Wcrfchwc*tS SM! SfUct Nog weinig nieuws uit Indonesië. ie. Minister Vos naar Amerika. DE BILT ZEGT» Befitesden tte (uitte. Minister Drees over sociale vraagstukken. Beruchte Nederlandsche S.S.ers gearresteerd. Walcheren opnieuw aan de zee ontrukt Hier werd wat groots verricht! Muiterij in Britsch-Indië. Ongeregeldheden en demon straties te Bombay en Madras. Onrust in Egypte. Mecmtetette pacadfe Laatste berichten. Sneeuw of regen. Meest zwaar bewolkt met nu en dan sneeuw of regen. Krimpende en toenemende wind. Weinig verandering in temperatuur. ZEEUWSCH DAGBLAD 1e JAARGANG No. 273 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Abonn.prijs ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. "438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingon, Middelburg en Terneuzon. Zaterdag 23 Februari 1946 Advertentieprijs 12% cent por m.m. Zeer terecht is indertijd de opmerking gemaakt, dat de groote vergissing, die velen maken, hierin bestaat, dat zij niet meer het onderscheid zien tusschen beginselen en feiten. Men vergeet, dat het beginsel voorrang heeft op het feit, en dat slechts wie daaraan vast houdt, ook verkeerde feiten weer in 't reine kan brengon. De waarschuwing die in deze woorden ligt, is zeker waard ter harte te worden genomen. Door uit het oog te verliezen, dat het beginsel voorrang heeft boven het feit zijn vroeger en ook nu nog wel duizen den verzeild geraakt in het so cialistische vaarwater. Zij hadden dan wel oog voor de vaak niet onjuiste critiek, die van bepaalde zijde op ver keerde toestanden en1 verhou dingen werd uitgeoefend, maar zij hielden geen rekening met de beginselen waardoor de so ciaal-democratie gedreven werd, met het gevolg, dat zij ten slotte het spoor kwijt raakten. Hetzelfde verschijnsel hebben we ook in anderen vorm kun nen zien. Het Nationaal-Socialisme is in Duitschland tot volledige heerschappij gekomen, doordat de groote massa en onder hen ook de geestelijke leidslieden, onder den indruk waren geko men van de schoonschijnende leuzen, die door de nationaal- socialisten werden aangeheven. De toestand in Duitschland liet na den eersten wereldoorlog veel te wenschen over. Duitsch land was diep vernederd. Er heerschte groote verwarring, 't Communisme had een grooten aanhang gekregen. En toen hebben duizenden, zonder met de diepere beginselen waardoor het Nat.-Socialisme gedreven werd rekening te houden, een plaats gezocht achter de vlag van het hakenkruis. In ons land is het niet anders gegaan. Niet zoo weinigen be treuren het thans, dat zij zich door de N.S.B. op sleeptouw hebben laten nemen, wat alleen mogelijk was, omdat ze alleen oog hadden voor bepaalde feiten. In den na-oorlogschen tijd zijn velen onder den indruk ge komen van de socialistische propaganda. Niet, omdat zij de beginselen van de sociaal-de mocratie onderschrijven, maar omdat er in het program van 1937 zoo een en ander staat wat hen aantrekt. En de daaraan verbonden gevaren tracht men te camoufleeren, door te spre ken van personalistisch-socia- lisme, wat schijnt te beteeke- nen, dat een ieder op eigen ge legenheid en naar eigen inzicht socialist kan zijn. Een verblijdend feit hierbij is, dat vele eenvoudigen wat dit betreft meer doorzicht toonen dan hun leiders. Waarschijnlijk staat dit hier mede in verband, dat zij meer geschoold zijn. Door hun meeleven in de Chr. arbeiders beweging en de Chr. standsor ganisaties, hebben zij geleerd verder te zien dan de opper vlakte. Zij hebben zich niet laten leiden door den schoonen schijn van veelbelovende leuzen, maar zij hebben teruggegrepen op de beginselen. Zij hebben het ver staan en het doorleefd, dat Gods Woord ook van beteeke- nis is