Os besprekingen in indië. DE KOMENDE VERKIEZINGEN. Nederland helpt Indië, voor: Het vervoers vraagstuk. 0e politieke toestand in België. btadti achten swfe gebonden KRUI MËLTJEsj Provincienieuws. 3DE BILT KSOTa Vr(j koud. Krachtige noordelijke wind. Wisselende bewolking. Nog regen, hagel of sneeuwbuien. Vrij koud. Bij dé opening van de Xndiê- week te Utrecht heeft minister Logeman o.m. dit gezegd: Het moet nu niet meer zijn, Neder land leidt Indië, maar Ne derland helpt Indië. Over de juistheid van deze leuze yalt te praten. Als dan meteen maar vast staat, dat door de politiek, die thans wordt gevolgd, Indië noch geleid wordt, noch gehol pen, Er heeracht thans een toe stand van anarchie. Hierop wijst ook weer het volgende bericht van 19 Febr. „Volgens de laatste berichten uit de residentie Bantam op West-Java zyn de meeste vroegere officieele regeerings- personea vermoord of ontvoerd. Bantam is een van de resi denties, die het meest te iijden heeft onder den huidigen chao. tischen toestand. De bejaarde regent van de Rankasbctoen is door extremisten vermoord. De regent van Serang wordt met zijn familie te Soekaboemi ge vangen gehouden. De regent van Fadegelang is gevlucht en ieder spoor; van hem ont breekt. Terroristen te Bantam, ont voeren jonge meisjes uit de kampongs. In de gevangenis te Serang wordt een aantal Indo nesische vrouwen van voor name families gevangen gehou den Nederland Is geroepen hier de helpende hand te bieden door allereerst; orde en rust te herstellen en aan dergelijke chaotische toestanden een einde te maken. De Regeering schijnt van mee- C'lng te zijn, dat Indië gehol pen wordt door het „gezag" van de extremistische groepen, die slechts een klein deel van de bevolking achter zich hebben, te erkennen, en de gelegenheid te geven de be volking te terroriseereq. Maar zoo is het niet. Ouders, die hun opgroeiende kinderen willen helpen doen dit, niet door ze de vrije hand te laten, maar door ze voor te bereiden voor de zelfstandige taak die ze straks gullen heb ben te vervullen. Zóó is het ook hier. Indië moet worden gehol pen. Door verstandige leiding. Door de extremistische woe lingen ,te beteugelen en de In dische volken rijp te Blaken voor zelfbestuur. ZEEUWSCH DAGBLAD 1e JAARGANG No. 271 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Abonn.prjjs 3.30 p. kw. Hoofdkantoor! Goes, TeL 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg en Temeuzen. Donderdag 21 Februari 1946 Advertentieprijs 12% cent per u Op, en Bfaergar.g yan Zon en Maan. 'Vrijdags Zon op 7.43 u., onder 18.05 u. Maan op: 0.08 u., onder 10.17 u. LJ£. 24 Febr. Hoog water te Vlissingen Vrijdag 22 Februari: 5.44 u. 1.70 m., 18.09 u. 1.75 m. den gevoerd, welke beteekenis is dan te hechten aan de zin snede in de regeeringsverkla- ring, waarin gesproken wordt van het ontwerpen van een structuur van bet Koninkrijk „in overleg met veelzijdig ge kozen, gezaghebbende verte genwoordigers van Indonesië"? Zoo hierbij aan andere later te houden besprekingen zou zijn gedacht, vreest de minister dan niet, dat daarop bij de tl.ans in gang zijnde besprekin gen zal worden vooruitgeloo- pen, te meer Indien deze „be sprekingen", gelijk de luitenant- gouwerneur-generaal het heeft feformuleerd, het karakter zon en dragen van „onderhande lingen",, een uitdrukking, die doet denken aan het streven naar het aangaan van een over eenkomst? Het Dem. Soe. „Vrije Volk" rekent er met grooto stelligheid