Ueeft yccoie uUfceUUMjpfil<u*toCi*. PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Woensdag 20 Februari 1946 Hoog water te Vlissingen Het domme potlood De verkiezingen in België inyen in lapan Honger en Alcohol. De „Oranje" terug naar Nederland. Nog geen onderhandelingen in Indië. Extremisten wijzen de voorstellen af. „Aaneenschakeling van leed en armoede". DE BILT SSEGTs Kouder, Krachtige, tijdelijke stormach tige, N.W. wind. Wisselende bewolking, enkele buien voor- ai in het Koorden des lands kouder. Voor alle districten ZEEUWSCH DAGBLAD Qp< en öndergang yan Zon en Maan. Donderdag; Zon op 7.45 u., on der 18.04 u. Maan op onder 10 u. IkK. op 24 Febr. storm uit het N.W. verwacht. Abonn.prys ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Vlissingen, Middelburg en Terneuzen. Advertentieprijs 12% cent per m.m. 5.09 u. 1.91 m., 17.35 u. 1.90m. 1e JAARGANG No. 270 Enkele maanden geleden ver. (klaarde Minister Schermerhorn in een radiotoespraak, dat wij een arm volk zijn geworden, maar dat desondanks aan alle kanten met geld gesmeten Wordt. Daartegen, zoo werd toege zegd, zou dit Kabinet den strijd aanbinden. Er zou bezuinigd worden. Maar aldus de Minister met een sneer aan het adres van vroegere Kabinetten, niet met het „domme pot- 1 o o d". Vroegere ministers als bv. Dr Colijn, die ook genoodzaakt was te bezuinigen, waren eigen lijk maar krullenjongens op dit gebied. Zij hadden eigenlijk geen begrip van den toestand. Zij werkten met het domme potlood, zooals de eerste de beste dat kan doen. Maar nu gaan de meesters aan het werk, de deskundigen. Zij bezuinigen niet met het domme potlood, maar...... Ja, dat is het nu juist wat we graag gouden weten. ,Wij, «ijh au tier maanden yerder. Van bezuiniging blijkt niets. Integendeel. Het geld, het be lastinggeld, vloeit nog steeds paar alle kanten weg. Nu kan worden toegegeven, dat het voor de Regecring niet gemakkelijk is, Zoo vlak voor de verkiezingen met ingrijpen de maatregelen te komen. Want hoe zij 't ook aanpakt, al o£ niet met het „domme pot lood", zij zal altijd hier of daar ontstemming wdkkeu. En dat kan stemmen kosten. Maar wat dit betreft zou zij dan toch een lesje kunnen ne men bij Dr Colijn. Toen' deze geroepen werd te bezuinigen waarschuwde hij zijn partij dat dit haar stem men zou kosten, maar hij oor deelde terecht, dat het na tionaal belang gesteld moest worden boven het p art ij belang. Laat dit Kabinet dat óók doen. Natuurlijk zonder het „domme potlood". Het Kabinet afgetreden. De verkiezingen in, België hebben voor de Kath. Volks partij en de Communisten groote winst opgeleverd, ter wijl de Socialisten hun positie wisten te handhaven. Resp. be haalden deze partijen, voorzoo ver thans bekend, 92, 69 en 29 zetels en bovendien de liberalen 17 zetels. De Socialistische pers jubelt, dat er een linksche meerder heid is verkregen. Maar die meerderheid is betrekkelijk. En er zal nog heel wat moeten ge beuren eer zij met de veel- eischende Communisten tot een accoord zijn gekomen. De Prins Regent is begonnen met aan De Schrijver, den lei der van de Kath. partij, op dracht tot Kabinetsformatie te geven. Een opdracht, die hij al leen zal kunnen vervullen als de Socialisten tot samenwerking bereid zijn. Maar of dat zal gaan? Er is toch ook nog de Ko ningskwestie. De Katholieken willen