voor het sociale en het politieke leven. Dat heeft hen kracht gege ven om in 't verleden tegen den stroom op te roeien, om gedu rende de bezetting stand te houden en dat geeft hen ook nu de kracht om rustig in de oude koers door te gaan. En zoo zien we nu soms het merkwaardige feit, dat mannen van wie verwacht werd, .dat zij leiding zouden geven door een voudige volgelingen in het goede spoor werden terugge bracht. Met reactie heeft dat niets te maken. Wie zich laat leiden door Gods Woord is nooit con servatief in den verkeerden zin. Hij zal niet alleen rekenen met wat geweest is, maar hij zal ook zijn oogen wijd geopend hebben, voor de eischen van den nieuwen tijd met zijn nieuwe verhoudingen. Maar hij zal zich niet laten leiden door den schijn. Hij zal aandacht schenken niet alleen aan feiten, maar in de eerste plaats aan begin selen. Bij de behandeling van de Re- geeringsnota afd. Sociale Zaken in de Tweede Kamer heeft Mi nister Drees in antwoord opge maakte opmerkingen o.m, gezegd Een der voornaamste moeilijk heden op het oogenblik is te zor gen, dat de werkkrachten gericht worden. Gestreefd wordt naar een harmonisch loonsysteem. De on billijke verhouding tusschen den landarbeider en den arbeider in de stad is verbeterd. In bepaalde bedrijfstakken blijft men arbeidskrachten tekort komen. De oplossing zal uiteinde lijk gevonden moeten worden door het werk, waar dat gedaan moet worden, te laten verrichten door de werkloozen, die in de stad niet aan den slag kunnen. De minister vindt het bedroe vend, dat in geteisterde gebieden het is voorgekomen, dat men het werk maar sleepende hield, omdat de aannemer er geen financieel belang bij had snel te laten wer ken. Thans gaat men echter weer over tot aanbesteding. Spr. vindt het een onredelijk standpunt gedetineerden niet te laten werken als men werkkrach ten tekort komt. Men houde er ook rekening mee, dat voor den oorlog 20.000 buitonlandsche vrouwen een ver blijfsvergunning hadden en nu nog slechts 1900. Aan een regeling van de 1 o o - nen voor huishoude- 1 ij k e h u 1 p hecht Spr, heele- maal niets. De controle op de na leving zou vrijwel onmogelijk zijn. Een van de middelen om de ge zinnen, die dat 't hardst noodig hebben, te helpen is de „Gezins zorg", geregeld door Nederl. Volksherstel, De eigenlijke behandeling van het vraagstuk Sociale ver zekering kan eerst later plaats hebben, als de plannen ter tafel liggen. Spr, deelt o.m. mee, dat het de bedoeling is ten aan zien der ouderdomsver zekering tot heel andere be dragen te komen. Speciaal voor de ouden van dagen moet iets gedaan worden, maar dat is iets, dat niet in en kele weken gereed kan zijn. De Amerikaansche vlootcom- missie, belast met de atoombom experimenten, heeft besloten b(j de komende proefnemingen op de Marshall-eilanden, dieren op de oorlogsschepen te gebrui ken om de uitwerking van de bom op levende wezens te be- studeerenu Het zoo zeer in de omgeving van Loosdrecht, Hilversum en Daren berucht geworden „Ein- satzkommando-Steinbach", dat kort voor de bevrijding in April 1945 zoo verschrikkelijk heeft huis gehouden onder hen, die illegaal werk verrichtten, is thans, dank zij het optreden van de P.O.D. te Utrecht, voor het overgroote deel gearres teerd. Steinbach was de naam van den leider van dit commando, die, zooals thans is komen vast te staan, geen Duitscher, maar een Hollander was, eigenlijk Peters geheeten. Het sadisme, waarmee deze menschen hun slachtoffers te lijf gingen, is niet te beschrijven. Het commando bestond in hoofdzaak uit Nederl. S.S. Chineescbe demonstratie tegen de Sowjets. Meer dan 10.000 Chineesche studenten hebben een groote anti-Sowjet demonstratie