op, dat er na de verkiezingen vol ledige samenwerking zal zijn tus- schcn de Kath. Volkspartij en de Partij van den Arbeid, Op grond daarvan zegt het blad: Voortzetting van het be leid der regeering die thans de teugels in Nederland in handen heeft, is, als de teekenen niet be driegen, onbedreigd verzekerd. VERLAGING BENZINEPRIJS. Hef schijnt zeo goed ale zeker te zijn, dat met ingang van 1 Maart a.9. de henzineprija wordt teruggebracht van 30 op 18 cent per liter. Geen nationalisatie-Trans- Eortondernemingen krijgen edrijfsvergunning. De Tweede Kamer behandelde Dinsdag de afd. vervoer van de Regeeringsnota. De heer Diepenhorst (A.R.) wees er op, dat er in de kringen van het vervoerswezen ongerustheid bestaat. De minister wil naar hij zeide geen nationali satie maar de vraag is of zich toch geen vertrusting voltrekt In dit verband pleitte spr. voor het zich terugtrekken van de spoor wegen uit water-, weg- en tram- ondernemingen. De heer Braambeek (S. D.) toonde zich ontevreden omdat de minister niet bereid is het ver voer te nationaliseer en. Dat is toch de eenige oplossing. De heer Bierema (Lib.) critiseerde het optreden van de A.T.O. Minister van Sc fa a ik verklaarde, dat de spoorwegen zich in hoofdzaak zullen bepalen tot snel vervoer op lange lijnen. Daarom mag het wegverkeer zich niet onmatig uitbreiden. Van een monopolie zal echter geen sprake zijn. De minister verklaarde voorts niet te zullen medewerken aan nationalisatie van het ver keerswezen. Het stelsel van bedrijfsvergun- ningen zal weer in het leven ge roepen worden. Z. E. achtte ove rigens een goede bedrijfsorganisa tie noodzakelijk, teneinde de uit voerende taak van de regeering over te nemen Met wie wordt „onder handeld"? De heer de Savornin Lobman heeft aan minister Logeman de volgende vragen gesteld: Is de minister bereid mede te deelen of de besprekingen ia Batavia alleen worden gehou den met de z.g. groep-Sjahrir, dan wel ook met andere perso nen, die geacht kunnen worden deelen der bevolking ia en bui ten Java, die niet met de z.g. „republiek Indonesia" in ver band staan, te vertegenwoordi gen? Indien de besprekingen alleen 9MA i» ag, De Kabinetskwestie iq Bel gië is nog niet opgelost. In politieke kringen acht men het niet onmogelijk, dat een regeering wordt gevormd, welke de drie voornaamste partijen omvat. Maar dan moeten eerst twee belangrijke hinderpalen uit den weg worden geruimd: L het probleem van den terug keer yan den Koning, welke gesteund wordt door de Katho lieken, maar. waartegen de an dere partijen zich verzetten; 2. bet noode samengaan van de Katholieken mi dé Communis ten. De Katholieken zijn wel be reid met dé Socialisten samen te gaan, maar de laatsten geven er de voorkeur aan ook dc Communisten in de combinatie te betrekken. OE ATOOMSPIONNAGE IN CANADA. De Amerikaansche minister van Buitenl. Zaken, heeft ver klaard, dat, zoover hij wist, het geheim van de atoombom nog uit sluitend in het bezit van de Ver- eenigde Staten is. NU NIET MEER „DE ARME VISSCHERS". Katwijk een van de rijkste plaatsen van ons land. Een stroom van goud stort zich uit over het visschersdorp Kat wijk aan Zee, de woonplaats der traditioneele „arme visschers". Moeilijke jaren hebben zij en ook hun reederijen achter den rug, maar het tijdvak tusschen het ver trek van den eersten logger na den oorlog ter faaringvisscherij en den dag van heden, is een tijdvak van ongenkenden bloei, die van dien aard is, dat Katwijk