Hond van Prat. Chr. Werkgevers. 2 meisjes vermoord. De toestand in Indaë weinig moedgevend. Onbillijke critiek? Socialistische inslag. Uitzending van dienst plichtigen naar indiS. De parlementaire com missie Ned.-lndië. Nog steeds geen onderhandelingen. Dreigementen van extremisten. KRUIMELTJES Het ontwerp bedrijfschappen onaanvaardbaar. Het bedrijfs leven wordt aan banden gelegd. Laatstc berichten. DE BïLT ZEOTi Toenemends wind. Matige, aan de kust tijde lijk krachtige wind tusschen West en Noord, toenemende bewolking, nu en dan regen. Aanvankelijk nog met sneeuw of hagel. Tamelijk koud. Van Mr P. Loc ff te Koude kerks ontvingen wij een schrij ven, waarin 'hij zijn afkeuring uitspreekt over wat wij schreven: „De ministers staan wel op de brug, maar om te praten, ter wijl het toch zoo dringend noodig is, dat e r gehandeld wordt. Hij acht deze critiek ongegrond en onbillijk, waar wij toch een ministerie hebben, dat ongeloof lijk hard werkt, dat bergen ver zet heeft en met zeer primitieve middelen, ons gered heeft uit een chaos waaruit eerst geen uitweg mogelijk bleek. Hier is misverstand in het spel. Door ons is nooit ontkend, dat door dit Kabinet hard wordt gewerkt. En wij hebben niet nagelaten onze waardee ring uit te spreken over wat Minister Lieftinck heeft ge daan inzake de geldsaneering. Er wordt inderdaad door de ministers wel gehandeld al zou den wij soms gaarne zien, dat zij anders handelden. Maar daarover ging het niet in het bedoelde artikeltje. Het ging over wat Minister Schermerhorn noemde de on verantwoordelijke wijze waar op met het geld wordt gesme ten. En Minister Lieftinck heeft zich niet eens maar meer malen in denzelfden geest uit gesproken. Wij waardeeren dat. Maar daarmee komen we niet verder. Het is goed als de «ministers op de brug staan om te vertel len hoe erg het is. En het is inderdaad heel erg! Maar dat is niet genoeg. Er moet gehandeld worden. Hier moet, in 's lands- be lang, worden ingegrepen. Anders is heel de gelukkig verloopen geldsaneering nutte loos en waardeloos. Regeering: regeer! ZEEUWSCH DAGBLAD 1® JAARGANG No. 272 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Abonn.prigs 3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg en Terneuzen. Vrijdag 22 Februari 1946 Advertentieprijs 12% cent per m.m. Volgens „Limb. Dagblad" zou Koos Vorrink in Brussel hebben gezegd; Prof. Scher merhorn is gisteren socialist geworden. Het „Vrije Volk" noemt dit laster. „Het is juist, dat de Neder- landsche regeering thans een socialisti che premier heeft, se dert een week lid van de socialistische Partij van den Arbeid. Voordien was prof. Schermerhorn precies dezelfde als daarna, een overtuigd socia list, maar partijloos. De minis ter-president heeft zich na de bevrijding nooit anders ge noemd dan socialist, in woord en geschrift. Bïj zijn optreden als kabinetsformateur is hij als socialist begroet en het regee- ringsprogiam, dat hij in zijn eerste radiorede aan het Ne- derlandsche volk heeft voorge legd, was een program met so- cialistischen inslag." Hier wordt dus nogeens- met nadruk erkend, dat wij niet hebben een nationaal Kabinet, maar een Kabinet welks formateur een socialist is en met een regeeringsprogram, dat een socialisti sch e n inslag heeft. Adres aan den Minister van Oorlog. Ver over de 100 voor den dienst opgeroepen militairen hebben een verzoekschrift on derteekend, dat aan den minis ter van Oorlog zak worden ver zonden. Zij geven te kennen, dat naar hun meening art. 192 der Grondwet (en ter bevesti ging daarvan art. 35 der Dienst plichtwet) pitdrukkelijk be paalt, dat dienstplichtigen bij de landmacht niet dan met hun toestemming naar Nederl.