onder het motto „Verlaat Mantsjoe- rije" georganiseerd. Scholieren en studenten riepen dezelfde leuzen, die hun vaders 10 jaar geleden tegen de Japanneezen gebruikten. De stoet der de monstranten was vele kilome ters lang. Do storm van Woensdag nacht heeft aan den ouden dijk te Westkapelle opnieuw groote schade toegebracht. Over een lengte van K.M. is het steenbeslag verdwenen en is veel klei weggespoeld. Het herstel wordt zeer be lemmerd door het gebrek aan stortsteen, dat in onvoldoen de mate uit België wordt aangevoerd. Men doet al het mogelijke, dit te verbeteren. Donderdag zijn reeds ruim 10.000 zakken zand aange voerd en momenteel werken 800 man aan het herstel. Alles hangt af van het weer. Wanneer het eenigen tijd rustig blijft, kan veel worden gered. Toen op 3 October 1944 de zware Engelsche bommenwer pers boven Walcheren cirkel den, drong het niet onmiddel lijk tot de bevolking door, wat hiervan de bedoeling was. De onzekerheid duurde ech ter niet lang. Al spoedig begreep men, waarom het hier ging: d e zee moest het docnl En slechts enkele weken la ter was het overgroote deel van wat eertijds de tuin van Zee land was, aan de golven prijs gegeven. Hoeveel er aan vruchtbaar land verloren ging, laat zich moeilijk gissen. Tal van landbouwers zagen hun dierbaarste bezit verande ren in verdronken land. Huizen en schuren verdwenen door de kracht van wind en golven en talloozen moesten in veiliger oord een toevlucht zoeken. Al spoedig na de bevrijding kwam de vraag aan de ordeIs Walcheren nog te redden? Kunnen de zwaar geschonden dijken nog worden hersteld? Deze vragen werden door den Rijkswaterstaat bevestigend be antwoord, Walcheren kan wor den gered. Welnu, dan moest het ook gebeuren. En zoo werd, ondanks alle tegenwerkende factoren, kloek en moedig aan gepakt. Met den Waterstaat spanden ook de Droogmaking Walche ren en de M.U.Z, hun beste krachten in om het beoogde doel te bereiken. Honderden ar beiders werden ingezet om aan de zee haar buit te ontrukken. En het doel werd bereikt. In het najaar van 1945 kwam de blijde tijding, dat het gelukt was de Nolle te dichten. Daarop volgde de Westkap- pelsche dijk. Een reuzenwerk. Maar dc ondernemers en de stoere dijkwerkers, die het soms zoo zwaar te verduren hadden, gaven geen kamp en zoo werd ook hier het doel be reikt. Alle krachten concentreerden zich daarna op het groote dijk- gat bij V'eere, dat in November werd dichtgemaakt en op Ram- mekens. Alle beschikbare Dadelijk daarop kwam echter de teleurstellende tijding, dat wind en golven sterker bleken te zijn, dan wat menschenhan- den hadden gemaakt. Zes weken later werd een nieuwe poging gedaan en nu met succes. Ook dit dijkgat werd gedicht. Gisteravond werd officieel bekend gemaakt: de Walchcr- sche dijken zijn gedicht I Wat schier onmogelijk scheen is werkelijkheid geworden. Walcheren is opnieuw ont worsteld aan de zee. Ontroering en dankbaarheid vervullen onze harten. Zeker niet alle leed is nog geleden. De ontreddering is groo'. Belangrijke problemen zullen nog moeten worden opgelost. Maar dit alles kan, niet ver hinderen, dat wij diep ootmoe- krachten werden ingezet om dig God danken voor het tot nog voor 1946 ook hier het wa- nu toe bereikte resultaat. ter te bedwingen. En aanvan kelijk scheen dit doel te wor den bereikt. Op den tweeden Zaterdag in December werden te Souburg, dat zooveel van het water had geleden, de vlaggen uitgestoken. Rammekens was ge blokkeerd! Een woord van dank aan allen, die, in welke functie dan ook, direct of indirect, aan de droogmaking hebben meege werkt is hier op zijn plaats. Daar is op Walcheren wat grootsch verricht. Wij zien hier iets van Hol lands glorie 