond een geneesheer in Zeeland ons het navolgende in gezonden stuk: „Naar aanleiding van het Auto kampioen-bericht over de verdwe nen 5400 M.G.-auto's deel ik u het volgende uit eigen ervaring mede. Deze auto's worden gedeel telijk zwart verkocht, gedeeltelijk door gedemobiliseerde M.G.-amb- tenaren „privé" mee naar huis ge nomen, In een garage hier in de buurt komen de auto's binnen (kennelijk militair geschilderd, sommige met de bewuste ster er op), worden dan haastiglijk over gespoten en na revisie verkocht. Mij werd er een te koop aan geboden voor f 4000.Ik wei gerde dit aanbod, hoewel ik als arts dringend gebrek heb aan een auto. Het gevolg is. dat ik als gemeen tegeneesheer op de meest primi tieve wijze rondtol in een auto, waarvan de le versnelling o.a. defect is, de frictie niet goed werkt en de electrische installatie niet in orde is. Onderdeelen zijn niet te krijgen. In dezelfde ge meente brengen drie bakkers brood bij de klanten in nieuw ge spoten auto's en een hooge func- tionnaris heeft een dito auto in zijn garage totaal laten demonteeren uit angst, dat de wagen gevorderd zal worden. Verder commentaar is overbodig 1" Hoe het Westiand geteisterd werd. Goede verwachtingen voor den a.s. zomer. In Augustus 194^ werden een 36-tal tuinders in de omgeving van Hoek van Holland opge schrikt door de mededeeling, dat zij hun bedrijf moesten ontruimen. In Nov. van hetzelf de jaar werd dit aantal uitge breid met 340 tuinders uit de buurt der gemeenten 's Graven- zande en Naaldwijk. Dat dit geen kleinigheid was blijkt wel uit de cijfers. De strook bij Hoek van Holand, die ontruimd moest worden besloeg een op pervlakte van 60 H.A.die bij 's GravenhageNaaldwijk 666 H.A. Vele kassen moesten worden afgebroken, doch het materiaal, dat hierdoor vrij kwam werd nooit ingeleverd. Dit is thans een groot voordeel, daar de kassen nu weer opgezet kunnen worden. Hoewel door de evacuatie niets verloren is gegaan, is er toch heel wat vernietigd door bombardementen, beschietin gen enz. Bovendien is in den oorlog in het geheel geen glas aangevoerd, zoodat ook de noodzakelijke vernieuwingen niet konden worden uitgevoerd, want odk door storm, regen en andere weersinvloeden is schade ontstaan. Een andere moeilijkheid is, dat de gronden uitgeput raken door den roofbouw, welke is toegepast en dat men de ziek ten niet voldoende heeft kun nen bestrijden. Dit gebeurde door het verhitten van den grond met stoom. Hiervoor heeft men kolen noodig, die in de beide laatste winters niet verstrekt werden. Toch ziet het er, wat betreft de groentenvoorziening, voor den zomer niet slecht uit. Alles zal wel later zijn dan anders, doch na 1 April kan er flink wat verwacht worden. Gips voor geïnundeerde gebieden. Belangrijke hoeveelheid aangekocht. Ir J. Sevenster, directeur van den Rijksdienst voor Land- bouwherstel, heeft een bezoek aan Parijs gebracht voor den aankoop van gips en slaagde er in een partij van 40.000 ton van uitstekende hoedanigheid te koopen tegen zeer redelijken prijs. Bij inundatie met zout wa ter, is de grond direct na het droogvallen zoo doortrokken met zout, dat iedere planten groei onmogelijk is. Na een natte periode en in ieder geval na een winter, is het meeste zout uit den bodem weggespoeld. Vele niet zeer zoutgevoelige gewassen, zooals klaver, gerst en bieten kunnen dan weer groeien. Dan