aan Zee thans ongetwijfeld tot de rijkste plaatsen van ons land behoort. De haringvisscherij bracht eenige miliioenen guldens naar Katwijk, de treilvïsscherij, uitgeoefend met dezelfde haringloggers legt er nog een aardig schepje op. Maandag kwamen 15 Katwijk- sehe loggers in IJ muiden binnen, die dank zij hun rijke tongvang sten meer den f 125.000 besomden. Katwijk beleeft gouden dagen. GROETEN VAN GE-INTERNEERDEN. „Radio Nederland" deelt mede, dat boodschappen ea groeten van op Makassar geïn terneerde en van Java naar het kamp Columbia in Brisbane ge- evacueerde landgenooten over Hilversum I zullen worden uit gezonden: 25 Febr. 11.45—12 u. J 26 Febr. idem; 27 Febr. 1L45— 11-55 STAKENDE GRAANARBEIDERS. Maandag zijn arbeiders van verschillende graanpakhuizen te Groningen in staking gegaan. Zij achten het tegenwoordige loon van f 33 per week niet voldoende en eischen i 40. De E.V.C. staat achter de stakers. De besturen van de andere vak organisaties hebben hun leden aangeraden Biet in staking te gaan. Dc leden van den stsdsgraan- aan de regeling getroffen door do Rijksbemiddelaars. De eischen der stakende arbeiders zullen derhalvo niet worden in gewilligd. NIEUWE VINDING VAN PHILIPS. Omwenteling op het gebied van motoren. Bij Philips te Eindhoven ia men bezig te experhnenteeren met een nieuw soort motor, die op het gebipd yan motoren mis schien een omwenteling zal be ttekenen. Reeds voor den oorlog nam men proeven om te komen tot het vervaardigen van kleine motortjes, die bestemd zijn ora ingebouwd te worden in radio toestellen voor het leveren van den noodigen stroom. Als voor beeld voor een dergelijken mo tor had men een speelgoed- motortje uit het jaar 1850. Men is dit wetenschappelijk gaan bekijken en bij dit onder zoek bleek, dat hierin meer mo gelijkheden zaten dan men aan vankelijk dacht, Behalve voor het doel, dat men bij de proefnemingen voor oogen had, zal de nieuwe mo tor ook te gebruiken zijn voor de aanwending van een grooter vermogen b.v. in auto's. Daar de onderzoekingen oog in een voorloopig stadium verkeeren, zal het waarschijnlijk nog meer dan een' jaar duren voordat met de productie' Ikan wordenl be gonnen. DOOR DUITSCHERS GESTOLEN GOEDEREN. Een gedeelte keert terug. Kolonel Otto, commissaris-ge neraal voor de Nederlandsche economische belangen in Duitsch- land heeft voor de radio een en ander meegedeeld over de geroof de goederen, welke uit Duitsch- land terugkomen. Er komen langzamerhand goe deren terug. Veel is echter verlo ren gegaan, of intusschen ver bruikt In de eerste plaats gereed schapswerktuigen, dat zijn de draaibanken, schaafbanken, slijp machines e.d. Tot begin Februari kwamen er ongeveer 600 binnen. Dan ongeveer 2 millioen kilogram staal in den vorm van platen en staven; ook laschelectroden en veel eiectrotechnisch materiaal. Verder veel onderdeden van radio-zend- installaties, die uit Kootwijk wer den weggevoerd. Daarnaast een belangrijke hoeveelheid textiel- en serviesgoed van scheepvaartmaat schappijen.! In Zeeuwsch-Vlaanderen rolde een trein binnen, hedemaal uit Straatsburg gekomen, met gedeel ten van de installatie van de groo- te kunstmeststof fenfabriek, die zich daar bevond. In Twente ar riveerde ongeveer 150 ton celve- zel. Met autocolonnes werden de sleeptank uit Wageningen en de geheele installatie van de Gazelle- rijwielfabriek en andere zaken te ruggevoerd. Langs den Rijn kwa men de eerste schepen met goede ren vanuit bet