1 Het doel van de reis. Voor zijn vertrek naar Ame rika heeft Minister Vos een en ander verteld over het doel van de reis. De reden van ons bezoek al daar aldus de Minister is een beter overzicht te verkrij gen van onze apparatuur in de Vereen. Staten. In den loop van dit jaar is een opleving van de nationale industrie te verwachten, echter alleen met behulp van ingevoer de grondstoffen en eindproduc ten. Vooreerst machines; voor deze vormen de Amerikaansche industrieën onze grootste leve ranciers. Bovendien maakt de. telkens optredende wisseling in eigen activiteit het noodzakelijk na te gaan of het opgestelde aan koopprogram klopt met de biu- nenlandsche situatie. Voorts achtte Minister Vos het gewenscht een overzicht te krijgen over de mogelijkheden om een deel van de inkoopen door particuliere handelskana len te doen. loopen. In vele ge vallen kunnen particulieren minder schaarsche artikelen via oude relaties gemakkelijker en goedkooper importeeren. grondstoffen het fabriceeren van koffiesurrogaat verbo den is. STAKINGSKOORTS. De National Federation of Telephone Workers in Amerika heeft zich uitgesproken voor een telefoonstaking in het ge- heele land. Een datum hiervoor is nog niet bekend. Voorts zou 99 pet. der spoorwegarbeiders voor een landelijke spoorweg staking zijn. Koffie-surrogaat. Het bedrijfschap voor gra nen, zaden en peulvruchten wijst er met nadruk op, dat wegens de noodzakelijk geachte bestemming derbenoodigde Krachtige versterkingen van marine, lucht- en landmacht trok ken Donderdagavond Bombay bin nen, waar Britsch-Indisch marine personeel 20 schepen van de Br.- Indische marine in de haven had bezet en waar een toestand van muiterij heerschte. Te Madras staakten ongeveer 150 man marinepersoneel. Ze mar cheerden door de hoofdstraten, schreeuwend: „Staakt voor Bom bay", Een officier sprak de man nen toe, waarna deze terugkeer den. Een officieel communiqué uit New-Dehli meldde gisteren, dat 3 kustwachten van de Br.In- dische marine te Karachi muitten en dat zich incidenten in andere wachten voordeden. Een correspondent van Reuter schrijft, dat het nieuws van den opstand op Br.-Ind. schepen met ontsteltenis in Engeland is ont vangen. Het schijnt niet zonder beteeke- nis, dat ongeregeldheden van dezen aard voorvallen in zulk een critiek stadium in de politieke si tuatie van het land, nu er door de missie der Britsche ministers een krachtige poging wordt ge daan om een politieke verzoening tusschen Groot-Brittannië en In- dië tot stand te brengen. Britsche kringen neigen tot de meening, dat diepere motieven hieraan ten grondslag liggen. In Bombay werden gisteren wederom vele winkels geplun derd. Arbeiders van 60 textiel bedrijven hielden een demon stratie en de politie moest vele malen van de vuurwapenen ge bruik maken. Luit.-Generaal Lockhart, die het bevel voert over de in Z. Engeland gelegerde troepen, is naar Bombay gevlogen tenein de het commando op zich te nemen in het gebied van de vloot-sta- king. Hij heeft de opdracht zoo spoedig mogelijk de orde te herstellen. Latere berichten meldden gis teren, dat de muiters zich over gegeven zouden hebben, Donderdag zijn in Cairo relletjes en een staking begonnen om den eisch tot het ontruimen van Egypte door de Britsche troepen kracht bij te zetten Gewapendo detachementen van het Egyptische leger hebben hedenmorgen do bewaking van alle militaire en openbare ge bouwen op zich genomen. De straten van de stad zyn over dekt met versplinterd glas en de vorbrande gebouwen bieden een droevig schouwspel. In een radiorede heeft de Egyptische president ernstig' gowaarschuwd tegen herhaling dor ongeregeldheden. Hij zei o.m.: „De Tegecring