terugkeer van Koning Leopold, maar de Socialisten willen daarvan niet weten. Zoo zijn er moeilijkheden aan alle kanten. De Keizer als een gewoon mensch onder de menschen. De Japanneezen hebben van den keizer een lesje in demo cratie gekregen, Hirohito heeft namelijk, in gewone burger- kleeren gestoken, een inspectie tocht gemaakt, die eenig was in de geschiedenis en waarbij hij zich op ongedwongen wijze on der de menschen heeft bege ven. De Keizer maakte zijn tocht per auto, onder begeleiding van 5 andere wagens, doch zonder zijn lijfwacht. Later sloten 4U jeeps mot geallieerde journalis ten zich bij den stoet aan en werd 'n bezoek gebracht aan Fa- waskl, waar de ICeizer o.a, een grootendeels verwoeste fabriek bezocht. Dit is wel het wonder lijkste, wat ooit had kunnen gtb euren, hoorde men onder het publiek opmerken. President Truman heeft, in verband met de slechte voedseu po'itie in overweging gegeven, om geen graan meer beschflK- baar te stellen voor de alcohol productie. Een advies, dat ook voor ons land van beteekenis kan zijn. Werd het opgevolgd, dan zou het mes naar twee kanten snij den. Het graan zou beschikbaar zijn voor de voedselvoorziening en het alcohol-kwaad zou wor den beteugeld. Het hospitaalschip „Oranje", dait Woensdag te Batavia is aangekomen, zal binnenkort van Java vertrekken, en wel met 250 patiënten afkomstig van Singapore en 150 studenten, die hun studie in Europa zullen hervatten. 75 families van pa tiënten zullen eveneens mee gaan. De studenten hebben gra tis overtocht, maar zullen aan boord moeten werken. SOMBER GELUID. De Britsche Minister van Handel heeft op een perscon ferentie medegedeeld, dat gedurende de'komende twee textieldistributieperioden in Engeland slechts een klein aantal punten geldig kan worden verklaard. Toen men hem vroeg, of de distributie van kieeding binnen twee jaar zou worden opgeheven, aarzelde de mi nister en zeide dan: „i k hoop dat wij de ophef fing van die distri butie nog zullen be- I e v e n". WEDEROPBOUW VAN DEN WIERINGERMEER. Aan de commissie Wederop bouw van den Wieringermeer zijn 132 Zweedsche noodwonin gen toegewezen van de onge veer 200, welke korten tijd ge leden ;te Amsterdam, zijn gear riveerd, Inmiddels wordt er hard aan gewerkt om de nog behouden boerderijen en bijge bouwen eveneens tot noodwo ningen te verbouwen, Een aantal van de onlangs uit Ierland aangekomen werk paarden zal aan de Wieringer meer worden toegewezen, Ecm tegenslag is, dat bericht is ontvangen, dat men er niet op kan rekenen, dat de door de Duitschera gevorderde wagens kunnen worden terugverwacht. Populierenhout voor klompen. De directie van Staatisbosch- beheer heeft de voor veiling aangewezen hoeveelheid popu- lierenhout in dit kapseizoeu ten behoeve van de iklompenvoor- ziening, welke zulks dringend noodzakelijk maakte, nogmaals verhoogd en wel met 2.0Ü0 M3, De totale hoeveelheid populie renhout voor de fabricage van klompen is daarmede gebracht op 83.000 M3. KRUIMELTJES Behang, dat warmte terugkaatst. Volgens de „Sunday Times" is in Engeland behangselpapier, dat de warmte in een kamer terugkaatst, in den handel ge bracht. Het papier is bedekt met een laagje metaal, dat ver hindert, dat de warmte via de muren verloren gaat. Door het behang zal men in staat zijn een kamer in een derde van den tijd, welke