Ruhrgebied, o.a. een schip meubelen voor Arnhem. Ook mag niet vergeten worden de zendingen met schilderijen en an dere waardevolle artikelen te ver melden, die reeds gedurende ge- ruimen tijd met vrachtauto's uit Munchen worden aangevoerd. De installatie van het al-wals en persbedrijf, een groote platen walserij, 15Q naaimachines, veel gereedschapswerktuigen, wagons met materiaal, écn groot aantal tramwagens enz. enz. en ook zelfs een partij radio-ontvangstappara ten kunnen binnenkort worden vervoerd. Opgemerkt werd echter, dat men zich van de terugkeer van radio's, fietsen en meubelen niet teveel moet voorstellen, Vacantie-regeling en toeslag. De Raad van Bestuur in Ar beidszaken heeft als zijn oordeel uitgesproken, dat het vooralsnog op economische en technische gronden geen aanbeveling ver dient, een voor alle bedrijfstakken geldend vacantieminimum van twee weken vast te stellen, en dat het voor alle bedrijfstakken voor schrijven van een recht op va- cantietoeslag, zelfs bij handhaving van een week vacantie, niet ver antwoord wordt geacht. Dadels binnenkort zonder bon. Binnenkort zullen dadels zonder bon in den handel verkrijgbaar zijn. De regeering heeft een partij van 3000 ton aangekocht. De beste kwaliteiten zullen ter beschikking van den consument worden ge steld. Het overige wordt afgele verd aan de verwerkende indu strieën. De „Noordam" gearriveerd. Woensdagnacht ia de „Noor- dam" te Amsterdam gearriveerd. In totaal waren plm. 1800 men- schen aan boord, w.o, ruim 80 zieken. De gezondheidstoestand was over het algemeen gunstig. Handels- en Kantoor bedienden. De Stichting van den Arbeid stelt op verzoek van Rijksbemid- delaara een onderzoek in naar de mi of bet aanbeveling wardta! voor het handels- en kantoorper soneel te streven naar een alge- meene landelijke loonregeling. Nederlandsche arbeiders geven het voorbeeld. Nu do Nederlandsche industrie zelf weer een groot aandeel gaat leveren in onze voedselvoorziening, is het een verheugend feit, dat één van onze grootste levensmid- delonbedrfjvou, de bokonde Honig's Fabrieken to Koog aan do Zaan on Nfjmegen, alle hens aan dok heeft geroepen om topprostatios te loveron. Mat verdubbelde energie wer ken Honig's arbeiders aan do eervolle taak om olko Nederland- scho huisvrouw in de gelegenheid te stellen Honig's artikelen to vorkrygon, en mocht er soms eens iets haporon, dan komt dat, om dat do vraag naar Honig's arti kelen zoo ovorwoldigend groot is. Ingez. Med.) Hot ligt In do bedoeling do Kamerverkiezingen te hou den op 17 Mei a.s. Aanvan kelijk woe het plan om eon weck later do Statenverkiezin gen te houden. Om technlsohe redenen is eehtcr besloten doze verkiezingen te bepalen op 81 Mol a.s. 'f Inwonertal van Zandvoort, dat voor den oorlog rond 10.000 bedroeg, maar was terug- geloopen tot 1500, is nu weer gestegen tot circa 7000. 850 hui zen hotels en restaurants langs het gesloopte strand inbe grepen vormen het oorlogs verlies. Vrijdag wordt te Londen op plechtige wijze de Nederland sche rechtbank gesloten, die ge durende den geheelen oorlog daar gezeteld heeft en op de basis van de Hollandsche wet ten recht heeft gesproken. In Noorwegen worden de staatsuitgaven geschat op 2322 millioen kronen. Het totale staatsinkomen op 1452 millioen kronen. m De Amerikaansche autoritei ten hebben het socialistische dagblad „Linzer Tageblatt" voor onbepaaldea tijd verboden, om dat het propaganda maakte voor de pas-Duitache ge