begint echter een ander verschijnsel op te treden. De grond, die v ór en ook direct na de inundatie zoo mooi krui- 0e tuinbouw In West-Brabant. De roem van Bergen op Zoom De groenten- en fruitteelt in en rond Bergen op Zoom is van niet geringe beteekenis. Vooral de Bergsche asperges hebben een uitstekende reputa tie. Men spreekt van de „Toem van Bergen op Zoom". De glascultuur, die een hpoge vlucht heeft genomen, is sterk gereduceerd door de vernielin- 5.0U0.000 Indonesiërs zijn zoo in Indië tijdens de Japansche bezetting door ondervoeding en verwaarloozing gestorven. Wij Europeanen waren eveneens ten doode opgeschreven. De vrouwen en kinderen op Java waren b.v., blijkens gevonden documenten, bestemd om uit eindelijk naar Borneo te wor den opgezonden voor een of ander luguber karwei. Wij met het intrekken van de bij- TT., J e 1 rondere tuinbouwteelt-vergun- OChatkaiïier TRIBUNAAL TE GOES. Zitting van 21 Febr. 1945. De iktdiv landbouwer K"o r - nelia van Koeve rin g c uit Waarde werd in 1941 lid der N.S.B., was W.A.- man, lid N.V.D. en Landwacht, terwijl hij «et „VoV" colpor teerde. Verd. zei, dat hij nooit goed begrepen heeft wat hij als Landwachter moest doen. Hij begreep nu ten voile, dat hij door lid te worden der genoem de organisaties verkeerd heeft gedaan. Mr Dirven wees er op, dat bekl. slachtoffer was van de depressie in den landbouw in de jaren na 1930. Hij dacht, dat de landbouwpolitiek van de N.S.B. uitkomst zou brengen. Als Landwachter wilde, hij niet meewerken aan het opsporen van onderduikers en radio's. Het gevraagde ontslag werd hem geweigerd. De dagvaarding tegen Ja cob Pauwe, distributie ambtenaar te Kruiningen, ver meldde, dat deze in 1943 symp. lid werd der N.S.B., lid van den N.V.D. was en „VoVa" bezorg de. Voorts dat hij te Middel burg dienst deed bij den anti- sabotagedienst. Deze zaak was wel een zeer tragische. Het bleek, dat P. lid was geworden om niet naar Duitschiand te moeten en dan zijn vrouw, die zenuwpatiënte is, alleen met de kinderen te moeten achterlaten. De vrouw, die ook gehoord werd, zei, zich niet tegen het lid worden van haar man te hebben verzet. Mr Kuipers wees er op, dat het thuis blijven van P. drin gend noodig was. Het is zeker verkeerd van hem geweest bij IV. Adriaan Valerius (II.) Singt Gode lof en danck, Zeelan- Valerius geeft in zijn Gedenck- [dersl en dees deucht clank, waarover wij de vorige tl aerdsche leven lanck Ter eeren week schreven, een overzicht i [Gods geheugt, van wat op politiek en militairSyt vrolytk t' saetn en u yerblyt In '1 Heerea nacm dat ghy syt [quyt Het Spaensch gebroet met hares [trotsen moet Valerius aanvaardt al wat het leven geeft als uit Gods hand; in blijde en droeve dagen weet hij zich onder Gods 'hoede veilig en welbewaard, Alst dickwils binnenshuys al [vreucht is tuier ons wenschen, Staat droefheyt voor de deur, ver- [teerend' onse jeucht, Doch God stiert alle ding ten [besten voor ons menschen, Hy slaet en Hy geneest, naer [droefheyt komt de vreucht. Elck ding heeft synen tyd, nu [geeft de Heer zyn segen, Dan straft Hy wederom, en vor- [dert soo syn eer, Na harde vorst en droogt ver- [leent Hy weder regen. Het liefste kind word meest be- socht van God den Heer. De toon van den Gedenck- ctanck is kenmerkend voor den geest van de zeventiende-eeuwers. Vroomheid, Godsvertrouwen en gebied van het begin