heeft pceoie uUfceiditt#sptaHHe(*. Capitulatie voor chantage. DB BILT ZEGTt Iets minder koud. De geldsmijterij. Russische splonnage In Canada? De staalstaking in Amerika geëindigd. Firma Ups gerehabiliteerd. KRUIMELTJES Provincienleuws. inschrijving 3 pCt. Grootboekschuld 1945 en 2'^pCt. Spaarcertificaten. Wat brengt de radio Meest zwaar bewolkt met tijdelyk eenige regea. Vrjj krachtige, laags de Wadden zee tjjdeljjk Btormaehtige wind tussehen West en Noord west. ZEEUWSCH DAGBLAD 1e JAARGANG No. 268 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Abonn.prijs ƒ3.30 p. kw. Hoofdkantoor: Goes, Tel. 2438, Giro 274289, Bijkantoren te Tlissingen, Middelburg en Terneuzen. Maandag 18 Februari 1946 Advertentieprijs 12% cent per m.m. Officieel is indertijd door de Regeering bij monde van Mini ster Schermerhorn, verklaard, dat aan de geldsmijterij een einde behoort te komen. Het is al erg dat zulk een ver klaring moet worden afgelegd. Maar veel erger nog is, dat er blijkbaar niets gedaan wordt om aan dit euvel een einde te maken. Het aantal ambtenaren, inplaats van te verminderen, Bchijnt nog steeds grooter te worden. Als of het de meest gewone zaak van de wereld was, wordt toegegeven, dat duizenden door het Mil. Gezag gevorderde auto's verdwenen zijn. Het Mil. Gezag, dat toch al zooveel millioenen aan de schatkist 'heeft gekost. „Pen Gun" het blad voor de militairen, dat een min of meer officieel ka akter draagt, kwam met het volgende verhaal: Eiken dag rijdt vanuit Haar lem een 3-tons-auto naar een plaatsje in den omtrek, voor het halen van een zakje aardappelen, een stukje vleesch en andere kleinigheden. Zoo wordt per week 420 K.M. gereden, terwijl men met 60 K.M. kon volstaan. Zoo wordt de benzine waaraan het be drijfsleven zoo groote behoefte heeft, noodeloos vermorst Nu zou men kunnen denken, dat dit geval op zichzelf staat. Maar zoo is het niet. Vanuit Sluis worden geregeld soortgelijke uit stapjes gemaakt naar Bergen op Zoom. In Zuid-Holland althans een deel van deze provincie is de voedselvoorziening voor de mili tairen geconcentreerd te Rotter dam, Groenten e.d. worden in het Westland opgekocht en naar Rotterdam gebracht, om dan en isle dagen later weer naar plaat sen in het Westland te wonden vervoerd. En zoo zouden we door kunnen gaan. Uit de kringen van den handel ontvangen wij berichten omtrent de maar steed9 voortwoekerende bureaucratie, die de haren ten berge doen rijzen. Er wordt om met Min. Sdher- merhorn te spreken, met het be lastinggeld gesmeten. En dat is mogelijk omdat er niet geregeerd wordt. De ministers staan wel „op de brug" maar om te praten, ter wijl het zoo dringend noodig is, dat er gehandeld wordt. ning uit, dat de rechtsstaat be zig is definitief te verdwijnen en dat de persoonlijke vrijheid wordt aangetast. In feite, aldus spreker, worden wij dictato riaal geregeerd. De regeering wil geleide economie als systeem en niet als overgangsmaatregel naar betere tijden. Vervolgens sprak de heer J van den Berge. Deze was van ineening, dat de regeering zich moet bepalen tot een contro- leerende, reguleerende taak op economisch gebied. Over het voorontwerp van wet op de Be drijfschappen wordt een rapport opgesteld, dat op groote schaal zal worden verspreid. Op 26 Febr. a.s. zal te Utrecht een groote landelijke protestverga- dering worden gehouden. De strijd gaat in het algemeen te gen de ambtenarij en wat Spr. noemde het machtsmisbruik van de rijksbureaux. Van de Stichting „Indië in nood, geen uur te verliezen", ontvingen wij een vlugschrift waarin een kort overzicht wordt gegeven van feiten en standpunten betreffende Nederl.