-In- dië, Suriname of Curasao mo gen worden gezonden. Zij verzoeken de bovenge noemde oproepingen in te ■trekken, de verzoekers vrij tc stellen van dienstplicht, met bepaling, dat zij, hangende de behandeling van deze verkla ring, met groot verlof worden gezonden. MILITAIRE OORLOGS SLACHTOFFERS EN HUN NABESTAANDEN. Pensioenen worden ver hoogd. Oorlogsinvaliden geholpen. Op de vragen van den heer Goedhart betreffende de ver zorging van militaire oorlogs slachtoffers en hun nabestaan den heeft de minister van Oor log het volgende geantwoord Aan de weduwen van de sol daten, die in den oorlog tegen Duitschland in Mei 1940 zijn gesneuveld, is een pensioen toe gekend van f 500 per jaar, ter wijl het pensioen voor een we duwe met drie kinderen is vast gesteld op 800 per jaar. Reeds in 1940 echter is aan weduwen wier echtgenooten een inkomen hadden dat meer droeg dan den pensioen grondslag van f 1000, een toe slag op het pensioen ver leend. De minister is van meening, dat deze regeling verbetering behoeft. In afwachting van een in te stellen onderzoek zal over 1945 een uitkeering in eens worden verleend, gelijk aan een vierde gedeelte van het pensioenbedrag. Van de oorlogsinvaliden zijn er reeds 836 in overheidsdienst geplaatst, terwijl plaatsing in het bedrijfsleven zooveel mo gelijk wordt bevorderd. HERDENKING SLAG IN DE JAVAZEE. Op 27 Febr. zal het vier jaren geleden zijn, dat de Koninklijke Marine de slag in de Javazee leverde. Deze gebeurtenis zal in meerdere plaatsen ia ons land worden herdacht. De Kamerfracties. De leden van de Tweede Ka mer, die thans behooren tot de Partij van den Arbeid, hebben besloten, dat tot aan de ver kiezingen de tegenwoordige fracties gehandhaafd zullen i blijven. Prins Bernhard te Londen. Prins Bernhard zal vandaag door den Koning van Engeland worden ontvangen. De Koning zal den Prins de versierselen uitrei ken van het Knight Grand Cross of the order of the British Em pire. H. K. H. PRINSES JULIANA HERSTELLENDE. De toestand van H. K. H. Prinses Juliana is goed vooruitgaande. De patiën te heeft reeds eenigen tijd het bed mogen verlaten. De parlementaire commissie Ned.-lndië is thans als volgt samengesteld: M. J. M. van Poll, voorzitter, H. A. Korthals, H. J. W. A. Meijerink, Jhr Mr B. C. de Savornin Lohman, Ch. J. I. M. Weiter. Tot haar secretaris heeft de Andel Gzn., commies-griffier van de Eerste Kamer. De commissie stelt zich voor op korten termijn naar Ned.- lndië :te vertrekken. Zij zal haar arbeid beperken tot het inwinnen van inlichtingen. De 'betrekkelijk schaarsche berichten uit Indië zijn wei nig moedgevend. Steeds meer krijgt men den indruk, dat de leiders van de Indonesische beweging trach ten tijd te winnen om de on rust te vergrooten en hun po sitie te versterken. Dr van Mook is naar Ba tavia gekomen met officiëele voorstellen van de regeering, maar het schijnt alsof hij volkomen genegeerd wordt. Wel is er telkens sprake van besprekingen en onderhande