van den tachtigjarigen oorlog tot 1625 In ons land is voorgevallen. Duide lijk komt de haat van den Neder lander tegen den overweldiger en onderdrukker van zijn land naar voren. De lezers worden opge wekt tot meerdere eendrachtig heid tegen den vijand in 1621 was de strijd weer opgelaaid na een onderbreking van twaalf jaar opdat de Spanjaarden uit het zoo diep verdrukte vaderland zul len worden verdreven. Zijn verhaal breekt den schrij ver telkens af om in een aantal liederen uiting te geven aan wat er leefde onder zijn volk. Het zijn meerendeels echte geuzenlie deren, die spreken van verzet te gen den onderdrukker, die smalen op diens nederlagen en getuigen van 't geloof om, met Gods hulp de overwinning te behalen. Grondtrek is zijn onwrikbaar Godsvertrouwen; van Hem im mers zijn de overwinningen. „Laet sang en spel, tambour en fluyt, Nu klincken tot Gods eer" jubelt hij na de inneming van Den Briel door de Watergeuzen. De Zeeuwsche steden gorden zich aaneen en bieden met goed een ontembare vrijheidszin hielpen gevolg het hoofd aan de legioenen ons land grootmaken en het is van Alva. Zij hooren zichtoe- deze les, die dit werk ook nog krijgsgevangenen op Sumatra, den anti-sabotagedienst te zouden geconcentreerd worden in het gebied waar de geallieer den landingspogingen zouden doen, om vervolgens tot dek king te dienen van de Jappen. Als ik nu vertel, dat de invasie op Sumatra 14 dagen na de ca pitulatie van Japan zou hebben plaats gevonden, dan kunnen je wel begrijpen, dat wij op den rand van het graf hebben ge staan. Nu schrijf ik hier alleen nog maar over datgene, wat ik in mijn naaste omgeving heb meegemaakt. Wat er in de ove rige buitengewesten en in an dere door den Jap bezette ge bieden met onze krijgsgevange nen is uitgehaald, tart even eens alle beschrijving. Van Borneo is mij b.v. bekend, dat ze daar z.g. „doodenmarschen" moesten maken, dagenlange marschen in geaccidenteerd ter rein, waarbij ongeveer 1800 mannen het leven lieten. In Thailand (Siam) stierven dui zenden bij het aanleggen van een spoorlijn. In Birma even eens. En op Flores en Ambon bij den aanleg van vliegvelden al niet anders. inundaties; naar schatting be draagt de verwoesting 70 pet. Het aantal geveilde groenten- en fruitproducten bereikte in 1945 een hoogtepunt met een bedrag van 22)4 millioen. Voor 1946 zijn de verwachtingen heel gen van de V I's, tankvallen en wat geringer, mede in verband teerde voor W.H.N, gaan. Hij is er weggegaan en kwam toen bij dén distributie- dienst, wat zijn loon deed dalen van f 48 op f 28. Maar hij wilde zijn vrouw 's nachts niet lan ger alleen laten. Hij heeft ge weigerd bij de Landwacht te gaan, waarop Jan Dekker hem voor laffaard uitschold. Spr. vraagt de 14 mnd. interneering als voldoende straf te willen be schouwen. Tegen den koopman Jan L e ij s uit Goes luidde de be schuldiging, dat hij in 1940 N.S.B.er is geworden en in 1942 lid van den Volksdienst. Besch, ontkent lid te zijn ge weest en ooit contributie te hebben betaald. Wel heeft hij onder dwang van Rosier enkele keeren iets gegeven voor de partij I De voorz. merkte daar op op, dat verd. had moeten zeggen, dat hij niets met de N.S.B. te doen wilde hebben. De vrouw van L. zei er niets zmgen: Gae voort o Zeeuw I gae voort [niet licht weest als de winden; Maer hout malcand'ren trouw, [ghy suit noch wel bevinden, Hoe