- Indië. Met betrekking tot de onder handelingen met Sjahrir c.s. worden de volgende zeer juiste opmerkingen gemaakt: „Door de Nederlandscbe re geering wordt uit het oog ver loren, dat deze z.g. gematigden tenslotte slechts werktuigen zijn in de handen van Soekarno. Do Regeering denkt, dat bij het beschouwen van Sjahrir en de zijnen als de vertegenwoordi gers van het gansche land, aan het extremisme den wind uit de zeilen wordt genomen. De fei ten leeren, dat hierdoor het extreme socialisme slechts in de hand gewerkt wordt. Vooral ook, omdat zeer talrijken on der de intellectueelen en ten slotte de geheele bevolking door dit optreden van de Nederlana- sohe Regeering en de Engel- schen de gedachte moeten krij gen, dat het pro-Nederlaud zijn, niet wordt gewaardeerd. De geheele daadwerkelijk ge volgde politiek komt tenslotte neer op het voortdurend doen van concessies aan de do»r de tegenpartij gevoerde chantage. Het is een capitula tie voor chantage. Te weinig wordt zoowel door de> Nederlandscbe regee ring als door de Engelsche le gerleiding ingezien, dat er ten slotte tegenover een fascisti sche groep als die, welke op het oogenblik op Java daad werkelijke macht in handen heeft in den vorm van Japan- sche wapens en -organisatie slechts één middel bestaat: volledige ontwape ning. Overleg, terwijl d:e g-oeo gewapend biijft, beteekent geen vrede, maar voortzet ting van moord en misdaad. DE NC.R.V. De voorz. van den C.-H. Sta- tenkring Leiden, kapt. P. van Houten, die in een vergadering der C.H. Unie het woord voer de, heeft t.a.v. den nat. omroep gezegd, dat hij het betreurt, dat de Gen. Synode der Ned. Herv. Kerk zich bij haar eerste optreden voor een nationalen omroep heeft uitgesproken. Er zijn voor haar, aldus spr., be langrijker onderwerpen, waar toe zij ook meer competent ia. Als thans Kardinaal mgT de Jong pleit voor den terugkeer van den K.R.O. en wij zien ge beuren, dat de A.V.R.O. en de V.A.R.A. terugkeeren, dan is spri ervan overtuigd, dat de le den der C.-H. Unie de N.C.R.V. niet in den steek zullen laten Voorts kwam het den heer Van Houten ongewenscht voor, dat een min. van Oorlog thans op grond van zijn bevoegdhe den zendtijd vordert. Dat het publiek zulke dingen' slikt, zijn voor spr. verschijnselen, welke parallel loopen met allerlei za ken, die tijdens de Duitsche be zetting werden afgekeurd, DE C.H. UNIE EN DE PARTIJ VAN DEN ARBEID In een vergadering van de afd. Leiden van de C.H.-Unie, heeft kapt, P. v. Houten te Wassenaar gesproken over enkele politieke vragen van dezen tijd. Na eerst stil gestaan te heb ben bij het optreden van E.D.D. en Ned. Unie kwam hij tot scher pe critiek op de eenheidsmanie welke in de NVB tot uiting komt. Spr. keurde het ten sterkste af, dat prof. Schermerhorn in zijn kwalitiet als minister-president propaganda maakt voor deze be weging. Kapt Van Houten, die tijdens de bezetting het Ned. le ger vier jaar in Engeland heeft gediend, laakte de houding van verscheidene ministers, die nu aan partij-politiek doen en zeide t.a.v. de nieuwe Partij van den Arbeid, dat deze door een machtige propa ganda wordt gesteund, waarbij zelfs de radio wordt ingeschakeld. Vreemd doet het voorts ook aan, dat er onder de 40 mannen, die bezorgd waren voor de C.H.