lingen, maar dat zijn dan be sprekingen van Sjahrir met Soe- karno en andere leiders. Naar „verwacht" wordt, zal het centrale nationale comité zeer binnenkort bijeenkomen om de Nederlandsche voorstel len in studie te nemen. Intusschen worden, naar het schijnt, pogingen gedaan om de U.N.O. te bewegen een com missie naar Indië te zenden om zich er van te overtuigen, dat alleen de „Indonesische repu bliek" de feitelijke souvereini- tcit bezit. Het werkcomité, dat zich met deze zaak bezig houdt, wijst er op, dat toen de Nederlan ders zich in 1942 onvoorwaar delijk aan de Japanners heb ben overgegeven de souvereini- >teit in andere handen is over gegaan sb. verder. 4*-; ?p w Augustus 1945 de Indonesische onafhankelijkheid is geprocla meerd. Volgens een bericht van den Indonesischen radiozender heeft de 'Communistische partij aan Sjahrir een telegram gezonden, waarin gezegd wordt, dat zij gereed staat den opstand van de algeheele "onafhankelijkheid voort te zetten. Mohammed Saleh, presi dent van de vereenigde In donesische jeugdbeweging, heeft in een toespraak voor radio Djokjakarta zijn toe hoorders op het hart gedrukt „niet te wachten op de resul taten van de besprekingen, maar nu het zwaard te trek ken". En Soekarno vertelaarde in een toespraak in een volksvergade ring: „De Hollanders voeren een politiek van verdeeling, verleiding en 'bedreiging, doch deze politiek zal zeker stranden". Berichten uit Batavia melden, dat daar nog steeds ontvoeringen voorkomen. Ten Zuiden van Bandoeng heeft een gevecht, dat 5 uren duurde plaats gehad tusschen Indonesiërs en Britsche troe pen. En tenslotte nog een zeer be langrijk bericht geseind uit Ba tavia Sir Archibald Clark Kerr heeft Woensdag met Dr van Mpok gedineerd. DE ATOOM-SPIONNAGE IN CANADA. Verklaring van de Russische regeering. Radio Moskou heeft een ver klaring van de Sowjetregeering uitgezonden, waarin gezegd wordt, dat Sowjet-agenten in Canada technische inlichtingen hebben verkregen, waaruit echter bleek, dat de Sowjet- techniek op dit gebied verder is gevorderd. De mededeeling zegt verder, dat de Sowjet-ambassadeur en andere medewerkers van de ambassade in Canada in het ge heel niet bij deze zaak zijn be trokken. Verder beklaagt zij zich over de houding van de Canadeesche pers en radio, die onvereenig- baar wordt geacht met de nor male betrekkingen tusschen beide landen. DRUKWERK NAAR INDIË. I.v.m. de beperkte ver- voersgelegenheid zijn voor- loopig nog geen gedrukte stukken of nieuwsbladen, ook niet rechtstreeks door den uitgever, in hei ver keer met de Ned. militai ren in het Verre Oosten (w.o. Indië), ter verzen ding toegelaten. De ver zending van lectuur heeft wel de aandacht. Zoodra de transportmogelijkheden het maar eenigszins toe laten, zal met verzending op beperkte schaal worden begonnen. BESTRIJDING VAN HET GIFMONSTER. Terzake van overtredingen van de distributievoorschriften werden door den C.C.D. in de maand Jan. 3015 processen- verbaal opgemaakt. 