dachte. m De Braziliaansche regeering heeft de Spaansche regeering verzocht haar nieuwen gezant nog niet baas Brazilië te doen afreizen. Truman zal zich candidaat laten stellen voor de presi dentsverkiezingen in 1948. Dezer dagen is te Susteren na bij de woning van burgemeester Hermans een bom geworpen. Er hebben geen persoonlijke onge lukken plaats gehad. Wel is veel schade aan de woning veroor zaakt. De boscliwachter Maris te Limbricht (Limb.), schoot dezer dagen een wild zwijn met een ge wicht van 100 kg. De bloedtransfusiedienst van het Ned. Roode Kruis vraagt kleine hoeveelheden bloed van kinderen, die herstellende zijn van mazelen. Zij kunnen daar mee een aantal uit Indië repa- trieerende kinderen helpen. CENTRALE A.R. KIESVEREEN. GOES. De Dinsdag gehouden ver gadering van de Centrale A.R. Kiesvereen, Goes, was in hoofd zaak gewijd aan het advies van het P- C. om voor heel de pro vincie met een lijst uit te ko men- Dit denkbeeld vond wei nig instemming. Vrij algemeen was de vergadering van oor deel, dat het de voorkeur ver dient voor elk district met een eigen lijst uit te komen. De kiesvereenigingen zullen zich hierover nader hebben uit te spreken. „Schelde"-directie voor het Tribunaal? Naar „Het Vrije Volk" ver neemt staat het nu vast, dat de „Schelde"-Directie, wier vrijlating indertijd nogal wat deining onder de arbeiders der werf veroorzaak te binnen niet al te langen tijd voor het Tribunaal zal moeten verschijnen. MIDDELBURG. Dinsdag werd de Prov. leden vergadering gehouden van de N.C.R.V. o.l.v. dhr J. W. v. 't Hoff te St Laurens, Van het alg. bestuur waren aan wezig dhrn Mr A. v. li Dcure en D. Pereboom. Tot leden van de Prov. Com missie werden herkozen J. Alle- wijn, Middelburg, J. J. Duvekot, Goes, J. Baas, Zierikzee, J. W. v. 't Hoff, St Laurens, J. A. Meertens, Terneuzen, In de vac. Mr J. W. Goedbloed werd gekozen S}„ Caljouw te Mid- VLISSINGEN. In het C.J.M.V.-gebouw ex poseert mevr. C. Vleugel—-Flo» russe het door de leerlingen van haar Mode-vakschool gemaJkte werk. Niet alleen is hier veel teekenwerk, waarvan vooral een door een leeriinge-coupeusc geteckend stilleven vermelding verdient, doch ook een groote collectie onder- en bovenklec- ding. Mevr. Vleugel weet haar leerlingen degelijk op te leiden, ook in het van oud nieuw ma ken. De dames treffen hier voorts een keurige collectie ap plicatie. en borduurwenk aan. Overvloedige visohvangst. De groote 'haringvangsten houden nog iteeds aan. Vorige week werden in enkele dagen in de vischmijn meer dan 100.000 kg. aangebracht. Maandag en Dinsdag werd wederom meer dan 60.000 kg. per dag binnen gebracht. Groote hoeveelheden haring liggen dagelijksch op vervoer te wachten. Op de vischmarkt heerscht groote drukte. Een 10-tal groote truckB brengt de haring naar de ver werkende industrieën te Kat wijk, Vlaardingen, eto. Ook werden reeds voor directe con sumptie groote zendingen naar Eindhoven, Den Bosch, Maas tricht enz. afgeleverd. Groote besommingen worden gemaakt, deze varieeren van f2000 tot f 4800. Dinsdag Ikwam er een visscher met een volle schuit en langszij een volgeladen net. Bij het binnenkomen scheurde het net en ging een partij van eenige duizenden kilo's verloren. Zaterdag worden in het „Schelde"-lokaal de nieuwe lei ders van het Leger des Heiig in Nederland, Lt. Comm. en Mrs. Ch. H, Durman, door de plaat selijke officieren verwelkomd. GOES. De Heer W. 't Hooft ten grave gedragen. Dinsdagmiddag had de begra fenis plaats van dhr W. 