men gewoonlijk noodig heeft, aangenaam te verwarmen. Genie-depót te Giize. Begin Maart zal te Gilze- Rijen een Genie-depot gelegerd worden. Het zal een kamp wor den voor vrijwilligers, die hier een vierweeksche opleiding ontvangen alvorens naar Indië te worden uitgezonden. Accijns op benzine in België. Het Belgische „Staatsblad" publiceert een besluit, waarbij de accijns op benzine ad 2.10 frs. per liter, vermeerderd met 10 pet. overdrachtsrecht (inclu sief de accijns) weder van kracht wordt. De benzine wordt aldus in totaal met on geveer 2.40 frs. per liter belast Gisteren werd gemeld, dat te Batavia de onderhandelingen waren begonnen. Dit blijkt echter niet juist te zijn. Volgens de laatste berichten is Sjahrir weer eens naar Djok- jaJkarta vertrokken teneinde Soekamo en zijn groep te raad plegen. De heeren hebben geen haast. Dr van Mook, de officieele ver tegenwoordiger van het Ko ninkrijk der Nederlanden mag rustig blijven wachten, tot de revolutionnaire elementen lust hebben met hem samen te spreken. En intusschen wordt de pro paganda met kracht doorgezet en worden ook de Buitenbezit tingen rijp gemaakt voor de re volutie. Nader wordt gemeld, dat Sjahrir op zijn reis naar Djok jakarta door alle leden van zijn „Kabinet" is vergezeld, wat er op wijst, dat dan breede be sprekingen zullen plaat? via- 49!*. i De extremistische groepen geven steeds duidelijker te kennen, dat zij de Nederland- sche voorstellen verwerpen. Deze voorstellen, aldus een hunner bladen, beteekenen de ontbinding van de Indonesische republiek en het aftreden van den president en den vice-pre sident. Dit is onaanvaardbaar, erger: het is een vernedering. „Wat er ook het resultaat van moge zijn, wij verwerpen de Nederiandsche voorstellen." Dr van Mook heeft internee- ringskampen te Buitenzorg be zocht. „Het Dagblad" geeft hiervan een uitvoerig verslag onder den ■titel „aaneenschake ling van leed en armoede". Bij Bandoeng is Za terdag een peleton van een Nederl. bataljon door een sterke groep Pemoeda's in een hinder laag gelokt. Het peleton zocht onmiddellijk dekking en slaag de er in met verlies van 5 doo- den, den aanval te weerstaan, tptdalj yerstêfekrag arriveerde. Attlee heeft in het Engei- sahe Lagerhuis medegedeeld, dat 8 Juni vieringsdag te Lon den yan da overwinning zal zijn. Het Zweedsche schip Drott- ningholm is door den storm aan den grond gezet, toen het door het Suezkanaal opstoomde naar Port-Said. Luitenant-Admiraal Hel- frich zal per Dakota-vliegtuig op Schiphol arriveeren. Volgens een bericht uit Mel bourne zullen alle Nederiand sche evacué's, die op het o ogen blik in Australië herstellende zijn, vandaar terugkeeren, ten gevolge van valutamoeilijkhe den. "i De economische besprekin gen tusschen België en Neder land zijn tijdelijk stopgezet. Zoodra in België een nieuw Kabinet zal zijn gevormd zullen de besprekingen worden hervat. Het verzoek van de verdedi ging om een verdaging van het ■proces te Neurenberg voor drie weken, nadat de tenlastelegging geschied zou zijn, is verworpen. DOLLAR-LEENING VOOR NEDERLAND. De „Journal of Commer ce" bericht, dat onderhan delingen gaande zijn tus schen Nederiandsche ver tegenwoordigers en amb tenaren van de Ameri- kaansche uit- en invoer- bank over een leening van 20 miliioen dollar, „welke ke later in dit jaar mis schien