- Unie in verband met de fusie met de A.R., enkelen zijn, die reeds zitting hebben genomen in de Partij van den Arbeid. Naar de Canadecschc minister president Mackenzie King heeft medegedeeld, heeft de Canadee- sche politie, oen niet nader ge noemd aantal personen in hechte nis gesteld, wegens het mededee- len van „geheime vertrouwelijke" inlichtingen naar men zegt over atoomenergie aan leden van een buitenlandsche missie te Ottawa. King zeide, dat de regee- rnig inlichtingen van „onbetwij felbare juistheid" had ontvangen, die op deze practijken wezen. Ofschoon geen verdere offici- eele bijzonderheden over deze aan gelegenheid verkrijgbaar zijn, deelt „Canadian Press" mede, dal zij uit gezaghebbende bron ver neemt, dat de betrokken buiten landsche missie de Sovjet-Russi sche is. Ambtenareij van deze missie verklaarden desgevraagd, nat zij op deze bekendmaking geen commentaar wenschen te leveren. AUTOMOBIELINDUSTRIE IN RUSLAND. De Russische automobielin dustrie heeft een programma opgesteld ter vervaardiging van een millioen auto's en vracht wagens per jaar, welk program ma tegen 1950 ten uitvoer ge bracht zal worden. De voorgestelde productie komt geheel ten bate van de Sowjet Unie zelf. Om deze pro ductie mogelijk te maken zul len bestaande fabrieken ver bouwd dan wet uitgebreid die nen te worden, terwijl ook nieuwe fabrieken gebouwd zui len worden. De staalonderneminaen en de vakvereenigingen zijn tot overeenstemming gekomen. De arbeiders zullen een loons- vei hooginq krijgen van 18/2 doilarcent per uur. De voorzitter van de metaal- bewerkersbond, Murray, heeft den 125.000 stakers opdracht ge geven Zondagnacht om één uur het werk te hervatten. Men verwacht, dat de regeling met U, S. Steel den terugkeer naar het werk van 625.000 metaal arbeiders zal verzekeren. De on derhandelingen over een collectief contract in de metaalindustrie zullen onmiddellijk worden ge opend. Het nieuwe contract heeft een geldigheidsduur van een jaar. Verkeerde berichtgeving van Radio Oranje. Via, Radio Oranje is ia Maart 1945 bij monde van A. den Doo- laart het bericht verspreid, dat de firma Lips te Dordrecht 60.000 handboeien voor de Duit» schers vervaardigde en dat er zelfs octrooi was aangevraagd op een verbeterde sluiting der boeien. Direct na de bevrijding van het Westen heeft de fa. Lips zich tot de regeering gericht met het verzoek een onderzoek naar een eni ander te willen in stellen. Dit onderzoek, ondier leiding van prof. Pompe hoogleeraar in het Strafrecht te Utrecht heeft nu uitgewe zen, dat de fa. Lips in het ge heel geen Duitsche opdracht tot het vervaardigen van hand boeien heeft gekregen en dat de betlichting van collaboratie met den vijand geheel ten on rechte is geschied. Wel is in 1942 door de Ne- deriandsche politie opdracht ge geven tot het vervaardigen van 10.000 handboeien. Daarvan zijn er slechts 500 afgeleverd. De firma Lips was overigens in deze kwestie te goeder trouw. Toen bleek, dat de Nederland- sche politie onder Duitschen in vloed kwam te staan, is de af levering zooveel mogelijk ge remd en tenslotte stopgezet Door middel van een radio bekendmaking heeft de Regee ring Vrijdagavond haar leedwe zen betuigd over het grievend onrecht, dat de uitzending van Radio-Oranje aan de firma Lips heeft aangedaan. tijdens de trip zoo groot moge lijke bekendheid zal worden, ver leend. Grondwetsherziening. Naar het A.N.P. verneemt is op korten termijn de instelling te verwachten van oen Staats commissie welke de taak zal worden opgedragen om in zoo kort mogelijken tijd te onder zoeken in hoeverre het wen- schelijik i9, wijziging te bren gen in de bepalingen van het 13de hoofdstuk van do Grond wet en aan de Kroon de noo- dige voorstellen ter zake te doen. Het betreft