dat Gods cracht, in nood, [wanneermer minst op denct, De goede luyden helpt, de Godde- [loose krenckt. voor onzen tijd ten volle actueel doet zijn. De tijd, dien wij thans beleven, vertoont verschillende trekken van overeenkomst met de roerige dagen van onzen vrijheidsstrijd tegen Spanje. Bilderdijk heeft te recht gezegd: in 't verleden ligt het heden, en wij moeten dan ook trachten ons voordeel te doen Com syt ghy 't instrument, waer met den weg, dien Valerius ons [door de God van boven, wijst. Hij wekt op tot gemeen- Syn volck verlossen wil, dat nu schapszin, liefde tot den geboor- [so leyt verschoven (in ellende)tegrond en bovenal tot Godsver- Maer syt eendrachtich tochwant trouwen als pijlers van een hecht [dat is al u macht; en welgefundeerd staatsleven. Daer eendracht niet en is, daer Mogen wij de blijvende waarde [is oock geene kracht. hiervan verstaan en zeggen wij En wanneer de Spanjaarden het den Ye€rsol,en notaris, ook Zeeland 'hebben ontruimd zingt m na: T, r. TT O Neerland 1 so ghy maer en hout Prijst God, ons aller Heer, Die Op God den Heer altydt, tv Y ^eyr verdroogt, 1 U pylen vast gebonden hout, ie daer tot syner eer, Het water End' t' saem eendrachtig syt [weer verhoogt, So kan u Duyvel, Hel, noch Doot, End leyden doet, na synen Niet krencken noch vertreen, [wensch door Ebb en vloet, Al waer oock Spanjen noch so Dat menich mensch, van sulcken I [groot [daer meer als verwondert staet. 1 Ja 's werelts machten een. S. bekent alles wat hem ten laste is gelegd. Vroeger was hij palingvisscher geweest. In 1943 dacht hij er beter van te wor- iuuw vau j_«. zei uicia j r.. .y- -- van te hebben geweten, dat x? ,N'f'B\ ^"d' haar man N.S.B.er was. Ag5yPt hy Yel' dat h« dlt Mr Kuipers schetste ook de- ""i™ "2°2e" doen- zen man als een zenuwpatiënt, 1 Adriaanse zei, dat die zich door Rosier heeft la ten overhalen. Tegen Marinus Schip per, ambten, bij de binnenvis- scherij te Nisse, luidde de dag vaarding, dat hij in 1943 symp. lid der beweging werd, lid van N.V.D. en Landstand was en ook boerenleider, organisator en administrateur van de afd. Visscherij, terwijl hij eollee- Een speciale verslaggever van het A.N.P. seint uit Neurenberg: Nadat de documenten van Woensdag door den Russ. aankla ger zijn voorgelezen zal Seyss Inquart moeilijk nog langer kun nen volhouden, dat hij het goed meende met het Nederlandsche volk. Hij was namelijk tegenwoordig op de bijeenkomst der Rijkscom missarissen in Berlijn, waar Goe ring onverbloemd zeide, wat Duitschiand in de bezette ge bieden moest nastreven. De bijeenkomst, waarvan de Russen een stenografisch verslag hebben gevonden, vond plaats 6 Aug. 1942 en Goering maakte toen aan de Duitsche machtheb bers over Europa duidelijk, dat hij van hen grootere exporten naar het Duitsche rijk verwachtte. „Weet, zeide hij, dat gij niet zijt uitgezonden om te werken voor het belang van aan u toevertrouwde volken, maar om het uiterste uit hen te halen ten bate van Duitsch iand. De bezorgdheid voor vreemde volken moet eens en vooral ophouden. Ik zal u zeggen, welke leveringen ik verwacht en het interes seert mij heelemaal niet, wanneer gij tegenwerpt, dat het volk, dat u is toever trouwd, honger zal lijden." Seyss was de allereerste, tot wien Goering zich met de volgen de woorden in de bijeenkomst land. Het zou veel meer groen ten naar het getroffen