hoeft besloten alle middelen, die in haar macht liggon, to gebruikon om een herhaling van do onlusten van vandaag to voorkomon. En dit niet al leen om menschenlevons te sparen, maar ook om het suc ces en de verwerkelijking van onze nationale verlangens te garandeeren". De Engelschen hebben bij zondere militaire maatregelen moeten treffen om hun hoofd kwartier voor het Midden- Oosten te beschermen. Een reeks Britsche gebouwen en eigendommen zijn beschadigd. land behoorden, doch die on langs met Frankrijk ca Neder land is uitgebreid. Deze conferentie is de eerste internationale bijeenkomst van gedelegeerden van gebieden zonder zelfbestuur, w.o. de Ba- hama-eil., Barbados, Jamaica, Br Guiana, Br. Hondurs, Cura sao en Suriname. Zoo weet nu dan de geheele wereld, dat Walcheren dicht is. Walcheren staat wel zeer .in de be langstelling van het groote we- reldpubliek, In één klap is de naam van Walcheren over de ge heele wereld bekend geworden. En dat is zeker goed geweest. Onze geallieerde vrienden (het moet hier met groote dankbaar heid en erkentelijkheid gezegd) hebben ons niet in den steek ge laten en de laatste maanden voor al deed het woord Walcheren wonderen: Indien het slechts voor Walcheren bestemd was, kwam het in orde. Och wat had die stroom van materialen uit het buiten- en bin nenland gebaat, wanneer daar niet waren geweest de mannen van den Dienst Droogmaking Walcheren en de M.U.Z., die hier het werk deden Wie de dichtingen heeft meege maakt, en het werk van de mach tige kranen heeft bewonderd, kwam onder den Indruk van het gigantische van heel dit bedrijf. Nog meer kreeg hij oog voor al die mannen, die zwijgend voort- werkten, kerels met durf, met hersens, met handen, met een wil 1 In weer en wind wanneer sneeuwstormen over net water kwamen aanjagen, ging het werk toch door. Het verblijf in barak ken in afgelegen oorden, zooals hier, vraagt veel van mannen, die thuis een gezin achterlaten. Geluk kig, dat voor ontspanning werd ge zorgd en met eere moet hier ge noemd worden het Comité „Wal cheren moet droog". Wij zijn dankbaar voor wat deze mannen van de hoofdinge nieurs af tot den eenvoudigsten storter toe hebben gedaan. En wij weten, dat zij aan dezen dank geen behoefte hebben. Ze zouden hun taak toch verricht hebben, al hadden ze nooit een dankwoord gehad. Of ze nooit gekankerd hebben? En of 1 Er wordt zelfs gefluis terd, dat de werkers de dijken Op- «n ondwgans van Zon en Maan. Zondag: Zon op 7.38 u., on der 18.09 u. Maan op 2.24 u., onder 11.01 u. LJT. S.36 u. Hoog water te Vlissingen Zondag 24 Februari: 7.05 u. 14.7 m.; 19.45 u. 1.32 ra. „dichtgekankerd" hebben. Maar., ze zijn inderdaad dicht en dat kan keren schijnt nu eenmaal een nor male uitlaatklep te zijn voor over tollig enthousiasme I De dichtingen zijn nu niet be paald volgens de regelen van de edele theorie der waterbouw kunde tot stand gekomen. Er zit b.v. in de meeste dijklicha- men een hoeveelheid torpedo- netten, materiaal, dat nu niet direct voor dit doel is gemaakt. Eveneens de schepen, waar mee de Duitscher „eens" trachten wou, de overkant te bereiken, maar die nu op den bodem on der Walcher.ens dij'ken liggen. Het Is alles slechts een bewijs temeer van het doorzetten van den Waterstaat. Walcheren heeft een tijd van spanning en vrees achter den rug. Wij denken slechts aan de geruchten in October 1945 over Westkapelle. En spanning ook, toen in September vorig jaar de zee aan de Nolle weer terug nam, wat ze eerst aan den mensch had afgestaan. Het is al dikwijls gezegd wie het water niet kent, kan de kracht ervan niet hegrijpen. Men moet dat zelf hebben me degemaakt. De bewoners van Walcheren weten, wat het bc- teckent. Toch