82 personen commissie benoemd mr J. va» werden voorgeleid, waarvan 48 in verzekerde bewaring werden gesteld. In beslag genomen werden o.a. de "volgende goederen 29.218 kg. groente en fruit, 5748 kg. boter, vet, vleesch en kaas, 9059 kg. aardappelen, 61.994 eie ren, 44.538 kg. peulvruchten, 333 stuks vee, 43.645 st. sigaret ten, 5537 kg. visch en nog vele andere artikelen. Donderdagmorgen is het flagschip „Amsterdam" van de American Overseas Air line op Schiphol gearriveerd. Met bestemming het Nederl. Roode Kruis had het vlieg tuig o.m. medicamenten aan boord. Na gevoerde besprekingen, is Zwitserland na België de tweede afnemer van zeevisch geworden. Reeds zijn 2 wagon ladingen tong en schol verzon den. De prijzen worden echter te hoog geacht. De Servische nationale ver gadering heeft besloten, dat Servië den naam „Volksrepu- Wek Servië" zal aannemen. De Britsche bezettingsauto riteiten in Duitschland hebben een overeenkomst met de Pool- sche regeering gesloten inzake het terugvoeren van 1)4 mil- lioen Duitschers uit Polen naar de Britsche zone. Bij het verongelukken van een Raf-bommenwerper in de buurt van Leicester, zijn 7 per sonen om het leven gekomen. In den loop van de maand Januari zijn in Engeland door auto-ongevallen: 416 personen gedooddoor spoorwegonge lukken 41 personen. De Fransche en de Chinee- sche regeeringen hebben een overeenkomst gesloten met be trekking tot het ontruimen door Chineesche troepen van Noord- Indo-China. Binnenkort zal met ijsbre- lcerj e» vliegtyigeg dfj j»cjrt op Onder voorzitterschap van den heer A. Borst kwam het ver bond van Prot. Chr. Werkge vers in algemeene vergadering in Utrecht bijeen. O.a. waren aanwezig de heeren A. Stapel kamp, voorzitter C.N.V., Mr J. A. de Wilde, A.R, Kamerfrac tie, H. W. Tilanus, Chr.-Hist, Kamerfractie, Mr Dr E. J. Beumer, A.R. Eerste Kamer fractie. In zijn openingswoord ge waagde de heer Borst van den steeds toenemenden bloei en beteekenis van het Verbond. Verder liet hij een waarschu wing hooren tegen een te veel aan staatsbemoeiing. Daarna kwam aan de orde het rapport, dat door een Commissie i, uit gebracht over het voorontwerp van wet op de Bedrijfschappen. In dit rapport kamt de Com missie in groote lijnen tot de gemeenschappelijke conclusie, dat het onderhavige vooront werp van wet onaanvaardbaar wordt geacht en,zelfs na be handeling niet te accepteeren zal zijn. Als nieuwe bestuursleden wer den gekozen de heeren S. J. Wouda te Utrecht en W. Dek ker te Zaandam. Prof. Josphus Jitta gaf daar na een inleiding over het voor ontwerp van wet op de Bedrijf schappen. Hierin kwam Spr. tot de vol gende conclusie: In dit voorontwerp wordt een bepaalde functie gegeven aan het bedrijfsleven, doch in wer kelijkheid wordt dit aan ban den gelegd. Het gaat uit van een verkeerde economische stel ling, en is niet gebaseerd op de productie. Wij mogen exporteeren, doch het particulier initiatief is vervangen door een so ciaal-economisch plan, ver want aan de totalitaire ge dachte op economisch ge bied, welke slechts door een soort modern gilde wordt ge camoufleerd. De geleide economie dient hier vergeleken te worden bij het leven in een gevangenis of in een kazerne. Inderdaad wordt ook daar aan bepaalde eischen ten aanzien van voeding en kleeding voldaan, doch het na deel van beide inrichtingen is, dat ze niet selfsupporting zijn. Er moet geld bij. Spr. wilde voorstanders van socialisatie er op wijzen, dat o.a. in Rusland, Duitschland en Italië op een mislukking van een sociale regeering een totali tair beleid gevolgd is. Er wordt nu reeds geklaagd, dat de re geering niet regeert, de rijks- bémiddelaars niet bemiddelen en