zou worden toe gestaan". Provincienieuws. Waardelooze rommel. Nog steeds worden in den handel waardelooze artikelen, als schoensmeer en boenwas van zeer slechte kwaliteit aan geboden tegen veel te hooge prijzen. De schoensmeer be staat meestal uit klei met wat kleursel, de boenwas uit petro leum, een bindmiddel en wat kleursel 1 Door den Opsporingsdienst van de Brijsbeheersching zijn ite Vlissingen een 6-tal winke liers verbaüseerd, n.L J. T., H. K., J. R., F. M. v. E., W. G. A. v. N- en P. C. M. In Middel burg werd proc.-verbaal opge maakt tegen B. W., J. P., W. v. T„ J. S. en J. M. V. de V., terwijl in Terneuzen P. L. v. K. eveneens betrapt werd. Zij zullen zich voor den Tucht rechter van de Prijzen te ver antwoorden hebben. Ze leeren het nooit. Ondanks herhaalde waarschu wingen blijven verschillende tex tielhandelaren nog steeds te hooge winstmarges berekenen. Bij een te Middelburg en Goes gehouden controle werd proc.- verbaal opgemaakt tegen A. v. L. en J. G. M, te Middelburg en J. A. J. S. te Goes. Z.V.U. Drs L. de Jong, de uit den oorlog zoo bekende spreker voor „Radio Oranje", zal te Goes op 25 en te Vlissingen op 26 Fehr. een lezing houden over 't onderwerp„Nederland te midden van de mogendheden". Men zie de betreffende adver tentie in dit blad. Benoeming Burgemeester Oostkapelle. Bij K.B. van 14 Febr. is m.i.v. 20 Febr. benoemd tot burge meester der gemeente -Oostka pelle dhr F. G. Sprenger te Driebergen-Rijsenburg (U.). Sfersderito Seraid gprenger' stamt uit een bekend Zeeuwsch geslacht en is op 11 Aug. 1914 te Middelburg geboren. Hij ont ving zijn opleiding gem.-admi- nistratie als ambt. ter secreta rie in Kethel en Spaland. Thans is hij werkzaam al» commies ter secretarie, tevens ambt. van den burg, stand, in do gemeente Driebergen-Rij senburg. Dhr Sprenger zal tevens het ambt van secretaris uitoefenen. Bij besluit van den Min. v. Blnncnl. Zaken is, op voorstel van de Commissie van Advies, bedoeld in art. 5, 4c lid van het Zuiveringsbesluit 1945, gere kend m.i.v. 1 Nov. 1944 aan F. Brevet, weth. cn wnd. burge meester der gemeente Oostburg, ontslag uit zijn functie ver leend. VLISSINGEN. In do hal voor ons bureau publioeereu wij een lijst met namen van hen, die een schoe nenbon kunnen afhalen. Deze moeten uiterl. 23 Febr. worden afgehaald onder overlegging van oude en nieuwe stamkaar ten, aan loket 8. Zaterdag vergaderde de Centr. Vlissingen der A.R. Kies- vcreen. JVloorz. was dhr A. Schout. Tot afgevaardigden voor het Prov. Comité werd gekozen dhrn P, Aarnoutse te Koudekerks (plv. dhr Joh. Kodde, Biggekerke), W. Poppe to Vlissingen (plv. Ch, Simon- 8e, Souburg). Tot afgev. naar het Centr. Convent op 22 Febr, a.s. dhr W. Poppe (pl. J, Ma rijs, Vlissingen). Verder werd gesproken over den toestand in de nu drooggdkomen gebieden. In alle kiesvereen. heerscht een opgewekt leven. GOES. Tegen A. R. v. L. werd proc.- verbaal opgemaakt wegens het verhoogen van de huur van een zijner huizen .van 2,50 tot i ,3,50 p. weck. Op Donderdag 21 Febr. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer M. A. v. Egeraat, Pic- cardtstr. 6, dn dienst trad' bij de Standard A.P.C. Dit feit zal zeker, niet onopgemerkt voor bijgaan. KAPELLE, Overzetveer. Bij de Postbrug komt een pont over het kanaal door Z.