dreigt nu reeds het gevaar, dat men het ver geet. Wanneer men over de dorpswegen gaat, valt het reeds moeilijk zich de binnenzee van enkele maanden geleden voor te stellen. Het doode landschap herinnert slechts nog aan den watervloed. Er moet nu aangepakt wor den op Walcheren, Er is veel te doen; want afbreken is altijd gemakkelijker dan opbouwen. Wij zijn er nog niet: de strijd voor het rechtsherstel, voor een billijke vergoeding, waarop Walcheren recht heeft is pas begonnen. Wat de uitslag zal zijn, is nog niet bekend. Maar het gaat nu om de daad: Wal cheren weer te maken tot wat het was, voordat het water kwam, een paradijs. Het ging tijdelijk verloren, maar wordt met Gods hulp herwonnen I VERHOOGING GOEDERENTARIEVEN SPOORWEGEN. Doordat de goedkeuring voor de nieuwe tarieven der Ned, Spoorwegen voor het goede renvervoer door het Dir.-Gen. voor de prijzen eenige vertra ging ondervindt, zal de invoe ring van deze nieuwe tarieven niet op 1 Maart, doch korten tijd later geschieden. De beslissing zal door het Centrale Nationale Comité genomen worden, dat op 28 Februari bijeenkomt. DE BETREKKINGEN TUSSCHEN FRANKRIJK EN BULGARIJE. De Fransche regeering heeft de diplomatieke betrekkingen met Bulgarije hersteld door haar agreement te verleenen voor de benoeming van Gene raal Marinof als Bulgaarsch ge zant te Parijs. De Fransche ge zant te Sofia heeft reeds aan den regent van Bulgarije zijn geloofsbrieven aangeboden. In verband met het kleine formaat van ons blad hebben wij van de auto riteiten vergunning om éénmaal in de week, des Zaterdags, met een dub bel nummer te verschijnen WEST-INDISCHE CONFERENTIE. Donderdag is de tweede zit ting van de W.-Indische confe- over de strijdkrachten rentie, die vermoedelijk 3 we ken zal duren, op St. Thomas (Virginia-eilanden, V.S.) ge opend. De conferentie wordt gehouden onder auspiciën van de leden van de z.g. Caribean commission, waartoe oorspron kelijk alleen Amerika en Engï^ Het antwoord der Indonesi sche leiders zal volgens de laatste berichten nog wel even op zich laten wachten. Sjahrir is Donderdag uit Djokjakarta te Batavia te ruggekeerd na de besprekin gen met Soekarno. De ver- tegenwoordiger van het A.N.P. schrijft, dat de be slissing over de houding ten aanzien van de Nederland sche voorstellen eerst geno men zal worden op de ver gadering van het Centrale Nationale Comité. Deze ver gadering is bepaald op 28 Febr. Men neemt aan, dat de onderhandelingen tusschen Sjahrir en Dr van Mook niet vóór dien datum zullen be ginnen. Het besluit, dat te Djokja karta genomen is, beteekent, dat in feite aan het Nationale Comité wordt overgelaten, vast te stellen of de voorstellen in beginsel aanvaardbaar zijn als basis voor de besprekingen. Deze gang van zaken maakt een eind aan de opdracht tot onderhandelen, welke Sjahrir eerder heeft ontvangen. Kabinetswijziging op komst? Het tweede punt van bespre king te Djokjakarta was de aangelegenheid betreffende de Kabinetswijziging, waarop voor al door het „Volksfront", het Werkcomité en de Masjoemid een vereeniging van de voor naamste Islamitische partijen sterk is aangedrongen. Het huidige „Kabinet" van Sjahrir is overwegend geen partijenkabinet en vertegen woordigt niet de verschillende politieke stroomingen; 8 van de 13 leden behooren zelfs tot geen enkele partij. Deze aangelegenheid is ook uitgesteld tot na de vergade ring van het Centr. Nat. Co mité. Verwacht wordt, dat Sjahrir Maandag opnieuw naar Djokja karta zal vertrekken, met de be doeling een eventueele wijzi ging van zijn „Kabinet" te be spreken. Donderdag zal ej- met verschillende partijleiders een bijeenkomst worden gehouden. De communistische leider Tan Malakka zal, naar aangenomen wordt, eveneens bij deze be sprekingen aanwezig zijn. Muiterij te Menado. Te Menado is onder de in- heemsche soldaten van het Nederl.