de arbeiders niet arbeiden. Laat men het, aldus spr,, den ondernemers niet onmogelijk maken te ondernemen. zeehonden en andere zeedieren in de Noordelijke IJszee wor den hervat. Voor het eerst sinds de be vrijding is in Oostenrijk een staking uitgebroken. Meer dan 3000 fabrieksarbeiders in een voorstad van Weenen protes teerden tegen voedselsabotage door nazi's. Met ingang van 1 Maart ont vangen alle Berlijnsche huis vrouwen met twee of meer kin deren onder de 14 jaar hoogere llevensmiddelenrantsa/enen. Vliegtuigen van de burger luchtvaart met lichte motoren worden in de Sowjet-Unie veel vuldig gebruikt voor de bestrij ding van, oogstbedreigend onge dierte. Provincienieuws. De Directrice van het Gast huis Middelburg deelt mee, dat zij bij het Roode Kruis alle moei te heeft gedaan om te verkrijgen, dat aan patiënten, die tijdens de extra-boteruitreiking toevallig in het ziekenhuis lagen, alsnog ge legenheid werd gegeven de hun toekomende boter in ontvangst te nemen. Dit werd geweigerd. Het Gast huis treft dus geen schuld. Brug te Vlake. De Hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat maakt bekend, dat, wegens het uitvoeren van herstellingen, de doorvaart door de brug te Vlake over het kanaal door Z.-Beveland tijde lijk is versmald tot 16 M. Het doorvaren van de brug moet met groote omzichtigheid geschieden. VLISSINGEN, Burgemeester van Vlissingen Bij K.B. van 18 Febr. 1946 is m.i.v, 1 Maart benoemd tot burgemeester van Vlissingen, Mr B. K o 1 f f, thans re ferendaris bij het havenbedrijf der gemeente Rotterdam. Mr Benjamin Kolff is op 13 Sept. 1902 te Rotterdam gebo ren. Na het gymnasium" te heb ben doorloopen, studeerde hij te Leiden rechten, waar hij in 1926 het doet. examen aflegde. In 1928 werd hij bevorderd tot doctor in de rechtsgeleerd heid, op het proefschrift „Auto noom. Havenbestuur". Van 1 Aug. 1928—1 Nov. 1929 was dhr Kolff werkzaam ter Prov. Griffie van Gelderland, afd. Waterstaat. In 1929 werd hij benoemd tót adj.-secr. der Commissie tot Onderzoek naar de Havenbe- langen van Rotterdam en Om geving (de zgii. commissie For- tuyn), welke in 1931 het voor stel deed voor Rotterdam en omgeving een havengewest in te stellen. Per 1 Nov. van hetzelfde jaar werd Mr Kolff benoemd tot adj.-commies bij de afd. Alg. Zaken ter secretarie van Rot terdam, waar hij in hoofdzaak Politiezakeif behandelde. Toen op 1 Jan. 1932 het ha venbedrijf der gem. Rotterdam in het leven werd geroepen aan welk bedrijf de exploitatie van de havens van Rotterdam is opgedragen werd Mr Kolff daarbij te werk gesteld, shdert 1 Mei 1940 in den rang van re ferendaris. y#» zijn hsa4 In Zecuwseh-Vlaandercn doen reeds eonigen tijd geruchten de ronde in verband met de vordwyning van twee meisjes, die omstreeks Dollen Dinsdag door de O.D. zjjn aangehou den, doch sinsdien spoorloos verdwenen. Het betreft hier de meisjes M. Antheunis en D. van Es. Volgons de geruch ten zouden zij terechtgesteld, althans gedood zijn. De justi tie heeft nu een diepgaand onderzoek ingesteld. Woensdag is men begonnen met opgra vingen in St.