- Beveland. Men is reeds een heel eind met het maken van de opritten. De bedoeling is, dat al het' verkeer, dat nu via de Vlake- brug gaat, fit de toekomst hier overgezet zal worden. Ook voor het verkeer Goes Yerselke beteekent dit een heele verbetering. Zaterdagmiddag vergader de de Tuinbouwvereen. onder voor.schap van dhr C. v. d. Vliet. Deze besprak de moei lijkheden, waarmee men te kampen heeft o.a. het gebrek aan arbeidskrachten en aan ma terialen. Op verschillende plaat sen worden reeds bessen en frambozen gerooid. Hij deel de verder mee, dat de levering van dubb. Stamprincesseboo- nen, seizoen 1945, een bevredi genden afloop heeft gehad, evenais die der pootaardappe- len. Daarna volgden de jaarver slagen van penningm. en secr. Dhrn C. v. d. .Vliet en P. Evers- dijk werden als bestuursleden ■herkozen. —3 Vrijdagavond gaf de buurt- groep „Maelstede" een feest avond in het hotel „de Zwaan De voorz., dhr A. WisseNijs- sen hield een korte toespraak. Het was een gezellige avond. Maandagavond hield de A.R. Kiesvereen. Kapeüe-Bie- zelinge onder leiding van den heer Balkenende een zeer druk bezochte vergadering. Medege deeld werd, dat in enkele we ken meer dan 50 nieuwe leden werden ingeschreven. Nadat enkele huishoudelijke zaken waren afgehandeld, werd het woord gevoerd door den heer Zuidema te Goes, die het bestaansrecht van de A.R. par tij en haar houding ten op zichte van het huidige Kabinet in het licht stelde. Spr. eindigde met een verwijzing naar het A.R. program van actie, waarin het gansche Nederiandsche volk wordt opgeroepen tot gehoorzaamheid aan Gods ge boden. Wegens het verkoopen van geperst gerstenstroo voor f 30 per 1000 kilo is de landbou wer M. de R. alhier verbaü seerd door de Prijsbeheer- sching. KRUININGEN. Zaterdagavond werd in de Geref. Kerk een gecombineerde vergadering gehouden van den Ring van Geref. J.V.'s en' die der Geref. M.V.'s o.l.v. dhr Fossen. Dhr Meeuwse van Oostdijk behandelde „Het Ge bedsleven", waarop een leer zame bespreking volgde. Van de afd. Krabbendijka werd ..Bede" voorgedragen. Door Kapellc; jrefil' geggrgtl voor in. Er moet hulp komen. Hulp van buiten moet er ko men, Bij het bombardement van 1809 werd Vüssingen ook in puin geschoten. Er was nie mand die hielp, zelfs het histo rische raadhuis, waarvan de ge vels allen nog overeind ston den, moest wegens gebrek aan geld- en doorzettingsvermogen worden gesloopt. Thans heeft Vlissingen opnieuw een groot offer gebracht. Met Walcheren werd het opgeofferd voor de vrijheid van Europa. Op deze welbewuste opoffering moet een welbewuste welvaartspoli- tiek volgen. Op eigen kracht kan niets worden gedaan, Wal cheren zal dan eenvoudig ver pauperen, de natie zai hier een offer moeten brengen. Onze plicht alB Zeeuwen eischt, dat wij hierop voortdurend wijzen, aldus dhr Ouwehand in zyn duidelijke uiteenzetting. De uitbreiding. Dhr v. Oudenaarde, Dir. van den Wederopbouw, wiens bu reau, gevestigd in de Nieuw- straat, sedert een drietal maan den in actie is, heeft een over zicht gegeven van do schade- tutkeeringen waarover de ge moederen ook in Vlissingen nog warmloopen. Men is be gonnen met de gevallen bene den f 3000 thans definitief te herstellen, de eigenaar kan di rect jn contact met een aanne mer treden en deze kan bij goedkeuring van het plan aan stonds beginnen. Hij kan op directe uitbetaling rekenen. Voor