't Hooft, oud-hoofd der Hcrv. school en leeraar aan de R. L. W. S. alhier. Et was veel be langstelling voor de ter aarde bestelling van deze ia Goes zoo bekende figuur. Kerkvoogden en leden van de comm. v. toe zicht der Ned. Herv. Kerk droe gen de baar. De overledene was o.m. president-kerkvoogd. Als wijkpredikant en tevens als voorz. van 't bestuur van de Herv, school sprak ds Odé. een troostwoord tot de nabestaan den. Hij memoreerde het vele werk, dat de heer 't Hooft ge durende 25 jaar voor de jeugd van Goes heeft gedaan. Vervolgens sprak namens 't hoofdbestuur van den bond van Chr. onderwijzers dhr Bot hof. De overledene was een cri- tisch man, niet altijd even ge makkelijk, maar een stuwende kracht voor het onderwijs. Dhr A- C- Burger voerde daarna 't woord namens de kerkvoog dij der Herv. Gemeente. Hij memoreerde de geheel eigen wijze, waarop dhr 't Hooft steeds de vergaderingen leidde. Voor de Oranjevereen. sprak dhr J. I. v. Ballegoyen de Jong als voorz. Ieder herinnert zich, aldus dhr v. B., hoe de over ledene bij menig Oranjefeest 't initiatief aam. Hoe bezield leidde hij b.v. de Volkszang op de Markt. Ook de dir. van de R.L.W.S. sprak een kort woord. Ir P. J. 't Hooft las daarna volgens den wensch van zijn vader een gedeelte uit Joh. 15, waarop 't Chr. Zangkoor, waar van de gestorvene vele jaren dirigent is geweest, o.l.v. dhr A. Kousemaker zong: „Wat de toekomst brengen moge". De oudste zoon, dhr C. 't Hooft, dankte tenslotte voor de groote belangstelling. Directeur Gemeentewerken. Door B. en W. zijn voorge dragen voor de benoeming van Directeur van Gemeentewerken de heeren Ir C. de Hoogh, In genieur le (klasse bij bet Bouw en Woningtoezicht te 's Gra- venhage en Ir C. B. Roest, dis- tricts-commissaris voor de Noodvoorziening te Zierikzee. Prov. vergadering Chr. Landarbeiders. Dinsdag hielden de afdeelin- gen van den Ned. Chr. Landar- beidersbond in Zeeland, onder leiding van dhr Vingerling, een prov. vergadering, welke door 43 afdeelngen bezocht was. Na de opening sprak de Bondssecretaris, de heer Oudc- kerk uit Utrecht, over de taak en de huidige ontwikkeling van het organisatiewerk. Spreker wees er op, dat het belangrijker is naar den Bijbel te luisteren dan naar de praters op de brug van tegenwoordig en dat het onze taaie is, de ar beiders, die het spoor nog bijs ter zijn, terug te brengen tot den Bijbel, die ooflc voor het so. ciale en economische leven de eenia betrouwbare gids is. Dat hierin goede vorderingen ge maakt worden blijkt uit het feit, dat het ledental van den ite gesd* beegéf is dan in 1941. Verder werd er op, AANVULLING BQNNEN- gewezen, dat het plicht der ar beiders is, zich trouw en eer lijk aan de coll. contracten te houden; dat het stellen van looneischen, die hierboven uit gaan, een miskennen van de be- drijfsgemeenschap is en een te rugvallen iq de oude dwaling, dat arbeid slechts koopwaar zou zijn, We moeten, aldus Spr., ons onze verantwoordelijkheid be wust zijn, ook in de nieuwe or ganisatievormen van de Stich ting van den Landbouw en onze opvoedkundige taak nauw gezet vervullen, opdat we ke rels kweeken, die hun plaats met eere innemen. Van de Re geering wordt gevraagd, dat zij bij het bepalen van loonen en prijzen, er rekening mede houdt, dat boeren en arbeiders niet langer willen zitten in het hoekje waar de slagen vallen. Hierop volgde een breedvoe rige bespreking over de nood zakelijkheid van