-Jansteen in tegenwoordigheid van den rechter-commissaris uit Mid delburg. Men heeft thans inderdaad een der lijken, ver moedelijk van mej. van Es, blootgelegd. Het onderzoek is nog in vollen gang. verschillende artikelen, waar van wel het in 1938 door hem geschreven boekwerkje „Rot terdam, vrijer dan een Vrijha ven" waarin de douanerech- telijke positie van Rotterdam wordt belicht het meest be kende is. Zoowel door zijn werkzaam heden bij het Havenbedrijf als in de Commissie-Fortuyn, kwam Mr Kolff veelvuldig in aanra king met de vraagstukken op het gbied van annexatie, uit breidingsplannen, streekplan nen, e.d. Ook de geheele mate rie van wederopbouwvraagstuk- ken is hem uit de practijk be kend tengevolge van zijn werk zaamheid in het bestuur der Industriestichting te Rotter dam, welke stichting zich be zig houdt met het op vrij groote schaal bouwen van be drijfsruimten voor kleine indus- trieele bedrijven, die bij de ramp van Rotterdam hun werk plaatsen verloren zagen gaan. De nieuwe functionnaris is ge huwd en heeft 4 kinderen, is niet bij een politieke partij aangesloten, doch de gedachte in den geest der N.V.B. toege daan. Gletscher-water. Onder bovenstaanden titel werd Dinsdagavond voor de Z.V.U. een1 reisfilm gedraaid door dhr D. v. Sijn uit Den Haag. Dhr J. Spuijman heette de vele aanwezigen welkom. De film ontleent haar naam aan de gletschers op de Zwitserscbe Alpen, waaruit de kleine beek zich vormt, die door de kloven en langs de rotsen rich uit breidt tot den geweldigen Rhöne-stroom en vanuit Zwit serland via Frankrijk zich naar het zuiden ombuigt om in de' Middellandsche Zee uit te mon den. Dhr v. Sijn, die in gezel schap van een jongeman, deze reis in een kleine Fiat heeft gemaakt en verfilmd, gaf een uitgebreid overzicht van zijn belevenissen. In de maanden Juni en Juli is Zwitserland een toovertuin. Het eerste deel van de reisbeschrijving toont 'n groot natuurreserevaat in de buurt van Davos. De winter duurt hier lang, de zomer slechts 3 maanden. Men ziet den Mont Blanc, Genève, de lichtstad, en het meer met zijn watersport en vischvangst. Het tweede deel geeft een beeld van het ongcoloflijis geduld etf 4e tr;L fende staaltjes van onver schrokkenheid, waarmee dhr v. S. de dierenwereld wist te fo tografeeren. Tot slot zag men beelden van de Rhóne-delta, waar door de rivier een groote provincie aan Frankrijk werd toegevoegd. C.K.W.O. A.s. Woensdag spreekt voor deze vereen, ds J, ,'S. Hartjes in de Nieuwe Kerk over: „Mo dern Jodendom en Christen dom", Men zie de adv. in dit nr, GOES. Jezus in het concentratiekamp. Ingeleid door ds A. W. M. Odé vertelde Woensdagavond in de Groote Kerk mr Floris B. Ba- kels uit Rotterdam over zijn ervaringen in diverse concen tratiekampen. Van April 1942 af tot aan de bevrijding door de Amerikanen in 1945 heeft dhr Bakels gevangen gezeten in Scheveningen, Amersfoort, Utrecht, Natzweiler (Elzas), Dautmergen, Vaihingen en Da chau. Op eenvoudige wijze vertelde hij van zijn belevenissen. Voor dit alles over hem kwam was God voor hem eigenlijk nooit een werkelijkheid geweest. Toen kwam de oorlog, die spr. in brandend Rotterdam beleef de, Dit deed bij hem de haat wakker worden. In zijn haat deed hij dingen, die den bezet ters niet naar den zin waren en zoo k#atn hij in 1942 in 't be ruchte üranjehotel te Scheve ningen terecht. Dit werd 't be gin van een totalen ommekeer. Nu alle zekerheden hem uit ds handen waren geslagen, begon hij zich om God te bekommeren. Steeds meer groeide dit ver trouwen en spr, verhaalde, hos hij vele frappante dingen