grootere gevallen wordt de financ. regeling nader vast gesteld. Het Rijlk betaalt een deel, voor de rest wordt een reatelooze hypotheek verstrekt. De financ. regeling moet eerst voor elkaar zijn, alvorens men met da uitvoering mag begin nen. In Tuindorp komen hier door binnen enkele maanden 300 en elders van particuüerc zijde 150 woningen gereed. Dit geeft een aanmerkelijke woon- verruiming. Het praatje, dat de aannemers niet worden uitbe taald, werd door dhr v. Oude naarde tegengesproken. De ach terstand is ingehaald. Alleen de regelingen op te losse basis en de groote herstellingen direct na de bevrijding wachten nog op afwikkeüng. Clandestiene verbouwingen door eigenaars zullen in de toekomst verboden zijn. Urgent is momenteel voor Vlissingen de uitbreiding van woonruimte. Voortaan zal aan ieder bouwobject een biljet van vergunning tot bouwen worden aangplakt. Controle op den bouw zal hoofdzakelijk door den eigenaar moeten geschie den, het ondeugdelijko wordt door den dienst afgekeurd. De betaling aan den aannemer zal daarop worden geweigerd. Ma teriaal is or voldoende, per maand worden 30,000 pannen verwerkt, alleen glas blijft een probleem. Do winkelpanden zullen zeer binnenkort van spie gelruiten worden voorzien. Het Gemeentebestuur krijgt een pluim. Op de mededeeüng van dhr Oudenaarde, dat de aauuemerB volledig zyn uitbetaald, merkt dnr Ouweband op, dat er by deze menschen nog veel „oud zeer" is, Inderdaad is er direct na de bevrijding ter voorzie ning in de eerste behoeften door de aannemers enorm veel werk verzet, waarvoor ze nog geen betaling ontvingen, het gemeentebestuur heeft hem al les gegarandeerd, doch kon zelf niet betalen, overtuigd als zij was, dat de regeering de noo- dige contanten zou iourneoreu. Toen Min. Ringers een en an der kwam bezien, heeft hij zijn compliment gemaakt over de wijze, waarop in Vüssingen de zaak was aangepakt. Ai het mogelijke wordt thans gedaan om de aannemers uit de im passe te helpen. Hoor dhr Oudenaarde worden de groote gevaüen onder de oogen gezien, bij overijlde, groote reparaties in 't verleden is misbruik ge maakt van de materialenposi- tie. De betreffende verbeterin gen zullen door de eigenaars moeten worden betaald. Moeilijkheden van den Woningdienst. De weth. van Volkshuisves ting, dhr v. Popering, schetste de moeilijkheden waarvoor de Woningdienst zich nog steeds geplaatst ziet. Nog aan ruim 8500 menschen zaj onderdak moe ten worden verleend. Dit betee kent, dat nog 25ÜO gezinnen van 'n woning zullen moeten worden voorzien. Bij den Woningdienst komen voortdurend klachten, allerlei instellingen vragen voor hun personeel onderkomen. Laat er toch allerwege begrip voor de moeilijkheden zijn, de woningen zijn nu eenmaal niet beschikbaar. Reeds worden bui ten den dienst om onderlinge huurcontracten aangegaan. Maatregelen worden nu over wogen om aan den Woning dienst meer macht toe te ken nen. Een lichtpunt is, dat de samenwerking tusschen de in stanties zeer goed is. dankte dhr A. Praat namens de famiüe voor het groote mede leven. ZIERIKZEE, Vrijdag kwam de geitenfok» vereen, in ledenvergadering bij een o.l.v. dhr .Joh, Indcnbosch. Als bestuursleden werden, ge kozen dhrn L. Krijger, H. J. .