gelijkstelling van de landarbeidersloonen met die van andere geschoolde ar beiders, de tewerkstelling van geïnterneerden, het tekort aan klecding en schoeisel en de minderwaardige wijze waarop de landarbeiders bij het ver strekken hiervan behandeld zijn en vele andere zaken. Na de beantwoording door dhr Oudekcilk, sprak dhr Vin gerling nog een slotwoord, waarbij -hij aanspoorde het ge hoorde in prakrijk te brengen en, ook alle nog ongeorganiseer de arbeiders op hun Chr. roe ping te wijzen, om mede te werken, dat op het terrein van den arbeid en in ons geheele volksleven de Evangelische nor men zooveel mogelijk gehand haafd worden. Chr. Besturenbond. Dinsdag werd door dezen Bond een propaganda-verg. ge houden onder voorz.schap van dhr A, de Lange, die in het openingswoord zijn blijdschap uitte over het feit, dat we thans weer voor het eerst ia zoo grooten getale bijeen mochten zijn. Hij sprak de hoop uit, dat allen, doch vooral den jongeren, het doel en streven van de Chr. Vakorganisatie duidelijk voor oogeq zou komen te staan. Spreker voor dezen avond was dhr Oudekerk uit Utrecht, Hoofdbestuurder van den N. C. L. B., die als onderwerp -had; „In 't verleden ligt het heden, in het nu, wat worden zal Door zijn gloedvolle rede wist Spr. zijn gehoor van het begin tot het einde te boeien. Door zang o.Lv. dhr Schreuder, mu ziek door dhrn Everse en De Lange, en declamatie door dhrn Romer en Nieuwenhuijse, werd deze avond op voortreffelijke wijze opgeluisterd. Het was een zeer goed geslaagde verga dering, die door een zeer groot aantal bezoek(st)ers werd bij gewoond. KAPELLE. Gemeente-avond. Maandagavond werd in „Obadja" een Gemeente-avond gehouden door de Ned. Herv. Kerk. Ds Drost sprak een in leidend woord over „Onze Kerkgang]'. Hij wees erop, dat alle vernieuwing in den eere- dienst nog geen „nieuwigheid" is, maar herstel. Hij besprak daarna de liturgie. Van de gele genheid tot vragen stellen werd druk gebruik gemaakt. Verder kwam ook ter sprake de Ge zinshulp Lv.m. het bedanken van mej. Groenleer. Voorge steld werd ook meer avond diensten te houden. Ds Drost sloot dezen mooien avond met dankgebed. OOSTKAPELLE. Gemeenteraad. Op 15 Febr. j.L vergaderde de tijd, raad onder voorz.schap van den wnd. burgem., dhr F. C. de Roo. Mej. Maranus werd met een proeftijd van 1 jaar benoemd tot concierge-schoon- maakster. Tot leden van de Commissie Wering Schoolverz werden herbenoemd dhrn A. C. v. Dijke, P. Cornelisse, St. Francke, W. Maljaars en J. Koene. Besloten werd de autotoelage voor het hoofd van den Vleesch- keuringsdienst, dhr L. J. J. Geldof, over 1945 niet te ver strekken, gezien de onmoge lijkheid tot rijden wegens het water. Besloten werd op voor stel van B. en W. om adhaesie te betuigen met het rekest van Standdaardbuiten t.a.v. de her stelbetalingen. Een voorstel om per inw. 3 ct. bü te dragen voor het feest, dat den dijkwerkers te Middelburg aangeboden zal worden, wordt aangenomen. Een verzoete is binnengekomen van de Chr. Bewaarschool, om subsidie-verhooging van f 100 tot i 200, omdat een nieuwe onderwijzeres niet meer be noemd kan worden op het oude salaris. Het Bestuur der school zal het schoolgeld verhongen van IQ ct. tot 25 ct. p. Jdnd en voor 2 kinderen uit één gezin 40 V«, LIJST voor de eerste helft van de 3de periode 1946 (17 Febr. t/m 2 Maart 1946.) Bonkaarten KA, KB, KC 603 051 Algemeen; 250 gr. jam, stroop, enz. 052 Algemeen: 100 gT. cacao. 053 Algemeen: 100 gr. koffie. 