hier een inciden- teele herziening van zeer ur- genten aard, die de regeering, vooral met het oog op de mo gelijkheid, dat de ontwikkeling in Nederlandsch-Indië op kor ten termijn tot een Grondwets herziening leidt, nog gaarne in eerste instantie behandeld zag door de thans fungeerende Sta- ten-Generaal. In de commissie, welke onder voorzitterschap zal staan van den minister van Binnenl. Za ken en waarvan de ministers van Justitie en O'verzeesche ge- biedsdeelen als ondervoorzitters deel zullen uitmaken, zullen vooraanstaande leden van de beide Kamers der Staten-Geme- raal zitting hebben. Ondanks groote moeilijkheden wordt de zaak energiek aangepakt. De Britsche nieuwsdienst in de Duitsche zone meldt, dat de kanalen, die Elbe en Rijn ver binden, thans zoo ver zijn her steld, dat het verkeer waar schijnlijk begin April hervat kan worden. De leiders der Prot. kerk in Mecklenburg hebben de volledige scheiding van Kers en Staat aan vaard, Het proces tegen de bewakers van het concentratiekamp Neuen- ganune zal begin Maart te Ham burg worden geopend. Het proces zal ongeveer een maand duren. De Vereenigde Staten zullen het plan om in den zomer en den herfst van dit jaar een internatio nale handelsconferentie bijeen te roepen, ten uitvoer brengen, on danks het feit dat de Sovjet- Unie niet op de uitnoodiging ge antwoord heeft. De „JOHAN MAURITS" NAAR ZUID-AMERIKA. Vrijdagmiddag vertrok van Amsterdam H. M. fregat „Jo- han Maurits'. Het schip gaat via Engeland naar West-Indie om over ongeveer 3 maanden vandaar uit een reis te onder nemen langs de havens der ver schillende Zuid-Amerikaansche Staten. Deze trip zal ongeveer een jaar duren en heeft ten doel den Nederlandschen naam in de Latijns-Amerikaansche staten hoog te houden. In het kader van dezen opzet heeft de „Jo- han Maurits" een hoeveelheid documentatiemateriaal over Nederland aan boord waaraan Eenige honderden personen uit het Zuid-Hoilandsche be drijfsleven waren Vrijdag te Rotterdam bijeengekomen, op uitnoodiging van het comité, dat zich ten doel stelt te ageeren tegen: „het streven van de re geering naar geleide economie". Allereerst hield de heer S. W. Prims een rede. waarin hij stel ling nam tegen de huidige re- geeringspolitiek op economisch terrein. Hij sprak al? zijn mee Het Ministerie van Financiën deelt mede, dat thans op de 3 pet. Grootboekschuld 1946 is ingeschreven voor een bedrag van 1008 millioen en op de 21/2 pet. Spaarcertificaten een bedrag van ƒ117 millioen. Deze cijfers kunnen nog eenige wijziging ondergaan, ten gevolge van de vertraagde verbindingen met het Oosten des lands, waardoor de gegevens nog niet geheel volledig zijn. Hoewel de inschrijvingen op het 3 pet. Grootboek 1946 vrijwel geheel uit geblokkeerd tegoed zijn ge schied, strekt het tot bevrediging dat dit resultaat vrijwillig is bereikt), temeer ook daar hieruit blijkt dat de rentevoet geen belemmernig daartoe vormde. Het ligt In het voornemen binnen afzienbaren tijd de inschrijving opnieuw open te stellen. Burgemeester van Axel. Bij K.B. van 13 Febr. is met ingang van 20 Febr. benoemd tot burgemeester der gemeente Axel, de heer P. L. D. J. van Oeveren, Ned. Herv. predikant aldaar. Ds van Oeveren werd op 20 Dec. 1897 te Yerseke geboren. Aanvankelijk werd hij onmid dellijk na de bevrijding der ge meente, op 26 Sept. 1944 door den Militairen Commissaris voor de provincie Zeeland met de waarneming van het burge meestersambt der gemeente Axel belast, welke waarneming tot 1 Januari 1946 voortduurde Tengevolge van zijn drukke