heeft beleefd, waar duidelijk een rechtstreeks wonder van God plaats vond. Zoo had hij door 't geloof genoeg aan 't weinige voedsel, dat hij in de kampen kreeg, terwijl velen stierven van honger. Zoo gaf God zelf den gevangenen, als zij voor 't gerecht moesten verschijnen, de woorden in den mond, die zij spreken moesten. En zoo waren er vele andere teekeneu meer," die even zoovele wonde ren van God waren. Het vele, dat dhr Bakels heeft verteld, heeft ongetwijfeld op de aanwezigen een diepen in druk gemaakt. Hier was wer kelijk: Jezus in 't concentratie kamp. Aan den uitgang was een col lecte voor de Stichting 1940-'45. Jubileum M. v. Egeraat. Onder groote belangstelling heeft dhr M. v. Egeraat gisteren den dag herdacht, dat hij voor 25 jaar in dienst trad bij de Stan dard A.P.C. De receptie in de Korenbeurs, die aanvankelijk van 11.3012.30 uur zou duren, moest zelfs een uur worden verlengd. De directie van het hoofdkantoor in Den Haag was vertegenwoor digd door een der pree. houders en den chef van de afd. Perso neelszaken, terwijl ook de „ma nager" voor Z.W.-Nederland, dhr Smael, den jubilaris toesprak en hem een bedrag onder couvert overhandigde. Namens alle col lega's in heel het land werd dhr v. Egeraat een schilderij aange boden, terwijl hij voorts een sche merlamp en namens het kantoor personeel een wandelstok met zilveren knok ontving. Verder was er een schat van bloemstuk ken. Des middags was er voor personeel en genoodigden een di ner, terwijl de avond in intiemén kring gevierd werd. Dit jubileum van dhr v. E. valt samen met zijn overplaatsing naar Bergen op Zoom, waarheen hij a.s. Maandag vertrekt. Hij zal worden opgevolgd door dhr P. Pijnacker, alhier. BAARLAND. Maandag vergaderde de Ver- eeniging Ziekenhuisverpleging onder voorz.schap van dhr C. v. Damme Pz. Uit de verslagen bleek, _dat er 413 betalende le den zijn. De kas sloot met een saldo van f 153. De afd. is nu ook aangesloten bij de Sanato- riumverpleging. De aftr. be stuursleden, dhrn C. v. Damme, M. v. Doorn en C. J. de Mol, werden herbenoemd. Ais lid van de controlecomm. werd ge kozen dhr H. Schout. Bode is dhr P. J. Pot. Tot afgev. naar de Centrale verg. zijn be noemd dhrn M. v. Doorn en H. Schout. DRIEWEGEN. Dinsdagavond hield dhr J. Hommes van Nieuwdorp voor de Anti-Rev. Kiesver. een rede over: „A.R., ook nu, juist nu", In een gloedvol betoog zette spr. dit nader uiteen. Na afloop volgde er een drukke be spreking. ARNEMUIDEN. Ten huize van de wed. S. ont stond door den hevigen wind een schoorsteenbrandje. Met emmers water kon het vuur echter geblu3cht worden, cv Een door dé Duitschers ©pc BR snoepgp.fio yaR Zon ert Maan. Zaterdag: Zon op 7.40 u., on der 18.07 u. Maan op 1.16 u., onder 10.37 n. L.K. 24 Febr. Hoog water te Vlissingen 6.19 u, 1.65 m,, 18.51 u. 1.56 m. gestolen torenklokken werd deze week weer teruggebracht. De tweede klok is nog niet terug, MELISKERKE. Maandagmiddag keerde onze dorpsklok weer terug. Dinsdag is hier een bus dienst begonnen. Voorloopig zal er 's morgens en 's avonds een bus rijden. VROUWEPOLDER. De Vereen, voor Chr. Volks onderwijs kwam hier in jaarver gadering bijeen, Uit het verslag van den secr, bleek, dat de vereen, een moeilijk jaar achter den rug heeft. Tengevolge van de bezet ting werd de school telkens gevor derd, wat den