Üorremau en M. Sprengel- meijer en als voorz. dhr R, Pannökoek. Er bleek een batig saldo in kas te zijn. Afgevaar digden naar P.V. cn Kring wer den benoemd. Er was gelegen heid zich op te geven voor lam. meren, welke tegen kostprijs worden beschikbaar gesteld voor gedupeerde geitenhouders. HAAMSTEDE. Tegen M. W. L. is proc.-ver baal opgemaakt, daar hij van 1 Jan.—15 Oct. 1944 schuren had verhuurd voor f 58UÜ, terwijl hij slechts f 2382,91 had mogen berekenen. Wien de schoen past Vorige week werden door ve len schoenen gekocht, die door bemiddeüng van de Commissie Noodvoorziening beschikbaar waren gesteld. Verschillende handelaren hebben nu ontdekt, dat 'het pubüek het spreek woord, dat hier boven staat, wel wat al te letterlijk heeft opgevat. Zij missen n.l. een aantal paren, die zeer waar schijnlijk tijdens de drukte bij het passen verdwenen zijn. Het noodücht op den vuur- turen za! deze week geplaatst worden. Naai men ons mee deelde, zal het nog wel twee jaar, duren aleer de vuurtoren weer op de oude sterkte zal functionneeren. Zaterdagavond klonk een schot in de omgeving van het interneeringskamp alhier. Het bleek, dat één der geïnterneer den getroffen was. Hij is aan de gevolgen overleden. Pe zaak is, in onderzoek. AXEL, Tegen D. J. O. is proc.-ver baal opgemaakt, daar hij gearo matiseerde bloem voor f 0,65 per kilo aan detaillisten ver kocht, terwijl hij Rechts £0,495 mocht berekenen. Kerk en School. eenige zangnummers. Voorts gaf Yerseke .het vereenigings- leven op vroolijke wijze weer, terwijl ook Goes en Kruinra gen eenige voordrachten ten beste gaven. Dhr Joh. Verijzer sloot de avond met dankzeg ging. BORSSELE, Maandagmorgen had het schoolmeisje A. B. het ongeluk bij het spelen haar hand door een ruit te slaan. Enkele pee zen en de pols werden doorge sneden of geschonden. Het kind is dadelijk naar het zie kenhuis gebracht. HEINKENSZAND. Op 15 Febr. hield de Kolen- vereen. „Samenwerking" haar jaarvergadering. Uit het jaar verslag bleek, dat de Vereen, in 1945 vele moeilijkheden heeft moeten overwinnen. In de vac.-C. Janse werd als be- stuursüd gekozen dhr D. de Winter. ARNEMUIDEN. De J.V. op G.G. „Immanuël" hieldi haar 19e jaarvergadering o.l.v. den voorz., dhr L. v. d. Graaff. Na de opening, sprak B. J. v. Belzen Jz. over Hand. 161634, waarop bespreking volgde. C. Dekker leidde een vrij onderwerp in over. „De navolging van Christus". Daar na kwamen de verslagen. De avond wérd verder gevuld met declamaties en samenspraken, die zeer in den smaak vielen. Ook werden enkele soH met harmoniumbegeleiding ten ge- hoore gebracht. De avond werd besloten met het zingen van Gez. 29, waarop dhr L. v. d. Graaff met dank gebed eindigde. COL1JNSPLAAT. De Chr. school vierde vorige week haar 40-j. bestaan, aller eerst Donderdagavond in een feestelijke vergadering met de ouders der leerüngen en leden der schoolvereen. De voorz., Ds H. Veenstra, sprak de feestrede uit. In, dankbare nagedachtenis werden de namen genoemd van de beide vroegere vpor?