werkzaamheden als predikant verzocht hij ontslag aan den Commissaris der Koningin en kreeg dit eervol, onder dankbe tuiging voor de door hem in die functie bewezen diensten. Nadat de heer van Oeveren derhalve meer dan een, jaar met de waarneming van het burge meestersambt is belast geweest, keert hij er thans als burge meester terug. In deze benoeming mag men wellicht de waardeering der Regeering zien voor hetgeen hij als wnd. burgemeester in de gemeente Axel heeft gepres teerd. MIDDELBURG. De korfbalvereen. „Swift" hield Donderdagavond haar jaar- lijksche ledenvergadering. Dhr J. W. de Koning verklaar de zich wederom bereid, het voorz.schap op zich te nemen. Besloten werd o.a. meer aan dacht te besteden aan het adspi- rantenwerk. De prop. comm. zal spoedig een contactavond organi- seeren. Er is sportcontact gezocht met Amersfoort, welke plaats Middelburg adopteerde en dit zal eveneens geschieden met twee En gelsche steden. De vereeniging oefent momen teel nog op het Marktterrein. Zoo spoedig mogelijk zal echter weer op het Nadorstterrein wor den gespeeld. VLISSINGEN. Surinamefilm. In de Nieuwe Kerk werd Don derdag, des middags voor de kin deren, des avonds voor de oude ren, een vertooning gegeven van de Suriname-film over het zen dingswerk van de Broeder-ge meente te Zeist. Ds Hartjes druk te er zijn groote blijdschap over uit, dat Gereformeerden en Her vormden hier, waar 't de zending betreft, broederlijk samen werken. Hij hoopte op een herhaling van deze samenkomsten, maar mo gelijk ook op samenkomsten rond om Gods Woord, Op een Vrijdag gehouden pers- i conferentie gaf weth. Knoop, na een korte inleiding door den wnd. burgem., dhr L. P. v. Oorschot, een algemeen over zicht van de uitbreidingsplan nen voor Vlissdngen, die thans geheel gereed gekomen zijn Dit geweldige plan, waarvan reeds in den oorlog gedeelten waren ontworpen, heeft na de vernielingen in oude en nieuwe stad vele wijzigingen onder gaan. De staf van Gemeente werken heeft hieraan reeds 5 jaar hard gewerkt, waarbij de directeur van deze instelling, dhr C. Ouwehand, een ruim aandeel heeft gehad. Defini tieve goedkeuring van den Milt. v. Waterstaat is nog niet ver kregen. Min. Ringers deelde ■echter onlangs mede, dat voor do opbouwwerken op Walche ren (zonder dijkwerken) 7 mil lioen zal worden uitgetrokken. Het tempo van den wederop bouw hangt af van het aantal beschikbare arbeidskrachten. Er is een onderzoek Ingesteld, welk soort Nederlanders zich het best dn Zeeland zou thuis gevoelen. Interessant Is het te vernemen, dat dit do Friezen waren. Getracht wordt nu arbei ders uit deze provincie naar het Zuiden te krijgen. Groot woningtekort, De Mij. „De Schelde" heeft nog een 1000-tal arbeiders noo dig. Dit vraagt woonruimte voor plm. 4000 menschen. De beide Loodswezens willen voorts huizen voor hun perso neel en da Marinebasis zal eveneens het noodige moeten hebben. Vooral de teruglkeer van het geheele Belgische €-oodswezen zou ten zeerste worden toegejuicht. Het betreft hier een 3000 menschen. Voor al dezen moet er woongelegen heid komen. Het systeem der noodwoningen wordt niet toe gejuicht, doch er valt niet aan te ontkomen. Wellicht zal er zelfs nog uitbreiding aan gege ven worden. De uitbreiding. Hiercip zette dhr Ouwehand uiteen, dat van 'het oude bouw systeem zal worden afgestapt. In de oude stad is de bebou wing veel te geconcentreerd. In het nieuwe plan zal wijd wor den uitgebouwd. Vooral eenge zinswoningen staan op 't pro gramma. In elke woning is een badcel ontworpen, de grootere woningen zullen