schoolgang zeer be moeilijkte. In de plaats v.h. over leden hoofd, dhr W. v. Hekken, is benoemd dhr A. H. de Wolf. De beide aftredende bestuursle den werden herkozen. In de pauze werd het werk der leerlingen be zichtigd. Hierna sprak het hoofd over „Het Christelijk gezin". TRIBUNAAL TE GOES. Zitting van 19 Febr. 1945. Simon Jac. Corn. F r e 1 i e r, fruitkweeker te Kruiningen, werd in 1933 lid van de N.S.B., was verder lid van N.V.D. en W.H.N, en was leider van den handel in aard appelen en lid der Landwacht. Verd. bleek het een en ander al vergeten te zijn. Overigens had hij bij uitstek sociaal werk verricht I Mr v. Kasseit noemde den besch. een idealist en vroeg uiterste clementie. Mattheus Bruël, tuinder teGoes, werd in 1942 symp. lid der N.S.B. Boven een brief aan den leider van den Landstand schreef -hij „Kame raad". Besch. beweerde, dat hij zich om heeft laten praten. Na drié weken heeft hij bedankt. Een get. verklaarde, verd. als anti-Duitsch te hebben gekend. Mr P. C. Adriaanse meende, dat de man zoo heeft gehan deld, uit vrees voor uitzending naar Duitschland. Johanna L. v. Oeve- r e n uit Wolphaartsdijik werd in 1942 symp. lid, later lid. Zij was ook werkzaam voor W. H. N. Zij gaf toe fout te hebben gehandeld. Mr F. W. Adriaanse vroeg geen interncering toe te pas sen met het oog op de kinde ren. Marions Drijgers, timmerman te 's H. Abtskerke, was lid van N.S.B., N.V.D., N.A.F. en Landwacht. Verd. zei, dat hij als Landwachter alleen maar persoonsbewijzen moest controleeren. Dit is ech ter nooit noodig geweest. Mr F. W. Adriaanse las ver klaringen van den predikant en van den burgem. voor, waaruit bleek, dat verd. geen menschen heeft aangehouden. Francina Piet er n. Waterman te Goes had omgang met leden der Wehr- macht, was lid van den N.V.D collecteerde voor W.H.N. en leidde een spincursus in Gaas- ERNSTIG MIJNONGELUK BIJ DORTMUND. Woensdag is te Unna, bij Dortmund, een ernstig mijn ongeluk gebeurd. Door een ontploffing in een schacht werden 550 mijnwerkers op gesloten. Tot dusver werden 71 slachtoffers naar boven gebracht, onder wie 9 doo- den. Deskundigen verwachten nog meer explosies en achten den toestand der opgeslote- nen zeer gevaarlijk, aange zien onder den grond een hevige brand woedt. DE POLITIEKE TOESTAND IN BELGIË. De houding van de Communistische partij. Het Dagelijksch Bestuur van de Communistische partij heeft verklaard van oordeel te zijn, dat de Kath. Volkspartij er niet in geslaagd is de meerderheid in het parlement te verwerven en dat een regeering, bestaande uit Socialisten, Liberalen en Commu nisten gevormd dient te worden. Het bestuur staat vijandig tegenover elke regeeringscoalitie, waarin de Kath. Volkspartij ge roepen zou zijn een belangrijke rol te spelen, hetgeen in strijd zou zijn met den duidelijk uit gesproken wil van het kiezers corps. Inspecteur Volksgezondheid. Bij Kon. Besluit is benoemd tot geneeskundig inspecteur van de volksgezondheid in algomoenen dienst, toegevoegd aan den ge- noeskundig Hoofdinspecteur van do volksgezondheid, Dr H. R. Gerbrandy te Leeuwarden. Loonregeling timmer fabrieken. Het College van Bijksbemidde- laars heeft een regeling vast gesteld voor timmerfabrieken. Er zijn vier gemeenteklassen met Iconen, varlëerendc van 90—86 et.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1