- ©s F„ Staal en Ds M. Bons. Dhr M. J. Contant behandel de op boeiende wijze de ge schiedenis van de oprichting der school tot heden. Daarin werd herinnerd aan den school strijd. Dhr Contant, die dit alles zelf heeft meegemaakt, deed deze voor de vergadering herleven. Gelukkig behoefde hij niet alleen te spreken van strijd, maar kon hij ook gewagen van overwinning en bloei van het Chr. onderwijs. Daarna kon men genieten van de voor drachtkunst van Mej. Joorre uit Rotterdam, die op buitenge wone wijze verschillende stuk ken declameerde. Ter afwisse ling werden enkele Hederen ge zongen door een dubbelkwartet uit de oud-leerlingen en door dhrn v. Gilst en Karman. Het slotwoord werd gesproken door het hoofd der school, dhr A. v. d. Wal. Vrijdagmiddag werd met de leerlingen feest gevierd. Een rijk programma werd afge weekt, o.a. enkele zang- en muziekstukjes, voordrachten, spreekkoor, samenspraken, aües door de leerlingen zelf uitge voerd. Ook was er een film voorstelling. Het was een zeer geslaagde middag. THOLEN. Onder enorme belangstelling werd Maandag het stoffelijk overschot van den onderwijzer, dhr J. v. Eisacker, ter aarde besteld. Aan het graf voerde allereerst het woord liet hoofd der O-L. school, dhr W. v. Liere, die me moreerde hoe dhr v. E. 26 jaar het onderwijs met liefde dien de. Meester v. Eisacker was geüefd bij leerlingen en perso neel. Dhr. Joh. Bal sprak vervol gens namens de schietvereen. „Koningin Wilhelmina". Koster Deurloo namens de Zondags school. Ds v. Oost las hierna Ps 46 en spralk woorden van troost tot de famiüe, waarop de klasse van meester v. E. zong: „Neem Heer mijn beide handen". Ds v. Oost eindigde feet ©nze J£a4er- slot Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Katwijk aan Zee J. J. v. d. Krift te Renswoude (toez.)te Papendrecht, C. Streefkerk te Brandwijk; te Doornspijk, A. Vroegindewey te Loon op Zand; te Amersfoort, J. v. d. Velden te Weesp; te Rot tendam-Vreewijk, I, Luyendijk te Spijkenisse. Aangenomen: naar Middelbert, cand. H. Veenstra te Drachten; naar Nijehaske, L. J. Prins te Westeremden; naar Zoeterwoude, D. Postma te Coevorden; naar Wijchen, W. J. Gunning, cand. te Oegstgeest. Bedankt: voor Nijkerk, H. Harkema te Wijk bij Heusden; voor Utrecht, H. van Schothorst te Deventer. Benoemd tot Zendingsdirector, A. M. Knottnerus te Oppenhui zen. Geref. Kerken. Beroepen: te Niezijl, H. H. Binnema, cand. te Emmen. Aangenomen: naar Nieuwen- dam, P. Homburg, cand. te Heilo. Chr. Geref. Kerk. Bedankt: voor Zutphen, S. v. d. Molen te Arnhem. Geref. Gemeenten. Bedanktvoor Nieuwerkerk Ghr. v, d. Woestijne te Ridder kerk. DsH. W. Hupkes, Ned. Herv. pred. te Zwaagwesteinde is uit het ambt ontzet. Generale Synode der Geref. Kerken. Eenparig voor samenspreking De conclusies van het rapport van Commissie III, bedoelende te komen tot samenspreking met de vrijgemaakte en Chr. Geref. ker ken, zijn aangenomen met alge- meene stemmen. Ook alle prae- adviseerende hoogleeraren hebben voorgestemd. Laatste berichten. Vliegdienst New-YorkSchiphol. Het eerste vliegtuig van de American Overseas Airlines wordt Donderdag op Schiphol verwacht. Volkenbond en U.N.O. In een onderhoud met een re dacteur van het A.N.P. deelde de heer A. Pelt, adj .-secretaris generaal van de U.N.O., mede, dat in April a.s. da assemblee van den Volkenbond te Geneva voor het laatst byeen zal komen'. Getracht zal worden het daar heen te leiden, dat de TJ.N.O. de eigendommen van den Volkenbond en zyn bibliotheek tegen kostprys zal overnemen. 't Belgische Hof v. Cassatie heeft het beroep van Augus tus Borms, den activist uit den oorlog van 19141918, die na dezen oorlog opnieuw ter dood veroordeeld werd, verworpen.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1