aanvankelijk voor samenwonen worden be stemd, later kunnen ze met ge ringe kosten voor alleenwanen worden gewijzigd. Wegenplan. Met de verschillende wijzi gingen in de plannen is ook wijziging gekomen in dat voor de toegangswegen tot Vlissin- gen. De weg NieuwlandVlis- singen is nu ontworpen ten N. van Souburg, met een hooge brug over het Kanaal. Door den aanleg van een drietal bin nenhavens ter hoogte van het vliegveld, wordt dit meer noor delijk ontworpen en komt de Nieuwe Vlissingscheweg tot Souburg te vervallen. Deze nieuw ontworpen weg sluit aan op de Paul Krugerstraat over het nieuwe stadhuisplein, met doorbraak van de Badhuis straat waar op de te dempen j Spuiboezem een aftakking ont staat, èn naar de Spuistraat èn naar den Boulevard, waarop dan tevens een weg naar Koude- kerke zal uitloopen. Tussehen de reeds genoemde havens en nog uit te breiden Noorderbegraafplaats zal een industrieterrein komen. Hieraan werd reeds voor den oorlog zeer groote behoefte gevoeld. De terreinen voor sport en re creatiedoeleinden komen ten N. van de stad. Hot plan Bonedijke. Wat de te bouwen woning blokken betreft, is daar aller eerst het Plan Bonedijke. Dit plan, dat zijn naam ontleend aan de vroegere heerlijkheid „Bonedijke", sluit aan op „Goed-Wonen". Hier zijn uit sluitend verdiepingswoningen ontworpen. Dit plan zal het eerst voor uityoering in aan merking komen. Aan den rand van de herstelde fortgracht (Linker-Reduit) Ikomt een apar te bebouwing van arbeiderswo ningen met een vereenigingsge- bouw en kinderspeeltuin. Voorts zal hier ook een Nijverheids school verrijzen. De kleine be drijven als die van schilders, smeden, e.d. worden in een af zonderlijke wijk opgenomen. Ter hoogte van de thans be staande Boschweg komt een Ned. Herv. Kerk te staan. Daar bet „Oude Gasthuis" vernield is, zijn In de omgeving van deze kerk woningen voor de ouden van dagen geprojecteerd. Het geheele Plan Bonedijke om vat plm. 600 woningen. Het plan Pauwenburg. Het tweede plan, dat pl. 1100 woningen zal omvatten is het Plan Pauwenburg genoemd. Hier is eveneens een kerk ontworpen, voorts 2 scholen en posten van politie, brandweer en reinigings dienst Er blijft dan nog ruimte voor eenige openbare gebouwen. De sprinken van den polder blij ven, omzoomd met groen, gehand haafd. Dit in verband met de af watering. Er komt een winkel straat met breede toegangswegen en een dorpsbrink, verder volks tuinen en een dienstgebouw. Men heeft zich hier gedacht woningen met groote tuinen, zooals buiten- menschen die graag hebben, een apart dorp met open bebouwing,- ook plaats biedend aan kleine tuindersbedrijven, een kinderspeel plaats en twee groote boerderijen, met het front naar de stad, het1 bouwland naar buiten. Boulevard en Badcentrum. Als de oude Nolledijk wordt hersteld, wordt het alsdan op te hoogen terrein tussehen de twee dijken bebouwd, waarop het bad centrum aan de z.g. „Tweede Duinen" aansluit. Ten N. daar van, dus ter hoogte van de „Vijg eter" zullen golflinks ontworpen worden, met eventl. een Badhotel. In het aldaar aan te leggen Boschgebied, zal gelegenheid zijn voor huizenbouw. Er komen een Jeugdherberg, een theetent en kampeerterreinen. Doordat de Bomvrije Kazerne komt te ver vallen, (in verband met den oprit naar den Boulevard) stelt men zich ook den bouw van een nieuwe kazerne voor, ver van de bebouw de stadwijken. Het plan Eiland en Gravestraat. Op het „Eiland" komt, zooals wij indertijd reeds melden, al leen een rij huizen aan de Kanaal straat, afgewisseld met groen. Naast het