gebied kunnen sturen dan tot nu toe. Wat de Nederlanders ervan den ken is voor mij om het even. Het zou nog niet zoo'n kwaad idee Nederland, die slechts in naam voor de bewapening werkten, nog extra voedsel voor arbeiders kreegen: „Ik zal hen wat oude kozakken- zadels sturen, de Russen hebben die ook gegeten". deze onontwikkelde man het slachtoffer is geworden van de omstandigheden. Hij is over tuigd, dat S. zelf niet weet, wat een organisator of administra teur is. De zaak tegen R o 1 i n a M. W i c h e r sW ierdimi uit Oostkapelle werd voor on- bepaalden tijd uitgesteld. Provindenieuws. Seyss maakte tijdens de bijeen komst maar een enkele opmer king. Hij wierp namelijk iets tus- schenbeide, toen Goering opsomde wat bij van ons land eischte, doch het stenogram vermeld niet, wat zijn, als de weerstandskracht van j hij zeide. het Nederlandsche volk ernstig j In dezelfde bijeenkomst liet werd verzwakt, want van ons Goering blijken, dat hij zelfs Ne- standpunt uit beschouwd zijn zij derlanders, die als vrijwilligers niets anders dan een natie van aan den Duitschen kant vochten, verraders. 'niet vertrouwde. Tegelijk sprak WALCHEREN MOET DROOG. Op veler verzoek heeft het comité „Walcheren moet Droog" besloten ter gelegen heid van de definitieve dichting der Walchersche dijken in het gebouw van het Zeeuwsch Ge nootschappen der Wetenschap pen, Wagenaarstraat, Middel burg, een receptie te organisee- ren om de gelegenheid open te stellen de leiding, van den Rijkswaterstaat en de M.U.Z. te complimenteeren met het re sultaat van den strijd om Wal cheren, waarin beide bedoelde instanties zoo'n groot aandeel gehad hebben. Deze receptie zal waarschijnlijk gehouden worden op 27 Febr. van 11 12 uur. kunnen blijven werken. Het is mij om het even, of de Nederlan ders Germanen zijn of niet. Als zij het zijn, dan zijn zij er slechts des te meer stijfkoppen om en in het verleden hebben grootere per- - - sonen reeds gedemonstreerd hoe "c^ e- „Zware luchtaanvallen Germaansche stijfkoppen moeten hebben de bevolking van het worden behandeld." Ruhrgebied ernstig doen lijden. Op zichzelf kan ik hen dat niet i hij daarbij openlijk over duistere kwalijk nemen, want zelf zou Ik methoden, door de Duitschers toe- in hun plaats niet anders doen. gepast bij het recruteeren van Maar het is niet onze taak een deze vrijwilligers, volk te voeden, dat ons vijandig Toen Reichskommissar Lohse gezind is. Als dit volk zoo zwak I van de Baltische landen om meer is, dat het niet langer de hand soldaten vroeg, stelde Goering tegen ons kan opheffen, dan is dat j voor, daarvoor in Nederland twee ruimte. Het zal reeds ccu des te beter, tenminste voorzoover j regimenten bijeen te brengen, groote prestatie zijn wanneer wij het niet noodig hebben voor „De Partisanen zien toch geen dit probleem voor de'meer dan arbeid. j onderscheid tusschen Duitschers 3000 arbeiders wordt opgelost. De eenige menschen, voor wie J en Nederlanders, zij schieten wel I Het staat overigens reeds ik in het bezette gebied bezorgd op Nederlanders en die zullen vast) dat op den officieelen ben, zijn zij, die werken voor de 1 wel terugschieten om hun hachje dag, dus Dinsdags, film en ra- bewapening en voeding. Zij moe- te redden, hoe onbetrouwbaar ze dio vertegenwoordigd zullen ten juist genoeg krijgen om te ook zijn zijn om opnamen te maken. Wij maken