-Indische leger muiterij uitgebroken. Als redenen voor deze muiterij worden opgege ven de verschillen, die er ge maakt zouden worden bij de bezoldiging en de voeding. Het geheele militaire en burgerlijke gezag is door de aanvoerders der muiters overgenomen. Alle Nederlandsche mannen en vrou wen zijn gearresteerd. Een mis sie bestaande uit subalterne Britsche en> Nederlandsche of ficieren zullen een onderzoek instellen en trachten den toe stand op te helderen. De toestand op Java en Sumatra. In een massameeting, die ter gelegenheid van het halfjarig bestaan der „republiek" te Ta- sikmalaya werd gehouden, werd er op aangedrongen, dat niet onderhandeld zal worden voor dat de „republiek" erkend is. Gewapende Indonesiërs zijn in Bandoeng over den spoorlijn de noordelijke stadswijk bin nengedrongen en hebben daar een compagniestelling van Mah- ratta's aangevallen. Zij werden weer verdreven door een compagnie Pundjaabs, doch vanuit eenige punten ten Z. van den spoorlijn bleven de Indonesiërs vuren. Eveneens is een aanval on dernomen op de oostelijke wijk van Bandoeng, doch deze werd met mortiervuur afgeslagen. Ten O. van Semarang is een kleine groep gewapende Indo nesiërs uiteengejaagd. Op Banka keeren de Indo nesiërs naar Koba, dat vol gens vroegere berichten verla ten was, terug. In Soengeiliat is een hoeveelheid lichte wa pens in beslag genomen en zijn arrestaties verricht. U heeft uw plicht nog niet gedaan.... als u nog niet hebt bij gedragen voor de feesten, die voor onze dijkwerkers worden georganiseerd. Onze dijkwerkers, aan wie Walcheren, ja heel Zeeland, zooveel dank ver schuldigd is. Er komt nog veel te weinig geld binnen. Bedenk wat het betee- kend zou hebben, als Wal cheren niet droog gekomen was en stort nog heden uw bedrag op giroreke ning no. 272641. NATIONALE HERDEN KING VAN DEN SLAG IN DE JAVAZEE. Op Initiatief van het Nat. Jongerenverbond wordt ein de dezer maand een grootsch opgezette nationale herden king gehouden van den slag op de Java-zee, in Febr. 1942. Hieraan zullen het Nat. Insti tuut, hot Dep. v. Marino, do Ned. Jeugdgemeenschap en het comitó „Onze Marino" meewerken. Op 27 Febr. zullen tusschen 11 en 12 uur 's morgens in do verschil lende garnizoenen van leger en vloot plechtige herdenkingen plaats vinden, evenals op alle scholen. Precies om 12 uur worden op alle openbare gebouwen de vlaggen gehesehen en wordt er 2 min. stil te betracht. 's Middags zullen alle jeugd organisaties te Vlissingen, Den Helder, Amsterdam, Rotter dam en Delfzijl zich naar de plaatselijke Marinekazernes mar- cheeren om daar de Marine-depu taties af te halen. In de Nieuwe Kerk te Amsterdam zal dan een gedenkplaat voor Schout-bij-Nacht Karei Doorman worden onthuld. Prof. Schermerhorn en luit.-adm. Ilelfrich zullen hier een herden kingsrede uitspreken. In de an- dero steden hebben kransleggingen plaats, te Vlissingen bij 't stand beeld van M. A. de Ruyter. Min. Meynen zal hier tegenwoordig z\jn. In verscheidene andere plaat sen zullen op de volgende dagen herdenkingsavonden georganiseerd worden. De „Oranje" vertrokken. Het hospitaalschip „Oranje" is hedenmorgen uit Tandjong Priok naar Nederland vertrokken. De „Johan de Witt" zal heden morgen de haven van Amsterdam binnenloopen. Oprichting M.U.L.O.-school te Axel. De Vereeniging voor Chr. Nat. onderwijs te Axel heeft een begin gemaakt met de uitbreiding van het onderwys in Zeouwsch-Vlaan- doren, door het stichten van een M.U.L.O.-school.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1