Scheldeterrein ontstaat dan een klein-industrieterrein, terwijl daar ook 'n hotel zal wor den gebouwd. In de omgeving der sluizen komen eenige wonin gen voor het personeel. De lief- hebbers voor woningen op het „Eiland" zullen niet allen kun nen worden tevredengesteld. Ve len zullen plaats moeten zoeken in 'het plan Gravestraat, dat even- j eens ruim is ontworpen. en ondergang tor Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 7.49 u., onder 18.00 u. Maan op 21.50 u., on der 9.29 n. L.K. op 24 Febr. Hoog water te Vlissingen Dinsdag 19 Februari: 4.02 u. 2.02 m.; 16.27 u. 2.07 m. naar de mogelijkheid van op richting en instandhouding van «cc school als bovenbedoeld. Deze commissie, bestaande uit de heeren F. G. C. Rothuizen, directeur van Gemeentewerken, voorzitter, Ir M, J. Stoel Feuer- stein, directeur der N.V. Wa terleiding-Mij. „Zuid-Beveland", secretaris, on A. M. Koolwijk, districtschef der N.V. Provin ciale Zeeuwsche Electririt'eits- Maatschappij, heeft een rapport samengesteld, waaruit blijkt, dat zij tot de conclusie zijn ge komen, dat middelbaar tech nisch onderwijs speciaal inzake de vakken weg- en waterbouw kunde en burgerbouwkunde reeds onmiddellijk in een be hoefte zal voorzien, dat het aan te bevelen is om onderwijs in het vak electrotechniek in het tweede schooljaar te doen aan vangen en dat invoering van het vak werktuigkunde in een later stadium zou kunnen wor den overwogen. Als plaats van vestiging der school heeft de commissie voor de eerste jaren haar keuze la ten vallen op het voormalige gebouw van de O.L, school C aan de Kreukelmarkt. Indien de opzet slaagt zal in de toe komst echter een nieuw ge bouw noodig zijn. Voorts blijkt uit het rapport, dat de commissie de bruto-ikos- ten gedurende 't eerste exploi tatiekosten raamt op £27.300, waarvan komt ten laste van het Rijk f 20.475 en van de „z.g. „buitengemeenten" te sa men 3.077, zoodat resteert voor de gemeente Goes f 3.748. Bij een harmonische ontwikke ling der school worden voor volgende jaren deze cijfers be groot op resp, f 55.000, f 41,250, f 6.187.50 en f 7.562.50, aanne mende dat alsdan het aantal leerlingen 100 zal bedragen, waarvan 25 afkomstig uit deze gemeente. Op grond van dit rapport, stellen B. en W. den Raad voor om, ingevolge de geldende be palingen, de oprichting en in standhouding van zulk een school noodzakelijk te verkla ren. De uiteindelijke beslissing berust bij de Kroon. W. 'T HOOFT, t Op 66-jarigen leeftijd is over leden de heer W. 't Hooft, ouid- hoofd van de Chr. school aan do Nleuwstraat. De heer 't Hooft heeft op het gebied van het onderwijs een vooraanstaande plaats ingenomen. Hij was lid van het hoofdbestuur van de Vereen, van Ohr. Onder wijzers en van den Schoolraad en redacteur van „De School met den Bijbel". Ook op muzikaal gebied' heeft hij zich bewogen: Van de Chr. Oratoriumvereeniging was hij jarenlang de bezielende leider. Hij was voorts pres. kerkvoogd van de Ned. Herv. Kerk. Zijn verdiensten werden erkend door zijn benoeming tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. (Wordt vervolgd.) De heer Sijthoff van de Hern hutter-Zending begon toen met een overzicht te geven van het werk in Suriname. De film over het leven'der Boschnegers werd hier bij vertoond. Na een korte onder breking werden aan de hand van een tweede film mededeelingen gedaan omtrent het Zendingsleven in Paramaribo. Aan het eind sprak dhr J. J. Loernoes woorden van dank aan dhr Sijthoff voor het gebodene. Ook in Middelburg is eenzelf den avond georganiseerd, terwijl de