er onze lezers ook nog eens op attent, dat er voor de feestelijkheden voor de arbeiders, die aan de dijken hebben gewerkt, veel geld noodig is. Toont uw dankbaarheid. Stort een be drag op gironr 272641, ten name van L. A. van Westen, Dam 32 te Middelburg. Het is helaas niet mogelijk bij de komende festiviteiten ook de dames uit te noodigen, dit i.v.m. vervoers- en plaats een Voor de- poorten van het Ruhr gebied ligt het weelderige Hol- Goering protesteerde tegen het feit, dat de fabrieken in Ziedaar hoe de Duitsche heer- schers in werkelijkheid dachten J Ned. Bijbelgenootschap, over de twijfelachtige elementen Volgende week worden op in de Nederlandache samenleving, verschillende plaatsen op Z.- die zij konden recruteeren. Beveland door het N.B.G. In- Seyss Inquart hoorde alles aan dië-avotiden georganiseerd. Dhr zonder zich zelfs in het gesprek D. J. Covmou spreekt op deze te mengen en kwam terug naar bijeenkomst namens het hoofd Nederland om zijn „vrijwilligers- bestuur over: „Het groote of- legioenen" wat wijs te maken óver fensief". Voorts worden licht- idealisme en strijd tegen de bar- beelden vertoond. Men zie de baren van het Oosten, adv. in dit nr. Z.V.U. De uitgestelde lezing van den B.B.C.-reporter Joseph Mac Leod over „Soviet-Theatre" en „Broad casting in Wartime" zal thans plaats vinden op 26 Febr. in de Luthersche Kerk te Middelburg. Men zie verder de advertentie in dit blad. Apotheken. Van 23 Febr. t.m. 1 Maart zijn voor avond- en nachtrecep ten geopend: Te Vlissingen: fa. v. Ockenburg, St. Jacobstraat; te Middelburg: fa. v. d. Garde; te Goes: Goessche Apotheek. Loonbelasting. De Insp. der Belastingen te Middelburg vestigt er de aandacht op, dat vele werkgevers er blijk baar nog niet van op de hoogte zijn, dat sinds 1 Jan. 1946 de loonbelasting niet meer p, m., maar p. kwartaal moet worden af gedragen, d.w.z. 4 maal per jaar, al. vóór 10 Apr., 10 Juli, 10 Oct. en 10 Jan, Ook de z.g. negatieve loonbe- lastingaangifte zende men in 't vervolg slechts 4 maal p. jaar in. Spijbelen en de gevolgen ervan. De Ambt. van het Openb. Mi nisterie te Middelburg veroor deelde A.O. te Wemeldinge en M. M. te Kapelle ieder tot f 50. boete of 25 dagen hechtenis, we gens het verzuimen der school door hun kinderen. VLISSINGEN. Woensdagavond kwam de afd. Vlissingen van de Ned. Ver. van Ghr. Kantoor, en Handelsbedien den in jaarvergadering bijeen. Bij de -bestuursverkiezing werden 'her kozen dhrn J. P, Ventevogel, voorz., L. Dekker en mej. C. Schmidt. In de vac. P. v. d. Hof werd gekozen dhr C. C. Kamer mans. Medegedeeld werd, dat in samenwerking met de R.K. een Bureau voor rechtskundig Advies is ingesteld. Eiken len en 3en Donderdag van de maand kun nen de leden van de Chr. en R.K. Vakbeweging hier kosteloos ad vies krijgen in het R.K. Vereen.- gebouw aan de Beursstraat. Be sloten werd voorts het jeugdwerk in samenwerking met den Chr. Besturenbond aan te vattea Dhr J. P. Ventevogel sprak over „Be drijfsorganisatie", en besprak daarbij de houding der Chr. en Moderne Vakbeweging, de be drijf sraden van werkgevers en werknemers en stond stil bij het betreffend voorontwerp van wet van Min. Vos. "5ROOTE DIEFSTAL BIJ DE M.U.Z. Donderdagnacht om ruim 3.15 uur. ontdekte een nacht waker van de M.U.Z., dat in gebroken was in het kantoor

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 2