054 Algemeen: to 112 gr. huis houdzeep. 055 Algemeen: 2 doosjes luci fers. B 15 Reserve1 kg. aardappelen. Bonkaarten LA, LB, LC 602 A 08 melk: lü L. melk. B 08, C 08 melk: 3 L. melk. 018 aardappelen: 2 kg. aardap pelen. Bonkaarten KD, KE 603 551 Algemeen: 250 gram, jam, stroop, enz. 552 Algemeen: 100 gr, cacao, 553 Algemeen; 112 gr. huis houdzeep. 554 Algemeen2 doosjes lucifers. Bonkaarten LD, LE 602 D 08, E 08 melk: 5 L. melk. 518 aardappelen; 1 kg. aardap pelen. Tabakskaarten enz. T 14: 2 rants, tabaksartikelen (geen import-sigaretten). V; 14: 100 gr. chocolade of sui kerwerken. X 14: 100 gr. chocolade Of sui kerwerken. Bovengenoemde bonnen kunnen reeda op Vrijdag 22 Febr. a.l. worden Sebruikt, met uitzouderiug van do onnen voor melk cn aardappelen, waarop eerst met ingang van Maan dag 25 Febr. mag worden afgeleverd. De lucifcra op boa 055 en 554 alge meen zullen in verband niet de be voorrading vaa den handel ecrat ia den loop der week verkrijgbaar zijn. Daar zich voor de betrekking van onderwijzeres aandeiO.L. school niemand heeft aange meld, zal uitgezien worden naar een kracht voor het vak nuttige handwerken. Aan de orde komt dan de aan koop van een motorspuit. De oude brandspuit kan gemaakt worden als er onderdeelen te krijgen zijn, maar dat zal nog lang duren. Besloten werd de Engelsche spuit ean te koopen voor f 1800. Voorts wordt de afspraak van burgem. Fabius met Dom burg ingetrokken betreffende zeggenschap bewoning huizen vanaf „Zonneveld" tot Dom burg, aangezien dit moeilijkhe den met zich brengt. Vanaf 20 Febr. zullen deze woningen weer onder beheer staan van Oostkapelle. OUD-VOSSEMEER, Ouderavond. Onder zeer groote belangstel ling werd hier de eerste ouder avond van de School met den Bijbel na de bevrijding gehou den. De voorz., dhr A. Duine, riep in zijn openingswoord op tot dank aan God. Het hoofd der school, dhr J. Melissen, gif een uiteenzetting over de waar de van het bijbelonderwijs. De meisjes der hoogste klassen hadden een lied ingestudeerd, dat keurig driestemmig gezon gen werd, o.Lv, mej. Pollie werd daarna een lintenspel gedaan. Ook twee samenspraken vielen zeer in den smaak. Verdere sprekers waren Ds Vreugden- lui en burgemeester Mr J. J. Versluis en dhrn Joh. Droogcrs en J. de Wilde. Het werk der opvoeding maar ook het verzet der Chr. scholen werd naar vo- Ten gebracht, terwijl oök de houding van het bestuur, dat een „zwart" hoofd benoemde, geprezen werd. De verschillende voordrach ten hadden veel succes, terwijl er ook voor den teekenwed strijd groote belangstelling be stond. Na het zingen van Ps. 72: 11 eindigde Ds Vreugden- hil met gebed. Laatste berichten. MUSSERT STAAT TERECHT. Gisteren heeft Mussent voor den Bijz. Raad van Cassatie terecht gestaan. Nieuwe feiten deden zich hierbij niet voor. Na de pleidooien verzocht de adv.-fiscaal verwerping van het beroep, dus bevesti ging van de doodstraf. Luiten.-Admiraal Helfrioh. Luitom-admiraal Helfrick, be velhebber dor Noderi. Zeestrijd- krachten on oud-opperbovolhobbor der strijdkrachten in het Oosten is gisteren per Dakota-vliegtuig uit Indië op Schiphol gearriveerd. Ministeriëela deelneming. Minister Logoman heeft, naar aanleiding van het bericht van hot overlijden van Dr J. O. van der Velde, oprichter van het Boode Kruis te Bandoeng, de Nederl.-Ihd. regeering verzocht zijn deelneming te betuigen aan Seeds Kröia te Bsadeiag,

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1