Surinamefilm te Goes op 25 dezer vertoond wondt. Maritieme Tentoonstelling. Er heeft zich hier uit de bur gerij een comtité gevormd, met het doel, in samenwerking met het comité „Onze Marine" en den Marinevoorlichtingsdienst een maritieme tentoonstelling te orga- niseeren. Hierop zullen de Kon. Ned. Marine, de Koopvaardij en het Loodswezen vertegenwoordigd zijn. De tentoonstelling zal vermoe delijk worden gehouden in het gymnastieklokaal der R. H.B.S. en een drietal weken in Maart ge opend zijn. Allerlei modellen en voorwerpen op ons zeewezen be trekking hebbende, zullen worden geëxposeerder zullen lezingen worden gehouden en films wor den vertoond, terwijl een oorlogs- schip ter bezichtiging aanwezig I zal zijn. Vermoedelijk zal ook de Marinierskapel komen concertee ren. GOES. Middelbare Technische School te Goes?" Betrekkelijk kort vóór het be gin van den oorlog werd door B. en W. de vraag besproken of oprichting van een middelbare technische school in deze ge meente wenschelijk moest wor den geacht. Vanzelfsprekend is de zaak gedurende de jaren der bezetting blijven rusten. Eenigen tijd geleden werd een commissie benoemd, aan welke opdracht is gegeven een voor- kippig onderzoek dn, ta stellen Dinsdag 19 Februari. HILVERSUM I (301 m.)7.00 Nieuws7.15 Ochtendgymn.7.30 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Lond. Piano-acc. band; 8.30 Gr. pl. 8.45 Liturg, muz.; 9.15 Pluk d. dag; 9.45 Vaderl. lied.; 10.00 Oud-Holl. dansen; 10.10 Verzetspoëzie; 10.30 Ravel-muz.10.45 Voor de vrouw; 11.00 Lond. Pallad. ork.11.15 Werken v. Warlock; 11.30 Als de ziele luis tert; 11.45 Krijgsgev.12.00 Contin. kwart.; 12.30 Hoe Ned. den vrede wint12.35 Metrop. ork.13.00 Nieuws; 13.15 Plantationsongs14.00 Ontwikkeling der sonate; 14.45 't Ex- libria15.00 Kamermuz.16.00 Voor dracht uit „Gods goochelaartje"16.15 Eerherst. muz. oorlogsslachtoffers 17.00 Wiener Bohème-ork.17.30 Oor logspleegkinderen17.35 Voor de jon geren:; 18.00 Jussi Björling; 18.15 45 jaar reddingswerk18.30 lnstrifln. soli 18.50 's Avonds als ik slapen ga; 19.00 Nieuws en weeroverz.19.30 Ned. Strijdkrachten; 20.00 Nieuws; 20.05 Luisterspel-voorw.20.10 Kamerork. 20.45 Luisterspel; 21.30 Ens. Guus Valten; 22.00 Nieuws; 22.15 Gr. muz.; 22.35 Avondgebed; 23.00 Ens. Nina Dolce; 23.30 Water-variaties24.W Sluiting. HILVERSUM n (415 m.)7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymn.; 7.30 Gr. pl.8.00 Nieuws; 8.15 Amer. ork.; 9.00 Zang met ork.9.30 Waterst. en Pol. ber.9.45 Arbeidsvitaminen10.30 Van vrouw tot vrouw; 10.35 Zang- vc/ordracht; 11.00 Muz. kwesties; 11.30 Guus v. Opstal; 12.30 Ons Platteland; 12.'10 P. Palla13.00 Nieuws; 13.15 Vagebonden14.00 Met naald en schaar; 14.20 Lyra-trio; 15.00 Han den uit de mouwen; 15.10 Strauss- progr.16.00 Muz. beschouw.16.30 Kindertijd; 16.45 Van 14—18; 17.00 Zangklasse „Noord"17.30 Red, white en blue stars; 18.00 Nieuws; 18.15 Gr. pl.18.30 Psychol, der Gemeensch. 19.00 En nu naar bed; 19.05 Kamer muz. 19.40 Herinnert U zich nog 20,00 Nieuws; 20.05 Depart, spreken; 20.20 Bonte Dinsdagavondtrein21.45 Contact (gr.)22.15 Buitenl. overz. 22.30 Vervolg 21.45; 23.00 Nieuws; 23.15 Gr. pl.24.00 Sluiting. Benoemina ingetrokken. Bij K.B. is op zijn verzoek,in getrokken de benoeming van W. L. de Vries tot Kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Terneuzen. Busdienst Geldermalsum 's-Hertogenbosch. Da busdienst Geldermalsum 's-Hortogenboseh is hervat. Geref. Kerken. Beroepen te Middelburg, G. Brinkman ta Nijkerk. i

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1